„VIERENTACHTIG": VOORGOED VERLEDEN TIJD JANUARI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1984 Nr. 23651 21 Nog even en dan verglijden de laatste uren van vierentachtigonherroepelijk in de eeuwigheid. Hoe betrekkelijk en vergankelijk alles is werd onlangs op Schou- wen-Duiveland nog eens heel nadrukkelijk in het openbaar aangetoond. Op don derdag 8 en vrijdag 9 november ging nl. een grootschalig en uniek machinepark dat gedurende een paar jaar de horizon van Westerschouwen mede had gedomi neerd, onder de hamer van de veilingmeester door zoals dat heet. Een futuristisch aandoende filtermattenfabriek (wie had daar tien jaar geleden ooit van gehoord) bracht een bedrag op dat slechts een schaduw was van de enorme investering van weleer. Hetgeen door tal van ingenieurs tijdens vele zenuwslopende uren op de te kentafel werd gewrocht blijkt voorbestemd om tot schroot te worden vermalen Gigantische lieren en stalen cilindrische opslagbunkers zullen waarschijnlijk de zelfde weg gaan. Men mag hopen en verwachten dat de indrukwekkende stormvloedkering - „de pijlers van Neerlands trots" - wèl een lang leven beschoren zal zijn zoals ook de nabij gelegen eeuwenoude Koudekerkse of Plompe Toren, die honderden jaarwis selingen kon trolseren oudejaarsavond Het laat tot zeer laat naar bed gaan is zo lang zamerhand geen zeldzaamheid meer zoals voorheen, maar een ge woonte geworden. Luidruchtigheid Alle genoemde veranderingen ten spijt is er nog genoeg overge bleven van vroegere gezelligheid en intimiteit die de oudejaars avond tot zo'n bijzondere beleve nis maakt. In niet geringe mate dragen daar de overvloedige versnaperin gen, hapjes en drankjes bij. Vooral het geestrijk vocht wil de viering nog wel eens uit de hand doen lo pen, al maken wij het nooit meer zo bont als onze heidense voorou ders. Zij vierden geen bepaalde nieuwjaarsdag maar leefden zich naar aanleiding van de overgang van het oude in het nieuwe jaar uit in een feestperiode van maar liefst twaalf dagen, beter gezegd twaalf nachten Na het geleide lijk opdringen van het christen dom plaatste de kerk aan het be gin van die twaalfdaagse periode de Kerstdag, aan het einde Drie koningen en in het midden de Ro meinse nieuwjaarsdag van 1 ja nuari. Er gaat geen jaarwisseling voor bij of luidruchtigheid en balda digheid vieren hoogtij. Met name in het noorden van het land kan de baldadigheid zoals het verslepen en verbergen van soms zeer grote objecten, extreme vormen aanne men. De luidruchtigheid is niet plaatsgebonden. Alles wat knalt en lawaai maakt is toegestaan. Het op grote schaal afsteken van vuurwerk (een oud chinees ge bruik) is vooral na de Tweede Wereldoorlog sterk toegenomen. Heil en zegen Na het rumoer en het feestge druis van de oudejaarsavond komt (soms) de bezinning. Men ziet vooruit en hoopt op een voorspoe dig nieuwjaar. Wij wensen dat ook aan anderen. De oude Germanen riepen elkaar „heil" toe, een woord dat in recent verleden een bittere bijsmaak kreeg. De christenen voegden aan die eeuwenoude uitdrukking hun „ze gen" toe. Zo werd het VEEL HEIL EN ZEGEN. Dat dit voor zeer ve len op Schouwen en Duiveland het geval mag zijn.' WIEBE KEIKES/GROUW de oudgediendendie in januari de laatste week in het gemeentehuis van Scharendijke doorbracht. Na 39 jaar nam hij afscheid van de gemeen te Middenschouwen. ,,Je lijkt wel gek, naar dat apen landwas de titel van een verslag van ds. B. Oosterbroek, dat hij schreef vanuit het verre Brazillië. Ds. Oosterbroek stond vóór zijn ver trek naar Zuid-Amerika iii Haamste de als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk alhier. Jeugdsoos Brogum kwam in grote financiële moeilijkheden, door de steeds oplopende vaste kosten. Sneeuw was er wel in deze win termaand, maar héél even en tegelij ker tijd kon onze fotograaf de eerste lentebode vastleggen: in een tuin aan de Nieuwe Haven bloeide de eerste anemoon. Zoet landbouw-water betekent voor Schouwen-Duiveland een méér opbrengst van f 16 miljoen. Dit bere kende ir. W. L. A. C. Tacken, te gast op de Z.L.M.-vergadering in Zierik- zee. Zoet water zou trouwens het hele jaar door onderwerp van gesprek zijn op vele bijeenkomsten. Kring voorzitter L. J. van Gastel sprak in een terugblik op '83 van een goed boerenjaar, en dat zou in '84 wel even anders uitpakken! In Duiveland viel een historisch besluit: deze gemeente zou een ver nieuwd en vergroot gemeentehuis krijgen voor een bedrag van f 108.000,-. Een historisch besluit, zo zei raadsvoorzitter J. van Bommel in de januarivergadering van zijn raad. De Bruse raad ging in deze maand akkoord met een extra V.V.V.- subsidie. De vereniging zat in zak en as wegens het ontbreken van vol doende penningen in de kas. Onder Nieuwerkerk ging een po litiewagen in de fout bij het achter volgen van een verkeersovertreder. De auto van Hermandad belandde in het zilte nat en kon als afgeschreven worden beschouwd. Als een van de eersten stelde de Renesser oranjevereniging al in deze koude maand een hartverwarmd feestprogramma vast voor Koning innedag. Januari '84 begon met de gebruikelijke taferelen rond de jaarwisseling, veel geknal maar nergens liepen de festiviteiten uit de hand. Schouwen-Dui veland ging rustig over de drempel van het nieuwe jaar. In Oosterland werd door onverlaten de rust van de oudejaarsnacht gebruikt om voor 35.000,- aan goederen uit een woning te stelen: de bewoners waren elders de feest- naeht aan het doorbrengen. De eilandelijke burgemeesters hielden „open huis" in hun respectievelijke gemeentehuis aan het begin van het jaar en spraken daarbij de verwachtingen voor het pas begonnen jaar uit. Zierikzee's burgervader hield het op een redelijk gunstig toekomstbeeld in financieel op zicht, evenals zijn Bruse collega, die overigens toch zorgen had maar dan op een ander gebied: het verval van geestelijke en maatschappelijke waarden en normen. Burgemeester Den Boer hoopte in zijn nieuwjaarsrede op een goed jaar voor de bevolking van zijn gemeente, óók en niet in de laatste plaats in het functioneren als mensen onder elkaar. omdat het mattenbedrijf dan klaar zou zijn. De garnalen, en met name de Hol landse huispellerij, deden veel stof opwaaien, nadat in dedember een aantal mensen was overleden na het eten van besmette garnalen. De uit Brouw afkomstige voorzitter van de vereniging tot bevordering van de garnalenhandel, de heer F. Jansen, wilde eerst de resultaten van het on derzoek naar de dood van de bejaar den afwachten voordat een verbod op handel en (later) pellerij zou worden uitgesproken. Het zou de doodsteek voor de vaderlandse garnalenhandel betekenen. Overigens werden in januari veer tien sterfgevallen gemeld waarvan de garnaal de oorzaak zou zijn, bene vens meer dan honderd ziektegeval len. De regering kondigde een alge heel pelverbod aan voor particulie ren. Jansen zag het allemaal erg som ber in: „Als dat waar is, nou, dan weet ik het helemaal niet meer", sprak hij na de aangekondigde rege ringsmaatregel. In meteorologisch opzicht begon het jaar stormachtig. Zuid-wester-en later Noord-wester stormen teister den de regio, zonder (gelukkig) voor grote schade te zorgen). Haamstede kreeg een lift in de vuurtoren, de Bruënaars zagen weer een intieme expositie in het gemeen tehuis, molen De Graanhalm hield open dagen (met veel belangstelling) en in het Zierikzee's gemeentehuis protesteerden jonge stadgenootjes te gen de moord op jonge zeehonden. Zeehonden horen niet aan de kap stok", was hun leus. Eerste pijler Schaar Schigella Flitsen We leerden een nieuwe bacterie kennen die voor deze rampspoed ver antwoordelijk was: de Shigcllabactc- rie. Jansen intusen zat niet stil en or ganiseerde op Schouwen-Duiveland én op Goeree-Ovcrflakkee „open- huizen" bij huis- en machinepellers, om de consument ervan te overtuigen dat er met de Hollandse garnaal niets aan de hand was. De gemeenteraad van Goederccde sprak zich uit pro pellers, en zag niets in het pelverbod. Een uitstel tot 1 maart 1985 suste de inmiddels verhitte gemoederen. In Zierikzee zonk, het ambitieuze kreeftenschip in De Val. Big-S, de Burgh-Haamsteedse jeugdsoos, vierde het derde lustrum met tal van activiteiten. De Bruse Kaai liep weer onder water als gevolg van hoge waterstan den, zonder overigens voor verras singen te zorgen. Groot was de belangstelling voor de executieverkoop van de ASD- inventaris: opbrengst f 910.000,-. Waarnemend gemeentesecretaris Marinus A. van de Velde was een van De Ostrea plaatste de eerste pijler in de Schaar, nadat het voorgaande jaar zestien pijlers werden geplaatst in De Hammen. Het karwei schoot flink op en toen werd al aangekon digd dat voor de „bouwvak" (vakan tie) vierhonderd bouwvakkers zou den moeten stoppen met hun werk, De garnalen, en met name de Hollandse huispellerij, deden veel stof opwaai en. De vuurtoren van Haamstede kreeg een lift ingebouwd en de radar-scanner werd aan een onderhoudsbeurt onderworpen. Tegenstellingen Hoewel de oudejaarsdag zich in- feite in niets onderscheidt van an dere dagen heeft toch bijna ieder een op die laatste dag van het jaar de neiging tot terugblikken. Daar is natuurlijk geen bezwaar tegen; het is misschien wel goed om ten minste één keer per jaar allerlei handelingen, gebeurtenissen en zaken in alle rust te overwegen. Uit het verleden valt soms veel te leren Het is niet van vandaag of gisteren dat mensen zich tijdens de jaarwisseling ietwat anders ge dragen dan op andere dagen. Wij stellen vast dat de oudejaars avond bij uitstek een moment is waarop tegenstellingen sterk naar buiten komen. Bijna overal begint de oudejaarsavondviering met plechtige diensten in de kerken, „die ook velen trekken van wie moeilijk gezegd kan worden dat ze trouwe kerkgangers zijn". Voor al diegenen, die doorgaans de weg naar het bedehuis niet zo gemakkelijk weten te vinden en trouwens ook voor talrijke toe risten die na de kerstdagen op Schouwen zijn blijven „hangen", zou het wellicht toch aanbeveling verdienen om te komen tot een be wegwijzering, omdat - zoals de centrale kerkeraad van de her vormde gemeente te Zierikzee het formuleert - „kerken plaatsen zijn, die functioneel voor velen van de bevolking een ontmoe tingsplaats zijn ter versterking van het geestelijk leven." Men zou daar aan kunnen toevoegen: al is het dan ook alleen maar bij de wisseling van oud en nieuw! Terwijl tallozen de vele kerken en kerkjes van „stad en „bevolken" schaart een ander deel zich rond de beeldbuis. Dit me dium heeft het gedrag bij en de viering van de jaarwisseling zeer ingrijpend beïnvloed. Het spelle tjeselement op oudejaarsavond is mede door hetgeen de televisie te bieden heeft sterk teruggedron gen. Vroeger had menigeen tijdens het „uitzitten" van het oudejaar het gevoel dat het een eeuwigheid duurde eer de twaalf slagen het denkbeeldig overschrijden van de drempel tussen oud en nieuw aan kondigden. Dat is nu bij de door snee-burger heel anders gewor den. Avond in avond uit volgen velen de taferelen op de beeldbuis, terwijl het „uitzitten" van sport - verslagen soms nog verder uit loopt in de tijd en nóg vermoeien der kan zijn dan de traditionele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 21