Wat dan nog als je twee vingers kwijtraakt door 'n kanonslag. Je kon toch al niet tot tien tellen. Sport en spel bij Brogum Wc- Vuurwerk bij jaarwisseling eist vele slachtoffers Deurloo Intermeubel Onderscheiding voor chauffeur Jan Kastelein DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuw Geloogd grenen te zien bij Drukkerij Lakenman Ochtman PE 8IJ.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woonwagenbewoners De Schouwse Boer Uitblinker Oudejaarskrant Vormen de woonwagenbewoners een groepe- Het jeugdhotel en conferentieoord De Schouw- Tijdens het seizoen-afsluitende concours in de Traditiegetrouw brengt de Zierik2eesche ring binnen of buiten de samenleving? De ZN se Boer in Nieuw-Haamstede stond de afgelo- Bruse manege De Korenzolder werd Peter Ha- Nieuwsbode aan het einde van het jaar een sprak met enkele betrokkenen. (Pag. 4). pen jaren nogal eens in de belangstelling, meeteman met Whopper de absolute uitblinker zeer lezenswaardige Oudejaarskrant. (Pag. 7). met 135 punten. (Pag. 9). VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23651 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De beste verwachtingen zijn die welke geen tijd ge had hebben om verwezenlijkt, dus ook geen tijd om beschaamd te worden. Wallis ZIERIKZEE - Op het ter rein van jeugdsoos Brogum te Zierikzee vond donder dag de jaarlijkse sportdag plaats. De bestuursleden Perry Besling en Marco Bijdevaate hadden zich ingezet om voor twee ledenteams en de diver se commissies, welke ook aan het eve nement deelnamen, een leuke sport en spelmiddag te organiseren. Om één uur 's middags ging het bui tenterrein van de jeugdsoos de spor tieve strijd van start. Het eerste spel had een waterig karakter. Het ene team moest met een blad, waarop met water gevulde bekertjes waren neergezet, een bepaalde afstand af leggen en het andere team trachtte met sponzen de bekertjes om te gooi en. Een spectaculair gebeuren, waar bij het water nogal eens in het rond spatte. Het tweede spel bestond uit het rollen van biervaten, welke vol waren gegooid met water. De bedoe ling was zo snel mogelijk aan de over kant van het parcours te komen. Na de pauze waarin soep werd gegeten gingen de teams over op penalty- schieten. Voor die gelegenheid was een bord met gaten neergezet. Na de eieren race, warbij een ei tussen de voeten of op een lepel naar de over kant moest worden gebracht, werd het sport- en spelgebeuren afgesloten met plaatjes raden. Binnen werd een fragment van een plaat gedraaid; de kandidaten moesten titel en zan ger/popgroep noemen. In de avondu- ï'en werd een film vertoond ter afslui ting van de jaarlijkse sportdag. Onvoorzichtigheid belangrijkste oorzaak ZIERIKZEE - Het woord "vuurwerk" heeft met na me voor jongeren rond de jaarwisseling een magi sche klank. Het nieuwe jaar inluiden zonder het grote knallenfestijn geeft geen pas. Sommigen beste den slechts enkele guldens, maar er zijn genoeg ko pers, die voor tientjes of nog meer aan voetzoekers, vuurpijlen, rotjes, gillende keukenmeiden, sterretjes, wonderkaarsen, enz. uitgeven. Vuurwerk heeft iets feestelijks, de meest fantastische kleuren vullen het luchtruim, de "aaah's" en "oooh's" zijn niet van de lucht. Binnen één et maal luidt heel de wereld het nieuwe jaar in, een happening, waarbij tradi tiegetrouw vuurwerk wordt afge stoken. Dit feestelijke gebruik kent een lange historie. Reeds eeuwen voor de christelijke jaartelling is het vuur werk voor zowel feestelijke als voor militaire doeleinden door de Chine zen uitgevonden. Verwondingen Helaas zitten er ook minder leuke kanten aan vuurwerk. Voor veel art sen begint ieder nieuw jaar op dezelf de wijze: met het behandelen van mensen, die bij het afsteken van vuurwerk letsel hebben opgelopen. Tot voor kort was het niet duidelijk hoe groot de groep patiënten is en wat de oorzaken zijn van al die ongeluk ken. De Stichting Consument en Vei ligheid heeft een onderzoek verricht naar ongelukken tengevolge van vuurwerk. De uitslag van dat onder zoek geeft voor het eerst een vrij com pleet beeld van de problematiek. De feiten liegen er niet om. Daarom mo gen preventieve maatregelen niet lan ger op zich laten wachten. Tijdens de vorige jaarwisseling hebben ruim 1500 mensen zich onder doktersbehandeling moeten stellen wegens opgelopen verwondingen door afgestoken vuurwerk. Voor 190 slachtoffers eindigde de nieuwjaars viering met opname in het zieken huis, waar de patiënt gemiddeld elf dagen moest blijven. Uit het onderzoek blijkt dat 52 pro cent van dc verwondingen vorig jaar uit verbrandingen bestonden, terwijl open wonden en oogletsel goed waren voor 20 en 13 procent van het aantal behandelingen. Dc Stichting noemt het opvallend dat veel mensen ge wond raakten door het kijken naar te dichtbij ontploffend vuurwerk. Voor naamste slachtoffers waren jongeren. Van alle gewonden was 65 procent tussen de tien en twintig jaar oud. Onvoorzichtig De meeste ongelukken gebeuren door onvoorzichtigheid of onzorgvul dig gebruik. "Het staat stoer om een rotje in jc hand aan te steken, maar je kunt nooit voorspellen waar en wan neer het zal ontploffen," aldus de Stichting. Ook het aansteken van vuurwerk dat eerder weigerde af te gaan en hot afsteken in een glazen fles veroorzaakt veel verwondingen. De voornaamste oorzaken van al hot Iccd kwamen voort uit te vroeg exploderende of onzorgvuldig wegge worpen rotjes, die hun naam dus alle cor aandoen. Maar ook het zogenaam- Vraag de folder aan bi] de Stichting Consument en Veiligheid, Postbus 5169,1007 AD Amsterdam. D« jHiche wordt u «njrtctfcn door dc Sluhunj Wede Rrtüm* §g en dc Si.chi.ng Comymeni en j Veiligheid' de "siervuurwerk" (vuurpijlen, e.d.), waarvan niemand weet welke kant het opvliegt, bleek meer dan eens on betrouwbaar, Datzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor de vriendelijk ogendesterretjes. Inmiddels zijn door de overheid, in het kader van de Wet op de Gevaarlijke Stoffen, regels opgesteld om te voorkomen dat door te snelle verbranding van die sterre- Advertentie Medewerksters en medewerkers van Uitgeefster van (Ir Zirrikzrrsrhr Nieuwsbode wensen n een voorspoedig 1985 *Vv v-'A v Tijdens de sportdag bij Brogum moesten de deelnemers ook met water gevulde biervaten over een parcours rollen. De zwoegers hadden wel eer van hun werk, getuige het aanwezige publiek. 750.000 km schadevrij rijden BRUINISSE - Jan Kastelein uit Bruinisse is door de International Road Transport Union (IRU) uit Genève onderscheiden met het erediploma en het gouden insigne. Hij is één van de 119 Nederlandse chauffeurs, die deze inter nationale onderscheiding ontvingen. Alle gedecoreerden zijn persoon lijk aangeschreven door staatssecre taris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat. In zijn brief stelt Scher penhuizen dat hij, vanuit zijn verant woordelijkheid voor de verkeersvei ligheid, vooral geïnteresseerd is in de veiligheidsaspecten van het wegver keer. Chauffeur Scherpenhuizen stimuleert dan ook de initiatieven, die er vanuit het bedrijfsleven zelf komen om waarde ring op te brengen voor chauffeurs, die schadevrij rijden. Veilige wegen, vrachtwagens en bussen zijn belang rijk, maar waar het uiteindelijk toch vooral op neerkomt is de man achter het stuur," aldus de bewindsman. ,,Eén van de blijken van het ge wicht dat het wegvervoer zelf aan de verkeersveiligheid toekent, bestaat uit het uitreiken van onderscheidin gen aan chauffeurs met een extreem goede staat van dienst. En dat van de 838 onderscheidingen, die de IRU dit jaar aan kampioen veilige vrachtwa gen- en buschauffeurs werden toege kend, is een record waar ik buitenge woon trots op ben. Het is met veel genoegen dat ik u met deze onder scheiding geluk wens." Kastelein is werkzaam bij het Int. Transportbedrijf Visbeen Zn BV te Nieuwe Tonge. Hij had 750.000 km schadevrij gereden. Bij de Fa. Vis been wordt toch goed gereden. Nog zes chauffeurs van dit bedrijf kregen het erediploma en het gouden insig ne uitgereikt. tjes steekvlammen ontstaan en de ij zeren kern door een te grote verhit ting ombuigt. Het merendeel van de vuurwerkon gelukken vond plaats in de nieuw jaarsochtend (63 7c) en in de eerste da gen van het nieuwe jaar (20 Veiliger vuurwerk Consument en Veiligheid vindt dat de uitkomst van het onderzoek moet leiden tot veiliger vuurwerk. De uit komsten rechtvaardigen een spoedi ge aanpassing van het Warenwet- besluit inzake vuurwerk.Hoewel in die wet is vastgelegd hoe het vuur werk verpakt moet zijn en hoe de sa menstelling van de huls en de lading dient te zijn gaat dit de Stichting niet ver genoeg. Volgens de Stichtin moet er daar naast een minimumvoorwaarde ko men voor de verbrandingstijd van een lont en een verbod op vuurwerk dat bij ontsteking opzettelijk een grillige baan kiest. Dit soort levert veel verwondingen en schade op. Con- Vervolg pag. 2 Op dinsdag 1 januari (nieuwjaarsdag) zal de „Zierikzeesche Nieuwsbo de" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag gesloten zijn. Dit nummer bestaat uit 40 pagina's Jan Kastelein. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Temperatuur om het vries punt. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 1 jan.: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: oost 2 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: var. 3 Dinsdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.36 Maan op 12.35, onder 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37 Maan op 12.47, onder 0.25 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.38 Maan op 12.58, onder 1.34 Eerste Kwartier: 30 dec. (6.27) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 dec. 7.28 20.14 1.22 13.55 30 dec. 8.20 21.08 2.14 14.50 31 dec. 9.18 22.07 3.10 15.47 Doodtij: 14 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen hou den we rustig weer. Het hogedrukge- bied boven Rusland breidt zich verder over onze onze omgeving uit. De luchtstroming blijft meesten tijds in de hogere luchtlagen uit het noordoosten. Dit houdt in dat er vrij veel bewolking van de Oostzee via Denemarken en Duitsland naar ons land getransporteerd wordt. Uit deze bewolking kan plaatselijk wat lichte neerslag vallen, maar de hoeveelheid is van geen betekenis. De temperatuur is 's nachts één a twee graden onder nul, overdag en kele graden erboven. De wind blijft zwak tot matig en waait overwegend uit het noordoosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1