"Ik had niet gedacht dat ik ooit zo gek zou zijn om hieraan mee te doen" Aandacht computeronderwijs op Duivelandse scholen 4 RSG-scholieren laaiend enthousiast over nep-raadsvergadering Initiatieven worden ondersteund ZIERIKZEE - De leerlingen van 4 HAVO van de Rijks scholengemeenschap te Zierikzee zijn laaiend enthou siast over het opgezette gemeenteraadsproject, dat deze maand in het stadhuis werd afgerond. De geschiedenis docenten Jan van Dijk en Giel Timmermans en gemeente-voorlichter Ger Villerius wilden de scholieren middels een rollenspel daadwerkelijk laten kennis ma ken met het reilen en zeilen van de gemeente politiek.Een intensieve voorbereiding mondde uiteinde lijk uit in een heuse raadsvergadering, waarin de ver schillende fracties elkaar danig in de haren vlogen.'Tk had nooit gedacht dat ik zo in spanning zou zitten," ver tolkte één van de leerlingen de gevoelens van allen. Aanvankelijk was het enthousi asme van 4 HAVO niet zo groot. Nie mand stond te popelen om zich te ver diepen in het werk van de verschillende raadsleden. Reactie: "De gemeente-politiek trok ons hele maal niet zo aan, we wisten er ook weinig van. De landelijke politiek volg ik wel op bescheiden wijze, maar bij de gemeente-politiek heb ik nooit stil gestaan. Ik wist niet dat ik ooit zo gek zou kunnen zijn om hieraan mee te doen." Gemeentebegroting Drie jaar geleden is een dergelijk initiatief ook tot stand gekomen. Tben werd echter de hele gemeentebe groting behandeld, dit keer hebben de leerlingen vier onderwerpen geko zen, die hen het meest aantrekkelijk leken. Tijdens de raadsvergadering werden het Jeugd- en Jongerenwerk, de sport, de internationale uitwisse lingen en de werkloosheidsprojecten behandeld. Van te voren heerste de mening dat de sport" het moeilijk on derwerp zou worden, maar dat bleek de werkloosheid te zijn. Grote discus sie ontstond over de vraag of het ver zoek van het bestuur van de werk loosheidsprojecten voor hogere subsidies wel of niet gehonoreerd moest worden. Alleen de PvdA was voor, de andere fracties stemden te gen. Voordat het besluit van de raad viel, had elke fractie op zich getracht om via de meest aansprekende ma nier het pleit voor zich te winnen. "Iedereen had van te voren goed in formatie ingewonnen, want niemand wilde onderdoen voor een ander. Je keek wel uit dat je niet onder tafel zou worden gepraat. Die schande mocht je natuurlijk niet overkomen. Maar dat leidde wel tot ellenlange discussies, omdat de "raadsleden" steeds met andere argumenten kwa men." Zeuren Naarmate de voorbereidingen volg den beschikten de leerlingen over steeds meer informatie. Van alle kan ten werden zij overspoeld met gege vens over de rol, die zij moesten gaan spelen. Gemeente-voorlichter Ger Villerius gaf voorlichting over de be voegdheden van de gemeenteraad, de wethouders en de burgemeester. 1b- vens werden ze ingelicht over de gemeente-begroting 1985, de partij programma's van de verschillende fracties en over de beleidstoelichting op de begroting 1985. Bij de keuze voor de politieke par tijen bleek dat er veel meer WD'ers waren dan konden worden gebruikt. Na loting kwam de verdeling tot stand. "Ik had eerst ook voor de VVD gekozen, maar omdat er teveel wa ren, ben ik overgeschakeld op het CDA," vertelt Janet van den Hoek, die een raadslid speelde. Elk vrij uurtje werd door de leer lingen besteed om zich in hun rol in te leven. "Hoe meer de materie werd bestudeerd, hoe meer ik een andere kijk op de zaken kreeg. Je krijgt steeds meer vragen .Voordat je aan zo'n project meedoet denk je: waarom moet er in de politiek zo lang over een onderwerp worden gezeurd, maar als je er eenmaal zelf mee bezig bent dan ga je dat wel begrijpen," aldus Erik de Reus, fractievoorzitter van de VVD. Indrukwekkend Tijdens het gesprek dat de fractie voorzitters hadden met hun echte col lega's kwamen de scholieren enorm onder de indruk van het vele werk dat de heren verzetten. Burgemeester Michel Ruyssenaars: "Ik had geen en kel idee wat een burgemeester doet, maar na het gesprek met de heer Th.H.de Meester had ik opening van zaken gekregen. Naderhand was ik ervan overtuigd dat deze man het erg druk heeft." Erik de Reus vond het indrukwekkend dat fractievoorzitter, van de VVD, J.J.Geleijnse, bijna alle mappen uit zijn hoofd kende. De scholieren hadden weinig pro blemen met het praten namens de fractie. Het kwam wel eens voor dat zij persoonlijk een afwijkende me ning er op na hielden. "Ach ja, je ei gen mening blijft soms wat achter- Daar heb je weer zo'n stomme CDA'er." De klas 4 HAVO meende dat dit de leukste manier is om staatsinrichting te krijgen.Over het verloop van de raadsvergadering zelf bestond nogal wat verschil van mening. Enkele leer lingen vonden het verloop uiterst rommelig, mede veroorzaakt door een niet voldoende optreden van de burgemeester, anderen trokken par tij voor hem en merkten op dat hij het juist goed heeft gedaan, zeker voor een eerste keer. Trouwens, niet iedereen hield zich aan de regels. Het kwam geregeld voor dat raadsleden door elkaar heen spraken en zich niet tot de voorzitter wendden wanneer zij om het woord vroegen. Dat leidde ertoe dat de burgemeester wel dege lijk een keer optrad. Ruyssenaars: "Toen een raadslid een beledigende opmerking maakte aan het adres van een wethouder, heb ik hem het woord ontnomen. Dat ging te ver, vond ik." Het praten op politieke toon ging de scholieren over het algemeen toch aardig goed af. "Dat formele toontje hadden we al afgekeken van de echte raadsleden. Bij hun behandeling van de gemeentebegroting zat 4 HAVO op de tribune. Andy: "Toen hebben we goed opgelet, hoe we moesten pra ten." Raar was alleen wel dat niet langer personen met hun voornaam aangesproken mochten worden, maar dat de nep-burgemeester "voorzitter" moest worden en raadslid Janet van den Hoek met "mevrouw Van den Hoek" moest worden benaderd. De leerlingen zijn bijzonder te spreken over de medewerking, die zij van de echte raadsleden, wethou ders, partijvoorzitters en de burge meester hebben gekregen. De organi satie was prima, de leerlingen waren volop in de gelegenheid om zich in te leven in de gemeente-politiek. "Uit je zelf ga je niet zomaar naar een raadsvergadering toe. Dus we wisten eigenlijk niets, maar nu zijn we goed op de hoogte. Nu realiseren we ons pas, hoe druk de raad het heeft en dat hadden we nooit ge dacht," aldus de scholieren. wege, maar dat was niet erg. Je kruipt in de huid van een ander. Je moet tenslotte de mening van jouw partij verkondigen, daar zit je voor, zei één van de leerlingen. De vereenzelviging met hun rol lenspel nam hand over hand toe. An dy van den Broek, wethouder van de VVD:"Zelfs 's nachts speelden de speeches door mijn kop." Janet van den Hoek, raadslid van het CDA be trok zelfs haar moeder bij het pro ject. "Dan deed ik het voor en dan moest zij luisteren," lacht ze. "Ik had wel de zenuwen, hoor. Voor de echte raadsvergadering had ik het niet meer. Dat was een zenuwentoestand, ik stond helemaal te bibberen." De anderen kunnen dat volledig onder schrijven. Onder gezamenlijk gelach halen ze herinneringen aan die angstige uurtjes op. Docent Jan van Dijk: "Ik heb zel den zo'n fanatieke groep meege maakt. Het was zelfs zo gek, dat als een leerling een opmerking maakte, je bijvoorbeeld onmiddellijk hoorde: DUIVELAND - De C.D.A.-fractie in de Duiveland ge meenteraad pleitte er in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting vrijdagavond voor in de hoogste klas van de lagere school de leerlingen spelen derwijs kennis te laten maken met de computer. Burge meester J. van Bommel liet C.D.A.-woordvoerder J. van der Maas daarop weten, dat één hoofonderwijzer hier voor reeds een cursus volgt en dat ook de andere hoofden met het informatiepakket bezig zijn. De burgemeester gaf te kennen, dat initiatieven tot het opnemen van computeronderwijs op de basis school ondersteund zullen worden door het gemeentebestuur. Mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens (PvdA) liet namens haar fractie weten blij te zijn met deze toe zegging. De P.v.d.A. pleitte onder het hoofdstuk onderwijs verder voor een tweehoofdige leiding op de toekom stige basisschool. Mevrouw Hoogen- doorn verwees in dit verband naar het voorbeeld Ouwerkerk, waar de afgelopen jaren de hoofden van lage re school en kleuterschool in gelijk waardige functies naast en met el kaar de leiding hadden. De P.v.d.A. zou dat in het toekomstige basison derwijs graag voortgezet zien. De P.v.d.A.-woordvoerster wees erop, dat onderwijs geven aan vier tot acht ja rigen immers een groot verschil ver toont met het lesgeven aan acht tot twaalfjarigen. Burgemeester Van Bommel wees er echter op, dat de meningen over de twee-hoofdige leiding van de basis school landelijk nogal uiteen lopen.( Het college van Duiveland was van. mening, dat in de plaatselijke situa ties - met vooral kleine scholen - de éénhoofdige leiding een goede oplos sing. „Ook het personeel is die me ning toegedaan", aldus de burge meester. Wethouder van onderwijs de heer J. Op 't Hof had moeite met de kritiek van de P.v.d.A.-fractie, dat vele onder wijszaken buiten de raadsleden om werden geregeld. Wethouder C. J. Hil- lebrand pleitte in dit kader voor eni ge verandering en drong erop aan dat de onderwijscommissie wat meer bij het werk betrokken zou worden. Wet houder Op 't Hof herinnerde daarop aan het feit, dat op 19 maart een ver gadering van de commissie onder wijs was gewijd aan zaken, die pas het komend jaar met de hoofden der scholen besproken zullen worden. Verder memoreerde de wethouder een vergadering van de commissie onderwijs van 20 juni, waarbij twee ambtenaren en maar slechts één com missielid aanwezig waren geweest. Leegstand De C.D.A.-fractie wees op de te ver wachten daling van het leerlingen aantal en op de mogelijk dat een lo kaal van de openbare lagere school in Nieuwerkerk komt leeg te staan. De fractie achtte het de overweging waard, dat lokaal dan aan te passen voor het kleuteronderwijs. De moge lijkheid om voor de bijzondere scho len in Nieuwerkerk en Oosterland al les onder één dak te huisvesten achtte het C.D.A. voorlopig niet aanwezig. „Gezien de huidige situatie op de openbare scholen, waar leegstand ge vreesd moet worden van betrekkelijk nieuwe lokalen, zal er een zeer voor zichtig beleid gevoerd moeten wor den betreffende uitbreiding van be staande scholen", aldus C.D.A.- woordvoerder Van der Maas. De S.G.P.-fractie toonde zich bij monde van de heer K. Hendrikse te vreden met de gebouwensituatie voor het onderwijs, temeer daar ook Sirjansland binnenkort over een aan gepaste school zal kunnen beschik ken. De S.G.P. achtte het duidelijk dat het moeilijk zal zijn voor het ge meentebestuur besluiten te vormen op aanvragen om lokalen bij te bou wen. Dit ook gezien de daling van het aantal leerlihgen. V.V.D.-woord voerder W. P. Stouten zei tevreden te zijn met de goede schoolsituatie en de goed geoutilleer de scholen. Hij erkende, dat leeg stand van klaslokalen zal gaan door werken op de begroting. De V.V.D. kon zich vinden in het beleid om het vakonderwijs terug te brengen tot de geldende rijksnorm. Sociale voorzieningen De raadsfrakties besteedden ver der in hun algemene beschouwingen ruime aandacht aan het hoofdstuk so ciale voorzieningen en maatschappe lijk werk. De S.G.P.-fractie liet weten haar in stemming te geven aan verlenging van het werkloosheidsproject. Het C.D.A. was van mening, dat het werk loosheidsproject zeker niet het enige mag zijn om werklozen weer aan het arbeidsproces te laten deelnemen. Enerzijds om dit project niet blijvend zal kunnen en mogen voorzien in ee^ aantal arbeidsplaatsen. Anderzijd;, geeft dit soort projecten, volgens het C.D.A., altijd aanleiding voor valse concurrentie. Fraude-opsporing De P.v.d.A. ging nader in op de plannen van de I.S.D. tot ontwikke ling van een fraude- en opsporingsbe leid. De socialistische fractie zei zich te kunnen vinden in een bij de I.S.D. onder te brengen-functionaris met op sporingsbevoegdheid. Die bevoegd heden moeten naar de mening van de P.v.d.A. dan wel goed omschreven zijn en gebonden zijn aan een procedure. Dit ter voorkoming van de zogenaam de „tandenborstelcontrole". Ook de V.V.D. zei niet afwijzend te staan tegenover de plannen tot frau debestrijding en fraude-opsporing, maar ook deze fractie maakte de kanttekening, dat er geen heksen jacht mag ontstaan. Burgemeester Van Bommel ant woordde dat de aanstelling van een fraude-opsporingsambtenaar bij de I.S.D, door het college positief wordt benaderd. B. en w. zijn echter van me ning, dat de financiële consequenties in belangrijke mate voor het rijk moeten komen. De kosten voor de ge meente Duiveland zullen rond de 12.000,- bedragen. De burgemeester wees erop, dat in 1982 in de financiële verhouding hiervoor 5.600,- is uitge trokken. Thans wordt onderzocht welke bijdrage verder nog van het rijk valt te verwachten. „Wij zijn wel van mening, dat fraude een zaak is, die moet worden aangepakt", aldus burgemeester Van Bommel. 'n Aes 'k Bin nie „wildachtig". K'nienen, aezen, geveugel- te, Kwaeme vroeger, bie ons tuus, nie op taefel. „Die èrreme bêêsjes", zei m'n moeder aoltied. Meschien ei ze wille vergoeilijke, datte m'n d'r zèllef te érrem vó waere om „wild" t'eten, of ze lute 't zèllef nie. 'k Ebbe 't nooit kunne rieme mit 't runderlapje in 'n balletje wost op m'n bord. Mé affijn Anzienlijke mensen krège, toentertied, om deze tied, rond Kossemisse in Oud en Nieuw, wat „van de jacht"! M'n baes kreeg dat dan oak, in soms wè 's te- véé. Dan dee 'nt uutdêêle. Zodoende kreeg 'k op 'n keer 'n aes. Eêmae nog „in 't pak"! Ikke, gelukkig in dankbaer kieke, mè in m'n achterööd: „Wat mot 'k daemee?" J'ad g'n poelier, destieds. Zèllef kon 'k 'm z'n „jas" nie uuttrekke! Eten weggooie, dat ka je nie maeke! Nöe is de êêmae g'n prebleem. je kan aol die béésten, schóón in klaergemaekt, bevrooze, bie de slachter of de superma rt koape. Ma toe wè! Ma. de redding was naebie! 'n Meisje, bie ons op 't kantoor, d'r moeder, zou dat karwei wè vó m'n wille klaere Ze woonde diepe in Schou wen, op 'n oefje. 'k Ad a 'n autootje. Dus, 's aeven's in 't donker, op pad. In 'n slecht weer! Sturreme in regene, dat 'n aerd ad! M'n dooie metgezel naest m'n, op de voorbank. Dae ad je weinig anspraeke van. Dat meisse ad dien aevend kattegesaosie. Mè, 'k kon gerust komme, d'r moeder wist 'r van. Z'ad getil- lefonêêrd. Affijn. 'k kwam d'r an mit m'n „dooie last" in wier verwelkomd in 'n lekker wèrreme keu ken. D'r stong zó 'n wèrreme komme koffie vó m'n neuze. 'k Wier. nae m'n gevoel, wat meewaerig ange- kéke, dè'k zó vee trammelant most maeke vó dat aes. Moeder verdween nae de schuure om even laeter te rug te kommen mit 'n „uutgeklêêd" aes. Wat zag 'n d'r „naekend" uut! ,,'k Zè 'n deu midden breken in vó je inpakke", zei ze. 'k Oöre nog die knak van z'n rik op de rand van 't anrecht.' Zö'k 't a geluste ad, zou 'k 'r nie mi an kunne dienke 't bêêsje op te eten! Inmiddels was de dochter tuusgekomme in, ad d'r ■autootje achter de mienen gezet. M'n ebbe nog 'n stuitje zitte klessebesse, in toen wi op uus an. Mè, dat gieng nie vlot! 't Was, ès gezeid, noodweer, 'k Zou ach- ceruut 't èrref afrieë. Zie dee dat vlot, mit de volle lichten an. Ze bleef op de straetweg stae om m'n „bie te lichten"! Naest m'n op de voorbank, m'n totaol ver anderde passagier in, rond m'n ééne, totaol besloge ruuten. Gae je gang mè! Naest ,,'t volle licht" van d'r auto ad 'k nog 'n ullepmiddel, docht *k, êêl, 't èrref af te kommen. D'r was naemelijk 'n afrastering langs de dreeve mit 'n ligusteraege. 'k Docht, 'k die noe vollege komme 'k vanzèllef op de straetpad. Dat ad je gedocht 't Begin van die aege begon bie mien ein de, bekant, naemelijk, an 'n paele in 'n dulleve. M'n „leiddraed" volgend kwam 'k dan oak bekant in de dulleve terecht, m'n dooie reisgenoot klapte tegen 't rechter portier, in de ruute van 't portier an mien kant wier 'n soort dekraem 'k Kè je vertelle, dan voel je j'n eige nie prettig! Êêl 't drama ad z'n eige afgespeeld op 'n èl verlicht tonêêl! Tben d'r 'n trekker bie te pas kwam om m'n wi op de weg te kriegen leek 't wè 'n wildwest-film. 't Loeien van de sturrem, de regenvlaegen, sinister ver licht deu de schijnwerper van de trekker in de kop lampen van de auto's zou nie misstae. 't Aes ebben 'k weggegéé. An 'n liefèbber. Zonder dit verael! 't Bleek 'n duur aes, al è'k 'n gekrége! 't Was 'n „wild" gebeuren ARJAON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4