Geen hogere opbrengst onroerendgoed-belasting Boogbrug in ere hersteld Terwijl de schepen wachtten Feeëriek decor bij kerstzanguur in Brouw Sportvelden-probleem in gemeente Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Begrotingsbehandeling Duiveland ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Donderdag '27 december 1984 Nr. 23850 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-re0aktie: M. Kaat. Advertenties en be2orging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5BT.W. Verder achtte deze fractie een voortdurend actief en adequaat be leid bij het beheer van het milieu van het grootste belang. Wetland Zowel S.G.P. als V.V.D. spraken hun twijfels uit over de plannen de Oosterschelde aan te wijzen als Wet land. De burgemeester antwoordde dat deze kwestie nog volop in bespre king is. „Voor zover nu bekend, stemt het, wat onze gemeente betreft, over een met ons bestemmingsplan Bui tengebied", aldus Van Bommel. Hij liet verder de V.V.D.-fractie des gevraagd weten, dat de problemen voor het sloopbedrijf in Viane, ont staan door de afsluiting van de Oosterschelde niet zijn op te lossen door de gemeente. Deze problemen zijn, volgens hem immers een gevolg van rijksbeslissingen. De V.V.D. noemde de onlangs in ge bruik gestelde vrij-verval-leiding en persleiding een stap in de goede rich ting om verontreiniging van het op pervlaktewater te voorkomen. Ver der sprak Stouten de hoop uit, dat zich geen grote problemen gaan voor doen bij de geluidshinder, ondanks het aantal toegenomen klachten. Hij constateerde verder, dat de sanerings regeling milieuhinderlijke bedrijven in de woonomgeving door Duiveland in feite een fiasco was gebleken. De V.V.D.-woordvoerder kreeg van de burgemeester desgevraagd nader informatie over de nieuwe beplan tingsverordening van de provincie Zeeland. Teleurstelling- Met teleurstelling werd in de alge mene beschouwingen van de raads fracties verder nog gesproken over het negatieve besluit van minister Smit-Kroes ten aanzien van de kos ten voor aanleg van een pijpleiding voor zoet water ingeval van een zout blijvende Grevelingen. „Je dreigt het vertrouwen in de toekomst door zul ke beslissingen weieens te verliezen", constateerde S.G.P.-woordvoerder Hendrikse. Mevrouw A. C. Hoogen- doorn-Herfkens (PvdA) was het met hem eens, dat de lagere overheden nogal eens de kous op hun kop krij gen van de rijksoverheid. De heer.Stouten had moeite met de gemeentelijke bijdrage van 2.400,— in het tekort in de telefooncellen op Ouwerkerk en Sirjansland. De bur gemeester bevestigde, dat dit nou eenmaal te maken heeft met de mo nopoliepositie van de P.T.T., naar dat de gemeente deze voorzieningen op genoemde kleine kernen niet wil missen. De meerjarenbegroting gaf voor 1989 een bedrag van maar 600,— aan voor gladheidsbestrijding in plaats van de 7.000,voor de voorgaande jaren. Stouten informeerde welke weer- profeet voor 1989 een zachte winter voorspelde. De burgemeester gaf te kennen, dat bij nader inzien de „weerprofeten^' van de begroting het toch nog niet eens waren over de vraag of 1989 nu wel of geen zachte winter zal krijgen en dat derhalve was besloten ook voor 1989 toch maar weer die 7.000,— op te nemen. Vaststelling Bij de uiteindelijke vaststelling van de begroting 1985 voor de ge meente Duiveland gaf de S.G.P.- fractie te kennen om principiële rede nen tegen de posten te stemmen, waar zij ook in voorgaande jaren haar fiat niet aan kon geven. De V.V.D. liet in de algemene be schouwingen weten nog altijd moeite te hebben met het subsidiebedrag aan het Vrouwenontmoetingscen trum, maar vond het toch te ver gaan om daar de begroting voor af te wij zen. DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland wijst verhoging van de opbrengst van de onroerendgoed-belas ting resoluut van de hand. Het meerjarenperspectief van Duiveland is gebaseerd op een gelijkblijvende opbrengst van deze belasting ook na de hertaxaties, die in 1985 zul len plaatsvinden. Om die gelijkblijvende opbrengst te kunnen realiseren is volgens het college van b. en w. wel licht een verhoging van de tarieven noodzakelijk indien zou blijken, dat de taxaties aanmerkelijk lager uitvallen dan de thans geldende taxaties. huidige woonhuizen is dat vaak on mogelijk zodat thans nog vaak naar Zierikzee moet worden uitgeweken. Als de voorziening op de begraaf plaats in Nieuwerkerk gereed is, kunnen de overledenen in de eigen gemeente worden opgebaard. De kosten voor de bouw van deze voorziening worden geraamd op 100.000,—. S.G.P.-woordvoerder A. van Klinken liet weten, dat zijn frac tie er in het volgend jaar op terug zal komen als het college-voorstel daad werkelijk in de raad zal worden be handeld. Vijfhonderd mensen BROUWERSHAVEN - De monumentale Sint Nicolaaskerk, uitsluitend verlicht door de tientallen kaarsen in kandelaars en kroonluchters, vormde maandagavond het feeërieke decor voor een kerstzanguur, waaraan ruim vijf honderd mensen deelnamen. Zoals ds. D. Schneider al aantipte in zijn welkomstwoord kan inder daad zo langzamerhand van een tra ditie worden gesproken wat dit ini tiatief betreft, want het was dit jaar voor de tiende maal dat de werk groep gereformeerd/hervormd Brou- wershaven-Zonnemaire een dergelij ke bijeenkomst organiseerde. Het gebeuren werd dit jaar begeleid door het Smalstads gemengd koor onder leiding van Bert Gebben en orgelspel van Willie Bil. Akoestiek Begeleid door het ontspannen com mentaar van Schneider, die ook het voorlezen van het kerstverhaal en de overdenking verzorgde, zongen de aanwezigen bekende kerstliederen. Het Smalstads gemengd koor stond opgesteld in het met een houten schot afgescheiden achtergedeelte van de kerk waardoor de zangnummers, me de door de bijzondere akoestiek van het gebouw, een heel bijzondere sfeer uitstraalden. Na het veelstemmig ge zongen Locus Iste", brachten zij de negro spiritual „Steal away" en het vrolijke „Ding dong". Ontwikkelingshulp De collecte voor de Brouwse ver pleegkundige Jetty Stouten, die werkzaam is bij de ontwikkelings hulp in Opper-Volta (Afrika) bracht elfhonderd gulden op. Tevens werden in de kerk kaarsen verkocht uit een door zwarten gerund fabriekje in het Zuid-Afrikaanse Soweto. (Vervolg van pagina 1) bouw voor de bibliotheek in Zierik zee nou wel noodzakelijk was. Vol gens burgemeester Van Bommel was die noodzaak er beslist. Hij citeerde in dit verband een uitspraak van ex- staatssecretaris Meijer over de biblio theekvoorzieningen. Verder wees hij erop, dat de huidige bibliotheek een oppervlakte van 250 m* heeft, terwijl de wet 750 m* voorschrijft. Een dis pensatie op dit punt kan naar zijn mening niet eeuwig duren. Verder werd het semi-permanente gebouw in Zierikzee - tweede en der de hands gekocht - reeds tien jaar ge leden neergezet en zijn de kosten van onderhoud nauwelijks meer op tc brengen. Van Bommel kon de V.V.D.-fractie laten weten, dat bij de nieuwe finan ciële regeling voor de gemeenschap pelijke bibliotheekvoorziening aan merkelijk meer zal worden uitgegaan van het profijtbeginsel. De bijdragen van de gemeenten worden naar rato van het aantal lezers vastgesteld. Voor Duiveland zal die bijdrage 7,50 per inwoner gaan bedragen, terwijl de gemeente Zierikzee 18,50 per inwoner gaat betalen. Aula S.G.P.-woordvoerder K. Hendrikse liet weten de plannen van het college voor een gebouwtje op de nieuwe be graafplaats in Nieuwerkerk wat te summier te vinden. De S.G.P. pleitte vooreen ruimere voorziening, waarin ook tijdens een uitvaartplechtigheid de familieleden toegesproken kun nen worden. De burgemeester meen de dat er dan al gepraat kan worden over een aula. een voorziening, die de huidige financiële middelen van de gemeente Duiveland, naar zijn me ning, ver te buiten gaat. Het college denkt aan een kleine accommodatie waar twee overlede nen opgebaard kunnen worden, in de Dit kwam aan de orde tijdens de begrotingsraad van de gemeente Duiveland vrijdagavond in de kleine zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieu werkerk. V.V.D.-woordvoerder W. P. Stouten liet in zijn algemene be schouwingen weten dit college be leid te kunnen ondersteunen, maar onderstreepte voor alle duidelijk heid toch zeker niet voor een hogere opbrengst te willen pleiten. De S.G.P.-fractie gaf bij monde van de heer K. Hendrikse te kennen eerst maar eens de nieuwe taxaties te wil len afwachten, alvorens aan een ver hoging van de tarieven te denken. Hendrikse zei, dat in geval van een lagere opbrengst, beter elders op de begroting naar compensatie voor het verschil kon worden gezocht, dan di rect de onroerendgoed-belastingta- rieven te verhogen. Dit standpunt werd gedeeld door de P.v.d.A.-fractie. Meerjarenbegroting op z'n kop Burgemeester J. van Bommel maakte de raadsleden in zijn ant woord op de beschouwingen opmerk zaam op het feit, dat als de onroe rendgoed-belasting een aanzienlijk lagere opbrengst zou noteren, de meerjarenbegroting dan wel op zijn kop zou komen te staan. Zelf toonde de voorzitter zich niet zo optimistisch over de mogelijkheden om elders op de begroting dan die compensatie in derdaad te vinden. P.v.d.A.-woordvoerder C. J. Hille- brand erkende, dat natuurlijk niet ten koste van alles die tarieven van de onroerendgoed-belasting niet naar boven zouden mogen. Het zou naar zijn mening, in het ongunstige geval uiteraard weieens noodzake lijk kunnen worden de tarieven te herzien om de begroting rond te krij gen. Vooralsnog bleef hij echter voor stander om in eerste instantie naar andere mogëlijkheden in de begro ting te zoeken. De C.D.A.-fractie vroeg zich bij monde van de heer J. van der Maas af of het niet verstandig was in de lijst kapitaalsinvesteringen de asfalte ring vp Stolpweg-Deltastraat een jaar vooruit te plaatsen. Dit in ver band met de eventuele vergroting van het parkeerterrein aan de Stolpweg. De aanleg van het voetpad langs de Stolpweg, acht de C.D.A.-fractie een voorziening met urgentie. Voorge steld werd deze aanleg in 1985 te rea liseren. Burgemeester Van Bommel liet echter weten, dat in 1985 voorstel len voor het asfalteren van de Stolp weg zullen worden ingediend. Hier bij zal tevens aandacht worden geschonken aan verkeersmaatregelen en het uitvoeren van het voetpad langs de Stolpweg wordt daarbij be trokken. De dekking van de kosten wil het college bezien in het kader van de afwikkeling van de rekening 1984 en ten aanzien daarvan toonden b. en w. zich optimistisch. De P.v.d.A.-fractie informeerde of bij de kostenramingen voor dit kar wei ook rekening was gehouden met verbetering van één van de kruispun ten naar de nieuwe wijk aan de Loensweg. Gezien de uitbreiding van deze nieuwe wijk achtte woordvoer der Hillebrand het dringend gewenst dat er plannen worden ontworpen om één van deze kruispunten zodanig te verbeteren, dat oversteken van de drukbereden Stolpweg een aanvaard bare bezigheid wordt. V.V.D.-woordvoerder Stouten wees erop, dat het bij de verkeersinstalla- tie Rijksweg/Stolpweg/Middenweg een goede zaak zou zijn om kleine lichtjes aan te brengen in verband met de zonnestand. De V.V.D. achtte het juist, dat de realisatie van het fietspad langs de Bredeweg en het fiets-wandelpad langs de Baalpapenweg en het voet pad langs de Stolpweg met een geza menlijke investering van 1.270.000,— afhankelijk gesteld gaan worden van het beschikbaar ko men van subsidie. Een „jammerlijke zaak" noemde Stouten het, dat Rijkswaterstaat niet in wil gaan op het overnemen van de kosten van openbare verlichting langs een gedeelte van de Rijksweg N 59. Evenals de overige fracties in formeerde de V.V.D. ook naar de ver dere plannen met de N 59. Commissie Rijksweg Burgemeester Van Bommel deelde in antwoord hierop mede, dat voor het uitwerken van de plannen voor verbetering van de Rijksweg een commissie is ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van rijk, provin cie en gemeente. Deze commissie, waarin burgemeester Van Bommel als portefeuillehouder zelf zitting heeft, komt voor de eerste maal bij een op 25 januari. De S.G.P.-fractie vond, dat de bestratingen in Duiveland er over het algemeen redelijk bij liggen. Met de post 169.000,— kon de heer Hen drikse en met hem zijn fractie, in stemmen. Evenals de V.V.D.-fractie liet de S.G.P. weten met belangstel ling de resultaten af te wachten van het om-en-om uitschakelen van de lichten langs de Rijksweg. Zonder een direct pleidooi te gaan houder* voor meer verlichting in de straten in de kernen, wilde P.v.d.A.- woordvoerder Hillebrand er toch op wijzen, dat de verlichting op sommi ge plaatsen heel summier is. Hij stel de, dat er voor gewaakt dient te wor den dat donkere hoeken die men nu her en der kan aantreffen, geen ge vaar op gaan leveren voor de burge rij. De heer Van der Maas (CDA) was van mening, dat het in goede staat verkrijgen en behouden van het we gennet de voortdurende aandacht zal vragen. De activiteiten van het colle ge met betrekking tot de ontsluiting van Sirjansland werden door het C.D.A. gewaardeerd. 43 Geertrui had goed praten, dacht hij. Zij vond dat Pieterzelf moest we ten wie hij tot zijn vrouw verkoos. Ze oordeelde dat nicht Lijntje voor Pie- ter heel niet geschikt was. Ten eerste was ze enige jaren ouder dan hij. Dit had hij aanstonds weerlegd; Pieter zag er veel ouder uit dan hij jaren tel de. Tfen tweede noemde ze Lijntje een pronkster. Van al het fraais, waarmee zij zich geregeld tooide, konden drie meisjes mooi gaan, en Pieter hield van eenvoud en soberheid. Hij had daarop geantwoord dat zijn zwager rijk genoeg was om zijn enig overge bleven kind met goud, paarlen, kant en juwelen te overland. Toen bracht Geertrui naar voren dat nicht zo ba zig was; ze duldde geen mening naast de hare, en omdat ze dom en koppig was, schiep ze daardoor in haar naaste omgeving dikwijls konflik- ten, die moeilijk konden worden bij gelegd. Hierop had hij weinig kun nen zeggen, en daarom had hij toen zijn hart maar gelucht in bittere woorden. Het was hem een genot ge weest, zijn verdriet en zijn teleurstel ling uit te zeggen. Vooral toen hij zich indacht hoe Geertrui weken, maan den zelfs dicht naast hem had ge leefd, hoe ze zijn vreugde kende over Pieters nieuwe woning, zijn verwaci ting voor de toekomst van hun beider kinderen en al wat hij zich daarvan voorstelde in zijn stoutste dro men en hoe ze al die tijd de wer- kelijkheid voor hem kon verzwij gen hem eigenlijk op een dwaalspoor had geleid. Zelfs tegen Welmoet had ze eerder gesproken dan tegen hem. En ook die had gezwegen, gisteravond toen ze zo rustig met zijn beiden waren Zijn dochtertje, dat hem tot voor kort nog alles vertelde wat haar jonge le- door J. VISSER-ROOSENDAAL ventje bezwaarde. Het had hem pijn gedaan; het had hem een gevoel van eenzaamheid ge geven, van uitgestoten te zijn door hen die hem het naaste stonden. Als Pieter het hem zelf verteld had, dan had het natuurlijk hevige ruzie gege ven, dan had hij zijn drift over de ei gengerechtigheid van zijn zoon beslist niet kunnen beteugelen. Die besprak al wat hij wilde aanvangen altijd eerst met hem, en hij had dat in deze zaak ook behoren te doen. Daar om was het toch wel goed geweest dat hij zijn moeder er voorspande. Maar Geertrui had eerder dienen te spreken. Marie Sijverts kwam met een bran dende kaars de kamer in, zette die midden op de tafel, roerde even in de pap en vertrok weer. Zij vond het heel niet vreemd dat IJsbrand zo in het duister zat, hij peinsde gaarne in de schemering en wilde dan niet gestoord worden. Tben ze weg was, keek hij in de kwaarsvlam en hij dacht: wat nu? Zal ik dit stilzwijgend toegeven? 'Denk eens terug aan de tijd toen jij aan trouwen dacht', had Geertrui zo even gezegd. 'Tben stonden de zaken heel anders', had hij gemeend. 'Ze stonden precies zo', vond ze. Had ze gelijk? IJsbrand sloot de ogen en zag zich zelf weer als de jonkman die, in de korte tijden dat hij aan wal was, om Aagt Everts vrijde. Aagt die hem zeer genegen was en hem dit ook toonde. Ze was toen nog niet de verbeten vrouw van nu, maar een vrolijk jong schepseltje, dat veel van het leven verwachtte. En ze had veel wat hem aanstond in zijn toekomstige vrouw, want ze was handig, zuinig en opge wekt. Hij had toen al veel geluk op de Groenlandvaart, zijn bezit groeide snel en hij kweekte schone toekomst plannen, waarin Aagt een hoofdrol speelde. Maar er rechtstreeks over ge sproken had hij nog niet, toen hij na een zeer goede reis zaken deed met Dirk Schuyt van Enkhuizen en in diens huis kennismaakte met de eni ge dochter Geertrui. Geertrui, die juist het tegengestel- de van Aagt was, die wel handig was, maar niet aan de kaastobbe of de bo- termout, met de was of bij het vee; haar handigheid gold uitsluitend de huishouding, en haar zuinigheid was van een mate die Aagt eer weelderig zou noemen. Opgewekt was ze ook wel, maar zonder enige uitbundig heid. Ze kon lezen en schrijven en ze wist onnoemelijk veel. Veel meer dan hij en Aagt ooit te zamen konden we ten. En ze was rank en fijn en deftig, en haar kleding was kostbaarder dan hij ergens had gezien. Rijk was ze ook al toen haar vader nog in leven was. En ze was heel jong, Geertrui, jonger dan Welmoet nu Misschien wel even jong als het meisje dat Pieter dacht te zullen trouwen. Ze waren verliefd geworden allebei in eens .Haar vader en Aagt Everts, ze telden niet meer, al wilden die zich beiden evengoed nog doen gelden. Schuyt met woorden, Aagt met tra nen. Hij deed nog één reis en liet in tussen deze hoeve bouwen, en dade lijk na zijn thuiskomst waren ze getrouwd. En kreeg hij Aagt als buur vrouw. Zo had hij eens gedaan. En nu deed Pieter vrijwel evenzo. Hij zou er zich dus maar bij neerleggen en het naderhand met zijn zuster en zijn zwager proberen te beplooien. (wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE - Met de restauratie van de boogbrug, beho rend bij het voormalig slot Cray- estein en liggend aan de Kraaije- steinweg te Burgh-Haamstede is een monument in volle glorie hersteld. Eigenaar J. J. Dalebout ontving van de gemeente Westerschouwen voor de restauratie een eenmalige bij drage. Met deze elfduizend gulden kon hij het karwei door aannemings bedrijf-Bijkerk uit Burgh ïaten uit voeren: De'totale kosten bedragen 75.565,—. Medio september werd met het werk gestart. Bij het voeg werk is een speciale specie gebruikt om de methode van tweehonderd a driehonderd jaar geleden na te boot sen. Met de grondige restauratie is de brug weer in zijn oude stijl hersteld, mede door de opknapbeurt aan het hekwerk op en langs de boogbrug. In vroeger tijden stond op het stukland langs de Kraaijesteinweg een slot," dat voor het eerst genoemd wordt in het midden van de vijftiende eeuw. De bewoner was toen Floris van Haamstede, Heer van Moermond. In 1890 wordt het pand gi-otendeels afge broken, daarna gaat het restant over in handen van de familie Dalebout, die aansluitend aan de ruïne een boerderij laat bouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3