Veel belangstelling voor Ars Musica kerstconcert Kerststukjes CJV-ers CJV-verenigingen vierden kerstfeest Terwijl de schepen wachtten Viering: kerstfeest op scholen in Renesse Kersttoespraak koningin op radio Bedrijvigheid in Bruinisse 4 In teken van Bach ZIERIKZEE - In een overvolle Lutherse kerk werd zaterdagavond het kerstconcert van de serie „Ars Musi ca" gegeven. Reeds vroegtijdig moest in de voorverkoop van dit concert de mededeling „uitverkocht" worden ge daan, zoveel mensen willen elk jaar dit sfeervolle con cert bij kaarslicht meemaken. Bovendien was ook dit maal de kerk met prachtige kerststukken versierd, zodat niets in de weg stond om een bijzondere avond met mu ziek mee te maken. Het gehele programma stond in het teken van ,,Bach". Op 21 maart a.s. zal het 300 jaar geleden zijn dat deze grote componist werd geboren. Voor uitlopend op het komende gedenk jaar was het J. S. Bach en twee van zijn muzikale zonen die de rode draad in het programma vormden. Nagenoeg alle werken van „Vader Bach" die deze avond werden uitge voerd waren werken die in het teken staan van het kerstgebeuren. Dat was al het geval bij het eerste werk, de door Willie Bil uitgevoerde Pastorale voor orgel, en prachtig werk voor bijvoorbeeld een kerst- nachtdienst. Vooral in het derde deel komt het echte karakter van de Pastorale uit; een componist waarin de gevoelens worden opgeroepèn van een herdersfluit. Helaas ontbreekt op dit orgel eert tongwerk op het manu aal. maar de nu gebruikte „Sesquial- ter" was een prima plaatsvervanger. ervaren dat de zonen van Bach een andere weg zijn ingeslagen dan hun vader. Carl Philipp was zijn tweede zoon. Van hem werd een sonate in e voor dwarsfluit en klavecimbel uitge voerd. Executanten waren hierbij Trudy Gunst, dwarsfluit en Stoffel Gunst, clavecimbel. Zo tussen de klankkleur van de viool en klank kleur van het klavecimbel vormde dit een fraaie afwisseling. Uniek in de Ars Musica-geschiedenis was hierna een vierhandig werk voor klavecim bel van Bach's jongste zoon Johann Christian. Het werk was een schitte rend illustratief voorbeeld om te la ten horen hoe de zonen van Bach de schakel vormen naar de „klassieken" (Haydn, Mozart, Beethoven). Zo nu en dan was er bij de aanwezigen een glimlach van herkenning te constate ren. Ellengard en Karin Jense voer den het geheel zusterlijk uit. Toch keerden we aan het eind van de avohd terug naar „Vader Bach', want daar kom je altijd weer bij uit. Zoals altijd met het kerstconcert een vocaal slot. Eerst het voor een ieder bekende lied „Ich steh' an deiner Krippen hier" en daarna een deel uit het Mag nificat (de lofzang van Maria): Et exultavit, een feestelijk slot van dit kerstconcert. Traditioneel ontvingen de concertgevers een „kerstkrans in de vorm van een zwaan", het sym bool van de serie en natuurlijk een dankbaar applaus van het publiek. M.v.d.V. Vocaal deel Het vocale deel van de avond werd verzorgd door de mezzo-sopraan Titia Dijkstra. De twee „Geistliche Lie- der" waarmee zij begon toonden aan dat Bach niet alleen moeilijke wer ken heeft geschreven, maar ook een meester was in het fijnzinnige lied. Haar eerste optreden werd afgesloten met de bekende aria „Bereite dich, Zion" uit het Weihnachtsofatorium. Wie het Weihnachtsoratorium kent, mist in het begin wel even het barok- orkest rondom deze 'aria, mar al spoe dig wordt je zo door de muziek^ mee genomen, mede dank zij de wijze waarop zij door Ellengard Jense op het klavecimbel werd begeleid, dat je toch blij bent dat dit werk op deze avond kon worden uitgevoerd. Een geheel aparte plaats in het oe- vre van Bach nemen de werken in die geschreven zijn voor één solo-instru ment. Myra van Groenendaal voerde één van de drie partita's uit die Bach voor solo-viool Jieeft geschreven. violist. In dit zeer moeilijke werk zijn de, voor die tijd alle mogelijkheden van dit instrument volledig uitgediept. Na dit begin was het zeer boeiend om te DEN HAAG - Koningin Beatrix zal op eerste kerstdag, dinsdag, om 13 uur voor de radio haar traditionele kersttoespraak houden. Deze wordt uitgezonden op Hilversum 1, 2 en 4 en in de Nederlandstalige uitzendin gen van Radio Nederland Wereldom roep. Dit heeft de Rijksvoorlich tingsdienst vrijdag meegedeeld. RENESSE - Voor aanvang van de kerstvakantie werd op de lagere school, de peuterspeelzaal en de kleuterschool te Renesse kerstfeest gevierd. In peuterspeelzaal 't Opstapje werd het feest opgeluisterd door het be zoek van de kerstman. Bij de chocola demelk deelde hij krentebollen rond met daarop een brandend kaarsje. Ook vertelde hij een mooi kerstver haal en deelde hij snoepjes uit. De peuters maakten zelf van papier een kerstboom. In de loop van het feest werd van alle kinderen een direct- klaar-foto gemaakt, waarop ze samen met de kerstman staan. De kleuterschool De Duinkonijn tjes vierde het kerstfeest met een sfeervol „kerstdiner". De klas was versierd met zelfgemaakte kerststuk jes, verlicht met kaarsjes. De juf frouw vertelde een kerstverhaal, waarna gezamenlijk de maaltijd werd gebruikt. Naast soep en brood jes was er voor elk kind een cake met een kaarsje. Als afsluiting van de zeer geslaagde kerstviering werd door de kinderen het kerstverhaal gespeeld. Op de lagere school 't Staepel'of werd vrijdag kerstfeest gevierd. Iede re klas deed dit in het eigen lokaal. Na een kerstverhaal werd in een ver duisterde en sfeervol met kaarsen verlichte klas genoten van een kerstdiner. Playback-show Vervolgens werd in de gemeen schapsruimte door de hele school ge zamenlijk het jaar uitgeluid met een klinkende playback-show. Vele „so listen, duo's en groepen" hadden zich van te voren ter dege voorbereid en gezorgd voor een goed verzorgde aan kleding. Dit laatste onderdeel van de dag werd bijgewoond door vele be langstellenden, die, evenals de leer lingen van de school, veel plezier be leefden aan de playback-acts. In Bruinisse BRUINISSE De C.J.V.- verenigingen „Rhodé" en, „De Kwa kers", beide voor de meisjes en de jongensclubs Daniël I en II en de nieuwe groep jongens van 8- tot 12- jarigen vierden zaterdagavond geza menlijk het kerstfeest. Het wrd een feest met kaarslicht, een versierde kerstboom en een diner met heuse menukaart, maar bovenal in een opgewekte, vrolijke sfeer. Er werd met overtuiging gezongen en mevrouw Ten Hove las het kerste vangelie uit Lukas 2. De maaltijd bij kaarslicht, dat de jeugd erg aan sprak, betond uit tomatensoep, sala de, broodjes met chocolademelk en een madarijntje toe. Bijzonder geboeid waren de ruim 60 jeugdigen bij het kerstverhaal dat Ineke v. d. Have vertelde. Het verhaal ging over Doris die arm was en in een woonwagen woonde. Somber zei hij: „kerstfeest is er niet voor ons". Maar de dominee uit het dorp organiseerde toch een kerstfeestviering in het woonwagenkamp waarbij hij zei: „Dit feest is voor alle mensen". Doris raakte daar diep van onder de in druk. Het was een verhaal uit het boek „Om Bethlehems kribbe": Een wagen rijdt de wereld in. Zondagavond vierde de C JV 16-plus groep het kerstfeest. Zij hielden een fondue-maaltijd. Het kerstevangelie werd gelezen door „juf" Roukema en mevrouw Teekens las een boeiend verhaal. BRUINISSE - Het was vrijdagmid dag in de doorgaans toch al bedrijvi ge werkplaats van timmerman Ju- melet een drukte van jewelste. Daar werkten tientallen CJV-ers aan de kerststukjes die traditiege trouw aan de 150 oudste inwoners van Bruinisse worden geschonken en waar tot nu toe altijd veel positieve reacties op kwamen. Zaterdag wer den ze. rondgebracht. De oudste CJV- ers maakten drie grote kerststukken, één voor „In 't Opper", één voor de Dinsdag 25 december 9,30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 11.50 uur Urbi et Orbi 12.30 uur Kerstliederen 15.30 uur Jody en het hertejong. Speelfilm uit 1946. De familie Baxter kan maar nauwelijks het hoofd fi nancieel boven water houden en het is dan ook bittere noodzaak dat het reekalf, door Jody vertroeteld, maar dat het voorzien heeft op de groente tuin, verdwijnen moet. 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Sneeuwwitje. Nadat Sneeuwwitje met haar prins ge trouwd is wordt zij moeder van een dochter. Maar dan verschijnt de boze stiefmoeder weer op het tapijt om Sneeuwwitjes kerstfeest te vergal len. 18.25 uur Het verhaal. Een bijbelver telling door Olaf Wijnants. 19.00 uur Dansers aan draadjes. Het ballet „De notenkraker", uitgevoerd door de marionetten van het Salzbur- ger Poppen Theater. Het verhaal gaat over een oom die zijn nichtje een no tenkraker cadeau doet. Claria vraagt nu haar oom die notenkraker tot le ven te wekken. 20.00 uur Nieuws 20.10 uur De 1, 2, 3-show 21.50 uur Er is meer tussen hemel en aarde. Vanuit de Domtoren in Utrecht de maandelijkse aflevering over kerk en samenleving. 22.40 uur De vier jaargetijden. Op muziek van Vivaldi wordt het ballet „De vier jaargetijden" van de choreo graaf Roland Petit uitgevoerd in Ve netië, Vivaldi's geboortestad. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 13.05 uur IJsshow. Een samenvatting van een demonstratie-optreden kunstrijden dat november plaats vond in „De Uithof" in Den Haag. 14.10 uur Kerwin, teken van de tijd. Documentaire over het groeiend ra cisme. 15.00 uur Eurovisie kerstconcert. Traditioneel kerstconcert vanuit het Amsterdamse Concertgebouw. 16.30 uur Van hart tot hart. Magazine voor ouderen en gehandicapten. 17.00 uur Ronduit special. Kerstmu- ziek vanuit Bethlehem, uitgevoerd door een gospelgroep. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Samen spelen 18.50 uur T.L. Wetenschappelijk pro gramma voor de jeugd. 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Wie weet wat Kerstfeest is? Kindermusical van Elly en Rikkert Zuiderveld. Met het kinderkoor van de Stichting In de ruimte uit Soest wordt gezocht naar de betekenis van het Kerstfeest. 19.35 uur Bill. Mickey Rooney ver tolkt de rol van de geestelijk gehan dicapte man Bill, die het moeilijk te verduren heeft in de harde wereld van nu. 21.10 uur Kerstconcert Doelen 22.30 uur Nieuws 22.40 uur De wat-heet-geluk show. De eerste aflevering van een serie praats how over kinderen met als gasten Lee Tbwers en Eva den Hartog. Woensdag 26 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur De wind in de wilgen. Te kenfilm over een pad, die zichzelf het meest volmaakte dier vindt in het dierenrijk. Wezels en hermelijnen o.a. nemen hem niet serieus en kraken zijn huis. 15.30 uur Calimero 15.50 uur De duvel is oud 16.35 uur Jakob en Adèle. Meneer Mallner ziet de toekomst somber in voor zichzelf. 16.45 uur ATV-sport 17.30 uur Nieuws 17.35 uur Formule 1. Popprogramma gepresenteerd door Erik de Zwart. 18.30 uur Dierenmanieren 19.00 uur Mickey en Donald. Teken filmreeks. 19.25 uur Gloria. Joey voelt zich op Kerst, de eerste maal zonder vader, beslist niet prettig. 20.00 uur Nieuws 20.18 uur Socutera 20.25 uur De boezemvriend. Neder landse speelfilm uit 1982. Het ver haal speelt zich af in 1811. Napoleon bereidt krijgstochten voor naar de Nederlanden. De grote kleine man wordt echter geplaagd door kiespijn. Een rondtrekkende kiezentrekker weet daar raad op. 21.25 uur Een kerstfeest om nooit te vergeten. Muzikaal programma, waarin opnamen gemaakt worden in het huis van Dolly Parton, op Kenny Rogers ranch en in een kerk. 22.45 uur Dave Allen. Een „Christmas-special" van Dave Allen uit Engeland. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 13.30 uur Pacido. Een portret van de beroemde operazanger, de tenor Pla- cido. 15.00 uur Hendrik IV. Opvoering van Shakespeare's koningsdrama. Er wordt verhaald over de slechte relatie die koning Hendrik heeft met z'n zoon Hal, de troonopvolger. Deze ling van Chaney wordt ingeroepen om z'n speurneus in een wapensmok- kelaffaire te steken. Agatha Mills on derhoudt een vriendschapsrelatie met smokkelaar Harold Longstreet en er wordt verband gezocht met de zaak als Agatha betrapt wordt met een koffer die drie miljoen dollar blijkt te bezitten. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Chiefs. Sonny Butts ge draagt zich steeds meer onbehouwen. Dat vinden Hugh Holmes en Billy Lee verontrustend. Nog vreemder wordt het hen te moede als marshall Peters alvorens z'n laatste adem uit te blazen de naam van Sonny Butts sta melt. 21.15 uur Nederland muziekland. Rechtstreekse uitzending vanuit het Jumbocentrum in Oldenzaal. 22.05 uur More than murder. Naar aanleiding van een tip doet politie-in- specteur Chambers een inval bij een stel poker spelende onderwereldfigu ren, die zich tevens bezig houden met drugshandel. Bij deze operatie raakt Chambers gewond maar erger nog is dat in zijn auto cocaïne aangetroffen wordt. Woensdag 26 december, 20.20 uur, Nederland 1: „De Boezemvriend". An- dré van Duin dis prof. Pasdupain. brengt zijn tijd liever door in de her berg dan aan het hof. Toch trekt hij partij voor de troon als deze belaagd wordt. 17.30 uur Studio sport 18.20 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. Wetenschappelijk pro gramma voor de jeugd. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de E.V.P. 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.00 uur Nederland C. Kunst- en cul tuurprogramma. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Gospels. Engels program ma rond de Britse gospelzangeres Sheila Walsh, waarin ook optredens van Paul Field en Bryan Haworth. Donderdag- 27 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Top '84. Platen en video clips die het afgelopen jaar doordron gen tot de Nederlandse Top 40. 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Agenda. Informatie over films, musea en andere culturele eve nementen. 19.00 uur Blue thunder. De bemidde- 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. Wetenschappelijk pro gramma voor de jeugd. 19.00 uur De filmers. Er heerst hoogspanning bij de filmploeg, want de camera kan nog maar een dag regi streren gedurende de werkweek. 19.40 uur Kenmerk 20.00 uur Coronation street. Er heerst verwarring vanwege een ver miste schoen van Bets en Hilda pie kert naarstig over de in te lossen le ning van Stan. 20.27 uur Mid-lotto live. Amuse mentsprogramma vanuit 't Spant in Bussum, gepresenteerd door Johnny Kraaykamp jr. 21.40 uur Uitkijk. Filmrubriek waar in fragmenten getoond worden van enkele films. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Haagse bluf 23.40 uur Zaalvoetbal. Uitslagen van de eerste ronde in het Sony-zaalvoet- baltoernooi. 23.45 uur Nieuws voor doven Hervormde kerk en één voor de Gere formeerde kerk. Op oudejaarsdag gaan de leden van het CJV weer mas saal de straat op om de zelfgebakken oliebollen aan de man te brengen, teneinde uit de kosten van de kerststukjes te komen. 42 Weer zag hij naar buiten, naar de hoge werf, waarop Pieters woning zou verrijzen. Dat mooie lange bur gerhuis, wel doortimmerd, met twee haardsteden en vier vertrekken. Een huis dat de eeuwen trotseren zou. Ze zag hoe zijn brede hand op de tafel zich tot een vuist balde en hoe zijn knevel en baard één harige massa werden, waarin zijn mond verdween. Ineens begreep ze wat er was. Het ging om wat moeder haar gisteren verteld had van Pieter. Dat die ineens nicht Lijntje niet meer wilde en nu van plan was om zo spoedig dat ging met de dochter van een Enkhuizer koopman te trouwen. Zij vond dit niet aardig van Pieter. En moeder blijkbaar evenmin, al had ze dit niet gezegd. Nu had ze het dus zo even aan vader ook gezegd, en die had het zwaar opgenomen. ,,Is het om Pieter en de dochter van Kiaas Buis?" vroeg ze. Weer keek hij haar aan en zag zijn ogen nors en donker. „Wist jij dat ook al?" vroeg hij. „Wist jij daar alles van?" Zijn ogen dwongen. Welmoet knikte enkel. „Hoe lang?" „Sinds gisteren." „Zo Het werd heel stil in de kamer, waar de schemering elke vorm ver vaagde en alle glans verdofte. Tbon knetterde het haardvuur cn ontstond een zingend gepruttel in de kookpot, dat zich al meer verhief. door J. VISSER-ROOSENDAAL Welmoet stond op, roerde de pap een poosje om en hing de pot wat ho ger aan de haak. Dan zette ze zich weer aan tafel; haar gezicht was nu slechts een witte vlek in het duister. „Jullie hebt je allemaal slecht te gen me gedragen," viel IJsbrand opeens uit. Ze boog zich naar hem toe. „Slecht? Waarom, vader?" „Ik had dit het eerste dienen te we ten en niet het laatste" „En had u het goedgevonden, als Pieter het dadelijk had gezegd?" „Nee. Net evenmin als nu. Maar had ik het geweten, dan had ik van daag niet met mijn zusters man over zijn dochter gesproken. En nu deed ik het wel. Gisteravond heb je me bijge licht toen ik kazen keerde. Je had toen wel al begrepen dat moeder het me niet durfde zeggen. Waarom heb je het toen verzwegen? We waren toch alleen in het achterhuis en je had het mij moeten vertellen." „Ik kon het echt niet, vader." „Maar waarom dan toch niet?" „Dat weet ik zelf niet." „En toch zweeg je. Tbrwijl je mijn plannen kende. Je zat er immers zelf bij toen ik er bij Krelis Ham over sprak." „Maar moeder wist het al veel lan ger wilde Welmoet zich ver dedigen. „Dat doet er niet toe." zei IJsbrand. „Jullie moeder is een bijzondere vrouw. Die heeft het met niet gezegd omdat ze me elk leed wil besparen, zo ken ik haar wel. Maar dat jij, met wie ik zo eigen ben, dit gisteravond voor me verzweeg Hij schudde verdrietig het hoofd. „Heb je nog meer geheimen voor me?" vroeg hij dan bitter. „Heb jij soms ook al over je toekomst be schikt?" „Nee vader, zei ze heftig. „Met mij is er niets." „Niets?" Hij vroeg het bitter en smalend. „Waarom heb jij dan Wil lem nog niet gevraagd voor die brui loft?" Welmoet gaf geen antwoord. Ze kon niet zeggen dat die herinnering aan een paar kussen haar ervan weerhou den had. Tben klonk weer IJsbrands stem, maar nu zacht en heel ernstig, als tot zichzelf. „Als kinderen eens wisten en be grepen hoe goed hun ouders 't met hen voor hebben; hoe hun toekomst ons levensdoel is, dan zouden ze ons niet met zoveel verdriet en ondank belonen." Het leek wel of het duister die half- gefluisterde woorden vasthield, of ze hoorbaar bleven. 'Als kinderen eens wisten be grepen verdriet ondank „Ik zal Willem vragen, vader," be loofde ze gesmoord, en ze verliet de kamer. Het was als een vlucht. Dof viel de deur achter haar toe. Maar IJsbrand staarde nog lang in het duister. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4