- de-Rabobank wenst u 1 - 'pfettigé feestdagen en een - voorspoedig... Rabobank 9 streeknieuws Terwijl de schepen wachtten f- j. v Zeeland krijgt nieuwe brede organisatie recreatie en toerisme ELEKTRO LIEVENSE W S- - Ontslag dreigt voor tien part-timers expeditie PZC Hier en Nu over Van Aardenne Advertentie MIDDELBURG - De Provinciale Zeeuwse VVV zal worden omgebouwd tot een Zeeuws bureau voor recreatie en toerisme waarin verschillende organisa ties zullen worden ondergebracht. Dit heeft de Zeeuwse gedeputeerde J. Ven- tevogel woensdag in Middelburg meegedeeld tijdens de presentatie van het provinciale beleidsplan recreatie en toerisme. De nieuwe organisatie zal onder meer de recreatieve ontwikkeling in het Oosterscheldegebied gaan bege leiden en stimuleren, dit gebied moet tot het grootste educatieve recreatie ve project op het gebied van water in Europa worden ontwikkeld. De nieu we organisatie zal volgens Ventevogel ook een overleg- en adviesplatform voor het provinciaal bestuur moeten worden. Ondanks het feit dat de provincie Zeeland de grootste subsidiegever is, blijft het nieuwe bureau een particu liere organisatie waarin het be drijfsleven de belangrijkste deelne mer blijft. Het ministerie van Economische Zaken heeft de provin cie een fors bedrag toegezegd om de nieuwe plannen tot ontwikkeling te brengen. De nieuwe organisatie moet in de loop van volgend jaar van start gaan. Advertentie MIDDELBURG Kerstexpositie In de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg wordt zaterdag 22 decem ber een kerstexpositie gehouden. Aan de expositie nemen deel: Ad Braat, Tessa Braat, Miems van Citters, Tie Hof. Peter Jansen, Ernest Joachim, Gerard Menken, Jon van de Riet, Jan Rijnaard, en Marcel Robbé, Ben van Rooij en Waalko Dingemans. Heden middag om 17.00 uur is de opening doormr. E. G. M. Smit, voorzitter van het Zeeuws Kunstenaarscentrum. De expositie is geopend van zater dag 22 december tot en met zaterdag 5 januari. De openingstijden zijn op de werkdagen van 11.00-17.00 uur en op de donderdagavonden van 19.00-21.00 uur en op zondagen, twee de kerstdag en nieuwjaarsdag van 13.30-17.00 uur. Op eerste kerstdag is de expositie voor publiek gesloten. Provinciale gebouwen gesloten Maandag 24 december zijn do ge bouwen van de Provinciale Diensten gesloten. Het gaat om het Provincie huis. de Provinciale Planologische Dienst en Provinciale Waterstaat. Ook het kantoor van de Provinciale Stoombootdiensten is die dag geslo- Aanleg EJektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 0119-1634 ten; de veerdiensten varen volgens het normale rooster. De Zeeuwse Bibliotheek is wegens de verhuizing vanuit de Abdij naar de Kousteensedijk in Middelburg al gesloten voor het publiek; dit duurt tot 28 januari. Het Provinciehuis is op 2 januari tot half elf 's morgens gesloten in ver band met de nieuwjaarsbijeenkomst voor het personeel. GENÈVE - Het Internationale Co mité van het Rode Kruis (ICRC) ver dubbelt zijn hulp aan Ethiopië in 198.1 tot ongeveer 125 miljoen gulden. Advertentie Wat dacht u van een originele Kerstsurprise. Bijvoorbeeld een uniek boekje met cursiefjes uit de Zierikzeesche Nieuwsbode. Een selektie uit duizenden cursiefjes geschreven door M. J. Bij de Vaatc. Gebonden 17,50 Tevens verkrijgbaar bij alle Boekhandels op Schouwen-Duiveland. lakenman ochtman voor een originele Kerstsurprise DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 0) 110-6551 VLISSINGEN - Voor tien parttime werknemers van de afdeling expedi tie Vlissingen Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) in Vlissingen dreigt ontslag als ze niet vóór 1 januari vol gend jaar lid worden van een van de bonden voor grafisch personeel. De tien waren lid van de vakbond Druk en Papier van de FNV, maar zegden hun lidmaatschap in 1983 op. Dit uit ongenoegen over het feit dat de PZC tijdens de stakingsacties van deze bond toen werd aangewezen tot speerpunt voor Zeeland. De grafische industrie kent als enige branche in Nederland het systeem van de clo sed shop": lidmaatschap van een vak bond is voor de werknemers ver plicht. Directeur K. Scherphuis van de PZC is zeer ongelukkig met -de gang van zaken: ,,Wij hebben de mensen er toen wel op gewezen dat werknemers in deze sector georganiseerd dienen te zijn. In verband met de groot scheepse omschakeling van hoog druk naar offset en de verhuizing van ons bedrijf, is de zaak tot nu toe wat op zijin beloop gelaten, omdat juist de mensen van de drukkerij en de ex peditie het vreselijk druk hebben ge had in die tijd. Intussen zijn we door de centrale commissie drukkerijbe drijven om dit feit tweemaal be straft. De laatste keer kregen we zelfs een geldboete opgelegd." HILVERSUM - NCRV's actualitei tenrubriek Hier en Nu komt vrijdag (Ned. 1, 23.00-23.35 uur) terug op het kamerdebat over de positie van mi nister Van Aardenne. Naar aanleiding van het rapport „Amsterdam heeft 't koud" is er een eigen reportage over het toenemend aantal Nederlanders dat de gasreke- ning niet meer kan betalen en daar door verstoken is van gas. Hier en Nu komt ook nog terug op de actie „Eén voor Afrika" en een vorige week van start gegane nieuwe internationale humanitaire organisatie naar aanlei ding van recente cijfers van Unicef over de toestand van kinderen in de derde wereld. Zaterdag 22 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Colditz. De Engelsen ma ken zich ongerust over een wraakac tie van de Duitsers, als een van hen vermoord wordt aangetroffen in het magazijn. 16.20 uur Bij Koos 18.00 uur Coronation Street. Syd Kippax eist per ommegaande z'n aan Stan geleende geld terug. Daarnaast is er onzekerheid wie achter de bar dient te verdwijnen als Bety Turpin weer terug van weggeweest is. 19.00 uur De smurfen. De smurfen zijn inmiddels druk in de weer ge weest om een luisterrijk kerstfeest voor te bereiden. Ze hebben er echter niet op gerekend dat ook opa en z'n twee kleinkinderen van de partij zul len zijn. 19.25 uur Je ziet maar clips. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Zeg 'ns AAA. De mannen hebben het plan opgevat samen een dagje te gaan vissen. Mien heeft daar zo haar zorgen over, want als haar vermoedens juist zijn wordt ook re gelmatig de fles aangesproken ter be moediging en die is niet gevuld met thee. 20.55 uur Sonja op zaterdag 21.55 uur Pisa 22.10 uur Achter het nieuws 22.40 uur En het leven gaat verder. Saverio doet een beroep op de hulp vaardigheid van haar zus als hij ten onder dreigt te gaan door financiële perikelen. Emotionele tonelen doen zich voor op oudejaarsavond en hoe wel er littekens zullen blijven is het toch eind goed, al goed. Simon Carnïiggelt. Deze schrijver vertelt een verhaaltje over ,,twee schatjes" voor, uit zijn bundel „Ik red me wel". 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. Wetenschappelijk pro gramma voor de jeugd. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Het is kerstfeest bij Walt Disney. Allerlei Walt-Disney filmpjes is kerstsfeer. 20.00 uur Kieskeurig. Sonsumenten- rubriek gepresenteerd door Wim Bos boom en Mireille Bekooy. 20.25 uur De showbizzquiz 21.40 uur Aktua Aesculaap. De Chi nese geneeskunst staat centraal in de ze medische rubriek 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio sport 23.15 uur Nieuws voor doven 23.20 uur Simonskoop 23.40 uur The horror of Fran kenstein. Griezelfilm uit 1970. Een nakomeling van de grote griezelba ron, Victor Frankenstein haalt de zelfde streken uit. Deze student in de scheikunde is bezig met de schepping van een supermens. Degenen, die zijn plannen dwarsbomen ruimt hij'-zoh- der scrupules daarbij, uit de weg, waarbij hij niet schroomt om de vre selijkste middelen te gebruiken. Zondag 23 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen. Jeugdmagazine, waarin o.a. het animatiefilmpje „Kerstmis in de oertijd". 17.30 uur Nieuws 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Jip Sloop 19.10 uur Tachtig graden noorder breedte. Een film van de Scholen- groep van Toneelgroep Centrum over de per zeppeling uitgevoerde expedi tie naar de Noordpool onder leiding van generaal Nobilé, die in mei 1928 daarbij schipbreuk leed, 20.10 uur Van Kooten en de Bie 22.40 uur Freud. De Engelsman Peter Swales heeft een studie gemaakt over de Oostenrijkse psyschiater Sigmund Freud en wel speciaal over de samen hang van de ervaringen en de leer van deze zenuwarts. Hij geeft zijn bevin dingen hierover in dit programma weer. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 12.00 uur Het capitool. Discussiepro gramma 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 17.55 uur De tweede natuur. Kunst programma, dat deze keer gaat over de restauratie van het fresco „Het laatste avondmaal", aangebracht in de kerk van Santa Maria te Milaan en geldt als het meest beroemde werk van Leonarde da Vinei. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 15.45 uur Oma Fladder. Dieuwertje en oma Fladder bereiden zich voor op de kerstdagen. 16.00 uur Kinderbios 16.30 uur Wordt vervolgd 17.00 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Toppop 19.00 uur Anton Pieck. Filmportret van de bijna negentigjarige tekenaar en illustrator Anton Pieck. 20.00 uur Journaal 20.28 uur In de hoofdrol. Programma gepresenteerd door Mies Bouwman, waarin een bekende Nederlander meegetroond is naar de studio om al daar nietsvermoedend geconfron teerd te worden met een aantal men sen die een belangrijke rol in zijn/haar leven gespeeld heeft. 21.30 uur Marco Polo. Weinig geloof krijgt ontdekkingsreiziger Marco Po lo als hij weer terugkeert in zijn va derland. Toch genoot hij dat wel in Mongolië. 23.00 uur Mensen zoals jij en ik. Ver- halenserie met Kees Brusse in de hoofdrol. 00.00 uur Journaal 00,05 uur Nieuws voor doven Zaterdag 22 december, 20.25 uur, Nederland 2: De showbizzquizpresenta- tor Ron Brandsteden 20.10 uur Panoramiek 20.45 uur Voor niks gaat de zon op. In deze uitzending wordt het thema „sa menleven" behandeld of dat nu met twee of meer personen is, in een koophuis of een huurhuis, financiële consekwenties neemt elke lesvorm mee. 21.40 uur Ons Indië. Vijfdelige serie over de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië. Hierin vooral aandacht voor de Nederlanders die Indië als hun tweede vaderland zagen en nu toch voor Nederland kiezen. 22.45 uur Het korte spel: uitzicht. Examenstuk geproduceerd door leer lingen van de Nederlandse Film- en Televisie Academie. In het verhaal is huisknecht Sjaak samen met zijn heer, Jacob in de dienst vergrijsd. He- leen, de jonge vrouw van Jacob voelt echter niets voor een gezapig bestaan op het landgoed... 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven Maandag 24 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Bridge-les Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. Wetenschappelijk pro gramma voor de jeugd. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Koks over eten. Een praatje over eetcultuur wordt gehouden door koks, werkzaam bij bekende res taurants. 19.30 uur Tom en Jerry 19.45 uur Muppetshow. Gast in deze uitzending is Raquel Welch. 20.15 uur Goedkoop in augustus. En gelse televisiefilm. De vrouwelijk helft van het echtpaar Watson doet voorkomen of ze met een vriendin een vakantie doorbrengt op een ei land. Mary koestert in werkelijkheid snodere plannen. 21.05 uur Hints 21.35 uur Uit de grond van mijn hart. Gesprek tussen ouders en kinderen over geloofszaken 22.30 uur Journaal 22.45 uur De stem van mijn geweten. Kerstviering met de Leidse studenten Ekklesia in Leiden. 23.50 uur Nachtmis uit Bastogne BRUSSEL - De weigering van land bouwminister Gerrit Braks om op 15 december de superheffing op te veel geproduceerde melk in te vorderen gaat ons land in januari 1985 50 tot 65 miljoen gulden kosten. De EG-com- missie heeft woensdag in Brussel be sloten geen genoegen te nemen met die weigering van Braks en enige van zijn Europese collega's. DEN HAAG - Nederland zal in het jaar 2000 tussen de 14,8 en 15,5 mil joen inwoners tellen, 0,3 tot 1,1 mil joen meer dan thans. Dit blijkt uit de nationale bevolkingsprognose van het centraal bureau voor de statis tiek. De vorige prognose van het CBS uit 1981 leidde nog tot een schatting van de totale bevoling in 2000 van 15,3 tot 16 miljoen. ZOETERMEER- De extra aandacht die de afgelopen jaren is besteed aan het onderwijs aan Molukse leerlin gen heeft niet het gewenste resultaat gehad. Dit stelde staatssecretars Van Leijenhorst woensdag vast bij de in stallatie van de werkgroep onderwijs Molukkers op het ministerie van on derwijs. 41 „Ik ga trouwen," viel Marij toer. uit. „Zo, zo", zei Pietertje. „Met Pie- ter?" „Ja. Hij heeft het me gister ge vraagd." „Wanneer zal het zijn? Tbch wel spoedig?" vroeg Welmoet. Marij bleek dit niet te weten en de meisjes bespraken samen het aan staande huwelijk. Pietertje zweeg. Ze dacht aan Pie- ter Freeks, de schepen, die ook luite nant van de schutters was; een drif tig, heerszuchtig mens, weduwnaar en vader van drie aardige, jonge kin deren. Overigens wel een braaf man, een goed burger en behoorlijk met aardse goederen bedeeld. Iedereen wist dat hij al enige maanden naar een nieuwe gade zocht en dat het hem nog steeds niet gelukt was er een te vinden. Die hij wilde, wilden hem niet, en omgekeerd was het net zo. Marij had nu al een klein jaar zijn huishouding gevoerd en getoond die plaats waardig te zijn. Zij was arm en had geen ouders meer; ze was verre van mooi en voor Pieter rijkelijk jong. Maar geen van beiden kon moeilijk beter. En dan ook nog dit. Marij, dat meegaande, bescheiden meisje paste goed voor die bazige oudere man. En voor de kinderen was ze nu al een lief moedertje. Als zij, Pietertje, in dit kraambed gestorven was, iets dat het lot van veel vrouwen was. dan had ze voor haar zestal kleintjes later geen betere moederen voor Wilhelmus geen geschikter huis vrouw kunnen wensen dan deze Ma rij Pieters. ,,Kaat Out gaat ook trouwen," ver- door J. VISSER-ROOSENDAAL telde Welmoet nu. „En ze gaat in Leek wonen." „En wanneer jij?" vroeg Pietertje plagend. „Sint Juttemis, verwacht ik. Eerst moet er nog een vrijer zijn." „Och kom. Willem Aagtes is er ook nog." „Willem Welmoet snoof min achtend. „Gooi het maar niet te ver," waar schuwde Pietertje. „Men zegt niet voor niets dat van wie je het meeste hebt te zeggen „Ja, dat weet ik," viel Welmoet haar in de rede. „Maar ik geloof toch niet dat Aagt mijn schoonmoeder worden zal." En toen vertelde ze van de bruiloft van Maartje Ham, waar ze heen mocht, en vond dan dat het tijd werd om naar huis te gaan. Ze wijdde nog een lieve gedachte aan de oude man in het voorhuis, ze keek nog eens naar het slapende kindje en nam afscheid. Enigszins weemoedig gestemd kwam ze thuis, waar ze in de woonka mer haar ouders slecht gemutst aan trof, iets wat zo goed als nooit ge beurde. Maar één blik naar weerszijden van de tafel bevestigde haar indruk. Moeders zachte mond was één rechte, vaste lijn en haar ogen schitterden meer dan anders. De smalle, blanke handen verschoven haar halsdoek tot een slordige wrong. Zulks deed moeder alleen als ze zich opwond. Vader scheen neer slachtig tc zijn. Zijn ogen, mond. kne vels en baard en alle lijnen van zijn gezicht gaven een idee van verdriet. Er heerste een echte kille stemming. Zacht liep ze naar het smeulende haardvuur, schoof dat uiteen, ruimde de as weg en bouwde een nieuw vuurtje om de avondpap te koken. Tben het flink brandde hing ze een nieuw vuurtje om de avondpap te ko ken. Tben het flink brandde hing ze de pot erboven en keek nog een poos je naar de vlammetjes, die lekkend en spelend langs de houtblokken om hoog kropen. Moeder stond op en ging naar het voorhuis. Nu zat vader daar alleen aan die grote tafel en zag strak naar buiten in de avondschemering. Heel stil ging ze tegenover hem zitten en bekeek zijn afgewend gezicht. Het leek bijna of vader huilde en toch blonken er geen tranen tussen zijn wimpers. Het was meer een innerlijk schreien. Die arme lieve vader. Wat zou er zijn? Kon ze hem maar helpen. Alles wilde ze doen om dit verdriet weg te nemen, het verdriet dat ook haarzelf zo benauwde. Ze zuchtte on willekeurig snel en diep, om dat nare gevoel uit haar keel te verdrijven. IJsbrand schrok op en keek haar aan. „Is er iets vader?" vroeg ze bedeesd. Hij knikte vaag. „Is het erg?" „Voor jou wel niet, mijn kind. Wel voor mij." „Heeft u een slechte tijding? Is er een schip verloren? Tbeh niet Pie ters „Nee, zo erg is het gelukkig nog niet." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5