Kwestie vervoer schoolzwemmen komt terug in raad „Brouw" „Het vandalisme heeft het glansrijk van ons gewonnen NQORDWELLE DRUKKERIJ Sfeervolle kerstviering plattelandsvrouwen Brouw Sfeervolle kerstviering HVG „Helpt Elkander" SGP-wethouder sprak over subsidieverlening Op aandringen CDA-raadslid R. J. van der Wekken Binnenkort voorlichting over school Oude Tonge ►egrotings- ehandeling emeente )uiveland Auto in de tuin Inbraken in. Scharendijl^ en Brouwershaven Concerten pianist Wayenberg in De Burght Exploitanten strandh^sjes te Renesse Vonk voor Van Liere ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 december 1984 Nr. 23647 3 BROUWERSHAVEN - Volgens de heer R. J. van der Wekken (CDA) kunnen de vervoerskosten die door de ge meente Brouwershaven worden betaald om schoolkinde ren wekelijks van en naar het zwembad Onderdak te brengen voor het schoolzwemmen, effectiever worden ge bruikt door ook de lagere klassen aan de lessen deel te laten nemen. Van der Wekken bracht dit woensdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering naar voren toen B. en W. nog enkele vragen uit de algemene beschouwingen, onder meer over dit onderwerp, beantwoordden. Het CDA-lid was het niet eens met de mening van B. en W. dat het bus vervoer optimaal is geregeld." Omdat het de wethouder van onderwijs, me vrouw S. Loschacoff-de Kanter niet mogelijk bleek om exact te antwoor den op zijn vragen over precieze aan tallen van te vervoeren kinderen, zie Van der Wekken de indruk te hebben dat het gehouden onderzoek weinig omvattend is geweest. Volgens hem „zouden de centen beter kunnen wor den benut wanneer grotere aantallen kinderen ook die van de lagere klas sen, in de gelegenheid zouden worden Vervolg van pagina 1 bouw voor een MTS blijft ruimte ge noeg over. De gemeenteraad stelde deze avond een kwartje per inwoner beschikbaar om een MTS van de grond te krijgen, nader eerder dit jaar een dubbeltje per inwoner was verstrekt om de voorbereidingen te kunnen treffen voor de MEAO-afdeling. Inclusief BTW kost de aanschaf van een kooimaaier, een cirkelmaaier, een tweedelige trekker en een cirkel zaag voor de dienst gemeentewerken 55.750,-, goedkoper dus dan de ge raamde 60.000,-, maakte wethouder I. C. Padmos bekend. De raad gaf daarvoor zonder moeite zijn toestem ming. Kozijnen Aan het vervangen van (door onbe kende reden) vrij snel verrotte kozij nen van de. C.N.S. -'Samuel' te Kerk- werve zal door de gemeente gedeeltelijk worden bijgedragen, om dat dit niet onder het normale onder houd kan worden gerekend. Was dit wel het geval, dat hadden de kosten geheel voor het schoolbestuur geko men. Raadslid W. G. Renden van de P.v.d.A. vond het een billijke zaak, wanneer ook voor de kosten van het bouwkundig onderzoek van de tech nische dienst een dergelijke ver deelsleutel zou worden gehanteerd, vooral omdat het onderzoek niet al leen de kozijnen maar de gehele school betrof. Isoleren Bij het verlenen van medewerking voor het isoleren van verwarmings buizen en het monteren van twee thermostaatventielen in de bijzonde re kleuterschool Pinkeltje te Scha- rendijke, deelde burgemeester Den Boer mee, dat alle openbare gebou wen worden bekeken op het gebied van energiebesparing. Mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) wees in dit verband op de niet te regelen warmte-toevoer in de gymzaal te Kerkwerve, waar het in de hal vaak zeer warm is en in de gymzaal te koud. De schoolbesturen van Pinkeltje en - de Helcherseeschool te Scharendijke trokken het verzoek om medewer king bij verandering van het school plein in, dat overigens als afwijzend voorstel op de agenda stond ge noteerd. De bliksemafleidingsinstallaties op de kerktorens van de Hervormde kerken te Scharendijke en Kerkwer ve (de torens zijn gemeentelijk bezit) worden voor een kleine vijfduizend gulden verbeterd. De installatie op het gemeentehuis behoeft ook aanpassing, maar daar mee zal worden gewacht tot de ver bouwing wordt gepleegd. Wegens toetreding tot de Districts Gezondheidsdienst werd besloten tot uittreding uit de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst. VVD- raadslid J. M. van Langeraad had er moeite mee, dat gemeenten die (nog) niet zijn toegetreden tot de D.G.D. daar evenzogoed van profiteren. De uitleg van burgemeester Den Boer („Bij latere toetreding worden die ge meenten met een ander prijskaartje geconfronteerd") voldeed hem nog niet geheel, maar hij stemde in met de uittreding. Woningverbetering Met het oog op de rechtszekerheid van de gemeente kunnen inwoners van Middcnschouwen in januari geen subsidieaanvragen doen bij woning verbetering. Gewacht wordt op finan ciële duidelijkheid in verband met de invoering van de wet op Stads- en dorpsvernieuwing, c.q. de vaststel ling van de subsidieverordening. Ge probeerd zal worden de kleine bijdra ge die voor Middcnschouwen in het verschiet ligt wat meer te doen zijn. Het bezwaarschrift van het Acht Maart Kommitoe tegen een raads besluit tot weigering van subsidie werd niot-ontvankelijk verklaard. Verkoop van stukjes grond aan inwo ners van Scharendijke gingen onder de hamer door gesteld om aan het schoolzwemmen deel te nemen". Een initiatief waar, naar zijn zeggen, ook vanuit het zwembad op wordt aangedrongen. Voorzitter Slabbekoorn liet weten uit gesprekken met het bestuur van On derdak in het verleden een andere in druk te hebben gekregen. Mevrouw Loschacoff had bij haar navraag de indruk gekregen dat het schoolzwem men zo optimaal als naar omstandig heden mogelijk is, is geregeld. Zij zegde Van der Wekken toe bij de vol gende raadsvergadering met preciese cijfers ,,het naadje van de kous" te la ten weten. Dorpshuizen Met algemene schriftelijke stem men (her)benoemde de raad mevrouw P. Drijgers-van Lier (Brouwersha ven), de heer H. Lokerse (Noordgou- we), mevrouw C. Mandemaker-Pen- ning (Zonnemaire) en de heer J. Dorst (Dreischor) om de komende vier jaar in de beheerscommissie Dorpshuizen het verenigingsleven van hun kern te vertegenwoordigen. Deze commissie heeft tot taak de gemeenteraad en B. en W. te adviseren over alle zaken die de dorpshuizen in de verschillende kernen betreffen. Tevens werden (me de op advies van voorgenoemde com missie) verscheidene verordeningen vastgesteld, waarin de tarieven van de dorpshuizen in de gemeente, over eenkomstig het wettelijk toegestane verhogingspercentage van 3% per één januari 1985 omhoog gaan. Een nood zakelijke maatregel, die rigoreuze verhogingen in de toekomst voor komt. Geen geluidshinder Met instemming van de hele raad werd een dezöneringsverklaring vastgesteld waarin staat dat men op grond van een onderzoek van de Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Stichting R.B.O.I. (Ruimtelijk Beleid Ontwikkeling en Inrichting) ver wacht dat tot het jaar 1994 minder dan 2450 motorvoertuigen per etmaal gebruik zullen maken van alle wegen gelegen in de gemeente Brouwersha ven. Hierdoor valt men buiten de norm van de wet geluidshinder als gevolg waarvan in 1985 bepalingen vankracht worden in verband met zo neringen rond bestaande wegen. Om dat op grond van een schatting naar aanleiding van het onderzoek de ver keersintensiteit in de komende jaren niet zal toenemen, vallen de wegen in de gemeente voorlopig buiten de voorschriften inzake de wet geluids hinder. AMSTERDAM - In Amsterdam is v lensdagmiddag in het spitsuur een v rkeerschaos ontstaan nadat een vachtauto met schoonmaakmidde- i, waaronder zeep, in de IJtunnel ts gekanteld. Het wegdek van de 1 is van de IJtunnel richting nsterdam-noord werd daardoor ekglad. ELLEMEET - Na een aanrijding op de Kuijerdamseweg in Ellemeet be landde één van de daarbij betrokken voertuigen in een tuin. Er deden zier bij die aanrijding overigens geen pei soonlijke ongelukken voor. Een vrachtauto, bestuurd door F. 1 R. uit Hulst, reed aan de linkerk£*t van de weg, terwijl de chauffeur^P zoek was naar huisnummers. Plo»e- ling stak de vrachtauto over naa/de rechterkant van de weg, op hetzfde moment dat A. H. uit Schareiyjke met zijn auto rechts wilde pas/ren. Een aanrijding was het gevolg,raar_ na H. met zijn auto tot stjftand kwam in de tuin van de family". K. Beide auto's liepen blikschacpP- ZIERIKZEE - Er zijn J afgelopen dagen twee inbraken /pleegd, in Scharendijke en in BiVwershaven. Door afwezigheid van/e eigenaars van de panden kon de/xaete datum van beide inbraken nifwordën vast gesteld. In Scharendijke W"d ingebroken in een frites-kraam /n de haven, ei gendom van M. P. u/Haamstede. Er kon nog niet worde^astgesteld wat wordt vermist. De.aders verkregen toegang tot de krab door het force ren van de deur. In het bungalVpark Meeuwen- stem in Brouwehaven werd inge broken in een b^galow, die eigen dom is van W. KA* Kamen (W.-Dld.). Vermist worden"1 radio, een televi sietoestel en wshoudelijke artike len, met een^otale waarde van 10.000,—. DUIVELAND - De gemeenteraad in Duiveland komt vrijdagavond 21 lecembér in openbare vergadering lijeen in de kleine zaal van ,,Ons dorpshuis" te Nieuwerkerk, aan- fang 19.00 uur. Na het afwerken van de gewone raadsagenda gaat de raad over tot de behandeling van de gemeentebegro ting 1985. De vier raadsfracties hou- flen eerst hun algemene beschouwin gen. Daarop volgen de antwoorden Ivan b. en w., de eventuele re- en du- jplieken en ten slotte de vaststelling van de gemeentebegroting, 1985. BURGH-HAAMSTEDE - De pia nist Daniel Wayenberg geeft maan dag 24 december en dinsdag 1 januari een concert in het Evangelisch ont moetingscentrum De Burght te Burgh-Haamstede. Op maandag 24 december geeft hij een kerstconcert van 15.30-17.00 uur en op 1 jahuari verzorgt hij een nieuwjaarsconcert van 15.30-17.00 uur. Wayenberg speelt op een speciale Steinway concertvleugel, die voor de concerten naar De Burght is gehaald. RENESSE - De heren J.P.Verboom en W.Krijger, exploitanten van strand huisjes te Renesse, hebben het college van de gemeen te Westerschouwen laten weten voor het komende jaar hiervoor geen vergun ning meer aan te vragen wegens toenemende ver-, nielzucht aan de eigendomj men. Drfrief aan het college luidt als volg S „pais u bekend verhuren wij reeds vaf 1969 strandhuisjes bij de duin- 0Jgangen Scholderlaan, Jan van R/esseweg, Wilhelminahoeve en het fergat aan het strand te Renesse. otaal werden 70 strandhuisjes tij- s het seizoen verhuurd. ;nkele jaren geleden begonnen de irnielingen. Dit vandalisme nam in !e daarop volgende jaren hand over and toe, ondanks het feit dat wij ve- e nachten voor beveiliging van onze eigendommen op het strand vertoef den. In het afgelopen seizoen zijn de vernielingen, dermate uit de hand ge- lopemd&t de Schade F 2500,- bedraagt, welke geheel voor eigen rekening Op deze archiefh' de Punt !o WeJteiwchoutuen stau.i <ie strandhokjes. die in Renesse lhet zomerseizoen aan vernielzucht onderhevig zijn. komt," aldus beide heren in hun schrijven aan b. en w. Zij vertellen dat ook de huurders grote schade hebben geleden aan hun eigendommen, hetzij door vernieling hetzij door diefstal. „Diverse van de benadeelde toeristen hebben zich te genover ons uitgelaten tengevolge daarvan het voor gezien te houden aan de kust in Renesse. Zeker geen positieve propaganda voor onze ge meente." Eigen rechter „Een enkele maal gelukte het ons bij deze nachtelijke patrouilles een dader te pakken te krijgen. Wij wa ren ons er terdege van bewust dat ei gen rechter spelen een gevaarlijk spel is, doch dit kon gewoon niet uitblij ven." „Meermalen hebben wij in de nacht de politie voor deze vernielin gen opgeroepen, maar voordat de po litie ter plaatse was waren de rad draaiers vertrokken en stonden wij daar met onze vernielde of verbran de eigendommen en zonder dader. Werd er af en toe een vermeende da der gepakt, dan kon meestal het be wijs niet worden geleverd, mede ook in. verband met het feit dat geen be kentenis werd afgelegd." Glansrijke overwinning Verboom en Krijger: "Gelet op het feit dat onze eigendommen niet vol doende kunnen of worden be schermd, alsmede gelet op de vernie lingen, etc. in de laatste jaren, hebben wij, zeer tot onze spijt, doch noodgedwongen, besloten in het jaar 1985 geen vergunning meer aan te vragen voor het plaatsen van strand huisjes in Renesse. Het vandalisme heeft het na vijftien jaar glansrijk van ons gewonnen. Hiertegen zijn wij niet bestand." Dc commissie grond- en pachtzaken van Westerschouwen, die dinsdag avond vergaderde, sprak haar afkeu ring uit over de vernielzucht. Zij ty peerde het besluit van dc briefschrij vers als een "droevige zaak". Secreta ris J.W.de Jonge merkte op dat dit vandalisme helaas een landelijk ver schijnsel is geworden, waaraan dus ook Renesse niet ontkomt. BROUWERSHAVEN - Ruim vijftig Brouwse plattelandsvrouwen kwamen dinsdagavond in de sfeervol versierde zaal van het Tonnenmagazijn bijeen voor een gezamenlijke kerstviering. De presentatie werd verzorgd door de tweede secretaresse, Nel Constandse-Dorst. In haar openingswoord vroeg zij aandacht voor de armoede en honger die nog steeds wordt geleden op de we reld. He aloude kerstverhaal werd dit jaar in een ander jasje gepresenteerd, doordat mevrouw J. van Sluis-van de Weele het voordroeg in een dichtvorm van D. van der Stoep. den. Hennie Kalsbeekwan Lier las het kerstverhaal „de geschenken der wijzen" voor en na het tweede optre den van het koor brachten zes vrou wen onder leiding van de heer A. Drijgers een kerstéénakter op de planken onder de titel: „Zij kwam in de kerstavond". Zij wisten de aanwe zigen te boeien en amuseren met het verhaal van de twee zusters Clara (Heieen van der Mark) en Harriët (Suus Hanse-Menheere) die zich op kerstavond voor detectiveachtige ver wikkelingen zagen geplaatst toen zich achtereenvolgens twee meisjes (Jacolien van de Hoek en Marja Han- se) aandienden die zich als Syvia, de verloofde van hun zoon (en neef) voorstelden. Harriët zag hen al snel voor de dievegge aan, die sinds enke le weken de buurt onveilig maakte. Marijke Hofland speelde het lijzige dienstmeisje. Het voor deze gelegenheid gevorm de zangkoortje was versterkt met en kele vrouwen van de afdeling Zonne maire en het Smalstads gemengd koor. Onder leiding van de heer M. van het Veer brachten zij een vijftal, vaak meerstemmig gezongen, liede ren ten gehore. Na „In een land, on eindig ver" volgden de canon „Canta te" en het meerstemminge „In donkere nacht, stille nacht" en tij dens een tweede optreden zong het koor „De sterre gaat stralen" en „Wie is hij". Zij werden op de piano bege leid door Corrie van Putten- Versprille. Toneel Dat de leden op velerlei manieren hun krachten aan deze avond gaven bleek uit het zelfgemaakte gebak waaruit in de pauze gekozen kon wor- Rei'tificutie BRUINISSE - In het openingsarti kel van de Zierikzeesche Nieuwsbo de van dinsdag 18 december, betref fende de controverse tussen wet houder H. Schot van de gemeente Bruinisse enerzijds en de partij Alge meen Belang anderzijds, is een sto rende vergissing gemaakt. In het artikel wordt steeds gespro ken over AB-woordvoerder C. JR-Vcuv Liere. Daar had evenzovele maleh dér naam moeten staah^y&p de fractie voorzitter van'hét Algemeen Belang, dr. W. F. M. Vonk. Wij bieden daarvor onze welge meende verontschuldigingen aan. De redactie In Bruinisse BRUINISSE - „Er is honger, er is oorlog, miljoenen in de grote wereld zijn dakloos en ellendig. En als je om je heen kijkt in je eigen omgeving, dan is daar ook het intense verdriet, de grote zorg, de ziekte, de dood. Kun je dan in 1984 nog kerstfeest vieren, kun je dan nog spreken van Grote Blijdschap?" Het was een vraag die de presidente van de H.V.G. „Helpt Elkander", me vrouw Teekens, stelde aan het begin van haar meditatie tijdens de sfeervolle kerstviering in Bruinisse. De presidente gaf echter zelf een hoopgevend antwoord op haar vraag: „Blijdschap, ook geloofsblijdschap, is een schaars artikel. Wij denken zo dikwijls dat blijdschap van het ge loof samenhangt met wat wij denken of met onze omstandigheden. Maar geloof sblijdschap wordt ons, net als die eenvoudige herders, aangereikt door de Here God in het kerstevange lie. Als we die boodschap aannemen, dan komt er ook in ons hart die ge- loofsblijdschap, soms dwars tegen de feiten in, ondanks droefheid, zorg en pijn. Omdat de bron van de blijd schap Gods genade is en die bron blijft aanwezig en actief. Zodat ook in 1984 nog tot ons klinkt: „Ziet, Ik verkondig u grote blijdschap!". Met samenzang en declamatie werd een erg fijne avond beleefd. Mevrouw Ottens-Boer las uit Gen. 3 en me vrouw De Korte uit Jes. 7 de bood schap aan Maria. Mevrouw Verspoor, die de avond als organiste muzikaal omlijstte hield een declamatie. Me vrouw Bolijn-Okkerse las uit Lucas 2. Na de pauze, met chocolademelk en beschuit, vertelde mevrouw Van Velzen-van Zuidland het kerstver haal: „Was er nu geen plaats in dat ge zin voor mij?". Heel mooi zong me vrouw P. Verspoor-Stoel solo een kerstlied. Ds. Teekens sloot de avond met dankgebed, waarna iedereen nog een jaartekst kreeg aangereikt. SGP Studievereniging Schouwen-Duiveland OOSTERLAND - De staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schou wen-Duiveland" kwam in vergadering bijeen te Oosterland, onder voorzit terschap van de heer I. de Waal. Spreker was de heer J. H. Koppelaar uit Mid- delharnis, SGP-wethouder in deze gemeente. Hij sprak over het onderwerp „Subsidies". Spreker merkte op dat onze maat schappij zo verweven is met subsi dies, dat iedereen er mee te maken heeft. Hoe verder een land van God afwijkt, hoe meer de drang naar sub sidies naar voren komt. Na de zonde val kan de mens niet meer voldoen aan hetgeen God met de schepping beoogd heeft. Van een rechte verhou ding is geen sprake meer, de breuk met God is compleet geworden. Bij de mens leeft het verlangen naar de ge luksstaat. Uit eigen middelen pro beert hij dit op te richten. Dit is ech ter een andere geluksstaat, dan Gods Woord ons voorhoudt. De heer Koppelaar gaf de volgende omschrijving van het woord subsidie: financiële hulp van de overheid aan het particulier initiatief. Het socia lisme is voor een zo groot mogelijke staatsbemoeienis en wil aan veel in stellingen subsidie verstrekken. Hoe moet onze houding ten opzichte van subsidies zijn? Volgens de inleider moet onze opstelling veelal terughou dend zijn en in sommige gevallen af wijzend. Soms is de grens tot hoever we gaan moeten moeilijk te bepalen. Subsidie wordt verstrekt op goede ren en diensten, waarbij of de produ cent óf de consument gesubsidieerd wordt. Als voorbeeld van subsidie verlening aan de producent noemde de heer Koppelaar de R.S.V.-affaire. De subsidieverstrekking aan de con- Kerstnachtdienst in Herv. kerk te Haamstede BURGH-HAAMSTEDE In de Herv. kerk te Haamstede wordt maandag 24 december de traditione le kerstnachtdienst gehouden. Deze dienst is voorbereid door do Chr. Geref. kerk, de Geref. kerk en dc Herv. gemeente. Voorganger is ds. M. Dijkstra. Medewerking wordt verleend door de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede onder leiding van dc heer J. Knuist en het Interker kelijk Kerkkoor Haamstede onder leiding van mevrouw J. Bliek. Het or gel wordt bespeeld door de heer R. Costerus. Zoals gebruikelijk wordt het kerk gebouw verwarmd en sfeervol ver licht door kaarsen. Aan de uilgang zal een collecte worden gehouden voor Eén voor Afrika. Om warmte verlies te voorkomen wordt alleen de achteringang van het kerkgebouw ge opend. Dc aanvang van de dienst is 22.00 uur. sument heeft veelal tot doel om het peil van het levensonderhoud niet al te hoog te doen stijgen, zoals bijvoor beeld de subsidie op de woningbouw. Tenslotte ging de spreker nog na der in op verschillende vormen van subsidieverlening zoals aan kunst, sport, recreatie en welzijn. Veelal zal hier onze houding afwijzend moeten zijn. Dit geldt zeker als bij sport de zondag in het geding is en als er spra ke is van sportverdwazing. Wat on der het begrip welzijn aangeboden wordt, heeft niets te maken met het ware welzijn waarover de Bijbel spreekt. We leven in een verzor gingsstaat met diep socialistische in slag. Deze gedachte staat heel ver af van Gods Woord, zo besloot de heer Koppelaar zijn referaat. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummer f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3