Expositie Eddy Wierenga dit biedt de beeldbuis Solo-kerstconcert door bekende pianist Laurens van Rooyen Terwijl de schepen wachtten Ars Musica kerstconcert Lutherse kerk Zierikzee NOORDWELLE DRUKKERIJ Vrijdag 21 december Krakers moeten Blijf van mijn lijf-pand ontruimen Studiedag- Zeeuwse agrarische jongeren Michael Jackson maakt jonge televisiekijkers gewelddadig Bloemengroet met Kerstmis flink in opmars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 december 1984 Nr. 23615 5 De exposant maakt schilderijen, aquarellen en tekeningen. De ten toonstelling is elke dag van 14.00- 18.00 uur geopend, op zaterdagen van 11.00-18.00 uur en op 31 december van 14.00-16.00 uur. De tentoonstelling is op eerste kerstdag gesloten. Eén van de tentoongestelde werkstukken in galerie Tussen de Havens. ZIERIKZEE - In galerie Tussen de Havens te Zierikzee wordt van don derdag 20 tot en met maandag 31 de cember een expositie gehouden van Eddy Wierenga uit Middelburg. Hij stelt schilderijen, aquarellen en te keningen ten toon. Wierenga is geboren op 2 juli 1922 te Nieuwe Schans. Hij volgde zijn op leiding aan de Academie voor Beel dende Kunsten, Minerva, te Gronin gen. Hij werkte drie jaar onder leiding van de internationaal beken de kunstschilder Jan Altink te Gro ningen. Tot 1982 was hij leraar crea tieve vakken aan de Rijkspedago- gische Academie te Middelburg.Hij exposeerde in Groningen,Hoogezand, Sappemeer, Nieuwe Schans, Zuidla ren,Assen,Enschede, Biggekerke, Westkapelle, Middelburg, Goes en Zoutelande. Een naakt van Eddy Wierenga. ZIERIKZEE - Vrijdagavond vindt in de Lutherse kerk te Zierikzee weer het traditionele kerstconcert bij kaarslicht" plaats. Aanvang 20.00 uur. Het is tevens een traditie geworden dat dit concert gegeven wordt door diverse musi ci. Dit jaar wordt het concert verzorgd door Willie Bil, orgel Myra van Groe- ncndael, viool, Trudy Gunst dwarsfluit m.in.v. Stoffel Gunst, clavecimbel, Ti- tia Dijkstra, mezzo-sopraan en Karin Jense en Ellengard Jense, beiden clavecimbel. naar de klassieke richting. Aardig om te bedenken is wellicht het feit dat de drie componisten van deze avond elkaar een muzikale opleiding hebben gegeven: Vader Bach gaf les aan zijn zoon Carl Philip Emmanuel die op zijn beurt later zijn jongste broertje Johan Cristian in huis nam en onderricht gaf in het klavierspel. Kaarten voor dit concert zijn af te halen of telefonisch te reserveren op vrijdag 21 december van 10.00-12.00 uur, Zeeuwse Muziekschool, Post- straat 69, tel. 2169. Aan de kerk zijn geen kaarten meer te krijgen. Wel is er dit jaar voor het eerst een ,,rodc draad" in het programma, na melijk de componist Johann Sebas tian Bach. In 1985 is het driehonderd jaar geleden dat hij werd geboren. Van deze grote componist wordt deze avond veel kerstmuzick uitgevoerd, zoals de Pastorlac voor orgel, een aantal „Geistlicho Liedcr", een twee- Advertentie tal aria's (uit het „Weihnachtsorato- rium" en het ..Magnificat". Tevens wordt een partita voor viool van Bach uitgevoerd. Muzikaliteit Toch worden er niet uitsluitend werken van J. S. Bach uitgevoerd. Zijn kinderen hebben zijn muzikali teit geërfd. Van twee zonen van Bach, Carl Philipp Emanuel en Johann Christian wordt een sonate uitge voerd. Het zijn een sonate voor fluit en clavecimbel en een sonate voor vierhandig clavecimbel. Dit concert zal een uitstekende ge legenheid bieden om de stijlverande ringen te signaleren die zich hebben voorgedaan: J. S. Bach, hoogtepunt in de Barokperiode ten opzichte van zijn zoons die de weg zijn opgegaan Acila verw. 17-12 te Port Victoria Acmaea, 15-12 bij Tbsalhadd naar Dji bouti Aldabi, 16-12 van Assab naar Massa- wa Alnati. 15-12 Salvador naar Rotter dam Nedlloyd Dejima verw. 16-12 te Bre merhaven Nedlloyd Delft, verw. 16-12 te Djed- dah Zafra, 15-12 van Tbesport naar Auk platform Langste kerststol ter wereld BUXTEHUDE - In Buxtehu- de in de Westduitse deelstaat Nedersaksen is de langste kerststol ter wereld gebakken. De politie stelde formeel vast dat hij 244,30 meter lang was en 1.242 kilo woog. De stol, waaraan vijf ban ketbakkers hebben gewerkt, is 117,20 meter langer dan de tot nu toe langste kerststollen van twee andere Westduitse banketbakkers. Volgens een van de bakkers zijn in totaal vijftien hulpen ongeveer 90 uur met de stol be zig geweest. Ze stopten er 350 kilo bloem, 300 kilo vet en sui ker, 40 kilo marsepein, 400 kilo rozijnen en sukade, 100 kilo amandelen, 25 liter rum, 100 li ter melk en ruime hoeveelhe den gist, zout en citroen in. Concertzaal Zierikzee ZIERIKZEE - Op initiatief van de heer N. J. W. van der Zwan, exploitant van de Zie- rikzeese Concertzaal zal op vrijdagavond 21 december, aanvang 20.00 uur in deze ac commodatie een kerstconcert worden gegeven door de bekende pianist Laurens van Rooyen. De solo-optredens van deze pianist bevatten veel eigen werk, maar ook het repertoire van andere bekende componisten. De te spelen stukken worden op geestige wijze door Lau rens zelf aan elkaar gepraat. Verder behoren ook verzoeknummers bij een solo-optreden tot de mogelijkhe den. Van Röoyen heeft de laatste jaren als solo-artiest veel furore gemaakt. De belangstelling voor zijn lang speelplaten blijkt groot. Voor zowel het album „Rêverie" als het verzame- lalbum „Just a simple love song" kreeg hij een gouden plaat uitge reikt. Bovendien ontving hij in ja nuari dit jaar de hoogste onderschei ding in de wereld van de lichte muziek: de Gouden Harp van Cona- mus. Harlekijn Holland Laurens van Rooyen studeerde aan het Utrechtse Conservatorium, waar hij Herman van Veen ontmoette. Uit de hechte samenwerking ontstond de creatieve groep Harlekijn Holland. Nadat Van Rooyen in 1973 besloot een andere weg te bewandelen, schreef hij symfonische scores voor documentaires als Sometimes A Little Help", de „Drie Generaties" van John Fernhout en voor speel films „Rembrandt", „Mysteries", „Een vrouw als Eva", „Lieve Jon gens", „Een vlucht regenwulpen" en „Brandende Liefde". Voor het seizoen '84-85 gaat Lau rens voor de derde keer op toernee langs de Nederlandse schouwburgen met zijn eigen orkest, bestaande uit jonge, talentvolle musici van het Amsterdamse Sweelinck Conserva torium. Daarnaast verzorgt hij solo optredens, zoals men er vrijdag avond 21 december één kan bijwo- Pianist Laurens van Rooyen, die vrijdagavond 21 december in de Zierikzeese nen. Concertzaal te beluisteren zal zijn. MIDDELBURG - De krakers van het Blijf van mijn lijf-huis in Vlissin- gen moeten dit binnen acht dagen ontruimd hebben. Gebeurt dit niet dan mag Blijf van mijn lijf dit zelfs via de politie laten doen. Dat heeft de president van de Middelburgse rechtbank mr. G. André de La Porte vrijdagmiddag bepaald tijdens zijn uitspraak in het kort geding dat de stichting Blijf van mijn lijf tegen een groep van negen jonge krakers had aangespannen. Het Blijf van mijn lijf-huis aan de Van Dishoekstraat te Vlissingen staat al een tijdje leef in verband met de verkoop van het pand. Blijf van mijn lijf komt ernstig in de proble men als het pand voor 1 januari niet voor minstens 75.000 gulden verkocht wordt. Het rijk weigert namelijk dan verdere steun aan de stichting. De groep krakers, allen werkloze jonge ren, boden aan het pand te kopen, maar de gemeente Vlissingen weiger de de gevraagde gemeentegarantie toe te staan. De rechter heeft nu be paald dat de krakers binnen acht da gen het pand verlaten moeten heb ben. KAPELLE - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt houdt woensdag 19 december in de Caisson te Kapelle de jaarlijkse studiedag. Deze dag staat in het teken van de Bedrijfs overname en begint om 14.00 uur. De heer W. de Landgraaf en me vrouw A. Kingma houden een inlei ding. Daarnaast vindt een videopre sentatie plaats over het thema Bedrijfsovername. De Landgraaf (sociaal-economisch voorlichter van de ZLM) besteedt aandacht aan de so cial e kanten van de bedrijfsovername en de instellingen die actief zijn om agrarische gezinnen van informatie en advies te voorzien. Mevrouw Kingma, die in Friesland zelfstandig een landbouwbedrijf voert, zal in gaan op de mogelijkheden en proble men die een vrouw tegen kan houden wanner ze zelf een landbouwbedrijf over wil nemen. Na de videoverto ning en de inleidingen wordt aan de hand van stellingen gediscussieerd. Het avondprogramma, aanvang 20.00 uur, staat in het teken van de be drijf sovernameproblematiek en de maatregelen, die door de overheid ge nomen kunnen worden om deze pro blematiek te verlichten. Dinsdag 18 december Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. Op het ei land bevindt zich dit keer een jon genskamp, waarvan de deelnemers niet altijd op een stoel zitten met het hoofd van de huishoudelijke dienst. 16.15 uur Zeker weten. Hierin komen weer allerlei wetenswaardigheden aan bod. 16.40 Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie 18.25 uur Het verhaal. Overleven in de woestijn is het onderwerp van het verhaal, verteld door Olaf Wijnants. 19.00 uur De Freggels 19.25 uur Links naast de pinguins. Neushoorn Emma keert terug in de dierentuin. Ze is in China gedekt door een van de zeldzame vruchtbare mannetjesneushoorns en iedereen wacht nu met spanning op een even tuele blijde gebeurtenis in de dier gaarde. 20.00 uur Journaal ,20.28 uur De 1, 2, 3-show 21.55 uur Brandpunt 22.30 uur De ver van mijn bed show. Actualiteiten uit de Derde Wereld. 23.20 uur Adventsoverweging 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Vrouw zijn. Hierin staat dit keer de Amerikaanse Edith Schaef- fer centraal die een groot deel van haar leven in Zwitserland doorbracht en vele boeken schreef over het ge zinsleven. 16.00 uur De Waltons 16.50 uur God is toch sterker. Wonder boven wonder is de aflevering geti teld uit deze serie. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant 19.55 uur De laatste zeilvaarders. Er wordt een vergelijking getrokken met het leven van Chileense zeilvaar ders die zich meer met het vervoeren van hout bemoeien. 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Ronduit muziek. De tweede aflevering over gospelmuziek: Mu ziek uit Californië, waarin de veelzij dige musicus uit Hollywood Chris Christian centraal staat. 21.10 uur Vrije gevangene. Het pro bleem van gevangen genomen wor den vanwege geloofsovertuiging. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Mevr. Wayenberg. Deze me vrouw begint als telg van een Lenin- graadse familie haar vakantie door te brengen aan de Belgische kust. Intus sen brak in Rusland de revolutie uit en dat betekende voor haar een beslissende wending in haar leven. 23.30 uur De bezoeker. Schoenlapper Martin, wordt getroffen door het ver lies van vrouw en zoon ten gevolge van een ongeval. Hij voelt zich door God en alle mensen verlaten. Zijn vriend kondigt hem echter een be zoek aan, dat gevolgen zal hebben voor zijn zicht op de zin van zijn ver dere leven. DEN HAAG - De Emancipatieraad, het belangrijkste adviesorgaan van de regering voor emancipatiezaken, betreurt in hoge mate de gang van za ken rond de behandeling van het wetsontwerp dat de gelijke rechten van mannen en vrouwen op de wer kloosheidsuitkering WWV regelt. De raad heeft dit vrijdag laten weten in een reactie op de verwerping door de Tweede Kamer van een wetsvoorstel van staatssecretaris De Graaf van. so ciale zaken. Een levensgrote presse-papier PLYMOUTH - Een overle den zwerver in Engeland die Diogenes heette, is gebalsemd, gevat in hars en door een kunstenaar in Plymouth ver stopt omdat de overheid het niet goed vindt dat hij het blok gebruikt ,,als een soort grote presse-papier". De 41-jarige schilder Rob- nerst Lankiewicz, zo bericht ten de Engelse kranten don derdag, raakte met de zwerver Edwin McKenzie bevriend. McKenzie, die op 72-jarige leef tijd is overleden, werd „Dioge- nisgenoemd omdat hij, net als de Griekse wijsgeer, een tijdje woonde in een ton. Diogenes en ik kwamen overeen dat zijn lijk geconser veerd zou worden", vertelde Lankiewicz. „Ik heb het stoffe lijk overschot verborgen tot de juridische haken en ogen uit de wereld zijn. Daarna neem ik het mee naar huis en houdt het de rest van mijn leven als een soort grote presse-papier bijrhij in de bibliotheek". De woordvoerder van de ge neeskunde- en gezondheids dienst van Plymouth, Michael Fox, zegt: „De dienst vindt dit geen juiste behandeling van meneer McKenzie's lichaam". WASHINGTON - De videoclips van Michael Jackson en de groep ABC maken jonge televisiekijkers ge welddadiger dan welke andere zan ger of groep ook, aldus een vrijdag gepubliceerd rapport van de Ameri kaanse nationale raad tegen geweld op de televisie. Donna Summers en ex-Beatle John Lennon maken de jongeren het minst gewelddadig en a-sociaal. Op een lijn met Jackson zitten daarentegen de Rolling Stones, Billy Idol, Kiss, Devo, The Kinks, Joan Jet, Duran Duran, Iron Maiden en Cindy Lauper. VEENENDAAL - De bloemengroet als kerstgeschenk is flink in opmars. De vereniging Fleurop Interflora verwacht rond de kerst 55.000 bloe- mengroeten te verzorgen, wat ten op zichte van vorig jaar een stijging be tekent van 10 procent. Fleurop schrijft de toeneming voor een belangrijk deel toe aan het be drijfsleven, dat volgens haar wat is uitgekeken op traditionele relatiege schenken als agenda's en kalenders. Ook is men in het bedrijfsleven de stakingen bij de PTT van vorig jaar nog niet vergeten, zo meent de vereni ging. Ook het verzenden van bloe- mengroeten naar het buitenland zal dit jaar rond de Kerst met 10 tot 15 procent toenemen, zo denkt Fleurop. 38 Klaas en Welmoet stonden meteen als eerste gereed; de anderen schenen minder haastig te zijn. „Kan jij dit ook?" Klaas hing zo ver mogelijk buiten- over en zwierde in sierlijke bochten de sloot in zijn hele breedte over. „Dat zal wel gaan." Welmoet greep zijn uitgestoken handen en volgde hem vlug en lenig in al zijn capriolen. „Kom hier! Geen kunstenmakerij! Rijden!" commandeerde Johan opeens luid en zichtbaar ontstemd. Klaas lachte gemoedelijk, zwaaide om naar de plek waar hun stok stond, greep die vast, zij schoof achter hem en zo boden ze in eenzelfde glijdende beweging de anderen hun plaats aan. Nu gingen ze aan één stuk door naar Hoorn in kalme, gelijke vaart, en toen sloten ze zich dicht aaneen voor het laatste gedeelte. De grauwe dag liep ten einde. „Moeten we het hele dorp ook nog even langs?" vroeg Johan. „Natuurlijk!" riep Klaas. „Ik doe niet mee. Ik ga niet verder dan tot ons huis," zei Lijs. Zo wilden de anderen het ook. „Schaam je," plaagde Welmoet. „Maar ik breng jullie allemaal thuis." „Mij ook?" vroeg Klaas, die aan het verste einde woonde. „Jou ook," beloofde ze. Zo gebeurde het. Geleidelijk ver dwenen hun achterrijders in zijsloten naar hun huizen, en tenslotte werd ook de stok door zijin eigenaar mee genomen. /Iben ook Klaas zo naar zijn woning ging na een vrolijke groet, reed Wel- door J. VISSER-ROOSENDAAL moet nog een stukje door eer ze terug ging naar de hoeve van Ham. Ze vond het prettig om in die straffe wind te rijden. Haar wangen gloeiden in zijn koude adem. Nu eens liet ze zich mee drijven op zijn kracht en dan vocht ze zich er weer recht doorheen. Zo zwierde ze heen en weer in stil genie ten, tot ze in de luwte van een hooi schelf Johan zag, die haar daar scheen op te wachten. „Zo, is je vrijer naar huis?" vroeg hij spottend. „Mijn vrijer?" Ze keek hem be duusd aan. „Weet je wel dat Klaas helemaal geen jongen voor jou is?" zei hij langzaam. Het terechtwijzende in zijn toon maakte haar boos. „Wie zegt je dat ik hem hebben wil, of hij mij?" vroeg ze nijdig. „Jouw houding van vandaag zei al genoeg. Je zat telkens naast hem. En dan dat samen rijden „Kon jij dat ook maar zo," sarde ze. Wat verbeelde Johan zich wel? Zij had van hem geen lessen nodig. Met zo iets moest hij maar naar zijn Trijn toe gaan. Klaas was héér zaak en niet de zijne. „Ik kan het beter. Kom mee!" beval hij en dwong haar met zijn arm ach ter haar schouders om mee te gaan in een ademloze tocht van zweven, glij den, draaien en zwenken. Soms was het haar of ze vloog, dan moest ze zich echter weer inspannen om zijn snel bewegen na te volgen. Ze voelde telkens al tevoren aan wat hij ging doen en gehoorzaamde ademloos de dwang van zijn arm om haar heen en van zijn hand op de hare. Dit was rijden! Dit was meer! Het was een uitleven van al je dromen en wensen in een heerlijke vlucht van je lichaam. Dikke sneeuwvlokken joegen langs haar heen en vielen op haar ge zicht, doch ze voelde ze niet eens. Voor vaders huis hield Johan haar staande, bond knielend haar schaat sen af en steunde de eerste schreden van haar onwillige voeten. „Kon Klaas het ook zo?" vroeg hij, toen ze in de beschutting van een schuur kwamen. „Veel beter," zei ze kort. „Zo En dit?" Ineens was ze in zijn armen en hij kuste haar gezicht. Eerst haar voor hoofd en haar wangen en toen haar mond. Het waren ruwe, hartstochte lijke kussen. Ze voelden aan alsof hij boos was, dacht ze. Iben haar mond trilde onder de zijne hield hij op. „Nu en vroeg hij met zijn lippen bij haar wang. Ze voelde zijin adem langs haar ge zicht en een van zijn haarlokken streelde haar hals. Ze zuchtte een paar maal heel diep om het beven van haar lichaam tegen te gaan. „Zo iets doet Klaas niet," zei ze stug. „En jij mag het evenmin." „Kleine Welmoet," fluisterde hij in nig en hield haar nog steviger gevan gen. „Nog eenmaal. Dan zal ik weer braaf zijn." Ze wilde weggaan, vluchten, maar zijn mond maakte haar weerloos. Later voerde hij haar het huis bin nen, hij bracht haar in de kamer, hij zei daar dat ze erg moe was, dat ze trilde van vermoeidheid. (wordt vervolgd) voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5