Rabobank Q „Meedogenloze barbaarsheid'" Sovjettroepen in Afghanistan Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek dc rente-schokken op. °aa,t de rente naar 50/0 Onderzoek naar sterfgeval in Vlissings ziekenhuis Melk volgend jaar 2 cent duurder Kabinet stemt in met verhuiskosten aftrek Automobiliste na 25 kilometer spookrijden aangehouden Acties bij PTT rond kerstdagen van de baan Ertstanker vlot getrokken Politie Goes pakt rijders onder invloed Dodelijk verkeersongeval in Terneuzen Jongen verdrinkt tijdens schoolzwemmen Rapport van Helsinki Watch Committee": NEW YORK - Het optreden van Sovjettroepen in Af ghanistan en samenwerkende Afghaanse regeringstroe pen tegenover burgers op het platteland wordt geken merkt door „meedogenloze barbaarsheid", die in steden wordt geëvenaard door „willekeurig arresteren, marte len, opsluiten en executeren". Dit staat in een zondag verschenen rapport „Tranen, bloed en schreeuwen - Men senrechten in Afghanistan sinds de invasie - 1979/84", van de „Helsinki Watch Committee". Deze organisatie werd in 1979 opge richt in de VS om de naleving te con troleren van de akkoorden van Hel sinki over mensenrechten tussen Eurpese landen. DEN HAAG - Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft de gemeentelijke sociale diensten laten weten dat zij niet lan ger huurschulden van huishoudens met lage uitkeringen mogen overne men. Dit heeft de directeur van de so ciale dienst in Groningen, B. Ouwer kerk, vrijdag verteld op een congres in Kijkduin van de landelijke vereni ging van huisvestingsambtenaren. DEN HAAG - De minimum melk prijs wordt in de eerste week van 1985 verhoogd met 2 cent per liter. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zaterdag meegedeeld. De prijsverho ging behoeft overigens nog goedkeu ring van het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel. Volle melk gaat door de verhoging minimaal 1,22 cent per liter kosten en halfvolle melk 1,01 cent per liter. Voor karnemelk en afgeleide produk- ten als yoghurt en vla geldt geen mi nimumprijs. DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met een wets voorstel om werknemers die in ver band met hun werkkring moeten verhuizen fiscaal soelaas te bieden. Zij mogen tien procent van de ver koopprijs van hun woning voor de belasting aftrekken. Dan moet wel zijn voldaan aan een aantal voorwaarden: De verhuizing moet over meer dan twintig kilometer plaatsvinden; De afstand van de oude woning tot de nieuwe arbeidsplaats moet meer dan vijftig kilometer bedragen; De nieuwe woning moet binnen een jaar na aanvaarding van de nieu we baan bij de notaris worden overge dragen. De verhuiskostenregeling zal de schatkist per jaar vijftig miljoen gul den kosten. AMERSFOORT - De politie van Amersfoort heeft in de nacht van za terdag op zondag op de Stichtse Ro tonde „na veel moeite" de aanhou ding verricht van een automobiliste, die als spookrijder over een afstand van bijna 25 kilometer op de A 28 (Zwolle-Amersfoort) had gereden. De vrouw, die bij haar aanhouding on der invloed bleek te verkeren, was bij Putten een uitrit opgereden. Haar man lag naast haar te slapen. Volgens de politie hebben enkele tegemoetkomende auto's de spookrij der met moeite kunnen ontwijken. Eén van de tegenliggers kwam door zo'n uitwijkmanoeuvre in de berm te recht. Niemand raakte gewond. De politie zegt dat het vanwege het nach telijk tijdstip niet druk was op de weg en dat mede daardoor geen ern stige ongelukken zijn gebeurd. Volgens de politic had de vrouw, de 39-jarige A. K. uit Leusden, pas laat in de gaten dat zij door een politie auto met zwaailicht en sirene werd achtervolgd. Bij haar aanhouding verklaarde ze dat ze steeds had uitge keken naar verkeersborden, maar dat die maar niet kwamen. Ze heeft proces-verbaal gekregen en haar rij bewijs is ingenomen. AMSTERDAM - Jaarlijks komen zeker 1.800 bejaarden om het leven door een ongeval in de privésfeer. Dat is 75 procent van het totale aantal slachtoffers van dodelijke ongevallen in en om het huis. Dit meldt de Stich ting Consument en Veiligheid in haar laatste bulletin. ASSEN - Officier van justitie mr. H. C. Hecring heeft vrijdag bij de rechtbank in Assen opnieuw een boe te van 1.500 gulden geëist tegen de Rijksuniversiteit te Groningen we gens het zonder toestemming van de minister van WVC afgraven van een monumentale grafheuvel en Eext (ge meente Anloo) in september 1982. „Elke mogelijk denkbare vorm van schending van mensenrechten doet zich voor in Afghanistan en wel op een enorme schaal", zo concludeert de organisatie op grond van gesprekken met Afghaanse vluchtelingen in de Paktistaanse grensplaats Peshawar. Moeders worden gedwongen om te zien hoe hun kinderen elektrische schokken krijgen en mannen idem om te zien hoe hun vrouwen seksueel worden gemolesteerd in „martel kamers". De „misdaden van blinde oorlogs voering" gaan gepaard met de „ern stige excessen van ongebreideld, door de staat gesanctioneerd geweld tegen burgers. Oorzaak Volgens het rapport wordt de agres sieve militaire rol die Sovjetsoldaten spelen veroorzaakt doordat zij niet kunnen rekenen op loyaliteit van jon ge Afghanen die worden opgeroepen voor militaire dienst om te vechten tegen hun eigen landslieden, die strij den om een einde te maken aan de Sovjetoverheersing. „Sovjetsoldaten gaan nu voorop met lucht- en grondaanvallen op Af ghaanse dorpen, plunderen, terreur en willekeurig doden van burgers met inbegrip van vrouwen en kinde ren door middel van een veelheid van nauwelijks aan te duiden methoden. MIDDELBURG - De inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dr. S. Lely stelt samen met het open baar ministerie in Middelburg een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de 21-jarige Marieke Harder uit Vlissingen. Het meisje werd op 4 oktober in het ziekenhuis in Vlissingen geopereerd aan brandwonden aan haar arm. Het meisje overleed tijdens deze operatie, vermoedelijk ten gevolge van een narcose-fout. Volgens dr. Lely wordt er een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarbij onder meer de arbeidsin spectie en een onafhankelijke des kundige, in dit verband een hoogle raar in de anesthesie, zijn betrokken. Volgens dr. Lely is de narcose tij dens de operatie door een ervaren anesthesist toegediend. Het onder zoek meot dan ook uiterst diepgaand en zorgvuldig gebeuren, zégt hij, en dat vergt nogal wat tijd. 1 Volgens de vluchtelingen worden burgers door de Sovjetsoldaten le vend verbrand, opgeblazen met springstoffen of onthoofd. Ook zeg gen zij vernomen te hebben dat „mannen worden gedwongen om op wegen te gaan liggen om door sovjet tanks te worden verpletterd" en dat „granaten in kamers met vrouwen en kinderen worden geworpen nadat hen is gevraagd daarin te wachten". DEN HAAG - Bij de PTT-post is vrijdag een doorbraak bereikt over de vergoedingsregeling voor sterk bezwarende arbeidsomstandighe den. Daardoor zijn voorgenomen ac ties bij de PTT voor de kerstdagen van de baan. Dit is vrijdag bekendge maakt door de ambtenarenbond Abva-Kabo. De Abva-Kabo heeft vrijdagmid dag een „uiterste PTT-aanbod" van 200 gulden per winterseizoen voor de bestellers aanvaard. De bond noemt dit aanbod vrijdag in een reactie te mager, maar voegt daaraan toe het onderhandelingsresultaat als voor beeldwerking toch van belang te ach ten. Er komt snel een onderzoek naar bezwarende omstandigheden bij an dere werknemers van de PTT. Vol gens de Abva-Kabo moet dit in febru ari 1985 afgerond zijn. De bond toont zich in zijn reactie overigens zeer teleurgesteld over de houding van de andere bonden. Deze zouden door hun „afwijzing van de Abva-Kabo-voorstellen de werkgever in de kaart hebben gespeeld", zo wordt gesteld. Bruinisse De inspectie voor de volksgezond heid in Zeeland en de justitie zijn ook nog bezig met een onderzoek naar de dood van een 9-jarig meisje uit Brui nisse, dat op 18 noveipber na de val van haar paard werd opgenomen in het ziekenhuis in Zierikzee. Dit meis je overleed een dag later, vermoede lijk tengevolge van een fout met infuus-vloeistof. Ook dit onderzoek is nog niet afgerond, aldus dr. Lely. UTRECHT - De positie van ver pleegkundigen en verzorgenden komt door het kabinetsbeleid steeds meer onder druk te staan. Zij worden onevenredig hard getroffen door de bezuinigingen. De voorzitter van de belangenvereniging voor verpleeg kundigen en verzorgenden Het Beter schap, N. E. Oud, zei dit vrijdag in Utrecht op de algemene ledenverga dering van de vereniging. HANSWEERT - Tien sleepboten hebben vrijdagavond rond half elf de Belgische ertstanker „Permeke" vlot getrokken. Het schip, dat gela den is met 99.000 ton ijzererts, liep vrijdagavond rond acht uur in de Westerschelde nabij Hansweert aan de grond. GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag alcoholcontroles gehouden in de gemeente. Daarbij werden 175 automobilisten gecontroleerd. Tegen zeventien automobilisten werd - na het afnemen van een bloedproef proces-verbaal opgemaakt. Drie andere automobilisten die ook gedronken hadden maar niet in aan merking kwamen voor een bloed proef kregen evenals de zeventien an deren een rijverbod opgelegd. Aan de controle namen zeventien politie mensen van het korps in Goes deel. TERNEUZEN - Door een verkeers ongeval op Rijksweg 61 nabij het re creatieschap De Braakman in de ge meente Terneuzen is zaterdag de 42-jarige R. van Loock uit het Belgi sche plaatsje Nijlen om het leven ge komen. Zijn landgenoot J. B. uit Hee- renthout is zwaar gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Ter- neuzen. Het ongeval gebeurde doordat een zijklep van een uit tegenovergestelde richting komende marktwagen, ge trokken door een auto, plotseling open sloeg. Het busje waarin de slachtoffers zaten werd hierdoor over de gehele linkerzijde doorgesneden. De tien overige inzittenden van het busje, allen sportvissers, bleven on gedeerd. LELYSTAD - De 8-jarige Thomas Boonstra uit Lelystad is tijdens het schoolzwemmen verdronken in het gemeentelijk zwembad in zijn woon plaats. De jongen, die samen met zijn 48 klasgenoten zwemles volgde, was de zwemkunst nog niet meester. Door nog onverklaarbare reden is Thomas in het twee meter diepe bas sin terechtgekomen. Eén van zijn klasgenoten zag Thomas roerloos op de bodem van het zwembad liggen. Een zwem-instructrice haalde de jon gen uit het water, maar hij bleek al verdronken te zijn. Volgens de gemeente Lelystad wa ren tijdens de zwemles twee zwem- leerkrachten en een leerkracht van de school aanwezig plus nog eens drie zwemmoeders als begeleiding. Dit is een normale inzet, aldus een woord voerder van de gemeente. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00- 22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Otide Raadhuis. Téken en schilder- klub „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15- 21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Thke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Maandag 17 december Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering Gemeenschap pelijke Medezeggenschapsraad open baar onderwijs. 20.00 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Phila- telica. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring Vrijzinnig Hervormde Vrouwen vereniging. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Recreatiezaal Ger. Kerk. Schrijf avond Amnesty International met dia-serie. Vanaf 19.00 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering 19.30 uur. Brouwershaven Gemeentewerkplaats Haven Noord zijde 35. Fietsen graveren. Van 9.00 tot 18.00 uur. Gereformeerde Kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Plattelands vrouwenbond afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 18 december Zierikzee De Graanbeurs. Kerstviering NBvP, afdeling Schouwen. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring CPB. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kerstviering be- jaardensoos. 14.30 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". Jaarvergadering IJsvereniging Haamstede-Burgh. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Gemeentehuis. Commissie grond- en pachtzaken. 15.30 uur. Haamstede Dc Schutse. Kerstviering N.V.V.H. 18.30 uür. Recreatiezaal Gereformeerde Kerk. K Kerstviering NCVB en Geref. Vrou wenvereniging. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kerstviering be- jaardensoos. 14.00 uur. Tonnenmagazijn. Kerstviering plat telandsvrouwen. 20.00 uur. Zonnemaire Gemeentewerkplaats. Fietsen grave ren. 9.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstavond afdeling Duiveland NBvP. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstviering „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland, met onder werp „Bewaartechniek". 19.30 uur. Huis van Nassau. Kerststukjes ma ken. 19.30 uur. Kerkvèrve Verenigingsgebouw. Kerstavond NCVB. 19.45 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Kerstviering NBvP. 20.00 uur Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dreischor Gemeentewerkplaats. Fietsen grave ren. 9.00 tot 17.00 uur. Ouwerkerk Bejaardensoos. Kerstfeest. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstmiddag voor ouderen. 14.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 20 december Zierikzee Graanbeurs. A.N.B.O. kerstviering. 14.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Gemeentehuis. Commissie sport, jeugd en cultuur. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Kerstviering be jaardensoos. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen 20.00 uur. Noordgouwe Gemeentewerkplaats. Fietsen grave ren. 9.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Vrijdag 21 december Zierikzee Concertzaal. Kerstconcert pianist Laurens van Rooyen. 20.00 uur. Lutherse Kerk. Ars Musica kerstcon cert. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansavond Kerstbal met „de Fenders". 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Schuddebeurs Donkereweg 48. Fietsen graveren. 9.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 22 december Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Zevengetijstraat. Kerstzangdienst. 19.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Kerst-prijsklavcrjastoer- nooi. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerkgebouw Geref. Gemeente. Kerst zangavond. 19.30 uur. Maandag 24 december Burgh-Haamstcdc De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk. Kerstzangavond. 19.00 uur. Woensdag 26 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Advertentie 13% 12% 11% 10% A 9% l y i 7% C 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87^ Het principe van de Rente 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt i de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. iranot 181331* Is n<7 Daalt de rente weer tot 10%, dan Vdllgl jUJddl ld! 15 gaat uw rente weer naar g0/o r dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetalingen gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad Uw hypotheek bij de Rabobank is extra aantrek kelijk. want: De Rabobank betaalt voor u de taxatiekosten. De Rabobank verzorgt voor u het aanvragen van gemeentegarantie en neemt de kosten hiervan voor haar rekening. Bovendien kunt u bij de Rabobank: Bij hypotheken met vaste rente 10% boetevhj extra aflossen. De Rijksbijdrage voorfinancieren tegen het hypotheekrentetarief. Onderzoek in Zierikzee nog niet afgerond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2