Jeugd Rode Kruis organiseert sponsortoeht voor Afrika Drukriolering in Duiveland officieel in gebruik gesteld Kindermusical in Borrendamme Alarminstallatie voor zelfstandig wonende ouderen DE Zl ERI KZEESCH E COURANT Wr PE 611.1* Dodelijk ongeluk in Nieuwerkerk Werkgroep heeft gemeenten aangeschreven ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Barbaarsheid Draagspeld Grote thuiszege Dressuurzeges Een in de VS gepubliceerd rappori beschuldigt De heer I. C. Boot uit Haamstede kreeg vrijdag Mevo behaalde tegen de Flakkeese opponent Westelijk Schouwen-combinatie Ingeborg Jon de Sovjettroepen in Afghanistan van ,,meedo- een draagspeld voor zijn 50-jarig lidmaatschap SNS een fikse thuiszege (5-0). Voor trainer Van ker met Courageux en Annette Ouwenbroek genloze barbaarsheid". (Pag. 2). van C. et C. (Pag. 3). Tiggelhoven betekende het een bevestiging, met Ulfert van de RV Renesse boekten fraaie (Pag. 6). dressuurtriomfen. (Pag. 8). MAANDAG 17 DECEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23845 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is niet genoeg de zwakke op te helpen; men moet hem ook daarna nog steunen. Shakespeare Milieu-problemen nemen hand over hand toe Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wethouder J. op 't Hof en dijkgraaf M. J. Steur (r.) verrichtten gezamenlijk de symbolische openingshandelingen bij de ingebruikstelling van de druk riolering. NIEUWERKERK - In en nabij de kernen Nieuwerkerk en Oosterland vond vrijdagmiddag de officiële inge bruikstelling van de drukriolering plaats. Ter gelegen heid hiervan werd in het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" een bijeenkomst gehouden, waarop alle be trokken personen en bedrijven aanwezig waren. De wet houder openbare werken, J. op 't Hof meende dat de milieu-problemen in ons dichtbevolkte land hand over hand toenemen. Eén van deze problemen is de verontrei niging van het oppervlaktewater. Na de informele bijeenkomst toog het gezelschap, bestaande uit verte genwoordigers van het ingenieursbu reau Witteveen en Bos, het water schap Schouwen-Duiveland, de directie Volkshuisvesting, het Aanne mingsbedrijf Wandel, de fa. Posttech- niek (leverancier van de pompen), het gemeente-personeel en van de com missie openbare werken onder lei ding van de directeur gemeentewer ken, de heer D. A. Haak, in de richting van de Middenweg waar de nationale driekleur de plaats bepaal de voor de ingebruikstelling van de nieuwe riolering. De symbolische handeling in eendrachtige samenwer king verricht door wethouder J. op 't Hof en dijkgraaf M. J. Steur, betrof de bediening van een handpomp. Terugdringen Tijdens zijn toespraak zei Op 't Hof dat van overheidswege de nodige wet ten en verordeningen tot stand ge- In het kader van de aktie Eén voor Afrika" ZIERIKZEE - Het bestuur van het Jeugd Rode Kruis Schouwen-Duiveland werkt hard aan de realisering van een zogenaamde "sponsor-tocht" voor de jeugd van Schouwen-Duiveland onder het motto "Jeugd van Schouwen-Duiveland voor de jeugd van Afrika". De tocht wordt georganiseerd in het kader van de aktie "Een voor Afrika" en wordt gehouden op zater dag 26 januari 1985. Wanneer de weer somstandigheden erg slecht zijn op die dag, wordt de aktie verplaatst naar zaterdag 9 februari. De opzet van de sponsor-tocht is een fietstocht van ongeveer 25 kilo meter op Schouwen-Duiveland door kinderen. Deze kinderen moeten dan worden gesponsord door de ouders, familieleden en bekenden of door het bedrijfsleven. Gedacht wordt aan een beloning in de vorm van een be paald bedrag per gereden kilometer. Ook zal het mogelijk zijn om, tegen betaling van een bepaald bedrag, de kinderen reclame-opschriften mee te laten voeren. Het bestuur van het Jeugd Rode Kruis is gestart met het informeren van het bedrijfsleven over de aktie om zodoende sponsors te verwerven. Vanuit verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland zal om 13.00 uur worden gestart met de fietstocht, die in alle gevallen Zierikzee als einddoel heeft. De groep kinderen, die in Zieiakzee start, zal een tocht maken binnendoor naar Sirjansland en Nieuwerkerk om uiteindelijk weer in Zierikzee terug te keren. Verzamelpunt Alle deelnemers aan de sponsor- tocht zullen samenkomen bij het nieuwe sportpark aan de Lange Blok- weg. Vanaf dat verzamelpunt zal de hele groep, onder begeleiding van de showband Rust Roest, via de bin nenstad van Zierikzee, naar jeugd soos Brogum aan de Julianastraat gaan. Daar aangekomen, aan het eind van de middag, zal Jong Brogum een programma verzorgen voor de jeugdige fietsers in de vorm van een disco of iets dergelijks. Inmiddels.is er ook een Comité van Aanbeveling gevormd. Daarin heb ben de zes burgemeesters van Schouwen-Duiveland op verzoek van het bestuur van het Jeugd Rode Kruis zitting genomen. Om het betalen van de sponsorgel den, en het storten van eventuele gif ten, op eenvoudige wijze te kunnen laten plaatsvinden, heeft het bestuur van Jeugd Rode Kruis een bankreke ning geopend bij de Nutsspaarbank in Zierikzee. Het rekeningnummer is 81.09.62.683, ten name van "Aktie Jeugd Rode Kruis". bracht zijn, welke tot doel hebben de verontreiniging terug te dringen. Ver der schept de overheid een subsidie regeling om de daadwerkelijke ver ontreiniging door huishoudelijk af valwater tegen te gaan. De financie ringsmogelijkheid, beter bekend als de „Verfijningsregeling" is door de gemeente Duiveland aangepakt om 48 panden aan te sluiten op de rioolzuiveringsinstallatie. Nadat in mei 1983 door de gemeente de eerste besprekingen waren ge voerd met de directie Volkshuis vesting in Zeeland werd de haalbaar heid van het gemeentelijk plan- door verschillende adviesbureaus ge toetst. In samenwerking met het in genieursbureau Witteveen en Bos werd vervolgens een voorlichtingsa vond belegd voor de bewoners/eige naren van de mogelijk aan te sluiten panden. De gemeente wilde de leidin gen aanleggen tot 2 meter afstand van de betreffende panden, zodat de bewoners voor de rest zorg dienden te dragen. Medio april 1984 viel het besluit tot het uitvoeren van het plan en werd het werk uitgevoerd door het Aannemersbedrijf v/h fa. A. W. Wan del uit Nieuwerkerk. De problemen van het te kiezen tracé, de vestiging van zakelijke rechten en vooral het slechte weer waren niet gering. On danks deze problemen was het werk gereed op 8 november, waarna de be trokken bewoners zijn begonnen met de aansluitingen. Wethouder Op 't Hof maakte van de gelegenheid ge bruik een ieder te bedanken voor de inzet bij het klaren van dit riolerings- karwei. Te duur De aansluiting op de riolering van de zg. onrendabele panden bleek in het verleden geen (financieel) haalba re kaart. Met toepassing van de tradi tionele „Vrij-verval"riolering bleek een en ander te duur te worden. Het ingenieursbureau Witteveen en Bos berekende, dat door toepas sing van het systeem van „drukriole ring" de aansluitingen nagenoeg kostendekkend zouden zijn. Dit sy steem houdt in, dat het rioolwater per pand onder vrij verval stromend van hoog naar laag) naar een klein pompje wordt getransporteerd, het persgemaal. Door het in dit gemaal opgestelde pompje wordt het riool water geperst en wordt aangesloten op de in de dorpskernen gelegen rio lering. Op deze centi'ale persleiding zijn diverse persgemalen aangesloten, die tezamen het af te voeren rioolwater onder druk transporteren naar el ders. In de persgemalen, die bij elk aangesloten pand of bij een concen tratie van panden staat, staan kleine vuilversnijdende perspompen, die de van de panden afkomstige faecalieën fijn maken. Het grote voordeel hier van is, dat er voor de persleidingen gewerkt kan worden met zeer kleine diameters, die in grootte variëren van 50 tot 90 mm. Tevens hoeven de leidin gen niet in een strakke lijn te worden gelegd. Dit alles betekent een kosten besparende factor. Half miljoen gulden De leidingen werden gelegd door aansluiting van panden in/aan de Deltastraat, Rijksweg, Middenweg en Oude Nieuwlandseweg te Nieu werkerk en in/aan de Rijksweg, Rampertsedijk en Hoge- en Lage Mai- reweg te Oosterland. Voor het aan- Vervolg pagina 3 NIEUWERKERK - Een frontale botsing met een auto is vrijdagmid dag mevrouw Gertrude A. Abbing- Meeuwenoort (55) uit Nieuwerkerk fataal geworden. Zij is zondagoch tend in het Dijkzigtziekenliuis te Rotterdam overleden. Om iets voor vier uur reed zij op de fiets de uitrit van haar woning, Rijksweg 15, uit. Op dat moment na derde op de parallelweg uit de rich ting Zierikzee een auto met normale snelheid. De bestuurder, mevrouw W. D.-ten B. uit Oosterland kon de fiet ser niet meer ontwijken. Dokter M. v.d. Berg uit Nieuwerkerk verleende eerste hulp. Mevrouw Ab- bing werd per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd, waarna zij direct werd overge bracht naar Dijkzigt. Daar is zij zon dagochtend aan inwendig- en hoofd letsel overleden. Verwachting tot dinsdagavond: Stijging van temperatuur Half tot zwaar bewolkt en vooral vannacht af en toe regen, sneeuw of ijzel. Temperatuur in de nacht oplo pend tot rond het vriespunt in Gro ningen en tot omstreeks 6 graden in Zeeland; middagtemperatuur onge veer 7 graden. Wind draaiend van zuidoost naar zuidwest, vrij krachtig 5, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe hard, windkracht zeven. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 21 dec.: Woensdag: Af en toe zon Kans-op neerslag. 507' Min.temp.: 0 graad Middagtemp.6 gi-aden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 507c Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 707c Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Maan op 3.30, onder 14.04 Nieuwe Maan: 22 december (12.47) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 dec. 11.14 23.57 4.53 17.33 Springtij: 24 december HET WEEROVERZ1CHT DE BILT - In het noordoosten en oosten van het land heeft de winter even om de hoek gekeken, maar een blijvertje zal het niet zijn. Op de At lantische Oceaan is namelijk een krachtige westcirculatie op gang ge komen, die de vorstlucht weer uit ons land verdrijft. In Scandinavië, Duitsland. Polen en de noordelijke Balkanlanden blijft het wel flink winters. Hiervoor is een krachtig hogedrukgebied bo ven Noordwest-Rusland verantwoor delijk. De luchtdruk in het centrum is tot boven de 1050 millibar gestegen. Ons land zal zich dc komende da gen in vrij zachte Oceaan lucht bevin den, waarbij het alleen tijdens nach telijke opklaringen misschien wat licht kan vriezen. ZIERIKZEE - De raden van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland spreken zich binnenkort uit over alar meringsmogelijkheden voor zelfstandig wonende oude ren en gehandicapten. In november heeft de werkgroep alarmeringsmogelijkheden voor ouderen op Schouwen- Duiveland hierover een advies uitgebracht aan de diver se gemeenten. Tevens ziet de werkgroep graag dat de ge meenten overgaan tot het stichten van een fonds, waar uit partieel de kosten voor de installatie kunnen worden betaald. Dc werkgroep is al een aantal jaren met deze kwestie bezig. In de werk groep hebben zitting de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duive land en Sint Philipsland, een bestuurslid van het Groene Kruis, een vertegenwoordiger van B. W. en S. op Schouwen-Duiveland. een func tionaris van dc Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening en dc direc teur gemeentewerken van Westerschouwcn namens de ge meenten. In de provincie Zeeland bestaat de Stichting bejaarden- cn gehandicap ten alarm Zeeland, welke opereert op Walcheren. De Stichting beschikt over een centrale meldpost in het ver zorgingshuis Tor Mantelinge te Oost- kapellc. Dit verzorgingshuis dient'als centrale post voor alle sub-regio's in Zeeland. Enquête Het vorige jaar is in opdracht van dc gemeenten op Schouwen-Duive land onder 600 ouderen een enquête gehouden over de gewenstheid van een alarminstallatie. Daaruit bleek dat er wel behoefte is aan dergelijke apparaten (25%), maar dat nog maar 13.4% ja zegt als er betaald dient te worden. Dc kosten bedragen F 30,- voor een malige aansluitkosten en F 5.50 por Vervolg pag. 4 'ZIERIKZEE - Als onderdeel vati de kerstviering in het bejaardentehuis Borrendamme in de Zierikzcese wijk Poortambacht werd een kindermusi- eal opgevoerd. De kerstviering werd gehouden op zondagmiddag. De mu sical werd opgevoerd door kinderen van de leden van het Leger des Heils- korps en door leden van het kinder koor Join Jom. De titel van de musi cal luidt: „Op zoek naar een lied" en is ingestudeerd onder leiding van Jacqueline Geertse en Trix Kruisin- gu. De muziek en de tekst zijn ge maakt door Mar van der Veer. terwijl de gesprokken tekst werd geschre ven door Ben Ramondt. De museial wordt dinsdag nogmaals opgevoerd en wel in het bejaardencentrum 't Opper te Bruinisse. en op de tweede kerstdag tijdens de familie- kerstviering in hel Hervormd Ver enigingsgebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1