SCHOUWEN-DUIVELAND oorlogstijd ERIC DE NOORMAN SUCCESJES 6 i Een spannende week, het begin van een spannende tijd 1 en 2 november zijn sinds vele eeuwen binnen de Rooms-Katholieke kerk twee in hoog aanzien staande feestdagen: Allerheiligen en Allerzielen. Maar niemand op Bruinisse die daaraan denkt in november 1944; eerstens al omdat men deze feestdagen in de protestantse eredienst niet kent, maar ook al om dat men wel andere dingen aan het hoofd heeft. Houthuizen, de man van de rijkspolitie, wort door de Duitsers neg al eens als boodschappenjongen gebruikt en zo komt hij die woens- dagmox-gen meedelen dat de Duitsers vijf fietsen willen, die voor 's mid dags vier uur moeten worden bezorgd aan de Boomdijk. Er varen weer Duitse schepen voorbij, iets wat men overdag in lange tijd niet gezien heeft; waarschijnlijk zijn het vluch tende Duitsers die, nadat hun stellin gen door de oprukkende legers zijn doorbroken, weg willen van het front. Oprukkende legers, men kan ook zien dat er wat aan de hand is als men van de dijk bij Bruinisse in de richting Brabant kijkt. Talrijke branden kleuren de lucht rood en on willekeurig denkt men aan de mei dagen van 1940 toen men hetzelfde zag. De fietsen worden geleverd en men heeft van enkele oude fietsen vijf fietsen in elkaar gezet, waarbij men èn de beste fietsen weg steekt èn de beste onderdelen voor zichzelf houdt; daardoor is het beslist niet veel fraais wat de Duitsers in handen krijgen. Donderdag 2 november: nog één fiets moet er komen en nu komt een Duitser er zelf om. Hij deelt sigaret ten uit en verontschuldigt zich dat hij er ook niets aan kan doen. Helemaal niet de toon, die men van de Duitsers gewoon is. Krijgsraad Door het naderbij komen van de branden, eerst in de richting Ouden bosch, nu in de omgeving van Steen bergen, kan men zien dat de Canade zen of de Engelsen oprukken. Dat de geallieerden naderden, wist men ook in Zierikzee en men houdt krijg^bad bij de O.D. Want ir. Swa- ters wil dat het eiland straks niet zinloos wordt gebombardeerd, maar dat men weet wat en waar men zijn bommen moet laten vallen of zijn boordwapens moet leegschieten. Hij wil nauwkeurig uitgewerkte kaarten aan de bevrijders ter be schikking stellen, met alle geschuts- opstellingen, bunkers en versterkte mitrailleurposten en aan de vervaar diging daarvan heeft men al in okto ber gewerkt. Ongelooflijke staaltjes van moed, durf en brutaliteit zijn in het laatste oorlogsjaar door de „ondergrondse" en door de Duitsers als terroristen be handelde Nederlanders verricht. Men kan er over lezen in de verschillende oorlogsboeken, die na 1945 zijn ver schenen. Maar Schouwen-Duiveland is meermalen een „vergeten eiland" geweest en uit onze streken is weinig in de boeken terecht gekomen. Maar onze jongens waren niet minder moe dig, de Armeniërs niet minder haat dragend tegen hun Duitse meesters dan elders. Dat Straayer cn Rademaker er in slagen, geholpen door Sjoeran de Ar meniër, door de Duitse wachtposten te glippen in de Westhoek en dat Sjoeran tijdens een bachanaal in de kantoren van de Duitse Ober- leutnant weet door te dringen en tij dens het opvoeren van een Kaukasi- schc dans een greep in de bureaulade weet te doen, dat leest men met rode oortjes in het boekje „Verzet". De kaarten van Swaters en Minkema worden met de gestolen Duitse staf kaart vergeleken en ze blijken mini- tieus te kloppen. Nu nog een antwoord op de vraag, wie brengt ze bij de Engelsen. Ook hier brengt de PZEM weer de oplos sing. Roven en stelen Terwijl men in Zierikzee de plan nen uitwerkt (3 november) ergert men zich in Bru over laag overkomen de vliegtuigen die de Vluchthaven de Vluchthaven laten en verder vliegen om hun opdrachten uit te voeren. De Vluchthaven is een welkome meerge- legcnhcid voor schepen, vol met gede moraliseerde Duitse troepen, die in de legers van Eisenhouwer cn Churchil. of zo men wil Montgommc- ry en Bradly, hun meerdere hebben moeten erkennen. Ze reageren hun frustaties af door overal waar ze kunnen alles kapot te maken, te roven cn te stelen. En dat betekent ook dat Bruinisse, het dorp dat ze op hun terugweg tegen komen, zo'n rooftocht in blinde woede moet ondergaan. Met op hun beurt weer grote woede van de Bruenaars. Voorgespiegeld Intussen heeft Minkema als PZEM- mnn het gedaan gekregen dat hij naar Anna Jacobapolder mag. Hij heeft de Duitsers voorgespiegeld dat hij daar met enkele monteurs de stroomlciding kan herstellen en dat dan ook Schouwen-Duiveland weer van elektrische stroom zal zijn voor zien. De werkelijkheid is, dat de Engel sen op St. Philipsland zijn en dat hij daar de stafkaarten gaat brengen, met de mijnenvelden er op cn de tal rijke versterkingen op militair ge bied. Om het zo echt mogelijk te doen lij ken zullen Elcnbaas uit Bruinisse en Barendse, waarschijnlijk beiden als monteurs van de PZEM bij de Duit sers bekend, in een roeiboot over va ren naar de andere kant van het Zij- pe. Maar een pleziervaart is het niet. Want het is ruw weer en noch Elen- baas, noch Barendse zijn met het wa ter vertrouwd. Dies van den Berg, schoonzoon van Elenbaas, zoon van burgemeester Van den Berg, gaat mee als derde man. Maar in de roeiboot is hij eerste man, hij weet van de stroom, hij kan rekening houden met de harde wind en om half tien in de morgen starten ze. Granaten Ze hebben waarschijnlijk bij de En gelsen gemeld dat er Duitse schepen in de Vluchthaven lagen. Maar ze konden kennelijk niet verhinderen dat bij de beschieting ervan, ook gra naten in het dorp terecht kwamen. Terwijl de zondagse godsdienstoe fening bij Jan de Korte in volle gang is, om kwart over drie, vallen de eer ste granaten in de Vluchthaven. En kelen verlaten de dienst om zo spoe dig mogelijk naar huis te gaan. Toen de dienst geëindigd was (de meesten waren toch gebleven), was het ge vaarlijk om op straat te lopen. Was het nonchalance of onkunde? Want niet alleen in de Vluchthaven sloegen de granaten in de schepen in, maar ook in de huizen op de Boomdijk en vooral ook in de Ned. Herv. kerk. En opnieuw dringt zich de gedachte op aan de eerste oorlogsweek van mei 1940. Hoe men dinsdags de Fransen (door een verrekijker) met hun ezelt jes op Anna Jacobapolder kon zien staan. Hoe die verdreven werden door de veel moderner uitgeruste Duitsers, die 's woensdags eventjes het Nederlandse oorlogsschip „Hy dra", varend door het Zijpe, de grond in boorden, en die vervolgens het dorp met mitrailleurs beschoten, waarbij duizenden kogels op het dak van de grote kerk (de Hervormde kerk) kletterden. En hoe ze vrijdag avond 17 mei enkele salvo's granaten op Bruinisse afvuurden om 's zater dags in de vroegte het Zijpe over te steken en te landen. Vernieling Toen Duitse granaten, nu Engelse, maar de explosiekracht is even groot. Ze vernielen gebouwen en slaan ga ten in de grond, ze gieren langs het raam van het Veerhuis, waar men angstig bijeen zit. Om naar het huis van Stoffel de Waal over te steken als het eventjes veilig is. De bewoners van dat huis zitten al in de grote en ruime kelder. Ook de Duitsers krijgen het be nauwd en vluchten naar het dorp. Ve len van hen zijn druipnat, ze zijn par does het water ingesprongen om aan het moordende lood of de granaat scherven te ontkomen. Ze zijn gul met tabak en sigaretten, die ze aan de bewoners van de huizen in en rond het Veerhuis uitdelen en vragen de weg naar Brouwershaven. Het vuren van de „overkant" was intussen gestaakt, maar de weg naar Brou wershaven wordt hun duidelijk ge maakt. De doden laten ze achter, de gewon den nemen ze mee. Er lagen, toen het bombardement begon, drie landings- boten in de Vluchthaven, naast nog andere schepen. Er vallen veel do den, ondermeer de kapitein van één der landingsboten. En straks zullen de Bruënaars het effect waarnemen: een haven vol brandende schepen. Zondagavond negen uur: niet alle Duitsers zijn blijkbaar direct ge vlucht. Want veel geschreeuw en gestamp van laarzen beduidt, dat er buiten iets gaande is. Ze komen naar het Veerhuis en vragen beleefd om water voor hun gewonden. De Christenplicht gebiedt hen van water te voorzien, een brancard voor de zwaarst gewonden blijkt in Bru niet te vinden, wel een ladder. En zo ver trekt ook deze groep richting Brou wershaven. Harde regenbuien uit het noorden moeten ze trotseren, maar dat weerhoudt hen niet weg te komen uit Bru. De laatste Duitsers met be stemming Brouwershaven passeren 's avonds om half twaalf. Opnieuw beschietingen Maandag 8 november schieten de Tommys nu eens niet met granaten, maar laten ze hun mitrailleurbanden leeg lopen, schietend op het dorp Bruinisse. Door een dakraam van het Veerhuis ziet men wat er op de Vluchthaven gebeurt als het mitrail- lcurvuur afgewisseld wordt door ka nonvuur. Mensen huilen en mensen lachen bij al die consternatie in het Veerhuis. Maar iedere zenuwen zijn gespannen en dc reactie daarvan openbaart zich bij dc één andere dan bij de ander. Granaat-inslagen wor den op diverse plaatsen in het dorp geconstateerd als er weer een poosje pauze is in het vuren. Waarom dc Tommies niet over ko men is niet duidelijk, wel laten ze merken dat ze er zijn want om vijf uur beginnen ze weer tc schieten. Hoop cn teleurstelling Dinsdag 7 november is een dag van hoop en teleurstelling. Zouden er nog Duitsers zijn? Muller cn Schut, een schipper van een der in dc haven lig gende binnenschepen, gaan eens poolshoogte nemen. Aan het eind van de Boomdijk, waar nu Joh. Schults woont, zien ze er één in de gang staan. Ze doen net of ze hem niet zien, maar hij ziet hen wel en hij snauwt dat ze terug moeten. Veel schade wordt geconstateerd in de Steinstraat en op de Boomdijk (Ja va voor de insiders). En dan om 12 uur, als ze in het Veer huis het middagmaal gebruiken, de roep: „Er komen mensen naar het dorp". Elenbaas, Van den Berg en Ba rendse met een Hollands sprekende officier, die later een Belg blijkt te zijn en twee Canadese officieren van een pantserdivisie. Ze zijn gekomen met het vaartuig van de Visserijpolitie, Meeuw, een schaapje dat in normale tijden zijn thuishaven in Bruinisse had en waar op door de opzieners en de schippers in dienst van het Bestuur der Visse rijen, op de Zeeuwse stromen toezicht werd gehouden of iedere mosselkwe ker wel op zijn iegen perceel viste en het onderscheid wist tussen mijn en dijn. Groot is het enthousiasme waar mee de bevrijders op de Oudestraat worden begroet, maar dat enthousi asme wordt getemperd, want zo zegt de Hollands sprekende Belg: „Wij gaan weer terug!" De dijken langs het Zijpe zijn te smal om er met pant servoertuigen over te rijden en ze zul len ergens anders moeten landen. Protest alom, maar de Engelse siga retten voor de mannen en de chocola de voor de vrouwen vergoedt veel van de aanvankelijke teleurstelling. Krijgsgevangenen De politie heeft zondagavond (het is nu dinsdag) vijf Duitsers krijgsge vangen gemaakt. Zelf de oorlog meer dan beu zijnde hadden ze te kennen gegeven zich te willen overgeven. De vier zitten in de het huis van nu Kees Deurloo, toen van de dames Van den Berge. De vijf krijgsgevangenen gaan mee richting Vluchthaven, naar de Meeuw. Ook enkele inwoners van Bruinisse worden meegenomen, die eigenlijk altijd al een beetje als „out cast" in de groep hadden mee gedaan. Wie hen bij de Engelsen heeft aange geven zal wel een raadsel blijven, maar ze gaan mee omdat men ze niet vertrouwt. Ze zullen straks beter af zijn, dan dfe-achterblijvers. Dingeman van den Berge trekt op verzoek nog een kruik ouwe klare open en zo wordt de aanstaande be vrijding door hem en de Engelsen ge vierd. Maar terug moeten ze en de •stemming is die avond toch weer ge deprimeerd, want welke gevolgen zal dit hebben voor hen als de Duitsers terugkomen? En die komen terug: Als hyena's sluipen ze in het donker, langs de hui zen, bang elk ogenblik beschoten te kunnen worden. Mar dat worden ze niet. Vanuit het Veerhuis worden hun gangen gevolgd. De wachtposten, die men op die dag rond Bruinisse had uitgezet om te waarschuwen als er Duitsers kwamen om kennis te ma ken met de Engelsen, zijn na het ver trek van deze weer opgeheven. In de tijd dat de Canadezen in het dorp waren, en alle Duitsers verdwe nen, hebben Houthuizen (politie) Elenbaas, Barendse en du Cloo de ge legenheid te baat genomen een kijkje te nemen in de bunkers en in het huis, waarin de commandant van Bruinis se zetelt. Het inundatiegebied Verdoorn neemt zich voor Herman de Leeuw te gaan ophalen, diep in het inundatiegebied. Het is immers be vrijdingsdag. Het gaat uitstekend. Langs de gehele weg van Bruinisse naar Sirjansland liggen weggewor pen uitrustingstukken, die door vluchtende Duitsers in hun haast om in Brouwershaven te komen zijn weg gegooid. Maar bij De Staart, een ne derzetting van enkele woningen. waar de dijk een bocht maakt, pakt het anders uit. Niet alle Duitsers zijn van hetzelfde kaliber als zij die zich in Bruinisse aan de Canadezen over gaven. Zeker niet de Feldwebel, die ook op Zijpe al tot de meest brutale en onhandelbare bezetters behoorde. Hij is het die op De Staart een zware mitrailleur heeft opgesteld en met een groepje onder zijn bevel staande mannen de Engelsen afwacht om hen een warm onthaal te bereiden. Als de verraste Verdoorn hen in ge noemde bocht van de dijk plotseling gewaar wordt is het te laat. „Jij bent een spion", brult hij Verdoorn toe. De ze waant alles verloren. Maar dan maakt de Feldwebel een fout. Hij ziet nog iemand aankomen. Het is, dat ziet Verdoorn al gauw, de O.-D. er De Jonge. „Nog een spion, ga hem halen", briest de Feldwebel. Verdoorn vol doet direct aan het bevel, want dit is zijn enige kans om vrij te komen. Bij De Jonge aangekomen gebaart hij (hij is op de fiets) dat er iets mis is. „Alles wagen, dat is onze enige kans", zegt Verdoorn. En samen gaan ze de Duitsers die achter de bocht van de dijk liggen, tegemoet. Bij De Staart komen echter meerdere pol derdijken samen. Ze rennen plotse ling het inundatiegebied in, om na enkele seconden buiten schootsveld te komen achter de daar staande wo ningen, en pakken later weer de dijk terug naar Bru. Belofte In Bru terug, (hij reed voor zijn le ven) botst Verdoorn op de geallieerde officieren aan wie hij uitlegt, wat er gebeurd is en waarom hij daar naar toe ging. Hij krijgt een belofte, die nooit is ingelost. Veertig man zullen ze stu ren om Herman de Leeuw te ontzet ten. Met die belofte stappen ze op De Meeuw en vertrekken naar Anna Ja cobapolder. De Schouwen-Duive- landse O.D.-ers in vertwijfeling ach terlatend. Waarschijnlijk heeft ook de Feld webel het vertrek van de „Meeuw" gezien; hij is met zijn mannen de eer ste groep Duitsers, die behoedzaam terug komt. De bevrijding, die als het ware voor het grijpen lag, wijkt ver der terug. Men doet alles op Bru, als men de Duitsers ziet aankomen, om wat aan de Engelsen herinnert uit te wissen en weg te werken. En men ver telt aan de tierende Duitsers alleen wat men kwijt wil. Ze spreken niet altijd de waarheid, maar aan één waarheid valt niet te ontkomen: De Engelse officieren zijn weg. En Elen baas en Verdoorn moeten onderdui ken want van de eerste weten ze, dat hij met de roeiboot naar Anna Jaco bapolder is geweest en zij vermoeden natuurlijk dat hij aan de Engelsen dingen heeft verteld, die ze volgens de Dui(sers niet behoorden te weten. Groot is ook de teleurstelling op het hoofdkwartier van de O.D. in Zie rikzee. Men heeft telefonisch een plan voor een Armeense opstand voorge legd, maar dat wordt afgewezen. Ri sico te groot, zo oordeelt men. De Ar- menen zijn niet te vertrouwen, zo meent de staf van de groep die Schou wen-Duiveland zou moeten verove ren. „Zorg voor goede kaarten, van plaatsen waar we wel kunnen landen. Via Zijpe gaat dat niet", luidt de boodschap. Dan via Noord-Beveland, zo meent de goed met de wegen en dijken be kend zijnde waterstaatsingenieur Swater. Nieuwe plannen moeten dus worden gemaakt. De nederlaag bij Arnhem met zijn desastreuze gevolgen voor westelijk Nederland, dat zijn hongerwinter te gemoet gaat, zal ook doorwerken naar Schouwen-Duiveland^ Het wordt „het vergeten eiland", niet van belang voor de opmars naar Duits land en evenmin voor de bevrijding van de Schelde-oevers om de door vaart naar Antwerpen mogelijk te maken. Schouwen-Duiveland wordt niet bevrijd. S. A. Jumelet A.zn. Bruinisse Te koop: Alle evenementen Sportpa leis Ahoy, tel. (01116) 1473 bel len. Vanaf 7 dec. hebben wij weer door ons zelf uitgezochte en gekapte kerstbomen van 1 tot 4 meter. Bestelt u tijdig, dan wordt hij gratis thuisbezorgd over geheel S. D. Harm de Vrieze, tel. 01110-6032 of 4044. Uw bankstel aan nieuwe kus sens toe? In stof of leer. Bel dan 01110-2491. Stoffeerderij Goudzwaard, Meelstraat 24, Zierikzee. Permanente show van meer dan 100 caravans. Adria, Bürstner, Chateau, Hobby. Ook de 1985 modellen. Staca ravans: Silverstar, Montana, Sunseeker. 50 occasions. Voortenten: Trio, van der Hoorn, Brand, Gerjak, Wal ker enz. Tevens onderhoud, reparatie, accessoires enz. Ca ravancentrum De Smok kei- hoek, Oude Rijksweg, Kapel- Je (bij Goes), tel. 01102-1623. Onderdelen, motoren, car dans, versnellingsbakken enz. Tevens" sloop en schade auto's gevraagd. J. Hooger- werf autohandel en sloperij, Molenweg 2, Bruinisse, tel. 01113-1400. Mobilofoons, marifoons, tele foons, scanners, alle kristal len, 27 Mhz, Antennes. Inruil en reparatie. IB Telecom, tel. 01119-1770. Polyether bedden, afgedekt met schapenwol, 80 x 190 159,- 90 x 190 189,-; 90 x 200 210,-; 120 x 190 235,-; 140 x 200 325,-. Uit voorraad. Tuinman, Mol 19, Zierikzee, tel. 01110-2887. Slachtrijpe mesthanen. Tel. 01114-1584. Betonmolen, electr. Tfel. 01115- 2142. Kerstbomen - Kerstbomen. Wij hebben ze weer, diverse lengte en grote. Hoge kwali teit, laag in prijs. Zonder kluit 12,50, met kluit 15,-. Uitzoeken maar bij Tuincen trum „Sluijs", Tel. 1437, Hoo- gezoom 44, Haamstede. VW Golf Diesel. Luxe uitv., type '79, kleur wit/antr. met. Inl. 01110-2873. Kerstversiering, kado's, kaar ten en kaarsen uit de 3e-we- reld. Wereldwinkel-Melk markt. Iedere dag geopend. Rolluiken. Ideaal tegen in braak, lawaai, bespaart ener gie. Te leveren in vele kleuren met kunststof of aluminium lamellen. Gratis montage. Hubo karweishop Renesse, tel. 01116-1343. Koop nu haardhout, dan zit u met de Kerstdagen gezellig warm. Thuisbezorgd: fruitbo menhout 90,- m3, Esdoorn hout 80,- m3. Anton v. d. Vel de, Brouwerijstraat 33, Noordgouwe, tel. 01112-2173. Weer volop eerste soort mooie Kerstbomen met of zonder kluit. Gratis thuisbezorgd. Verkoop van kerstbomen in onze winkels in Zierikzee en Renesse. Groente- en Fruit markt Saman Zierikzee- Renesse. Hoek Sint Domusstraat-Nieuwe Boo- gerdstraat Zierikzee, telefoon 01110-3296. Korte Reke 6, re nesse, telefoon 01116-1206. Van particulier Chevrolette Nova, 2d coupé, le eigenaar, 19.200 km gelopen, b.j. 1978, kleur grijs metallic 5500,—, Goedereede, na tel. afspr. 01879-2424 b.g.g. 2433. Elek. apparaten nu wegens opheffing 20% korting. Radio v. d. Berge, Zierikzee. De winnaars van de dagprijzen van 25,— (waardebon) in de Zierikzeese „Van Harte" Aktie zijn: Donderdag 13 december 1984 G. de Jonge, Mulockstraat 32, Zierikzee W. de Jonge, Noordstraat 12, Oosterland Zandijk, Schoolstraat 8, Nieuwerkerk L. Straayer, Oude Zandweg 12, Serooskerke J. C. van Genderen, Vlakestraat 11, Zierikzee C. J. v. d. Have, Burg. v. d. Havestraat 54, Oosterland Fam. H. Scheele, Verseputseweg 36, Kerkwerve G. v. d. Sluis, Provinciale weg 1, Kerkwerve B. Bijlsma, N. Boogerdstraat 56, Zierikzee P. C. de Vrieze, Kloosterweg 7, Scharendijke Prijzen worden per post toegezonden Koop in Zierikzee, want waar heeft u tot de Kerst kans op duizenden guldens aan prijzen? BRUINISSE Burgerlijke stand over november Geboren Sietje Neele, Neeltje de Bruine, Eli sabeth M. van Meurs, Maartje F. van der Zande. Overleden Frans Otterspeer, oud 84 jaar; Mer lin G. Zimmerman, oud 23 jaar; Eli sabeth Stoutjesdijk, e.v. Lems, oud 88 jaar; Jan Jumelet, oud 35 jaar; Klazi- na M. Stols, w.v. Hoogerheide, oud 78 jaar; Pieter C. Giljam, oud 23 jaar. Gehuwd Marinus W. Grevink en Cornelia J. de Ronde; Leendert J. van den Bos en Janna Lagendijk; Magchiel Kagchel- land en Adriana Kreeft. MIDDELBURG AROB-commissie De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten van Zeeland houdt dinsdag 18 december een zitting. Om half elf wordt tijdens een hoorzitting het bezwaar van mevrouw Moolen- burgh te Bussum en de heer N. S. J. Koeman te Amsterdam behandeld. B. en w. van Westerschouwen hebben verklaringen van geen bezwaar ge vraagd aan G.S. voor de aanleg van een fietspad langs de Hoogenboom- laan en tussen het Watergat en de Jan van Renesseweg in Renesse. G.S. heb ben die verklaring verleend. De zitting is openbaar en wordt ge houden in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Acila, 13-12 360 ono Socotra naar Port Victoria Acmaea, 13-12 van Ruwasi naar Dji bouti Alnati, 14-12 te Salvador Nedlloyd Thsman, 13-12 700 ozo Hali fax naar Port Everglades Ondina, 13-12 ten anker Santos Onoba, 13-12 600 no Paramaribo naar New York Vitrea, 10-12 thv. Lynespoint De laatste slag (2) 173. De verbijstering op Eric's gezicht ziende, lacht de Frankenvorst bitter. „Ja, maar wij weten evenmin als gij wat Aë- tius bezielt. Maar een feit is het, dat wij voor de strijd tegen Attilla tevergeefs een beroep op hem gedaan hebben. Hij is dus hier alleen ge komen om de Westgothen een halt toe te roe pen", mompelde Eric. „Dat heeft hij niet zo toegegeven, maar zo is het", antwoordde Merwig. „De Romeinse sol daten hebben langs de rivier verdedigingswer ken opgeworpen. Hun kamp lijkt wel een vesting. Svein en ik hebben geprobeerd hem te bewegen op mars te gaan, maar Aëtius' ant woord was: „niemand belet u de Hunnen te volgen, maar ik blijf hier." Eric's blik verduistert. De argwaan, die hij tegen de consul voelde is heviger dan ooit tevo ren, maar Wat voor voordeel kan hij hier hebben met deze onbegrijpelijke houding. De vijandschap tussen hem en Theodoric der West-Gothen is genoeg bekend, maar door nu diens uitgestoken hand niet te grijpen, beze gelt hij de ondergang van het Romeinse rijk en van zichzelf daarbij. Hij schrikt op als Merwig somber voortgaat. „Svein dreigde zich met al zijn Allanen bij de West-Gothen aan te sluiten en samen met hen de Hunnen te lijf te gaan. Het heeft mij moeite gekost hem daarvan af te houden, maar geloof mij, de toestand is er gespannender door ge worden". Er klinkt een haastige voetstap buiten en de twee kijken op als het tentdoek wil opzij ge trokken wordt. Met vlammende ogen springt Alan de vorst der Herulen naar binnen, ge volgd door Erwin. „Hebt ge het gehoord", schreeuwt hij. „Aëti us heeft een deel van de Allanen lafhartig ge vangen genomen."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6