Bekroond met 5 Oscars Terwijl de schepen wachtten DE CONCERTZAAL IN ZIERIKZEE VERTOONT Terms of Endearment en Ciske de rat in bioscoop Zierikzee Bijeenkomst Hervormde gemeente in Ouwerkerk Country-duo verzorgt kerstconcert in Brouw Geslaagde proefvaart zeekotter Verbouwing mosselkotter in Ooltgensplaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 13 december 1984 o Nr. 23643 5 Advertentie a.s. vrijdag 14 dec. 20.00 uur a.s. zaterdag 15 dec. 20.00 uur BESTE FILM BESTE ACTRICE Shirley Maclaine BESTE MANNELIJKE BIJROL Jack Nicholson BESTE REGISSEUR James L. Brooks BESTE SCENARIO BEWERKING "Mei hart en ziel" SHIRLEY MacUUNE DEBRA VANGER JACK NICHOLSON Alle leeftijden a.s. zaterdag 15 dec. 14.30 uur a.s. zondag 16 dec. 14.30 uur en 20.00 uur Alle leeftijden Reservering mogelijk 01110-2670 Prijs f 7,50 ZIERIKZEE- Na de openingsfilm Indiana Jones, vorige week in de Concert zaal draaien er dit weekeinde opnieuw twee films van formaat. Vrijdag en za terdag wordt de met vijf Oscars bekroonde Terms of Endearment getoond en zaterdag en zondag draait de Nederlandse succesfilm Ciske de rat. Terms of Endearment is eerder dit jaar bekroond met vijf Oscars, voor de beste film, de beste actrice (Shir ley MacLaine), de beste mannelijke bijrol (Jack Nicholson), de beste re gisseur (James L.Brooks) en de beste scenario-bewerking. Debra Winger speelt naast Shirley MacLaine de andere hoofdrol. Zij ver tolkte in deze film haar eerste grote rol en raakte daarmee in een klap be- kend.Voor die tijd kende het publiek haar alleen als het stemmetje van ET. Terms of Endearment, een emotio nele film, verhaalt over Aurora (Mac Laine),die al vroeg weduwe wordt en achterblijft met enig kind Emma (Winger). Tussen moeder en dochter bestaat een hechte band. Dat blijkt duidelijk wanneer Emma is ge trouwd, inmiddels twee kinderen heeft en dagelijks met haar moeder belt. Emma betrapt haar echtgenoot, die een saaie onderwijzer is, met een van zijn leerlingen. Er verandert veel voor iedereen als Emma kanker blijkt te hebben. In de Concertzaal draait de film vrijdag 14 en zaterdag 15 december om 20.00 uur. Ciske de rat De jonge hoofdrolspeler Danny de Munk raakte sinds zijn hoofdrol in Ciske de rat in een keer bij heel Ne derland bekend. De filmsong "Ik voel me zo verdomd alleen" door hem gezongen, werd een grote hit. Ook spelen mee: Willeke van Ammelrooy, Herman van Veen, Willem Nijholt, Rijk de Gooyer, Peter Faber en Linda van Dyck. De film is geproduceerd door Matthijs van Heijningen en ge regisseerd door Guido Pieters. Ciske de rat, een jongen van elf, staat bekend als een onhandelbaar kind. Zijn ouders leven apart. Ciske woont bij zijn moeder (Willeke van Ammelrooy) met wie hij helemaal niet kan opschieten. Zijn vader wil scheiden, maar zijn moeder, die niet gelukkig is, werkt dat tegen. Dat leidt tot enorme spanningen. Tijdens een uit de hand gelopen ruzie doodt Ciske zijn moeder. In de Concertzaal draait de film zaterdag om 14.30 uur en zondag tweemaal, om 14,30 en 20.00 uur. BRUSSEL - Dat Nederland en Bel gië zich niet hebben verbonden aan het stationeren van Amerikaanse kruisvluchtwapens is schadelijk voor de vooruitzichten van de Ameri kaans/Russische ontwapenings besprekingen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz, woensdag ver klaard in Brussel. Buiige strekke, buuge trekke Oe'k dae noe biekomme, weet 'k zèllef nie. 't Kom meschien deu 't zachte weer van de laoste tied. Achte of negen graeien, overdag in December, dat laet z'n eige niet uutpoesse! Dae za de ..Vegin" nie gröös op wc'/e. Mc kunne 't kacheltje nog 'n bitje tèmpere ge lukkig. Sintcrklaos paste d'r g'nêêns in. Die óór over bes neeuwde daeken te jakken. Zwarte Piet óór z'n eige te buugcn, mit z'n witte kante lubben, over 'n witbe- kraegde schoorstêên Noe' Aol dat witte, dae zè't van komme. 'k Most anêóns dienke an dat witte strand van Renisse. Noe ou'k m'n eige ma bic Renisse, dat za laeter blieke, ma m'n èbbe zó a 15 kilometer strand, in dan praete m'n nog g'nêcns over de Brouwersdam Mè 't is om no even wit. gelukkig, 't Ei aomac dat wieë, dat èl- derc, dat zuuverc! Lacte m'n d'r zuunig op wezc, olietankers!! 'n Bruun café za gac, ma 'n bruun strand De amvczigheid. zó dichtbic, van die gröóte zêêë in dat wieë strand, mot z'n invloed ebbe op de mensen, die d'r in dc buurte van leve. 't Ei 'n antrckkings- krncht, zeker op de mensen, die in 't Óósten leve, bie de bossen die 't ruumtcgcvoel bcpèrreke, in de Duitse mensen uut do gröóte steden as, Keulen, Aken, Lever* luiscn - dae kom je asporientje vandacn mensen, die snnkke nae de ruumte of do .reine Luft", vö zoverre nog anwezig Bie ons eige loit dat 'n bitje anders. M'n binne d'r bie opgegroeid, 't Ei. in 't is nog. 't décor, wacvö je le ventje z'n eige afspeelt Arjaon gac 'n paer blomme tjes plukke uut z'n eigen jeugd. Jc za ze wè terugken- ne, dienk 'k. 'k Was vroeger lid van 'n gimmcstickvercêniging. Dacriri spoelde z'n eige 't ..buugcn in strekken" af. Onder de magic van dc Griekse naom ..Olympia" - ma. dac a jc toen g'n bezei van - dcc je an lichaemelij- ke oefening- Je lief in je gêêst wiero dae beter van, zoic zc. Óögtopunten vö micn wacrc de ..uutvoering" in de Concertzaal, in 't „uutstapje"! 'k Zette dat laoste woord wè tussen annelingste- kens, mit dienk t 'r om. zö'n uutstapje ei indruk gc- markt' Dan giongc m'n mit z'n aolen. in 't witte pak, mit 'n monogram, d'r soms wat schêêf opgespeld deu je moeder, vanwege d'aest, nae 't strand van Renisse; 't was dichtsebie! De nacht daevoo dee je bekant g'n óóge dicht. De spanning, de verwachting ielde je wakker! 'k Èbbe 't noe over de jaeren dertig. As 'k mèrrege nae New York mot vliege, slaepe ik vannacht toch nog as 'n ro ze! D'r dee in dien tied nie zó vee op. 'n Uutstapje, as beschreve, was 'n belevenis. Dae mö je's an dienke! 's Ochens vroeg naë 't sta- tionntje van de tram. Van de kant van Bru kwam 'n dan angestöömd langs 't Roomse kerkóf, in as 'n dan stilstong, dauwe in drienge, om 'r in te kommen, mit je pakkelaoge. Je pakkeleoge: 'n flesse waeter, 'n pakje boterammen, besmeerd mit stroopvet. Adde z't brêêd t'uus, dan meschien amme of/in „goeie but ter"! Was je bie de goeie: 'n rolle pimperment! Even laeter: Schoddebozze, Zonnemaire - mit 'n rot gang, onderlangs de diek - nae Brouw, dan Briepe, in oh wonder, Renisse! 't Was dan nog 'n êêl endje gae. Eerst nae de Reke, dan de Laóne deu - de mooiste olie weg van Schouwen - dan de trap op Dae waere ze dan! 't Strand in de wieë zêêë. 'k Voele nog 'tzinderen van dat levensgeluk deu m'n lief! Die dansende zonne an d'n émel, die kus, die omèreming van dat Noordzêêwaeter! In êêl dicht bie, die gornet- scheepjes. Je kon 't stööm van 't koken van de gornet zie. In as de wind diende, joeg ze de geure 't strand op. 't Waeter liep deu je mond. De liemenaode in de twee- tuun van Gloude, uut 'n kogelflesje, - angebööije due de verêêniging - liep aok deu je mond, in gedeeltelijk over je maegdclijke tenue! 't Is omae geweest! Oak de óógc. donkere sparren an 't begin van de dreeve nae „Slot Mocrmond". Dc dreeve, wae de smet op rust, dat 'r mensen bin opg'angc Buuge. breke, dcc toe opgeld Blommetjes uut rfi'n jeugd. Dooie blaeren, zeker! A'k tuus an taefel 'n gornctje „buuge in trekke" bic 'n botcram in 'n komme koffie, kom zó noe in dan, die crinnering nog bovc. De „ganiJilencocktail" ci de plekke ingenome van dat simpele gebeuren van toon Meer geluk 'k Vrncge m'n 't of ARJAON OUWERKERK - De heer M. J. Rouw, pastoraal medewerker van dc Her vormde gemeente te Ouwerkerk, opende maandagavond de bijeenkomst met de lezing van Rom. 14 én gebed. De heer Dekker kreeg dc gelegenheid de be groting 1985, zowel van de Diaconie als van de Kerkvoogdij voor te stellen. De vacatures in de kerkeraad zijn een bron van veel zorg. De heer Rouw drukte de aanwezigen op het hart eens rond te kijken naar eventueel ge schikte kandidaten. Na de pauze gaf ds. Vijfwinkel uit Oosterland via de filmprojector een overzicht van zijn werk in Kenia. Ge durende zeven jaar (van 1977 tot eind 1983) is hij daar leraar geweest aan een theologische school, dertig kilo meter ten noorden van Nairobi. Het onderwijs wordt in het Engels gege ven, meestal aan kleine groepen stu denten, Ds. Vijfwinkel behandelde het Oude Testament. Hij beëindigde de bijeenkomst met dankgebed. GOEDEREEDE - Op de Ooster- schelde vond de geslaagde technische proefvaart plaats van de GO 9, de „Onderneming". Deze robuuste zeekotter is in op dracht van de gebroeders Groenen dijk uit Goedereede gebouwd bij ma chinefabriek Padmos in Bruinisse. De boomkorviskotter is onder Scheepvaart Inspectie gebouwd en bestemd voor de platvis (tong e.d.). Het schip voldeed ruim voldoende aan de zware eisen die de S.I. stelt aan zeegaande schepen. De nieuwe kotter is 36 m lang, 8 m breed en heeft een diepgang van 4.10 m. Padmos bouwde in het schip een MAK- scheepsdieselmotor van 2000 pk, twee Mitsubushi hulpmotoren en een havenset. Binnen veertien weken werd de kotter in de Bruse haven om getoverd van een kaal casco tot de moderne visklare kotter die weer een aanwinst betekent voor de Goerese vloot. Zaterdag 15 december vindt de officiële overdrachtsproefvaart plaats. Vrijdag 14 december BROUWERSHAVEN - In het Verenigingsgebouw te Brouwershaven vindt vrijdag 14 december een kerstconcert plaats dat wordt verzorgd door het country-duo AG en Kate. Het jeugdige zangduo dat de laatste jaren in de smalstad al verschillende inalen was te horen en te zien, brengt een program ma met kerstliedjes die op country wijze worden vertolkt. DORDRECHT - Van 15 december tot en met 24 februari 1985 is in het Dor- drechtse museum een tentoonstelling „150 jaar Dordtse tekenkunst" te zien. Het gat om tekeningen en aquarellen uit de periode 1700-1850 uit de eigen collectie van het museum. OOLTGENSPLAAT - De Bru 25, de mosselkotter van Joh. de Waal, wordt bij de fa. Gebuis in Oolt gensplaat verbouwd. De werf in „De plaet" gaat de kot ter geschikt maken om met de moder ne manier van waterdruk de mosse len te lossen. Tot nog toe werden deze gelost via de ti-aditionele manier met wormen, een soort van grote kurke- trekkerachtige as (de worm) die de mosselen over boord draaide. Zoals bekend worden de aangevoerde mos selen van het Wad of de Zeeuwse Stro men naar de mijn in Yerseke ver voerd. Na bemonstering en keuring laat de handelaar die de partij mosse len van de schipper/kweker kocht, de mosselen lossen op zijn verwaterper- ceel in de Oosterschelde, de zoge naamde natte pakhuizen. Op deze percelen lost de kweker zijn mosse len om te verwateren en dit lossen ge schiedt de laatste jaren in meerdere mate op waterkracht. Een sterke wa terpomp spuit water in het ruim en door openingen in de zijkant ver dwijnt het water mét de mosselen overboord, op het perceel van de han delaar. Deze vrij recente manier van lossen beschadigd bijna geen mosse len terwijl ook de kans op materiaal- schade beperkt wordt. Het country-duo AG en Kate AG en Kate, die hun zangnummers intrumentaal begeleiden op gitaar, banjo en autoharp, brengen op deze avond ook verschillende van hun ei gen composities ten gehore. Bij country-muziek vormt van oudsher de tekst het belangrijkste element daarom is de muziek eenvoudig en overzichtelijk gehouden en zeker niet hard, verzekerde organisator Rien de Veth. De presentatie van de show omvat allerlei factoren die het gebeuren een gezellig ouderwets tintje geven, zoals we dat kennen uit de country radio shows uit de jaren dertig. Dat wil zeggen een herkenningstune, praatjes tussen elk nummer door en een eind- tune, vaste gegevens die in elke show terugkomen. Om presentatie en mu ziek zoveel mogelijk aan te laten slui ten gebeurt alles in het Engels. De aanvang is 20.30 uur. 36 „Waar gaan we heen? Hoe verder hoe liever," zei ze, toen dit tijdens de maaltijd ter sprake kwam. En ze keek verlangend de tafel rond eer ze een nieuwe aanval waagde op de voor haar staande schotel met erwten en spek. Want het rijden had haar hon gerig gemaakt. „Laten we wachten tot Johan er is," vond Lijs. „Die zegt het ons wel." „Maar als het erg ver is ga ik niet mee," zei Maartje. „Dat is je geraden ook," bromde haar vader. „Is dat nog rijden wat jij doet. Blijf jij maar hier op de kik kerslootjes, hoor." „Johan weet wel hoe we een mooie tocht krijgen," vertelde Lijs. „Die is overal geweest." Welmoet liet haar erwten in de steek. „Rijdt hij goed?" vroeg ze. „Die? Geen ander in de omtrek doet het hem na. Hij danst en springt en zwiert op zijn schaatsen als een echte kunstenmaker," zei zijn vader trots. „Kan hij niet met ons meegaan?" „Jc zou het hem kunnen vragen. Maar ik weet niet of hij vanavond ko men zal. Nu de tijden zo onzeker zijn is hij minder vrij dan voorheen." „Als hij komt is het wel op de schaats," zei moeder Ham. „als hij dwarsveld gaat is hij zó over. Het is lichte maan en het ijs is betrouwbaar. En hij zal Trijn wel weer eens willen zien," besloot ze ondeugend. „Tóch verwacht ik hem niet," zei Ham. Wclmoets honger cn vrolijkheid waren nu ineens veel minder. Traag at ze haar schotel leeg cn bedankte voor meer. Doelloos staarde ze voor zich uit tot haar ogen het langs de kaars neerdruipende vet gingen vol door J. VISSER-ROOSENDAAL gen in zijn grillige gang. Ze hoorde hoe de anderen een soort reisplan bespraken, maar ze deed er niet aan mee. Het scheelde haar niet meer; ze was vast erg moe. De tafel werd ontruimd en de bier kruik en drinkkroezen alvast gereed gezet; toen schaarden ze zich opnieuw om de grote tafel, elk met het hand werk waaraan hij of zij bezig was. Welmoet haakte een nieuwe slaap muts voor haar vader; een eenvoudig patroon dat weinig aandacht vroeg. De avond verliep vrijwel gelijk alle andere. Er kwam bezoek, oud en jong en natuurlijk was Trijn er ook weer. Er werd gepraat, gelachen en gezon gen, en toch vond Welmoet dat er iets ontbrak. Toen de zandloper zover gedaald was dat het bijna bedtijd was, kwam er weer volk aan de buitendeur. Be kend volk, want de honden zwegen. „Johan. Nu nog?" riep Krelis Ham blij verrast toen hij de laatkomer her kende. „Maar je zou toch vooreerst niet komen, dacht je?" „Niets is veranderlijker dan het krijgsmansleven," antwoordde die na een korte algemene begroeting. „Het jonge volk hoopte op je komst," zei moeder Ham. „Hoe komt dat zo?" Johan ging als gewoonlijk naast Trijn zitten en Lijs schoof hem een kroes toe. „We willen een verre schaatstocht maken," zei ze meteen. „Naar Purme- rend." „Zo. Wie gaan er allemaal mee?" Lijs noemde snel een reeks namen met Welmoet als laatste. „Kan die dat wel?" vroeg Johan met een vluchtige blik in haar rich ting. Dat prikkelde haar. „Het is nogal de moeite, zo'n ritje. Als het nu naar de Zaan was. of naar Amsterdam," schepte ze op. „Goed, goed, jij mag mee," suste hij spottend. „En mag ik ook?" vroeg hij dan. „Kan dat? Ben je vrij?" vroeg Lijs gretig. „Tot overmorgen." „Heerlijk." Zijn zuster klapte zachtjes in haar handen. „Wil jij dan voorrijden, want dat wil geen van de jongens hier. Maar dat spreken jullie dan maar samen af, hè?" Dat gebeurde. De jonge stemmen, lichte en zware, vulden het vertrek met hun snel opeenvolgende klan ken. De oudere mensen luisterden en gaven soms een raad of uitten hun mening over een onderdeel van de tocht. Dc kaarsen sputterden laag cn Maartje zette een paar nieuwe in de blakers. Toen alles in kannen en kruiken was en de bezoekers vertrokken, had Ham de zandloper allang gekeerd en Hannes het vee besteld. Eer ze naar bed gingen, keken Lijs en Welmoet nog even buiten in de koude, lichte nacht. „Ga maar rustig slapen, hoor. Dc vorst is nog lang niet over," riep de oude Melchert Barts hun van de weg af toe. Hij kreeg gelijk. De volgende dag begon het pas nog eens goed te vriezen. Maar ondanks de hevige koude maakte het Schel- linkhoutcr jongvolk de voorgenomen tocht. Ze verdeelden zich in twee ploegen van zes cn reden achter el kaar aan de stok. Op de heenweg ging het voor de wind en reden ze in één ruk door naar Purmerend, waar flink gegeten en gedronken werd. De meis jes betaalden de vertering, dat hoorde nu eenmaal zo als er samen geschaatst werd. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5