Brede maatschappelijke discussie serieus nemen I „Merk" Overhemden deurloo mode Vrouwentheatergroep „ZILT" bracht veel „herkenbaars" weel diensten Tweedehands kachel? Sleutel er niet zelf aan! Uw Gasbedrijf adviseert. Op initiatief Vrouwenontmoeting-scentrum Woningbouw- contingenten voor 1985 toegewezen Verkoopstand kinderpostzegels in het postkantoor weer open Café met woonhuis uitgebrand in Kruiningen 2 Hervormde Provinciale Kerkvergadering van Zeeland: Adverte"*'e MIDDELBURG - De Hervormde Provinciale Kerkver gadering van Zeeland (PKV) is bezorgd, dat de politici de resultaten van de Brede maatschappelijke discussie over het energiebeleid niet serieus nemen. In een brief aan de Provinciale Staten van Zeeland met een afschrift aan de Zeeuwse politieke partijen wijst de PKV erop, dat de re gering indertijd tot de Brede maatschappelijke discussie is overgegaan op aandringen van de kerken en de vakbe weging. De PKV zegt de discussie te hebben ervaren als een mogelijkheid om een vaak gesignaleerde vertrouwenscri sis in de politiek te voorkomen en derhalve als bijdrage tot versterking van het democratisch gehalte van de Nederlandse samenleving. „Als over de resultaten van de Brede maat schappelijke discussie, zoals thans hier en daar gebeurt, bagatelliserend wordt gesproken, werkt dat bijzon der demotiverend en ondergraaft dat de democratische inzet van mensen", aldus de PKV. Aan het breed moderamen van de Hervormde synode heeft de PKV la ten weten, dat zij de brief on dersteunt die eerder werd gestuurd door de Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland. De Jeugdraad vroeg het breed moderamen een ge luid van ernstige bezorgdheid te doen horen in de richting van regering en parlement naar aanleiding van uit spraken, waarin volgens de raad een te geringe betekenis wordt toegekend aan de resultaten van de Brede maat schappelijke discussie. In juni heeft het Hervormd moderamen in een brief aan premier Lubbers waarde ring uitgesproken voor de wijze waarop de maatschappelijke discus sie is gevoerd. Het moderamen was van mening, dat het kabinet de uit komsten van deze discussie uiterst se rieus zou moeten nemen. Vyella van 98? nu59,- Arrow van 79< nu39,- Pierre Monée van 49? nu 39,- Gents Club van 39? nu29,- Le Dub van 69? nu39,- Mol 5-7, Zierikzee AMSTERDAM - Een twintigtal free lance journalisten heeft woensdag morgen voor het gebouw van de Ne derlandse Dagbladpers (NDP), de organisatie van krantenuitgevers, in Amsterdam gedemonstreerd voor een verbetering van hun werksituatie. Advertentie TEXEL - Het vastgelopen overleg tussen bonden en directie over de reor ganisatie bij Tfexels Eigen Scheep vaart Onderneming (TESO) wordt vrijdag om 11.00 uur hervat. Volgens een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV heeft de directie zich be reid verklaard weer om de tafel te gaan zitten. (Vervolg van pag. 1) gesubsidieerde woningbouw, 1 vrije sector. Totaal Schouwen-Duiveland: 86 gesubsidieerde en 55 vrije sector woningen. Voor 1988 zijn de toegewezen 87 ge- subsideerde woningen en de 57 in de vrije sector als volgt verdeeld: Zierikzee 44 gesubsidieerd (sociale sectoer 43, 1 premiekoopwoning), 30 vrije sector; Duiveland 19 (12 sociale sector, 7 premiekoopwoningen), 19 vrije sector; Brouwershaven 10 (10 so ciale sector), 1 vrije sector; Wester- schouwen 5 (5 sociale sector), geen vrije sector; Bruinisse geen gesubsi dieerde woningbouw, 1 vrije sector. Bij de verdeling van het voor Zee land beschikbare contingent is voor- raang gegeven aan het bouwen voor de opvang van de eigen bevolkings groei. Vrije sector Geen verdeling is gemaakt over de gemeenten van de 260 vrije-sector wo ningen met een éénmalige bijdrage van 6500,—, die de provincie Zeeland kreeg toegewezen. Verdeling van deze woningen zal plaatsvinden in volgor de van binnenkomst van komplete plannen, voor zover de stichtings- kosten beneden de maximale stich- tingskosten van premiekoop A-wonin gen 132.000,—) blijven. Voor premic-B-woningcn is dat bedrag 162.000,—. In de sociale sector zijn in Zeeland 41 woningen achter de hand gehouden om mogelijke knelpunten in 1985 te kunnen oplossen. De gemeenten moeten hun beschik- kingsgercde bouwplannen voor 1 juli 1985 indienen. Na die datum kan een provinciale herverdeling plaatsvin den van het dan nog beschikbare con tingent. Woningverbetering Volgend jaar kunnen in Zeeland 150 vooroorlogse woningwetwoningen en 685 naoorlogse woningwetwoningen niet subsidie van het rijk worden ver beterd. De verbetering van vooroor logse woningen mag gemiddeld 60.000. bedragen, die aan na oorlogse gemiddeld 30.000.—. Ook deze contingenten zijn door de provin cie over de gemeenten verdeeld. Op Schouwen-Duiveland kunnen in vier gemeenten na oorlogse woningen met subsidie worden verbeterd. Dit betreffen: Middenschouwcn (18 in totaal, gelegen aan de Kuycrdamse- weg en de Burg. de Bruynstraat. Elle- mcetBrouwershaven (6 Ooststraat en 8 M Moggcstraat, alle Dreischor); Zierikzee (6 aan de Regenboogstraat) en \V> dorxrhouwen (6 aan de Weel de- weg te Haamstede). Het meerjareneontingent voor wo ningverbetering is nog niet toegewe zen. Het aan Zeeland toegewezen contin gent bevat ook subsidiemogelijkhe den voor verbetering van diverse cate gorieën particuliere huurwoningen Daarvoor is geen verdeling gemaakt, toewijzing zal plaatsvinden aan de hand van binnengekomen plannen. ZIERIKZEE - „Een wit lint onder je voeten" was de ti tel van het programma dat de Vrouwentheatergroep „ZILT" woensdagavond in het Hervormd Verenigingsge bouw onder auspiciën van het Vrouwenontmoetingscen trum op de planken bracht. Woordvoerster namens het Vrouwenontmoetingscentrum Jeltje Lanting toonde zich verheugd over het feit, dat ze een groot aantal belang stellenden voor dit optreden kon welkom heten. De groep „ZILT" bestaat uit acht vrouwen, die de spel- en theatervor men gebruiken om aan hun eigen emancipatie te werken. Eigen erva ringen staan centraal bij het maken van de produkties. De kracht van het theater schuilt vaak in herkenning en dat ging ook zeker woensdagavond op. Wie eigen ervaringen op het toneel plotseling hoort verwoord of ziet uitgebeeld, zal zich er direkt veel nauwer bij betrok ken voelen. Elementen, die (nog) niet tot die eigen belevingswereld beho ren, zullen wellicht als wat minder diepstekend worden ervaren. Het zou dan ook niet terecht zijn om over de diverse programma-onderdelen, die „ZILT" voor het voetlicht bracht, een duidelijk waarde-oordeel uit te spre ken. Voor de één zal het dit en voor de ander dat zijn geweest, waar de meeste herkenning in school. Als rode (of in dit geval witte) draad liep door het hele programma: die smalle weg, die vrouwen moeten gaan, vaak gebukt onder te veel en verkeerd verdeelde ballast. „ZILT" liet zien hoe vrouwen bezig zijn die bagage te herschikken of er (deels) van los te komen om zo een eigen evenwicht te vinden. De groep deed dat door middel van gevariëerde scè nes, symbolische handelingen en pozie. Heel lief en ongetwijfeld voor ve len een herkenning was het verhaal van de vrouw, die op het punt stond met man en kinderen op vakantie te gaan. "Gezellig", vond ze, hoewel de gedachte aan de voorgaande vakan tie temperde haar enthousiasme toch weer énigszins. Voor „mams" was er voorafgaand aan het vertrek immers heel veel te doen. „Mams" was ook verantwoordelijk voor een heleboel zaken en „mams" kreeg dan ook mooi op haar kop toen bleek dat ze boterhammen voor onderweg was vergeten. BESTS WENSEW VOORESAI QEIUKKIQ KERSTEEBsr^ tü o 'MtaHk a ;fzr LKf\T HEfMAAR SNEEUWEN EM VRIEZEN EN STOR EN OOK NOG REGENEN 4 .SrfïS w jg U. 4 UI ewSTKAKS 2 it m ZIJN ZE ER WEER Het wordt weer tijd om Kerst- en Nieuwjaarswensen op de bus te doen. In het postkantoor is door medewerkers van het comité voor kinderpostzegels een verkoopstand ingericht, waar een uitgebreide collectie wenskaarten wordt aangeboden. Niet alleen voor kerst- en nieuwjaarkaarten wensen, maar ook voor algemene kaarten kan men daar terecht. Ook de kinderpostzegels wor den er verkocht. Ze staan dit jaar in het teken van ..Kind en Stripverhaal en elke postzegel vormt een heel klein stripverhaaltje met een tekstballon. Zo'n kinderpostzegel op uw kerst-en nieuwjaarspost is niet alleen een vrolijk gezicht voorde ontvanger, maar betekent ook heel veel voor tienduizenden kinderen over de hele wereld, die jaarlijks worden geholpen met een bijdrage uit de opbrengst van de kinderpostzegelsactie. De verkoopstand is geopend van 10 tot 28 december in het postkantoor te Zie rikzee: de openingstijden zijn 's morgens van 09.00 12.00 uur en 's middags van 13.30-16.30 uur. Heel knap verteld werd ook het verhaaltje over „Clementine" en „Ar thur", die zo vol goede moed een ro mance begonnen, maar bij wie het zo heel anders afliep. Heel subtiel werd in beeld gebracht welke gêne vrou wen tegenover elkaar kunnen hebben om eerlijk te zijn. Samen met de tent jes erop uit. maar wel met de zorg om thuis in de rugzak en nog kromlo- pend van door anderen opgelegde vooroordelen. Enquête Verrassend verder de scène over de enquête, die de lesbienne liet afne men. Ze deed dat om een bijdrage te leveren aan een eerlijker kijk op een homoseksuele relatie. De enquêtrice bleek echter minder uit te zijn op eer lijkheid. Laatste vraag: „Als er een pil zou zijn, waardoor u hetero seksueel en gelukkig zou worden, zou u die dan slikken?". „Nee". „Een an dere vraag aan u: „Als er een pil zou zijn, waardoor u lesbisch en gelukkig zou worden, zou u die dan slikken?". Antwoord: „Nee, natuurlijk niet, dat is toch heel wat anders". Het dilemma voor de vrouw en moeder tussen haar taak thuis en haar goede opleiding en baan bui tenshuis werd op beklemmende wij- zfTïn beeld gebracht. Ze was gelukkig in haar huishouden, ze had toch vijf tien jaar hard gewerkt. Ja ze had een goede baan gehad, maar ze was zich ook haast dood geschrokken toen ze dat vreemde, holle gezicht in de spiegel zag. Door- blijven razen op deze manier om die plaats in het arbeidsproces vast te houden voor straks als de kinderen het huis uit zijn? Misschien dient de hart-infarct zich wel eerder aan. Verraden? Maar de vrouwenbeweging? Wat zegt de vrouwenbeweging over de vrouw, die kiest van haar taak in huis en gezin? Heeft ze de vrouwenbe weging verraden of mag ze zelfs over eigen lijf en geest beslissen? Een item om eens over na te denken. Heel komisch was de kroning tot Koningin, hoewel de symboliek hier in wat vaag was. Hier en daar had het programma wellicht wat meer vaart nodig gehad, maar gezegd dient wel, dat het geheel getuigde van een prima theatertech niek-waar ongetwijfeld spel- regie- en pantomimekennis aan ten grondslag liggen. „ZILT" kreeg een hartelijk applaus en een witte kerstattehtie voor dit op treden in Zierikzee. DEN HAAG - Bij het debat in de Tweede Kamer over de verkeersbegro- ting-1985 heeft het PvdA-kamerlid Castricum de regering gevraagd op korte termijn beslissingen te nemen over de versteviging van de positie van het openbaar vervoer. „De red ding van het openbaar vervoer moet vooral gezocht worden in een verbete ring van de concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto", aldus Castricum. KRUININGEN - Dinsdag is bij een brand in Kruiningen bet café „De Paarderuif" met liet aangebouwde woonhuis aan de markt afgebrand. De politic heeft aan de achterkant van het café inbraaksporen gevonden maar cr is niet duidelijk of er iets vermist is uit het pand. Het café en het woonhuis brandden tot de grond toe af. De schade is ge raamd op ruim twee ton. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Advertentie Zaterdag 15 en zondag 16 december Zierikzee Doktor J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3065, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer, en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speel man en dokter Van den Berg. Tandarts F. van Vliet, Oude Haven 51, Zierikzee, Tel. (01110) 6190, neemt waar voor geheel Schou wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. v. d. Velde, Oosterland, Lan ge Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster W. C. Steutel, Burghseweg 41, Haamstede, tel. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven Donderdag 13 december Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Burgh-Haamstedc Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Brou wc rs h a ven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Sirjansland Kantine Van Dijk. Lczin voor Refor matorisch Contact Orgaan Schou wen-Duiveland. 19.45 uur. Vrijdag 14 december Zierikzee Huis van Nassau. Bingo-dansant Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Bioscoop. Tbrms of Endearment. 20.00 uur. Café de Gekroonde Suikerbiet. Mu ziekavond met Trio Wim Kuypers en Maria Harp zang. 21.00 uur. Westenschouwen Café-restaurant Zeelust. Vergadering landbouwvereniging C. et C. 18.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kerstconcert country-muziek. 20.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Jaaruitvoering Nut en Uitspanning. 19.00 uur. Dorpshuis. „Nut en Genoegen. 20.00 uur. Oosterland Kantine Oostersportpark. Najaars vergadering sv Duiveland. 19.45 uur. Zaterdag 15 december Zierikzee Bioscoop. Ciske de rat. 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. „Klein Kerst oratorium" Geref. Kerkkoor Zierik zee, m.m.v. solisten. 19.30 uur. Bioscoop. Terms of Endearment. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Bejaardenuitvoering Nut en Uitspanning. 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivententoonstel- ling. 14.00-22.00 uur. Oosterland Huis-aan-huis verkoop oliebollen vanaf 09.00 uur. Zondag 16 december Zierikzee Bioscoop. Ciske de rat. 14.00 uur. Renesse Bowlingcentrum. Open bowling toer nooi. 12.00 uur. Maandag 17 december Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Phila- telica. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring Vrijzinnig Hervormde Vrouwen vereniging. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering 19.30 uur. Brouwershaven Gemeentewerkplaats Haven Noord zijde 35. Fietsen graveren. Van 9.00 tot 18.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Plattelands vrouwenbond afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Dreischor De Drie Schapen. Veeteeltkursus. 13.30 - 15.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 18 december Zierikzee De Graanbeurs. Kerstviering NBvP, afdeling Schouwen. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kerstviering be- jaardensoos. 14.30 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". Jaarvergadering IJsvereniging Haamstede-Burgh. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Gemeentehuis. Commissie grond- en pachtzaken. 15.30 uur. Haamstede De Schutse. Kerstviering N.V.V.H. 18.30 uur. Recreatiezaal Gereformeerde Kerk. Kerstviering NCVB en Geref. Vrou wenvereniging. 19.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kerstviering plat telandsvrouwen. 20.00 uur. Zonnemaire Gemecntewcrkplaats. Fietsen grave ren. 9.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstavond afdeling Duiveland NBvP. 19.30 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland, met onder werp „Bewaartechniek". 19.30 uur. Huis van Nassau. Kerststukjes ma ken. 19.30 uur. Burgh-Haamstcdc De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Scharcndijkc Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwcn. 1.9.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2