Aangrijpende herdenking van „Tien van Renesse" Vurige manifestatie van A.I. Geen onderwatersportbedrijf in kerkgebouw te Zonnemaire 6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Negatief advies commissie RO te Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verdeeld Enquête Held Clubrecords Het college van b. en w. van Zierikzee is ver- De Vrij Werk Centrale hield een enquête, die Mario Jonker hield tijdens de herdenkings- Mark van de Riet van atletiekvereniging Delta deeld over de invoering van enkele onderdelen slechts weinig concrete gegevens opleverde, dienst voor de ,,Tien van Renesse" een opmer- Sport vestigde tijdens internationale indoor at- van het VCR (Pag. 3). (Pag. 4). kelijke toespraak. (Pag. 5). letiekwedstrijden in Dortmund twee nieuwe clubrecords. (Pag. 7). DINSDAG 11 DECEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23642 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een held is hij, die zijn leven opoffert aan een grote plicht of aan een grote gedachte. Ctsse Diane Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Namens de provincie Zeeland legde Commissaris der Koningin dr. C. Boertien als eerste een krans bij het monument. Grote belangstelling voor herdenkingsdienst en kranslegging Renesse - In een tot de laatste plaats bezette Neder lands Hervormde Kerk van Renesse werd maandagmid dag een herdenkingsdienst gehouden ter nagedachtenis van de tien verzetstrijders, die op 10 december 1944 door de Duitsers werden opgehangen langs de Slotlaan van het kasteel Moermand te Renesse. Meer dan driehonderd mensen woonden de dienst bij om vervolgens met een stille tocht naar het monu ment aan de Oude Moolweg te gaan, waar een aantal kransen werden gelegd. Aan het begin van de dienst werden de aanwezigen toegesproken door de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw J.L. Niemantsverdriet- Leenheer. Zij begon haar toespraak, na een welkom, met het noemen van de namen van de tien omgekomen verzetsstrijders: Menke Koos van der Beek, Joost Pieter Jonker, Leendert Marie Jonker, Johannis Oudkerk, Jan Andreas Verhoeff, Marcus Pieter Machiel van der Klooster, Iman Mari- nus van der Bijl, Willem Maarten Boot, Cornells Lazonder en Adriaan Padmos. "Zij allen zijn op gruwelijke wijze omgekomen en door de barbaren naar het schavot geleid. Niemand kan bevroeden wat zij hebben doorstaan vanaf de gevangenneming tot aan de terechtstelling. Hun ogen waren tot enkele dagen voor hun te rechtstelling gericht op de vrijheid. Het heeft echter niet zo mogen zijn". Mevrouw Niemantsverdriet stelde dat het verzet tegen de krachten en ideeen, die in de jaren 1940-1945 een eind maakten aan onze geestelijke en fysieke vrijheid, uiteindelijk is be loond met het herstel daarvan. "De eerbied, waarmee wij de mannen van Renesse gedenken die het hoogste of fer hebben gebracht en het leed dat zij hebben doorstaan, kan niet groot genoeg zijn; maar wij moeten ook verder. Stilstaan, terugkijken en zwijgen is niet in de geest van hen, die wij herdenken." De boodschap van het toenmalig verzet is nu nog even aktueel als toen, aldus de burgemeester, die de aanwe- ZIERIKZEE - In verband met het feit dat op 10 december l'.)4H door de algemene vergadering van de Verenigde Na ties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens werd aangenomen, organiseerde Amnesty Interna tional op tal ran plaatsen in het land fakkeloptochten en bijeenkomsten Na de herdenkingsdienst in de Nederlands Hervormde Kerk van Renesse be gaf de stoet genodigden en belangstellenden zich naar het monument aan de Oude Moolweg om getuige te zijn van de kranslegging. zigen vóórhield dat de geest, van waaruit destijds het verzet werd ge pleegd, ons nog steeds zal inspireren om te strijden tegen nieuw of nog be staand onrecht, met eerbiediging van de bestaande rechtsorde. "Moge die geest, ook nu, veertig jaar later, vaardig blijven in ons volk, een volk dat opkomt voor de fundamentele vrijheid voor ieder mens om zichzelf te zijn en dat zicli verzet tegen elke poging die vrijheid aan te tasten." Aldus mevrouw Nie- mantsverdriet. Aan de dienst werd ook medewer king verleend door Mario Jonker, de zoon van /e/en van de tien vermoorde verzetsmensen, Leendert Marie Jon ker. Mario Jonker werd begin januari 1945 geboren, een maand nadat zijn vader was opgehangen. Hij vertelde de toehoorders over zijn strijd om er achter te komen wat zijn vader was en is, een strijd waar hij het erg moei lijk mee heeft gehad. Voor een indruk van zijn toespraak verwijzen wij de lezer naar pagina 5 van deze krant, vtaar 'die toespraak staat vérmeid. De schriftlezing en overdenking tij dens deze dienst werd gedaan door ds. C. Bolijn. Na het lezen van enkele verzen uit de Psalmen 23 en 46 ging de dominee in op het aspect dat het geloof, zeker voor enkele van de tien verzetsmensen, een sterke bron is ge weest om dat grote offer te kunnen brengen. "Daarin hebben zij de kracht ge vonden om zich in te zetten voor de vrijheid als hoogste goed, met de dood voor ogen." Aldus dominee Bolijn. Aan de dienst werd ook op vocale wijze medewerking verleend en wel door het Nederlands Hervormd Kerkkoor van Renesse en door de alt Reinate Heemskerk. De zangeres bracht aan het begin van de dienst "Een stap naar de vrede" ten gehore en aan het eind van de dienst "Voor ieder land, waar oorlog is"; dit laat ste in samenwerking met het kerkkoor. Vervolg pag. 2 Verwachting tot woensdagavond: Droog weer In de nacht en ochtend weinig wind, plaatselijk mist en minimum temperatuur ongeveer 2 graden. Overdag droog weer en wolkenvel den; middagtemperatuur circa 7 gra den, in hardnekkige mistgebieden enkele graden lager. Matige zuid oostelijke wind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 15 dec.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidoost 4 Zaterdag: Veel bewolking kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28 Maan op 20.28, onder 12.17 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.28 Maan op 21.52, onder 12.43 Laatste Kwartier: 15 december (16.25) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 dec. 5.05 18.16 11.29 23.36 13 dec. 5.47 18.59 Doodtij: 17 december 12.15 - HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het rustige en droge weer houdt ook morgen nog aan. Van nacht kan zich bij weinig wind en een heldere hemel plaatselijk mist vor men. De temperatuur daalt tot onge veer 2 graden. Overdag worden waar den rond de 7 graden bereikt, alleen in gebieden waar de mist zich maar moeilijk laat verdrijven is de tempe ratuur enkele graden lager. De wind is morgen matig en waait uit het zuidoosten. In deze stroming drijven wolken velden over het land, maar er is ook af en toe zon. BROUWERSHAVEN - „Dat zou vragen zijn om moei lijkheden", vond J. Goemans (VVD) bij de overweging om wel of niet positief te adviseren voor de vestiging van een onderwatersportbedrijf en persluchtstation in het voormalige kerkgebouw aan de Dijk van Bommenede te Zonnemaire. De hele, uit vier personen bestaande, ad viescommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, die maandagavond onder voorzitterschap van C. Slabbekoorn in openbare vergadering bijeen kwam, was een dergelijke mening toegedaan zodat unaniem werd besloten de gemeenteraad hierin negatief te adviseren. Op Schouwen-Duiveland hield de eilandelijke afdeling van Amnesty International een fakkel-bijeenkomst ter gelegenheid van de ..Dag van de rechten van de mens". Met een reusachtig spandoek en een aantal fakkels wer den daar de voorbijgangers geattendeerd op dit feit De aanvraag voor het opzetten van een dergelijk bedrijf werd gedaan door de heer R. de Groot uit Den Haag, die echter vooral voor de lig ging van het door hem gewenste be drijf een nogal ongelukkige keuze maakte, zoals uit het overleg in de commissie bleek. ,,De verkeersdruk te op de smalle Dijk van Bommenede zorgt al jaren voor verkeersproble men, die vooral in dc weekeinden - wanneer er veel auto's geparkeerd staan - naar voren komen", aldus Goe mans. Ook de andere commissieleden vreesden dat deze overlast door een dergelijk bedrijf (dat voornamelijk in de weekeinden ten behoeve van dc toeristen functioneert) op ontoelaat bare wijze zou toenemen. ,,Dc pers- d ruk flossen van dc duikers zijn im mers vrij zwaar", opperden zij. „zodat dc auto's zeer waarschijnlijk voor de deur van het bedrijf gepar keerd worden". De heer A. dc Vlieger (PvdA) stelde vragen over het gevaar van mogelijke explosies, terwijl de heren P. van dc Meide (GPV/SGP/ RPF) en M. Ganzeman (CDA) zich sterk maakten voor het beschermen van de zondagsrust, omdat een derge lijk bedrijf vooral ook op deze rust dag actief zou zijn. In mogelijke ge luidsoverlast zagen de meeste com missieleden niet zo'n groot probleem, omdat die via geldende voorschriften in de hand gehouden zou kunnen worden, waarbij men erkende wel af hankelijk te zijn van de medewer king van de bedrijfseigenaar. Door voorgenoemde overwegingen viel het advies echter negatief uit. Woningbouw Dreischor Dc adviescommissie boog zich ook over het bestemmingsplan Dreischor waar, volgens een door gemeentewer ken uitgewerkt bebouwingsvoorstel, in verschillende fasen een aantal nieuwe woningen gebouwd zal wor den en een nieuwe verbindingsweg gelegd tussen de Heshuijzenstraat en de Mr. Pieter Moggestraat. Om in 1988 met de eerste fase, de bouw van zeven woningen die met de voorkant aan de nieuwe straat komen, te kun nen beginnen is het noodzakelijk nu met enkele voorbereidingen te begin nen. Deze bestaan uit het herzien van het bestemmingsplan Dreischor en het plegen van overleg met de familie C. de Vrieze over de aankoop van 623 m2 grond die nodig zijn voor het plan. Dc adviescommissie besloot eens gezind om dc gemeenteraad te advi seren hiertoe dc nodige activiteiten te ondernemen zodat deze bouwplan nen over drie jaar inderdaad verwe zenlijkt kunnen worden. Dc huur overeenkomst met het landbouwmu seum, die per 1 januari 1985 afloopt, wil de commissie voorlopig nog ver lengen. omdat de geplande afbraak van dit gebouw ten behoeve van wo ningen pas in latere fases van het bc- bouwingsvoorstcl aan de orde komt, over een groter aantal jaren. Woningwetwoningen Gemeentesecretaris A. Padmos meldde dat vorige week bericht is ontvangen van het ministerie van Volkshuisvesting cn Ruimtelijke Or dening waarin rijkssteun wordt toe gezegd voor de bouw van de geplande negen woningwetwoningen in het plan Delingsdijk te Brouwershaven. Er zal nu overleg worden gepleegd met de Stichting Beter Wonen te Zie rikzee om daadwerkelijk met de bouwactiviteiten te beginnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1