SCHOUWEN-DUIVELAND in oorlogstijd streeknieuws deurloo mode 5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1981 Nr. 23840 De stem der natuur laat zich niet overschreeuwen. Wieland Foto: Johan D. C. BERREVOETS Oktober 1944 - de operaties rond Arnhem zijn mislukt, maar van België uit vorderen de geallieerde legers lang zaan en beginnen uit te waaieren over Noord-Brabant, waar Breda nu echt wordt bevrijd. Antwerpen was al eerder in handen van de bevrijders gevallen. Antwerpen moest de grote aanvoerhaven worden voor de legers in Europa, maar dat houdt in dat dan ook de Zeeuwse ei landen aan de oevers van de Schelde in handen moeten komen van de samenwrkende legers. neschijn, zöals men weet het zuide lijkste punt van de polder Bruinisse. Overal liggen de balen bloem tegen de dijk te dobberen. Men sleept ze verder de wal op, naar de binnenzijde van de dijk, of men geeft de nog drij vende balen een zetje zodat men ze van de kant af hogerop kan trekken. De binnenzijde van de nat geworden balen, het nog droge meel kan ver bakken worden, de natte buitenkant kan voor varkensvoer worden aange wend. De éne dag pikt men de balen op, de andere dag gaat men, met man en macht en de nodige wagens en kar ren, de buit ophalen. Muller ruilt de natte rogge voor tabak. De Duitsers die vier jaar tijd heb ben gehad om bunkers te bouwen en saillante punten in die verdediging extra te versterken, hebben die zaak goed aangepakt. Zo vraagt het overschrijden van de Kreekrakdam, die Zeeland met Noord-Brabant verbindt, vele offers van materiaal, maar vooral van men sen; de Sloedam is het niet anders. Enorme verwoestingen, enorme ver liezen aan mensen. Moeizaam, uiterst moeizaam vorderen de uit Engeland constant aangevoerde troepen via de Mulberry havens aan de kust van Normandië en andere plaatsen aan het Kanaal. In Bruinisse weet men daar weinig van. Wel volg* men de vorderingen van de bevrijders via de radio cn hoopt me,, "urig, dat ze spoedig ook op Sehouwen-Duiveland orde op za ken zullen komen stellen, maar dik wijls is ten gevolge van bombarde menten op Zijpe de elektrische stroom uitgevallen en heeft men ook geen gelegenheid de radio te horen. Buitenkansje Er komt begin oktober een buiten kansje voor de Brucnaren die over ccn roeiboot beschikken, een buiten kansje ook voor de proviandering van de mensen die op Bru bij elkaar wonen, in de huizen op de haven, of op de dijk. Ze horen granaten en bom men inslaan bij de felle gevechten (die dage"4 duren) om de Kreekrak dam, maar ze zien ook op 3 oktober hoe aan de Fliplandse zijde van het vaarwater het Zij pc twee schepen door Engelse jagers in de grond wor den geschoten. Eén van die schepen is geladen met halen roggebloem en al is rogge brood nu niet direct het hoofd bestanddeel van een Zeeuwse brood maaltijd. de roggebloem is te waar devol om de tegen de dijk van de pol der Bruinisse aangedreven balen bloem zo maar te laten liggen. Zes man trekken er op uit. van Bruinisse uit helemaal tot aan Zon- Zo nu en dan is er een feestmaal. Er is Amerikaanse koffie, Zeeuws brood en gebakken Schouwse paling, een menu om letterlijk en figuurlijk de vingers bij af te likken. Maar dat mag dan ook wel, want het sjouwen met natte balen roggebloem is een zwaar werk. Walcheren onder water Begin oktober hoort men ook over de radio het bombarderen van de Westkappelsc zeedijk, nodig om de Duitsers van Walcheren weg te krij gen. omdat do plannen om Antwer pen tot aanvoerhaven te maken stag neren wegens de trage opmars in West Brabant en Zuid-Beveland. Het zou 28 oktober worden eer Yer- seke werd bevrijd en begin novepiber eer Walcheren geheel van Duitsers was gezuiverd. Tri Verseke waren veel mensen van Sehouwen-Duiveland geëvacueerd, evenals in andere Zuid Bevclandsc dorpen. Een echtpaar uit Bruinisse verloor bij de beschietin gen oen 10-jarig dochtertje dat door een granaatscherf dodelijk werd ge troffen op een der Zuid Bevel and se dorpen. Lazaret De Duitse bezetting wordt actief. In de Oudestraat wordt op 5 oktober het huis van de familie Wommers tot la zaret (hosipitaal of ziekenhuis) inge richt. Zeven mensen helpen het huis raad van de familie op de zolder te brengen. Rustige dagen wisselen af, met da gen dat weer eens een konvooi wordt aangevallen, maar de voortdurende aanvallen van het Coastal Command hebben tot gevolg dat hoe langer hoe meer alleen 's nachts wordt gevaren en dat men overdag niets op het water ziet. De Duitsers verwijderen het gezon ken schip voor de haven van Bruinis se, zodat die haven nu weer open is, men kan er vrij uit en in varen en dat is voor de Bruënaars niet zo leuk, omdat het voorlopig alleen Duitsers zullen zijn die de haven binnenko men, die men het liefst zover moge lijk buiten de autochtone leefge meenschap houdt. De Duiters blijken met het open maken van de haven c.q. het vrij ma ken van de haveningang een bedoe ling te hebben gehad. Want op don derdag 12 oktober blijkt 's morgens het schip van tonnenlegger Beekman spoorloos verdwenen. Gewoon gesto len. Schipper Geerling, van een in de haven gevlucht binnenvaartschip, had het allemaal gezien maar hij kon geen alarm slaan. Op 13 oktober worden in Zierikzee kostuums verkocht, afkomstig uit de zaak van de firma R. Bolijn uit Nieu- werketk. Voor veertig gulden zat men al goed in het pak. Natuurlijk moest men ervoor in de rij staan, maar men slaagde in een kostuum mee naar huis te nemen voor die ci viele prijs. Uit Zierikzee komt via de dijken een wagen met aardappelen, die a raison van negen gulden per mud van eigenaar verwisselen, een nogal hoge prijs voor die tijd, althans op het platteland. In de steden zal men straks echter hetzelfde bedrag beta len voor één of twee aardappelen. Konvooi De Duitsers komen zeggen, dat de in de haven van Bruinisse liggende binnenvaartschepen in konvooi naar Dordt moeten, maar het blijft ook deze keer weer bij woorden. De order wordt niet uitgevoerd, omdat men betoogt dat men niet weg kan omdat de motor kapot is cn men geen brandstof heeft om te varen. Van St. Philipsland worden groen ten en aardappelen aangevoerd cn brengt men post mee. Het waren Piet Haeck en Joh. Boot. De beoeken van ds. Marsman (Ned. Herv. predikant) worden overge bracht naar het huis van Stoffel de Waal. De pastorie, wordt ingericht voor 40 mensen uit Haamstede, die hier schuttersputjes moeten komen graven. In het huis van de dames Van den Berge, waar nu de metselaar Kees Deurloo woont, resideert de Duitser die opzichter is over dit werk. Hij heeft twee moffenmei den" bij zich, zeer tot ergernis van de Bruse bevolking. De mannen uit Bru worden eveneens geprest om ,,één- mansgaten" te graven. Loos alarm Er komt een gerucht dat St. Phi lipsland onder water is gezet, maar het zal een loos alarm blijken te zijn; wel nadert voor de Fliplanders de be vrijding, evenals voorTholen en Wal cheren, nadat het front in Zuid- Beveland eindelijk in beweging is ge komen en de Kreekrak genomen is. Alleen de Sloedam is dan nog een obstakel. In Bruinisse worden op de laatste dag van oktober door de Duit sers de motoren van de schepen in de haven nog verder onklaar gemaakt dan ze al waren. De Bruinisser en' vreemde schippers brengen de roei boten uit de haven binnen de dijk. Intussen gaat in Zierikzee het ge wone O.D.-werk door (O.D. is de nu nog illegale Orde Dienst, die na de bevrijding legaal zal worden). Men werkt uiterst omzichtig. Ir. Swaters geeft alles wat hij te weten komt aan Minkema van de P.Z.E.M. en dit wordt weer doorgegeven naar Jmnc- let, ook aal een PZEM-man, aan de andere kant van de lijn in St. Phi lipsland. Plannen voor opstand Bekend uit dc geschiedenis van Texel is de opstand van de Armencn daar, die helaas slecht afliep. Eenzelf de plan maar nu nog een half jaar vroeger, wordt gesmeed voor Sehou wen-Duiveland. Jork, de Armeniër die in de buurt van Sirjansland door de hond van Joost Ringelberg was ontdekt en door Ringelberg uiteindelijk naar zijn woning in Zierikzee was ge bracht, brengt hen in contact met Sjoeran, over wie we eerder schreven. Straayer en Rademaker vormen de verbindingsschakels want Sjoeran woont nog in een bunker (n. 309) in de Westhoek. Straayer en Rademaker vermommen zich daar voor als elek triciens, hun eigenlijke beroep is chauffeur. Met sigarettenpapier, dat ze van de Armeniërs kregen, weten ze goede maatjes te worden met de wachtposten. Een en ander is te lezen in het boekje Verzet van G. M. Fey, dat in 1945 vlak na de bevrijding verscheen. Ook dat, als de gelegenheid daar is en de bevrijders gereed zullen staan om Sehouwen-Duiveland te verove ren, begunstigd door de duisternis 300 Armeniërs de 600 aanwezige Duitsers overvallen. Handgranaten en snelvuurwapens heeft men volop en men zal moeten voorkomen, dat de verschillende Duitse onderdelen elkaar zullen kunnen helpen. Neen, voor iedere bunker zoveel man en ie dere bunker apart aanvallen, op een door lichtkogels aan te geven sig naal. Maar dat signaal komt alleen als 's morgens de geallieerden voet aan wal zetten op Sehouwen-Duiveland. Voorkomen moet worden dat Duit sers uit Goeree-Overflakkee zullen oversteken naar Sehouwen-Duive land. Luchtsteun van geallieerde vliegtuigen zal nodig zijn om enkele zware bunkers te bombarderen en on der vuur te houden. In Bruinisse werkt Verdoorn, in Brouwershaven zijn het sinds 1942 al Verhoef en Wis se; in Renesse het Schelfhout, in Haamstede Straayer, Rademaker en de gebrs. Jonker. Zierikzee is het cen trum met ir. Swaters, Minkema met zijn PZEM-medewerkers, maar voor al ook Van der Beek, Renshof en Kloet. Ieder hééft er zijn taak, maar bij ieder stijgt de spanning als eind oktoberhet front in Zuid-Beveland in beweging komt en als men de bevrij ding van Tholen en St. Philipsland verwacht. Zo komt ook voor deze goed en bloed op het spel zettende on dergrondse werkers het einde van de maand oktober. S. A. Jumelet Azn. Bruinisse Advertentie Sch lesser pyama's worden nooit lui. Ook na de zoveelste wasbeurt ajn Sdiiesser pyama's nog als rneuw. Ze lubberen met knellen niet en slaan ook aan de ontbijttafel een prima figuur. Kom bi] ons kennismaken met de komplete Scfuesser pyamakodekbe Schiesser® Bpj Herenpyama's nu f 49,75 Mol 5-7, Zierikzee AV. OOSTERLAND Braderie/rommelmarkt De Muziekvereniging ..Oosterlands Fanfare" is van plan om voor zater dag 22 juni 1985 een braderie en rom melmarkt te organiseren. In verband met de rommelmarkt wordt gevraagd om reeds wat spulletjes beschikbaar te stellen. Een ieder die zaken voor de rom melmarkt heeft kan zich in verbin ding stellen met enkele bestuursle den van .Oosterlands Fanfare", tel.nrs. 01114-2462 of 1749. Verkoop oliebollen De muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" gaat zaterdag 15 december huis-aan-huis oliebollen te koop aan bieden. De oliebollen zullen vanaf ongeveer negen uur 's morgens vers worden aangeboden. Advertentie Wat dacht vail een originele Kerstsurprise. Bijvoorbeeld [ïflSjSSSSn bedrukt met naam cn adres plus enveloppen in een leuke verpakking. lakenman ochtman voor een originele Kerstsurprise DRUKKERIJ l.AKENMAN &OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110-6551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5