Kleuters van 't Schuitje hielden Piet voor de gek Westerschouwen en Veere „gekoppeld" door verkeerskokers pijlerdam Langdurige vergadering gemeenteraad Zierikzee Sinterklaas actief op scholen in Oosterland 4 Behandeling- begroting 1985 Sinterklaas feesten in Renesse Hilariteit in Brouwershaven rnÊISmï ii ÜSi^--- -T" Sinds veertien dagen liggen alle vijftien schuiven tussen de zestien pijlers in het sluitgat Hammen, tussen Schou- wen-Duiveland en Roggenplaat. Vervolg van pagina 1 hydraulische cilinders worden aan gesloten. Omdat de gelijkloop installatie" (tegen het scheeftrekken) nog niet is aangebracht, duurt het nog een paar weken eer ze echt opera tioneel zijn. De latere, totale bediening van de schuiven, gebeurt vanuit het bedie ningsgebouw, het Topshuis, op Neel- tje Jans. Werk onder water Met het gereedkomen van de ver keerskokers in de Schaar en de schui ven in de Hammen, voor de jaarwis seling, ligt het werk aan de pijlerdam goed op schema, stelt voorlichter Jos Geluk vast. Hij vestigt er de aan dacht op, dat nu een heel moeilijk werk te gebeuren staat: het inhangen van de dorpelbalken. Moeilijk, omdat dit karwei zich on der water afspeelt, omdat de balken precies passend tussen de pijlers moeten komen en omdat de stroom- snelheden inmiddels fors zijn toege nomen door de „gekrompen" stroomgeul vanwege „obstakels" als pijlers en van stenen opgebouwde drempels. Gisteren plaatste de Taklift IV, die onafgebroken aan het werk is, de laatste verkeerskoker in het sluitgat Schaar, waardoor de gemeenten Westerschou wen en Veere werden gekoppeld". Deze luchtfoto van Rijkswaterstaat toont een opname van zo'n zelfde afslui tingzoals die zich eerder dit jaar in De Hammen voltrok. Tegen dit nooit eerder verricht kar wei wordt best aangekeken, vandaar dat een ruime oefenperiode is inge calculeerd. In een speciaal gecreëerd bouwdokje wordt een dorpelbalk SCHOUWEN DUIVEL AND Moono ae vev a no ZIERIKZEE - Na de uitvoerige schriftelijk ingediende algemene beschouwingen van de vier raadsfracties en het schriftelijk antwoord daarop van het college van b. en w. zette de Zierikzeese gemeenteraad dinsdagmiddag om 14.00 uur de behandeling van de begroting 1985 en het meerjarenperspektief 1985 tot en met 1988 voort met de mondelinge benadering. Het speet burgemeester Th. H. de Meester, dat de leerlingen van de R.S.G., die zich tijdens een speciaal project intensief verdiepen in de ge meentepolitiek, juist deze vergade ring hadden uitgekozen om bij te wo nen. Hij wees erop, dat de begrotings behandeling nou eenmaal sterk ver schilt van de normale gang van zaken in de raadsvergaderingen, zodat de aanwezige middelbare scholieren thans wellicht geen juiste indruk zou den krijgen van de normale gang van zaken in de vergaderingen van de ge meenteraad. Geen afgerond geheel Die constatering bleek terecht, want na twee uur intensief het gebeu ren aan de raadstafel te hebben ge volgd, moesten de R.S.G.-leerlingen weer opstappen. In die twee uur had den zij echter nog maar een deel van de replieken van de raadsfracties kunnen beluisteren. De replieken van de V.V.D.-fractie, de beantwoor ding van het college, en de duplieken kwamen pas later op de middag en in de avonduren aan de orde. Voor de R.S.G.-leerlingen was derhalve geen sprake van een afgerond geheel. Klokslag half elf klonk de voorzit tershamer voor de laatste maal in de ze lange zitting van de gemeenteraad en was de begroting 1985 vastgesteld. Voor het zover was waren over en weer wat op- en aanmerkingen ge plaatst over de wijze waarop de frac ties het gemeentelijk beleid meenden te moeten doorlichten. P.v.d.A., C.D.A. en R.U. maakten van de replieken gebruik om onder meer nog eens duidelijk de accenten uit hun algemene beschouwingen aan te geven. De V.V.D.-fractie liet weten niets te voelen voor een herhaling van de algemene beschouwingen en ZIERIKZEE Aanrijding Het linker voorspatbord en de bumper van de personenauto van B. K. uit Zierikzee werden gedeukt, toen hij in de Nieuwe Boogerdstraat in aanrijding kwam met M. K. uit Haamstede. De auto van K. liep geen schade op. daartoe apart gebouwd: de andere 61 worden gemaakt in bouwdok IV. Bouwdok IV kan nog niet onder wa ter worden gezet, maar van het kleine „één-persoons" (bouwdok V ge noemd) zijn de dijken al doorgegra ven. Het staat reeds in open verbin ding met bouwdok I, dat bij het Informatiecentrum staat, waar ook de Ostrea altijd lag. Macoma Vandaag is al met dat oefenen be gonnen. De Taklift IV, de drijvende bok die zoveel zware karweien heeft te verrichten, gaat de dorpelbalken aanbrengen met behulp van de Maco ma, het opschoon- en afmeerponton dat de Ostrea bij het pijlerplaatsen assisteerde. Ook in het geval van de dorpelbalken moet er gekoppeld ge werkt worden, vandaar dat vandaag is begonnen met de koppelproeven tussen de Macoma en de Taklift. De Macoma is in de afgelopen weken ontdaan van de zuigmond, waarmee de matten vóór het pijlerplaatsen werden schoongezogen. De verdere oefeningen betreffen het oppakken van de dorpelbalken en het ervaring opdoen met varen in deining. Taklift IV De Taklift IV werkt intusen conti nue, door het vele werk dat daarmee wordt verricht. De bok wordt ge bruikt bij: verkeerskokers, ha merstukken, schuiven, bewegings- werken, onderdorpels en boven balken. Van begin maart tot mei ver voert en installeert hij schuiven in de Schaar, vervolgens (tot eind mei) ge beurt hetzelfde werk in de Roompot, waar in februari 1986 de laatste schuif moet zijn aangebracht. Daartussendoor wordt de Tbklift ingezet voor de andere werkzaamhe den. De bok is. na het vertrek van de niet meer nodige grote werkschepen als Cardium en Ostrea, een van de weinige grote en opvallende „werk- vaartuigen" bij de stormvloedkering. Stenen Van stevig formaat is ook de Trias, die de grote stenen voor de toplaag van de drempel moet neervleien. Dat laatste gebeurt overigens pas nadat de dorpelbalken zijn aangebracht, waarmee na de oefenperiode na de bouwvakvakantie volgend jaar wordt begonnen. De aanvoer van stenen zit er bin nenkort ook op. Die uit Finland wa ren al een tijdje geheel afgeleverd, de laatste stenen uit Duitsland worden eind deze maand verwacht. beperkte zich tot het aangeven van enkele hoofdlijnen en het stellen van enkele nog onbeantwoord gebleven vragen. „Irritant" P.v.d.A.-fractievoorzitter D. van der Wekken vond het wat irritant dat vooral aan het adres van zijn partij opmerkingen werden gemaakt over de lengte van de replieken. Hij achtte het juister dat deze op kwaliteit zou den worden beoordeeld in plaats van op lengte. Wethouder L. J. van Gastel antwoordde daarop, dat een en ander hem nou eenmaal niet meer zo boeit als vele zaken steeds maar weer wor den herkauwd. Hoe men ook over de gevolgde pro cedure, de genomen besluiten en de ingenomen standpunten mag den ken, wellicht zal niemand de Zierik zeese gemeenteraad kunnen verwij ten dat zij bij de vaststelling van de begroting 1985 en het bepalen van het beleid voor het komende jaar over één nacht ijs is gegaan. RENESSE - Rond de verjaardag van Sint Nicolaas werd in Renesse met veel plezier Sinterklaas gevierd op de scholen. Op de peuterspeelzaal 't Opstapje gebeurde dit in aanwezigheid van de moeders. Er werden liedjes gezongen, samen met hun moeders maakten de peuters een „Zwarte Pieten muts" en werd een Sinterklaasverhaal verteld. Verder werd er getrakteerd op warme chocolademelk. In overleg met de leiding van de peuterspeelzaal zag de Sint er van af om persoonlijk op bezoek te komen, om te grote emoties bij de kleintjes te voorkomen. Wel stuurde hij een van z'n knechts om te strooien en een zak in de hal te zetten, met voor ieder kind een cadeautje. Op kleuterschool De Duinkonijn tjes ging de Sint wel persoonlijk op bezoek. Woensdagochtend 5 decem ber arriveerde hij te paard bij de school. Bijna liep alles verkeerd om- OOSTERLAND - Sinterklaas en zijn Pieten werkten afgelopen woensdag een druk programma af op de openbare lagere- en kleuterschool en op de peu terspeelzaal. De kleuters kregen op de vijfde december reeds vroeg een be zoek van het Spaanse gezelschap, dat telkens weer met gemengde gevoelens wordt ontvangen. In afwachting van de komst van de Sint verbleven de kleuters in de feestelijk versierde gemeenschaps ruimte, waar twee Zwarte Pieten kwamen vertellen dat de Sint niet kon komen in verband met ziekte van zijn paard. Enigszins onder de indruk van deze mededeling wisten de kin deren toch een oplossing en stelden de speelgoedkar beschikbaar. Onder grote hilariteit werd de Sint op zijn kar begroet en kon het feest beginnen. De kleuters werkten een leuk programma af met liedjes, dan- semen spelletjes, waaronder zaklo- pen en touwtrekken. Hierbij wonnen de kleuters van de Zwarte Pieten. De Pieten zetten hun beste beentje voor met oefeningen op de mat en duikel den uiterst soepel mee. Vragen aan Piet Kinderen kunnen heel aardige vra gen stellen en daarmee werden de Sint en zijn Pieten bestookt. Heeft Zwarte Piet panty's aan? (zeker, tegen de kou). Knipt de Sint zijn baard wel eens af? (alleen de puntjes) en wordt Zwarte Piet wit als hij doucht? (nee, wel schoon). Na de limonade en kof fie kwamen de felbegeerde cadeau tjes, die waren verstopt in de grote boot, die door de kinderen was ge maakt. Na dit zeer geslaagde Sinter klaasfeest trok de Sint in de richting van de lagere school. De peuters kwa men 's middags aan de beurt en had den zich daarvoor verzameld in het dorpshuis „Oosterhof". De Sint had voor iedere peuter een persoonlijk woordje. De kinderen zongen de Sint op hun spontane wijze toe. Met een tractatie en een cadeautje was het feest ook voor de allerkleinsten com pleet. dat hij niet goed meer wist waar de school was, maar gelukkig hoorde hij het gezang en geroep van de kinderen en liep alles goed af. Nadat juffrouw Tineke de Sint had verwelkomd, ging hij met de kinde ren naar binnen waar al fraai versier de stoelen voor hem en zijn twee Pie ten stonden te wachten. Tben het moment voor de cadeuatjes was aan gebroken bleek de zak kwijt te zijn. Een vergeetachtige Piet had hem, toen hij pas binnen kwam, in het toi let laten liggen. Met hulp van de kin deren werden de cadeautjes gevonden en vervolgens uitgedeeld. De Sint mocht zelf ook een heel toe passelijk cadeautje in ontvangst ne men in de vorm van een fles bis schopswijn. Evenals de leerlingen van de lagere school werden de kinderen door de fam. Zwiers getracteerd op chocola demelk met speculaas. Eveneens op woensdagochtend bracht Sint een bezoek aan de o.l.s. 't Staepel'of. Eerst bezocht hij de klas sen vijf en zes, die de Sint in deze drukke tijd een handje hadden gehol pen door zelf pakjes voor elkaar te maken. Dit leverde fraaie surprises en veel plezier op. Sint was toen in middels al verder gegaan naar de klassen drie en vier, voor wie hij wel zelf een cadeautje had meegebracht. In de eerste en tweede klas bracht hij vanzelfsprekend de langste tijd door. Vordering op lange weg naar woonwagencentrum Klerksweg Vervolg van pagina 1 Plan Buyse Ten aanzien van de verbetering van de woonomgeving plan Buyse in com binatie met de rioleringswerken al daar drong zowel V.V.D.-frac- tievoorzitter J. J. Geleijnse als P.v.d.A.-fractievoorzitter D. van der Wekken aan op het snel ontwikkelen van de plannen hiertoe en op overleg met de betrokken bewoners. Wethouder publieke werken de heer P. de Rijke liet weten dat de plannen hiertoe thans nog niet gereed zijn. Hij zegde toe de rioleringswerken, aangeduid als fase 5A in het plan te zullen meenemen hetgeen wellicht een bedrag van 50.000,- zal vergen voor de recontructie van de riolering aangeduid als fase 5B ontbreken voorshands nog de financiële mid delen. Beleid aanbestedingen De wethouder publieke werken ging ook in op een vraag van de P.v.d.A.-fractie betreffende het aan bestedingsbeleid. De Rijke was van mening, dat elke aanbesteding op zichzelf dient te staan en dat daar derhalve ook geen vaststaande proce dure voor bepaald dient te worden. Verder kwam ook nog aan de orde de poging tot verplaatsing van het be drijf Groenleer uit de binnenstad. Betrokkene had zich weliswaar be reid verklaard uit de binnenstad te vertrekken, echter onder voorwaar den dat de kosten daarvan door rijk, provincie en/of gemeente gedragen zullen worden. P.v.d.A.-woord- voerster mevrouw M. R. de Jong-van Loo was het eens met de wethouder, dat het bedrijf thans in mindere mate een verwerkende functie heeft en zich meer en meer toelegt op de opslag van schroot en metalen, maar ook ten aanzien van die opslag wees ze op het feit, dat gevaarlijke en milieu schadelijke stoffen in een woonomge ving blijven liggen. Verder vroeg ze ook aandacht voor het feit, dat de voorwerpen op de stellages op het bedrijfsterrein van Groenleer wel erg hoog liggen op gestapeld. De wethouder zag op korte termijn echter geen mogelijkheden het be drijf uit de binnenstad te laten ver trekken. Wel wees hij op het advies van de Inspectie voor het Milieu het bedrijf een nieuwe hinderwetvergun ning te laten aanvragen en als ge meente daarin stringete voorwaar den te stellen. Burgemeester De Meester vulde nog aan, dat de be staande rijksuitkering voor verplaat sing van milieuhinderlijke bedrijven met ingang van de nieuwe Wet op de Dorps- en stadsvernieuwing zal ver dwijnen en dat bijdragen in toekom stige bedrijfsverplaatsing in feite rechtstreeks door de gemeente uit het nieuwe fonds betaald moeten worden. BROUWERSHAVEN - „Ik zou er maar goed van genieten als ik u was, want dit is het laatste jaar dat het een kleuterschool is", zei de hoofdleidster van kleuterschool ,,'t Schuitje" Bep Quant dinsdagmorgen tot Sinterklaas. De Goedheiligman bracht, vergezeld door een zeer komieke Piet, zijn traditione le jaarlijkse bezoek aan de 52 kinderen van de Brouwsc kleuterschool die vol gend jaar verdwijnt omdat ze opgaat in de nieuwe basisschool. In de feestelijk versierde hal van de school was ook mevrouw Jaantje Bakker aanwezig die in (meer dan twintig) vorige jaren nauwe connec ties met de Sint onderhield als Zwar te Piet. Vorige week reeds werden de kleu ters en leidsters geconfronteerd met activiteiten van Zwarte Piet. toen hij 's nachts bij het vullen van de schoentjes een enorme rommel in de schoollokalen veroorzaakte. Boven dien bleek het cadeau, een grammo foonplaat met Sinterklaasliedjes, van karton te zijn. zodat de 52 Brouw- se kleuters waren vervuld van een heilige verontwaardiging jegens Piet. De zwarte rakker gaf er dinsdag dan ook aanvankelijk de voorkeur aan om zijn capriolen vanaf veilige af stand op het dak uit te voeren, daar bij ademloos gadegeslagen door klein en groot. Nepbonbons Toen de zwarte knecht zich binnen- waagde omdat de kinderen hem ver zekerden niet hoos meer te zijn, kreeg hij een koekje van eigen deeg aangeboden in de vorm van een doos nepbonbons, waarop Piet bijna zijn (valse) tanden brak want er zaten kastanjes in. De zwarte klant bleek veel moeite te hebben met de Nederlandse taal want alle zinnen kwamen er krom uit en de leidsters werden hardnekkig aangesproken als juffrouw van de krant (Bep Quant), juffrouw broek- kie (Moniek ten Broek) en juffrouw van de hark (Heieen van der Mark). Hilariteit Sinterklaas onderhield zich met al le kleuters persoonlijk evenals met de zes leden van de oudercommissie en de leidsters. Hij bleek via zijn boek >p de hoogte te zijn van verras sende details, terwijl ook de droge uitspraken van Zwarte Piet voor de nodige hilariteit zorgden. Vee) ple zier hadden de kinderen ook toen de juffrouws om een cadeautje te Krij gen eerst een zandrace moesten doen. De leden van de oudercommissie kon den hun cadeau pas gaan zoeken, na dat ze uit een leeg flesje het briefje hadden gewurmd waarop de aanwij zing stond. Woensdag brachten de Sint en zijn gevolg een bezoek aan de openbare en de christelijke lagere school van de smalstad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4