Verkeer belangrijk punt in toekomstig gemeentebeleid Meerderheid voelde niet voor spreekrecht publiek MERKWAARDIG deurloo mode 60 jaar vakbondslid DEURLOO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1984 Nr. 236'40 3 Begrotingsbehandeling Zieriksee ZIERIKZEE - „Sport en verkeer worden het komend jaar de hot items in de gemeentepolitiek". Deze constate ring deed PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken dinsdag tijdens de begrotingsvergadering van de Zierik zeese gemeenteraad. Wellicht een terechte constatering. De renovatie van sportpark Bannink stond vorige week reeds centraal tijdens een openbare vergadering van de commissie sport en dit onderwerp zal de raadsgemoede- ren de komende tijd ongetwijfeld nog verder bezig hou den. Over verkeersaangelegenheden en in het bijzonder over het Verkeerscircu latieplan (V.C.P.) voor de binnenstad zal zeker het laatste woord ook nog niet zijn gezegd. Duidelijkheid over het collegestandpunt ten aanzien van dat V.C.P. zal worden gegeven in het voorstel aan de raad voor de vergade ring van maandagavond 17 decem ber. De fracties lieten weten daar met belangstelling naar uit te zien. Verschil van mening bleek dinsdag te bestaan tussen de PvdA-fractie en het (voltallig) college betreffende de prioriteit, die verleend zou moeten worden aan de aanleg van een fietspad Laan van St. Hilaire richting Hoofdpoortstraat. Volgens de heer Asma (PvdA) was dit trajekt in eerste instantie harder nodig dan een ver lenging van het fietspad richting Nieuwe Kooiweg. Het college geeft er echter de voorkeur aan prioriteit te verlenen aan het fietspad naar de Nieuwe Kooiweg, omdat dit zal aan sluiten op het reeds bestaande fietspad richting R.S.G. en L.T.S. Onteigening-? Zowel mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal als de heer J. J. Geleijnse (WD) wilden van wethouder De Rij ke weten hoe lang hij langs minnelij ke weg zal blijven trachten de gron den voor aanleg van bovengenoemd fietspad te verwerven. Wanneer komt het moment dat tot een onteige ningsprocedure zal worden besloten?, informeerden beide partijen. De Rij ke antwoordde in enkele cryptische zinsneden, dat het moment van ontei gening nabij is. CDA-woordvoerder C. Legemaate sprak over een .zwakke argumenta tie" van het college betreffende de afwijzing van het verzoek een par keerverbod in te stellen in de West- straat ter hoogte van het belasting kantoor. Legemaate vond de vergelijking met situaties als in de Verrenieuw- straat mank gaan en zag ook geen hard argument in het tekort aan poli tiemensen, waarsoor de controle op naleving van het voorschrift groten deels zou ontbreken. „Dan kun je be ter maar alle parkeerverbodsborden weghalen", luidde zijn oordeel. „Voor auto's" Asma drukte zich in nog wat fellere bewoordingen uit betreffende de ver keerssituatie in de Weststraat. ,,U kiest voor auto's en niet voor voet gangers", kreeg raadsvoorzitter bur gemeester Th. H. de Meester te horen. De PvdA-woordvoerder had namelijk moeite met het feit, dat de aanleg van de looproute Weststraat op het meer jarenperspectief pas voor uitvoering in 1987 staat genoteerd. Het niet in stellen van een parkeerverbod in de Weststraat zag Asma als duidelijk be wijs, dat het college geen weet heeft van de onhoudbare situatie aldaar. VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijn se gaf te kennen graag in het eerste half jaar van 1985 de plannen tot aan leg van het terrein Baden Powellweg ontwikkeld te willen zien. verder in formeerde hij naar de mogelijkheid reeds in de uitvoering van de eerste fase van het werk de uitbaning naar 't Vrije te realiseren. Van de raads voorzitter kreeg Geleijnse desge vraagd de mededeling, dat die uitba ning inderdaad gerealiseerd kan worden, maar dat enkele stukjes grond daartoe nog wel in eigendom verworven moeten worden. De heer Asma noemde het kenmer kend, dat ten aanzien van de plannen met het terrein Baden Powellweg eerst werd gesproken over „parke ren" en pas in later stadium over an dere voorzieningen. „Een suggestieve opmerking", vond burgemeester De Meester en hij verwees naar het par keerterrein Mosselboomgaard waar toch ook de groenvoorziening niet was vergeten. De PvdA-woordvoerder pleitte er voor een totaalplan te presenteren, omdat het terrein Baden Powellweg toch duidelijk een onderdeel vormt van het V.C.P. Asma betreurde het dat aanpassing van de Lange Nobelstraat ten behoe ve van de voetgangers pas in 1986 ter hand genomen zal kunnen worden met het oog op de aldaar uit te voeren rioleringswerkzaamheden. Hij zei overigens wel begrip op te kunnen brengen voor deze argumenten. Ver der pleitte hij voor uitbreiding van de Verkeerscommissie bijvoorbeeld met een afgevaardigde namens moe ders met kinderwagens en voor vaker vergaderen van deze adviescommis sie. Hij kreeg in beide opzichten ech ter geen harde toezeggingen. Verkeerslichten Westbrug RU-fractievoorzitter W. F. Spren- gelmeijer drong andermaal aan op plaatsing van verkeerslichten op de kruising Laan van St. Hilaire West straat. „Moeten er soms eerst onge lukken gebeuren, voordat er iets wordt gedaan?", vroeg de RU-woord- voerder zich af. Vooral met die laatste opmerking had de voorzitter wat moeite, omdat dit immers een lood zware last legt op de schouders van het college. Ten aanzien van de be pleite verkeeslichten hield hij vast aan het advies van de politie-deskun- digen, die de betrokken kruising niet geschikt achten voor het plaatsen van verkeerslichten. Volgens hen zou de situatie er alleen maar onveiliger op worden, omdat de verkeersintensiteit niet zo hoog blijkt te zijn en men in dergelijke situaties soms er toe gene gen is door het rode licht te rijden. Ook de RU pleitte voor een snelle aanleg van het f ietspad naar de Nieu we Kooiweg en vroeg zich eveneens af of de onteigeningsprocedure voor verwerving van de benodigde gron den, in gang gezet diende te worden. Zoals bekend achtte de RU-fractie de beschikbare financiële middelen ten behoeve van herbestratingen veel te weinig. Sprengelmeijer verwees naar de desolate toestand waarin, volgens hem, veel straten verkeren en drong er bij De Rijke op aan zich strijdbaar op te stellen als het ver sterking van de reserve Herbestra ting betrof. Hij vond dat verhoging van die reserve niet afhankelijk ge steld diende te worden van eventuele financiële meevallertjes. Harder antwoord De wethouder publieke werken liet weten inderdaad een harder ant woord op de post Herbestratingen te willen geven en sprak de hoop uit, dat de rest van het college dar ook zo over denkt. De RU informeerde nog naar de noodzaak van de a'anleg van parkeer voorzieningen bij de oude bakkers- school voornamelijk ten behoeve van de toekomstige gebruikers van deze accommodatie. Wethouder De Rijke zag die noodzaak nog niet zo en ver wees in dit verband naar parkeermo- gelijkheden op de Balie. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE - Met negen tegen vier stemmen verwierp de Zierikzeese gemeenteraad dinsdag het voorstel van de P.v.d.A.-fractie om het spreekrecht voor het publiek ook in te voeren bij raadsvergaderingen. De P.v.d.A. had het college in de algemene beschouwingen reeds verzocht een voorstel aan de raad hiertoe te willen voorbereiden, maar de meerderheid van het college bleek daar niet voor te voelen. Fractievoorzitter D. van der Wek ken diende derhalve dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling liet voor stel zelf in namens zijn fractie. Alleen de leden van de P.v.d.A.- fractie, inclusief wethouder J. Groen, bleken hun steun aan het voorstel te verlenen, de overige zeven raadsleden stemdefi tegen de invoering van spreekrecht bij raadsvergaderingen. Teruggefloten Zoals verwacht kon worden naar aanleding van de algemene beschou wingen werd het college door de raad teruggefloten op haar voornemen de Advertentie Leuk van 3 Jockey hipslips voor f 30,- Mol 5-7. Zlerikt«« film „Zierikzee", stad als een kasteel" te actualiseren. „Streep die firn maar door", zei C.D.A.- woordvoerder C. Legemaate tijdens de replieken en zo bleken ook de an dere fracties er over te denken. Het college mocht dan geporteerd zijn voor het actualiseren van de bestaan de film, de leden van de vier raads fracties voeden veel meer voor het ontwikkelen van een dia-presentatie, .die steeds is aan te passen en uit te breiden. Toen bij de vaststelling van het meerjarenperspektief alle frac ties erop aandrongen de post voor het actualiseren van de film te schrappen en daar in de plaats voor de diapre sentatie op te voeren, stond het colle ge niet veel anders te doen dan dit besluit van de raad te eerbiedigen. De onvoldoende politiesterkte op Schouwen-Duiveland kwam evenals vorig jaar, ook nu weer aan de orde tijdens de begrotingsbehandeling. „Doen we er goed aan een motie aan het ministerie van justitie te rich ten?", informeerde de heer Legemaa te. Verder wilde hij weten of de bur gemeester enige inspraak heeft in de prioriteitstelling bij het onbezette korps op Schouwen-Duiveland. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. dc Meester achtte het indienen van een motie thans niet zinvol en hij ver wees naar het regelmatig overleg, dat reeds plaatsvindt tussen de regio bestuurders en de groeps- en rayon commandant van de rijkspolitie. Hij liet verder weten inderdaad inspraak te hebben in de prioriteitsbepaling bij de taken van het korps, maar wees er ook op dat het nou eenmaal moei lijk blijft prioriteiten te stellen ge zien de te geringe korpssterkte. Gemeenschappelijke Regelingen Met het oog op de nieuwe wet op de ZIERIKZEE - Een stadswande ling is een goede en vruchtbare bezigheid. Dat is maar weer eens bewezen. Het goede moet worden toegschreven aan een stukje on ontbeerlijke lichaamsbeweging en het vruchtbare aan de hierbij afgedrukte foto's. Nieuwsbode fotograaf Johan Berrevoets kan er over meepraten, want behalve de twee genoemde positieve kan ten van zo'n wandeling ontdekte hij nog een derde bijkomstigheid: Je komt soms zeer merkwaardige zaken tegen. Wacht dacht u bijvoorbeeld van het pluimvee, dat achter het raam van een woning in de Sint Do- musstraat staat opgesteld. Het is ons niet bekend of deze wijze van kippen houden voortkomt uit ruimtegebrek achter het huis, waardoor een kippenhok tot de onmogelijkheden behoort. In ie der geval kan deze inwoner van Zierikzee zeggen dat hij of zij er kippen op na houdt. Maar of dat ook vruchten afwerpt in de vorm van verse eieren, betwijfelen we. Een andere merkwaardige zaak werd aangetroffen op de Oude ha ven in Zierikzee. Daar stond op een avond een wel heel merk waardige auto geparkeerd. He laas zijn we er niet in geslaagd om achter het merk van de auto te ko men, omdat de eigenaar niet was te achterhalen. Deskundigen heb ben ons evenmin van dienst kun nen zijn, zodat het vermoeden be staat dat de eigenaar van het voertuig een technisch zeer be gaafd iemand is. Het resultaat mag er dan ook zijn. Gemeenschappelijke Regelingen sprak mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) haar bezorgheid uit ten aanzien van de autonomie der kleinere gemeenten. Zij vreesde dat door het onstaan van „een vierde bestuurslaag" de druk der grotere ge meenten weieens zeer groot zou kun nen worden en dat het in de toekomst wellicht moeilijk zal blijken te zijn om bepaalde besluiten terug te draai en en te controleren. „Als raad mag je dan misschien al leen nog maar beslissen over de aan schaf van een diapresentatie, maar wordt je niet meer betrokken bij de grotere aangelegenheden", aldus de C.D.A.-woord voerster. P.v.d.A.-woordvoerder Van der Wek ken hoopte dat door deze nieuwe wet niet alle bestaande samenwerkings verbanden overhoop gehaald zullen worden en informeerde in dit ver band naar de dwang die het provin ciaal bestuur eventueel zou kunnen uitoefenen. De burgemeester onderstreepte het belang van gemeenschappelijke Re gelingen wegens de kleinschaligheid der vele gemeenten. Hij achtte het niet juist gemeenschappelijke rege lingen te verwerpen op grond van angst voor de autonomie der gemeen teraad. „Daar zijn we immers zelf bij", aldus de voorzitter. Verder liet hij weten, dat het provinciaal bestuur inderdaad de macht zal hebben be paalde gemeenschappelijke Regelin gen op te leggen. Betutteling Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) had zich enigszins verbaasd over de kritiek, die burgemeester De Meester namens het college had gespuid in zijn antwoord op de alge mene beschouwingen betreffende de voorschriften van rijks- en provincia le overheid in het kader van de ruim telijke ordening. Mevrouw De Jong zei juist wel blij te zijn met die door de voorzitter ge laakte betutteling. Volgens haar kon den daardoor ontwikkelingen als do destijds geopperde doorbraak Raamstraat worden voorkomen. An derzijds vond ook de P.v.d.A.- woordvoerster dat natuurlijk niet op alle slakjes zout gelegd moet worden. Dat laatste was volgens de voorzitter nou juist wel het geval en hij noemde het „treurig" dat men zich van provincie-zijde verregaand tot in de tails bemoeit met gemeentelijke bestemmingsplannen. Verder vond hij het door mevrouw De Jong aangedragen voorbeeld Raamstraat geheel verkeerd, omdat die plannenmakerij destijds geheel kon worden toegeschreven aan colle ge en raad en het toezichthoudend or gaan er juist niets mee te maken heeft gehad. R.U.-woordvoerder de heer W. F. Sprengelmeijer gaf ten aanzien van de Districts Gezondheids Dienst Zee land (D.G.D.) te kennen nog steeds van mening te zijn, dat het een slech te zaak is voor Zierikzee, dat de ge meente daar niet aan deelneemt. Hij vreesde, dat hiermee de belangen van de bevolking geschaad zullen worden en schoof dat dan ook op het bord van de gemeentebestuurders, die de deel name aan de D.G.D. afwezen. De R.U. beraadt zich nog over de vraag of ze zelf het initiatief zal nemen een voor stel in de dienen om op de D.G.D.- afwijzing terug te komen. Zoals de voorzitter opmerkte en de R.U. ook wel weet: het blijft een kwestie van neuzen tellen! Deeltijdarbeid Tbn aanzien van de personeelsaan gelegenheden kreeg mevrouw Bij de Vaate desgevraagd de mededeling, dat er slechts één gegadigde is voor deeltijdarbeid. Volgens de voorzitter kan er vaak allen sprake zijn van deeltijdarbeid voor een betrokkene, als er tevens sprake is van een dubbel-inkomen. Mevrouw De Jong drong er echter toch op aan de ar beidstijdverkorting in elk geval te stimuleren in verband met de werk- loosheidproblematiek. De R.U. liet bij monde van dc heer \V. F. Sprengelmeijer weten, dat er heslist geen kwaad was bedoeld met de suggestie het gemeentelijk appa raat eens door een organisatiebureau te laten doorlichten. Sprengelmeijer zei. dat dit voorstel was gedaan uit zorg voor d^ toekom stige ontwikkelingen. Een onderzoek pas nadat er problemen worden ge constateerd. achtte de RL woordvoerder te laat komen. Het col lege nam het voorstel om een onder zoek in te stellen echter niet over. Vervolg van pagina 1 geboren Rotterdammer zeven jaar ge leden naar Schouwen-Duiveland is gekomen, komt een duidelijk ant woord: „Mijn kinderen wonen hier, er zijn prima viswatertjes in de buurt en de woongemeenschap is prettig". Knechtje De heer Van der Wissel begon zijn loopbaan als knechtje van de electri- ciën bij de kistenfabriek Van der Lugt te Rotterdam". Na vier jaar moest er worden gereorganiseerd en besloten werd dat de electriciën geen knechtje meer nodig had. Die was overbodig want de electriciën moest maar een stapje harder lopen. Ik kwam dus op straat te staan". Tbt 1934 werkte Van der Wissel ver volgens bij een groot aantal kleine baasjes. De toen heersende crissistijd ging echter ook niet aan hem voorbij. Hij werkte toen bij de Nederlandse Staalindustrie in Rotterdam. Daar was het de ene week werken en de an dere week stempelen. En uiteindelijk ging ik er helemaal uit. Ze hadden een goedkopere kracht gevonden. Leren Tot 1940 is Van der Wissel werkloos geweest, maar hij heeft die tijd beslist niet stilgezeten. Hij zegt daarover: „Het was voor mij duide lijk dat ik moest blijven leren; als ik het hoofd in de schoot zou leggen, zou ik altijd werkloos hlijvcn". En leren heeft hij gedaan; vier jaar avond- vaktckenschool, een cursus tekc- ninglezcn en drie jaar onderwijs aan een school voor volwassenen. In de oorlogsjaren werd Van der Wissel gevorderd door dc Duitsers en tewerk gesteld bij de scheepswerf Piet Smit. „Wat we daar gedaan heb ben? We hebben de boel gesaboteerd zoveel als wc konden en gestolen als raven. Nee. dat was een slechte tijd". Na de oorlog trad Van der Wissel in dienst bij dc voormalige hijskranen- fabriek Henzen in Rotterdam. Hij eindigde in 1971 daar ook zijn loop baan, als chef-crasseur (een crasseur is iemand, die in een metaalbewer- kingsbedrijf aangeeft op welke plaat sen geboord, gefreesd, gezaagd, enz. moet worden - red.). De heer Van der Wissel maakt over igens, ondanks zijn leeftijd van 79 jaar, een bijzonder krasse indruk. Daaraan zal zeker zijn grote hobby: vissen, aan meewerken. En die hob by kan hij op Schouwen-Duiveland naar hartelust beoefenen. Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman 8 Ocht- man te Zierikzee. üirektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bi) vooruitbetaling) f 38,70; per jaar I 147.80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 49 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regels) 6.04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3