De angst bij Noord-Ierse kinderen blijft, waar ze zich ook bevinden AANGESPOELDE OLIE VERWERKT TOT ASFALT Welzijnsplan kan ook zonder verplichting van bovenaf worden opgelegd Zierikzeese begeleider René Tiebout: Ruim 25.000 gulden Botsing tussen wielrijdsters Schampschade installatiebedrijf 2 Z1ERIKZEE - Het verblijf op Schouwen-Duiveland van 24 Noord-Ierse kinderen, in oktober van dit jaar, is een groot succes geweest. Dat was de conclusie, die zowel leiders, leidsters en kinderen trokken tijdens een follow- up weekeinde even buiten Belfast. Mieke van der Post (28) en René Tiebout (22), beiden uit Zierikzee, hebben af gelopen weekeinde een bezoek gebracht aan Belfast om aan de evaluatie van het verblijf op Schouwen-Duive land deel te nemen. Niet alleen voor de Noord-Ierse kin deren betekende dat een emotioneel weerzien, dat gold ook voor Mieke en René. De werkgroep Schouwen-Duive land benaderde enkele maanden ge leden beide Zierikzeeënaars met het verzoek of zij zich in wilden zetten als begeleiding voor een groep Noord-Ierse kinderen, die in oktober naar Zierikzee en andere plaatsen op Schouwen-Duiveland zou komen. Zo wel Mieke als René waren toen werk loos en stemden toe. Aan het verblijf gingen veel voorbereidende werk zaamheden vooraf. De groep kinde ren had vier begeleiders bij zich, die samen met de Zierikzeeënaars veer tien dagen lang voortdurend in touw waren en bijna van de ene naar de an dere activiteit holden. De Noord- Ieren, in de leeftijd van twaalf tot en met zestien jaar, verbleven in gastge zinnen. Elk gezin kreeg een tweetal onder zijn hoede, één protestantse en één katholieke. ,,Dat is opzettelijk gedaan omdat deze kinderen thuis in Belfast weinig gelegenheid hebben om elkaar te ontmoeten. Ze leven ge scheiden en het onderlinge contact is gering", vertelt René. Wegens werk zaamheden voor haar nieuwe baan kon Mieke niet bij het gesprek aan wezig zijn. Het doel van het verblijf in Neder land was dan ook de kinderen van verschillende gezindte te verenigen. Voordat de reis per vliegtuig naar Nederland werd begonnen hebben de reizigers elkaar één keer ontmoet. Bij die gelegenheid is ook bepaald welk tweetal in hetzelfde gastgezin zou komen. De reis is geregeld door de Connection Europe in Belfast. De secretaresse daarvan is Wendy Gar ner, een leidster van de protestantse groep. Vrijdag 30 november vertrokken Mieke en René naar Belfast voor het •follow-up weekeinde. In de middag 1 wer&en zij op het vliegveld afgehaald door Wendy Garner. Zij heeft de bei- .de gasten de binnenstad laten zien. Veel bijzonders is René niet opgeval len. ,,Nee, je had daar ook grote win kelstraten en een koopcentrum. Wel zag je controleposten als je het cen trum verliet. Zes jaar geleden werden de mensen gefouillerd als ze daar langs wilden, tegenwoordig zijn die posten niet meer bemand. In het cen trum kunnen de katholieken en de protestanten elkaar vrij ontmoeten. Groepvorming wordt niet uit elkaar gedreven, de mensen zijn vrij om met de „vijand" te praten. Vele mensen willen helemaal niet met elkaar pra ten. Zij menen dat katholieken en protestanten niet met elkaar in con tact moeten treden", aldus René. Grote armoede In de woonwijken is de situatie vol gens hem veel slechter. „Daar worden wel controles en prikacties gehouden. Zondagmiddag zijn we in de katholie ke wijk geweest. Daar heerst grote armoede. In de straten zie je bijna geen protestanten lopen. De mensen zijn bang voor wraakacties. Er wordt wel geschoten daar, ja. Maar dan wel op mensen, die ervan worden ver dacht iets te hebben misdaan. Er wordt niet zomaar op totaal onschul- digen geschoten. Maar die toestand is wederzijds. In de protestantse wijken kom je ook bijna geen katholieken te gen. Rond de feestdagen hoopt de spanning in de wijken zich altijd weer op. Zoals nu met Kerstmis, dan kan je weer bepaalde acties ver wachten. Met busjes werden de kinderen vrijdagavond 30 november naar een soort clubhuis net buiten Belfast ge bracht, waar zij gezamenlijk het weekeinde doorbrachten. Het was niet de eerste keer, dat zij elkaar na het verblijf in Nederland terug za gen. Elke week kwamen zij bijeen in een etablissement van de katholie ken. Het clubhuis net buiten Belfast beschikt over slaapkamers, een grote keuken, een eetzaal, een speelzaal en diverse verblijfsruimten. Een ideale plaats dus voor de reünie. De reis naar het gebouw hoefde niet stiekem te worden gemaakt, „maar", zegt Re né, „enige voorzichtigheid diende toch wel te worden betracht. Hoewel de wederzijdse ouders er wel achter staan". Opgegroeid met angst De Noord-Ierse kinderen, die afge lopen weekeinde bijeen waren, ko men uit de grootste probleemwijken. Met name de katholieke kinderen ko men uit een armoedig gezin. Tijdens hun verblijf in Nederland hebben ze getracht die leefomstandigheden te vergeten. Althans, dat wilden ze. Op Schouwen-Duiveland hebben ze ge zien dat het ook anders kan, zonder geweld en liefdeloosheid, maar met verdraagzaamheid en vreugde. „Ze zijn geboren en opgegroeid met span- Dc groep Noord-Ierse kinderen met begeleiders voorde Blauwe Keet te Oosterland. Op Schouwen-Duiveland leefden de kinderen twee weken in luxe en weldaad: een schrijnend contrast met hun leefomstandigheden thuis in Belfast. OUDE SCHILD Bij Oude Schild op het eiland Texel is donderdag een proef genomen met de verwerking van een mengsel van olie en zand, af komstig van een olie-opruimactie op het strand, tot asfalt. De proef is vol gens een woordvoerder van rijkswa terstaat op het eerste gezicht goed verlopen. Het asfalt, dat werd ge maakt uit een mengsel van tien ton olie en zand en verder bitumen, grind en bindmiddelen, is gebruikt op een stukje van de dijk (Rijkszecwering) hij Oude Schild. Rijkswaterstaat hoopt dat de prak tijkproef op Texel een nieuwe stap zal betekenen op de weg naar een verant woorde en betaalbare wijze van het verwerken van olie en teer die op hot strand terecht komen. „Voorop blijft staan dat we dat liever niet hebben. Olie op het strand blijft even ver schrikkelijk als altijd. Het is echt van de nood een deugd proberen te maken", aldus de woordvoerder. Of in de toekomst op deze manier olie-zandmengsels afkomstig van de stranden, de platen in de Waddenzee en de zeegaten zullen worden ver werkt, hangt af van de praktijkproef bij Oude Schild. „Daar zal moeten blijken hoe het asfalt het houdt", al dus de woordvoerder. Sommigen wilden op hun eiland één leider, die de macht in handen had. Heel merkwaardig vond ik dat. Maar anderen zeiden. Bij mij bestaat geen geweld. Alle mensen zijn geher senspoeld, geweld bestaat niet meer. Ook merkte ééntje op: Op mijn ei land komen geen religies voor. En dat tekent toch wel, vind je niet?", zegt René Tiebout vragend, maar wel overtuigd van zijn gelijk. René Tiebout: ,,Ik wil nog wel eens terug naar Belfast." ning. De angst blijft, waar ze zich ook bevinden. Zo hadden sommige kinde ren in Nederland heel veel moeite met open gordijnen in de avonduren. Of met slapen met een open raam, of slapen onder een raam. Dat zijn ze niet gewend, bij hun kan dat niet. Daar letten ze voortdurend op de vei ligheid. Ze zijn in Zierikzee wel tot rust gekomen, maar iedereen wist natuurlijk heel goed dat er ook weer een terugreis kwam. Al twee dagen voor vertrek kwamen de emoties los. Dat leverde veel spanning op in de gastgezinnen. Mieke en ik hebben ze weggebracht met de bus naar Schip hol. Velen moesten onderweg huilen, zelfs op Schiphol kwamen ze steeds terug, steeds opnieuw afscheid ne men. Ook voor Mieke en mij was het een heel emotionele gebeurtenis. Je brengt twee weken met zo'n groep door en je raakt aan de kinderen ge hecht. Dan is het moeilijk om af scheid te nemen". Bij sommige gastgezinnen is de aanwezigheid van de jeugd goed be vallen. Rond de Kerstdagen arriveert zeer waarschijnlijk een meisje uit de groep weer in Zierikzee. Dit meisje heeft een penvriendin in Amsterdam, een vriendin die ze in oktober heeft ontmoet. Zowel de ouders van haar penvriendin als het Zierikzeese gast gezin zullen de kosten betalen. In de zomer van volgend jaar mogen twee Noord-Ierse jongens nog een keer te rugkomen in Zierikzee. Ook dat gast gezin heeft goede ervaringen op gedaan. Geen religies Zaterdag 1 december werd de kin deren verteld dat zij hun eigen eiland mochten beschrijven, hun eigen we reld. Via tekst en tekeningen konden zij duidelijk maken in wat voor een omgeving zij willen wonen, wel ge toetst aan de realiteit. „Via een discussie wilden wij de kinderen wat dieper laten doorden ken over hun leefomstandigheden. Het streefbedrag, dat het or ganiserend comitée voor ogen had om het verblijf van de Noord-Ierse kinderen op Schouwen-Duiveland moge lijk tc maken, was gesteld op 20.000,-. Dat bedrag is ruim gehaald, in natura of in gelde lijke bijdragen. Er werden 250 brieven ver zonden, die het volgende resul taat opleverden: Bedrijven 3.615,-; kerken 6.680,-; banken 1.200,-; scho len 1.835,- serviceclubs 2.700,- kazerneringsfonds 2.000,-; gemeenten 1.500,- 2.000,-; particulieren 555,-. In natura werden de volgen de bedragen geschonken: bus vervoer 1.600,-; horeca 2.200,-; jeugdverenigingen 2.000,-; anderen 1.000,-. Het comitée kreeg derhalve meer dan 25.000,- binnen. Achteraf blijkt dat een geluk kige ontwikkeling te zijn ge weest omdat het opgestelde programma meer geld heeft ge vergd dan was gepland. ZIERIKZEE - Een flink beschadig de fiets en kapotte kleding hield de veertienjarige M. S. uit Zierikzee over van een botsing met een andere wielrijdster, die vergat zich bekend te maken. De aanrijding gebeurde donderdag middag rond half vijf op de kruising van de Meelstraat en de Maarstraat. Het meisje S. kwam daarbij te vallen en werd door twee voorbijgangers op de been geholpen. Haar fiets werd bij de valpartij aan alle kanten bescha digd, zoals een verbogen voorvork en spatbord en een slag in een wiel. SEROOSKERKE - De bestelbus van M. S. uit Zierikzee werd aan de linkerzijde beschadigd, toen hij don derdag rond half zes op de Westbout- weg werd geraakt door een tegenlig ger, die niet voldoende rechts zou hebben gehouden. De auto's schamp ten, waardoor de bestelbus schade opliep aan buitenspiegel, schuifpor- tier en spatbord. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft donderdagavond rond tien uur in een wonng in de Tasmanstraat in Amsterdam twee stoffelijke overschoten gevonden. De slachtoffers, de 22-jarige vrouw E. G. van den B. en de 20-jarige J. H. C. de V. beiden uit Amsterdam, zijn ver moedelijk door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven gekomen, aldus een politiewoordvoerder. BRUSSEL - Frans Andriessen, nu nog Eurepees commissaris voor con- currentiezaken, krijgt in de nieuwe EG-commissie, die begin januari aan treedt, de landbouwportefeuille. Dat staat vast. Nog niet is bekend of die portefeuille zich ook zal uitstrekken tot de visserij. DEN HAAG - De lastenverlichting voor het bedrijfsleven dreigt volgend jaar twee- an driehonderd miljoen gulden lager uit te vallen dan de an derhalf miljard gulden die de rege ring heeft toegezegd. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) bevestigde dit donderdag in de Tweede Kamer tijdens een commissievergadering over de vaststelling van de sociale premies voor volgend jaar. Advertentie Suggestie PvdA-raadslid Zierikzee: ZIERIKZEE - De gemeente is voorhands wel niet ver plicht een welzijnsplan voor de komende jaren op te stel len, maar voor de gemeente is er thans toch een prima mogelijkheid om zelf een plan te ontwikkelen. Deze me ning gaf PvdA-woordvoerster mevrouw M. R. de Jong- van Loo dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling door de Zierikzeese gemeenteraad. DEN HAAG - Nederland zal dit jaar voor 205 miljard gulden aan goe deren uitvoeren en daarmee voor het eerst in de geschiedenis de 200-miljardgrens doorbreken. Dat be tekent dat de uitvoer in acht jaar tijd is verdubbeld. Als de export van diensten er bij zou worden geteld, heeft ons land dit jaar ter waarde van 250 miljard gulden uitgevoerd. DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft zijn plan om volgend jaar schoolgeld te gaan heffen van oudere van leerplichtige kinderen terugge trokken. DEN BOSCH Minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft een aantal nadere afspraken ge maakt met het college van gedepu teerde staten van Noord-Brabant over de verdere ontwikkeling van de Brabantse wegenstructuur. Mevrouw De Jong signaleerde een toenemende vraag om gemeentelijke subsidies en achtte het derhalve juist te kunnen beschikken over een we gingsformule om op verantwoorde wijze prioriteiten te kunnen stellen. Verder pleitte ze ervoor in dat te ontwikkelen wegingsinstrument ook het te voeren accommodatiebeleid mee te nemen, omdat toch nog niet al le groeperingen in dit opzicht zijn ge holpen. „Niet stuurloos" Ook de R.U.-fractie gaf bij monde van de heer W. F. Sprengelmijer te kennen uit te zien naar dat wegings instrument, hoewel men er als R. U. niet stuuiioos door zou worden als dat wegingsinstrument zou ontbre ken, omdat deze fractie alle aanvra gen toetst op grond van haar tot op heden niet gewijzigde gemeentepro gram. Wethouder J. Groen wilde ten aanzien van een te ontwikkelen wel zijnsplan toch wel even pas op de plaats maken, omdat thans nog geen enkel inzicht bestaat in de regelge ving, die van rijkswege nog kan wor den opgelegd. Hij pleitte er dan ook voor even af te wachten hoe de voor schriften er ten aanzien van het wel zijnsbeleid uit zullen gaan zien. An derzijds wilde Groen ook niet alle verworvenheden op het gebied van bet gemeentelijk welzijnsbeleid over boord zetten en zegde verder toe in het te ontwikkelen wegingsinstru ment wensen en mogelijkheden op het gebied van accommodatie voor verenigingen en groeperingen te zul len meenemen. Ten aanzien van het museumbeleid ondersteunde VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijnse de mening van raads voorzitter burgemeester Th. H. de Meester, dat in eerste instantie de „finishing touch" aan het Maritiem Museum in het Gravensteen moet worden aangebracht. Volgens de voorzitter waren reeds direct na opening van ht Maritiem Museum - in een opzet van studenten van de Reinwardt Academie te Lei den - toch wat manko's geconstateerd. Vooral omdat het Gravensteen zo in de publieke belangstelling blijkt te staan, achtte hij het juist de aanvul ling van de collectie in het Gra vensteen prioriteit te verlenen boe ven een herinrichtingsplan voor de achterzaal van het stadhuismuscum. zoals in eerste instantie door de PvdA-fractie werd bepleit. Handhaven De heer C. Legcmaate (CDA) toonde zich verheugd over de hoge bezoe kersaantallen die openstelling van de weekend servicedienst tel. (01110) 6255 gemeentelijke musea tijdens de herfstvakantie had opgeleverd. Hij stelde voor die openstelling tijdens de schoolvakanties gedurende het ge hele jaar te handhaven als de resulta ten zo gunstig zullen blijven. De toekomstige bewoning van het pand Kerkhof NZ 8 heeft de raadsge- mocderen al enige tijd bezig gehou den. Golden aanvankelijk het C.J.V. „Samen Verder" en het Rode Kruis afdeling Zierikzee als toekomstige bewoners van de oude bakkers- school, in een later stadium meldde ook de Stichting Jeugd zich aan als gegadigde en onlangs heeft ook de Stichting Welzijn Ouderen laten we ten graag een plaatsje te krijgen in deze accommodatie. Mevrouw De Jong drong er bij het college op aan deze vier gegadigden mee te nemen in de verdere bespre kingen betreffende de inrichting van de oude bakkersschool en het toe komstig gebruik. Verder informeerde zij naar de mogelijkheden om de voormalige gymza; i in d>4 gebouw als gemeente voor incidentele gele genheden te verhuren. Wethouder P. de Rijke van jeugd£ en jongerenwerk zag er echter niet veel heil in als ge meente nog eens tussen de gebruikers te gaan krioelen en achtte het beter dat onder-verhuren over te laten aan C.J.V. en Rode Kruis, verder liet hij weten, dat het college nog een stand punt moest innemen ten aanzien van de vierde aangemelde adspirant ge bruiker van deze accommodatie. Snelle definitieve beslissing De heer Geleijnse vond dat de beslissing ten aanzien van het ge bruik van de oude bakkersschool niet vooruit geschoven kon blijven wor den en pleitte voor snelle definitieve afspraken met de drie gegadigden, die zich het eerste hadden aange meld. Ten aanzien van de bibliotheek in formeerde de heer Sprengclmeijer naar de mogelijkheid het profijtbe ginsel in meerdere mate toe te pas sen. De voorzitter wees erop, dat de gemeenten betalen naar rato van het inwonertal en van het aantal lezers. Met verhoging van de volwassenbij- drage. achtte hij de kans groot dat daardoor het bezoekereaantal zou te ruglopen. Mevrouw Dc Jong kreeg van wet houder De Rijke ten slotte nog de toezegging dat binnen de commissie jeugd- en jongerenwerk de vraag aan de orde zal worden gesteld of in de toekomst van gemeentewege ook ak- tiviteitcn van jeugdsoos Brogum on dersteund dienen tc worden met sub sidie. Vrijdag 7 december Zierikzee Binnenstad Zierikzee. Oud-papier actie Kinderboerderij. Vanaf 18.00 uur. Bovenzaal Ger. kerk. Algemene le denvergadering Kruisvereniging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Zaterdag 8 december Zierikzee Bioscoop. 101 Dalmatiërs, 14.30 uur. Indiana Jones, 20.00 uur. Westerschouwen Oliebollenaktie Landelijke Rijver- eniging en Ponyclub Westelijk Schou wen. Vanaf 9.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Gezellige avond voor bevolking.-20.00 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier. 09.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Hobbybeurs. 10.00 tot 15.00 uur. Zondag 9 december Zierikzee Bioscoop. 101 Dalmatiërs, 14.30 uur. Indiana Jones, 20.00 uur. Maandag 10 december Zierikzee Stadhuis. Vergadering Stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Renesse Ned. Herv. kerk. Herdenkingsbijeen komst. 14.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Commissievergadering Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. 20.00 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Mondragon. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Huis van Nassau. Veeteeltkursus. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Gemeentehuis. Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst ZLM. 19.30 uur. Tonnenmagazijn. PvdA. 20.00 uur. Discussie-avond Woensdag 12 december Stadhuis. Openbare vergadering commissie middenstand. 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Optreden Vrouwentheatergroep „ZILT" onder auspiciën van Vrouwenontmoctings- centrum. 20.30 uur. Kcrkwerve „De Heerenkeet". Vergadering afd. Kerkwerve van de Z.L.M. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub. 13.30 uur. Dc Drie Schapen. Vergadering ZLM. 20.00 uur. Donderdag 13 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 14 december Zierikzee Huis van Nassau Bingo-dansant Bond van Opzichzelfstaande». 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2