P O P c ,50 ïttV&iM AUTORIJSCHOLEN IN MOEILIJKE SITUATIE Heel veel inzendingen kleurplaat NIEUWS OP WIELEN VN roept 1985 uit tot 'Jongerenjaar' O R N E R Opel Junior krijgt prijs voor een vernieuwd automobielconcept Buster Smiles in soos Brogum Smit-Kroes voelt voor verschillende maximum-snelheden Vrij werkcentrale ook voor de jeugd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1984 Nr. 23640 11 De circa 6.000 Nederlandse autorijscholen hebben het niet gemakkelijk. Sinds enkele jaren daalt het aantal cursisten als gevolg van de afgenomen „in haalvraag" van gehuwde vrouwen en ouderen, en de afgenomen bevolkings groei in de leeftijdsgroep 18 tot en met 24 jaar. Bijna 80% van de cur sisten bestaat uit jonge ren, zodat - behalve het aantal - ook de recessie (lagere minimumlonen, jeugdwerkloosheid) een belangrijke rol speelt bij het dalende animo voor het behalen van een rij bewijs. Het aantal be voegde rij-instructeurs blijft echter groeien, zo dat de branche in een concurrentieslag is ge raakt die steeds heviger zal worden. Dit consta teert het E.I.M. in de on langs gepubliceerde branche-oriëntie „Auto rijscholen", die in sa menwerking met de af deling Meso-Economisch Onderzoek van de Ne- derlandsche Midden- standsbank vervaardigd is._ Autorijscholen In de meeste autorij scholen (circa 80%) wordt door slechts één persoon les gegeven. Er zijn maar ±600 grote rij scholen die jaarlijks per school meer dan 250 exa mens aanvragen* Naast de 6.000 rijscholen zijn er naar schatting nog enke le duizenden bevoegde rij-instructeurs die als bijverdienste rijlessen geven. Hun aantal groeit nog steeds en geeft door prijsonderbiedingen steeds meer concurrentie voor de bedrijfsmatige rijscholen. Om redelijk van een rijschool te kun nen leven, moeten jaar lijks circa 2.000 prak tijklessen worden gege ven. Thl van onderne mers haalt dit aantal niet. Omdat driekwart van de kosten vast is, staat hun inkomen dan ook sterk onder druk. De bestedingen voor het behalen van een rij bewijs (inclusief exa mengelden) bedroegen in 1983 zo'n 450 miljoen gulden. Toekomst De toekomst ziet er voor de rijscholen som ber uit. De bevolkings groep 18 tot en met 24-jarigen, die bijna 80% van de cursisten uit maakt, gaat in de tweede helft van de jaren tachtig sterker dalen. De vraag naar rijlessen zal hier door verminderen. Het aantal gediplomeerde rij-instructeurs stijgt nog steeds. Positief echter is het initiatief van de rij schoolwereld om te ko men tot een krachten bundeling. Hiermee worden onder andere kwaliteitsbewaking voor de consument, stan- daardlesvoorwaarden en Van haar voorkeur voor een differentiatie in de snelheid (afhankelijk van plaats en tijd) liet zij woensdagmiddag blij ken tijdens een lunch- bijeenkomst in Den Haag van het genoot schap van hoofdredac teuren. een betere presentatie van bedrijfsmatige auto rijscholen beoogd. In de aanwakkerende concurrentieslag, vooral met de niet-bedrijfsma- tige autorijscholen, zul len deze initiatieven een belangrijk element gaan vormen, mits uiteraard de samenwerking snel gerealiseerd wordt. Er is thans een onder zoek gaande naar die dif- ferentiatièmogelijkhe- den, zo deelde zij mee. De minister zei de resul taten van dit onderzoek niet voor de zomer van volgend jaar te ver wachten. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer) voelt er voor bepaalde gedeelten van het rijkswegennet aan te wijzen als weggedeelten waar een snelheidsli miet geldt van 120 kilometer per uur. Op andere ge deelten zou de limiet 100 kilometer (per uur) moeten zijn of lager. ZIERIKZEE - De kleurplaat van Sint Nieolaas en Een internationale jury van deskundigen heeft de Opel Junior tot winnaar uitgeroepen van de ,,Car design award 1984", die dit jaar voor het eerst wordt toegekend. De Junior die zijn debuut beleefde op de Autoten toonstelling in Frankfurt, in 1983, is een interessant concept van een vierpersoons auto voor jonge mensen. Hij werd gekozen als de meest creatieve uiting van automobieldesign in de categorie ..toekomststudies". De jury waardeerde de vele originele oplossingen van de Junior, vooral in het interieur. De prijs werd in ont vangst genomen door Wayne K. Cheryy, chef van de Design Staff van Opel in naam van al zijn collega's op de eerste dag van de autotentoonstelling van Turijn. Hoewel dé Junior ontworpen werd als een ontwerpstudie en niet als een produktiemodel, hebben sommige erin verwerkte ideeën reeds hun weg gevonden naar serie Opeis. Als voorbeeld vermelden we slechts de ver borgen bevestigingsrails voor de imperiaal en de in de hoogte verstelbare bevestigingspunten van de auto gordels van de nieuwe Opel Kadett. Beide werden op de Opel Junior voor het eerst getoond. Met deze schitterende kleurplaat won de 5-jariqe Jan Willejn Wandel uit Looperkapelle een prijs i?i de kleur- wedstrijd. Zwarte Piet, die vorige week in de Zeeuwse Babbe laar stond afgedrukt, met het verzoek aan jullie om die nou eens mooi te kleuren, is een succes geweest. Elke dag leverde de postbode een groot aantal teke ningen af en ook in de brievenbus van de Zierikzee- sche Nieuwsbode vonden we vele inzendingen. Het was dan ook geen kleinigheid om te bepalen, wie de mooiste kleurplaat had gemaakt. Omdat er zo verschrik kelijk veel inzendingen waren, hebben we aller eerst besloten om de in zenders in twee groepen te verdelen. De jongste inzender was vier jaar oud en de oudste elf jaar. Daarom hebben we de tekeningen verdeeld in de groepen 4 tot en met 7 jaar en de groep 8 tot en met II jaar. En toen kwam het moeilijkste karwei: wie heeft er gewonnen in el ke groep. Voor de oudste groep was die keuze niet zo heel erg moeilijk. Er was één tekening bij, die met kop en schouders bo ven alles uitstak. Dat was de plaat, die was ge maakt door Edwin Klink, Dorpsweg 20 in Bruinisse. Edwin is ne gen jaar oud. Vanaf deze plaats willen we Edwin van harte feliciteren. Bij de jongste groep was de keuze wat moei lijker. Maar na lang wik ken en wegen is toch een winnaar uit de bus geko men. Het is Jan Willem Wandel, Kapelleweg 30 in Looperskapelle (post Scharendijke). Deze kunstenaar in de dop heeft de leeftijd van 5 jaar. Zijn tekening druk ken we hierbij af. Baard van watten Een bijzondere ver melding voor hun teke ningen zijn er voor Ro nald Beilsma, Fazant laan 14 in Nieuwerkerk (7 jaar), voor Christien Bolijn, Oudeweg 29 in Zierikzee (7 jaar) en voor Martijn Priemis, Kabbe- laarsbank 11 in Zierik zee (9 jaar). Deze drie in zenders hadden op hun tekening Sinterklaas voorzien van een echte baard, gemaakt van watten. Dat gaf een erg leuk effect. Helaas vie len zij met hun tekening niet in de prijzen, maar we vonden het toch wel vermeldenswaard De beide prijswin naars krijgen een dezer dagen hun prijs: een boe- kenbon, over de post thuisgestuurd. We wen sen hun daarmee veel plezier. ZIERIKZEE - De Verenigde Naties heeft het jaar 1985 uitge roepen tot het 'Jongerenjaar'. Dit geschiedt onder het motto 'Participatie, ontwikkeling en vrede'. Landelijk en regionaal zijn er werkgroepen geformeerd. Dc uitgangspunten van deze werk groepen zijn heel duidelijk. Wat er in het jongerenjaar ook gebeurt, het worden in elk geval geen prestige-activiteiten. Het moet op nationaal niveau nu eens werke lijk aansluiten bij wat jongeren in hun eigen omgeving belangrijk vinden, zoals werkprojecten, zelf iets opzetten, een goed jongerencentrum, een- beter jeugd loon, goede huisvesting en noem verder maar op. Het moet ook aansluiten bij wat er voor jongeren al gebeurt. Op die manier kan het jongerenjaar een stevige steun in de rug worden voor wie voor zijn belang weet op te komen. Blijvend Er moet ook naar gestreefd worden, dat zoveel mogelijk veranderingen blij vend zijn. Na 1985 kunnen jongeren er dan nog de vruchten van plukken. Op alle nivcau's, van ministers tot ge meenteraadsleden. zullen politici ge pord moeten worden om aan 'jeugdza ken' nu eens EC'HT voorrang te geven. Ze zullen in 1985 alle kans krijgen om aan te tonen of ze jongeren en proble men van jongeren belangrijk vinden. De publiciteit rond het jongerenjaar zal er voor zorgen, dat de aandacht er voortdu rend op gericht blijft. Maar.ga er gerust van uit, dat als er van het jongcrcnfront zelf niets gebeurt, de jeugd er zelf weinig aan zal hebben. Dus als dc jeugd zelf niet actief is, ge beurt er niets. Het is dus zaak dat dc jeugd in het jongerenjaar van zich laat horen. Er moet gesproken worden over het werk, de soos, de huisvesting, over wensen zoals de inrichting van de eigen jongerenruimte, over de activiteiten zo als de popcultuur en verder over van al les en nog wat wat de jeugd belangrijk vindt en/of intereseert. Knokken Het is echter zo, dat niemand de jeugd iets komt brengen. Er staan geen gigan tische geldpotten klaar. Meedoen met het jongerenjaar betekent net als an ders: KNOKKEN OM IETS TE KRIJGEN. Dit keer is het evenwel knokken-met- z'n-allen en de jeugd wordt hierbij on dersteund door de landelijke en provin ciale werkgroepen. Ook de regio Schouwen-Duiveland zal aangesloten worden bij de landelijke acties, kranten en manifestaties: het actieplan. Hij of zij, die plannen heeft voor de regio of voor de eigen woonplaats kan contact opnemen met Gabri dc Groot, jeugd werkleider van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, Maarstraat 12 in Zierikzee. Dan kan ook Schouwen- Duiveland van zich laten horen. Voor meer informatie gewoon even bellen met nummer 01110-3566. ZIERIKZEE - Iedereen, die geen werk (meer) heeft zal de werkloosheid op zijn of haar eigen wijze ervaren en proberen om zelf dc problemen op te lossen en nieuwe mogelijkheden te vinden. Toch komen alle werklozen ongeveer in de zelfde situatie: niets-doen, weinig geld. sollicitatieplicht, afhankelijkheid van allerlei instanties, het eigen vak kwijt, isolement.... Individuele oplossingen voor deze pro blemen zijn vaak niet afdoende. Het is zinloos om steeds maar te blijven wach ten op een baan. Daarom is een groepje werklozen bij elkaar gekomen om to zien wat gezamenlijk gedaan kan wor den. Ook bij de overheid begint het besef te groeien, dat de werkloosheid niet meer zal verdwijnen door hot aantrek ken van dc economie. Orthodoxe oplos singen werken niet. Het wordt nooit meer zoals vroeger. Maar wat wordt het dan wel? Op dit moment praten allerlei instanties over werkloosheid, maar de werklozen zelf praten niet mee. De Vrij werkcentrale vindt het tijd dat dat verandert en de ge zamenlijke Schouwen-Duivelandsc ge meenten willen daar een handje bij hel pen. Voor informatie kunnen ook dc jeugdige werklozen terecht bij deze cen trale. die gevestigd is aan dc Man huisstraat in Zierikzee, telefoon 01110-5663. De Vrij werkcentrale organiseert van alles, zoals diverse cursussen, een klus jesdienst, een groenproject met onder houdswerk in do natuur en computer- werkverband. Diverse zaken gebeuren in samenwerking met andere instel lingen. Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamstedc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur; woensdag soos voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar van 19.00 tot 21.00 uur. De £ul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00*uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwellc Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur met vanaf 22.00 uur live optreden rockformatie Buster Smiles; zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spel- lenavond. De Kccle, Nieuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot ZIERIKZEE - De Zierikzeese jeugdsoos Bro- gum krijgt zaterdagavond 8 december bezoek van de vijfmansformatie Buster Smiles uit de regio Nijmegen/Boxmeer, een formatie die is samenge steld uit de groepen Gajus en Rufus T. Firefly. De beroemde filmkomiek Buster Keaton heeft in zijn onafzienbare hoeveelheid zwart-wit films nog nooit een lachje laten zien en zou dus met een glimlach zijn publiek volkomen verrast hebben, deze gedachtengang heeft geleid tot Buster Smiles. Inmiddels heeft dc band 'live' al een goede repu tatie opgebouwd, die het gevolg is van keihard werken aan het eigen repertoire De in oktober 1983 uitgebrachte single 'Slowin Down' Time heeft weliswaar niet die verwachte airplay opge leverd, hoewel Frits Spits er wel een steunplaat in hoorde. Tbch waren er meer prominente mensen uit het vak die veel in Buster Smiles hoorden en zo werd het plan opgevat een elpee te maken. Deze werd opnieuw geproduceerd door Leroy Radcliffe. 'Modern Times' werd een strakke elpee met melo dieuze songs, die de muzikale eenheid van de groep duidelijk illustreert. De eerste klanken van Buster Smiles zijn zaterdagavond omstreeks tien uur te horen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11