Forse daling leerlingenaantal openbaar onderwijs Duiveland Geld voor stads en dorpsvernieuwing Vrouwenontmoetingscentrum organiseert optreden „ZILT" Terwijl de schepen wachtten Stijging bij bijzonder onderwijs Gemeenten op Schouwen-Duiveland Jaaroverzicht reddingsbrigade Westerschouwen Spelmiddag voor junioren in Renesse Kunstenaar Dies de Jonge maakt groot houtsculptuur „Een wit lint onder je voeten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 december 1984 Nr. 23638 5 DUIVELAND - De ontwikkeling van het aantal leer lingen aan de openbare scholen in de gemeente Duive land baart het college van b. en w. zorgen. Het gemiddeld aantal leerlingen over de periode '83/'84 is fors gedaald. Bij de bijzondere scholen doet zich deze ontwikkeling echter niet voor, maar is er sprake van een stijging. Deze mededeling doet het college in de toelichtingsnota bij de begrotingsstukken 1985. Het college wijst erop, dat deze ontwikkeling zijn neerslag vindt op de kosten van het openbaar lager on derwijs, welke uitgedrukt worden in een bedrag per leerling, waardoor met name de vaste kosten per leer ling stijgen. Bij het kleuteronderwijs doet dit verschijnsel zich niet zo vlug voor, doordat een onderscheid gemaakt wordt in een bedrag per kleuter en per lokaal. Welke invloed de voor schriften op grond van de Wet op het Basisonderwijs hierop zullen heb ben, is het college thans nog niet bekend. Gebouwen-situatie In het als vanouds in de Duiveland- se toelichtingsnota zeer gedetailleerd beschreven hoofdstuk „onderwijs" wordt ook ingegaan op de gebouwen situatie. Naar verwachting zal de vaststelling van het huisvestingso verzicht in het kader van de Wet op het Basisonderwijs niet al te veel pro blemen geven, daar alle scholen, met uitzondering van enkele groepen van de onderbouw met betrekking tot de bijzondere scholen te Oosterland en Nieuwerkerk en de openbare school te Nieuwerkerk in één gebouw per school gehuisvest kunnen worden. „Na het gereedkomen van de gere noveerde en verbouwde school te Sir- jansland, kunnen we, zeker gezien het aantal scholen in onze gemeente ten opzichte van het landelijk beeld, over een ideale schoolsituatie be schikken, met goed geoutilleerde scholen", aldus het college in de toe lichtingsnota. B. en w. dienen zich nog wel nader te beraden over de huisvestingssitua tie van de openbare basisschool te Nieuwerkerk, waar, door terugloop van het aantal leerlingen per 1 au gustus volgend jaar, één lokaal leeg zal komen te staan. Voor de aanpas sing hiervoor voor het kleuteronder wijs zal de medewerking van de mi nister nodig zijn. Ook moet volgens b. en w. een en ander bezien worden ten opzichte van het gebruik van de gymzaal. „Verder dienen, naast de onderwijskundige, ook de financiële aspecten, in de gaten te worden ge houden met betrekking tot een even tuele leegstandsvergoeding", aldus b. en w. Formatie Naar het zich laat aanzien, zal de vaste formatie van het onderwijzend personeel aan de openbare kleuter scholen en openbare lagere scholen zich in het komende jaar stabiliseren. Met betrekking tot het geven van vakonderwijs zal - met ingang van het schooljaar 1985/1986 - het aantal uren verder worden teruggebracht tot de geldende rijksnorm. Voor het vervoer van leerlingen voor het buitengewoon onderwijs van enkele scholen te Goes blijft de ge meente Duiveland optreden als coör dinatiepunt. In overleg met de overi ge gemeentebesturen is voor het lopende schooljaar een vervoersplan opgesteld aan de hand van de „Hand reiking voor doelmatig leerlingen vervoer", opgesteld door de provinci- ZIERIKZEE - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de 24 Zeeuwse ge meenten, die voor hun stads- en dorpsvernieuwingsactiviteiten geld kunnen krijgen uit het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing bericht op hoe veel zij in 1985 kunnen rekenen. De gemeenten Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Tholen, Terneuzen en Zie- rikzee ontvangen rechtstreeks van het rijk. Samen ontvangen zij ruim 8,5 miljoen. De zogenaamde niet-fonds gemeen ten op Schouwen-Duiveland zijn Brouwershaven 245.239,—), Wester- schouwen 93.191,Duiveland 88.286,-), Bruinisse 44.143,-) en Middenschouwen 44.143,—). Voor de 24 Zeeuwse gemeenten, die hier voor in aanmerking komen is in to taal 6.848.000,— beschikbaar. GS gaan ervan uit dat de 3,5 miljoen no dig is voor in voorgaande jaren aan gegane verplichtingen, zodat voor 1985 een vrij te besteden bedrag van 3.348.000,— overblijft. Verdeelsleutel Het rijk heeft een verdeelsleutel opgesteld op basis waarvan gemeen ten geld kunnen krijgen voor stads en dorpsvernieuwingsactiviteiten. De provincie verdeelt het geld pas volgens deze sleutel over de gemeen ten nadat twee posten zijn afgetrok ken: geld dat nodig is om de gemeen ten een „vrije betaalruimte" van twintig procent te kunnen garande ren en geld voor een knelpuntenpot. Ongeacht de verplichtingen die de ge meenten in het verleden voor de stads- en dorpsvernieuwing zijn aan gegaan wil de provincie de gemeen ten in ieder geval in staat stellen 20 procent van het bedrag waarop zij in beginsel aanspraak kunnen maken, vrij te besteden. Hiervoor is naar schatting 1.250.000,— nodig. Boven dien willen GS een kwart van het provinciaal fonds reserveren voor knelpunten. Het Vredesplatform Schouwen-Duiveland organiseerde vorige week voor de tweede maal een zogenaamde „Stiltekring" onder de Beuze in Zierikzee. In totaal namen 24 mensen, als particulier of in verenigingsverhand, deel aan de manifestatie. Gezien de goede belangstelling wordt de Stiltekring nogmaals gevormd op donderdag 31 januari 1985, op dezelfde plaats. ale werkgroep „Vervoersproblema- tiek". Volgens b. en w. is op deze wijze het vervoer van leerlingen van het buitengewoon onderwijs zo verant woord mogelijk geregeld en kunnen de kosten redelijk worden beheerst. Welzijn Onder het hoofdstuk „Welzijn" wordt in de toelichtingsnota inge gaan op de sectorwetten, waar de ge meenten binnen afzienbare tijd mee worden geconfronteerd, te weten: Ka derwet Volwasseneducatie, Welzijns wet eh de Zorgwet. In 1985 zal de rijksregeling Volwasseneducatie in werking treden, vooruitlopend op de later in te voeren Kaderwet. Voor de gemeenten is een plannende taak weggelegd, hetgeen volgens b. en w. van Duiveland, inmiddels een ver trouwd beeld gaat worden in het stra mien van planmatige aanpak. Het college is echter van mening, dat deze materie omzichtig benaderd moet worden en afhankelijk moet worden gesteld van de plaatselijke behoefte. „Het kweken van behoefte blijkt in de praktijk een slechte invalshoek om een beleid op een bepaald gebied tot ontwikkeling te brengen", aldus b. en w. Ten aanzien van de sportakkom- modaties worden de raadvoorstellen met betrekking tot een tariefherzie ning in het vooruitzicht gesteld. Daarbij wordt gedacht aan een diffe rentiatie in de tariefstelling voor de verschillende soorten akkommo- daties. Tfeneinde ook de tarieven van zwembad „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk „bij de tijd" te houden, zal het colle ge nog voor het nieuwe begrotings jaar een daartoe strekkend voorstel doen. Alarmeringssysteem Ten aanzien van de bejaardenzorg wordt in de toelichtingsnota melding gemaakt van het onderzoek naar wensen en mogelijkheden van een alarmeringssysteem voor ouderen en alleenstaanden op Schouwen-Duive land en Sint Philipsland. De werk groep, die het onderzoek verrichtte, is van mening, dat de conclusies van het onderzoek de wenselijkheid van een alarmeringssysteem op Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland on derstrepen. Verder heeft de werk groep zich uitgesproken voor een pro vinciale aanpak, omdat is gebleken, dat elders wordt gedacht aan of soms al wordt gewerkt met een bepaald alarmeringssysteem. De kosten zullen ongeveer 40,- be dragen voor een eenmalig entreegeld en'ongeveer 5,50 per week per aan sluiting voor het abonnementsgeld. De werkgroep tracht nog voor 1 ja nuari 1985 een definitief advies uit te brengen aan de betrokken gemeen teraden. WESTERSCHOUWEN - De Strandreddingsbrigade Wester schouwen heeft in een kort overzicht de activiteiten van 1984 op papier ge zet. Er waren 42 „betere" stranddagen, waarvan 2 in mei, 7 in juni, 13 in juli en 20 in augustus. De 3 strandposten zijn gemiddeld 76 dagen open ge weest en op 40% van die dagen was het strandbezoek druk tot zeer druk. De brigade rukte 13 maal voor directe hulp uit, alle bootjes of zwemmers werden veilig aan wal gebracht. Voor al de surfers vragen meer en meer aandacht, en met een aflandige wind drijven ze direct zee in. Op 30 juli zijn 4 boven op het strand in Renesse de gehele dag in touw gewest om in moeilijkheden verkerende badgasten terug op het strand te brengen. Ge lukkig beschikt de brigade over men sen en materiaal hiervoor en per post zijn twee rubberboten met buiten boordmotoren paraat. De post Roton de Westerschouwen is geheel ver nieuwd na in 1971 te zijn gebouwd. Het materiaal is nu weer veilig opge borgen tot volgend seizoen. RENESSE - Zaterdagmiddag werd, op initiatief van de jeugdcommissie van de S.V. Renesse, een spelmiddag gehouden voor de F- en E-pupillen en de D, C en B junioren. Tussen half twee en half vier ver maakten zo'n 50 jongens tussen de 6 en de 16 jaar zich uitstekend met het aantrekkelijke spelletjesprogramma in de vorm van een soort ganzenbord. Verdeeld in groepen werkten de jongens de verschillende spelonder- delen af, die alle in het teken van het voetballen stonden. Een van de hoog tepunten was zonder twijfel het pe nalty-schieten op de keeper van het eerste elftal, t.w. Dick Fierens. Dick kreeg in het totaal zo'n 150 straf schoppen te verwerken en moest ook vele keren „vissen". Gedurende de middag, die alleen dankzij de medewerking van een flink aantal leden van de club kon worden gerealiseerd, kregen de kin deren allemaal een portie patat. Eerder in de week werd ook al een Sinterklaasavond voor de pupillen- elftallen gehouden. Sint bracht, ver gezeld van twee van zijn knechts, een bezoek en verraste alle kinderen met een rugnummer en een chocolade letter. AMMAN - De Jordaanse ambassa deur in Roemenië, Azmi Al-Muft, is dinsdag in de hoofdstad Boekarest vermoord. Dit heeft de Jordaanse premier, Ahmed Obeidat verklaard in het parlement in Amman. De pre mier verklaarde dat de Roemeense autoriteiten de moordenaar hebben gearresteerd. Vervolg van pagina 1 doordehand wordt bewogen. „Het is een momentopname", zegt hij. „Het zijn vaak de details die duidelijk de vorm en beweging binnen een compo sitie aangeven". Pasvoegen Zoals op de maquette van het wand- object is te zien heeft Dies zich ook duidelijk laten inspireren door het zogenaamde „pasvoegen". „Dit is een trucje dat in de bouw wordt gebruikt om twee ongelijke delen samen te voegen", legt hij uit. „Sommige men sen noemen het ook wel uitlijnen". In Dies zijn ontwerp komt deze techniek meermalen terug en hij overweegt dan ook om zijn werk de naam „pas- voegen" mee te geven. Op een tafel naast het enorme wandobject in wor ding liggen een aantal aan elkaar ge lijmde balkjes te drogen, onderdelen van een hand. Het hout dat hij voor zijn werk ge bruikt zoekt hij heel zorgvuldig uit. Voor het wordt verwerkt wordt het bovendien, bekeken op kleur, nerf en dikte. „Ik schilder met hout", zegt hij. „Een ander heeft een palet vol met verf, ik heb een palet met hout". De „stammen" op Dies zijn palet zijn Noorse grenen, het tropische, bijna zwarte panga-panga (voor de punten van het potlood) en oregon pine in verschillende kleurnuances tot tegen het rood aan. In de komende drie maanden zal Dies hieraan zagen, schaven, beitelen en schuren tot zijn geesteskind, naar verwachting eind februari, 'op ware grootte is gerealiseerd en klaar voor vervoer naar Woerden. Woensdag 5 december 9.30 en 13,00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Donald Duck's vijftigste verjaardag 14.50 uur Voetballes met Wiel Coer- ver. Vanuit het Ponypark Slagharen presenteren Ria Bremer en Hans Ka zan dit programma dat in het teken zal staan van de verjaardag van Sint- Nicolaas. 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Formule 1 19.00 uur Het A-team. De dames-pop formatie The Bells raken in moeilijk heden als de eigenaar van de platen maatschappij bij wie ze nog maar kort een contract hebben lopen van alles in het werk stelt om hen op de chantagemanier aan zich te binden. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Bananasplit show. De ver borgen camera registreert weer aller lei lachwekkende situaties. 21.25 uur Van de koele meren des doods. Hedwig en haar minnaar Rit- saert kiezen voor een verblijf in En geland. Hun verhouding wordt sterk afgekeurd door de naar strenge nor men levende bekenden aldaar, hed wig raakt in verwchting en terwijl Ritsaert een concert geeft bevalt Hed wig veel te vroeg van een baby 22.10 uur Aktua TV 23.00 uur De Benny-Hill show 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor D'66. 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Nederland C. Actuele kunst- en cultuurinformatie over binnen- en buitenlandse manifesta ties. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 6 december 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke 17.20 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Agenda 19.00 uur Countdown. Popprogram ma gepresenteerd door Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Chiefs. Zesdelige Ameri kaanse serie naar een boek van Ste wart Woods. Het verhaal gaat over drie politiemannen die gedurende hun veertigjarige diensttijd nog steeds geplaagd worden door een moord gepleegd in 1920, die nooit werd opgelost. 21.15 uur Veronica sport 21.45 uur Today's F.B.I. Slater en de zijnen vermommen zich als medische heren en het ziekenhuisbeleid gaan bepalen om ter plaatse de misdadige praktijken van de medische staf te kunnen ontrafelen. 22.30 uur RTJR. Jan Lenferink ont vangt weer drie interessante gasten. 23.15 uur Kenny Everett show 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De filmers. Hierin wordt aan zes leerlingen van een middelba re school de opdracht gegeven een speelfilm te maken tijdens een werk week. 19.40 uur Kenmerk 20.00 uur Wereld Natuur Fonds gala. Programma gepresenteerd door Ju dith Bosch en Antoon van Hooff, met als thema: „Red de panten, red het le ven". 21.25 uur Rondom tien. Presentator Henk Mochel heeft een gesprek met tegenstandster van orgaantransplan taties, dr. mr. baronesse van Till en enkele specialisten over dit onder werp. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Ander nieuws. Veertien daagse rubriek over kerk en samenle ving. 23.25 uur Leven met muziek. Win naars van de Edison Klassiek 1984 komen aan het woord over hun grote passie: muziek. 23.55 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE - Onder auspiciën van het Vrouwenont moetingscentrum vindt woensdagavond 12 december een optreden plaats van de Vrouwentheatergroep „ZILT" in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee, aanvang 20.30 uur. Het optreden draagt de titel: „Een wit lint on der je voeten" en de letters „ZILT" staan voor: „Zeeuws Initiatief (tot) Levendig, leuk, levensecht Theater. voeten, als de levensweg, die gegaan moet'worden. Deze theatergroep, bestaande uit acht vrouwen, heeft het programma hoofdzakelijk gericht op het vrouwe lijk publiek, dat ongetwijfeld veel herkenningsmomenten krijgt gebo den. De acht vrouwen van „ZILT" ge bruiken theater/spelvormen om aan hun eigen emancipatie te werken. Ei gen ervaringen en ervaringen van an dere vrouwen staan centraal in de producties. In het programma, dat op 12 decem ber in Zierikzee zal worden opge voerd, geldt het witte lint onder de BRUINISSE Reanimatie-cursus De reanimatie-cursus die in Brui nisse werd georganiseerd door de Vrienden van de Hartstichting, werd op donderdag 29 november afgeslo ten met het examen. Docenten van de cursus waren de heren Salamink en Bontekoe. Van de voorzitter, de heer Ketting, hoorden de cursisten dat ze allen waren geslaagd. Hij overhan digde het diploma aan de 20 deelne mers met de opdracht regelmatig de herhalingslessen te blijven volgen. Reeds vijf jaar organiseert de Stich ting Vrienden van de Hartstichting deze cursus op Bruinisse met groot succes. Bij voldoende deelname zal er in maart een nieuwe cursus starten. Bagage Op die levensweg krijgen mensen al vanaf hun geboorte de nodige ba gage mee. Een deel van die bagage wordt gevormd door de normen uit de cultuur. Daardoor verschilt, volgens ZILT, de bagage die mannen en vrou wen door de eeuwen hebben meege kregen, sterk van elkaar. „Het kan zijn dat de ballast niet goed verdeeld is of zelfs helemaal niet bij je past. Dan raak je óf te zeer afhankelijk, óf uit je evenwicht", al dus de vrouwen van de theatergroep. In „Een wit lint onder je voeten", Iaat ZILT zien hoe vrouwen bezig zijn de bagage die zij als vrouw heb ben meegekregen, te herschikken of er (deels) van los te komen om zo een eigen evenwicht te vinden. De verschillende scènes zullen wor den afgewisseld met symbolische handelingen en poëzie. Het Vrouwenontmoetingscentrum hoopt met deze theateravond een aar dige variant te brengen op de maan delijkse thema-avonden. 31 Sijmen begreep veel van haar; hij was als een jongere broer. Als ze hem niet had en Welmoet en haar moeder niet, dan zou haar leven nog veel moeilijker zijn. Moeilijk en eenzaam, zoals de meeste avonden tegenwoor dig. Overdag had ze weinig tijd om na te denken, maar als het vele werk was afgedaan en ze zat te spinnen, te naaien of te breien, dan golfde het verleden op haar toe, zodat ze er schier in onderging en het haar be nauwde tot schreiens toe. Dan her leefden vader, moeder en kleintjes; ze zag hun lieve gezichten, ze hoorde hun stemmen, ze was weer thuis. Haar handen werkten door, maar haar gedachten waren ver, heel ver, en ze verwijlden daar gaarne. En als ze dan totaal verdiept was in die verre, innige gedachten, die toch enkel herinneringen waren, maar die haar dikwijls soms deden glimlachen en snikken tegelijk, dan zei peet dik wijls met een heel andere stem dan gewoonlijk, niet scherp, maar zacht en diep: „Zeg Grietje, zouden we niet eens een appel gaan eten. Haal maar even een nap vol, mijn kind." Dat bracht haar dan weer terug in de leegte van nu. Maar het gevoel dat peet blijkbaar wist en begreep wat ér met haar was, bracht een kleine troost. Peet had immers ook bijna alles wat haar lief was verloren. Vaak ge lukte het haar echter om alleen aan broer Arend te denken en die gedach te vast te houden. Waar die nu was en wat hij deed en of hij al veel geld had verdiend. Als het weer zomer was, kon hij terug zijn uit die warme landen. door J. VISSER-ROOSENDAAL Dan liet Arend een heel klein huis je bouwen op het hoge stukje grond naast hun vroeger tehuis. Die grond had oom hen toegezegd voor een klein bedrag. Ze zouden daar samen gaan wonen, en dan gingen ze werken zoals nog nooit iemand had gewerkt, en ploegeren zolang er daglicht was. Ze zouden sober leven, bijna even so ber als hier bij peet Aagt; en zo zou al les, hoeve en land, wat eens van hun ouders was, hun weer toebehoren. En dan zou Arend gaan trouwen en kwam er weer een huis vol spelende kinderen, net als vroeger. En zij zou blijven werken en meehelpen om al les in stand te houden en toezien op het geluk, dat ook het hare zou zijn. Maar ze bleef dan wonen in het kleine huisje op het hoge erf. Ze zag dan al hoe het later worden zou. Eerst kochten ze één koe, en die kreeg dan een kalfje. Was dat een stiertje, dan verkochten ze het en an ders bleef het vanzelf en werd dan hun tweede koe na twee jaar. En zo ging het dan vanzelf door, tot ze een kleine veestapel hadden. Beelden uit verleden en toekomst vloeiden dan ineen, maar die van de toekomst maakten haar sterk en blij en deden het heden vergeten. Grietje keek om zich heen. Lieve tijd, ze moest nodig naar bed. Rillend deed ze het gewone avondwerk en bestelde dan zorgvuldig het sprankje vuur in de achterhaard door het met verse turfmolm af te dekken en dat diep onder de as te verbergen. De koude, zure avondpap liet ze staan. Na de koek, dc wafels en al het ande re dat ze bij moeder Geertrui genoten had, zou die haar niet meer smaken. Ze bracht de schotel naar de waak hond. Dat beest kreeg hier ook niet alles tegelijk. Tben ging ze eindelijk naar bed en strekte zich behaaglijk onder het zin delijk, maar nogal dunne dek lang uit. Ze voelde zich moe, te moe haast om te slapen. Maar na een poos schoof ze toch op haar rechterzij en sliep in op haar bed van haverdoppen en wier veel gezonder dan brociige verenbedden waarop zij cn Willem sliepen. Daarom verkocht zij altijd de veren van haar weinige braadvo gels. En wieren haverdoppen kostten niemandal. Hoofdstuk 11 Het jaar 1671 ging over in 1672 zon der dat iemand in het dorp er veel aandacht aan schonk. Zo'n jaarwisse ling was immers precies als alle vori ge, en de latere zouden wel niet an ders zijn. In de vroedschap kwam enige ver andering. Zo was dit keer IJsbrand Pieterz Visser weer burgemeester ge worden, maar dit had iedereen al ver wacht, want hij was dit jaar weer on geveer aan de beurt om dat te zijn. Het prettige van de jaarwisseling waren de zondagen met de meerdere kerkdiensten. Die brachten fleur in het leven en drukte in het dorp voor de jongeren en stichting en bezinning aan de ouderen. En voor allen een ge zellige uitgang in hun mooiste kledij. En dan waren er ook de avond diensten. Van die hield Welmoet het meeste. Ze waren zo anders dan gewo ne diensten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5