Raad Middenschouwen wil toch abri in Kerkwerve Herbestratingsplan voor Middenschouwen in de maak Geen terugloop werkloosheid in gemeente Middenschouwen „Vinger aan de pols houden ondanks gelijke belastingen" G.S. subsidiëren actie klein chemisch afval Streekarchivariaat stelt begroting* vast Repliek burgemeester W. den Boer Wethouder I. C. Padmos: Waarschuwing Middenschouwse wethouder L. C. Hart: Per 1 februari nieuw archief Ontsluitingsweg Sirjansland aangemeld als project hij G.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 december 1984 Nr. 23638 3 MIDDENSCHOUWEN - In Middenschouwen is nog geen terugloop van de werkloosheid waar te nemen. In oktober van dit jaar waren 88 werklozen genoteerd, te gen 1983 79. In september 1984 waren er 75 werklozen (september '83 74), in juni 74 (73 in '83) en in januari 97 (tegen 103 in '83). Slechts januari van dit jaar gaf dus een gunstiger beeld te zien, maar daarna veranderden de cijfers weer in nega tieve zin. Deze mededelingen zijn afkomstig van burgemeester W. den Boer tijdens zijn antwoorden op de algemene be schouwingen van de fracties op de begrotingsbrief 1985. Maandagavond werd die begroting vastgesteld. Aanvankelijk was Middenschou wen van plan om op de secretarie een werkervaringsproject voor jeugdige werklozen te beginnen, maar ,,er kan slechts iets gedaan worden voor één of twee personen", aldus de burge meester, en dat is te weinig voor toestemming van hogerhand. Wél gaat het college over de kwestie over leg plegen van de I.S.D. en de R.W.W.- commissie en zal het particuliere be drijven attenderen op de mogelijk heid van dergelijke projecten. Bij Serooskerke wordt bij de bouw van woningwetwoningen door Beter Wonen gebruik gemaakt van een leerling-bouwplaats". De gemeente doet alles wat in haar macht ligt om aan de oplossing van de werkloos- heidsproblematiek haar steentje bij te dragen. In januari zal een uitvoerige nota worden opgesteld over meer gedetail leerd overleg tussen raad en college, waarbij openbaarheid uitgangspunt is. Daarbij wordt dan het openbaar vergaderen van de adviescommissie van recreatie en toerisme betrokken. Gemeentehuis De suggestie van de CDA-fractie om aanpassing van het gemeentehuis in de dorpsplannen op te nemen, spreekt het college niet aan. Uit- ganspunt bij die plannen is dat de verbouwing binnen de geplande zes ton (exclusief inrichtingskosten) moet lukken. „Binnen de muren van het gemeentehuis is de opmerking, dat de aanpassing „doelmatig, sober maar goedogend" moet zijn haast een slogan geworden," aldus Den Boer, die meldde dat er naar wordt ge streefd in 1985 met de verbouw te be ginnen. De suggesties van CDA en VVD om het nieuwe dorpshuis in Kerkwerve tegen de gymzaal aan te bouwen, vindt geen weerklank bij het college. Gebruik maken van het ontwerp dorpshuis Ellemeet betekent een kos tenbesparing, terwijl de lokatie naast de gymzaal De Werve stuit op planologische bezwaren, menen B. en W. bouw en aankleding van het nieu we dorpshuis binnen de raming van zes ton moet kunnen gebeuren. Stembureau Over de vestiging van een stembu reau te Ellemeet kan de raad een voorstel tegemoet zien. De burge meester beantwoordde daarmee een vraag van P.v.d. A.-raadslid W. G. Ren den, die in zijn algemene beschou wing de mogelijkheid opperde dat een dergelijk bureau binnenkort no dig zal zijn omdat hij de val van het kabinet Lubbers niet ondenkbaar achtte. Waarop Den Boer reageerde met: „Bij het aanhoren van de opmer king van de heer Renden over de in standhouding van de huidige rege ringscoalitie, konden wij ons overigens niet aan de gedachte ont trekken, dat bij hem de wens een beetje de vader van de gedachte was." Bevrijdingsdag Terugkerend naar gemeentelijke zaken, bracht de burgemeester de in stemming van het kollege over aan de SGP/RPF-fractie, waarvan W. C. v. d. Bosse ageerde tegen de regerings beslissing om bevrijdingsdag 1985 op zondag 5 mei te vieren. „Deze beslis sing getuigt niet van respect voor de mening van diegenen, die de zondag uit godsdienstige overwegingen als een rustdag beschouwen", aldus Den Boer. Over de voorlichting aan inwoners, in het bijzonder over de te duur ge worden Schouwse Koerier, wordt de raad op korte termijn een uitvoering raadsvoorstel voorgelegd over de mo gelijkheden. Politie Op uitbreiding van de politiesterk te op Schouwen-Duiveland blijven al le burgemeesters in de regio voortdu rend hameren bij de betrokken instanties. Zij hebben zich allen te vens via de eigen politieke kanalen gewend tot de leden van de Vaste Ka mercommissie voor Justitie en Poli tie. De bestuurders zijn de mening toegedaan, dat politiesterkte volgens de gebruikelijke maatstaf qua inwo nertal niet toepasbaar is voor Schou wen-Duiveland, omdat hier daarvoor wegens het toerisme het gehele jaar door, maar vooral 's zomers - een te hoge werkdruk aanwezig is. Harde toezeggingen voor opnieuw een „wijkagent" in Kerkwerve kun nen niet worden gedaan, omdat de nieuw benoemde wachtmeester reeds in Scharendijke woonde. Wat ruimere openstelling van de politiepost Scharendijke wordt voor de zomermaanden nagestreefd. Onderwijs Wanneer de drie teldata achter de rug zijn, kan pas worden bepaald hoe de personeelsbezetting op de beide te vormen openbare basisscholen er gaat uitzien. Vóór april '85 moet de raad een huisvestigingsoverzicht voor openbare en bijzondere basis scholen opstellen. Wanneer daaruit blijkt, dat er in Scharendijke een lo kaal vrijkomt, zal kunnen worden overwogen om daarin de peuterspeel zaal onder te brengen, wanneer dat praktisch en financieel haalbaar is, aldus de eerste burger van Midden- schouwen. Advertentie Met de donkere dagen voor kerst in zicht geeft bergmans brillen sfeervol licht iedere klant krijgt bij aankoop van een bril en/of meervoudige glazen een sfeervol cadeau. t/m 31 december of einde voorraad Voor Reinigingsdienst Bevolking wordt betrokken bij bouw dorpshuis MIDDENSCHOUWEN - De meerderheid van de raad van Middenschouwen sprak zich maandagavond (bij de vaststelling van de gemeentebegroting 1985) uit voor het plaatsen van een abri bij het opstappunt van de buurt bus in Kerkwerve. Het college zal daarop dus met een voorstel terugkomen. Ook het tweede punt, waarop de meeste raadsleden van mening verschilden met het college, betrof Kerkwer ve en wel de bouw van een nieuw dorpshuis. B. en w. wilden op de plaats van het oude Verenigingsgebouw een dorps huis als in Ellemeet bouwen, maar de fracties van de P.v.d.A.. V.V.D. en C.D.A. voelen meer voor een aan bouw tegen de gymzaal aan, waar door een multi-functioneel geheel ivordt verkregen. Van belang achten deze fracties bovendien, dat de bewo- 'ners van Kerkwerve en de omwonen den van de locatie hun zegje over dit onderwerp kunnen doen. In welke vorm dit zal worden gegoten, oftewel door een enquête, oftewel meenemen bij een hoorzitting/informatiebijeen komst, zal nog worden bekeken. Er werd in elk geval van verschillende kanten op aangedrongen liever wat meer tijd te nemen, dan het „plan El lemeet" voor Kerkwerve zonder meer door te zetten. Voor het plaatsen van een abri bij de Ring in Kerkwerve diende P.v.d. A.- raadslid W. G. Renden een motie in, waarbij hij steun ondervond van zijn fractiegenote mevrouw J. Kloet- Schellingerhout, V.V.D.-raadslid J. M. van Langeraad en CDA-raadslid me vrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg. Tegen stemden de beide wethouders en W. C. v. d. Bosse (S.GP./R.P.F.), waardoor er vier voor- en drie tegen stemmers werden genoteerd. Het feit dat veel bejaarden van deze mogelijkheid van openbaar vervoer gebruik maken, die op dit opstap punt onbeschermd in weer en wind moeten wachten, bleek de voorstem mers ter harte te gaan. Burgemeester W. den Boer wees hen tevoren op de precedent-werking voor andere „tochterige" opstappunten van de buurtbus en vond de kostprijs van rond de zesduizend gulden dié'geheel op de gemeente drukken) een te groot bedrag om tfit*té~trekken. V. d. Bosse gaf de voorkeur aan een abri bij Mo- riaanshoofd. Burgemeester en wethouders wa ren het eens met V. d. Bosse, die be vrijdingsdag 1985 liever niet op zon dag 5 mei gevierd wilde hebben. Het college Z31 zijn standpunt ter kennis brengen aan de bewindsman. MIDDENSCHOUWEN - Wethouder I. C. Padmos had bij de algemene beschouwingen van de fracties op de be grotingsbrief 1985 hier en daar een ondertoon van onvre de bespeurd ten aanzien van het onderwerp „wegenon- derhoud". Voor 1985 was een eerste aanzet van 66.000,— gegeven tot een structurele oplossing en dat vonden de fracties over het algemeen te weinig omdat alleen al voor groot onderhoud aan deklagen ruim twee ton nodig is. Dat be drag is nodig bij het optimaal onderhouden van de we gen, verklaarde Padmos nader. Het opstellen van een beleidsplan daarover heeft door verschillende oorzaken enige stagnatie opgelopen. Padmos benadrukte dat het „kiezen of delen" is, want ook andere zaken (zoals muziekonderwijs en leerlin genvervoer) slokken geld op. In elk geval kan de raad er op reke nen, beloofde Padmos, dat in de loop van het nieuwe begrotingsjaar een herbestratingsplan wordt voorge legd. Over het onderhoud van asfalt wegen wil het college - alvorens met een concreet plan te komen - in het voorjaar met de raad een bespreking beleggen waarin het hoofd van de technische dienst een nadere toelich ting zal geven op de technische aspec ten. Juridische gronden beletten de sug gestie van W. C. v. d. Bosse (SGP/RPF) over te nemen om de Heu- velsweg te voorzien van adviesbor den voor maximumsnelheid. Gemeentewerken Wanneer de dienst gemeentewer ken toch behoefte blijkt te hebben aan een zesde medewerker, zal het college zich bezinnen op de dan te ne men maatregelen. Vooralsnog wil het deze toekomstige vacature (wegens vertrek) niet aanvullen, wegens in- productieve uren in de winter (hoewel er in de zomerperiode tijdens een be paalde piek gebrek aan personeel is). MIDDENSCHOUWEN - Hoewel Middenschouwen heeft besloten volgend jaar geen belastingverhoging in te voeren, waarschuwde wethouder L. C. Hart van finan ciën er in zijn beantwoording van de algemene beschou wingen voor, dat de vinger goed aan de pols moet worden gehouden, ook al omdat de kapitaalswerken (gemeente huis, dorpshuis Kerkwerve en rioleringswerken) uit de reserves gedekt moeten worden. Het instellen van toeristenbelasting, met ingang van volgend jaar, is inmiddels door de Kroon goedgekeurd. Of op deze inkomsten kan worden gereserveerd, zal nog moeten blijken. Do P.v.d.A. had gevraagd hoeveel inwoners van Middenschouwen vrij stelling hebben aangevraagd van onroerend-goedbelasting. Dat kan niet worden nagegaan, aldus Hart, omdat deze gegevens door de rijksbe lastingdienst niet worden vrijgege ven. Sport Globaal betekent een afspraak met verenigingen over zelfwerkzaamhe den in het onderhoud, dat groot on derhoud voor rekening van de ge meente komt en klein (dagelijks) onderhoud door de verenigingen wordt verricht. Deze zelfwerkzaam heid vermindert de hoogte van de huurprijs voor verenigingen. Wordt SEROOSKERKE - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland een subsidie gegeven van 13.350,— voor voorlichtingsactiviteiten ten behoeve van het inzamelen van klein chemisch afval. Dit najaar is de dienst in Zierikzee als proef begonnen met het huis-aan- huis verspreiden van een plastic draagtasje. In het tasje kunnen batte rijen, bestrijdingsmiddelen, verf, olie, accu's, fotochemicaliën, cosmeti ca e.d., het zg. klein chemisch afval, worden afgegeven aan de huisvuilwa- gens tijdens de wekelijkse ronde. In één maand is zo ongeveer 350 kg inge zameld, vooral verf en olie. Wie zijn tasje inlevert krijgt gelijk weer een nieuwe. De Reinigingsdienst heeft nu een bijdrage gekregen voor de versprei ding van de draagtasjes plus een be geleidende folder op heel Schou wen-Duiveland. De bijdrage komt uit het bedrag dat provinciale staten in februari van dit jaar beschikbaar hebben gesteld voor de afvoer van chemisch afval uit de zg. gemeentelijke depots en de ver werking ervan. Elke gemeente kan hiervoor één gulden per 100 inwoners per maand krijgen. Dit jaar hoefde niet het totale voor de afvoer beschik bare bedrag aan de gemeenten te wor den uitgekerd; niet elke gemeente heeft al een depót. G.S. hebben de Reinigingsdienst gevraagd de proef te evalueren. Wel licht kunnen andere gemeenten er hun voordeel mee doen. Ten aanzien van het materieel is de gemeente van plan drie oude maai- machines te vervangen door een kóoi- maaier en een kleine cirkelmaaier, die met een vrachtauto snel op alle plaatsen in de gemeente Midden schouwen inzetbaar zijn. Over de suggestie van de P.v.d.A. voor watervoorziening bij de volkstuinen in Kerkwerve is het col lege-niet laaiend enthousiast, maar Padmos liet weten dat de technische mogelijkheden zullen worden onder zocht met een berekening van verho ging van de pachtprijs. Voor de Boomfeestdag 1985, op 20 maart, heeft Middenschouwen zich aangemeld. Volkshuisvesting Tfen aanzien van een beleidsmatige aanpak van de volkshuisvesting, waarbij mevrouw P. W. Berre voets-Ringelberg (CDA) voor deelna me aan de integrale dorpenplannen had gepleit, zal het college met de coördinator van de werkgroep een oriënterend gesprek voeren op 4 de cember. B. en W. hebben nogal wat twijfels over het nut van deelname. het hun toebedeelde onderhoud niet of onvoldoende gepleegd, dan worden de verenigingen geconfronteerd met vrij forse huurverhogingen. Daar over bestaan goede afspraken, aldus Hart. De verenigingen moeten zelf zor gen voor het schilderwerk aan de klcedaccommodaties, het onderhoud van de trainingsvelden en doelgebie den. De technische dienst houdt toe zicht en de gemeente stelt materiaal (zoals verf) beschikbaar. Een derge lijke werkwijze is goedkoper dan wanneer de gemeente zelf of een be drijf die verricht. J. M. van Langeraad (WD) had op gemerkt dat er voor gymzalen be hoorlijk meer huur moet worden be taald in vergelijking met sportvelden en tennisbanen. Een vergelijking is niet mogelijk, antwoordde Hart, om dat het gaat om accommodaties die qua aard en omvang totaal verschil lend zijn. Tévens dient bij de huur prijs van gymzalen worden ingecal culeerd, dat het gebruik in principe duurder is door verlichtings- en vcr- warmingskosten. ZIERIKZEE - De begroting 1985 van het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland is vastgesteld. Maandagmiddag gin gen de deelnemende gemeenten en het waterschap Schouwen-Duive land accoord. De gemeente Middenschouwen heeft voorgesteld de opgetreden ef fectieve verlaging van de kosten voor 1985 ten opzichte van vorige jaren te reserveren voor de automatisering teneinde schommelingen in de ge meentelijke bijdragen te voorkomen. De opmerking van Middenschouwen is reeds in de vergadering van 26 april onderkend, maar is toen - net als gisteren - geen aanleiding geweest om een herziene ontwerp-begroting te maken. Bij het agendapunt voorlopige vaststelling rekening over 1983 stelde burgemeester J. van Bommel van Vervolg van pagina 1 tering van de woonomgeving, parti culiere woningverbetering, bijdrage regeling sanering milieuhinderlijke bedrijven en bijdrageregeling kost bare rioleringswerken. Teleurstellend In 1985 zal Duiveland in elk geval te maken krijgen met de particuliere woningverbetering en de verbetering van de woonomgeving. De ervaringen met de tot nu toe gel dende saneringsregeling milieuhin derlijke bedrijven in de woonomge ving, noemt het college teleurstel lend, daar de verplaatsing van een bedrijf in Oosterland uiteindelijk geen doorgang kon vinden. Tén aanzien van het milieubeheer deelt het college mede, dat vooral op het gebied van geluidhinder de laat ste tijd steeds meer handelend moet worden opgetreden. „Het aantal klachten neemt toe. wellicht ook door het bewustwordingsproces van de be volking ten aanzien van de milieu sector", aldus b. en w. Verder laat het college weten, dat de lozingsverordening riolering en dc uitvoering van de Wet gevaarlijke stoffen, dc laatste in het bijzonder voor wat betreft het vervoer door de gemeente, dc uitdrukkelijke aan dacht van b. en. w. hebben. Het be leid op deze onderdelen is geacti veerd, aldus dc toclichtingsnota. Duiveland voor een bedrag van 10.030,82 te reserveren voor de me chanisatie door middel van micro films ten behoeve van de bezoekers aan het Streekarchivariaat. De ge meenten en het waterschap hebben als voorschot voor het jaar 1983 een bedrag van 172.600,— betaald, ter wijl de kosten 162.569,18 bedroegen. De vergadering kon zich echter niet verenigen met het voorstel van de heer Van Bommel en besloot de tien duizend gulden te restitueren aan de deelnemende instanties. Archiefbewaarplaats Het streven is erop gericht de ar chieven en verzamelingen van diverse gemeenten binnenkort over te bren gen naar de nieuwe archiefbewaar plaats in het gemeentehuis te Nieu- werkerk, zodat vanaf 1 februari 1985 het beheer operationeel is. In de ar chiefbewaarplaats participeren de gemeenten Duiveland en Midden schouwen en het waterschap. Met een veel grotere frequentie dan voorheen kunnen de bezoekers worden opge vangen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70: per jaar f 147,80: losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3