Experiment met oesterteelt in hangcultuur geslaagd College Bruinisse leeft mee met visserijproblematiek Aanbiedingsnota gemeentebegroting J enveloppen in een leuke verpakking. Waarde kerstpaketten Brouwershaven naar Afrika 2 Fa. W. K. Schot te Zierikzee en RIVO tonen nieuwe mogelijkheden voor oestercultuur aan NEELTJE JANS - Het telen van de platte Zeeuwse oester in hangcultuur is mogelijk gebleken. Dat is geble ken in een experiment dat dit jaar is gehouden door de firma W. K. Schot b.v. te Zierikzee, in samenwerking met het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. De resultaten van het experiment zijn zodanig dat de betrokkenen ge gronde hoop hebben dat de vooruitzichten van deze kweekvorm zowel biologisch als economisch haalbaar zijn. Het experiment werd uitgevoerd in een oud schip, dat eigendom is van de firma Schot en een ligplaats heeft ge vonden in de betonhaven van Neeltje Jans. Op dezelfde lokatie heeft de fir ma ook een forellenkwekerij. De rui men van het schip staan in open ver binding met de Oosterschelde. De proefneming met het telen van oesters in hangcultuur is uitgevoerd met 25.000 oesters van de Grevelin- gen, met een aanvangsgewicht van 42 tot 62 gram. In de genoemde periode nam het gewicht van de oesters toe tot 70 a 105 gram, en bereikten daar mee een goed consumptiegewicht. De teelt vond plaats in hangnetten, zoge naamde lantaanietten, die in Noor wegen al langer in gebruik zijn. Het zijn vijf .schalen", die boven elkaar zijn bevestigd. Op de schalen worden de oesters neergelegd, waarna het lantaarnnet in het water wordt opge hangen. Bij het experiment werd een gedeelte van de netten buiten het schip, en een gedeelte in de ruimen van het schip gehangen. Gunstig: Volgens drs. R. Dijkema van het RI VO is het telen van schelpdieren los van de zeebodem, in plaats van erop, elders in de wereld niet ongebruike lijk. ,,Dat er in ons land niet eerder serieus mee begonnen is, komt, denk ik, doordat wij hier gezegend zijn met ondiepe kustwateren waar op veel plaatsen schelpdieren op de bo dem geteeld kunnen worden. Dat heeft zijn voordelen omdat de schelp dieren dan gemakkelijk en betrekke lijk goedkoop kunnen worden opge vist, maar ook biedt het milieu op de bodem een aantal nadelen heeft, zo als overdracht van ziekten, overlast door krabben, slib en bewegend zand. Die problemen heb je niet, wanneer je de schelpdieren vrij van de bodem houdt. Ook blijkt dan in de regel de groei gunstig te zijn". Visgehalte beter Het RIVO heeft de groei van deze oesters in hangcultuur vergeleken met die van oesters in de Grevelingen en op proefpercelen op de Yerseke Bank, die van dezelfde herkomst wa ren. Het bleek dat de groei uitste kend was en dat met name het visge halte (de hoeveelheid oestervlees in de schelp, een belangrijk kwaliteits kenmerk) beter was dan bij oesters uit de Grevelingen en van de Yerseke Bank. Ook constateerde de handel dat het visgehalte beter was dan dat van geïmporteerde Ierse en Engelse oesters. Na dit eerste experiment lijken de biologische en economische vooruit zichten van deze kweekvorm op het eerste gezicht gunstig. De mogelijk heden moeten echter nog wel verder worden onderzocht, vooral op prak tijkschaal. Vooral de arbeidsintensi viteit moet nog beter worden beke ken, waarbij we denken aan het inroepen van de hulp van het Land bouw Economisch Instituut voor de bedrijfseconomische aspecten. Eén seizoen experimenteren is daarvoor beslist onvoldoende: bij de oestercul tuur hebben we te maken met natuur lijke omstandigheden die van jaar tot jaar sterk kunnen verschillen", aldus drs. Dijkema. Om de mogelijkheen voor deze vorm van oestercultuur in de Zeeuw se wateren goed te kunnen vaststel len, is het dus van groot belang dat dit experiment wordt voortgezet. „Zoals de zaken er nu voorstaan kun nen we van een geslaagde proef spre ken met hoopgevende resultaten", stelt de bioloog. Voortzetting Het ziet er vooralsnog niet zo roos kleurig uit voor de voortzetting van het experiment. Een verzoek van de firma Schot aan het Ministerie van Landbouw en Visserij om twee- a driehonderdduizend jonge Grevelin- gen-oesters te mogen kopen, waar mee het experiment kan worden voortgezet, is afgewezen. De reden van deze afwijzing is niet meege deeld. „Nu bestaat voor ons nog de mogelijkheid om deze jonge oesters rechtstreeks van de oesterhandelaren in Yerseke te kopen. Lukt dat ook In een zogenaamd lantaarnnet liggen de oesters op schalen, vijf boven elkaar. Zo worden ze in de ruimen van het schip gehangen of buiten boord. Deze laat ste mogelijkheid gaf ten aanzien van de groei de beste resultaten. niet, dan moeten we maar eens over de grenzen van ons land gaan kijken of we daar kunnen kopen. We zijn dan echter wel weer afhankelijk van de toestemming van het ministerie, met name de direktie visserijen". Aldus de heer B. D. Schot. Volgens hem zou de meest ideale oplossing worden ge- Nadat de consumptie-rijpe oesters uit de schalen zijn gehaald, worden ze ge sorteerd en schoongemaakt. De gesorteerde oesters staan klaar om in hakken te worden verzonden. vormd door de toewijzing van een oester-perceel op de Grevelingen. Economisch haalbaar Zowel het RIVO als de firma Schot zijn ervan overtuigd dat er goede kansen bestaan ten aanzien van eco nomische haalbaarheid van een oesterkwekerij in hangcultuur in sa menhang met een middelgrote vis- kwekerij. „Dan heb je twee poten, waarop het bedrijf rust. Wanneer in een bepaald seizoen de ene tak wat mindere resultaten boekt, kan dat worden opgevangen door die van de andere. Maar dan moeen we wel ver zekerd zijn van de beschikbaarheid an oesterbroed of zaaioesters. En die zekerheid hebben we nu helaas nog niet", zo stelt Schot. Beide heren zijn van mening dat een experiment met oesterteelt in hangcultuur heel goed past in de strekking van het Marios-rapport over de mari-cultuur achter de Oösterscheldekering. „De bestaande werkhavens of de bouwdokken zijn uitstekend geschikt om als lokatie te dienen voor een dergelijke cultuur. We hebben dat hier in de praktijk be wezen", aldus Schot, die meteen een vinger op een zere plek legt met zijn mededeling: „Je mag wel een experi ment als dit hier starten, maar dat mag dan niet worden doorgevoerd om te bewijzen dat op deze manier werkgelegenheid geschapen kan worden". BRUINISSE - Het college van b. en w. van Bruinisse ziet met belangstelling uit naar het door het ETI-Zeeland uit te brengen rapport over de havenproblematiek in de ze gemeente. B. en w. hopen dat dit rapport voldoende aanknopingspunten zal bieden voor het in de toekomst te voeren beleid. Dit schrijft het college in de toelich tingsnota bij de gemeentebegroting 1985. Er bestaat voldoening bij de bestuurders over de dit jaar tot stand gekomen aanpassing van de werkha- ven en de verbetering van de vissers haven. Deze voldoening over het be reikte resultaat wordt evenwel wat getemperd door minder goede voor uitzichten voor de visserij. Het college wijst erop, dat de con- tingenteringen in de visserij bepaald niet aanlokken om grote investerin gen in de schepen te doen en dat heeft zijn terugslag voor de seheepsin- dustrie voor de visserijsector. Ook voor de al jarenlang in Brui nisse florerende mosselvisserij zijn de vooruitzichten minder rooskleu rig. Als gevolg van de zware stormen in de afgelopen winter zijn de mossel opbrengsten dit jaar minimaal. Ver der wordt, aldus de toelichtingsnota, de mosselsector bedreigd door de gro te invoer van Duitse en Deense mos selen. Het college erkent als lokale over heid weinig invloed op deze factoren te kunnen uitoefenen, maar zegt wel vervuld te zijn met enige zorg om trent deze zeer belangrijke be drijfstak in de gemeente Bruinisse. B. en w. laten weten er voor te zul len blijven ijveren, dat de visserijbe- langen voor Bruinisse voor de toe komst veilig worden gesteld. Met na me doelen b. en w. hier op de ontwik kelingen en mogelijkheden die voor de visserij zullen ontstaan na het ge reedkomen van de Oosterscheldedam en nadat de beslissing zout-zoet van het Grevelingenmeer is gevallen. Voorts dient er naar de mening van het college een goede compensatie te komen voor de vissers, die hun perce len verloren zullen zien gaan na het gereedkomen van de Philipsdam. Al deze zaken kwamen aan de orde in een werkbespreking tussen de ge meenteraad en de Directie Visserijen in november. Met belangstelling wacht het college de uitslag van deze bespreking af. Niet alleen wordt in de toelich tingsnota stilgestaan bij de visserij problematiek, maar ook bij de tegen slagen voor de landbouw (waterover last, ongunstige prijzen) en voor de- melkveehouderijbedrijven (superhef fing), terwijl volgens het college ook de ambachtelijke middenstandsbe- drijven in de gemeente betere jaren hebben gekend. Toch hebben b. en w. indicaties, dat ook in Bruinisse sprake is van een economische opleving. Zo is er in de achterliggende periode enkele malen belangstelling getoond voor bouw grond en bedrijfterrein. B. en w. ach ten het echter te prematuur om al na men te noemen. Zij laten weten niets te zullen nalaten om de betrokkenen te helpen. Ruimtelijke Ordening In het kader van de Wet Stads- en Dorpsvernieuwing wordt medege deeld, dat voor de raadsvergadering in december de subsidieverordening en zogenaamde verdeelbesluit wor den voorbereid. De resultaten van de inspraak zullen, aldus b. en w., bij het desbetreffende voorstel worden ge voegd. Voor de invulling van de door de be- drijfsverplaatsing graanhandel Van Tuijl vrijkomende grond, zullen b. en Advertentie Waf dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Bijvoorbeeld bedrukt met naam en adres plus lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERIJ LAKENMAN i OCHTMAN BV JANNEWEKKEN II «01 HH ZIERIKZEE TEL. 01110-6551 i w. vooraf overleg plegen met de be- trokken bewoners. In 1985 zal, naar het zich Iaat aan zien, volgens het college worden begonnen met de amovatie van drie woningwetwoningen in de School straat. Na afbraak zullen op deze lo katie vier nieuwe woningen worden gebouwd. Aansluitend op de renovatiewerk zaamheden in de Koningin Julia- nastraat zal de nog resterende fase van de verbetering van de woonomge ving in de oude nieuwbouw worden uitgevoerd. Deze fase heeft betrek king op de Koningin Julianastr'aat en Prinses Beatrixstraat. Zoals het er thans naar uitziet, zal, volgens het college, het gebruik van de wisselwo- ningen omstreeks 1 oktober 1985 wor den beëindigd. Bestemmingsplannen Ten aanzien van de bestem mingsplannen wordt medegedeeld, dat het ontwerp voor de herziening van het bestemmingsplan Buitenge bied gereed is en nog in 1984 ter visie wordt gelegd, zodat de vaststelling begin 1985 kan plaatsvinden. Omdat het akoestisch onderzoek van de zo genaamde A-inrichtingen (Wet ge luidhinder) op het haventerrein nog niet afgerond is, kan de zonering niet in dit plan worden meegenomen. Hiervoor zal in 1985 een afzonderlij ke procedure moeten worden ge volgd. Het ontwerp voor de herziening van het bestemmingsplan Be drijfsterrein is gereed. Binnenkort zal het ontwerp ter visie worden ge legd. Het plan Bruinisse Kom is inmid dels aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring aangeboden. Voor het gebied Riekusweel is aan de stedebouwkundige opdracht ver strekt voor het opstellen van een ont werpplan voor de eerste fase. Na opstelling van dit ontwerp kan het zogenaamde vooroverleg volgen. Het ontwerp kan. aldus het college, in 1985 tegemoet worden gezien, maar de vaststelling verwacht men pas in 1986. Het college deelt verder mede, dat door R.V. Recreatieproject met een niet aflatende ijver wordt getracht de tweede en derde fase van het Recrea tieplan van de grond te krijgen. Het college hoopt de raad hierover in de loop van het begrotingsjaar nadere voorstellen te doen. Wellicht is het, volgens b. en w.. noodzakelijk, de met genoemde B.V. gesloten exploitatie overeenkomst aan te passen aan de huidige omstandigheden BROUWERSHAVEN - Het personeel van de gemeentese cretarie Brouwershaven heeft spontaan besloten om het jaar lijkse kerstpakket dit jaar niet zelf te accepteren maar de waarde hiervan, 25 gulden per pakket, beschikbaar te stellen voor de nood in Afrika. Tachtig personeelsleden, die tezamen 98% van het totale personeel vormen, dragen op deze wijze tweeduizend gulden bij aan de actie „Eén voor Afrika". Dinsdag 4 december Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring behandeling begrotingsstukken 1985. 14.00 uur. Wijkgebouw. Sinterklaasmiddag be- jaardengymnastiek. 15.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering win- terkursussen. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Sint Nico- laasmiddag bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstcde De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Sint Nicolaasfeest met schoolkinderen. 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 15.00 uur. Kinderkoor. HOOGEVEEN - Twee mannen uit Hardenberg hebben de afgelopen maanden een 16-jarig meisje uit Hoo- geveen met geweld tot prostitutie ge dwongen, zo heeft de plaatselijke po litie meegedeeld. DREIBERGEN - De weggebruikers hebben dinsdag tijdens de och tendspits goed gereageerd op de eer ste gladheid van dit jaar, aldus de Verkeersdienst van de Rijkspolitie te Driebergen. Het verkeer werd gecon fronteerd met mist op de Veluwe en gladde wegen in het gehele land, maar desondanks waren er volgens de politie weinig files. Er werden bij de Verkeersdienst 14 ongevallen ge meld, waarbij 18 voertuigen waren betrokken. Er was geen persoonlijk letsel. De meeste ongevallen kwamen voor in de omgeving van Geldermal- sen op de A-15 en in het centrum van het land op de A-12. DEN HAAG - Onder het motto „Studeren alleen voor ijken? alleen over onze lijken" zijn maandag onge veer 200 studenten „voor lijk" gaan liggen op het Binnenhof. Zij pro testeerden aldus tegen de plannen van minister Deetman voor een nieuw stelsel voor studiefinancie ring, waarover de Vaste Kamercom missie voor onderwijs maandag ver gaderde. HILVERSUM - Televisiekijken wint in Nederland nog steeds aan po pulariteit. Het afgelopen kwartaal keek de televisiekijker van 12 jaar en ouder gemiddeld ruim vijf kwartier per dag naar de Nederlandse televi sie. In 1983 lag dat gemiddelde elf mi nuten lager en in 1982 zes minuten. Verenigingsgebouw. 18.30 tot 18.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 5 december Zierikzee Visstraat 5. St. Nicolaasspel in het poppentheater Alteklein. 14.30 uur. Burgh-Haamste&e De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub. 13.30 uur. Donderdag 6 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 7 december Zierikzee Binnenstad Zierikzee. Oud-papier actie Kinderboerderij. Vanaf 18.00 uur. Bovenzaal Ger. kerk. Algemene le denvergadering Kruisvereniging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Zaterdag 8 december Westerschouwen Oliebollenaktie Landelijke Rijver- eniging en Ponyclub Westelijk Schou wen. Vanaf 9.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Gezellige avond voor bevolking. 20.00 uur. Maandag 10 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Renesse Ned. Herv. kerk. Herdenkingsbijeen komst. 14.30 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Mondragon. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Huis van Nassau. Veeteeltkursus. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole Expositie archeolo gie 14.00-17.00 uur. Gemeentehuis. Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst ZLM. 19.30 uur. Woensdag 12 december Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering commissie middenstand. 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Optreden Vrouwentheatergroep „ZILT" onder auspiciën van Vrouwenontmoetings centrum. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub. 13.30 uur. Dreischor De Drie Schapen. Vergadering ZLM. 20.00 uur. Donderdag 13 december Burgh-Haamstcde De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2