streeknieuws Oratoriumvereniging' bracht Adventsconcert in R.K.-kerk Terwijl de schepen wachtten Plattelands vrouwenb ond maakte vele surprises Doordacht programma 4 Onder leiding van dirigent P. L. Zoomers bracht dè Zierikzeese Oratoriumvereniging zaterdagavond een Advents- concert in de Rooms-Katholieke kerk te Zierikzee. De beloning voor dit goede concert was een dankbaar applaiis van het publiek. ZIERIKZEE - Aan de vooravond van de eerste zondag in de adventstijd gaf zaterdagavond de Zierikzeese Ora toriumvereniging een „Adventsconcert" in de Rooms- Katholieke kerk. Het was van dit koor een zinvolle ge dachte om een concertprogramma samen te stellen met het oog op de tijd van het jaar. Uit alles bleek dat men het met grote zorg gedaan heeft. Men kon uit het (keurig verzorgde) programmaboekje lezen dat de opbouw van het programma goed doordacht was. Als hoekpijlers stond aan het be gin en einde van het concert een or gelkoraal uit de Barok. Naar binnen toe kwamen achtereenvolgens Gre goriaanse gezangen, dan volgde aan- beide zijden een cantate van Buxte- hude, dichter naar het centrum kwamen werken van Bach en tijdge noot Telemann en middenin het pro gramma stond een muzikaal inter mezzo, een sonate voor clavecimbnel en viola da gamba. Wel werd men na de kerstcantate ,,Das neugebor'ne Kindelein" weer teruggebracht in de inkeer van de ad ventstijd door middel van het aan grijpende gedeelte uit Jesaja 64 „Ro- rate" en het als laatste gespeelde verstilde adventskoraal ,,Nun komm der Heiden Heiland". Op zichzelf is dit een verantwoorde keuze, hoewel een feestelijk kerstkoraal voor orgel na de cantate het slot van het concert meer glans gegeven had. In ieder geval zou het voor de orga nist geen probleem zijn geweest, want de vaste organist van deze kerk, W. den Boer, bleek zowel in zijn orgel- soli als in de clavecimbelbegeleiding een kundig musicus te zijn. Oecumenisch tintje Verrassend waren de Gregoriaanse gezangen. Zeer terecht haalde de diri gent de mannen van het koor op deze manier eens naar voren want zij vor men een welluidend en homogeen ge heel. In de Rooms-Katholieke litur gie zijn deze oud-kerkelijke gezangen op veel plaatsen vaak verdrongen. Darom is het een goede gedachte deze muziek ook door middel van de con certpraktijk te bewaren. Vrij uniek leek me het feit dat deze hoogtepun ten van de Rooms-Katholieke kerk muziek ook door reformatorische broeders werden meegezongen, het geen een oecumenisch tintje aan deze avond gaf. Het gehele koor was onder andere te beluisteren in de cantates van Buxtehude. Duidelijk bleek dat dit koor na een moeilijke periode weer op de goede weg is. Men probeert met het beschikbare stemmenmateriaal er echt iets van te maken. Dat is na tuurlijk mede te danken aan de diri gent P. L. Zoomers die alle lof ver dient voor de wijze waarop hij het koor vanuit het dal weer bergop waarts heeft gebracht. In de homofone koorgedeeltes (bij voorbeeld de koralen) is het koor op z'n best. Dan is ook te merken dat de dirigent streeft naar afwerking in in tonatie en articulatie (bijvoorbeeld in het slot van elke regel). Het is te hopen dat het koor op deze ingeslagen weg doorgaat, want zoals bij elk koor geldt ook nu: er kan al tijd wel iets beter. Een punt waaraan ongetwijfeld al veel werk is verricht, maar wat beter kan is de homogeniteit van de koor klank. Bij koorzang is het ideaal om per stem één klankkleur te hebben, zodat je een partij hoort en niet een aantal losse stemmen. Wanneer de vrouwenstemmen dezelfde homoge niteit zouden bereiken als de man nenstemmen (met name de tenoren) zou het een verrijking van de koor klank betekenen. Begeleiding Het koor werd op deskundige wijze begeleid door mevrouw P. van Wijk- de Rijke, ditmaal als claveciniste. Het zou ook de moeite waard geweest Advertentie Met de donkere dagen voor kerst in zicht geeft berg mans brillen sfeervol licht zijn het koor eens a capella te be luisteren (bijvoorbeeld in de Bach- koralen), want het kan! Hoogtepunt van het koor was het eerste deel van de cantate ,,Das neu- geborne Kindelein" Hier bleek dat het doel van een koor echt niet hoeft te zijn^om moeilijke werken te zin gen, maar: muziek maken en dat ge beurde met name in dit deel. Een eventueel onzekere inzet is dan niet belangrijk, als er maar muziek ge maakt wordt. Als instrumentaal intermezzo stond een Sonate voor klavecimbel en viola da gamba op het program ma. Wat velen waarschijnlijk niet be seft hebben is dat een viola da gam ba een vrij uniek instrument is. Het was in vroegere eeuwen' een onont beerlijk instrument. Later is het ver drongen door de vier-snarige cello. In onze eeuw hoeft men de eigen klankkleur van clit vijfsnarig instru ment-weei herontdekt. Toch zijn er maar weinig—het. instrument bespelen. Daai-om^isTTerièuk dit in strument in Zierikzee te kunnen ho ren. Bespeler van dit instrument was de heer J. Loubert. Een viola da gam ba heeft een niet eenvoudige speel aard, die afwijkt van de bekende cel lo. Zware opgave Het spelen van een complete Handel-sonate van vier delen is wel een erg zware opgave. Een splitsing in twee maal twee delen was wellicht beter geweest. De langzame delen zouden iets vlotter kunnen. Dat besef je eerder als luisteraar dan als speler. Het eigenaardige in muziek is dat een langzaam tempo voor een passief luisteraar langzamer overkomt dan je als speler bedoelt. Terecht beloon de het publiek de uitvoerenden met een spontaan applaus. Een schaduwzijde op deze avond was waarschijnlijk iets waar nie mand wat aan kon doen: de stemming van de toetsinstrumenten. Misschien waren temperatuurschommelingen de oorzaak dat het clavecimbel en het tongwerkregister van het orgel niet op stemming bleven. Dan valt het ze ker niet mee om hierbij te zingen en te spelen. Een concert is voor een koor een he le stimulans. Met belangstelling zien we het vervolg tegemoet. Bloemen voor de dirigent en so listen, een dankbaar applaus van het publiek, vormden de afsluiting van dit (goed bezochte) concert. Jammer dat je op zo'n avond zo weinig koorle den van andere koren ziet. Maar wie weet M. v. d. V. dag 2 december om half vier 's mid dags twee wagens met elkaar in bot sing. C. W. v. D. uit Kortgene reed over de Caustraat in de richting van de Grachtweg. M. J. R. uit Zierikzee, die over de Calandweg reed zou geen voorrang hebben gekregen. Beide voertuigen liepen ernstige schade op. Takelbedrijf Jan de Jonge uit Zierik zee sleepte de auto's weg. BURGH-HAAMSTEDE Expositie De Bewaerschole De expositie in De Bewaerschole te Burgh-Haamstede over archeologi sche vondsten is heden-maandag ook in avonduren geopend voor publiek. Op verzoek van een aantal mensen, dat overdag niet in de gelegenheid is de tentoonstelling te bekijken, wordt de ruimte alleen vandaag ook 's avonds (van 19.00-21.00 uur) open gesteld. Auto's opengebroken In Burgh-Haamstede en Zierikzee zijn zaterdag 1 december twee auto's opengebroken. Uit de wagen van M. G. uit Lippstadt (W.-Dl.), geparkeerd aan de Strandweg te Nieuw-Haam- stede werden waardepapieren ont vreemd, Uit de auto van S. B. uit Zie rikzee werd geluidsapparatuur gestolen. BROUWERSHAVEN Autoradio gestolen Tussen 07.30 en 15.00 uur is vrijdag 30 november uit de wagen van T. A. H. uit Bruinisse een autoradio gesto len. De wagen stond geparkeerd op de Loswal te Brouwershaven. BRUINISSE Andere datum Sinterklaasmiddag In verband met de bezetting zal de Sint Nicolaasmiddag van de soos van mevrouw IJzelenberg niet, zoals was gepland, gehouden worden op woens dag 5 december. De middag is ver plaatst naar donderdagmiddag 6 de cember, eveneens in het Verenigingsgebouw. Dinsdag 4 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. De familie Costello maakt zich op om het eiland volkje te vermaken, ondanks dat er binnen de familie zelf nogal wat spanningen zijn. 16.15 uur Zeker weten. Populair we tenschappelijk rubriek 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie. Aad van den Heuvel en Han van der Meer presen teren nieuws van vandaag en giste ren. 17.30 uur Nieuws 18.25 uur Het verhaal. Olaf Wijnants vertelt over ,,De plagen" zoals in het oude testament beschreven. 19.00 uur De Freggels. 19.25 uur Links naast de pinguins. Zo langzamerhand beginnen de Thoms zich in het dierenpark meer thuis te voelen, niet in het minst doordat zij ook mensen leren kennen in de omge ving. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De 1, 2, 3-show 21.55 uur Brandpunt in de markt. Hierin hoe het met de Nederlandse economie staat. 22.50 uur Films en fans. Maandelijks quiz- en filmrubriek gepresenteerd door Hans van Willigenburg. 23.40 uur Adventsoverweging 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Vrouw zijn. De komende feestdagen worden hierin onder de loep genomen. 16.00 uur De Waltons. Olivia treurt over de dood van haar man en pro beert wat verstrooiing te zoeken bij de Waltons, 16.50 uur God is toch sterker 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant 19.45 uur Ronduit magazine 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur De andere kant van de revo lutie. Dokumentaire waarin de pro blemen belicht worden van Christe lijke hulpverleners in Costa Rica en Honduras die dringend om westerse steun verlegen zitten vanwege de steeds toenemende stroom vluchte lingen uit Nicaragua. 21.15 uur God verandert mensen 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur In beeld...Roeland Koning. Dokumentaire over de kunstschilder Roeland Koning. 23.30 uur Ars Musica DEN HAAG - PlT-crs die een thuis computer willen aanschaffen kunnen rekenen op bijstand van hun bedrijf. Die bijstand wordt geboden in de vorm van een renteloze lening van maximaal tweeduizend gulden voor de aanschaf van de computer'én ran dapparatuur. Dat bedrag irioetin twintig maanden worden terugbe taald, zo blijkt uit het PTT- peVsoneelsblafl Aangetekend DEN HAAG - Ter afsluiting van het .Japan '84 actiejaar" zal een grote Ja panse delegatie van 9 tot en met 16 december ons land bezoeken. Dit heeft de Exportbevorderings- en Voorlichtingsdienst (EVO) van het ministerie van economische zaken-za-; terdag beker'id gemaakt. DEN HAAG - Nederlandse vissers mogen sinds zaterdag 1 december in het Skagerak niet meer op schol vis sen. Staatssecretaris Ploeg van land bouw cn visserij heeft dat verboden, omdat de gezamenlijke Nederlandse vissers de hun toegwezen hoeveelheid van 1.500 ton van deze platvis inmid dels hebben opgevist. Dat heeft het ministerie van landbouw en visserij zaterdag bekend gemaakt. ROTTERDAM - De Dienst Gemeen te Belastingen in Rotterdam gaat middenstanders die met reclamebor den op de Rotterdamse amateur sportvelden adverteren een belastin gaanslag sturen. Gemeenteambtena ren inventariseren sinds kort de re clameborden langs de velden: Dit heeft een woordvoerder van de Dienst Gemeente Belastingen desge vraagd bevestigd. Binnenkort kun nen middenstanders een rekening te gemoet zien, die 25,50 gulden per vierkante meter bord aan reclamebe lasting bedraagt. Het gaat om een zuiver 'gemeentelijke belastingmaat regel, zoals bij voorbeeld ook hon denbelasting en havenbelasting. Dinsdag 4 december, 19.00 uur, Nederland 1: ,,De FreggelsGobo en de hond Sprokkel bij het gat in de muur, alwaar het avontuur begonnen is. Afdeling Noordgouwe DREISCHOR - De leden van de Plattelandsvrouwenbond afdeling Noordgouwe kwamen vorige week bijeen in het dorpshuis te Dreischor om ideeën op te doen voor het maken van Sint-Nicolaas-surprises. De avond stond onder leiding van me vrouw A. Voorhuis. Op een grote tafel stalde zij een groot aantal materialen uit, zoals: lappen in alle soorten en maten, repen kar ton, rollen papier, kant, goud- en zil vergaren. Mevrouw Voorhuis gaf een uitvoerige toelichting hoe met deze materialen gewerkt kon worden. Vervolgens was het de beurt aan de aanwezigen om een keus te maken uit deze spullen en zelf aan de slag te gaan. Hier en daar ontstonden ware kunstwerkjes, maar ook degenen, die het wat eenvoudiger hielden werkten met veel plezier aan hun surprises. Aan het einde van de avond, die in zeer snel tempo was omgevlogen sprak de presidente een dankwoord tot mevrouw Voorhuis, die de dames tijdens deze avond met raad en daad had bijgestaan en bood een bedrag onder couvert aan. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten stemmen er kennelijk mee in dat de Bondsrepubliek volgend jaar mei deelneemt aan de herdenking van de geallieerde overwinning in mei 1945. Volgens een hoge Amerikaanse func tionaris zullen de ministers van bui tenlandse zaken van de twee landen de mogelijkheden van een gemeen schappelijke herdenking bestuderen. Bondskanselier Helmut Kohl had in zijn besprekingen in het Witte Huis laten blijken dat het Duitse volk hier veel belang aan hecht. ZIERIKZEE Wees en zegen De Herv. vrouwengroep Wees een zegen komt donderdag 6 december bijeen in het Herv.verenigingsge- bouw te Zierikzee. Aanvang 18.30 uur. Aanrijding Op de Julianastraat te Zierikzee zijn zondag 2 december twee auto's met elkaar in botsing geraakt. J. T. uit Burgh-Haamstede wilde bij de ver- keerszuil keren in de richting van de Provinciale weg. J. S. uit Ouwerkerk wilde T. links voorbij, maar T. zag de andere wagen niet. Beide auto's raak ten beschadigd. Botsing op kruising Op de kruising Calandwcg- Caustraat te Zierikzee kwamen zon 30 Ze vroeg dit zo terloops aan Aagt, maar toen die zuinig keek, voegde ze er snel aan toe: ,,Waar is Willem?" ,,Die is erop uit." Aagt glimlachte nu en deed geheimzinnig. ,,Het is Sin terklaasavond, hè. Hij moet zo hier en daar eens kijken wat er gebracht is." „Natuurlijk." Welmoet knikte. „Misschien komt hij dan ook wel bij ons. Ben je klaar, Grietje?" Want die aarzelde nog steeds en keek haar peet vragend aan. „Ga dan maar," gaf Aagt toe. „Maar op tijd thuis hoor." Onderwijl Grietje zich omkleedde, zag Welmoet de kamer eens rond. Wat leefden deze mensen toch ar melijk. Ze kwam vaak in kleine huis jes van het volk, want daar liet moe der geregeld iets brengen van wat er op de hoeve te veel was. Het was haar bij die korte bezoeken opgevallen dat zelfs bij de meest behoeftige lieden een zekere gezelligheid kon zijn, die je een gevoel van thuiszijn gaf. Een goed verzorgde bloeiende plant, een glanzend stuk koperwerk, een bos bloemen in een aarden kan en soms was het enkel het vuur in een schoon aangeveegde haard, dat zo'n eenvou dig vertrek aangenaam maakte. Bij Aagt was echter niets van dit alles; geen plant, geen glans, zelfs geen vuur. De lege, uitgebrande haard was koud. Even koud als alles in dit nare oude huis. Ze huiverde en haastte zich om Grietje te volgen, die met Rik al in de open deur stond te wachten en daar plotseling een vrijer in ontvangst moest nemen, tot groot vermaak van Aagt en Welmoet, want ze had in haar verbouwereerdheid niet eens op de door J. VISSER-ROOSENDAAL brenger gelet. Ze scheen er totaal van in de war te zijn en toch ook opgewon den van blijdschap. Haar wangen gloeiden en haar ogen straalden nog meer dan anders. Maar Welmoet drong aan om te gaan, dus legde ze de koek in haar kast en volgde Welmoet naar het huis van IJsbrand, waar het dit keer een echt gezellige avond werd. Marie Sijverts zag bij de haard en bakte wafels, vader schonk de war me, gekruide wijn en Geert zette fruit .en noten op de tafel. Steeds meer volk kwam naar binnen lopen, genode en ongenode gasten. Broer Pieter, die vanavond niet eens thuis was, scheen de trekpleister te zijn waar iedereen op aankwam. Willem Aagtes was juist vroeg genoeg om nog een stuk van de reuzengrote, met wal noten bezette kruidenkoek te krij gen, die moeder zelf gebakken had. Tben Geert hem dat bracht, vertelde ze meteen dat Welmoet twee vrijers had gekregen. „Twee? Hoe kan dat nu?" vroeg Willem wrevelig. „Van wie was die andere dan?" Geertrui hoorde dit en een glimlach trok rond haar lippen. Die Willem bleef toch een echte lummel. „Dat weet ik niet," zei Geert. „Maar die ene is geen geschenk van een zuinige gever. Die is versierd met echt suikerbakkerswerk en met amandelen bestrooid." Geertruis glimlach werd olijker toen ze Willems ergernis zag. Tben hij zijn koek verorberd had, bracht Wel moet hem een wafel en ze vroeg meteen: „Grietje heeft ook een vrijer gekre gen. Wee jij van wie die is?" „Wat zou ik zei hij onverschil lig en hapte dadelijk gretig in het broze gebak. Tben de wafel brak, stopte hij meteen alles maar in zijn mond. Welmoet bekeek hem weer eens, van zijn klompen tot zijn nu hevig uitpuilende wangen. „Wat zou je ook weten," beet ze hem toe en ging weer met de lege schotel naar de haard, waar Marie steeds weer voor nieuwe wafels zorgde. Ze bleef even staan kijken naar de vaar dige wijze waarop die met vuur en ij zer van dun wit beslag brosbruine' geurige wafels bereidde. Tben stelde ze die dezelfde vraag. Marie zag eerst naar haar en dan een poosje naar Grietje, die kalm bij de tafel zat en dromerig in de kaars vlam keek. „Ik kan het niet gissen," zei ze dan. „Maar misschien heeft ze zelf enig vermoeden. Vraag het haar zelf maar eens." Daar kwam het die avond echter niet meer toe door de ongewone druk te en toen ze eraan dacht, waren Grietje en Willem al samen ver trokken. Die wist wel haast zeker wie de ge ver was van het geschenk dat ze voor het naar bed gaan nog even in haar beide handen nam. Morgen te drie uur voor de middag, zou ze deze vrij er delen; elk een even groot stuk, en niet Willem het meeste, zoals anders. De koek was van Sijmen, de jonge knecht. Die gaf haar graag af en toe een beetje vreugde, en hij was dan blij omdat zij het was. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4