Bruinisse moet wensen en plannen wat opschuiven Sint met ponywagen naar Noordgouwe Openbaar vervoer bracht Sinterklaas in Zonnemaire Play-backgroepen uit Dreischor hadden enthousiast publiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 december 1984 Nr. 23637 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Financiële positie zorgelijk BRUINISSE - „De financiële positie van de gemeente Bruinisse lijkt, gelet op de post onvoorziene uitgaven, die na de eerste wijziging circa f 80.000,omvat, nog niet zo gek". Dit schrijven b. en w. in de toelichtingsnota bij de begroting voor 1985. De meerjarenraming echter, zo benadrukt het college daarop volgend, „laat overduide lijk zien, dat de financiële positie van onze gemeente noch rooskleurig noch redelijk te noemen is, doch zorge lijk." Bij de tweede wijziging 1985 namelijk zal de post „onvoorziene uitgaven" al van circa 80.000,— zijn te ruggelopen tot ongeveer 6.000,—. B. en w. erkennen dan ook dat er de komende jaren nagenoeg geen ruim te zal zijn voor het ontwikkelen en/of uitvoeren van onrendabele ka pitaalsinvesteringen. Structureel is er slechts sprake van een vrij beperk te financiële ruimte (circa 60.000,—) welke nagenoeg geheel op zal gaan aan kapitaaluitgaven waaraan niet te ontkomen is (hertaxatie onroe- rend-goedbelasting, vervanging offi ce-computer en aanschaf materiaal voor de dienst gemeentewerken. Vele plannen en wensen in de ge meente Bruinisse zullen dan ook we gens een gebrek aan financiële mid delen in de toekomst moeten worden opgeschoven. Een en ander is, vol gens de toelichtingsnota, een direct gevolg van in de afgelopen jaren ge dane diverse vrij forse investeringen, die gedurende een reeks van jaren het gewone budget met aanzien lijke bedragen wegens rente, afschrij ving en exploitatiekosten belasten en uiteraard ook van de algemene eco nomische teruggang. Gebruik reserves Ondanks de financieel zorgelijke situatie, zullen volgens het Bruse col lege de komende jaren enkele op de prioriteitenlijst vermelde grote kapi- taalswerken toch kunnen worden ge realiseerd, echter slechts door het ge bruiken van daartoe gereserveerde gelden. Ten behoeve van deze realise ring zal het, volgens b. en w. vermoe delijk ook noodzakelijk zijn een langlopende geldlening af te sluiten. Een bescheiden, maar vermeldens waardige post op de prioriteitenlijst voor 1985 vormt het bedrag van 9.133,— ten behoeve van aanslui ting bij de gemeenschappelijke bi bliotheekvoorziening Schou- wen-Duiveland. Volgens het college is het wenselijk, dat de gemeente Bruinisse zich met ingang van 1985 aansluit bij de gemeenschappelijke bibliotheekvoorziening Schou- wen-Dui veland De jaarlijkse aansluitbijdrage is, aldus b. en w. te ramen op 9.133,—. Volgens de te sluiten overeenkomst zou de nieuwbouw van de hoofdbibli otheek in Zierikzee daarin zijn begre pen. Verder deelt het college mede. dat de inbreng als filiaal in de Eilan- delijke Stichting van de plaatselijke bibliotheek, onder beheer van de Cul turele Stichting Bruinisse in onder zoek is. Zodra de filiaalbegroting klaar is, kan worden beslist welke weg ingeslagen moet worden. Met de daaruit voortvloeiende consequen ties is nog geen rekening gehouden kunnen worden", aldus b. en w. Rioleringswerken Een forse post op de prioriteiten lijst 1985 vormen de rioleringswer ken in de Dokter de Kockstraat, Ste nenpad en Dreef-Dorps weg, te weten: 550.000,—. De kosten van deze riole ringswerkzaamheden kunnen volle dig worden gedekt uit de hiervoor ge vormde waardevaste reserve. De werkzaamheden omvatten: het ver bindingsriool in de Dokter de Kockstraat, inclusief de te maken overstortput en verder het omleggen van het riool tengevolge van de bouw van het scholencomplex nabij Ste nenpad, tevens noodzakelijk als dy namische bergings-capaciteitsvergro- ting, alsmede de aansluitende aanleg van een verbindingsriool Dreef- Dorpsweg en vervanging van het ri ool in de Dorpsweg. Het college acht het verder wense lijk eenmalig voor een bedrag van 200.000,— te beschikken over de re serve „Winst verhuur jachthaven" en dit bedrag te storten in een waarde vaste reserve in de toekomst uit te voeren reconstructies van wegen en straten. B. en w. denken in dit ver band aan een reconstructie van de af rit Havenkade tot het eind van de( Nieuwstraat en hebben ook een aan-' tal kleine kapitaalswerken in deze sfeer in gedachte. B. en w. achten het ook noodzake lijk met ingang van 1985 minimaal 15.000,— te reserveren voor de aan schaf van een micro-computer. De huidige apparatuur is vier jaar in be drijf. Aangezien de levensduur van een dergelijke office-computer va rieert van vijf tot zeven jaar, zal over enkele jaren tot aanschaf van nieuwe apparatuur moeten worden overge gaan. De kosten van een dergelijke aanschaf bedragen circa 100.000,—. De komende jaren zullenverder ook een aantal machines van de dienst gemeentewerken moeten wor den vervangen. Het betreft bijvoor beeld de vrachtauto, de zoutstrooier en de naaimachine in 1986, de Deutz tractor en de kantenmaaier in 1987 en de Holder tractor in 1988. Het college acht het noodzakelijk hiervoor gel den te 2-eserveren, teneinde de ver vanging in de toekomst te kunnen realiseren. Voor 1985 en 1986 werden reserveringen, van 10.000,-^- opgeno men, voor 1987: 15.000,— en voor 1988: 20.000,—. Onroerend-goed- belasting- De prioriteitenlijst 1985 vermeldt ten behoeve van de hertaxatie Onroe- rend-goedbelasting een post van 60.000,—. De nieuwe waarden zullen in het belastingjaar 1986 voor het eerst worden toegepast. Volgens het college valt te verwachten, ,dat deze aanzienlijk lager zullen zijn dan de huidige waarden, waarbij de vakan tiewoningen naar verhouding sterker zullen dalen. Zou, volgens b. en w. het streven er dan op gericht zijn om de opbrengst op het niveau van de voor gaande vijf jaren te handhaven, dan zou dat tot gevolg hebben, dat de be lastingdruk voor de inwoners van Bruinisse hoger zou worden en voor de toeristen lager. Om dat te voorko men werd in de meerjarenraming voor 1986 reeds een lagere opbrengst van de onroerend-goedbelasting ver werkt. De raad besloot reeds om met in gang van 1985 verhogingen toe te pas sen voor de begrafenisrechten, de haven- en zategelden en de in de le gesverordening vermelde rechten. Het college verwacht dan ook dat de raad voorlopig geen voorstellen meer tot belastingverhoging zullen berei ken. Ten aanzien van de stichting van een nieuwe sportzaal in Bruinisse werd in de jaren 1982, 1983 en 1984 steeds een bedrag van 100.000,— ge reserveerd. Met rentetoevoegingen zal het saldo van deze reserve aan het einde van dit jaar 324.481,13 bedra gen. In 1985 zal 200.000,— aan deze reserve worden toegevoegd. Met ren tetoevoegingen zal het saldo eind vol gend jaar dan 550.439,62 bedragen. Voor een spoedige verwezenlijking van de zaalsportaccommodatie werd dit jaar informatie opgevraagd bij di verse gemeenten omtrent al gebouw de sportzalen. De planning van het college is momenteel om begin 1986 met de stichting van de sportzaal te beginnen. Men verwacht deze accom modatie dan in de loop van 1986 ge reed te hebben. Ontsluiting- Industrieterrein De prioriteitenlijst 1986 vermeldt verder een bedrag van 12.000,— ten behoeve van de tweede ontsluiting in dustrieterrein. B. en w. wijzen erop, dat vooralsnog in de meerjarenra ming geen extra lasten werden opge nomen, omdat de uitgaven vermoede lijk zullen worden terugontvangen door grondverkoop. Bovendien neemt door deze ontsluiting de hoe veelheid uit te geven grond toe. De reconstructie Schipperslaan staat op de prioriteitenlijst voor 1988 voor een bedrag van 50.000,—. Het college acht het echter denkbaar dat dit werk in één der drie eerstkomen de jaren wordt uitgevoerd. Het werk zou dan ten laste komen van de reser vering ad 200.000,— ten behoeve van reconstructie straten. De kosten van de realisering van een verbinding Schipperslaan/Ca- sembrootstraat zijn thans nog niet bekend, doch kunnen worden toege rekend aan het bestemmingsplan Riekusweel. In de meerjarenbegro ting werden hier dan ook geen bedra gen voor opgenomen. Het parkeerplaatsenplan Droef Nieuwstraat behelst de aanleg van circa 35 parkeerplaatsen, waarvan de kosten circa 259.000,— bedragen. Uitvoering zal, volgens b. en w., niet voor 1989 kunnen plaatsvinden en ook dan is, volgens hen, een en ander nog afhankelijk van de omvang van de van rijkswege opgelegde bezuini gingen. Verder was op het tijdstip van het opstellen van de meerjarenra ming ook nog niets bekend over de vraag of de bouw van de supermarkt doorgaat. „De betreffende onderne mer heeft nog niets beslist. Dit is me de de reden waarom het plan ver vooruit is geschoven", aldus het colle ge. Het parkeren nabij het sportterrein wordt als een aanhoudend probleem aangemerkt, waarvoor in de toe komst een oplossing gevonden zal moeten worden. Tenslotte vormt ook de rekonstruc- tie Molenweg een investering, die nog enkele jaren vooruit geschoven zal worden. Wellicht overigens kun nen de lasten hiervan ten dele wor den gedekt uit het Fonds dorpsuitleg en ten laste van „Riekusweel" wor den gebracht. Zwarte Pieten waren zoek De rit had Sinterklaas niet veel strippen gekost want hij reisde maar in zijn eentje. Zijn Zwarte knechten bleken namelijk zoek te zijn, wat het humeur van de Goedheiligman enig zins had aangetast, vooral omdat hij, naar zijn zeggen, reeds de hele mor gen had gezocht. Slabbekoorn toonde zich zeer ver heugd deze bijzondere gast op Zonne maire te kunnen begroeten. Hij roem de in zijn welkomstwoord ook het muziekgezelschap Nut en Uitspan ning dat naar de mening van de bur gemeester nog steeds prima speelt. Hij achtte het verder belangrijk dat er goed lager onderwijs blijft op Zon nemaire, zodat alle kinderen in hun eigen dorp naar school kunnen. Sin terklaas was het hier mee eens omdat anders, zo zei hij, een stuk leefbaar heid van het dorp zou verdwijnen. Mijter Met een kreet van verrassing en de woorden: „Nu breekt mijn mijter" wees Sinterklaas hierna op één van zijn zoekgeraakte knechten die aan kwam op een berijdbaar gemaakte surfplank met opgetuigd zeil. Het bleek het exemplaar te zijn dat Sin terklaas beschikbaar had gesteld als hoofdprijs voor de verloting. Met luid geronk arriveerde Toon Boezelaar met de oranje kar van ge meentewerken, waarin zich een twee de Piet bleek te bevinden die na het rondbrengen van de cadeaujes in slaap was gevallen in dit voertuig. Omdat Sinterklaas een vredelievend man is bleef het bij een berisping voor zijn (on)trouwe knechten. Eén van de zoekgeraakte Pieten kioan Sint aan. De plank was de hoofdprijs Hierna werd achterop de gemeente- kar een stoel geplaast waarop de Sint plaatsnam en zo ging het in optocht door het hele dorp. Play-back wedstrijd In café Bommenedc reikte de Goed- ft per rijdende surfplank alsnog bij de voor de verloting. heiligman hierna prijzen uit van de tekenwedstrijd die via de lagere scho len werd gehouden, de jeugd ver maakte zich verder met een voorstel ling van poppentheater Bolus uit Goes. De organisator van dit alles, de middenstand van Zonnemaire, zorg de ook voor een play-back wedstrijd die 's avonds plaatsvond. Op een feestelijk versierde ponywagen hield Sint Nicolaas zaterdag zijn intocht in Noordgouwe. Voorafgegaan door de muziekvereniging Con Amore begaf de stoet zich naar het Dorpshuis voor een feestmiddag. Kinderfeest en play-backshow in Dorpshuis NOORDGOUWE - Zittend op een ponywagen en voor- afgaan door de muziekvereniging Con Amore heeft Sint Nicolaas zaterdagmiddag zijn intocht gehouden in het dorp Noordgouwe. Omstreeks half twee werd de Goedheiligman aan de rand van het dorp, aan het einde van de Ringopgewacht om met een optocht naar het Dorpshuis te worden geleid. Daar werd de Sint toegesproken door wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter, die te kennen gaf dat de bevol king van Noordgouwe erg blij was de Sint ook dit jaar weer in hun dorp te mogen begroeten. Op het programma stond zaterdagmiddag een kinder feest in het Dorpshuis, dat door Sinterklaas werd bijge woond tot omstreeks drie uur. Een van de onderdelen van het programma was een teken- en lachfilmfestival. Na het vertrek van de Sint en na een pauze werd door ne gen deelnemende groepen een play-backshow opgevoerd; deze groepen waren afkomstig uit Noordgouwe en Brou wershaven. ZONNEMAIRE - Dat Sinterklaas een inventief per soon is bleek zaterdagmiddag in Zonnemaire waar de Goedheiligman per openbaar vervoer arriveerde en een rondrit maakte achterop de kar van de dienst gemeente werken. Om 13.20 uur stapte de Sint in vol ornaat bij de halte Zonnemaire uit de bus. Hij werd verwelkomd door burgemeester C. Slabbekoorn, de harmonie en drum band van „Nut en Uitspanning" en enkele honderden be langstellenden. Rond half twee 's middags stapte de Sint bij de halte van Zonnemaire uit de bus. DREISCHOR - De fraai versierde zaal van het Dorps huis aan de Ring te Dreischor was zaterdagavond tot en met de laatste plaats bezet door inwoners van het dorp. Met enthousiasme keken en luisterden zij naar presenta tor Ko de Jonge en de optredens van 22 play- backgroepen, waarvan de acteurs zonder uitzondering afkomstig waren uit het oude ringdorp zelf. De muzikale avond vormde één van de drie initiatieven die de plaatse lijke ondernemers ter ere van het Sinterklaasfeest orga niseerden. Als speciale gast was burgemeester C. Slabbe koorn aanwezig. „Zo lang we in ons eigen dorpje zo veel deelnemers hebben, halen we er liever geen play-backgroepen van buiten Dreischor bij", vertelde Corrie Slager-Nelisse namens de onderne mers. En dat bleek ook niet nodig want de kaarten voor de tweehon derd plaatsen die het Dorpshuis kan herbergen bleken binnen twee dagen, reeds in de voorverkoop, te zijn uit verkocht. Vorig jaar oi-ganiseerden de dertien ondernemers, waaronder acht winkeliers uit het ringdorp voor het eerst een dergelijke avond, die meteen zeer succesvol bleek. Een her haling van het initiatief lag dan ook voor de hand en de organisatoren zijn enkele weken in de weer geweest om alles tot in de puntjes te verzorgen, zoals was te zien aan de kleurrijk ver sierde zaal en het professioneel ogen de podium dat door de familie Dijst was gecreëerd in zilver en zwart. Het enthousiasme van de optreden de acteurs deed de rest, zodat de jury, bestaande uit Petra en Helma Mat- thijsse uit Zierikzee, Adri en Marja Buyse uit Bruinisse en Koert Bouw man uit Burgh, geen gemakkelijke taak had. In de groep A (deelnemers tot twaalf jaar) gingen Thijs Smoren- burg en Koos van Velzen met de hoogste eer strijken door hun creatie van Robert Paul. Tweede werd Ro nald Slager die Imca Marina Play backte en derde Amar de Wit en Hugo-Jan Doeleman die als Herman Brood en Henhy Vrienten op het po dium stonden. In groep B, deelnemers boven de twaalf jaar, konden de juryleden moeilijk tot een beslissing komen met als gevolg dat er twee eerste en twee tweede plaatsen uit de bus kwa men. Ellen en Lenneke van Schelven, Karin en Andre Jacobsen en Joke de Rijke verdienden met hun vertolking van Meat loaf de hoogste eer, die zij deelden met Wim Bolkenbaas en Luc Heyboer voor hun vertolking van het BH-duo. Op de tweede plaats eindigde Ivon- ne Bakker met nikkelen Nelis van Wim Sonneveld en vader Ed Dijst die met hun zoons Erik, Marco, Dennis en Norman de Toendra's tot leven bracht. Behalve de play-back-avond orga niseerden de ondernemers ook een winkelweekactie in Dreischor, waar bij gedurende een maand wekelijks vijf slagroomtaarten worden uitge loot op bonnen die de klanten krijgen bij elke bestede 5,-. Op de verjaar dag van de Sint, 6 december, zullen op deze bonnen grotere prijzen, waar onder een tuinameublement, worden getrokken door burgemeester Slab bekoorn. Verder kunnen de inwoners van het ringdorp zich deze weken het hoofd breken op jeugdfoto's van de acht plaatselijke winkeliers die in de betreffende winkels hangen. Wie de ze oude plaatjes op de juiste wijze weet te combineren met de huidige neringdoenden (of gewoon goed gokt) weet zich eveneens verzekerd van een prijs op zes december.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3