Veel te weinig politie op Schouwen-Duiveland Sinterklaasintocht voor dertien kinderen Reünie leerlingen School met de Bijbel Rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland houdt inbrekers aan 8i tr DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> PB ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eldorado Geslaagd concert Doelpunten Trainer weg Een werkgroep van sportvissers is van mening De Zierikzeese Oratoriumvereniging gaf zater- Het niet kunnen scoren van doelpunten begint Bruse Boys-trainer Jan Englebert brak het dat de Oosterschelde een eldorado kan wor- dagavond een zeer geslaagd concert in de Zierikzee danig parten te spelen. Vlissingen voorbije weekeinde met de zaterdag tweede den voor de zalm- en forelvisserij. (Pag. 2). Rooms-Katholieke kerk. (Pag. 4). werd in het nauw gedreven, maar de bezoe- klasser. De organisatorische laksheid werd kers scoorden. (Pag. 6). hem te machtig. (Pag. 7). MAANDAG 3 december 1984 141ste jaargang Nr. 23637 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Misdaad blijft altijd misdaad en nooit heeft de schoonheid als sluier voor haar lelijkheid kunnen dienen. Crébillon Regio-burgemeesters vragen langs politieke weg aandacht voor probleem Met de vlag van Looperskapelle boven in de mast arriveerde de kano bij de brug. Omdat de kano eerst nog onder de brug door moest, diende de Sint op het allerlaatste moment de vlag te strijken. Sint arriveert in Brijdorpe en Looperskapelle LOOPERSKAPELLE/BRIJDORPE - Sint Nicolaas heeft zaterdag een hele goede beurt gemaakt met één van zijn vele intochten. Dat gebeurde in Looperskapelle en Brijdorpe, waar de Goedheiligman per kano arriveerde. BRUINISSE/DUIVELAND - Vanuit hun verantwoorde lijkheid voor de openbare orde, hebben de burge meesters op Schouwen-Duiveland onlangs besloten langs politieke kanalen de aandacht te vestigen op het strukturele probleem van de te geringe politiesterkte op Schouwen-Duiveland. Ieder voor zich zal zijn/haar poli tieke geestverwante Tweede Kamerleden met deze situa tie konfronteren. Al enkele jaren hebben de regio burgemeesters getracht via de hiërarchieke wegen in de ze problematiek verbetering te brengen en werd gepleit de strukturele sterkte van de politie op Schouwen-Dui veland op tenminste vijftig man te brengen. Tot op he den echter zonder resultaat. cheerd zijn geweest. Hoewel deze vorm van bijstand is te waarderen, brengt het, aldus burgemeester T. C. Hekman, geen oplossing voor het strukturele probleem van de te gerin ge politiesterkte op Schouwen-Dui veland. Deze mededelingen worden gedaan zowel in de toelichtingsnota bij de gemeentebegroting 1985 van Bruinis- se als in die van de gemeente Dui- veland. Terugblikkend op het afgelopen zo merseizoen wordt in de toelichtings nota van Bruinisse vermeld, dat in de vakantieperiode van 7 juli tot en met 19 augustus vijftien personeelsleden uit de distrikten Dordrecht en 's- Gravenhage in deze regio gedeta- Voor het eerst in de geschiedenis had Sint Nicolaas besloten om de beide dorpen met een bezoek te vere ren. De weinige aanwezige kinderen keken hun ogen uit dat Sinterklaas helemaal naar de brug over de vaart tussen beide dorpen was komen va ren met een kano, die werd voortbe wogen door een dapper peddelende Zwarte Piet. Toen de kano van de Sint in de verte zichtbaar werd, konden de schaarse aanwezigen in de juiste stemming ko men door de Sinterklaasliedjes, die vrolijk uit een bandrecorder klon ken. Nadat de peddelende Piet vak kundig onder de brug was doorgeva ren waarbij de Sint de meegevoerde vlag van Looperskapelle tijdig dien de te strijken om een aanvaring tus sen de brug en de ranke kano te voor komen, werd de kano naar de wallekant gestuurd waar de beide zeevarenden via een lange ladder naar de weg omhoog klommen. Altijd vergeten Toen de Spaanse gasten veilig op het wegdek stonden, werden Sint en Piet toegesproken door dc heer C. F. Boogerd, één van de organisatoren van het feest. Hij sprak namens alle bewoners van beide dorpen een wel komstwoord uit: ,,U hebt ons in het verleden altijd vergeten. Daarom zijn we nu zo blij dat u eindelijk ook eens een bezoek aan ons brengt". Vervolgens wandelde het gehele ge zelschap, Sint, Piet en toeschouwers, naar Loperskapelle. Daar bracht de Na een moeizame peddeltocht door de Schouwse dreven arriveerden Sint en Piet met hun kano bij de brug over de vaart i?i de Kappeleweg. Desondanks gaf Piet een nog vrij fitte indruk, nadat hij de Sint veilig en droog in Loopers kapelle/ Brijdorpe had afgeleverd. Sint een bezoek aan de oudste en aan de jongste inwoner van het dorp. De oudste, de heer Willem Verton, is 91 jaar, terwijl de jongste, Arjen Boo- gert, een leeftijd heeft van enkele maanden. Daarna werd ten huize van de fami lie Boogerd met alle kinderen van beide dorpen: vier uit Brijdorpe en negen uit Looperskapelle, een Sinter klaasfeest gevierd. Er werden mut sen geplakt en naar de poppenkast gekeken, terwijl de ouders genoten van een kopje koffie. Uiteraard was er voor alle kinderen ook een pakje. Ter gelegenheid van de intocht had den veel bewoners van beide dorpen de vlag uitgestoken. Met man en macht werd de Goedheiligman langs een lange ladder tegen de wallekant opgetrokken. De kano behield daarbij gelukkig een horizontale positie. Iti Bruinisse BRUINISSE - Op zaterdag 29 december vindt in het pannekoekhuis ,,De Cleene Mossel" een reünie plaats van leerlingen die in de periode van 1948 tot en met 1953 dc zesde klas van de „School met de Bijbel" te Bruinisse hebben doorlopen. Het initiatief gaat uit van Jan Schikker, Dies van 't Leven en Paut- je Huibers-de Jonge. vaste norm en resulteerde in de orga nisatie van een dag van samenkomst gepland op zaterdag 29 december, 's middags om vier uur in ,,De Cleene Mossel" aan de Oude Straat te Brui nisse. Onder het genot van een kopje koffie, een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samenzijn kunnen de reünisten herinneringen ophalen over hun vroegere schooltje, hun be levenissen en de periode na de school. Het kontakt-adres van de reünie is: Pautje Huibers-De Jonge, Korte Ring 6, 4311 AR Bruinisse. Tel. 01113-1234. Het idee van een reünie rijpte tijdens een telefoongesprek dat Jan Schik ker vanuit Bremen (W-Dl) voerde met Dies van 't Leven. Van 't Leven: ,,Jan had me al vlug over gehaald om mee te doen. We hadden elkaar sinds 1954 niet meer gezien of gesproken. Ineens realiseer je je dat dat het 30 jaar gele den is. Je vertelt elkaar hoe het je is vergaan sinds die lagere school. Je voelt een niet te verklaren verbon denheid vanuit dat geborgen lagere schooltje in Bru, waar we toch veel plezier met elkaar hebben beleefd". Het spontaan geboren idee kreeg ZIERIKZEE - De Rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland heeft bij een on derzoek naar diverse inbraken en diefstallen zes daders en drie helers aange houden. De zaak kwam aan het rollen met de aanhouding van J. R. W. (19) uit Oosterland en A. J. U. (18) uit Nieuwerkerk. Zij werden tijdens een poging tot inbraak in een winkel in Ridderkerk op heterdaad betrapt door de gemeente politie van die plaats. Voorzichtig geschat komt de politie op een bedrag van ruim 100.000,- wat door de verdachten is weggenomen en aan schade is aan gericht. plegen van de feiten doorverkocht aan de helers. Bij de daders thuis is slechts een kleine hoeveelheid ge reedschap teruggevonden. Ook de crossmotor is bij een van de verdach ten teruggevonden. Het t.v. toestel wat de daders weg namen, gooiden zij in Zierikzee ka pot, nadat zij ontdekten dat in het toestel een merkteken van de eige naar was gegraveerd. Ook gooiden zij gereedschap en dergelijke in sloten en in het Haringvliet, als bleek dat het moeilijk verkoopbaar was. De verdachten voerden hun praktij ken uit vanaf augustus 1984 tot he den; de meeste feiten werden ge pleegd in oktober en november. De in Ridderkerk aangehouden J. R. W. en A. J. U. waren bij al de inbraken en diefstallen betrokken en namen de anderen in wisselende combinaties mee De prijs die zij voor de spullen kre gen is een schijntje ten opzichte van de waarde. De verdachten zijn na ver hoor en bekentenis na een paar dagen ingesloten te hebben gezeten in het politiebereau, weer op vrije voeten gesteld. De politie verwacht, dat zij in de komende dagen nog enkele aanhou dingen zal verrichten. Na verhoor in Ridderkerk werden de verdachten W. en U. overgedragen aan de Rijkspolitie Schouwen-Duive land die enkele van de verdachten al enige tijd in de gaten had voor diefstallen inbreken op Schou wen-Duiveland. De daders zijn naast W. en U.: de 22-jarige H. de W. uit Rotterdam, P. V. (18), R. F. M. B. (20) en W. W. (18). allen uit Nieuwerkerk. De helers zijn: F. D. (23) en M. J. v.d. W. (34), beiden uit Oosterland en S. B. (25) uit Ridder- derk. Tijdens het onderzoek bekenden de verdachten inbraken/diefstallen: in supermarkten in Haamstede bij o.a. campings (buit: koffie en sigaretten); bouwketen in Rotterdam en Dor drecht (buit: bouwmaterialen en ge reedschap); supermarkt in Nieuwer kerk (buit: melk); woning in Zonnemaire (buit: schilderij); bunga lowpark Bruinisse (buit: t.v. kleur); Scholen in Zierikzee en Bruinisse (buit: electronische app.); Kralingse Bos R'dam (Crossmotor); Oosterland (bromfiets); tevens diversen diefstal len van benzine uit geparkeerd staan de auto's. In totaal bekenden de ver dachten 24 feiten gepleegd te hebben. De buit werd vrijwel direct na het Sterkte-formule De thans geldende sterkte-formule is gebasseerd op de in het bevolkings register ingeschreven inwoners, in ca- su ongeveer 30.000 en bedraagt één op de 750 inwoners. Voor Schouwen-Dui veland betekent dat een politiesterk te van 38 man. Voor een recreatiege bied als Schouwen-Duiveland, waar tijdens de vakantiepiek naar schat ting 120.000 niet ingeschreven perso nen verblijven, wordt deze sterkte formule door de regio-burgemeesters onjuist en niet realistisch geacht. Hierbij dient nog vermeld te worden dat op Schouwen-Duiveland ruim vierduizend tweede woningen zijn, die grotendeels buiten het seizoen en vooral tijdens de weekenden bezet zijn. Voor het hele jaar wordt geschat dat èr gemiddeld op Schouwen-Dui veland 10.000 extra bewoners zijn, Zet men deze aantallen af tegen de genoemde sterkte-formule, dan mag men, volgens de regio-bestuurders, in alle redelijkheid van het politie korps in deze regio niet verwachten, dat zij haar elementaire taak naar behoren kan uitoefenen. De omvang van de werkzaamheden van het politiekorps in deze regio worden in de toelichtingsnota van Bruinisse geïllustreerd met enkele cijfers: het aantal misdrijven, dat ter kennis van de politie is gekomen, be droeg in de maanden januari tot en met augustus: 1503. Ongeveer vijf procent bevond zich in de geweld sfeer. Het aantal overtredingen be droeg in die periode 4580. Het aantal aanrijdingen ten slotte 570. Gekonstateerd wordt, dat de afhan deling van al deze „schriftelijke za ken" bijna niet in de vakantieperiode kan plaatsvinden, omdat men dan de politie-ambtenaren op straat ingezet dienen te worden. Het gevolg hiervan is dat dan in het naseizoen veel admi nistratieve werkzaamheden verricht moeten worden, waardoor het gevaar ontstaat, dat er minder politiewerk wordt gedaan. Voorts komt, vervol gens de toelichtingsnota, door deze te late afdoening de schade-afwikke ling en de vervolging van het Open baar Ministerie in het gedrang. Bijkomend probleem Een bijkomend probleem vormt het feit, dat als gevolg van de bezuini gingsmaatregelen van de regering, een groot aantal gemaakte overuren in vrije tijd buiten het topseizoen te ruggegeven dienen te worden. Het op nemen van verlof en vakanties in de perioden, welke in het voor- en nasei zoen worden genoten, leiden tot een minder dan minimale bezet tingsgraad. Een andere faktor die van invloed is op de bezetting van het politie korps is, aldus de toelichtingsnota, het feit dat weliswaar geen personeel van Schouwen-Duiveland in de va kantiepiek wordt gedetacheerd naar Schiphol of andere speciale bewa kingsprojecten, maar dat dit na het vakantieseizoen moet worden inge haald en dat dan meer mensen voor deze projekten moeten worden gele verd dan normaal. conclusie De hierna volgende conclusie luidt: „Het voor- en na-ijleffect van de grote werkdruk in dc vakantiepiek heeft tot gevolg, dat de dienstuitvoering in het overblijvende kalanderjaar to taal wordt ontwricht en dat er thans momenten zijn dat er per acht uur drie politie-ambtenaren voor geheel Schouwen-Duiveland kunnen wor den ingezet". Volgens de betrokken bestuurders is hier dan ook sprake van een niet meer te verantwoorden situatie, on verkoopbaar aan de burgers tegen over wie de overheid in haar elemen taire taak, te weten bescherming van persoon en goed, schromelijk te kort schiet. Landelijk In de toelichtingsnota van de ge meente Duiveland vraagt burge meester J. van Bommel zich af, wat er moet gebeuren, wil men gehoor geven aan de steeds terugkerende- niet overdreven - vraag om versterking van het politie-apparaat. De handha ving van openbare orde en veiligheid achten de regio-burgemeesters der mate van belang dat de problematiek op Schouwen-Duiveland voortdurend onder de aandacht zal moeten worden gebracht totdat een verantwoorde oplossing is gevonden. In de toelich tingsnota van Duiveland wordt er verder op gewezen, dat het politie korps overigens niet alleen op Schou wen-Duiveland speelt. „Landelijk wordt algemeen een groeiende angst onder de burgers waargenomen over de handhaving van orde en veilig heid. De recente instelling van een zo genaamde burgerwacht, geeft hier van blijk. Op deze, ons inziens kwalijke ontwikkeling, zal spoedig een politiek antwoord moeten vol gen", aldus genoemde nota. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog; minimumtem peratuur ongeveer 2 graden; middag- temperatuur circa 7 graden. Matige wind uit zuid tot zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 7 dec.: Woensdag: Zonnige peric 1en Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 8.30, onder 16.30 Maan op 14.52, onder 3.50 Volle maan: 8 december (11.53) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4 dec. 0.15 12.22 6.12 18.34 Springtij: 10 december HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kans op regen is ook dinsdag klein. Een Oceaanstoring, die maandag in Engeland regen bracht, lijkt flink aan activiteit tc gaan inboeten. Wel zijn er wolkenvel den, maar daartussendoor komen flinke perioden met zon voor. In de Zeeuwse en Hollandse kust gebieden zou, zowel vanavond als morgen later op de dag vanuit zee een bui kunnen binnendrijven. De temperatuur daalt in de nacht tot ongeveer twee graden, aan zee blijft zij enkele graden hoger, 's Mid dags wordt de hoogste temperatuur ongeveer zeven graden. De wind, die eerste nog zuidoostelijk en matig is, ongeveer kracht vier, draait in de loop van de nacht en ochtend naar west, later terug naar zuidwest. In de volgende dagen blijft de wind uit richtingen tussen zuid en west waaien, de temperatuur blijft daar bij ongeveer op hetzelfde niveau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1