Weet je nog wel, ouwetje Ds. A. Kaars sprak voor velen over Samen op weg het verleden berichten ERIC DE NOORMAN SAMAN BV Reformatorisch Contact Jezus weende Martin van Driel boekt zege op Jan de Korte in kompetitie TOG 6 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse. 11.00 uur dr. D. Lissen- burg, Rotterdam; 19.00 uur ds. C. Bo- lijn, Serooskerke. Kerkwerve: 10.00 uur eerw. hr. M. Allewijn, Middel burg. Serooskerke: 10.00 uur ds. Bo- lijn; 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. O. C. Kerssen. Renes- se: 9.30 uur ds. T. S. Fahner. Noord- welle: 11.00 uur ds. T. S. Fahner. Scha- rendijke: 10.00 uur ds. J. B. Duk, H. Avondmaal. Brouwershaven: 9.30 uur ds. H. F. Meijer, em. te Scharendijke. Zonnemaire: 11.00 uurds. H. F. Meijer, 9.45 uur zondagsschool. Noordgou- we: 9.30 uur ds. D. R. Jonker, viering Heilig Avondmaal. Dreischor: 11.00 uur ds. D. R. Jonker, viering Heilig Avondmaal. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban. Ooster- land: 10.00 uur eerw. hr. M. J. Rouw; 18.00 uur ds. W. Vijfvinkel, 10.00 uur jeugdkapel, 19.30 uur zondagsschool, 19.30 uur Laterna. Srijansland: 10.00 uur eerw. hr. K. Groen; 18.30 uur ds. A. Schaap. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. W. F. Tfeekens. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. P. Blokland, voorbereiging H.A.; 18.30 uur ds. A. v. d. Waal, Middelhamis. Haamstede: 10.00 uur ds. A. Heuseveld, Den Haag-Loosduinen; 19.00 uur Avond gebed. Scharendijke: 10.00 uur ds. R. Kamermans, viering Heilig Avond maal; 19.00 uur ds. R. Kamermans. Brouwershaven Zonnemaire: Bostonpleinkerk: 10.00 uur ds. R. Stutvoet; 18.30 uur ds. R. Kamer mans. Nieuwerkerk: 10.00 uur dhr. R. H. Hartkamp, Brielle; 17.00 uur ds. Ten Hove. Bruinisse: 10.00 uur ds. Ten Hove; 17.00 uur dhr. Baas, Oolt- gensplaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. B. de Graaf; 18.00uurds. M. Dijkstra. Kerkwerve: 10.00 uur leesdienst; 15.00 uur ds. P. den Butter. Haamstede: 10.00 uur ds. M. Dijkstra, 17.00 uur ds. B. de Graaf. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Van Gelder, Nieuwerkerk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst, in de Lutherse kerk. Nieuwer kerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mevr. ds. A. Ochtman-de Boer te Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. R. Kamermans. ZIERIKZEE - Van de heer H. Vorwerk, een van de firmanten van het voormalig bedrijf Gebroeders Thien te Zierikzee, ontvingen we bovenstaande foto. De foto is gemaakt op 20 juli 1934 in Nieuwerkerk en toont drie Oosterlandse dames in Schouwse klederdracht, zij het dan dat ze hier het werktenuedragen met het gehaakte mutsje. De drie dames, nichten van elkaar, waren gefotografeerd ter gelegenheid van een verjaar dagsfeest. Van links naar rechts: Susanna v. d. Maas-v. d. Maas, Johanna Steenpoorte-v. d. Maas en Elisabeth v. d. Maas-Kwaak. SIRJANSLAND - De te Sirjansland gehouden vergade ring van de Vereniging Reformatorisch Contact was ook deze keer uitstekend bezocht. Voorzitter W. van den Ber ge opende de vergadering met het lezen van Jesaja 56. Ds. A. F. Kaars uit Haaften sprak in de plaats van Ir. J. van der Graaf, die zou spreken over Samen op weg. Johannes 11 35 Uiteraard ben ik in de loop der ja ren vaak in aanraking gekomen met mensen, die een geliefde overledene betreurden. Ik heb ook heel veel men sen beluisterd, die probeerden te troosten en ook zelf heb ik wel „troostwoorden" gesproken. Ik diep te ze op uit de Bijbel; dat werd van mij verwacht. Toch werd het mij steeds duidelij ker, dat troostwoorden dikwijls niet meer zijn dan „verlegenheidswoor den". Gezegden als „Niet voor Gods tijd" (hoet weet de spreker, dat het Gods tijd was. vraag ik me dan af, ik weet dat niet zo nauwkeurig of „Hij/zij heeft het nu beter" Wat ik niet erg vriendelijk vind tegenover hen, die de laatste tijd voor hem haar gezorgd hebben) of „Oude men sen moeten sterven, jonge mensen kunnen sterven" of welke andere troostwoorden we ook spreken, tot en met verhalen uit de Bijbel (het doch tertje van Jaïrus of de opwekking van Lazarus) ik vrees te moeten zeggen, dat er veel gezegd wordt om er onze verlegenheid achter te verber gen. Het is allemaal net zo goed bedoeld als wat ik laatst las over een vrouw, die een moeder probeerde te troosten met het verlies van haar dochtertje. Zij zei: „Wees nu maar kalm, het is al les goed met haar, want ze is nu in de hemel". De diepbedroefde moeder viel uit tegen de spreekster en door haar tranen heen zei ze: „Maar ik ben de moeder". M.a.w. ik moet haar mis sen. Ik denk: wij proberen veel te snel te troosten. Wij zouden ons eerst in moe ten leven in het verdriet van de ander door mee te vragen en mee bedroefd te zijn. We zeggen wel „Wel gecondo leerd" en dat betekent: „Samen met jou ben ik bedroefd", maar dat is een formule geworden. Waarom durven we niet met de be droefden mee woedend te zijn, mis schien wel boos op God of op wie dan ook, zoals ik eens las in een overlij densadvertentie van een jonge predi kant: „Wij zijn erg verdrietig en opstandig over zijn heengaan Wie durft bij de vreselijke dood van die jonge kinderen in Rilland-Bath beweren, dat dat op Gods tijd is ge weest? Waarom zouden wc geen woorden geven aan dat wat we op zo'n ogen blik voelen? Waarom verdriet, opstandigheid, woede, machteloosheid dichtsmeren met vrome teksten uit de Bijbel? Als of er in de Bijbel niet vaak genoeg te gen God opgelopen wordt! Lees er de Psalmen maar op na. Toen Jezus bij het graf van zijn vriend Lazarus stond, had zelfs Hij geen worden meer: „Jezus weende". Een van de meest aangrijpende teksten uit de Bijbel Onvoorstel baar: God, die zo met ons mee lijdt, dat Hom de woorden blijven steken in de brok in zijn keel. Hij kan slechts bedroefd zijn, mee-wenon. mee-huilen over onze schouder heen. Laten wij in Gods naam voorzichtig zijn met woorden bij begrafenissen, bij een condoleantiebezoek. Laten we proberen mee bedroefd tc zijn. „Jezus weende!" D. Schneider Ds. Kaars wees erop dat in onze we reld, waarin vele zaken aan verande ringen onderhevig zijn, ook de kerk c.q. de kerkelijke vergaderingen daardoor worden beïnvloed. Het gaat er in de kerk échter om, naar wie men luistert en men moet alleen luisteren naar het Woord en naar de Christus der Schriften, zoals Hij ons in dat Woord wordt geopenbaard. Spreker had de indruk, dat de be weging Samen op weg dit laatste niet doet. Zij luisterde ook niet naar de amendementen door de Hervormd Gereformeerden en de Confessione len op verschillende artikelen inge diend. Ze werden opzij geschoven. Kaars trok een vergelijking tussen de leden van de Combi Synode en Mo- zes, Ezechiël en de apostelen. Het gaat in de Synode niet om „wat zegt de Schrift, maar ik denk en ik meen en men interpreteert dan de Bijbel op zijn eigen manier en de Drie Formu lieren van Enigheid, die het in de Bij bel gestelde op onnavolgbare wijze verwoorden worden in de prullebak gedeponeerd. Menigeen die dwars te gen Gods Woord ingaan, worden als eigentijdse waarheden geventileerd, als de ware leer. Weinig goede woorden had ds. Kaars over, voor een ambtelijke ver gadering die op deze manier handelt met Schrift en Belijdenis. Afscheiding Met een grenzeloze hoogmoed werd in de Gereformeerde Kerken dezer Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Achlum-Hitzum (Herv. Geref. Samen op Weg): J. A. H. Tim- mers, kand. te Voorhout; te Franeker en Herbayum (toez.): F. A. Gijzel te Uithuizen; te Rijswijk (Z.H.): mevr. K. van Bergen, kand. te Krimpen a.d. IJssel. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Baard wijk (per 1-1-B5): J. F. Tanghe (gods dienstleraar te Drunen). Gereformeerde Kerken Beroepen te Oenkerk: drs. G. Tromp te Vaassen; te Alkmaar (ten behoeve van geest. verz. in het huis van bewaring): H. R. Hummelen te Amsterdam (geest. verz. van de Schutterswei in huis van bewaring Bergerhout), die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Groningen-Zuid: J. Slotman te Enschede-West. dagen de Afscheiding van 1834 her dacht. De schuldvraag ontbrak erbij, van verootmoediging was weinig te merken. En dat in een kerk, die amb telijke geschriften het licht doet zien, van in liefde tcouw^zijn en eerder een andere Synodale uitgave, waarin men de Bijbel tijdgebonden ver klaart en daarin stellingen poneert, die lijnrecht het gezag van de Schrift ondergraven, erger dan waarvoor men in 1834 uit de Herv. Kerk trad. Als men via Samen op weg, met deze kerk, die deze leerstukken het licht doet zien fuseert, dan is men op de verkeerde weg. Een fusie van kerken kan en mag alleen plaatsvinden, ais de vergade ring die daarover beslissen moet zich onderwerpt aan Gods Woord en aan de aloude Belijdenisgeschriften. Spreker wees op wat gezegd wordt in de Nederlandse Geloofsbelijdenis in de artikelen 27 tot 29 en over de Heili ge Geest in de artikelen 22 tot en met 24. De ware Kerk is de bewaarster van Gods Woord. Een Kerkvergade ring die besluiten neemt in strijd met Gods Woord behoeft niet te worden erkend, noch gehoorzaamd. Niet voor niets was door de voorzitter Jesaja 56 gelezen, waar het oordeel uitgespro ken wordt over de valse profetie. Over de herders die geen herders zijn, waarvoor in het Nieuwe Testament ook Petrus waarschuwt. Ook Calvijn heeft in diverse uitspraken, die door ds. Kaars werden aangehaald zijn waarschuwende stem laten horen. De Heilige Geest zal de Kerk bewa ren, ook al zal dat dan niet zijn door Synode-uitspraken, die de vrouw in het ambt stellen, die homofilie goed praten en die politieke uitspraken be vatten. Er zullen mannen blijven, die Kerk als de goede en enige weg blij ven wijzen en daarom mag men het hoofd niet in de schoot leggen. Domi nees en ambtsdragers hebben een taak het Woord te bewaren. Bederf Spreker moest tot zijn teleurstel ling konstateren, dat ook in de Gere formeerde Gezindte het bederf al is binnengeslopen. Onze eigen kringen zijn niet vrij van Barthiaanse smet ten en leringen en in menige boeken kast van Hervormd Gereformeerde predikanten c.q. predikanten van de Gereformeerde Bond treft men de werken aan van Noordmans en Mis- kotte. Maar het gezag van de midden orthodoxie taant in de Hervormde Kerk. Op de Synode mogen ze nog do mineren, de kerkgangers blijven weg, van een prediking die het Evan gelie op Barthiaanse wijze interpre teert en die politieke uitspraken doet in plaats van het Woord Gods onver sneden te verkondigen. „Samen op weg, zoals zich dat op de Coinbi Synode aandient zal moe ten worden afgewezen. Dat zal smaad en hoon tot gevolg hebben, maar de discipel is in deze ook niet meer dan zijn Meester. Christus luisterde naar de Vader. Dat bracht Hem aan het kruis. Dat werd ons be houd en de kracht en de majesteit van Gods Woord zullen uiteindelijk overwinnen. Christus als Hoofd der Kerk staat daar borg voor", aldus ds. Kaars. Uit de beantwoording van de vele vragen bleek onder meer, dat ds. Kaars nieuwe kerkscheuringen ver wacht als Samen op weg wordt inge voerd op de drammerige manier, waarvan men in het verleden blijk gaf. Na een dankwoord door voorzitter W. van den Berg, werd de lezing met dankgebed door ds. Kaars gesloten. De volgende vergadering zal wor den gehouden op donderdag 13 de cember. Spreker is dan ds. K. ten Klooster uit Lunteren, met het onder werp: De Gereformeerde prediking. AMSTERDAM - De kappers hebben de beunhazen in hun sektor de oorlog verklaard. Zij pikken het niet langer dat beunhazen hun totale omzet van 1 miljard afromen met ongeveer 280 miljoen gulden. LEIDSCHENDAM - Het Automati- Seringsbureau Toerisme (ABT) in Leidschendam verwacht niet dat per 1 januari zowel een Landelijk Bemid delingssysteem (LBS) als een lande lijk toeristisch informatiesysteem (TIS) op poten kan worden gezet. Dit heeft woordvoerder R. Brouwers van het ABT desgevraagd meegedeeld. DEN HAAG - Het Wetenschappe lijk Comité voor de Menselijke Voe ding is op verzoek van de Europese Commissie bezig met een onderzoek naar de eventuele gevaren van nitraat in levensmiddelen. Dit heeft het „da gelijks bestuur" van de Gemeen schap meegedeeld UTRECHT - De Staat zal in 1985 voor het eerst zelf gouden dukaten gaan uitgeven. De oplage is voorals nog vastgesteld op 30.000 exempla ren, die voor ongeveer tweehonderd gulden per stuk op de markt worden gebracht, zo heeft muntmeester Ir. J. de Jong van 's Rijks Munt donderdag op een perskonferentie in Utrecht meegedeeld. Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 29-11. Aanvoer 251 dieren. Prijzen per stuk: Luxe paarden 1600-/ 2950; voljarige 1400-/ 2550 luxe 2-jarige merries 1250-/ 2200 luxe 2-jarige hengsten 1150-/ 2150 luxe 1-jarige merries 600-/ 1300 luxe 1-jarige hengsten 600-/ 1200 veulens, luxe merries 400-/ 800 veulens, luxe hengsten 300-/ 800: hitten 650-/ 1550; Shetlandse pony's (ruins) 225-ƒ 525; Shetlandse pony's (merries) 275-/ 575. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den/ 4,90-/ 5,90; en oude 5,10-/ 6,10. De handel was rustig. De Eierveilingen BARNEVELD, 29-11. Eierveiling Eiveba BV. Aanvoer 4.260.420 stuks. Stemming: vast. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 10,00; van 55-56 gram 11,65-/ 11,95; van 60-61 gram 12,20- 12,55; en van 65-66 gram 13,00- 13,10. Eierveiling. Aanvoer 1.568.700 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 9,35-/ 10,55; van 56-57 gram 11,65-/ 12,00; van 61-62 gram 12,35-/ 12,60; en van 66-67 gram 13,35-/ 13,45. Eiermarkt. Aanvoer 1.650.000 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 48-54 gram 10,40- 12,60 per 100 stuks, kg-prijs 2,17- 2,33; van 57-61 gram 13,00-/ 13,75 per 100 stuks, per kg 2,28-/ 2,25; van 64-67 gram 14,00-/ 14.40 per 100 stuks, per kg 2,19-/ 2,15; scharrel eieren 1,00-/ 1,50 per 100 stuks ho ger; witte eieren 63 gram 13,50 per 100 stuks. uit de krant van 50 jaar geleden WESTEN-SCHOUWEN - Deze week zijn de meer uitgebreide win- terwerkzaamheden in de Domaaniale duinen weer begonnen. Een 65-tal mannen zijn thans bezig aan het helm steken. Deze helm is bestemd voor bepoting na aangebrachte schuttin gen van de uitgestrekte zandrug, den bekenden Blinkert, achter 't pomp station der waterleiding. Een groot verstuivingsterrein wordt zodoende weer vastgelegd, wat ook ten goede komt aan de naburige duingedeelten. Daarna volgt spitten en andere werk zaamheden, die als een welkome werkverschaffing in onze omgeving zeer gewaardeerd wordt. Ondanks de langdurige droogteperiode der laat ste jaren houdt de bebossching zich prachtig. Het wegennet is thans weer uitgebreid met een aangelegden nieu wen weg. ZIERIKZEE - Op Dinsdag, Woens dag en Donderdag 11, 12, en 13 De cember a.s. zullen de welbekende Kerstpotten van 't Leger des Heils weer op het Kraanplein, Havenplein en kruispunt Dam-Schuithaven op gesteld staan. Het publiek wordt vriendelijk uitgenoodigd hun geldstukken door de gleuf in het dek sel aangebracht te laten glijden. Zo als bekend is, zal het geld bestemd worden om de armsten der stad met Kerstfeest een Kerst gave te schenken en hen verder gedurende de volgende wintermaanden te helpen. We ver trouwen dat deze zaak een even groot succes zal behalen als in vorige jaren. OOSTERLAND - Vrijdagmiddag jl. vond door het bestuur der bewaar school, daartoe in staat gesteld door een door de familie van Vessem ge schonken legaat, de jaarlijksche uit- deeling plaats van kledingstukken aan de kinderen die dit jaar de be waarschool hebben bezocht. Voor elk jongetje of meisje was een mooi afge werkt jekkertje of manteltje disponi bel, dat aan de ouders werd ter hand gesteld. Ook kreeg elk kind nog een zakje met St.-Nicolaassurprises. Het was voor bestuur, ouders en kinderen een zeer aangename middag. ZIERIKZEE - De Concertzaal is dit jaar wel gelukkig met de films die zij op de weekends voor het kijkgrage publiek kan vertoonen. Maar in „Cal- vacade", dat Zaterdag en Zondag werd vertoond en ook Dinsdag zal worden gedraaid, heeft de bioscoop in dit seizoen, naar onze smaak, wel het allerbeste gegeven. Zoals we reeds Vrijdag opmerkten, kan van de ze film geen korte inhoud worden weergegeven, zonder de sfeer te scha den. Want het zijn juist de stemmin gen waarin het in deze pracht rol prent gaat, naast de fraaie cinemato grafische opnamen, waarvan ieder geniet. Jammer, dat Zaterdagavond het geluid van de film het geheel niet krachtig steunde, maar het is geluk kig verholpen. Het natte weer van de laatste dagen schijnt de handicap te hebben veroorzaakt. De cabine is nu extra verwarmd en darmee het euvel verholpen. BRUINISSE - In de huishoudelijke kompetitie van de Bruse schaakver eniging TOG verraste Martin van Driel met een overwinning op Jan de Korte. Van Driel is door deze over winning leider geworden in de lopen de kompetitie. J. de Jonge klopte K. van de Bos en A. van Klinken was te sterk voor A. Knop. Overwinningen waren er ver der voor C. en A. van de Berge. Zij klopten respektievelijk voorzitter J. Reurich en M. Kik. L. Houkamp won van J. de Ronde en H. van de Berge en L. Hoekman kwamen als enigen re mise overeen bij de senioren. R. Bal overtroefde E. Wiebrens en dat deed M. Houkamp met R. de Waal. Bij de jeugd werden vijf partijen afgewerkt. J. Hoekman klopte W. Lems en W. van den Ouden was te sterk voor M. van de Velde. S. de Waal boekte een overwinning op S. Grom- minger. B. Neele kon het niet bolwer ken tegen R. van den Ouden en I. Coppoolse en P. Knop deelden broe derlijk het punt. De laatste slag (2) Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 165. Overal op de stadswallen is de nadering van ruiters al bemerkt, en er ontstaat een koortsachtige bedrijvigheid. De versterkte muren worden nog eens extra verstevigd, die bres die de Hunnen bij hun eerste grote aanval geslagen hebben is zo goed mogelijk gedicht en wordt nog eens terdege nagezien. De werpma- chines. die op de Hunnen veroverd zijn, wor den in stelling gebracht, en in een prikkelende spanning staan de krijgers en bewapende bur gerij, de laatsten onder leiding van de onver schrokken kleine bisschop, op de wallen, met de wapens in de vuist om de aanvallers warm te onthalen „Gek, dat je helemaal die trommels en ba zuinen niet meer hoort", gromt Svein, „dat heb ik zogezegd nog liever dan deze stille stie- kume manier van doen Inderdaad naderen de ruiters in grote stilte, en wat de Noorman bevreemdt, is dat ze niet. zoals gewoonlijk op een breed front, honder den paarden naast elkaar aanvallen maar ge won achter elkaar blijven rijden Vaag dringt het geschal van een signaal hoorn tot hen door en dan buigt Eric de Noorman zich ineens voorover met toegekne pen ogen „Het het zijn geen Hunnen roept hij uithet zijn Romeinen Romeinse rui terij en hun aanvoerder is Aëtius

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6