SCHOUWEN-DUIVELAND in oorlogstijd POST FRIS POSTZEGELRUBRIEK streeknieuws stukken kinderspelen 12£ *9 Tentoonstelling De Nachtegaal geopend 5 De woelige septembermaand 1944 De tweede helft van de maand Zoals in het vorige stuk is gemeld komen er veel vliegtuigen met daarach ter de gliders, over het eiland. Niet minder dan 2870 hebben ze er geteld; de meeste mensen weten niets van de bestemming van de overkomende vliegtui gen, want al dagen lang is het onrustig in de lucht. En daarbij wordt ook de Oostkant van Schouwen-Duiveland niet vergeten. De naar Arnhem op weg zijnde vliegtuigen met soldaten worden begeleid door grote groepn bommen werpers. Een bommenregen daalt neer op de bunkers, die overal in Bruinisse staan. Langs de Vluchthaven, aan de Molenweg, aan de Noorddijk bij de Weel van Krepel. In de haven van Bruinisse heeft men van de schepen de rood-wit-blauwe vlag gehesen en dat heeft waarschijnlijk er aan mee gewerkt, dat men niet de schepen, die in de haven liggen, bombardeert maar wel en zoveel te meer de Vlucht haven, waar een vloot van Duitste bo ten en bootjes verandert in een stel wrakken. Brandende wrakken, maar ook brandende woningen; de woningen van kapitein Van den Berge (Kees van Abram) en van de weduwe De Waal (Gieltje) worden in brand geschoten. De Duitsers zochten een goed heenko men in de oesterpakhuien, langs de dijk bij de Scheepswerf, omdat ze za gen, dat door de Engelse jagers niet op het dorp werd gegooid. Maar wel heeft het bombardement gevolgen voor de klandestiene radio luisteraars. Elektrische telefonische verbindingen, uiteraard lopend naar en in de handen van de Duitsers, wor den totaal vernield. Geen elektrici teit, dus ook geen radio te be luisteren. En de bombardementen hebben er toe bij gedragen dat de soldaten, die met hun vliegtuig neer kwamen bij Viane, een goed heenkomen konden zoeken in woningen in de polder. Aan de Vluchthaven vallen weer doden en gewonden. Zelfs 's nachts is de Vluch thaven hel verlicht, door de licht ko gels van de bommenwerpers of de jachtvliegtuigen. Rust Maar dan komt er rust. Het wordt mistig omstreeks 19 en 20 september en de Duitsers komen uit voor de operatie Market Garden hebben zien passeren, krijgen weer iets van hun bravour terug. En op de zo bekende en bevelende, snauwende toon ko men ze huiszoeking toen. Radio's in leveren is het bevel. Hun wordt getracht duidelijk te maken, dat dat in 1942 al gebeurd is, maar daarmee nemen ze geen genoe gen. In het Veerhuis op de haven heb ben ze geen succes. Bij Elenbaas wer den ze door mevrouw Elenbaas-Ka- toen teruggewezen. Elenbaas is niet thuis en ze laat ze er niet in. Ze gaan van deur tot deur en dan vinden ze wat ze zoeken. Ernstige on gerustheid onder de bewoners: Bij Jan de Korte is een radio-toestel in beslag genomen. Hoe zal dit aflopen? Maar het liep goed af. Ze hebben waarschijnlijk alleen maar een toestel gezocht omdat ze zelf naar de Engelse zender willen luisteren. Nu willen ze weten, wat er nog waar is van de slogan uit die dagen: Duits land wint op alle fronten". Ze beseffen wel dat nu niet meer zo is. Want ze laten de Brüenaars hun gang gaan. En als er al eens een vlieg tuig overkomt, die pakken kranten naar beneden gooit inplaats van bommen zijn ze er als de kippen bij om ook zo'n krant te bemachtigen. De laatste dagen van september is het mooi weer, al waaide het hard op 24 september. De Duitsers hebben het druk met het zoeken naar de vliegers die midden in de Duivelandse pol ders in een boerderij verschanst zit ten. Ze weten dat ze gewapend zijn en durven niet al te dichtbij te komen met hun bootjes. Daarom schieten ze een hofstede, waarvan ze vermoeden dat er Engelse piloten zitten, in puin. De leefgemeenschap op en rond de haven in Bruinisse is inmiddels weer met enkele schippersgezinnen uitge breid. Hun schip is hun huis en ze lig gen in de gemeentehaven van Brui nisse betrekkelijk veilig, omdat het Coastal Command wel de Vluchtha ven, maar niet het dorp Bruinisse, c.q. de haven bombardeert. Maar ze durven ook niet verder te varen. Er komen echter nog meer bewo ners bij, even roofzuchtig als de Duit sers. Kleine muizen, die zich ver schansen in iedere woning en razend snel voorttelen. Ze knagen veel kapot in de verlaten woningen. Straks zul len ook nog de ratten daarbij komen. Spanning TterWijl men op Bruinisse^zijn win tervoorraad vormt van tarwe, kool zaadolie en andere etenswaren en er in de lucht weinig aktiviteit is, staat een andere groep, gevormd door Ver doorn, Houthuizen en du Cloo, onder voortdurende spanning. Het wordt bekend, dat Joost Rin- gelberg een Armenier ontdekt heeft in de buurt van De Staart en dat in de omgeving van Viane de vliegers, die daar een noodlading hebben moeten maken, nog steeds niet ontdekt zijn door de Duitsers. Voor hun de taak, die vliegers op te sporen en te hel pen. Voor hun dus geen rustige twee de septemberhelft. De Armeniër is bang van Ringel- berg, omdat hij denkt dat hij N.S.B.er is; dat was de gangbare me ning van iedere op Schouwen-Duive land verblijvende Armeniër, maar Joost helpt hem uit de droom. Ziek is hij, maar hij kan hier niet blijven en moet dieper het innundatiegebied in. Verder weg van de Duitse posten. Maar het helpt niet. De doorstane angst en de ontberin gen die hij, Jork is zijn naan, heeft geleden eer hij door Ringelberg was ontdekt, hebbeh hun werk gedaan. Hij blijft koortsig en het wordt te ge vaarlijk hem dagelijks van eten te voorzien. Zodat Ringelberg hem ten slotte maar meeneemt naar zijn huis in Zierikzee. Goed Nieuws Door de uitstekende zorgen van Ringelbergs vrouw wordt Jork spoe dig beter en ook vertrouwelijker. Hij vertelt van zijn drie vrienden en hoe ze de Duitsers haten. Goed Nieuws voor de O.D., die via Kees Kloet op de hoogte komt van Jorks verblijf in Zierikzee en de wens van de Armenen om de Duitsers zo veel mogelijk te be nadelen. En dat er kontakt gezocht moet worden met Sjoeran, de Armeen, die in de Westhoek onderzijn kameraden de primus inter pares, de eerste onder zijns gelijken was, staat wel vast want, zo weet Jork, Sjoeran had al eerder kontakt met het Hollandse verzet. En uit Utrecht kreeg hij mun ten, die als herkenningsteken zullen moeten dienen tussen Armenen en Nederlanders in het verzet. Overgegeven Er hebben zich Engelsen aan de Duitsers over gegeven; ook van het groepje bij Viane, toen hun schuil plaats in brand werd geschoten. Maar niet allemaal. Minstens één moet nog verscholen zitten in het in nundatiegebied. Iedere dag wordt zo onopvallend mogelijk gespeurd naar de verdwe nen vlieger. Van dag tot dag zonder succes. Tot op eens het bericht komt: „We weten waar hij zit". Van der Vel de en De Jonge, twee verzetsmensen uit Duiveland, die in nauw kontakt staan met de Bruinisser groep, staan, BRUINISSE - De postzegelvereniging ,,G. J. Peelen" houdt op don derdag 6 december weer ruilavond in het Jeugdgebouw om half acht. (Niet op woensdag i.v.m. Sinterklaasavond). ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland te Zierikzee van de I.V. Philatelica gaat een enquete houden onder de leden. Het bestuur wil op deze manier meer inzicht krijgen over de verzamelgebieden en thema's waar de leden zich mee bezig houden. De vereniging kan met die kennis veel beter inspelen bij de aanvraag van rondzendboekjes. UTRECHT - Van 24-27 april 1986 houdt de Ned. ver. van Aerofilate- listen „De Vliegende Hollander" n.a.v. het 50-jarig bestaan een gro te jubileumtentoonstelling ,,Ae- rophilex '86" genaamd. Een vroe ge aankondiging zult u denken maar de gespecialiseerden in de luchtpostfilatelie, die een grote lucht nam na de bewogen jaren '33 en '34 met de beroemde vliegtui gen Pelikaan, Ui ver, Post jager en Snip, kunnen zich reeds nu aan melden voor deelname. VOOR HET KIND NEDERLAND 124-9 ct Rolschaatsen 4+4 ct. Steltlopen 6+4 ct. Autopetten 8+4 ct. Haasje over ROTTERDAM - De afdeling Rot terdam van de I.V. Philatelica heeft voor het promotion van het postzegelverzamclon een leuk kwartespel ontworpen. Het kwar tetspel bestaat uit 9 kwartetten Nederlandse postzegels en wordt verkocht voor 5,25 franco thuis. Voor inlichtingen of bestellingen: H. Schols, Morelgaard 19. 3206 AP Spijkenisse, tel. 01880-23941. Kommunikatiemiddel Postzegels zijn voor regeringen een prima kommunikatiemiddel om hun goede of slechte bedoelin gen „aan de man" te brengen. Veel landen brachten dit jaar al zegels uit die het thema bevrijding van de overheersing van de tweede wereldoorlog hadden. Frankrijk herdacht de invasie in Normadië, Luxemburg met de af beelding van een geallieerde sol daat, Denemarken met een zegel ter herdenking aan de gesneuvel de Deense zeevarenden. Polen her dacht dat 45 jaar geleden de oor log uitbrak. Nederland herdenkt de bevrijding met een serie van vier zegels die op 5 mei uitkomen. Andere landen daarentegen pro- paganderen juist hun oorlog of terrorisme. Iran geeft, naast enke le godsdienst zegels, ook een zegel uit t.b.v. de „Week van de oorlog" omdat de oorlog tussen hen en het buurland Irak vier jaar bestaat. Irak bleef niet achter en gaf een blok uit met legeruniformen met rozen. Libië bracht zegels uit met president Gadhafi met opgeheven vuist en en gewapende schurk, die een soldaat groet, alles ter herden king van de intrekking van het „17e mei verdrag". BRUINISSE Oud papier De Mbuma zending is voornemens op zaterdag 1 december oud papier op te halen in Bruinisse. De wagens star ten om half negen. Verzocht wordt om het papier gebundeld gereed te zet ten. Kursussen Kruisvereniging De kontaktkommissie Bruinisse van de Kruisvereniging Schou wen-Duiveland heeft voor het winter seizoen twee kursussen georgani seerd. Voor beide bestond een goede belangstelling en zijn volgeboekt. De kursus ziekenverzorging telt 16 kur- sisten en start op 7 januar. De kursus verantwoord afslanken start half fe bruari. Beiden worden gegeven in het Kruisgebouw aan de Wilhelmina- laan. Purse-seiner Na een grondige verbouwing bij de machinefabriek Maaskant heeft de Ierse purse-seiner „S.O. 713" de Bru- se reparatiehaven verlaten en koers gezet naar zee. Deze grote kotter van de fa. Faberty uit Killibey werd door Maaskant geschikt gemaakt voor de rondvisserij. Woningbouwvereniging Leegstand van woningen is kost baar voor een woningbouwvereni ging en fnuikend voor de omgeving. De Chr. Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland" is daarom te recht tevreden dat al haar woningen in Bruinisse zijn verhuurd, inklusief de fraaie nieuwbouw aan de Kerk straat/Beursstraat. De woningbouwvereniging heeft nu een algemene lijst van woningzoe kenden van 15 leden. Daarnaast is er een lijst van gegadigden van 16, die in aanmerking komen voor een zorgwo- ning. Er zijn in Bruinisse 32 zorgwo- ningen en de vereniging streeft er naar om 16 inwoners uit Bruinisse een zorgwoning te verschaffen en 16 uit Duiveland, Sirjansland, Ooster- land, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Momenteel staan er meer bewoners van Bru op deze lijst zodat er zich nog gegadigden uit Duiveland kunnen melden die in aanmerking voor een zorgwoning willen komen. als ze een schuur binnen gaan, oog in oog met hem. Hollander De wederzijdse kennsmaking wordt de grootst mogelijke verras sing. Het is geen Tbmmy die ze ont moeten, maar een rasechte Hollan der, een Drent en zijn naam is Herman de Leeuw. Hongerig is hij en vermoeid, teleur gesteld, dat hij hier zo lang in het nat te inundatiegebied heeft moeten zwerven en dat zijn kameraden hun strijd hadden opgegeven. Iets wat hij niet had willen doen. Nu niet en nooit niet. Ir. Swaters is met de Bruinisser groep van mening, dat het gebied, waar de Leeuw zich schuil houdt, te gevaarlijk is; hij zal vroeg of laat ont dekt worden door patrouilleerde Duitsers. Een bootje zal hem worden bezorgd en daarmee moet hij, nadat hij eerst langs de binnenzijde van de dijk een bepaalde afstand heeft afgelegd, naar Sirjansland varen. Daar zal hem een woning worden aangewezen, waar hij zich kan schuilhouden; een woning die hem van alle kanten een wijds uitzicht biedt. De Leeuw begrijpt de opdracht, die in de donkere nacht wordt uitge voerd en hij is dankbaar dat hij nu door de O.D. is opgevangen. Hij zal zich ontpoppen als een verzetsstrij der die uit het goede hout gesneden is. En zo wordt het oktober. (Wordt vervolgd) S. A. Jumelet, Bruinisse SCHOONDIJKE Instruktiedagen aan Landbouwpraktijkschool Evenals voorgaande jaren zullen er weer instruktiedagen voor de prak tijk worden georganiseerd aan de Handbouwpraktijkschool te Schoon- dijke. Deze dagen worden gehouden op 2, 3 en 4 januari 1985. Er kan wor den gekozen uit de volgende onder werpen: hydrauliek, trekkerpresta tie, onderhoud motoren (diesel), ploeg afstellen en hefinrichting, elek- triciteitstuurstroom en spuitmachine en computer. Elk genoemd onder werp is voor een dag. Opgave voor 7 december bij de Landbouwprak/tjjk- school.- jifanfixi9§ NIJMEGEN - De vaten met chloor en chloorhoudende koolwaterstof, die woensdagavond door het losschie ten van een loopbrug bij Beuningen in de Waal terecht kwamen, zijn don derdag onbeschadigd teruggevonden. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie te Water in Nijmegen meegedeeld. De vaten bevatten in to taal enkele honderden liters van de gevaarlijke stof. DEN HAAG - De Tweede Kamer kan begin volgend jaar de door het kabinet toegezegde notitie tegemoet zien, waarin de behandeling van al leenstaanden ten oopzichte van ge huwden wordt getoetst op onder meer het gebied van sociale zeker heid, huurwetgeving, gezinsverzor ging en de ziektekostenverzeke ringen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van o'e brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Glimlachen voor Afrika Het was in ieder geval leuk van die Schouwse muzikanten, dat ze gratis optraden in het kader van de aktie „Eén voor Afrika". Dat zij de kans, weer eens te kunnen optreden, niet voorbij laten gaan is logisch en zeker niet aan hen te wijten. Zoals alle idioten met een gitaar, had ook ik nog wel een stukje willen spelen, maar waarschijnlijk zou dan de neiging het publiek te shockeren m.b.t. de aktie, de overhand krijgen. Kortom, ik ben nooit zo'n entertainer geweest, en dat bleek, ook op deze avond, toch een eerste vereiste. Het enige wat het publiek nog enigszins in verlegenheid bracht, was de rustige maar soms spottende blik van gitarist Dick de Koning. En, tsjonge, Schouwen, wat een pu bliek. Een opbrengst van circa 1600 gulden. Als je dan bedenkt dat een school in Ouddorp alleen al duizen den guldens bij elkaar geschraapt heeft Schouwen-Duiveland kent een aan tal zeer bekwame muzikanten. Maar het lijkt erop, dat zij toch té vaak en té lang, rekening hebben moeten hou den met de wensen van het gros van het Schouwse publiek: amusement, clownerie en verbale grappenmake rij* De vroeger nog maatschappij-kriti sche dichter Hugoo, kwam nu ook al niet veel verder meer dan vertederen de woordgrapjes over alledaagse za ken, in de trend van Simon Carmig- gelt. (Lof voor de manier waarop hij dat bracht overigens.) Dikke Kees beloofde de zaal - als een soort Sinterklaas - bij een volgen de gelegenheid te zullen zorgen voor echte Afrikaanse muziek; de „oh's" en „ah's" uit de zaal waren niet van de lucht. De man uit Eritrea (ja, dat is dat landsdeel in Ethiopië dat al jaren te gen de Ethiopische regering vecht) stelde het publiek ook meteen gerust; hij ging het niet over politiek hebben, en kwam daardoor niet verder dan vaststelling van het feit dat ook Eri trea geld nodig had. Het publiek had nauwelijks vragen, want daarna was er al weer amusement; Een soort Lee- I did it my way-Towers achtige Ben Cramer, of omgekeerd. Ik besef wel dat bovengenoemden goed kunnen zingen, maar Gedwee door de omgeving wellicht, klapte het publiek voor alles. Dat ak- ties als deze, over honger en dood, haast altijd samengaan met amuse ment en optredende artiesten, daar is misschien niet aan te ontkomen, maar men kan zich afvragen of het al léén maar amusement moet zijn. Maar goed, de muzikanten is niets kwalijk te nemen, van hen kwam in ieder geval het initiatief. Bovendien gaf deze gelegenheid hen de kans weer eens op te treden. Logisch: die muzikanten zijn ook maar slachtof fers van a-kulturele beleid van de Zierikzeese en andere gemeenten. Er zou een mentaliteitsverandering moeten plaatsvinden bij het Schouw se publiek, maar hoe krijg je dat voor elkaar? Door een beter en duidelijker kultureel beleid? Dat is niet hard te maken, maar dat het nodig is lijkt duidelijk. Erik de Bruijn Bruinisse De Kolibrie In uw blad van 22 november las ik het artikeltje „Zang en Kleur organi seert tentoonstelling van vogels in Graanbeurs"; opzichzelf heel leuk en goed opgezet, maar er is bij het opstellen hiervan een grote blunder gemaakt door de schrijver van dat mooie stukje. Hierin schreef de opsteller van het stukje, dat er haast „Zang en Kleur" op Schouwen-Duiveland maar twee erkende vogelverenigingen zouden zijn. Dit waren „De Schouwse Zan ger" en de „Nachtegaal" te Bruinisse. Toch is er naast „Zang en Kleur" nog een derde door de N.B.V.V erken de vogelvereniging „De Kolibrie" te Oosterland op Schouwen-Duiveland. Deze vereniging houdt jaarlijks een prachtige tentoonstelling met ±900 vogels, zodat men zo'n vereniging dan toch niet kan uitsluiten in onze klei ne regio Schouwen-Duiveland. Hopend op wat meer samenwer king van alle erkende vogelvereni gingen (waaronder ook „De Koli brie") op Schouwen-Duiveland, kunnen wij met alle vier de vogelve renigingen nog eens een tentoonstel ling organiseren van een paar dui zend vogels. Tot slot wil ik niemand verwijten, maar ik wilde dit toch even kwijt. Voorzitter „De Kolibrie" I. den Boer Het door de heer Den Boer bedoel de artikel is door Zang en Kleur zelf ingezonden en louter op gramma ti- kale punten aangepast door de re- daktie. Voor zover het verwijt van het uit- sluite van De Kolibrie gericht is aan de redaktie, wil ik de heer Den Boer verwijzen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode van 11 oktober jl., waar in uitvoerit (met een artikel foto van samen bijna een halve pagina) aandacht is besteed aan de tentoon stelling van De Kolibrie. Overigens hoop ik voor u dat de door u bedoelde samenwerking in derdaad tot stand gebacht kan wor den. Marien Kaat hoofdredakteur BRUINISSE - In het Dorpshuis van Bruinisse werd donderdagavond de regionale vogeltentoonstelling van Schouwen-Duiveland geopend door de Bruse wethouder H. Schot, nadat eerder het woord werd gevoerd door het Zeeuwse bestuurslid Jos van der Walle uit Hulst. Regionaal kampioen en winnaar van de Schouwen-Duiveland-trofee werd Adrie Bevelander van Zang en Kleur uit Zierikzee. Bij de jeugd gin gen de titel en de trofee naar Jan Koert van de organiserende Bruse vereniging De Nachtegaal. Het ver enigingskampioenschap ging naar Zang en Kleur. De tentoonstelling in het Dorps huis van Bruinisse is op vrijdag avond nog geopend van zeven tot tien uur, terwijl de vogelliefhebbers er za terdag terecht kunnen van twee tot tien uur. Gedurende alle uren draait weer volop het rad van avontuur. De prijswinnaars van de puzzel van 23 november zijn: De eerste prijs; W. A. v.d. Meijden Molenweg 48 4307 AK Oosterland De tweede prijs: M. A. Verton Zuidwellestraat 26 4301 GT Zierikzee De oplossing van de nieuwe week- puzzel kan worden ingestuurd naar de Redaktie Zierikzeesche Nieuws bode Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord week- puzzel te vermelden. Oplossing kruiswoord E 1201/1326 HORIZONTAAL: 1. trijp; 4. haast; 8.- haas; 12-eed; 13. dam; 14., urn; 15. leer; 17. kelim; 19. slee; 20..lover; 22. dogma; 24. bot; 25. die; 27. bodem; 29. zetel; 32. port; 34. label; 36. raai; 38. Ede; 39. lijk; 40. kas; 41. reus; 43. li ter; 45. wens; 46. kopie; 48. ravijn; 50. bob; 51. fez; 53. peper; 55. heler; 58 Amor; 60. lepel; 62. roze; 64. roe; 65 dal; 66. mei; 67. melk; 68. bende; 69. vest. VERTIKAAL; 1. telg; 2. ree; 3. ij- del; 5. ader; 6. aal; 7. smid; 9. aula; 10. are; 11. snel; 16. robot; 17 ketel; 18. model. 19. smeer: 21. vod; 23. git; 26. opera; 27. breuk; 28. malie; 29. zeker; 30. laken; 31. Lisse; 33. ode; 35. bijt; 37. aan; 42. sober; 43; libel; 44. rafel; 45. wijzer; 47. pop; 49. vel; 52. warm; 53. poel; 54. rede; 55. held; 56. Rome; 57. geit; 59 moe; 62. pan; 63 zes. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. soort da mesmantel; 6. ondervraging van een verdachte; 12. dun uiteinde van een zweep; 14. smerig; 15. chemisch sym bool; 17. oude lengteëenheid; 18. ge graven diepte; 20. persoonlijk voor naamwoord; 21. soort onderwijs (afk.); 22. regelmaat; 24. overscharige kaart in het kaartspel; 26. kleur; 28. gezichtsorgaan; 29. sierlijk dier; 30. metaal; 32. korte kous; 33. antwoord betaald (afk. op telegrammen); 34. grondsoort; 35. lang smal stuk; 37. muzieknoot; 38. uitgestrekte boomlo ze vlakte in Argentinië; 39. drager van de wereldbol; 41. opgelegd werk; 42. waterhoudend magnesiumsili- eaat; 43. rangtelwoord; 47. schrijf- kosten (Latijn); 50. schaakterm (afk.); 52. deel van het gezicht; 53. bloed vat; 54. schuifbak; 55. kloosterzuster; 57. uiting van genegenheid; 58. snavel van een vogel; 59. biljartstok; 60. luchtig zomerverblijf; 62. opstande ling; 64. waterkering; 65. voegwoord; 66. eminentie (afk.): 68. klein besteend rijshoofd bij zeeweringen; 69. ongeveer (afk. Latijn); 70. muziek noot; 71. insnijding, kerf; 73. door weekt (van grond); 75. kunststeen uit kleine stukjes marmeren cement; 76. •oorlogsvaartuig. VERTIKAAL: 1. schei wand in een schoorsteen om twee rookgeleidin- gen te hebben; 2. overblijfsel bij ver- bi-anding; 3. dunne plek in een kle dingstuk; 4. bittere stof; 5. landbouwwerktuig; 7. eerstvolgende (afk.); 8. in grove trekken; 9. op deze plaats; 10. aardrijkskundige aandui ding (afk.); 11. eksterachtige vogel; 13. gril, kuur; 16. op het genoemde of bedoelde; 18. roofdier; 19. ontvlek- kingsmiddel; 21. metaal; 23. 0,1 gram (afk.); 24. vierwielig motorvoertuig; 25. oevergewas; 27. trekdier; 29. be lemmering (figuurlijk); 31. troefkaart bij diverse kaartspelen; 34. stof; 36. R.-K. geestelijke; 38. smalle weg; 40. schutsluis; 44. elasticiteit; 45. veel kostend; 46. stad in Duitsland; 47. adreskaartje met oog; 48. wars van laagheid; 49. dwaas; 51. groot rond zitkussen; 54. wapenkreet, devies; 56. de onbekende (afk. Latijn); 59. gehal- teëenheid van goud (afk.); 61. deel van de voet; 63. niet scherp; 64. wei nig levendig; 67. maand van het jaar; 69. rauw, ruw (van taal); 71. volks naam van de kauw; 72. chemisch symbool; 73. titel (afk.); 74. stoom schip (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5