Begroting Duiveland nog gunstig, straks moeilijker Raad Duiveland wijst verzoek zwemmen gehandicapten af S.G.P.-Duiveland niet eens met subsidie jeugd- en jongerenwerk ELEKTRO LIEVENSE Vertrouw niet langer op de overheid, zij zal niet helpen" Ir. W. Tacken voor CBTB, CPB en CPJ: Jaarprogramma Sociaal-kultureel werk 4 Gevolgen Financiële Verhoudingswet DUIVELAND - De gemeentebegroting 1985 van de ge meente Duiveland vermeldt een saldo onvoorzien van 174.754,-. Het kollege verheugt zich een begroting met een dergelijk saldo te kunnen aanbieden, maar heeft ten aanzien van het jaar 1986 toch snel de waarschuwende vinger, omdat de financiële positie van de gemeente Dui veland dan weer wat penibeler zal worden en gevolge van de forse verlaging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds van 22 punten in dat jaar. Door het verhoudingsgewijs jaar lijks aanzienlijk hoger bedrag aan vrijvallende kapitaalinvesteringen, ontstaat in latere jaren weer wat meer financiële ruimte. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 0119-1634 Zoals uit de meerjarenbegroting blijkt, loopt deze op van 174.754,- in 1985 tot 229.642,- in 1989, inklusief de reservering van 10,- per inwoner, die beschikbaar wordt gehouden als jaarlijks terugkerende financiële ruimte ter dekking van tegenvallers of incidentele zaken. De begroting 1985 geldt als de eer ste volgens de nieuwe comptabili- teitsvoorschriften, die per 1 januari 1985 inwerking treden. Door de split sing van de begroting in een beleids- en beheeremodel, kan uit de toelich ting, de opbouw van de ramingen en de verschillen ten opzichte van ra mingen in de begroting van het vorig dienstjaar worden opgemaakt. Onroerend goedbelasting Tbn aanzien van de onroerend goed- belasting wordt in de toelichtingsno ta bij de begroting medegedeeld, dat in de loop van 1985 tot een herschat ting moet worden overgegaan. Voor de kosten van hertaxatie is in de be groting een bedrag van 50.000,- op genomen. B. en w. wijzen erop, dat bij de laat ste peildatum per 1 januari 1981, de daling in de onroerend goedmarkt pas was ingezet. Sindsdien heeft deze daling zich verder voortgezet, hoe wel, naar het kollege verwacht, een zekere stabilisatie wel is opgetreden. „Om een gelijke belastingopbrengst te verkrijgen, zal tariefsaanpassing met ingang van 1986 een logisch ge volg zijn", aldus het kollege. Bij één van de laatste wijzigingsverordeningen betreffen de de legesheffing werd een aantal tarieven met 3% verhoogd. B. en w. achten periodieke aanpassing in de toekomst noodzakelijk. Het tarief voor de tuinhuren werd vorig jaar met 0,05 per m2 verhoogd. B. en w. zijn van mening, dat de verhuur van tuingrond in een duidelijke behoefte voorziet. De tariefsverhogingen van de be- graafrechten in 1984 betroffen, vol gens het kollege, hoofdzakelijk de ta rieven voor het begraven en de afkoopsom voor onderhoudsrechten van eigen graven. Hoewel een voor zichtig beleid wordt toegezegd, ach ten b. en w. tariefsaanpassingen in de toekomst niet uitgesloten. De tarie ven van retributies en precariorech ten werden met ingang van dit jaar verhoogd en in sommige gevallen werd toe de maximaal toelaatbare verhoging van drie procent overschre den. Vooralsnog wordt een aanpas sing van de tarieven niet noodzake lijk geacht. Woonforensenbelasting' De tarieven van de woonforensbe- lasting werden dit jaar aangepast, zo dat voor 1985 geen verhoging wordt overwogen. Met de uitvoering van de nieuwe verordening voor de toe ristenbelasting zal ervaring moeten worden opgedaan. Het kollege vindt dat afgewacht moet worden hoe groot de belastingopbrengst zal zijn. Een eventuele aanpassing van de tarieven moet volgens b. en w. dan ook niet worden uitgesloten tot behoud van een gelijke belastingopbrengst. Meerjarenperspektief In het Meerjarenperspektief wordt een opsomming gegeven van de ge wenste investeringen in de komende jaren, waaronder enkele urgente za ken. Zo staat voor het komend jaar op het Meerjarenperspektief de aan schaf van een twee-wielige tractor voor 11.000,-; het vervangen van de zoutstrooier voor 25.000,-; de uit voering van de derde fase onrendabe le aansluitingen gas 36.000,-); het asfalteren van de paden op de be graafplaats in Sirjansland 20.000,- het realiseren van een gebouw op de begraafplaats Nieuwerkerk 90.000,-) en aanschaf extra gereed schap voor de nieuwe begraafplaats Nieuwerkerk 12.160,-). De uitbreiding van de mini- computer met programma bevolking 51.000,-) vormt een forse post op het Meerjarenperspektief als in vestering in 1986. In dit financiël wellicht moeilijke jaar wordt verder gepland de aanschaf van materiaal voor de brandweer, te weten: gaspak- ken 5.000,-), gasmeetapparaat 3.000,-) en Persluchtapparatuur 15.000,-). Verder staat voor 19M vermeld: asfalteren Stolpweg/Del- tastraat 90.000,-) en uitvoering vierde fase onrendabele gas- aansluitingen 36.000,-). Voor de jaren hierop volgend staan de volgende investeringen op het pro gramma: Aanschaf Jakobsen maai- machine, aanschaf aanhangenpomp voor de brandweer en als pro memo- riepost wordt vermeld: energiebespa rende maatregelen openbare gebou wen. Thn slotte vermeldt het Meerjarenperspektief ook een over zicht van de investeringen, die het kollege voorlopig wenst uit te stellen, te weten: Ontsluitingsweg be drijfsterrein Sirjansland; Volkstui- nenkomplex Oosterland; Fietspad langs Brede Weg; Fiets- wandelpad Baalpapenweg en Voetpad Stolpweg. Advertentie Besluit met enige spijt DUIVELAND - Zij het met enige spijt ging de gemeen teraad van Duiveland donderdagavond akkoord met het voorstel van b. en w. geen krediet te voteren ten behoeve van extra voorzieningen in instruktiebad „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk voor het zwemmen voor gehandicapten. In verband met de genomen bezuinigingsmaatregelen en gelet op het feit, dat er op andere adequate wijze' ti'oor de gehandicapten passende zwemmogelijkheden zijn, stel den b. en w. voor het benodigde krediet voor verhoging van de watertemperatuur niet te verstrekken. Een verhoging van de watertempe ratuur tot 30°C, zoals de gemeente arts adviseerde voor het zwemmen voor gehandicapten, zou op jaarbasis een financiële konsekwentie van on geveer 10.000,hebben. Het verzoek van de specifieke ge handicapten, ingediend door me vrouw L. van de Zande-Krijgsman was in de loop der tijden ook enigs zins achterhaald daar genoemde groep mensen inmiddels gebrui maakt van het zwembad te Bruinisse. De watertemperatuur daar is kon- stant 29°C en alle voorzieningen voor gehandicapten en rolstoelpatiënten zijn aanwezig. Bij de renovatie van het instruktiebad Dol-Fijn" werden deze voorzieningen niet aangebracht. „Jammer" ,,Ik vind het jammer dat we als ge meente wat op het tweede spoor ko men wat betreft voorzieningen voor gehandicapten", merkte de heer J. A. Schiettekatte (CDA) op. Hij betreur de het dat destijds niet was gekozen voor zijn voorstel ook in Nieuwer kerk een konstante temperatuur van 29°C aan te houden. Verder vond hij het jammer, dat destijds bij de reno vatie die bouwkundige aanpassingen ten behoeve van gehandicapten niet waren meegenomen. PvdA-fraktievoorzitter C. J. Hille- brand sloot zich bij de woorden van de heer Schiettekatte aan. Hij had verder moeite met het feit, dat er tus sen de aanvraag van de betrokkenen en de reaktie daarop zoveel tijd moest verstrijken. Ook de heer A. van Klinken (SGP) kon zich vinden in de woorden van deze beide heren. Ook hij zei het jam mer te vinden, dat een grote groep mensen uit Duiveland nu in Bruinis se moet gaan zwemmen. Hij informeerde of er kontakt was geweest met de aanvraagster me vrouw Van de Zande-Krijgsman over de fondsen die ten behoeve van de te treffen voorzieningen aangesproken zouden kunnen worden. De heer Van Klinken zei het eveneens te betreu ren, dat bouwkundige aanpassingen van het zwembad in Nieuwerkerk bij de renovatie achterwege waren geble ven. Verwijzend naar de inkrimping van het schoolzwemmen in zwembad Dol-Fijn" konstateerde de SGP- woordvoerder, dat deze gehandicap ten een tweede groep vormen, die wordt teleurgesteld. Nauwkeurig bekeken Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet weten dat het kolle ge bij haar voorstel was uitgegaan van het advies van de gemeentearts, dat het ongewenst zou zijn om af te wijken van een watertemperatuur van 30°C als het zwemmen voor ge handicapten betreft. In Bruinisse bleek overigens een watertempera tuur van 29°C een nauwelijks merk baar verschil op te leveren. Verder memoreerde de voorzitter dat bij de bespreking van de renovat'ie van het zwembad dit soort zaken toch zeer nauwkeurig waren bekeken. Gezien het feit, dat bij de bouw van het in struktiebad destijds aan de oorspron kelijke indeling van de voormalige schuur niet zoveel was veranderd, zouden zeer ingrijpende voorzienin gen getroffen' moeten worden om het zwembad bouwkundig toegankelijk te maken voor gehandicapten. Verder wees de voorzitter erop, dat het in struktiebad toch eigenlijk niet verge leken kon worden met een zwembad als in Bruinisse met een kommerciëlë opzet. Alles in overweging nemend was het kollege tot de konklusie geko men dat het treffen van de noodzake lijke voorzieningen een zeer dure zaak zou worden, terwijl betrokke nen acht kilometer verder wel de ge legenheid zouden hebben om te gaan zwemmen. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De kollekte in Nieuwerkerk gehou den ten bate van het Nationaal Fonds Gehandicapten heeft 1060,25 opge bracht. De kollekte werd georgani seerd en uitgevoerd door leden van SKNWK. Kollektanten en gevers wordt dank gezegd. BRUINISSE Opbrengst Eén voor Afrika Voor de aktie voor hongerend Afri ka stonden maandagavond de-deuren v^n de Ned. Herv. Kerk wagenwijd open. En er werd gegeven voor de noodlijdende medemens, spontaan en met gulle hand. De aktie bracht 8.506,10 op, een prachtig resultaat. H.V.G. „Helpt Elkander" De Herv. Vrouwen Groep Helpt Elkander" komt dinsdag 4 december Weer bijeen in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw om half acht. Er staat een gezellige Sinterklaasavond op het programma. SCHARENDIJKE - De C.B.T.B., de C.P.J. en de C.P.B. hielden een gezamen lijke vergadering. In zijn openingswoord stond de voorzitter van de kring Schouwen en Duiveland, de heer R. J. v. d. Wekken, stil bij enkele aktuele za ken. Het landbouwbeleid van de laatste jaren wordt gedomineerd door de problemen in de veehouderij. De superheffing staat en stond volop in het nieuws. Inmiddels schijnt deze regeling zo ingewikkeld te zijn geworden dat haast niemand meer de weg kan vinden in deze wirwar. In de akkerbouw trekt vooral de daling van de tarweprijzen de aandacht. Een uitbreiding van de veehouderij naar de akkerbouw toe is dan ook zeer ongewenst, er is daar geen enkele ruimte. ,,Wat de regio betreft houdt de Gre- velingen ons nog steeds bezig, spoe dig moet nu de beslissing vallen of deze zoet wordt dan wel zout blijft. Ook de aanmelding van de Ooster- schelde door de regering als „wet land" heeft onze aandacht. De gevol- DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland ging donderdagavond akkoord met de vaststelling van het jaarprogramma 1985 sociaal-kultureel werk. De S.G.P.- fraktie wilde daarbij echter aangetekend zien tegen het hoofdstuk jeugd- en jongerenwerk te hebben gestemd. S.G.P.-woordvoerder de heer L. Meerman liet weten, dat zijn fraktie zich om principiële redenen met bepaalde aktiviteiten in dit hoofdstuk niet kon verenigen. Meerman zei namens zijn fraktie jeugd- en jongerenwerk een goede zaak te vinden en sprak ook over „een goede zaak" dat er mensen zijn, die zich inzetten voor aktiviteiten voor de jeugd. Anderzijds had zijn fraktie na rijp beraad, op grond van principiële overwegingen, besloten geen goedkeuring te verlenen aan dit onderdeel van het jaarprogramma sociaal-kultureel werk. Wethouder A. L. Bakker (P.v.d.A.) had moeite met dit S.G.P.-standpunt en herinnerde de heer Meerman er aan dit in de kommissie welzijn niet zo duidelijk naar voren te hebben ge bracht. Bakker vond het niet nodig tegen het hele hoofdstuk te stemmen als sommige punten daaruit je niet aanspraken. De heer Meerman antwoordde van begin af aan tegen dit onderdeel te hebben gestemd en memoreerde dat de argumenten van zijn fraktie ook altijd op hetzelfde vlak hadden gele gen. Waardering Mevrouw A. C. Hoogendoorn- Herfkens (PvdA) sprak haar waarde ring uit voor het ontworpen wegings systeem aan de hand waarvan de wel- zijnssubsidies getoetst kunnen worden. Ze zou een dergelijk we gingsinstrument wel voor veel meer gemeentelijke aangelegenheden wil len gebruiken. De raad besloot met algemene stemmen tot subsidiëring van de Stichting Begeleidingscentrum Ge reformeerd Schoolonderwijs (B.G.S.). Besloten werd een subsidie te verlenen van 35,09 per in de ge meente woonachtige leerling, die een bijzondere school voor kleuter- en lager-onderwijs bezoekt. De heer Meerman zei het jammer te vinden, dat de gemeente in dit ver band niet uitging van de door het rijk voorgestelde norm en een subsidiebe drag van 45,— per leerling verstrek te. Hij wees er in dit verband op, dat sommige gemeenten het subsidiever zoek van de B.G.S. hebben afgewe zen. Verder herinnerde hij eraan dat de gemeente met haar bijdrage aan het R.P.C.Z. zelfs boven de rijksnorm ligt. Overleg Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet weten, dat vooraf gaand aan het door het kollege gefor muleerde voorstel overleg had plaats gehad met betrokken stichting. Daaruit koin worden vastgesteld, dat het aantal van 22.000 leerlingen, waar de verantwoordelijke gemeen ten subsidie voor verstrekken, reëel is. De heer Meerman weerlegde, dat inmiddels is komen vast te staan dat dit aantal niet zal worden gehaald. De voorzitter hield echter vast aan de oorspronkelijke gegevens en meende dat ae B.G.S. de gemeente er wel van in kennis zal stellen als de situatie wezenlijk anders is dan aanvankelijk geschetst. Dc raad ging akkoord met het over hevelen van de taken op het gebied van de Vleeskeuringsdienst naar het rijk. Echter onder duidelijke voor waarde, dat de noodslachtplaats aan de Hem te Zierikzee behouden zal blijven. De heer J. van der Maas (CDA) kreeg de toezegging nader geïnfor meerd te worden over de hoogte van het bedrag, dat naar de gemeente was teruggevloeid ten gevolge van de op heffing van deze gemeenschappelijke regeling. De heer K. Hendrikse (SGP) infor meerde of centralisatie deze dienst de uittrek van personeel uit Zeeland tot gevolg heeft. Wethouder J. Op 't Hof (CDA) kon hem daar echter niets na ders over mededelen. „Waarom?" „Waarom wil het rijk in een tijd van decentralisatie deze werkzaam heden naar zich toetrekken, zit er soms een addertje onder het gras?", wilde de heer W. Stouten (WD) we ten. De voorzitter antwoordde daar op, dat het centrale beheer een betere kwaliteitsbeheersing van de vlees keuring ten doel had. De heer Hille- brand benadrukte ten slotte het be houd van de noodslachtplaats te Zierikzee als een duidelijke voor waarde te willen stellen. Jubileum De Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z.O.S." te Oosterland gaat met een jubileum-koncert op zaterdag 10 mei in het gemeentelijk sportgebouw te Oosterland aandacht besteden aan het 75-jarig bestaan. Het programma vermeldt het op treden van de vermaarde sopraan soliste Renate Heemskerk, het man nenkoor „De Hoekse Waard" uit Klaaswaal en de Chr. Gem. Zangvere niging uit Melissant. Tijdens dit kon- cert zal gebruik worden gemaakt van de Steinway koncert-vleugel, die de provincie Zeeland voor kulturele eve nementen ter beschikking stelt. De raad ging akkoord met het voor stel een eenmalige subsidie van 1.000,— te verlenen om dit voor de gemeente uitzonderlijk kultureel evenement mogelijk te maken. Ook de heer Hillebrand had geen moeite met deze subsidie, maar het moest hem wel even van het hart, dat destijds bij een subsidie-aanvraag van de biljartvereniging in Ouwer- kerk werd besloten dat verzoek af te wijzen met de opmerking, dat de ver eniging toch 75 jaar de tijd had gehad om te sparen voor de jubileumvie ring. De voorzitter wees hem erop, dat een en ander niet vergelijkbaar was. „Wij subsidiëren als gemeente alleen het bijzondere element in een derge lijke jubileumviering", liet hij weten* en noemde in dit verband het optre den van Renate Heemskerk en het ge bruik van de Steinway koncert- vleugel. 5 mei viering Bij de behandeling van de ingeko men stukken stond de heer A. van Klinken (SGP) even stil bij het ant woord van de minister-president op de motie van de raad Duiveland be treffende de viering van bevrijdings dag 1985. De heer Van Klinken zei be grip te hebben voor het standpunt van de minister-president, maar was het niet eens met diens bewering, dat vele oprechte Christenen ook de vie ring van bevrijdingsdag op zondag 5 mei gehandhaafd willen zien. De S.G.P.-woordvoerder toonde zich ver der verheugd over het verzoek van de Ned. Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheili ging om geen toestemming te verle nen voor festiviteiten op zondag 5 mei 1985. De voorzitter zegde de heer Van Klinken rekening te zullen hou den met dit verzoek, maar verwacht te overigens geen aanvragen in deze richting van de verenigingen in Dui veland. Aan het einde van de vergadering maakte dc heer J. A. Schiettekatte (CDA) van de gelegenheid gebruik te informeren naar de stand van zaken met het inventarisatierapport par keerterrein Stolpweg. Dc voorzitter liet weten dat er „in het verborgene" wel aan werd gewerkt en zegde een nadere behandeling toe in de ge meenteraadsvergadering van janua- gen hiervan zijn niet goéd te overzien, protest hiertegen is aangetekend," al dus voorzitter v. d. Wekken. Ten slotte relativeerde de voorzitter al de Nederlandse problemen in het licht van de zojuist gehouden aktie Eén voor Aftrika. „Daarbij vergele ken zinken onze problemen in het niet en past ons slechts dankbaar heid, dankbaarheid voor onze over schotten om de nood elders te kunnen helpen lenigen. Tbch mogen wij ook voor onze rechten opkomen, en dat zullen we ook doen", aldus de voorzit ter in zijn openingswoord. Evenwicht Na het openingswoord van de voor zitter was het woord aan Ir. W. L. A. G. Thcken, direkteur van de LaVo in Goes. Ook deze stond eerst stil bij de zaken die momenteel aktueel zijn. Het landbouwbeleid dat tot nog toe altijd werd gehandhaafd door verho ging van het budget, wordt nu bij gesteld. Het beleid dat erop was ge richt de inkomens van de boeren te handhaven gaat nü de richting uit van een zoeken naar evenwicht tus sen vraag en aanbod. Dit betekent voor de boer dat bij handhaving van het huidige bouwplan zijn inkomsten in de toekomst fore zullen dalen. In tensiveren zal voor velen een oplos sing kunnen bieden. Wat het zoet water betreft weegt het landbouwbelang hierin thans zwaarder dan enkele jaren geleden. Dit zoete water zal de boer wel 130 gulden per ha meer gaan kosten aan waterschapslasten. Dc kernvraag hierbij is of de wil bij dc boeren hier voor aanwezig is. Wat de meststoffenwet en het z.g.n. interimwetje van minister Braks van Landbouw en Visserij aangaat zei Ir. Hacken dat deze slechts voor twee jaar geldt. Het mestoverschot in Ne derland is op dit moment 3 tot 6 mil joen kg per jaar, er is daar geen afzet voor. In Zeeland daarentegen is er een tekort. „Wij zouden best zo'n 1,9 mil joen ton per jaar kunnen gebruiken," meende Tacken. Somber beeld Ten slotte gaf de heer Thcken een somber beeld van de huidige situatie in de landbouw. In de veehouderij is geen uitbreiding mogelijk en hetzelf de kan van de akkerbouw worden ge zegd. „Het is niet onmogelijk dat we hier over 10 15 jaar met hetzelfde aantal boeren zitten, maar ik sluit niet langer uit dat het ook slechts de helft kan zijn. En vertrouw niet lan ger op de overheid om het een en an der op te vangen, deze zal u niet hel pen, dat is de harde waarheid." aldus Ir. Tbc ken. Na deze aktuele zaken ging Thcken over tot het bespreken van de auto matisering in de landbouw en met name wat we van computers hierin te verwachten hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4