deurloo mode Schouwen-Duiveland had flink aandeel in totale opbrengst J eugd werkloosheidspro jekten van het grootste belang Vergadering Stichting Jeugd in Zierikzee Kollege komt in december met standpunt over V.C.P. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 november 1984 Nr. 23636 Tot nu toe riepen 350 patiënten per maand de hulp van de dokter in. Medische kliniek van Woord en Daad ZIERIKZEE - Het is de gezamenlijke komitées in Zuid- West-Nederland van de Stichting Reformatorische Hulp- aktie „Woord en Daad" gelukt voldoende geld bijeen te krijgen voor de bouw van een medische kliniek in Guate mala. De voorzitter van het komitée op Schouwen-Dui veland, de heer C. A. Goudzwaard is met recht trots op het aandeel dat deze regio daarin heeft geleverd. Ten be hoeve van „Woord en Daad" werd op Schouwen-Duive land namelijk een bedrag van 46.000,- bijeengebracht. Dat hield tevens in, dat het kleinste komitée in Zuid- West-Nederland de hoogste opbrengst mocht noteren. Het streef bedrag voor de bouw van de kliniek was 150.000,-. Dat streef bedrag werd echter zelfs met 16.000,- overschreden, zodat deze extra gelden voor de aanschaf van medikamenten gebruikt konden worden. In ongeveer één jaar tijd kwam de kliniek voor de Evangelische Ge meente te San Lucas tot stand. Enke le maanden geleden reeds werd de medische kliniek in gebruik geno men. Men gaf er de naam „Siloam" (,,ik geloof, Heere") aan. San Lucas is één van de twaalf stadjes rond het meer Atitlan. Het is het gebied van de Quiché-Indianen. De medische hulp was erg gebrekkig. Zowel een plaatselijk kliniekje van de R.K. kerk als een gouvernementskliniek op enige mijlen afstand funktioneer- den, volgens de ingewijden, erg slecht, veelal wegens gebrek aan dok ters en medicijnen. In dit gebied echter wonen onge veer 50.000 mensen, de meesten in kleine nederzettingen, de zogenaam de „aldeas". Deze zijn verstoken van watertoevoer, elektriciteit en riole ring of van enige medische voor ziening. De Indiaanse bevolking leeft zeer op zichzelf in primitieve omstandig heden. Velen gaan bij klachten nog naar de toverdokter. Pas wanneer men daar geen baat bij vindt, onder neemt men de voor hen in die omstan digheden toch wel grote stap met een bezoek aan de kliniek ,,Siloam". Heeft men die stap eenmaal geno men, dan doemt de volgende moei lijkheid, op, namelijk om de patiën ten te bewegenom voor vervolg-beliandelingen op gezette tij den terug te komen. Deze omstandigheden maakt het noodzakelijk de bevolking konstant te trachten ,,op te voeden". Hiertoe zijn momenteel ondermeer 22 ge zondheids werkers/sters" in oplei ding. Het is de bedoeling, dat dezen na hun opleiding in de kleine neder zettingen meer bekendheid geven aan de wenselijkheid van medische zorg als zodanig, kleine problemen zelf behandelen en de meer komplexe ge vallen aan de doktoren zullen voor leggen. De kliniek kent een bestuur, gekozen uit de Evangelische Kerk van San Lucas. Aan de kliniek zijn drie doktoren verbonden en enige verpleegster. Door middel van wis seldiensten is er dagelijks altijd een dokter aanwezig. Grote behoefte Reeds nu - na enige manden - mag gekonkludeerd worden, dat de kli niek in grote behoefte voorziet. On danks alle belemmerde faktoren die de Indiaanse kuituur voor het bezoe ken van de kliniek met zich mee brengt, riepen tot nu toe gemiddeld ongeveer 350 patiënten per maand de hulp van de dokter in.' Aan de totstandkoming van deze kliniek in Guatemale werd naast Schouwen-Duiveland meegewerkt door de Woord en Daad komitées op Goeree-Overflakkee, Tholen en Sint Philipsland; Walcheren; Zuid- Beveland en Zeeuws Vlaanderen. Jongens bekladden zuilen Nieuwe Kerk ZIERIKZEE - Twee Zierikzeese jongens van veertien en vijftien jaar zijn donderdagmiddag om half vijf betrapt, terwijl zij bezig waren de zuilen van de Nieuwe Kerk aan het Kerkhof te bekladden met vettig, moeilijk te verwijderen krijt. De op schriften Ajax en Alex waren bij voorbeeld reeds aangebracht. De politie hield de jongens aan en lichtte het kerkbestuur in. Het ziet er naar uit, dat de bekladders de boel zelf moeten gaan schoonmaken. Districts Gezondheidsdienst ZIERIKZEE - Een heroverweging van het besluit van de Zierikzeese raad om niet deel te nemen aan de Districts Gezondheidsdienst Zeeland (D.G.D.) heeft volgens burgemeester Th. H. de Meester alleen zin als daar toe een voorstel uit de raad zou ko men en indien er redenen zijn om aan te nemen dat dit voorstel dan wel een meerderheid zou halen. De burgemeester deelt dit mede naar aanleiding van opmerkingen van de P.v.d.A.-fraktie en van de R.U.- fraktie in hun algemene beschouwin gen. Enquête RSG in en over Zierikzee ZIERIKZEE - Een stuk of 35 leerlingen van 4 HAVO van de RSG „Prof. Zeeman", met geschiedenis en staatsinrichting in hun vakkenpakket, hebben donderdagochtend in Zierikzee 305 personen geënquêteerd over vier onderwerpen die in deze, stad sterk spelen. In een uur tijd werden gegevens verzameld, waarvan er enige tamelijk uit springen. Advertentie Restaurant Renesse De Hoffelijkheids r Pluim Het restaurant met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 Ten aanzien van de sport vinden de meeste ondervraagden 1,9 miljoen gulden voor de renovatie van sport veld Bannink te veel. Ook vindt het grootste aantal ondervraagden dat de voetbalverenigingen bij de aanleg van het nieuwe sportveld worden be voordeeld, terwijl men het een rede lijke zaak vindt dat de sportvereni gingen zelf de bouw van hun kantines betalen. Brogum komt in aanmerking voor gemeentesubsidie, vindt het overgro te deel van de ondervraagden, terwijl men de 450.000,— voor reparatie van de voormalige bakkersschool (straks voor Rode Kruis en C.J.V.) niet te veel acht. Het opstarten van jeugdwerkloos- heidsprojekten (voor het opdoen van werkervaring) heeft de instemming van bijna alle ondervraagden (ruim 90 procent). Van de vrijwilligerscen- trale was het merendeel niet op de hoogte. De internationale uitwisselingen ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland houdt dinsdag II december in Mondragon te Zierik zee een bestuursvergadering. De bij eenkomst staat in het teken van tien jaar Stichting Jeugd. Op de agenda staat onder meer de bestuursverkiezing, de stand van za ken met betrekking tot de financiën, de mogelijke verhuizing naar de voormalige Bakkersschool en de werkzaamheden van de jeugdwerk leider in het najaar. Tijdens de verga dering wordt oen sticker gepresen teerd, ter gelegenheid van tien jaar Stichting Jeugd. Aan het einde van de vergadering volgt de film Puinrui men voor en door jongeren. De verga dering begint om 19.30 uur. (met de zustersteden Hatfield en St. Hilaire) moeten beslist gekontinu- eerd worden, aldus de geënquêteer den, maar de raadsleden die daaraan deelnemen moeten de reis dan zelf betalen. De precieze uitslag is keurig op een rijtje gezet en luidt als volgt; Abs. aantal SPORT 1. De renovatie van sportpark Ban Ja 98 32.1 nink bedraagt 1.9 miljoen gulden. Nee 137 44.9 Bent u het daarmee eens? Geen mening 70 23.0 100 2. Vindt dat bij de herindeling van de Ja 117 38.4 sportvelden en aanleg van het nieuwe nee 92 30.2 sportveld, de voetbalverenigingen wor Geen mening 96 31.4 den bevoordeeld? 100 3. Is het redelijk dat de sportverenigingen, Ja 172 56.4 de bouw van de kantines zelf moeten be Nee 104 34.1 talen? Geen mening 29 9.5 100 JEUGD- EN JONGERENWERK 4. Vindt u dat Brogum in aanmerking Ja 198 64.9 komt voor gemeente-subsidie? Nee 81 26.6 Geen mening 26 8.5 100 5. De reparatie van de Bakkersschool kost Ja 88 28.9 450.000,—. Daarna wordt deze in ge Nee 139 45.6 bruik genomen door het Rode Kruis en Geen mening 78 25.5 CJV. Is dit bedrag te hoog? 100 WERKLOOSHEIDSPRO JEKTEN 6. Vindt u het terecht dat er werkloos- Ja 283 92.8 heidsprojekten opgestart worden waar Nee 14 4.6 bij jeugdige werklozen werkervaring Geen mening 8 2.6 opdoen? 100 7. Bent u op de hoogte van de vrijwilligers- Ja 104 34.1 centrale? Nee 194 63.6 Geen mening 7 2.3 100 INTERNATIONALE UITWISSELING 8. Vindt u dat de raadsleden die naar Hat Ja 234 76.7 field of naar St. Hilaire gaan dit zelf Nee 40 13.1 moeten betalen? Geen mening 31 10.2 100 9. Vindt u dat dc internationale uitwisse Ja 225 73.8 lingen moeten worden gekontinueerd? Nee 52 17.0 Geen mening 28 9.2 100 Vervolg van pagina 1 Hij 'zegt toe het voorstel nog nader door de commissie verkeer te laten behandelen. Herbestratingen Wethouder P. de Rijke laat namens het kollege weten, dat er begrip be staat voor de kritiek van met name de C.D.A.-fraktie betreffende de so bere post herbestrating. Hij zegt toe, dat bij verdeling van financiële mee vallers zeer zeker getracht zal worden aan de reserve Herbestratingen" het nodige toe te voegen. In antwoord op V.V.D. en P.v.d.A. laat wethouder De Rijke weten, dat de aankoop van grond ten behoeve van de aanleg fietspad Heuvelsweg inmiddels via een minnelijke schik king heeft plaatsgevonden. Het werk is op 12 november gestart en zal vol gens de planning omstreeks 20 janua ri gereed zijn. Ook zal een poging worden gedaan subsidie te verkrij gen voor de aanleg van dit fietspad. Voor aanleg van het fietspad Laan van St. Hilaire-Nieuwe Kooiweg tracht het kollege via een minnelijke schikking de benodigde gronden in bezit te krijgen. Het ontwerp van het bestemmingsplan voor het fietspad komt binnenkort ter visie. Advertentie De medische kliniek in San Lucas, die door inspanning van de .Woord en Daad" komitées tot stand kon komen. Het geld op Schouwen-Duiveland werd onder meer bijeen gebracht met een grote bazar op het schoolplein in de Raamstraat en met het suksesvol- le koncert van het Urker Mannen koor, verder met de verkoop van arti kelen uit de Derde Wereld tijdens de Ring Promotiondagen in de West hoek en met huis-aan-huis-kollektes. Veel medewerking werd bij de akties ondervonden van onder meer de Chr. Scholengemeenschap, de Chr. Gere formeerde Kerk en ook van het ge meentebestuur voor het verlenen van de nodige vergunningen. In het zonnetje De heer Goudzwaard zou dan ook allen, die op enigerlei wijze hebben bijgedragen aan de totstandkoming van deze kliniek in Guatemale even in het zonnetje willen zetten, want hij is uiteraard blij met die spontane me dewerking. Het voortbestaan van de kliniek is verder niet afhankelijk van speciale projekten, maar, is verzekerd van strukturele hulp van de landelijke Woord en Daad Stichting. Inmiddels hebben de komitées in Zuid-West-Nederland reeds een nieuw projekt gekozen: Hulp voor de aanschaf van voedsel en medikamen ten in Haïti. Bewust werd dit keer bepaald, dat er bij dit projekt geen sprake zal zijn van een streefbedrag, mar dat getracht zal worden een zo hoog mogelijke opbrengst te behalen. Tenslotte mag niet verwacht wor den, dat de komitées elk jaar in staat zijn meer dan anderhalve ton bijeen te brengen. Het projekt Haïti loopt van januari 1985 tot januari 1986. Eén van de Woord en Daad akties op Schouwen-Duiveland in het kader van dit projekt wordt in elk geval het optreden van het Urker Mannenkoor op 28 april in de Chr. Gereformeerde Kerk te Zierikzee. ZIERIKZEE Kaarsenaktie Openbare lagere school ,,'t Kof schip" en openbare kleuterschool het „Mierenest" hebben afgelopen maan dag een kaarsenaktie ten behoeve van de aktie „Eén voor Afrika". De opzet was om in de middagpau ze ongeveer zeshonderd, kaarsen te1 verkoper^. .Tpen bleek dat er veel meer vraag'naar kaarsen was is de aktie verlengd over de hele dag. Toen het eindresultaat bekend was bleek dat er 1350 kaarsen verkocht waren met een netto opbrengst van 485 gul den voor ,,Eén voor Afrika". Auto beschadigd De personenauto van mevrouw A. de V. is donderdagmiddag tussen vier en zeven uur, terwijl deze geparkeerd stond op het Havenplein, aan de lin kerachterzijde beschadigd. De ver oorzaker maakte zich niet bekend. Vergadering winterkursussen In het Huis van Nassau te Zierikzee houdt de Vereniging Oudleerlingen van winterkursussen te Zierikzee een vergadering. Spreker op deze avond is de heer J. Wals over het onderwerp „aktualiteiten rondom de witlof- trek". De vergadering begint om 20.00 uur. WESTERSCHOUWEN Ned. Vereniging van Huisvrouwen Ook dit jaar bezocht Sinterklaas de Huisvrouwen Vereniging. Gelukkig kon hij met zijn knecht de Schutse makkelijk vinden. Sinterklaas begon met zich te ver ontschuldigen dat hij maar één Piet bij zich had, maar dat kwam door de bezuiniging die ook in Spanje merk baar is. Zijn eerste vraag aan de dames was om ,,Zie ginds komt de stoomboot" te zingen met pianobegeleiding van mevr. De Vos. Hierna kwam het grote boek op tafel waar diverse aanteke ningen over de dames in stonden, maar over het algemeen was Sinter klaas wel tevreden over hun gedrag, slechts een enkele moest naar voren komen om persoonlijk uitleg te geven over haar bezigheden. Voor iedereen was er een cadeautje en enkele gedichtjes werden voorge lezen. De warme chocolademelk met een stukje banketstaaf smaakte voor treffelijk. En zo werd het tijd voor de Sint om de bingo te starten. Er werd met veel animo gespeeld voor de prachtige prijsjes. Sinter klaas kreeg er echt plezier in en wist niet van ophouden. Even na vier uur werd het lied, Dag Sinterklaasje ingezet, waarna Sinter klaas en Pieterman vertrokken. Na een hartelijk afscheid en een wel thuis voor alle dames. LOOPERSKAPELLE Sint Nicolaas Dit jaar brengen Sinterklaas en zijn Pieten ook een bezoek aan Loo- perskapelle. De Sint arriveert om 14.30 uur per kano bij de brug over de vaart (Kapelleweg). Daarna begeven ze zich te voet naar Looperskapelle, waar de kinderen van deze plaats en van Brijdorpe worden ontvangen om met de Sint en zijn Pieten mee te gaan naar de poppenkast. SCHARENDIJKE Opbrengst Eén voor Afrika De opbrengst van de aktie Eén voor Afrika in de Ned. Herv. kerk te Scha- rendijke bedraagt 2.851,31. Ook werden diverse oude brillen in ont vangst genomen. NOORDGOUWE Opbrengst aktie Tijdens de maandag gehouden ak tie Eén voor Afrika hebben de inwo ners van Noordgouwe een bedrag bij eengebracht van 2.125,50. De diakonie van de Hervormde Gemeen te in Noordgouwe was het inzamel punt. OOSTERLAND Oud papier-aktie Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten worden op zaterdag 1 december oud papier en vodden opgehaald. De aktie start om half 10 's ochtends. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zet ten. Kursus reanimatie Voor de laatste maal dit jaar is te Oosterland de kursus reanimatie van de Hartstichting gehouden. Na drie avonden konden de volgende deelne mers een diplima mee naar huis ne men; P. Otte, R. Bolle, mevrouw Mij- waard. L. Stouten, mevrouw Dorst-v. d. Have, mevrouw Van 't Hoff, me vrouw van Trierum, M. v. d. Maas- Flikweert, C. van 't Hoff, mevrouw Flikweert, M. Kloet, mevrouw De Bruine-Otte, mevrouw Van Buren, mevrouw Fluijt, mevrouw De Keij- zer, mevrouw Dorst en mevrouw L. Stouten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551, Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. f i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3