Kinderboerderij krijgt gestalte Voorlopig nog geen nieuw Welzijnslan voor Zierikzee Verplaatsing bedrijven uit centrum binnenstad Herdenkings bijeenkomst in Renesse Derde Wereld Projekten België wil kompensatie voor aanleg walradar installatiebedrijf DEURLOOBM Te weinig woningbouw voor jonge gezinnen in Renesse ZIERIKZEE - De werkzaamheid van de bestuursleden in hun vrije tijd en de inzet van vrijwilligers zorgen er voor dat de realisatie van de Kinderboerderij De Punt, aan de Scheldestraat in de wijk Poortambacht te Zierikzee, langzaam maar zeker gestalte begint te krijgen. Eén dezer dagen werden de spanten van het beheerders gebouwtje gesteld, nadat eerder de fundering en de be- tonvloer werd gelegd. Het gebouwtje zal houten wanden krijgen, terwijl het dak wordt gedekt met Hollandse pannen. De beide andere gebouwtjes, een schuilhut en een dui ventil, zullen worden vervaardigd door leerlingen van de LTS Schouwen-Duiveland. Daar zijn inmiddels de teke ningen gereed en is het materiaal besteld. Beide onder komens worden in onderdelen op de school gemaakt. waarna samenvoeging ter plaatse zal plaatsvinden. De fundering voor beide gebouwtjes zal eerstdaags worden gelegd. Teneinde de nodige gelden bijeen te krijgen, wordt door de Vereniging Kinderboerderij De Punt al enkele maan den een oud-papier aktie gevoerd in de binnenstad van Zierikzee. Omdat de opbrengst daarvan wat tegenvalt, denkt men aan uitbreiding van het verzamelgebied met de wijk Poortambacht. Ten behoeve van de bouwaktiviteiten kan het bestuur overigens nog wel enige vrijwilligers gebruiken. ,,Ik hoop dat er meer mensen zijn, die willen meehelpen aan de realisering van deze voor de jeugd erg aantrekkelijke voorzieningaldus bestuurslid Heieen de Lang. In afwachting van nieuwe voorschriften ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee zal voorlopig geen Welzijnsplan 1986 tot en met 1989 opstellen. Zeer re cent "werd een brief van de minister van W.V.C. ontvan gen, waarin gemeenten ontheven worden van de plicht om de bepalingen van de rijksregeling sociaal-kultureel werk inzake het gemeentelijk plan na te leven. Deze me dedeling doet wethouder J. Groen in zijn antwoord óp de algemene beschouwingen. Volgens de wethouder betekent een en ander, dat geen herziening van het bestaande welzijnsplan behoeft plaats te vinden. De reden hiervan is dat het in het voornemen van de mi nister van W.V.C. ligt om de wet- en regelgeving op het terrein van het maatschappelijk en sociaal-kultu reel welzijn ingrijpend te wijzigen. Dit houdt ondermeer in, dat de Rijksbijdrageregeling sociaal-kultu reel werk te zijner tijd wordt inge trokken. Op een vraag van de P.v.d.A. laat de wethouder weten, dat vanuit verschillende organisaties geluiden werden vernomen, dat verdergaande bezuinigingen op het sociaal- kultureel werk zullen leiden tot ver hoogde entreeprijzen en kursusgel- den, waardoor de bereikbaarheid voor mensen metsmalle beurzen" in het geding zou kunnen komen. Ouderenbeleid Op de vraag welke initiaven het ge meentebestuur ontplooide om tot een ouderenbeleid te komen, antwoorde de heer Groen, dat er sinds vorig jaar gesprekken zijn gevoerd met een aan tal ouderen vanuit verschillende in valshoeken, waarbij ook de Stichting Welzijn Ouderen en de U.V.V. aanwe zig waren. In die gesprekken werden wensen en verlangens geïnventari seerd. Over deze wensen en de moge lijkheden hier wel of niet aan tege moet te komen, wordt thans een beknopte nota voorbereid. Aan de hand van de reakties daarop zal be zien worden op welke wijze een oude renbeleid verder gestalte kan krijgen. De invoering van het alarmerings systeem bejaarden werd pas ge raamd in het begrotingsplan 1987. Dat wil volgens wethouder Groen echter niet zeggen, dat het kollege hier een geringe prioriteit aan zou toekennen. Het kollege had echter, op het mo ment van opstelling van het Meerja- rcncrspektlef, de indruk, dat invoe ring niet eerder dan in 1986/1987 verwacht zou moeten worden. „Mocht blijken dat een eerdere in voking tot de mogelijkheden behoort dan zijn wij vanzelfsprekend gaarne bereid daarop in tc spelen, indien dat in het belang van de voortgang van het projekt zou zijn", aldus de wet houder. Overigens erkent de heer Groen, dat het kollege de voortvarendheid van de ingestelde werkgroep wat te laag had ingeschat, want vorige week reeds heeft de werkgroep haar eind rapportage aan dc gemeenten in de regio al kunnen aanbieden. Emanciaptienota Op een desbetreffende suggestie van dc P.v.d.A. verwijst dc wethouder naar het advies van de welzijnskom- missic om inderdaad een verzoek te richten tot dc emancipatiewerkster voor het opstellen van een emancipa tienota. Het kollege heeft dit advies echter niet overgenomen. B. en w. achten het namelijk niet op hun weg liggen een dergelijk verzoek te doen en achten de Stichting Emancipatie zelf wel in staat te beoordelen of zij het wenselijk acht een dergelijke no ta te vervaardigen. Ten behoeve van het realiseren van een akkommodatiebeleid welzijn merkt de wethouder op, dat de wijze waarop de fraktie van de P.v.d.A. daaraan gestalte wenst te geven geen nieuw element vormt in de huidige werkwijze. „Bij vrijkomende gebouwen wordt bezien of aan de wensen van huis vestingzoekers tegemoet kan worden gekomen. In de loop der jaren zijn op deze wijze heel wat verenigingen, in stellingen en groepen aanhuis vesting geholpen", aldus Groen. Wethouder P. de Rijke laat naar aanleiding van een vraag van de C.D.A.-fraktie weten, dat het kollege zich op het standpunt stelt dat het be heer van de kinderboerderij na reali satie door partikulieren dient te ge schieden. Dit sluit, volgens hem, niet uit dat in de toekomst verdere mede werking door de gemeente kan wor den gegeven bijvoorbeeld in de vorm van het verstrekken van adviezen. Molen „Den Haas" Ten aanzien van de restauratie mo len „Den Haas" deelt wethouder De Rijke mede, dat het mogelijk is om streeks februari volgend jaar met de werkzaamheden te beginnen, indien de nodige kredieten beschikbaar zijn gesteld en spoedig een molenbouwer gevonden kan worden voor het uit voeren van de werkzaamheden Het herstel van metselwerken, zolderin gen en dergelijke zal door plaatselij ke ambachtslieden uitgevoerd kun nen worden. Enige zekerheid omtrent het tijdstip van gereedkomen van de molen, kan de wethouder in dit stadi um niet geven. In overleg met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg zal getracht worden bedrijven te benaderen die in staat zijn de uitvoe ring van de werken binnen redelijke tijd te voltooien. Men moet er van uit gaan dot de uitvoering toch minstens zeven tot acht maanden zal vergen. In antwoord op een vraag van liet C.D.A. laat burgemeester Th. H. de Meester weten, dat de openstelling van dc musea tijdens de schoolva kanties een extra bezoekersaantal van 663 volwassen en 241 kinderen heeft opgeleverd. Het leverde ook fi nancieel een duidelijk positief saldo op. De vraag van dc P.v.d.A. om in het komende jaar de achterzaal van het stadhuismuseum aan te passen en een herinrichtingsplan te maken in overleg met de Reinwardt Academie zal in de Kommissie Musea worden besproken. Burgemeester De Meester is overigens van mening, dot de ver betering van de kollektie in het Gra vensteen een hogere prioriteit zou dienen te krijgen. Gedacht wordt in dit verband aan uitbreiding met meer informatie over het gevangenis wezen in het Gravensteen in het verleden. Restauratie charters De burgemeester laat het C.D.A. desgevraagd weten, dat de restaura tie van de kollektie charters niet eer der ter hand werd genomen omdat hiertoe de mogelijkheden ontbraken. Sinds kort heeft het restauratieate lier „De Tiendschuur" wel die moge lijkheden. Verder deelt hij mede, dat in het verleden voor dit soort zaken slechts een symbolisch subsidiebe drag beschikbaar werd gesteld door het toenmalig ministerie van C.R.M. Sinds een aantal jaren is de betreffen de post niet meer voorhanden. Op vragen van V.V.D., R.U. en P.v.d.A. zegt de burgemeester ook goede hoop te hebben, dat op zeer korte termijn overeenstemming zal kunnen worden bereikt met alle deelnemende gemeenten over de nieuwe bibliotheekvoorziening op Schouwen-Duiveland. Het is de bedoeling in het eerste kwartaal van 1985 met een voorstel in de raad te komen. Dan zal medio 1985 met de bouw van de nieuwe biblio theek begonnen kunnen worden. Het geven van een prognose van de financiële konsekwenties acht de burgemeester niet wel mogelijk, me de omdat het kollege nog geen pro vinciale subsidie hoopt te verwerven. Hij erkent, dat het ook van de ge meenten financiële offers zal vragen, maar stelt daar een zeer waardevolle voorziening tegenover. „De subsidie overeenkomst, die aan deze voorzie ning ten grondslag ligt - dus geen ge meenschappelijke regeling - zit goed in elkaar zodat de kosten blijvend ge zamenlijk gedragen kunnen worden", aldus de burgemeester. Dc Rijke laat weten, dat in het ver leden wel al enkele schetsplannen voor nieuwbouw buiten de wallen het kollege bereikten, maar dat tot nu toe de betrokken eigenaar nog niet tot uitvoering darvan is overge gaan. Bereidheid Een andere gewenste verplaatsing vanuit de binnenstad betreft die van het bedrijf Groenlcer. De raadsman van de heer Groenlcer heeft bericht, dat er bereidheid bestaat om het cen trum te verlaten, maar dat verplaat sing pas aan de orde komt wanneer VLISSINGEN - De 200 loodsen in het distrikt Scheldemond, lid van de VNL (loodsenbond), doe een drin gend beroep op de minister van ver keer en waterstaat, mevrouw Smit- Kroes, om op de kortst mogelijke ter mijn in overleg te treden met de ak- tievoerders van de ABVAKABO om tot een oplossing van het stakings- konflikt te komen op de Wester- schelde. HOOGEVEEN - Verlaging van de huurprijzen moet pas als allerlaatste redmiddel tegen ernstige leegstand van woningen worden gebruikt als alle andere mogelijk oplossingen niet helpen. Dit heeft algemeen direkteur van het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting, drs. G. L. Aquina, vrijdag gezegd tijdens de jaarlijkse ledenvergadering. RENESSE - In de Ned. Herv. kerk te Renesse wordt maan dag 10 december een herden kingsbijeenkomst gehouden ter nagedachtenis aan de tien verzetsstrijders, die op 10 de cember 1944 door de bezetters om het leven werde gebracht. Na afloop zullen kransen wor den gelegd bij het monument, gevolgd door een stille rond gang langs de graven. Vervolg van pagina 1 voor Renesse van belang is. Uitblij ven van nieuwbouw in het verleden heeft tot gevolg gehad dat jonge ge zinnen geen woning in Renesse kon den vinden met als gevolg een sterke vergrijzing. J. H. Blom onderschreef de mening van Verseput en merkte op dat er verscheidene met name te noe men jonge gezinnen die in Renesse wilden wonen, zijn verwezen naar El- lomeet en Scharendijke. Van Zuijlen wist voorbeelden van aanstaande jonge paren binnen de gemeente, die binnen de gemeente hun werk hadden en die door Beter Wonen naar Kerkwerve of Zierikzee werden verwezen. Hij vond dit een zeer onwenselijke situatie. Van Meerten merkte op dat een on regelmatig bouwtempo in kleine ker nen een probleem is. Slechts een klein aantal woningen tegelijk zetten en daarmee een betere spreiding van de woningbouw, is te kostbaar. Ook gebrek aan werkgelegenheid zag hij als een oorzaak voor de vergrijzing. Op de konkrete vraag of er in Re nesse gebouwd gaat worden was geen direkt antwoord te geven. Het ligt duidelijk moeilijk, omdat de ge meente slechts kleine kontingenten door het provinciaal bestuur krijgt toegewezen. „Misschien is de enige mogelijkheid dat we wat uit de knel- puntenpot kunnen halen", aldus de burgemeester. Naast woningbouw kwamen ook ZIERIKZEE - Het voorstel van de P.v.d.A.-fraktie in de Zierikzeese raad om als gemeente te komen tot een vorm van projekt-adoptie noemt het kollege van b. en w. op zichzelf niet zo nauw. Burgemeester Th. H. de Meester wijst er in zijn antwoord op de alge mene beschouwingen op, dat in het verleden de gemeente ook heeft aan gehaakt bij een projekt „Zeeland helpt Rwanda". Recenter - maandag 26 november - werd door de gemeente ook materiële steun verleend bij de aktie „Eén voor Afrika". Het kollege wil zich thans nader beraden over het uitwerken van een specifiek aktueel projekt, dan wel zich aansluiten bij een provinciaal projekt zoals eerder is geschied. een geschikte plaats aanwezig blijkt om de financiële nadelige gevolgen van overheidswege worden weggeno men. Dat laatste in aanmerking ne mend, zal het volgens de wethouder duidelijk zijn, dat een verplaatsing voorlopig niet aan de orde zal zijn. Overigens wijst hij erop, dat de ont wikkeling van het betreffende be drijf de laatste tijd meer in de rich ting van een opslagtcrrein dan een verwerkingsbedrijf gaat. Deze ont wikkeling zal naar verwachting doorzetten, hetgeen een afnemend ge bruik van apparatuur tot gevolg zal hebben. BRUSSEL - Philips in Eindhoven moet de walradarketen gaan bouwen die langs de Westerschelde komt. Het Belgische ministerskomité voor ekonomische en sociale koördi- natie heeft donderdag in Brussel beslist dat Philips voor die bouw een onderhandse opdracht krijgt. Maar wel wil België voor die order ekono mische kompensaties. Het ministerskomité nam het besluit op voordracht van de Belgi sche minister van verkeer, Herman de Croo. België zal 90 procent van de kosten van aanleg betalen en Neder land tien procent. De Croo wil dat al le bouwkundige werken die op Bel gisch gebied voor de aanleg van de nieuwe walradarketen nodig zijn uit sluitend aan Belgische aannemers worden uitbesteed. Verder wil hij dat België voor 50 procent ekonomisch gekompenseerd wordt voor de aanleg van het elektronische gedeelte van de keten. Nederland en België sloten op 29 november 1978 een beginselakkoord over de aanleg van de walradar langs de Westerschelde. De nieuwe keten, die voor slechts 15 procent op Bel gisch grondgebied zal komen te lig gen, moet vooral de scheepvaart van en naar Belgische havens onder alle weersomstandigheden vlotter en vei liger doen verlopen. Welk bedrag met de aanleg van de nieuwe walradarke ten is gemoeid, is niet bekendge maakt. de problemen aan de orde van aan de ene kant enorme drukte in de zomer en aan de andere kant leegstand van winkels en woningen in de dorpsker nen tijdens de winter. Verkeerssituatie Verder werd de aandacht gevestigd op verschillende gevaarlijke ver keerssituaties, zoals bijvoorbeeld het kruispunt Vroonweg/Kabbelaars- weg, de fietsoversteekplaats op de Stoofweg en de veelal te hoge snel heid van het verkeer op de Jan van Renesseweg. Langs de Hogeboom- laan zal waarschijnlijk op korte ter mijn een fietspad worden aangelegd. De te grote belasting van de Hoge- zoom is tijdens de zomer een groot probleem. Voor voetgangers is het oversteken haast niet te doen. Een oplossing hiervoor is de konstruktie van een randweg, zoals die in het bestemmingsplan staat gepland. „Dit zal echter zeker nog vijf jaar du ren", aldus burgemeester Nieinants- verdriet, tenzij de bezwaren die te gen de randweg zijn ingebracht in goede harmonie zullen kunnen wor den opgelost. In dat geval zou de weg met zo'n jaar of twee reeds te realise ren zijn". Als een zeer hinderlijk punt werd het feit ervaren dat op de Hogezoom ondanks een verbod steeds motoren worden geparkeerd. „Het trottoir staat vol en als voetganger moet je op de weg lopen", aldus mevrouw Tee- ken. Deze problematiek wordt ver oorzaakt door het feit dat de bezitters hun motoren in het zicht willen par keren uit angst voor vernielingen. De heer A. Verseput dacht dat misschien een oplossing kon worden gevonden, door een parkeerplaats waar men te gen vergoeding bewaakt kan parkeren. Geluidsoverlast 's nachts zorgde voor een uitgebreide diskussie over sluitingstijd. Aan de ene kant werd gepleit voor het vrijgeven van slui tingstijd, terwijl anderen daar vier kant tegen waren of juist vervroeging voorstelden. Wel was men het in zijn algemeenheid over eens, dat de moge lijkheden om na sluitingstijd wat te eten, de overlast zeer negatief beïnvloed. Positieve zaken Aan het slot van de avond kwamen enkele zeer positieve opmerkingen naar voren. Ten eerste werd gekonsta- teerd dat sinds het in gebruik nemen van de zogenaamde overloopterrei nen het illegaal overnachten op strand en op het grasveld voor de kerk is afgenomen. Tbn tweede werd er een kompliment gemaakt aan het adres van de dienst gemeentewerken, die er voor zorgt dat het dorp, on danks de grote drukte in de zomer, keurig wordt schoongehouden. De burgemneester sloot de vergade ring met de mededeling dat alle me ningen en suggesties op papier zijn gezet, dat de mogelijkheden zullen worden bekeken en dat over het op gesteld dorpcnplan voor Renesse eind februari/begin maart opnieuw een hoorzitting zal worden belegd. ARNHEM - Het stroomverbruik in ons land zal dit jaar hoger liggen dan ooit. De Vereniging van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN) verwacht in 1984 een totaalverbruik van 55 miljard kilowatt/uur stroom, bijna 1,5 miljard kw/u meer dan in het topjaar 1979. DEN HAAG - Op het internationale filmfestival in Leipzig heeft de ci neast Manus van der Kamp (55) don derdag de tweede prijs, de Zilveren Duif. gewonnen voor zijn reportage over het Vietnam-mcisje Kim Fuk. DEN HAAG - Staatssekretaris De Graaf (sociale zaken) verwacht niet. dat op korte termijn het werklandbe- ginsel in de kinderbijslag intergraal wordt vervangen door het woonland beginsel. Deze konklusie trekt hij in een donderdag aan de Tweede kamer gezonden notitie over invoering van het woonlandbeginsel. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Zierikzee Graanbeurs. Dansavond met muziek verzorgd door „Dynastie" uit Rotter dam. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Automobielbedrijf Slager. Kontrole banden en lichten auto's. 19.00-21.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 1 december Zierikzee Malta en Poortambacht. Oud papier ophalen gvmn.ver. Delta Sport. 9.00- 12.00 uur. Rooms-Katholieke Kerk. Advents- koncert Zierikzeese Oratorium Ver eniging. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Looperskapelle Kapelleweg. Aankomst Sint Nico- laas. 14.30 uur. Brouwershaven Oud papier. Vanaf 9.00 uur. Zonnemaire Breedveld. Aankomst Sint Nicolaas. 13.00 uur. Café Bommenede. Sinterklaasfeest m.m.v. Schelde Trio. 19.00 uur. Maandag 3 december Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief kommissie. 13.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie financiën. 16.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring behandeling begrotingsstukken 1985. 14.00 uur. Wijkgebouw. Sinterklaasmiddag be- jaardengymnastiek. 15.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering win- terkursussen. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Sint Nico- laasmiddag bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole Expositie archeolo gie, 14.00-17.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Sint Nicolaasfeest met schoolkinderen. 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 15.00 uur. Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 18.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 5 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub. 13.30 uur. Donderdag 6 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen 20.00 uur. Vrijdag 7 december Zierikzee Bovenzaal Gen kerk. Algemene le denvergadering Kruisvereniging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Algemene beschouwingen Zierikzee ZIERIKZEE - Het kollege van b. en w. van Zierikzee zal alle mogelijke medewerking trachten blijven te ver lenen om tot verplaatsing van Bar-disco „De Steeg" naar een lokatie buiten de binnenstad te komen. Deze mede- deling doet wethouder P. de Rijke in antwoord op vragen van VVD-fraktie in haar algemene beschouwingen. 4 1 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2