Zeventig- personen op hoorzitting voor Burgh NCRV maakte radio-opnamen voor Van stad en land Sinterklaas weer terug in Oosterland Enthousiast begin Brouwse kinderkoor de Smalstadtertjes NOOBDWELLE DBUKKEBIJ Terwijl de schepen wachtten Onderzoek mogelijkheid ligweide bij „Onderdak" 5 Bezoek stimuleren ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1984 Nr. 23635 Diskussie over begraafplaats aan Hoge Burgh BURGH-HAAMSTEDE - Het Kleine Kernen Experiment dat vorig jaar op Schouwen-Duiveland werd beïndigd, heeft een vervolg gekregen door enkele hoorzittingen te organiseren door de gemeente Westerschouwen. Dinsdag avond waren Burgh, Burghsluis en Westenschouwen aan de beurt. Bijna ze ventig aanwezigen werden in De Schutse welkom geheten door de voorzitter, wethouder J. C. de Feiter. Na een inleidend woord door de projekt- coördina tor, kreeg direkteur gemeentewerken W. van Meerten het woord om na een bijzonder interessante die-serie over de te behandelen onderwerpen, de knel punten in bespreking te brengen. Er waren nogal wat moeilijkheden over te zwaar verkeer in Burgh en richting Westerschouwen waardoor vele oude huisjes gaan scheuren. Dit verkeer is echter bittere noodzaak, hoewel De Feiter zei dat een een brief naar de ZWN wordt verstuurd om te vragen de snelheid van de bussen wat te temperen. Verder wordt de Kerkstraat in Burgh opnieuw geobserveerd. ,,Een woud van gegalvaniseerd staal", noemde een aanwezige de vele ver keersborden. Een aanbreng van meer borden op één paal is verboden. Een bushalte voor de ingang Kabelstraat wordt overwogen. Wandelen op de meeste wegen is levensgevaarlijk en veel voetpaden zijn te smal of worden door brommers en fietsen gebruikt. De Kraaijesteinweg wordt veel te snel bereiden en 140 km komt daar dagelijks voor. Dat zelfde euvel doet zich voor in Burghsluis op de Nieuwe Havenweg. De Boswachterij legt mo menteel 2 km fietspad aan en van daar zou men graag zien dat er ver bindingen zouden komen met andere dergelijke paden in de Westhoek als een soort vervolg. Parkeren In de Burghse Ring worden de par- keermogelijkheden zeer goed ge noemd. De gemeente zal er voor wa ken dat niet de Kraaijesteinweg in de nabije toekomst een onderdeel gaat worden van de Dammenweg. Wel zal de weg over de kering eerder klaar zijn dan de Dammenweg en dat zal ze ker problemen geven. Dat nog steeds tennissers hun auto's in de Kerkstraat parkeren betreurt de wet houder ten zeerste, vooral omdat er een enorm groot parkeerterrein aan wezig is ten oosten van Burgh. Voor het gehele Duinwegje geldt een par keerverbod voor iedereen. Het ver keer voor de uitgang kleuterschool is bij het uitgaan der school een doorn in het oog van velen en levensgevaar lijk geworden, omdat de meesten maar door rijden. Overwogen wordt om een nieuwe ingang te kreëren via het PTT-parkeerterrein. De naam Burgh-Haamstede op richtingborden leidt tot problemen en een splitsing zou zeer welkom zijn. Eveneens zou een lantaarn meer voor de Schutse op het parkeerterrein een uitkomst bieden. Begraafplaats Een onderwerp dat ontzettend leeft in Burgh is de begraafplaats aan het Hoge Burgh. Het kerkhof is gesloten omdat het vol is. Het moet dan vol gens de wet tien jaar onaangetast blijven en zou dan eventueel ont ruimd mogen worden. Van deze tien jaren zijn er nu vijf voorbij. De ge meente overweegt echter om een stukje grond naast het huidige kerk hof aan te kopen om aan een bittere noodzaak te kunnen voldoen. De toekomst van de oude o.l. school aan de Kerkstraat kwam ook ter sprake en varieerde van VVV- kantoor tot museum. De gemeente heeft echter plannen die nog geheim zijn. Het was een goede instruktieve avond. Alle voorstellen en opmerkin gen zullen bekeken worden. Oud burgemeester Jhr. A. van Citters sprak een algemeen dankwoord. Gevraagd werd nog om bij het Wa terschap stappen te ondernemen om de sloot ten westen en ten noorden van Boeijes Bosch als peilsloot te kenmerken, waardoor deze sloot jaarlijks door de aanwonenden moet worden schoongemaakt. Het grond waterpeil zou dan in Boeijes Bosch zeker lager worden en het aanleggen van drains onder en rond de woonhui zen kan voorkomen worden. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Sportcentrum Schou wen-Duiveland onderzoekt de moge lijkheid om een ligweide naast zwembad „Onderdak" te realiseren. Dit deelt wethouder van sportzaken L. J. van Ga stel mede in antwoord op een vraag in de algemene beschou wingen van de C.D.A.-fraktie, welke plannen er bestaan om het bezoek aan het zwembad verder te stimule ren. Ten aanzien van het aanbrengen van energiebesparende maatregelen wijst de wethouder erop, dat het be stuur hierin de laatste jaren zeer ak- tief is geweest: „Onderdak" was één van de eerste zwembaden in Neder land waarin een warmteterugwi- ninstallatie is geplaatst; tevens is een recirkulatiesysteem geïnstalleerd, zijn er tochtdeuren en een tocht scherm aangebracht en is het dak van het zwembad geïsoleerd. Zwemwater afdekken In studie is thans nog of het zwem water bij niet-gebruik van het zwem bad dient te worden afgedekt. Aange zien het platte dak van het zwembad op korte termijn vervangen dient te worden, zal van deze gelegenheid ge bruik worden gemaakt om extra iso latie aan te brengen. Sinds de ingebruikneming van de superwaterglijbaan is het aantal vrij- zwemmers/sters aanzienlijk toegeno men. In.de maanden april tot.en met- oktober vorig' jaar werden er 19.492 zwemmers/sters geteld; in dezelfde periode dit jaar waren dat er 36.313; een toename met 86%. BROUWERSHAVEN Oud papier Wind en regen dienende maakt de sportvereniging A.S.V. Brouwersha ven zaterdag 1 december weer zijn maandelijkse rondrit door de Smalstad om oud papier op te halen. De inwoners wordt verzocht om dit vanaf negen uur 's morgens langs de stoepranden gereed te zetten. Vervolg pagina 1 tuurgronden en de noodzaak van ver- waterpercelen voor het voetlicht. Ook op lokatie werden opnamen ge maakt. Daartoe voer de Bru 25, de „Vertrouwen" van Joh. de Waal uit, zodat motorgeronk en draaiende vislieren de ether vulden. De Waal verhaalde over de reizen van en naar het Wad en de levering aan Yerseke. Beusje Daarna werd het Beusje, het cen trum van de visserijgesprekken in Bru, aangedaan. Daar vertelden Joh. Jumelet (Bru 42) en J. de Ronde (Bru 27) twee oud-vissers over de periode toen er nog op de zeilen van de Greve- lingen naar Antwerpen en Brussel werd gevaren en ze de mossels zelf verkochten. Het ontstaan en de geschiedenis van BruinisSe (op de schorren van Ru- moirt) werden door burgemeester T. C. Hekman verwoord. Als geschiede niskenner bij uitstek gaf de burge meester eet prima overzicht van ont staan en wording van de plaats waar hij nu burgemeester is. Met genotoriseerd vervoer reden de Sint en zijn Pieten op weg naar dorpshuis Oosterhof te Oosterland Dansavond Leerlingen en oud-leerlingen van mevrouw Kramer-De Groot uit Scha ren dijke kunnen zaterdag in het Ibn- nenmagazijn te Brouwershaven de beentjes weer eens strekken tijdens de dansavond die daar door de dans school wordt georganiseerd. Aanvang 20.00 uur. NIEUWERKERK Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten in Nieuwe kerk wordt zaterdag 1 december 9^80 uur oud papier opgehaald. GOES Rekreatiesportleider-A Op donderdag 6 december om 19.30 uur zal in het Sportcentrum Gres aan de Zwembadweg, een informatiebij eenkomst worden gehouden fiver de kursus Rekreatie-sportleidef-A. Bij voldoende belangstelling sal deze kursus dan in janauA 1985 in Goes van start gaan. De kursus leidt de deelnemers op voor het kuphen lesge ven aan groepen, instuiven en vereni gingen op het terrein vanile Rekrea- tiesport. Opj de bijeenkomst wordt nadere infoimatie verstrekt over de kursusinhoüd, stage, kursusduur en kosten alsmède wordt in gezamenlij ke overleg een kursusavond vast gelegd. j Een ieder die belangstelling heeft voor deze kujsus is van harte welkom op 6 december. Nadere informatie is te verkrijgen bij Bureau Sportzaken Goes, tel. 01100-21212 (H. Schuitema) of de Zeéuwse Sportraad tel. 01180-33024. COSTERLAND - Zaterdagmiddag maakten Sinterklaas en zijn Pieten voor he' eerst sinds een aantal jaren zijn entree in Oosterland. De Muziekvereni- giig „Oosterlands Fanfare" bezorgde de Sint een muzikaal onthaal en ging worop in de stoet richting dorpshuis „Oosterhof". De Sint had voor deze ontvangst Lijn vierpotig vervoermiddel inge kuild voor gemotoriseerd vervoer. Dit 'alternatief deed de Sint zichtbaar goed, waardoor hij de ruimte had de massaal opgekomen kinderschare te begroeten. Het dorpshuis „Ooster hof" schudde vervolgens op zijn grondveste bij de aanhef van de di verse Sinterklaasliedjes, nadag Sin terklaas op het podium had plaatsge nomen. De Middenstandsvereniging Oosterland organiseerde het een en ander en had gezorgd voor mogelijk heden om de kinderen van een aan denken te voorzien. Het gevolg was, dat drommen kinderen in de richting van de Pieten van Sinterklaas stroomden om in de zak te grabbelen. Met het kadootje in de hand keerden de kinderen huiswaarts na deze eer ste kennismaking met Sinterklaas in 1984. De komende week zal hij in de huisgezinnen in de uitdrukkelijke be langstelling staan en ook op de scho len zal Sint Nicolaas zijn opwachting maken om dit jaarlijks gebeuren enig luister bij te zetten. BROUWERSHAVEN - „Een beetje zachter en allemaal tegelijk zingen", zei Cobi van Dienst dinsdagavond tegen de 33 Brouwse kinderen, die naar het Verenigingsgebouw kwamen voor dé'start van kinderkoor „de Smalstadtert jes". De woorden van de dhrigerité warén niet uit de lucht gegrepen want het enthousiaste van de'kinderen was zo groot dat hun gezang volgens Cobi drie straten verder te horen moest zijn geweest. Advertentie Zij was, evenals Thijs van Vulpen de voorzitter van het Smalstads ge mengd koor, waarvan het kinderkoor een onderafdeling is, blij en verrast met de grote opkomst van kinderen die in het koor willen. Volgens van Vulpen heeft het praatje dat Cobi over dit onderwerp hield op de scho len hiertoe positief bijgedragen, evenals de oproep van Sinterklaas die bij zijn bezoek aan Brouwersha ven ondermeer liet weten volgend jaar heel graag door een kinderkoor begroet te willen worden. Kinderen voor kinderen Bijgestaan door haar tante me vrouw Adri Matthijsse-van Dienst nam de 19-jarige Cobi van Dienst met de kinderen het lied ^op een onbe woond eiland" uit kinderen voor kin deren door, waarbij zij blijk gaf van een weliswaar vriendelijke maar strakke aanpak. „We gaan voorname lijk liedjes zingen uit kinderen voor kinderen en uit de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee", vertelde de di- rigente. „En als we goed op gang zijn gekomen, misschien Engelse liedjes". Cobi werkt voorlopig alleen met kin deren van acht tot en met twaalf jaar. Dinsdag vond de begeleiding plaats met geluidsapparatuur die, volgens voorzitter Van Vulpen, echter ontoe reikend is en als het kinderkoor goed gaat draaien, in de toekomst vervan gen zal moeten moeten. Wel toerei kend voor de toekomst van het kin derkoor lijkt in elk geval het enthousiasme te zijn dat de kinderen en de dirigente uitstraalden. De repe tities zijn wekelijk op dinsdagavond van 18.30 tot 19.15 uur in het Vereni gingsgebouw. AMSTERDAM - Een vrouw heeft dinsdagmorgen een in een krant ge wikkelde baby (een meisje) van een dag oud gevonden in Overtoomseveld in de hoofstad. voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 TILBURG - Volgens de Brabantse milieu .federatie dreigt er ,veen nieuw Amelisweert" te ontstaan als de aan leg van een nieuwe autosnelweg van Eindhoven naar Nijmegen doorgaat. Dat bleek woensdagmiddag tijdens een perskonferentie in Tilburg. De provincie vindt dat die weg er moet komen. Begin december vindt daar over overleg plaats met minister Smit-Kroes. AMSTERDAM - De kappers hebben de beunhazen in hun sektor de oorlog verklaard. Zij pikken het niet langer dat beunhazen hun totale omzet van 1 miljard afromen met ongeveer 280 miljoen gulden. Dit vertelde voorzit ter R Kalle van de Algemene Neder landse Kappersorganisatie (ANKO) woensdagavond op een perskonferen tie in Amsterdam. BEUNINGEN - Vijf vaten met in totaal enkele honderden liters chloor en chloorhoudende koolwaterstof zijn woensdagavond bij Beuningen in de Waal terecht gekomen toen een loopbrug waarop ze stonden kantel de. Een vat kon korte tijd later door de rijkspolitie te water worden ge borgen. De overige vaten werden rond middernacht nog vermist. De dames C Meeuwsen-Hueck en A. M. de Waal-Quaak heten in de oudheidskamer het spits af. Aan Jaquclicn Bos vertelden zij over de meekrapcultuur. 28 „Dag Welmoet," zei hij hartelijk. „Tbt na Vrouwendag als we het mo gen beleven Nu zag ze hem een wijle aan; recht in die glanzende donkere ogen die haar zo schuw maakten. „Dag Johan." Haar stem was zacht en bedeesd. Even later hoorde ze de draf van zijn paard in de verte versterven. En toen was het weer voorbij. Zo vlug, veel te vlug waren de dagen in de ou de, wat verwaarloosde hoeve van Krelis Ham vervlogen. In die drukke woelige huishouding, waar het leven één feest scheen te zijn. Thuis was al les zo heel anders. In vaders statige hoeve die daar zo deftig op het hoogste gedeelte van het dorp stond. Daarbinnen was het rustig en voor naam en de dagelijkse gang van leven en bedrijf was ordelijk en zonder veel gerucht. Hun gezin leende zich blijk baar niet tot zulke avonden met bu ren en vrienden als bij Ham. Het be zoek dat vader kreeg, was ernstig en afgemeten en hun gesprekken liepen over zeer ernstige zaken. Nooit was er een luchtige toon. Moeder kreeg veel aanloop om hulp en steun, maar bij na nooit kwam er iemand zo maar eens om een uurtje gezelligheid. En kel een feestavond of een gastdag maakte een uitzondering. Gelukkig dat zij nu Grietje had die om haar kwam, alléén om hdér. En ze had Grietje weer zoveel te vertellen. Van de uitgelaten nichtjes, van nieu we, nooit gehoorde liedjes en gebeur tenissen. hoe ze met de jongste had gespeeld om en in het huis En dan van Johan Wie weet, misschien kwam ze vanavond wel. Maar 's avonds kwam Grietje niet. Wel Hop Willem Aagtes bij vader aan, en die probeerde ook met haar een door J. VISSER-ROOSENDAAL gesprek te voeren, maar ze ging er niet op in. Daar had Willem het niet naar gemaakt, want toen ze hem na zijn komst vroeg of Grietje ook kwam, probeerde hij grappig te zijn en hij zei: „Griet heeft wel wat beters te doen dan hier met jou te kletsen. Daarom ben ik maar gekomen." „Die moeite had je je kunnen besparen," had ze stekelig geant woord en hem verder geen blik meer gegund. Vader suste nog goedig: „Grietje komt dan morgen wel." Maar ze was er niet vriendelijker door geworden. Zwijgend boogt ze zich over haar borduurwerk. En moe der had voor niets anders aandacht dan voor de gekleurde kraaltjes, die ze zorgvuldig aan een draad reeg om daar een mooie beugeltas van te brei en. Voor haar. En zelf mocht ze er een beugel voor kiezen. Een van bewerkt zilver. De mannen spraken over de schut- tersavonden die nu weer waren be gonnen, en vader vond dal het een groot vendel werd als allen bijeen waren. Willem beaamde dat en hij vertelde dat hij spoedig tot luitenant zou worden benoemd. IJsbrand ver telde van de jaren dat hij hopman was; toen waren er in het dorp nog niet zoveel te geweer staande mannen geweest. „Maar toen waren de tijden ook an ders," zei Willem. „Tbcn was er rust en vrede in de landen, maar nu er kan niet genoeg mansvolk bewapend worden." „Zo denk ik er ook over," vond IJs brand. „Er zijn zoveel jonge kerels op de zeeën; die vechten ook als dat no dig is, en daar mag het landvolk niet bij ten achter staan." Zo spraken ze verder tot het bedtijd werd en Willem vertrok. Tbrwijl Ma rie het vuur rekende, ruimde Wel moet het borduurwerk weg en Geert bracht het eet- en drinkgerief naar achter. De knechts bestelden het vee en vader sloot het huis. De nacht kon beginnen. Welmoet sliep in het mooiste ver trek van het huis, in de kleine kamer naast het voorhuis. Daar waren de wanden van donkerglanzend eiko- hout en de deuren en lijsten waren met prachtig snijwerk versierd. Er was een mooi breed raam met wel vijfentwintig ruitjes en de vloer was van geschaafde planken. Het mooiste bankje stond voor haar bed en haar eigen kleine kabinetkast tegen de wand. Het hout van die kast was zo bijzonder, dat het je aan mollevcl deed denken; het was even zo zacht on glad. Haar bed en kussens waren ge vuld met het fijnste zwanedons. Het waren de mooiste en dikste van het hele huis. Vrolijk gebloemde bedgor- dijntjes weerden licht en tocht van haar gezicht. Zc voelde zich er zo rijk en zo veilig als een prinses. Twee deuren scheid den haar van de woonkamer, en tus sen die deuren, in het voorhuis, waakte Rik, de grote zwarte huis hond. Niemand zou het durven wagen haar slaap te verstoren. Eer ze sliep, zag ze vaak nog een poosje naar buiten naar de lucht. Ook nu. De wolken gleden zachtjes langs de maan en de kale boomtakken be wogen in de lichte wind. Buiten de den twee schutters, die nachtwacht hadden, hun ronde. Ze hoorde hun voetstap en de donkere toon van hun stemmen. En ze telde de weken tot februari. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5