Mogelijk vertraging bij interne verbouwing van voormalige Bakkersschool Onderzoek naar fraude bij Zeeuwse Stromen streeknieuws t Bestemming panden Van Tuijl in gemeenteraad Bruinisse Belangstelling voor S tre ekarchi var iaat Vrijdag 30 november Voltooiing drukriolering in Nieuwerkerk Bezoekersaantal stijgt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1984 Nr. 23935 3 Kommissieleden wensen eerst een beslissing van de raad met betrekking tot de uiteindelijke gebruikers ZIERIKZEE - De kommissie publieke werken van de gemeente Zierikzee heeft een verdeeld adviés uitge bracht met betrekking tot het gevraagde krediet ten be hoeve van de interne aanpassingen van de voormalige bakkersschool aan het Kerkhof N.Z. 8. Twee kommissie leden, de heren J. J. Geleijnse (VVD) en H. Asma (PvdA), waren van mening dat er eerst een beslissing van de ge meenteraad dient te komen ten aanzien van de aanwij zing van de gebruikers van het pand. Pas daarna kan de kommissie publieke werken buigen over een kredietaan vraag voor de interne aanpassingen van het gebouw. De panden van Graanhandel Van Tuijl, aangekocht door de gemeente Bruinisse. Met betrokken bewoners zal worden gepraat over al of niet slopen. BRUINISSE - De bedrijfsverplaatsing van Graanhan del Van Tuijl geeft in de raadsvergadering van vrijdag 30 november aanleiding tot twee agendapunten. Voor het slopen van de door de gemeente aangekochte opstallen (de panden 7 en 9 aan de Oudestraat) wordt een krediet van 600,gevraagd. Voor invulling van de vrij komende grond denkt het kollege aan woningbouw, maar alvorens hiervoor een definitief plan op te stellen wordt overleg gepleegd met de daarbij betrokken bewo ners. Wanneer bij dit overleg nieuwe ideeën of suggesties naar voren komen die niet uitgaan van sloop, wordt de raad daarover geïnformeerd. De kommissie openbare werken zal advies over dit onderwerp uitbrengen. Het tweede agendapunt betreft de ontsluiting van een gedeelte van het bedrijfsterrein dat aan Van Tuijl is verkocht. Daarvoor is het noodzake lijk de Industrieweg in oostelijke richting door te trekken. Tevens moet nog een aantal werkzaamheden in het kader van het bouwrijp maken van de grond worden uitgevoerd. Het benodigde krediet voor deze zaken kan worden gedekt uit de op brengst van grondverkopen van het bedrijf sterpin, waaraan de raad toestemming moet geven. Voor de kosten van nutsvoorzieningen, niet inbegrepen bij de berekende kosten, zal een aanvullend krediet nodig zijn. De advieskommissie openbare wer ken is verzocht zich tevens over deze kwestie te buigen. De raad wordt aanstaande vrijdag tevens gevraagd een principe-uit spraak te doen, waarin wordt ver klaard dat het gemeentebestuur be reid is medewerking te verlenen aan een onderzoek dat kan leiden tot het in ontwikkeling krijgen van cfe twee de en derde fase van het bestem mingsplan rekreatie. In dat plan is voor de rekreatieve ontwikkeling van het binnendijks ge bied, gelegen ten westen van de rijks weg, voorzien in drie fasen. Nadat de toenmalige gemeenteraad in 1973 be sloot een exploitatie-overeenkomst aan te gaan met B.V. Rekreatiepro- jekt Bruinisse, de Stichting Rekrea- tiecentrum Aquadelta en Verenigde Bedrijven Wilma BV, werd toenter tijd nog uitgegaan, van een voortva rende aanpak. De ekonomische reces- Algemeen direkteur Maarten Breekweg: Op eigen initiatief Rijksaccountantsdienst ingelicht Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) was van mening dat dit standpunt van de beide heren formeel wellicht juist zal zijn. ,,Maar dan zijn we niet alleen een paar maanden verder, ook zal er aan het voorstel zelf niets veranderd zijn. Al le kosten blijven immers gelijk. Het betekent alleen maar een tijdverlies van maanden en dat is jammer voor de gemeenschap van Zierikzee". Hiermee onderstreepte zij de woor den van voorzitter P. de Rijke. Hij be toogde dat de stellingname van raadsleden zou betekenen dat met de interne verbouwing voorlopig gestopt zou moeten worden. „Zo stag neert u de hele zaak voorlopig". Vierde gegadigde De heer Geleijnse noemde zijn standpunt een zuiver proceduremati ge stellingname. Bij de meningvor ming van de heer Asma speelde nog een ander argument mee, zo bleek eerder tijdens de vergadering. Nadat voorzitter De Rijke de kommissie leden had duidelijk gemaakt dat een Per 1 augustus werden 317 bezoe kers geregistreerd (verleden jaar: 272). Het einde van deze voortduren de stijging lijkt nog steeds niet in zicht. Opvang en begeleiding van de bezoekers nemen door deze stijging steeds meer tijd in beslag. Het aantal van twee personeelsleden voor de vervulling van het uitgebreide taken pakket is te weinig. De mogelijkhe den voor mechanisatie door middel van microfilms, waardoor de bezoe kers zichzelf kunnen helpen, verdie nen in dit kader serieuze overweging, schrijft streekarchivaris H. Uil in zijn verslag. Archiefbewaarplaatsen Dit jaar werd begonnen met de ver bouw van het gemeentehuis van Dui- veland te Nieuwerkerk. Bij de ver bouw is inbegrepen de bouw van een archiefbewaarplaats, waarin partici peren de gemeenten Duiveland en Middenschouwen en het Waterschap Schouwen-Duiveland. De besprekin gen tussen deze participanten hebben geleid tot de verwezenlijking van één gezamenlijk depot. Voor het beheer van de archieven en verzamelingen betekent deze samenwerking een be langrijke stap vooruit. Met name ten aanzien van de raadpleging zal deze nieuwe archiefbewaarplaats belang rijke voordelen opleveren. Met een veel grotere frekwentie dan voorheen NIEUWERKERK - In verband met de voltooiing van de aanleg van de drukriolering ten behoeve van de aansluiting van diverse panden op de rioolnetten van Nieuwerkerk en Oos- tcrland is het kollege van b. en w. van de gemeente Duiveland van plan om officieel aandacht te schenken aan de ingebruikstelling van dit nieuwe rio leringswerk. Voor genodigden is vrijdag 14 de cember in Ons Dorpshuis te Nieuwer kerk een bijeenkomst. Deze begint om 14.00 uur week eerder in de vergadering van de kommissie jeugd- en jongerenwerk de drie gegadigden voor het gebruik van het pand de revue waren gepas seerd: het CJV, het Rode Kruis en de Stichting Jeugd. „Nu moeten we het financiële plaatje klaarmaken ten be hoeve van de vaststelling van de in de toekomst te betalen huur door deze gebruikers". Op dit punt meende de heer Asma te moeten reageren. Hij deelde dat er een vierde gegadigde voor gebruik van het pand zich gaat aanmelden en wel de Stichting Welzijn Ouderen. „Als die er is, dat wordt het voor alle partijen alleen maar voordeliger". Met dat laatste was wethouder De Rijke het wel eens, maar „die vierde gebruiker is er officieel nog niet. We moeten gaan berekenen wat de huu- prijs per vierkante meter gaat bedra gen, uitgaande van drie gegadigden afhankelijk van het gebruik van de verschillende lokaliteiten door iede re gegadigde komt er voor ieder van hen een huurprijs uit de bus". Aldus de wethouder. zullen de bezoekers opgevangen kun nen worden. Tijdverlies door het heen en weer reizen wordt voorko men. Het streven is erop gericht de archieven en verzamelingen in de cember over te brengen naar de nieu we archiefbewaarplaats, zodat vanaf 1 januari 1985 het beheer operatio neel is. Direkt voor de archiefbewaar plaats is de werkkamer annex studies zaal gelokaliseerd. Hierin kunnen vier bezoekers tegelijk opgevangen worden. Aanleiding tot dit onderzoek was een routine onderzoek van de be lastingdienst bij het hotel, aldus al gemeen direkteur Maarten Breek weg. „Op een gegeven moment ont dekte ik dat er door personeelsleden gedurende de afgelopen jaren frau duleuze handelingen moeten zijn ge pleegd. Nadat ik eerst zelf een sum mier onderzoek heb gedaan, waarbij het fraude-bedrag al aanzienlijk opliep, heb ik op eigen initiatief deze zaak gemeld bij de Rijks- accountantsdienst". De heer Gelijnse liet toen weten het niet eens te zijn met de procedu re, die gevolgd werd. „Een vierde ge gadigde heeft zich aangemeld als mo gelijke kandidaat. Maar we moeten eerdt in de raad een beslissing nemen ten aanzien van de indeling, gebruik en prijskaartje. Pas daarna kunnen we eventueel gaan denken aan een vierde gegadigde. Zoals we nu bezig zijn, zijn we niet volgens een juiste procedure bezig". Hij was van mening dat de kom missie bij de huidige stand van zaken geen enkel advies kon uitbrengen. Voorkeur De heer Asma weifelde geen mo ment om in te hakken op de medeling van de heer Gelijnse betreffende het niet kunnen uitbrengen van een ad vies. Hij trachtte tevens een lans te breken voor de Stichting Welijn Ou deren: „Ik geef er bovendien de voor keur aan om te wachten tot deze vier de gegadigde zich officieel heeft aan gemeld". „De heer Asma wilde zelfs wel be kennen dat hij, als er voorkeuren moesten worden uitgesproken, liever de Stichting Welzijn Ouderen in het pand zag trekken dan de Stichting Jeugd. „De Stichting Jeugd is goed gesitueerd ten opzichte van de Stich ting Welzijn Ouderen. Deze laatste stichting kampt ten aanzien van hun aktiviteiten met een veel mindere behuizing". Zover wenste de heer Gelijnse ech ter niet te gaan. „Dat is niet juist. Een vierde gegadigde komt niet voor in het voorstel en is ook niet bespro ken in de kommissie jeugd- en jonge renwerk. Daar hebben we dus van avond. ook geen boodschap aan". Het resultaat van de behandeling van dit agendapunt was derhalve een tweetal onthoudingen van advies en één positief advies. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) was verhinderd de vergadering bij te wonen. Opschorten Wel kreeg de dienst gemeentewer ken toestemming van de kommissie om alle werkzaamheden, die nodig zijn om de casco-restauratie onbelem merd te kunnen doorgaan, uit te (la ten) voeren. Maar voorzover de uit te voeren werkzaamheden verband hou den met de wensen van de toekomsti ge gebruiker van een willekeurige lo kaliteit, dienen die werkzaamheden te worden opgeschort tot er een defi nitieve beslissing is genomen door de gemeenteraad. Wethouder De Rijke betuigde tot slot zijn spijt over deze gang van za ken: Het is erg jammer dat het zo loopt. We zijn met de verbouw kenne lijk voortvarender geweest dan met de afwikkeling van de voorbereiden de werkzaamheden". De heer Breekweg gaf desgevraagd te kennen dat hij niet kon zeggen om welke bedragen het gaat. „Als ik zie dat mijn ontdekking al een aanzien lijk bedrag betreft, dan moeten we maar afwachten waar men na het on derzoek op uitkomt". Omdat het onderzoek nog in volle gang is, kon de heer Breekweg geen namen noemen van de betrokken per soneelsleden. Hij verwacht overigens niet dat deze zaak konsekwenties zal hebben voor de bedrijfsvoering van het hotel. „Daar is ons bedrijf, ook volgens deskundigen, veel te gezond voor. Dit ter geruststelling van de ruim veertig personeelsleden, die we in dienst hebben. Er gaan de wildste geruchten rond, maar die zijn volle dig ongegrond", aldus direkteur Breekweg. Geen aanhoudingen Het onderzoek wordt uitgevoerd door de belastingdienst en de FIOD, in samenwerking met de heer D. Broer van het belastingadviesbureau De Boer en Van Keulen te Rotterdam. Dit bureau is door de direktie van De Zeeuwse Stromen verzocht om de be langen van het hotel tijdens het on derzoek te behartigen. Er zijn in het kader van dit onderzoek geen aan houdingen verricht. Officier van justitie mr. R. Daverschot deelde mee dat eerst de resultaten van het onder zoek dienen te worden afgewacht. Volgens direkteur Breekweg zal dat onderzoek nog wel geruime tijd vergen. Auto slipt in sloot NIEUWERKERK - Vanochtend (donderdag) om half acht is de 27- jarigc P. B. uit Brouwershaven met zijn auto op de Stolpweg te Nieuwer kerk in de sloot terecht gekomen. Hij liep geen verwondingen op. maar de auto werd behoorlijk beschadigd. Do gehele linkerzijde werd gedeukt en bekrast. B. kwam uit Dreisehoren reed rich ting Nieuwerkerk, toen hij op de Stolpweg door een laag slik aan het slippen en schuiven raakte, waardoor hij van de weg in do sloot belandde. ZIERIKZEE Geparkeerde auto beschadigd De aan de Oude Haven geparkeerde auto van N..C. uit Zierikzee werd woensdagavond tegen acht uur be schadigd door een achteruitrijdende auto, die echter doorreed, maar werd achterhaald. De bestuurder daarvan, de 59-jarige P. G. uit Burgh- Haamstede, zou de beschadiging heb ben veroorzaakt. Vergadering streekarchivariaat Het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland houdt maandag 3 december in het stadhuis te Zierikzee een vergade ring. Op de agenda staat onder meer een tussentijds verslag van de perio de januari-augustus van dit jaar, de vaststelling van de begroting 1985, de voorlopige vaststelling rekening over 1983 en het vaststellen van een studie- faeiliteitenverordening en toekennen studieverlof en studiekostenvergoe ding aan G. C. Groenlecr. De vergade ring begint om 13.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Eén voor Afrika De opbrengst van de aktic Eén voor Afrika, welke in Burgh-Haamstede in de Herv. kerk werd gehouden heeft 4514,65 opgebracht. Kommissie financiën In het gemeentehuis te Burgh- Haamstede wordt maandag 3 decem ber een vergadering van de kommis sie financiën gehouden. Op de agen da staat onder meer de verhoging on kosten reiskostenvergoeding leden van de vrijwillige reddingsbrigade, aanpassing vierde leslokaal van de kleuterschool, subsidie sportvereni gingen 1984-1986, belastingtarieven en votering krediet aankoop micro computer en micro fiche. De vergade ring begint om 16.00 uur. sie stak daar een stokje voor; slechts de eerste fase is gerealiseerd. Rekreatieprojekt Bruinisse heeft in de achterliggende jaren nog ge tracht de tweede en derde fase alsnog in ontwikkeling te brengen, maar dat blijkt onder de huidige ekonomische omstandigheden niet eenvoudig te zijn. Bij potentiële gegadigden blijkt het ekonomisch tij ook de in de ex ploitatie-overeenkomst opgenomen deelname in de Stichting Rekreatie- centrum Aquadelta een struikelblok te zijn. Gelet hierop heeft het kollege het Rekreatieprojekt meegedeeld be reid te zijn te onderzoeken, of de akti viteiten van Aquadelta tot de eerste fase beperkt kunnen blijven. Dit onderzoek is echter alleen mogelijk, indien de gemeentelijke externe ad viseurs die aan de wieg van de exploi tatie-overeenkomst hebben gestaan, hiervoor worden ingeschakeld. De kosten hiervan komen voor rekening van d<? B.V.ÏJet insterqrqeq piet. het beperken van de aktiviteiten heeft het kollege onder voorbehoud ge maakt, zodat de raad zich erover kan uitspreken. Voorts staan op de agenda voorstel len over de reorganisatie bij de vlees keuringsdienst, de organisatie van-de uitvoering van gemeentelijke meetta- ken en samenwerking daartoe tussen gemeente en provincie en benoemin gen aan de openbare basisschool. De ontvangen motie van het ge meentebestuur van Duiveland over de tolheffing Zeelandbrug staat bij de ingekomen stukken. Voorgesteld wordt daarmee in te stemmen, even eens met die van Middenschouwen en van Zierikzee. Trekking zegeikaarten In de Schutse te Burgh-Haamstede wordt zaterdag 1 december de tweede trekking van de zegeikaarten in het kader van de Sint Nicolaasaktie ge houden. De trekking vindt plaats tij dens een grote feestmiddag en ge beurt om 14.15 uur. SEROOSKERKE Opbrengst Eén voor Afrika Ten bate van de aktie Eén voor Af rika heeft de Nederlands Hervormde Kerk 1922,— ingezameld. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. Advertentie Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld een dé krant van Schouwen-Duiveland. De eerste drie weken zijn Gratis! Nu tijdelijk als aanbieding, geldig tol 24 december. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKE RIJ t AKLNMAN OCHTMAN BV JANNLWf kkl N 11 4301 HU ZIERIK/.EF. TEL. 01110-6551 ZIERIKZEE - Het aantal bezoekers aan het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland heeft in cfe periode januari-augustus van dit jaar opnieuw een stijging te zien gegeven. Dat meldt het tussentijds ver slag. RENESSE - De Fiscale Inlichtingen - en Opsporings- dienst (FIOD) hebben veertien dagen geleden een gedeel te van de boekhouding in beslag genomen van het Hotel De Zeeuwse Stromen b.v. - te Renesse. De reden daarvoor is een onderzoek door de diensten naar mogelijk ge pleegde fraude met betrekking tot belastinggelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3