Ministerie grijpt in bij staking loodswezen diensten iliereuai'lK Kampeertarieven stijgen in Zeeland met acht procent Oosterscheldeweg in 1987 open PPR wil opheldering over bijdrage Schoo aan Afrika-aktie Minister Rietkerk opende stadhuis Goes Inwoner Terneuzen steelt 90.000 Prijzenonderzoek ANWB: IS Arbeidskonflikt in Terneuzen en Vlissingen DEN HAAG/VLISSINGEN - Op de tweede dag van de staking van ondersteunend personeel van de loods- diensten heeft het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat woensdag de direkteuren van het loodswezen in het hele land opdracht gegeven het beloodsen van sche pen gewoon doorgang te laten vinden. Door deze maatregel kunnen lood sen, zelf niet in staking, en werkne mers die ervoor moeten zorgen dat die loodsen hun werk kunnen ver richten, gedwongen worden de be- loodsing toch uit te voeren. Minister Smit-Kroes: DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat verwacht dat de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde, inklusief de aansluitende wegvakken op Noord- Beveland en Schouwen, in 1987 voor hét verkeer kan worden opengesteld. Deze openstelling zal, zo meent zij, leiden tot een toename van het ver keer op rijksweg 59. De toename geldt zeker in het zomerseizoen. Dit blijkt uit oen onlangs gehouden prijzcnonderzock door de ANWB. Op een klein deel van de door de ANWB onderzochte terreinen (zes procent) /.uilen de prijzen het komend jaar zelfs met een gemiddelde van 47 pro eent stijgen Ook de tarieven van de vaste standplaatsen, jaar- en seizoen tarieven, zullen met bijna vier pro cent stijgen. Voorlopig De resultaten van het onderzoek zijn nog voorlopig en van toepassing Volgens een woordvoerder van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat is deze maatregel noodzakelijk om gevaarlijke situaties te voorkomen, als schepen zonder loods toch willen gaan varen. De dinsdag begonnen staking van ondersteunende loods- diensten in Vlissingen en Terneuzen heeft zich woensdag uitgebreid naar IJmuiden en Den Helder. Leden van de ABVA-KABO bij het ondersteu nende personeel van de loods- diensten in het Rijnmondgebied zul len donderdagmorgen in Hoek van Holland beslissen of zij eveneens het werk zullen neerleggen. Vaarweg- markeringsdiensten De door de ABVA-KABO georgani- seerde stakingen zijn gericht tegen de plannen van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat om onder delen van de loodsdiensten - zoals de vaarwegmarkeringsdiensten - over te hevelen naar het bedrijfsleven. Perso neelsleden van de ondersteunende diensten vrezen dat velen van hen daardoor hun baan verliezen. De CMHA, AC en CFO hebben zich woensdag van de akties gedistan tieerd. Het Tweede-Kamerlid Van der Doef (PvdA) vindt dat minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat op de kortste termijn gehoor moet geven aan het verzoek van de ambtenaren bond ABVA-KABO om te gaan praten over de voorgenomen privatisering van de vaarwegmarkeringsdienst en andere diensten van het loodswezen. Gevaarlijke stoffen De loodsen in het distrikt Schelde- mond verklaarden zich woensdag be reid loodsopdrachten van de dienst leiding toch uit te voeren indien de veiligheid van de loods en het schip gegarandeerd wordt. De dienstlei ding van het loodswezen geeft, nu ook de loodsenoproepdienst staakt, zelf opdracht aan loodsen bepaalde loodsdiensten uit te voeren. Dat geldt met name voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, zoals gas. Diver se schepen vertrokken woensdag met gevaarlijke lading zonder loods uit de havens van Terneuzen en Vlissin gen. op ruim zeshonderd van de achthon derd door de ANWB erkende terrei nen, aldus de woordvoerder. In een later stadium zullen meer gedetail leerde cijfers kunnen worden gege ven. Zeker is dat de alom gehoopte stabilisering van de kam peertarieven beperkt is gebleven tot ongeveer de helft van de campings: tien procent van de terreinen werd iets goedkoper en circa veertig procent bleef gelijk in prijs, aldus de ANWB-woordvocr- der. Algemeen secretaris F. J. de Zee van de Recron (rccreaticondernc- De rijkspolitie te water trad hierte gen niet op, omdat in overleg met de officier van justitie in Middelburg werd besloten zich niet te mengen in dit arbeidskonflikt. De ABVA-KABO beschuldigde de havenautotiteiten in Zeeland ervan de veiligheidseisen en havenreglementen te overtreden, om zo de stakingsaktie te breken. Ook vond de bond dat de Belgische lood sen als stakingsbreker optraden. Alle binnenkomende schepen zouden vol gens de ABVA-KABO voor Antwer pen worden binnengepraat, hetgeen tegen alle afspraken zou indruisen. Behalve schepen met chemicaliën en gas verliet ook het Franse schip de Borodin met het radioaktieve hexa- fluoride, zonder loods aan boord, maar met toestemming van de haven autoriteiten van de haven. Het PPR- kamerlid Lankhorst stelde hierover woensdag schriftelijk vragen aan mi nister Smit-Kroes. Lankhorst vond het onaanvaard baar dat schepen zonder loods vanuit lérneuzen het ruime sop hebben kun nen kiezen. In schriftelijke vragen aan minis ter Smit (Verkeer en Waterstaat) doelt het kamerlid met name op sche pen met gevaarlijke lading, zoals de ..Borodine" die woensdagochtend richting Noordzee is gevaren. Lankhorst wil weten of de haven meester van Tbrneuzen toestemming heeft gegeven voor het vertrek zonder loods en of de „Borodine" inderdaad was geladen met uranium hexafluori- de. Het PPR-kamerlid vindt dat een dergelijke handelswijze niet strookt met de taak van rijkswaterstaat te zorgen voor een veilige verkeersont- wikkeling te water. Hij wil van de minister weten hoe veel schepen tijdens de staking zon der loods op de Westerschelde hebben gevaren terwijl beloodsing eigenlijk noodzakelijk was, alsmede welke la ding die schepen aan boord hadden. Solidariteit Het ondersteunende personeel van de loodsdiensten in IJmuiden en Den Helder legden woensdagmiddag het werk neer. Volgens ABVA-KABO- woordvoerder Van Riel staken ook zij tegen de plannen van minister Smit- Kroes, maar ook nog uit solidariteit met hun kollega's in Vlissingen. Het scheepvaartverkeer van en naar IJ muiden, Den Helder en Amsterdam lag nagenoeg stil. DEN HAAG - Diverse postkantoren in Nederland hebben maandag tij dens de aktie „een voor Afrika" twee gulden stortingsrecht geïnd op bij dragen aan gironummer 555. Dat was niet de bedoeling, zo heeft de PTT dinsdag meegedeeld. mers) zei dinsdag in reaktie op de ANWB-cijfers vooralsnog afstand te nemen van de prognose. Hij verwacht dat de prijsstijging in de praktijk niet zo hoog zal uitvallen. De Recron gaat nu zelf een prijzcnonderzock doen en zal binnenkort met eigen cij fers komen. Dc Zcc meent dat dc hoge stijging (17 procent) bij zes procent van de door de ANWB onderzochte terrei nen liet eindcijfer (vier procent duur der) zeer nadelig heeft beïnvloed. Nu de prijzen beschik king in de rekrea- ticscktor door bet ministerie van ekonomische zaken is losgelaten, is bet mogelijk dat we te maken heb ben met een eenmalige bcrstrukturc- ring bij deze zes procent, aldus de Recron-woordvoerder, die tot slot zei daaromtrent dc eigen onderzoeksre sultaten tegemoet te zien. De weg naar de liemel BRISTOL - Het religieuze persbureau Religious News Service (RNS) berichtte dezer dagen dat de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham tijdens zijn recente kruistocht van drie maanden door Enge land, op straat in Birmingham een schooljongen aanschoot om hem de weg te vragen naar een postkantoor, van waar hij een brief naar de Verenigde Staten wilde sturen. De jongeman wees Graham de weg en deze, nooit te lui om een zieltje te winnen, zei tegen hem: ,,Als ik je vanavond op mijn bijeenkomst zie, wijs ik je de weg naar de hemel". ,,Nou, dat zie ik niet zitten", antwoordde het joch. „17 kunt het postkantoor niet eens vin den." DEN HAAG - PPR-fraktievoorzit- ter Beckers vindt dat minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking de Kamer op korte termijn moet infor meren over de 15 miljoen gulden voor transportkosten die zij ter beschik king heeft gesteld voor de aktie „Eén voor Afrika". In schriftelijke vragen aan de mi nister stelt Beckers dat daarbij moet worden ingegaan op de vraag hoe het toegezegde bedrag wordt gefinan cierd. Bovendien wil zij weten of de 15 miljoen een maximum-bedrag is, of dat er bij overschrijding van dit be drag een aanvulling van de zijde van de minister te verwachten is. De minister zou bij haar informatie aan de Kamer ook in moeten gaan op de vraag of er aan de besteding van de 15 miljoen gulden nog nadere voorwaarden zijn gesteld. GOES - Minister Rietkerk van bin nenlandse zaken heeft woensdag middag in Goes het nieuwe Stads kantoor (stadhuis) in Goes geopend. Het gebouw heeft ruim zeven mil joen gulden gekost. Tijdens de openingstoespraak zei Rietkerk te verwachten, dat de wet gemeenschappelijke regeling begin 1985 in werking zal treden. De minis ter noemde deze wet de hoeksteen van het huidige kabinetsbeleid ten aanzien van het laagste bestuurlijke niveau. TERNEUZEN - De politie in Tér- neuzen heeft donderdag de 27-jarige G. J. uit die gemeente aangehouden die ervan wordt verdacht 90.000 gul den van zijn werkgever, een groot handel in levensmiddelen, te hebben verduisterd. De man heeft bekend. Dit is donderdag door de politie mee gedeeld. Hij verduisterde het geld door in de periode van januari tot en met oktober van dit jaar valse kre dietnota's op te maken, aldus de poli tie. Van Zeil onderzoekt prijsontwikkeling verblijfstoerisme DEN HAAG - De Economische Controle Dienst gaat een gedetail leerd onderzoek starten naar de prijsontwikkeling in de verblijfsre- kreatiesektor. Dat heeft het ministe rie van Economische Zaken woens dag meegedeeld. Staatssekretaris Van Zeil heeft tot het onderzoek besloten, nadat de ANWB uit eigen onderzoek konklu- deerde dat do gemiddelde prijsstij ging op campings, bungalowparken en dergelijke vier procent beloopt, met forse uitschieters naar boven. Mocht blijken dat de prijsontwikke ling niet aanvaardbaar is, dan zal er opnieuw een prijsbeschikking voor de sektor komen. Van Zeils beleid is er juist op gericht het prijsbeleid over de gehele linie los te laten, wat vorig jaar ook voor de verblijfsrekreatie- sektor geschiedde. Dc beschikking die op 15 september 1984 afliep werd niet vernieuwd. Voorwaarde was dat de prijsstijging beperkt zou blijven. Zo niet, dan komt er een nieuwe. Een ECD-ondcrzock zal plaatsvin den op basis van een steekproef on der het totale aantal verblijfsrekrea- tiebedrijven in ons land en is derhelvc breder van opzet dan het ANWB-ondorzoek. Zowel de tarieven voor het toeristisch kamperen als dc prijs voor het langdurig verblijf (jaar- of seizoensstandplaatsen) zul len onder de loupe worden genomen. Tevens zal aandacht worden besteed aan de oorzaken van eventuele prijsstijgingen. Die kunnen het ge volg zijn van bijvoorbeeld verbete ringen, wat iets anders is dan verho gingen louter ten gunste van de winst van dc rek rent ie-onderncmer. Eind januari 1985 moeten dc resul taten beschikbaar zijn. Zaterdag 1 en zondag 2 december Zierikzee Doktor W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61, Telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dor- restein. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Oude Haven 51, Zierikzee, Tel. (01110) 2693, neemt waar floor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster W. Verkaart, Zevengetij straat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster E. v. d. Velde, Acacialaan 16, Bruinisse, tel. (01113) 2894, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde, Spuislop 14, Brouwershaven, tel. (01119) 1682, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (OHIO) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Donderdag 29 november Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde Kerk, St. Domusstraat. Verkoping hand- werkstukjes dameskrans Tryféna. 13.30-21.00 uur. Chr. Ger. kerk. Spreekbeurt Arnold Rose. 20.00 uur. Burgh-Haanistcdc De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Trimmen. Vertrek om 9.00 uur. Automobielbedrijf Slager. Kontrole banden en lichten auto's. 19.00-21.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kleine zaal „Ons Dorpshuis". Ge meenteraadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 30 november Zierikzee Graanbeurs. Dansavond met muziek verzorgd door „Dynastie" uit Rotter dam. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Automobielbedrijf Slager. Kontrole banden en lichten auto's. 19.00-21.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 1 december Zierikzee Malta en Poortambacht. Oud papier ophalen gymn.ver. Delta Sport. 9.00- 12.00 uur. Rooms-Katholieke Kerk. Advents- koncert Zierikzeese Oratorium Ver eniging. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Oud papier. Vanaf 9.00 uur. Zonnemaire Breedveld. Aankomst Sint Nicolaas. 13.00 uur. Café Bommenede. Sinterklaasfeest m.m.v. Schelde Trio. 19.00 uur. Maandag 3 december Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief kommissie. 13.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie financiën. 16.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring behandeling begrotingsstukken 1985. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Sint Nico- laasmiddag bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 15.00 uur. Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 18.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 5 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-11.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub. 13.30 uur. Donderdag 6 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trynmen. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 7 december Zierikzee Bovenzaal Ger. kerk. Algemene le denvergadering Kruisvereniging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Zaterdag 8 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Tbnncnmagazijn. Gezellige avond voor bevolking. 20.00 uur. Maandag 10 december Burgh-H aanistede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Huis van Nassau. Veeteeltkursus. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dc Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst ZLM. 19.30 uur. Woensdag 12 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. ACOD en CVC ontkennen stakingsbrekers te zijn VLISSINGEN - De Belgische bonden van overheidsperso neel ACOD en de CVC hebben heden - donderdagmorgen met klem de beschuldigingen ont kend, dat ze op zouden treden als stakingsbrekers bij de ak ties van de ABVA/KABO bij de ondersteunende diensten van het loodswezen op de Westerschelde. Volgens ACOD- distriktsbestuurder F. Welleco- me worden alleen de schepen die voor de Belgische loods- dienst bestemd zijn, bemand. Wellecome verweet het ABVA/ KABO-aktiecentrum een te slappe houding. De zaak had beter afgegrendeld moeten worden, zodat ook geen lood sen en andere werkwilligen door de mazen van het net kon den slippen. Het kamperen in Zeeland wordt volgend jaar fors duurder. Vraag is of de tot nu toe volle terreinen op Schouwen-Dui veland van dc nieuwe tarieven te lijden zullen hebben. DEN HAAG - Dc ANWB heeft becijferd dat het kamperen in Nederland vol gend jaar gemiddeld circa vier procent duurder wordt. De woordvoerder van de ANWB heeft dit dinsdag gezegd. Vooral in dc provincies Zeeland en Zuid- Holland moet met een forse prijsstijging voor het toeristisch kamperen reke ning worden gehouden: de tarieven per nacht zullen daar met gemiddeld acht proeent stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2