Sint Philipsland haakt af van Werkloosheidsprojekt Belastingen Brouwershaven met drie procent omhoog Verkeerssituatie Noordgouwe tot tevredenheid opgelost Stichting Renesse Promoten in zee met Zeeuwse Gastvrije Campings voor provinciale subsidie Een gulden per inwoner voor Afrika Inwoners Haamstede niet ontevreden over hun kern Geslaagde Themamiddag A.N.B.O. Uitvoering in voorjaar 85 Nu hogere bijdrage per inwoner Raad. Duiveland vergadert in „Ons Dorpshuis" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 november 1984 Nr. 23634 3 BROUWERSHAVEN - In 1985 zullen de inwoners van de gemeente Brouwershaven drie procent meer moeten gaan betalen voor een aantal gemeentelijke voorzienin gen en belastingen zoals de graf- en begraafrechten, de hondenbelasting, de woonforensenbelasting en de leges op voorzieningen die via de gemeentesekretarie worden verkregen. Ook de huur voor de gemeentelijke gym nastieklokalen, sportterreinen, ijsbanen, de jollinghel- ling aan de jachthaven, de Blokkendoos, de tennisbaan en de liggelden in de Brouwse jachthaven gaan met het wettelijk toegestane verhogingspercentage van drie pro cent omhoog. Dit werd besloten tijdens de gemeente raadsvergadering van maandagavond. Een uitzondering vormde hierbij de onroerend goedbelasting die met „slechts" twee procent wordt verhoogd. Volgens burgemeester en wethou ders zijn deze meestal jaarlijks terug komende verhogingen billijk en noodzakelijk om de verschillende voorzieningen op peil te houden. Wat betreft de leges ter sekretarie, stellen B. en w. dat deze verhogingen nodig zijn omdat ook de gemeentelijke uit keringen (onder andere uit het ge meentefonds) door de rijksoverheid voortdurend worden gekort. On danks dit, bleek de raad een open oog te hebben voor de nood in Afrika want de vergadering werd zeer posi tief begonnen met het beschikbaar stellen van ƒ1,— per inwoner van de gemeente voor de aktie ,,Een voor Af rika" wat neerkwam op een afgerond bedrag van 3500,—. DEN HAAG - De Tweede Kamer kan in grote lijnen akkoord gaan met de interimwet beperking varkens- en pluimveehouderijen, waarmee minis ter Braks (Landbouw) de enorm groeiende meststroom uit deze sekto ren een halt wil toeroepen. Vervolg van pagina 1 voorrading van de SRV-wagen in de Noordstraat aksepteerden ze als een niet te voorkomen probleem. Datzelf de geldt voor de touringcarbussen, die in het centrum van het dorp hin der veroorzaken. De verkeerslichteninstallatie aan de kruising Noordstraat-Hogezoom bracht algemene kritiek naar voren. Met name fietsers en voetgangers moeten erg lang wachten voordat zij over kunnen steken. Dat heeft ook gevolgen voor het fiets/voetpad langs de Kloosterweg, waarvan on juist gebruik wordt gemaakt. Van Meerten lichtte toe dat de semime- chanische installatie verouderd is, maar dat de kosten voor vervanging te hoog zijn. Ook de kruising Serooskerkseweg- Kraijesteinweg gaf aanleiding tot tal van opmerkingen. Ondanks dat het, een moderne kruising betreft gebeu ren er geregeld ongelukken. De aan wezigen meenden dat het verkeer ko mende uit de richting Zierikzee tè hard rijdt en dat het gedeelte vier baans weg verwarrend werkt. Dammenweg Wethouder A. J. Padmos, die de hoorzitting leidde, vertelde dat met de komst van de Dammenweg de situ atie wel zal veranderen. Binnen een maand zal een advies aan het mini sterie van Verkeer en Waterstaat wor den uitgebracht. Zoals bekend heeft de gemeente Westerschouwen ken baar gemaakt dat zij niet wil dat de Dammenweg over de Kraijesteinweg loopt. De gemeente zal alle klachten en opmerkingen over de knelpunten in Haamstede bekijken en komt over enkele maanden bij de bevolking te rug met eventuele oplossingen. Belastingen De hondenbelasting wordt na de verhoging 44,30 per jaar (was 43,—) voor één hond en 62,85 (was 61,—) voor elke tweede of volgende hond. De woonforensenbelasting be draagt - na de verhoging - voor de laagste kategorie (caravans en kleine woningen) 62,80 en voor de hoogste kategorie (woningen met een vloer oppervlakte van 80 m2 of meer) 374,90 (was 364,—). P. van der Mei- de (GPV/SGP/RPF) achtte het zuiver der om deze belasting vast te stellen op grond van de waarde in plaats van de oppervlakte. Slabbekoorn wees hem er op dat wat dit betreft een ge lijkvormige grondslag wordt gehan teerd die ook in naburige gemeenten geldt. Door de verhoging van de leges ter sekretarie kost bijvoorbeeld een huwelijksvoltrekking in Brouwers haven vanaf 1 januari 1985 87,15 en een bouwvergunning 21,— tot 766,afhankelijk van het bedrag waarvoor wordt verbouwd. Uiter aard gaan ook alle andere diensten ter sekretarie met drie procent om hoog. Van der Wekken (CDA) ver baasde zich er hierbij over dat een half uur nasporing in het archief 25,kost, terwijl een kwartier nasporing in het kadaster al met 2,60 wordt betaald. Onroerend goed Om een al te grote uitbreiding van de gemeentelijke belastingen te voor komen achtten B. en W. het billijk om de onroerend goedbelasting met slechts twee procent te verhogen. Dit komt neer op een bedrag van 7,14 (was sinds 1983 7,—) voor eigenaren en 3,57 (was 3,50) voor huurders per elke 3000,— waarde. De CDA- fraktie liet bij monde van R. van der Wekken weten het voorstel niet te steunen omdat zij de noodzaak tot verhoging niet zagen. P. van der Mei- de (GPV/SGP/RPF) vond dat wonin gen naar werkelijke verkoopwaarde zouden moeten worden belast, wat volgens voorzitter C. Slabbekoorn een onmogelijke zaak is omdat de ge meente niet zelf verantwoordelijk is voor de taxatie die, evenals de inning van deze belasting, in handen is van de belastinginspekteur. Wat de verhuur van gemeente eigendommen als sportterreinen, gymnastieklokalen, ijsbanen en der gelijke betreft achtte de raad een trendmatige verhoging noodzakelijk om deze voorzieningen te exploiteren en om rigoreuze eenmalige tariefs verhogingen te voorkomen. Kwijtschelding Omdat als gevolg van de huidige ekonomische recessie de verzoeken om kwijtscheldeing van gemeentelij ke belastingen toenemen, besloot de raad aan B. en W. de bevoegdheid te verlenen zelfstandig over deze ver zoeken te beslissen, zodat de afhan deling niet onnodig wordt vertraagd door een benodigde raadsbeslissing. Dit besluit ging echter ewel gepaard met enige kanttekeningen, waarbij alle frakties lieten blijken prijs te stellen op een overzicht van de aktivi- teiten van B. en W. op dit gebied. Van der Meide (GPV/SGP/RPF) vroeg zich zelfs af of de raad zijn besturende funktie nog wel voldoen de behoudt, omdat dit al het derde voorstel was in korte tijd om beslis singen aan B. en W. te delegeren. J. Goemans (VVD) vond dat via de me dia veel te gemakkelijk wordt voor gesteld dat de belastingen kunnen worden kwijtgescholden. „Iedereen die belastingplichtig is moet beta len", stelde hij nadrukkelijk. Slabbe koorn verzekerde dat de aanvragen met de grootst mogelijke zorgvuldig heid van geval tot geval bekeken zul len worden. HILVERSUM - De tv-aktualiteiten- rubriek Brandpunt van de KRO komt dinsdag (Ned. 1, 21.55-22.30 uur) met een reportage over alcohol en verkeer. Dit naar aanleiding van een campagne van Veilig Verkeer Neder land tegen het gebruik van alcohol in het verkeer die van start gaat. foorstel: Opbrengst gevonden motorjacht naar Ethiopië BRUINISSE - Ruim drie jaar gele den werd een onbeheerd achtergela ten motorjacht aangetroffen op het grondgebied van Bruinisse. Nadat tevergeefs was geprobeerd de eige naar te achterhalen, is het jacht openbaar aan de meest biedende ver kocht. De netto-opbrenqst bedroeq f 18?p,38. De gemeente was verplicht dit be drag drie jaar te bewaren, voor het geval de eigenaar zich alsnog zou melden. Die termijn is ruimschoots verstreken, zodat de gemeente thans eigenaresse is. Burgemeester en wethouders stel len een aktuele bestemming voor het geld voor: schenking aan Ethiopië. Achterliggende gedachte was daar bij tevens de hulpverlening aan Bruinisse uit binnen- en buitenland na de watersnoodramp in 1953. De raad wordt in de vergadering van vrijdag 30 november gevraagd akkoord te gaan met het doel van de ze bijna tweeduizend gulden, die tot op heden zijn verantwoord als pre serve onbeheerd achtergelaten mo torjacht". DEN HAAG - De drie grote partijen in de Tweede Kamer (PvdA, CDA en VVD) hebben de organisaties van werkgevers en werknemers maandag opgeroepen alsnog om de tafel te gaan zitten om, te trachten een cen traal akkoord over het arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar te bereiken. ZIERIKZEE - De themamiddag Problemen bij het ouder worden", donderdagmiddag in de rekreatie- zaal van rusthuis Borrendamme on der auspiciën van de A.N.B.O. afde ling Zierikzee, werd door ruim zestig belangstellenden bezocht. De spreekster van deze middag, mevrouw E. Vleugels Schutter-Spit zette op eenvoudige en duidelijke wijze uiteen, wat onder „verouderen" wordt verstaan en welke lichamelijke veranderingen kunnen optreden. Ook ging zij in het kort in op de di verse klachten, waar de ouder wor dende mens mee gekonfronteerd kan worden. De wijze waarop mevrouw Vleu gels Schutter vertelde, boeide zeer. Doordat zij haar verhaal lardeerde met anekdotes uit haar jarenlange praktijk als huisarts, werd er - on danks het minder vrolijke onderwerp - heel vaak gelachen. Advies Zij besloot haar inleiding met een advies: „Zoek een levensvorm waar bij je voor jezelf en voor anderen iets betekent, dan heb je niet voor niets geleefd. Iedere levensfase heeft haar eigen taak." Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. Daar werd dank baar gebruik van gemaakt. In de week voor Kerstmis volgt de tweede thema-bijeenkomst van de A.N.B.O. afdeling Zierikzee. RENESSE - De Stichting Renesse Promoten heeft een akkoord bereikt met de Vereniging Zeeuwse Gastvrije Campings om als participant deel te ne men in de promotie van enerzijds het Zeeuwse VVV- gebeuren en anderzijds het toeristisch geheel van Renesse. Hierdoor heeft de Stichting Renesse Pro moten zich verzekerd van een goede ondergrond om in aanmerking te komen voor een bedrag van f 15.000,-- uit de provinciale subsidiepot. Aanvankelijk was het de bedoeling van de Stichting Renesse Promo ten om de provinciale VVV als participant te verkrijgen, maar „op de een of andere manier lekte uit, dat Renesse wel eens f 17.000,-- zou kun nen opstrijken en hoe zou Burgh-Haamstede daar dan een graantje van mee kunnen pikken", stelde Cees Veerhoek namens de Stichting tijdens de afgelopen donderdagavond gehouden VVV-vergadering in Renesse. In ieder geval was het voor de Renesser stichting aanleiding om de pro vinciale VVV als participant af te wijzen, waarna naarstig gezocht werd naar een nieuwe gegadigde. „Ons raamplan is klaar", stelde Veerhoek. „Er komt echter alleen een akkoord met de provincie als we een participant krijgen, die algemeen bezig is. Die hadden we gevonden in de provinciale VVV, maar dat was uitgelekt, dat mocht niet. We doen het nu anders. We hebben een partici pant gevonden, die heeft haar plan ook klaar. Het is een participant, die over heel Zeeland bezig is en die past in het plaatje dat vereist is om sub sidie te krijgen". Staande de VVV-vergadering kon Veerhoek evenwel niet de naam van de participant noemen. Na veel over en weer gepraat kreeg de Stichting nog vier dagen respijt van het WV-bestuur om tot een afwikkeling te komen. De onderhandelingen met de Vereniging Zeeuwse Gastvrije Campings werden de afgelopen dagen met sukses af gerond. BROUWERSHAVEN - Het verkeerplan Noordgouwe kreeg maandagavond zijn fiat van de gemeenteraad Brouwershaven. Voor een bedrag van 17.750,— zal een stratenmakersbedrijf het voorgestelde plan ter beveili ging van de Heereweg, de Pauwstraat, de dr. Wort- manstraat en het Oosterweegje in uitvoering nemen, na dat ook G.S. het raadsbesluit heeft goedgekeurd. A. de Vlieger (PvdA) achtte de geplande kosten wat aan de krappe kant, maar overigens toonde iedereen zich ver heugd dat deze slepende zaak nu eindelijk op een bevre digende manier zal worden aangepakt. Warschijnlijk zal in het voorjaar van 1985 met de uitvoering worden be gonnen. Tijdens dezelfde raadsvergadering besloten .ie Ambtelijke Advies dienst Welzijnszaken Schouwen-Dui- veland Sint Philipsland per 1 janu ari aanstaande aop te heffen, evenals de uit 1969 daterende vleeskeurings dienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde, die vanaf volgend jaar onder rijkstoezicht komt. Ook besloot de raad akoord te gaan met het voorstel van B. en W. uit te treden uit de gemeenschappelijke regeling Scholartsendienst Schouwen-Duive- land, Tholen, Sint Philipsland en oostelijk Zuid-Beveland omdat re centelijk werd besloten om deel te nemen aan de gemeenschappelijke ZIERIKZEE - De gemeente Sint Philipsland heeft te kennen gegeven dat ze niet meer meedoet met het Werk- loosheidprojekt. Dat betekent dat er een nieuw samen werkingsovereenkomst afgesloten moet worden tussen de zes overblijvende gemeenten op Schouwen-Duive- land. Als de zes gemeenten blijven deelnemen betekent dit, dat in 1985 een bijdrage van 1,98 per inwoner be taald moet gaan worden voor het samenwerkings- projekt. Deze mededeling doet wethouder J. Groen in zijn antwoord op vragen in de algemene beschouwingen van de Zierikzee.se raadsfrakties, die alle aandrongen op voortzetting van de baanlozenprojekten. Wethouder Groen wijst op het feit. dn! de raden van de deelnemende ge- ineenten via kwartaalverslagen op de hoogte gehouden worden van de stand van /aken van het Workloos- lu idprojekt en dat dit verslagen ook besproken worden in de commissie sociale zaken. Om die reden werd in de bcleidstocliehting van het kollege niet uitvoerig ingegaan op het pro- jekt De Wethouder geeft een over zicht van de thans lopende projekten. te weten: Kop van Schouwen. Vrij- werkkrant; Vrijwcrkeentrnlc; Conv perwerkgrocp; Kinderboerderij en Damcskonfcktiegrocp. Verder laat hij weten, dat het eomputerprojekt. het klussendienstprojekt en het hob- bywcrkplaatsprojckt naar verwach ting in 1985 van start kunnen gaan. „Vooral dit soort projoktcn, waar bij werken voorop staat, blijkt het best aan tc slaan", aldus dc wet houder. Groen noemt het terecht, dat alle frakties in hun beschouwingen aan dacht besteeden aan de steeds groter wordende groep mensen, die langdu rig zonder werk is en daardoor op een minimum-uitkering is aangewezen. Mogelijkheden voor de gemeenten om hieraan iets te doen zijn volgens hem beperkt en hij wijst erop. dat verschillende gemeenten in dit op zicht reeds zijn teruggefloten. Wethouder financiën L. J. van Gas tel gaat in dit verband in op een vraag van de C.D.A.-fraktie in hoe verre het voor de gemeente mogelijk is een kwijtscheldingsbeleid voor ge meentelijke belastingen te ontwik kelen ten aanzien van de minst draagkrachtigen. Hij wijst erop. dat de onroerend- goedbelasting, de hondenbelasting en de precariorechten de belangrijk ste belastingen voor de gemeente vor men. Het kwijtscheldingsbeleid bij de onroerend-goedbelastingen be hoort echter tot de verantwoordelijk heid van de minister van financiën, met delegatie aan de direkteuren der belastingen. Voor de gemeente reste ren derhalve in dit opzicht de hon denbelasting en de precariorechten. De wethouder memoreert, dat de kommissie financiën eerder dit jaar adviseerde niet over te gaan tot af schrijving c.q. kwijtschelding van de ze gemeente-belastinggen. Dit advies werd door het kollege overgenomen. Bijsluiter In antwoord op het C.D.A.-verzoek om bij het versturen van de aansla gen voor de onroerend-goedbelasting een bijsluiter toe te voegen betreffen de de kwijtscheldingsmogelijkheid, wijst wethouder Van Gastel erop, dat niet de gemeente, doch de Rijksbe lastingdienst de aanslagen verzendt. Deze dienst wil geen bijsluiters mee zenden. Hij zegt echter toe, dat de ge meente in haar mededelingenrubriek de burgers wederom zal attenderen op de mogelijkheid om kwijtschel ding bij de direkteur van de Rijkbe lastingdienst aan te vragen. De fraktie van dc R.U. informeerde naar de bereidheid van het kollege om grotere bedragen te reserveren om de stijgende kosten in dc sektor sociale zorg te kunnen opvangen. Wethouder Groen laat daarop weten, dat in de begroting van dc Interge meentelijke Sociale Dienst voor 1985 en in de aangeboden gemeentebegro ting voor 1985 daar reeds rekening mee is gehouden. Advertentie Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld een dc krant van Schouucn-Duivcland. De eerste drie weken zijn Gratis! Nu lijdelijk als aanbieding, geldig tot 24 december. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERIJ I.AKENMAN ÖCHTMAN BV JANNEWEKKEN II 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110 6551 regling Distrikts Gezondheidsdienst Zeeland. Volgens B. en W. is gebleken dat de vastgestelde procedures van de Amb telijke Adviesdienst Welzijnszaken zeer tijdrovend waren en niet aan sloegen bij de bevolking. Omdat ook de financiering van rijkswege en het inpassen in de wet problematisch ble ken te verlopen, kwam het doel waar mee de dienst was opgezet, een regio nale aanpak van de welzijnsproblematiek, niet van de grond. Dit opheffingsbesluit levert de gemeente in 1985 8.094,— op, zijn de het voor deze regeling uitgetrok ken geld dat niet zal worden ge bruikt. Eveneens werd een opheffings- besluit genomen van de gemeen schappelijke regeling vleeskeurings dienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde. De vleeskeuring werd namelijk op verzoek van de regering per 1 januari ondergebracht bij het rijk. De CDA-fraktie stemde tegen omdat zij vond dat het voortbestaan van de noodslachtplaats in Zierikzee niet verzekerd was. Volgens voorzit ter Slabbekoorn heeft de gemeente Zierikzee hiertoe een verzoek inge diend bij het rijk, dat wordt on dersteund door de regionale gemeen ten waaronder Brouwershaven. Schoolartsendienst Vanaf 1 oktober is de Distrikts Ge zondheidsdienst Zeeland in werking getreden en dus ook de hieraan ver- NIEUWERKERK - In verband met de verbouwing van het gemeentehuis te Nieuwerkerk, zal dc gemeente raad van Duiveland donderdagavond 29 november voor de openbare verga dering uitwijken naar dc kleine zaal van „Ons Dorpshuis" tc Nieuwer kerk. De gemeenteraadsvergadering begint om 20.00 uur. Dc 25-puntcn tollende agenda ver meldt onder meer voorstellen tot vaststelling van het jaarprogramma sociaal kultureel werk 1985; subsidië ring van de Stichting Begelcidings- centrum Gereformeerd Schoolonder wijs. subsidiëring van Zangvereni ging V.Z.O.S. in verband met de vie ring van hot 73-jarig jubileum; subsi diering samenwerkingsschool Mid delbaar Beroeps Onderwijs en een aanvullend voorstel betreffende be zuinigingsmaatregelen voor zwem bad „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk. Aan het einde van deze gemeenteraads vergadering zullen dc begro tingsstukken voor 1985 worden aan geboden. bonden subsidieregeling. Omdat een vand e voorwaarden hierbij is dat de betrokken gemeenten voor 31 decem ber 1984 uit de gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienst zijn gestapt, werd hiertoe door de ge meenteraad besloten. Volgens Slab bekoorn worden momenteel onder handelingen gevoerd om de schoolartsendienst onder te brengen bij de D.G.D., wat alleen mogelijk is als alle betrokken gemeenten hier- mee in stemmen. Als dat niet zou luk ken, blijft de dienst volgens de voor zitter werken zoals nu, met dien verstande dat de gemeente weliswaar geen lid meer is, maar nog wel een jaarlijkse bijdrage zal leveren. Camping „De Bulke" Camping „De Bulke" wordt op nieuw voor een tijdvak van tien jaar verhuurd aan de heer J. C. Hanse te Brouwershaven. Ook werd een be drag van 85.000,— beschikbaar ge steld voor aanpassing en vernieu wing van de elektrische installatie van de camping die door de P.Z.E.M. werd afgekeurd. Voor dit bedrag dat over tien jaar zal worden afgeschre ven is volgens B. en W. voldoende ruimte op de begroting. P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) had moeite met het uit algemene middelen beta len van de installatie, waarop wet houder Ph. van Ast liet weten dat in het verleden de opbrengsten uit de verhuur van de camping steeds in de pot algemene dienst zijn gevloeid, maar dat het beter zou zijn om in de toekomst een reservepot te maken voor noodzakelijk onderhoud. Naar aanleiding van vragen van Van der Wekken (CDA) en Van der Meide (GPV/SGP/RPF) over de gemeentelij ke betrokkenheid, werd verduide lijkt dat de camping is gelegen op een zeeweringspoldertje waarvan het Wa terschap eigenaar is. Het Waterschap geeft de grond slechts in erfpacht uit aan en gemeente. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3