Een voor Afrika brengt ruim vijftig miljoen op Ventileren in de woning in belang van gezondheid Beter Wonen nam afscheid van commissaris H. P. Everwijn Decentralisatie-nota Beter Wonen komt in de loop van december Bruisende Concertzaal ten behoeve van Afrika Woningverbetering in plan Buyse vordert gestaag Beter Wonen wil aantal woningen splitsen Terugloop zeescheepvaart Vlissingse havens Eindbedrag kan in de loop van de week nog flink oplopen HILVERSUM - Het eindbedrag van de aktie Een voor Afrika van de gezamenlijke omroepen bedroeg maan dagavond bij de afsluiting van de tv-uitzending 50.126.968 gulden. Volgens woordvoerder Rensen kan het echter in de loop van de week nog flink oplopen, wan neer alle nagekomen giften zijn geteld. Rensen toonde zich zeer tevreden over het verloop van de aktie. „Niet alleen zijn we het bedrag van 42 mil joen ruimschoots gepasseerd, maar ook hebben we de mensen veel infor matie verschaft over de toestand in Afrika." Volgens Rensen heeft het program ma aan zijn doelstelling voldaan. „Vanaf verscheidene lokaties hebben we behalve amusement ook aktuele informatie over de landbouw, de hon ger en de politieke situatie gebracht", aldus Rensen. Aan het einde van de uitzending zegde minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking namens de rege ring 15 miljoen gulden toe voor de transportkosten van de goederen die van het geld worden gekocht. Dit be drag komt uit de begroting van haar eigen ministerie en is niet bij het eindbedrag maandagavond inbe grepen. Noodhulp handhaven Volgens oud-minister Pronk is het nodig de noodhulp te handhaven en tevens te koppelen aan struktuele hulp. Pronk is momenteel sekreta- ris-generaal van de Unctad. Hij stel de, dat de ontwikkelingshulp door de oliekrisis en bezuinigingen na het midden van de jaren zeventig achter uit is „geboerd". De exportpositie van de Afrikaanse landen is aanzien lijk-verslechterd, niet in de laatste plaats door de importbeperkingen van de rijke landen, aldus Pronk. Verder weet hij een groot aantal pro blemen aan het slechte funktioneren van veel regeringen in Afrika. Voorzitter F. K. Vbs: U hebt uitstekend gefunktioneerd" ZIERIKZEE - Tijdens de maandag gehouden vergade ring van de Verenigingsraad van Beter Wonen werd in aanwezigheid van ere-voorzitter J. Coumou, afscheid ge nomen van de heer H. P. Everwijn, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de woningbouwvereni ging. Sinds 1979 maakte de heer Everwijn deel uit van deze raad, maar moest wegens het bereiken van de statu taire leeftijdsgrens van zeventig jaar aftreden. Het laat ste jaar fungeerde hij als voorzitter van de Raad van Commissarissen. In een afscheidswoord roemde voorzitter F. K. Vos de verdiensten van de heer Everwijn. „U heeft na mens de zes gemeenten op Schou wen-Duiveland in het Bouwteam ge zeten en, evenals onze ere-voorzitter J. Comou destijds, daarop duidelijk uw stempel gedrukt. U hebt uitste kend gefunktioneerd". De heer Vos gaf de aftredende com missaris meé, dat hij dankbaar kon terugzien op een periode, waarin hij als „bestuurder met reputatie" toe zicht heeft gehouden op het reilen en zeilen bij de woningbouwvereniging. „Wij hebben daarentegen erg veel van u kunnen leren. U was één van die vrijwilligers, die zich met overgave inzetten voor de sociale woningbouw op Schouwen-Duiveland". „Het gaat goed" In zijn antwoord stelde de heer Everwijn dat het in goede gezondheid bereiken van de zeventigjarige leef tijd een goede zaak is. „Dat de statu ten zeggen dat je op die leeftijd maar eens op moet stappen, is dat niet. Toch is het goed dat je niet te lang in Oud-burgemeester H. P. Everwijn: na vijf jaar commissarisschap bij Be ter Wonen statutair afgetreden. ZIERIKZEE - In verband met de op handen zijnde de centralisatie van de volkshuisvestng en de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing zal de Woningbouwve reniging Beter Wonen een kursus aanbieden aan de leden van de Verenigingsraad, de kommissarissen, de direktie en het bestuur. Deze kursus zal worden gegeven, in samenwerking mot dc Nationale Wo ningbouw Raad. op 21 januari, 11 maart en 22 april 1985. Tijdens de eer ste bijeenkomst zal de bestaande kennis worden opgefrist, terwijl in de tweede aflevering dc komende wijzigingen aan de orde zullen ko men. Op 22 april zal een lezing wor den gehouden over het onderwerp ..Politieke besluitvorming op lokaal niveau". Voorzitter F. K. Vos kon de aanwe zige leden van de Verenigingsraad meedelen dat het bestuur van Beter Wonen op 10 december de nota be handelt over de decentralisatie en de nieuwe wet. Na de vaststelling daar van zal de nota worden toegezonden aan de leden van de Verenigingsraad, de kollega's van burgemeester en wethouders van de zes eilandelijke gemeenten en aan de leden van de ge meenteraden. een kollege als deze Raad kunt blij ven zitten. Jeugdiger opvolgers heb ben vaak andere en aan de tijd aange paste inzichten". „Het gaat goed met Beter Wonen. Het bestuur geeft steeds weer blijk van het feit dat zij de leden van de Verenigingsraad zo goed mogelijk wil informeren. Ik hoop dat alle pro- jekten, die op stapel staan, uitge voerd zullen kunnen worden en ook, dat de decentralisatie-nota vruchten zal afwerpen. We hebben er uiteinde lijk zelf jaren om gevraagd. Moge de vereniging in de toekomst blijven groeien en bloeien, zoals ze dat nu doet". Verkiezingen Eerder tijdens de vergadering wer den verkiezingen gehouden. Twee bestuurleden, de heer F. K. Vos en B. A. Kievith, waren beide aftredend maar werden door de Verenigings raad bij akklamatie herbenoemd. In verband met het aftreden van de heer H. P. Everwijn als commissaris werd in die funktie benoemd de heer drs. P. Vis te Zierikzee. Ook aftre dend was commissaris R. van Omme ren; pij werd door de Verenigings raad herbenoemd. Beide benoemin gen vonden bij akklamatie plaats. ZIERIKZEE - Tijdens de maandag gehouden verga dering van de Verenigings raad van de woningbouw- verbetering deelde voorzitter F. K. Vos mee dat de renovatie in het plan Buyse te Zierikzee gestaag vordert. De werkzamheden in de Raveslootstraat zijn nage noeg gereed, waarna het projekt zal worden ver volgd in de P. D. de Vosstraat en het Slabbers- werf. De heer Vos vestigde er overigens de aandacht op dat in dat gebied en kele woningen leegstaan. „We wor den nogal eens benaderd met de vraag of men niet voor het huren van die woningen in aanmerking kan ko men. Dat is niet mogelijk omdat die woningen moeten worden gebruikt als wisselwoningen voor die huur ders, van wie de eigenlijke huurwo ning wordt gerenoveerd." Ileler Wonen konstateert sneller optreden van houtrot ZIERIKZEE - „We komen in veel huurwoningen vaak levensgevaarlijke situaties tegen. Het gaat dan oin ver keerde maatregelen, die dc huurders hebben getroffen om zelf bun woning zo goed mogelijk te isoleren". Deze waarschuwende woorden sprak Beter-Wonen-direkteur ing. Ph. H. van Doorne maandagavond tijdens de verga dering van de Verenigingsraad. Van Doorne denk! daarbij niet al leen aan zuiMxtofgebirk. (Jok andere, op langere termijn eveneens funeste, ontwikkelingen kunnen dan ont staan. Veel voeht in een woning en niet of nauwelijks ventilatiemogo lijkheden leiden op den duur tot houtrot. De bijwerkingen daarvan zijn voor de gezondheid van de bewo ners bepaald niet goed te noemen. „Het ventileren van de gehele wo ning. eenmaal per dag. is beslist noodzakelijk. Niet alleen voorde wo ning zelf. maar ook voor dc bewoners ervan. Daarnaast kan de veelal aan wezige kozijnventilatic erg goede diensten bewijzen om te voorkomen dat er in ccn woning voortdurend een te hoog vochtgehalte heerst". Aldus Van Doorne. Deze zaak kwam aan de orde. toen dc Verenigingsraad haar fiat werd gevraagd voor een aanvulling op de begroting voor 1981 wegens het over schrijden van de post herstel- en tim merwerk. Eén van de oorzaken daar van wordt gevormd door het zuiniger stoken en minder ventileren door be woners waardoor houtrot, vooral van binnenshuis uit. sneller optreedt. Van Doorne waarschuwt de huur ders om niet ten koste van alles elke kieren opening in dc woning dicht te stoppen of af te sluiten. „Geijscrs en gasfornuizen zorgen hij verbranding van het aardgas voor erg veel vocht in de woning. Wanneer dan alle mo gelijkheden voor ventilatie, al dan niet mechanisch, zijn afgesloten, dan ontstaat er een levensgevaarlijke si tuatie. die bovendien erg slecht voor dc gezondheid kan zijn". Dik de Koning. Vervolg van pagina 1 jaar woonachtig in Zeeuws-Vlaande- ren. Met medewerking van Grace Mo lengraaf, die de vertaling voor haar rekening nam, vertelde Mahary in het Engels iets over zijn land Eritrea, gelegen langs de Rode Zee-kust over een afstand van negenhonderd kilo meter. Strategisch belangrijk Een ligging, die strategisch altijd al belangrijk was in de ogen der su permachten. Na een Turkse overheer sing in de vorige eeuw, volgde die der Italianen van 1884 tot 1940. Daarna werd Eritrea tot 1952 een Britse kolo nie. In 1952 werd Eritrea onder de Ethiopische Federatie onafhankelijk verklaard, maar die situatie hield niet lang stand. In 1962 werd Eritrea geannaxeerd doof Ethiopië én sinds dat jaar ook wordt er tegen die an- naxatie strijd geleverd door de bevol king van Eritrea. Mahary benadruk te diverse malen de invloed, die de Verenigde Staten zouden uitoefenen om die weerbaarheid te breken. Zo noemde hij de hulp aan de toenmali ge koning Heile Selassi en aan de hui dige militaire junta. Eritrea behoort ook tot dat deel van Afrika waar de ergste hongersnood heerst. „Wij hebben twee problemen", liet Mahary weten: „een natuurlijk en een menselijk probleem. De bevol king in Eritrea heeft honger oindat we het land niet kunnen ontwikke len omdat er geen regen valt, maar als de regen wel zou vallen, zouden de oogsten toch mislukken Vervolg van pagina 1 steed aan de geluidsisolatie. De bo venverdieping zal worden voorzien van een zogenaamde zwevende dek- vloer, terwijl aan bepaalde wanden geluidswerende voorzieningen zullen worden aangebracht. De bestaande garages zullen wor den opgedeeld, terwijl er wordt ge dacht aan het verkavelen van de groenvoorziening om zodoende vol doende speelruimte voor kinderen van bewoners te kunnen be werkstelligen. Op een vraag uit de vergadering ten aanzien van de bereidheid tot mede werking van huidige bewoners van dc woningen, deelde voorzitter F. K. Vos mee cïat getracht zal worden om de uitvoering van dc plannen bloks- gewijs te laten verlopen. Bewoners, die de huidige woning-uitvoering willen blijven huren, worden in de gelegenheid gesteld om een gelijke woning in ccn ander blok in de straat te betrekken. „We hopen op de wel willende medewerking van de bewo ners om deze noodzakelijke plannen te kunnen laten slagen". Aldus voor zitter Vos. VLISSINGEN Het zccschccp- vaartvcrkcer in het beheersgebied van het Havenschap Vlissingcn is dc eerste negen maanden van dit jaar fors teruggelopen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, namelijk van 1337 tot 1180 zeeschepen. Dinsdag 27 november Zierikzee Bovenzaal Ger. kerk. Verkoping Try- féna. 13.30-21.00 uur. Stadhuis. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Zaal Geref. Kerk, Sint Domusstraat. Ledenvergadering Aktiegroep Ha venkwartier. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Verkoping welfa re. 14.00 - 16.30 uur. De Bewaerschole Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Ger. kerk. Ledenvergadering CDA. 20.00 uur. De Schutse. St. Nicolaasmiddag met bingo. N.V.V.H. 14.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB, CPB en CPJ. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. A.N.B.O. spel- middag. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Bijeenkomst kinderkoor „de Smalstadtertjes". 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 28 november Zierikzee door de napalmbommen", aldus het sombere relaas van Mahary. Hij riep zijn gehoor op een verzoek schrift te ondertekenen, gericht aan de Nederlandse regering om invloed aan te wenden verandering te bren gen in de door hem geschetste situa tie. Grace Molengraaf liet ondertussen nog weten, dat de melkbus in de hal inmiddels 1.500,— bevatte, maar die opbrengst werd, zoals gezegd, nog iets opgevoerd. Dichter Hugo en pianist Harry brachten, verenigd in het duo „Sjeu- ne Boel" een opmerkelijk program ma-onderdeel. Een prolongatie volg de in het tweede gedeelte van de avond. „Dikke Kees" Kees Bij de Vaate, heel de avond druk in de weer met de overige mede werkers met organisatorische klus sen, liet als „Dikke Kees" zijn gehoor even heel aandachtig luisteren naar gitaarspel en zijn bijzonder fijne vo- kale kwaliteiten. Muzikale medewer king verleende hij bovendien aan di verse onderdelen van dit gevarieerde programma. De aardrijkskundeles van „Willem de Zwijger" bracht weer wat geld in de melkbus. Voor elk goed opgesomd Afrikaans land, dat Willem op de landkaart aanwees, stelde hijzelf één gulden beschikbaar. Het totaal kwam hem op 40,— te staan. Zanger en muzikant Lou Brond- geest gaf er (wederom) blijk van het amateurstadium allang gepasseerd te zijn. Met souplesse en vakkundigheid gaf hij een prima showtje ten beste. „Arrivederci" (B.-kant van zijn Ne derlands talige single) en Sinatra- evérgreen „My Way" bracht hij met begeleiding van orkestband ten geho re. Bij het derde nummer: „Just the two of us" kreeg hij ondersteuning van de gelegenheidsformatie, be staande uit Harry, Kees en Ad. „Kees en de Snelbinders" Na de pauze een ingelast onderdeel door de spontane bijdrage van de be kende regionale band „Kees en de Snelbinders". Wie het lef had te ap- plaudiseren na het zingen van hun nieuwste single „Tsip, Tsap, Tsop" was minstens een dubbeltje voor de melkbus verschuldigd. Die bijdrage had het publiek graag over om haar waardering te tonen. Ger Lagerwey liet vanaf het Con certzaalpodium weten zijin zang en gitaarspel nog niet buiten de huiskamer-grenzen te hebben ge bracht. Wellicht was dat de reden, dat hij zich enigszins begroef achter de piano, maar dat het tijd werd de huis- kamergrenzen eens te doorbreken, maakte hij in elk geval goed duide lijk, onder meer met fraaie nummers als „Falling rain" en „If you come to mo". Ensemble Alteklein Heel terecht was dc uitsmijter toe bedeeld aan het Ensemble Alteklein, dat - eveneens terecht - steeds meer bekendheid in stad en omstreken ver werft Het duurde even voor ..Alte klein" kompleet was. want Harry van der Wekken draalde wat in dc ca tacomben der Concertzaal. Toen hij ten tonele was verschenen en „het vaandel" was gespreid, klonk echter Altckleins-strijdroffel on stond dc zaal nog een bruisend onderdeel te wachten met nummers als: „Macht van het volk", „Wackncss", „Polonai se" en „Hey D-day". In het laatste nummer „Mathilde" liet charmante Neeltje Moermcns het publiek even versteld staan met een indrukwek kende danssolo. Een waardige afslui ting van deze manifestatie in dc Con certzaal. die - zo Kees Bij do Vaate aan het slot zegde - een vervolg zal krijgen met een avond vol Afrikaan se muziek. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Informatie-avond Stichting Vrouwenemancipatie regio Schouwen-Duiveland", thema: „Vrou wen en Wonen". 20.15 uur. Dreischor Dorpshuis. Doe-avond NBvP. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond A.I. met dia's. 19.00 uur. Donderdag 29 november Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde Kerk, St. Domusstraat. Verkoping hand- werkstukjes dameskrans Tryféna. 13.30-21.00 uur. Chr. Ger. kerk. Spreekbeurt Arnold Rose. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Trimmen. Vertrek om 9.00 uur. Automobielbedrijf Slager. Kontrole banden en lichten auto's. 19.00-21.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kleine zaal „Ons Dorpshuis". Ge meenteraadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 30 november Zierikzee Graanbeurs. Dansavond met muziek verzorgd door „Dynastie" uit Rotter dam. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Automobielbedrijf Slager. Kontrole banden en lichten auto's. 19.00-21.00 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 1 december Zierikzee Malta en Poortambacht. Oud papier ophalen gymn.vcr. Delta Sport. 9.00-12.00 uur. Rooms-Katholieke Kerk. Advcnts- koncert Zierikzeese Oratorium Ver eniging. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Dc Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Brouwershaven Oud papier. Vanaf 9.00 uur. Zonncinaire Breedveld. Aankomst Sint Nicolaas. 13.00 uur. Café Bommcnedc. Sinterklaasfeest m.m.v. Schelde Trio. 19.00 uur. Maandag 3 december Scrooskerkc Dorpshuis. Bloemschikkursus H.v.P 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie archeolo gie. 14.00-17.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwcn. 19.30 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring behandeling begrotingsstukken 1985. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2