Definitief plan voor verkeer-kom Noordgouwe Zeeuwse bedrijven in problemen door verlaging Franse energieprijzen Terwijl de schepen wachtten STAAT DER NEDERLANDEN 7K96 LENING 19S4 Recordprijs voor Stradivariusviool Hagelbui juni veroorzaakt rekordschade in Noorden Geen beperkingen meer voor uitverkopen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 november 1984 s Nr. 23632 9 Advertentie bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 27 november vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 januari in 10 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1991 af vervroegde aflossing is van 1995 af mogelijk tegen de koers van 103 27 november a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 januari 1985 kosteloos bij banken en commissionairs foorstel kollege Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het kollege van Brouwersha ven stelt de raad maandag 26 november voor in te stem men met het veiligverkeersplan Noordgouwe-kom, waardoor snelheidsremmende en voetgangersbescherm- de maatregelen worden getroffen. De comissie voor re creatie en openbare werken heeft een positief advies hierover uitgebracht en ook de inwoners van Noordgou we stemmen in met het plan. De uitvoeringskosten wor den geraamd op 17.750,-. Het plan gaat uit van een doorbre king van de doorgaande route via het Oosterweegje, de Dokter Wortman- straat en de Heereweg door bena drukking van het circuit rond de kerk en een min of meer haakse aan sluiting van het Oosterweegje en de Heereweg daarop. Het kollege meent dat de verkeersveiligheidsproblemen door uitvoering van het plan binnen de mogelijkheden van de situatie ter plaatse kunnen worden opgelost. De verkeersruimte voor het rijdende ver keer zal zodanig zijn dat ook het landbouwverkeer, met een gepast rij gedrag, zonder grote problemen van de Heereweg en aanliggende straten gebruik kan maken. Eind april 1983 werd een tijdelijke maatregel getroffen door het plaat sen van bloembakken, in de Heerer weg. Deze maatregel heeft wel de snelheid van het verkeer omlaag ge bracht, maar belemmerde de bewe gingsvrijheid van de landbouwma chines. Archiefruimte Het kollege wil met de watersportve reniging Brouwershaven een nieuwe overeenkomst van huur en verhuur aangaan voor gedeelten van het wa ter van de jachthaven voor 1985 voor de huursom van 396.761,-. De raad wordt voorgesteld over te gaan tot het aangaan van een over eenkomst van huur en verhuur met de gemeente Duiveland voor 306 m: archiefruimte in de archiefbewaar plaats van Duiveland, per 1 janauri 1985. In 1988 zal een eigen archiefbe waarplaats in het stadhuis te Brou wershaven gereedkomen. Om deze termijn te overbruggen is Duiveland verzocht tijdelijk gebruik te mogen maken van de nieuwe bewaarplaats te Nieuwerkerk. Verder staat op de agenda delegatie aan burgemeester en wethouders ter uitvoering van gemeentelijke belas tingen, opheffing gemeenschappelij ke regeling Ambtelijke Adviesdienst Welzijnszaken Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land, kredietverlening aanpassing en vernieuwing elektrische installatie camping De Bulke te Brouwersha ven, verhuur camping De Bulke, vast stelling krediet rekening-courant voor 1985, opheffing gemeenschappe lijke regeling Vleeskeuringsdienst, kring Zeeland bewoorden de Wester- schelde, uittreding gemeenschappe lijke regeling Schoolartsendienst Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint Philipsland en oostelijk Zuid- Beveland en vaststelling 11e wijzi ging Tarievenbeschikking liggelden jachthaven te Brouwershaven. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De grootindustrie in Zeeland die veel energie nodig heeft bij het produktieproces, gaat een moeilijke tijd tegemoet als de Franse rege ring op 1 januari de prijzen voor energie in Frankrijk met tienprocent ver laagt door het ingebrik nemen van nieuwe kerncentrales. Dit zei de regionaal koordinator van de vakcentrale MHP, P. Jacobs donerdagavond in Middel burg tijdens een bijeenkomst van deze centrale. In totaal staat de werkgele genheid van ongeveer 6000 mensen op de tocht, aldus Jacobs. De prijs voor grootverbruikers van anergie in Nederland komt dan acht tien procent hoger te liggen dan in Frankrijk. Met name voor de dochter van het Franse aluminiumconcern Pechiney in Vlissingen-oost (ruim 900 arbeidsplaatsen) vormt deze energie- LONDEN - Een Stradivariusviool is donderdag op een Londense vei ling verkocht voor ruim anderhalf miljoen gulden. Het veilinghuis sprak van een absoluut rekord voor een muziekinstrument. Peter Biddulph, direkteur van de grootste muziekwinkel in de Britse hoofdstad, betaalde 1,64 miljoen gul den voor de viool, die in 1707 ge bouwd is door Antonio Stradivari. De viool die vanwege zijn klank ,,De Kathedraal" heet, heeft naar verluidt eens toebehoord aan een of ficier in het leger van Napoleon, die er op gespeeld zou hebben voor ko ningin Marie-Antoinette, die tijdens de Franse revolutie onder de guilloti ne ter dood werd gebracht. Biddulph zei dat hij het instrument had gekocht vooreen anonieme Euro peaan die voor zijn plezier viool speelt. Van de ongeveer 700 Stradiva riusviolen in de wereld noemde hij het geveilde exemplaar het mooiste. BRUSSEL - De mogelijkheid is niet uitgesloten dat binnen betrekke lijk korte tijd de Nederlandse glastuinders meer zullen moeten be talen voor hun aardgas. DEN HAAG - De overheid wil de niet-roker wettelijk beschermen. In de ontwerp-tabakswet is een ver plichting opgenomen om in over heidsgebouwen en in instellingen voor gezondheidszorg, welzijn en on derwijs maatregelen te nemen ter voorkomen van hinder van het ge bruik van tabaksprodukten. WILDERVANK - De hagelbui die op 2 juni van dit jaar van de IJssel- mcerpolders naar het noordoosten trok, heeft tot een rekorduitkering geleid van de onderlinge veenkolo niale hagelverzekering maatschap pij. De Wildervankse hagelverzeke ring keerde 5,3 miljoen gulden uit aan 600 gedupeerde landbouwers, de grootste uitkering in het 75 bestaan bestaan van de maatschappij. Bij de OVHM is de 104.000 hectare bouwland verzekerd in de drie noor delijke provincies Overijssel, Gelder land en de IJsselmeerpolders met een totale waarde van 602 miljoen gul den. Dit is donderdag bekendge maakt door het instituut voor land bouwcoöperatie in Drenthe en Groningen. Advertentie Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld ccn 1 tic krant van Schouwen-Duiveland. Dc eerste drie weken zijn Gratis! Nu tijdelijk als aanbieding, geldig tot 24 december. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110-6551 Zaterdag: 24 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Colditz. Er ontstaat beroe ring onder de gevangenen als er bin nen hun eigen mensen verraad moet zijn ten aanzien van de zo goed voor bereide vluchtpogingen. 16.20 uur Bij Koos 18.00 uur Je ziet maar 19.00 uur De smurfen. Gargamels wantrouwen wordt gewekt als hij meent feeën bezig te zien iets te ver stoppen. 19.25 uur Coronation Street. Elsie is Suzie liever kwijt dan rijk en Emily is nog niet bekomen van de moeilijk heden die door toen van Deidre en Mike zijn ontstaan. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Zeg 'ns AAA. Mien Dob belsteen staat beslist niet te juichen als ze hoort dat Hans met Thea een afspraak maakt om te gaan schaat sen op de kunstijsbaan. 20.55 uur Sonja op zaterdag 21.55 uur Pisa 22.10 uur Voetbal '80 22.20 uur Achter het nieuws 22.50 uur En het leven gaat verder. Saverino heeft kans gezien zijn vader zakelijk op het tweede plan te schui ven. Deze zoekt troost bij de drank en de vrouwen. Maar dan geeft Silvia blijk over zakelijk inzicht te be schikken. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur T.L. Wetenschappelijk pro gramma voor de jeugd. 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De eerste de beste 20.00 uur Kieskeurig. Consumenten programma gepresenteerd door Wim Bosboom en Mireille Bekooy. 20.25 uur André van Duin-show. Tweede gedeelte van de show „André van Duin Teletheater", waarmee An dré van Duin vorig jaar, in gezelschap van o.a. Corrie van Gorp, Frans van Dusschoten en de Barrie Stevens Dansers door het land trok. 21.25 uur Simonskoop 21.50 uur Aktua aesculaap. Hierin wordt gesproken over verwondingen die nogal eens bij de uitoefening van sport opgedaan worden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio sport 23.15 uur Mildred Pierce. Speelfilm uit 1941. Joan Crawford speelt hierin een hoofdrol. Ze speelt een verlaten vrouw, die met veel moed en doorzet tingsvermogen een carrière weet op te bouwen met als doel haar twee dochters Kay en Veda zoveel mogelijk levensgeluk te kunnen bieden. 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Jip Sloop 19.10 uur Lange Jaap. Kunst- en cul tuurprogramma voor de jeugd. 19.25 uur The tube. Een Nederlandse bewerking van het internationaal be faamde Engelse popmagazine. Thl van consumentenzaken worden weer onder de loep genomen. 21.40 uur Ons Indië. Hierin wordt de onafhankelijkheidsstrijd van Indo nesië aangekaart. In deze eerste afle vering de periode van de tweede wereldoorlog en de Japanse overheer- Zondag 25 november, 21.45 uur, Nederland 1: ,,Gilda". Een scène uit deze film met Rita Hayvoorth en Glenn Ford. 20.10 uur Nieuws 20.20 uur Het onderhoud. Wim Kay- zer voert weer een gesprek met een belangrijke landgenoot. 21.00 uur Herenleed 21.30 uur De film noir. Deze film ont stond in 1946, vlak na de tweede wereldoorlog toen als reaktie daarop heel wat mensen losgeslagen raakten en zich weinig ophielden met de mo raal van voorheen. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 17.55 Uur De tweede natuur. Hierin gaat het over het oude Egypte en haar invloed tot onze tijd toe. 18.30 uur Sesamstraat prijse een ernstige bedreiging voor het voortbestaan van dit bedrijf in Nederland. Maar ook voor de andere grote bedrijven, onder andere Dow Chemical Thrneuzen (3500 werkne mers), NSM Sluiskil (350), Total (350), Ment (300) krijgen het moeilijk. De prijs van elektriciteit in Neder land ligt ondanks de gigantenkorting die het ministerie van ekonomische zaken aan deze bedrijven verleent, toch nog altijd acht procent hoger dan in het buitenland. Er zal dan ook volgens Jacobs opnieuw gepraat moeten worden over verlaging van de energieprijzen in Zeeland om het be drijfsleven niet al te ernstig in de pro blemen te brengen. Jacobs zei dat het Middenzeeuwse sloegebied zo'n vjftien jaar geleden met zijn kerncen trale is aangewezen als een trekpaard door de industrie. „Door de hoge energieprijzen dreigt dit paard nu achter de wagen te worden gespannen". DEN HAAG - De Uitverkoopwet is ingetrokken, waarmee de wettelijke beperkingen die aan uitverkopen werden gesteld, zijn vervallen. De wet die de intrekking regelt is dins dag in het staatsblad verschenen. Hiermee is het kabinetsbesluit uit gevoerd dat genomen werd op advies van de kommissie-Van der Grinten die de noodzaak van regels in ver band met de ekonomische ontwikke lingen heeft bekeken, aldus het mini sterie van ekonomische zaken dinsdag. Maandag 26 november, 21.40 uur, Nederland 2: „Uit de grond van mijn hart". De zaal tijdens de opname. Zondag 25 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Eucharistieviering 16.30 uur Jan Steen 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.45 uur Voor niks gaat de zon op. sing. Voortekenen van onafhankelijk worden van Japan. De rol van Soe- karno in het geheel. 22.40 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Maandag 26 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Een voor Afrika. Hulpaktie aan Afrika, waaraan de gezamenlijke zendgemachtigden meewerken ten behoeve van deze aktie. Deze uitzen ding duurt tot het middernachtelijk uur. Op de eerste plaats wil men een oproep doen om zo goed mogelijk de nood van honger te lenigen. Daar is een gigantisch bedrag voor nodig. Daarnaast wil men de kijker infor matie verschaffen over hoe de nood in vele Afrikaanse landen gegroeid is en wat men zou kunnen doen via allerlei hulpverlening op economisch en so ciaal vlak om de ellende struktureel te lijf te gaan. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag 19.25 uur Tekenfilmfestival 19.50 uur De play-back show 20.20 uur Lou Grant. Hierin worden we gekonfronteerd met een vrouw die vanwege verschillende moorden veroordeeld is tot de dood. Hoewel ze in de gelegenheid is om verzoek schriften voor gratie in te dienen, weigert zij dat. Aan Lou Grant vertelt ze waarom. 21.10 uur Hints. Een dames- en heren team gaan weer met elkaar de spelstrijd aan. 21.40 uur Uit de grond van mijn hart. Ouders en kinderen praten met el kaar over wat voor beide partijen be langrijk is op het gebied van het ge loof. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 25 Moeder Geertrui vergeleek het uiterlijk van de beide meisjes. Haar gezicht verstrakte als in lichte erger nis. Ze stond op en ging zelf naar de grote kelder onder de opkamer. Ze had enkele schoteltjes meegenomen en vulde die met smakelijke hapjes, er stond daar zoveel. Een stukje kip, een mootje vis, wat late aalbessen en honing gezoet, fijn gebak, een stuk eierkoek Stil zette ze dit voor Grietje neer. „We hadden een gast vandaag en dit is overgebleven," zei ze. „Lust jij het nog?" „O ja. Dank u." Gretig smulde Grietje, na een kort gebed, de schoteltjes leeg. Welmoet zag verbaasd toe. Zo deed moeder meermalen met Grietje. Zou die bij Aagtbuur niet genoeg te eten krijgen? En zou moeder dat weten? Gaf ze Grietje daarom ook die lekke re zoete wijn? Tbcn de schoteltjes leeg waren moest die vertellen van Aagt en van Willem. En ze hoorde dat hij nog in ongenade was en ziek en mopperig bovendien, en zijn moeder de hele dag slecht gemutst. „Ik mocht eerst niet eens hier heen," besloot Grietje. „Maar ik be riep me op u." En ze keek naar IJsbrand. „Dat was niet dom," vond die. „Ik wou je wat vragen, zie je. Nu de uit gang van gister zo in het water is ge vallen, wilde ik dat zaterdag met jou en Welmoet samen overdoen. Kan dat?" Grietje zat sprakeloos, maar Wel moet vloog haar vader om de hals en zoende hem als toen ze nog klein was. „O vader, wat heerlijk!" riep ze. door J. VISSER-ROOSENDAAL „Ik zal wel weer niet mogen," zei Grietje mat. „Waarom niet?" vroeg Welmoet. „Omdat het dan zaterdag is im mers." Haar stem stokte. „Geen zorg," troostte IJsbrand op gewekt. „Ik ga je straks naar huis brengen en dan spreek ik je peet wel even aan. En dan mag jij met mij naar Hoorn, of er werk is of niet." „Zou ik aarzelde Grietjes stem. „Natuurlijk," zei hij beslist. „Of wil je soms liever niet?" „Of ik wil? Dolgraag!" barstte ze nu los, en haar stem juichte van vreugde en verlangen. „O, als er maar weer niets tussen komt." „Leg je hoofd straks maar rustig neer" suste moeder Geertrui. „En wat ik zeggen wilde, die kleren zijn voor jou, hoor. Je weet wel, die je dra gen zou „Voor mij?" „Ja, ze zijn Welmoet te klein en ik ben te oud om ze nog te dragen. Houd ze dus maar, dan ben ik eraf." „Heerlijk. Dank u." „Geen dank, kind. En ga nu maar spoedig slapen, want voor jou begint de dag morgen weer heel vroeg." Wat IJsbrand met Aagtbuurt besprak, kwam niemand te weten en het scheelde de meisjes ook weinig. Dat Grietje nu wel mee mocht, was hun genoeg. Gelukkig bleef het weer zonnig en stil, zodat dc reis in de met kaas cn boter gevulde wagen ook nu weer iets feestelijks had. Eerst gingen ze met vader naar de markt en Welmoet keek weer met ontzag naar de statige huizen en de deftige mensen die er woonden. Hij sprak daar veel mensen, verre fami lie, die hij achteromsklompen noem de. Later drentelde ze met Grietje door de drukke straten en keken ze naar het vele dat onder de luifels was uitgestald; en dan gingen ze weer naar de kaasmarkt, waar IJsbrand ondertussen zijn zaken had afgedaan. Gedrieën gingen ze nu de kermis over. Langzaam dwaalden ze rond en bezagen al wat er te zien viel, en tenslotte mochten de meisjes allebei iets uitkiezen om mee naar huis te ne men. Welmoet koos een zware ketting van fraai geslepen stenen met goud draad omvlochten en Grietje een stuk fijn wit linnen. En toen - o wonder, was daar ineens Johan Ham, de luitenant, nog sierlij ker gekleed dan drie dagen geleden, want nu was er echte kant aan zijn mouwen, dat als zacht golvend schuim over zijn handen viel. Ook droeg hij ditmaal ccn kort zwaard met een handvat, dat blonk als goud. Hij sprak haar aan en zij vertelde aan vader wie hij was. Die dankte hem aanstonds voor zijn hulp aan haar en wilde toen, na de eerste begroeting, al spoedig weer over vervelende din gen gaan spreken. Hij had blijkbaar op de markt berichten gehoord die hem verontrustten, maar de luite nant ging daar niet al te lang op in. Hij kwam naast haar lopen en vroeg naar de thuisreis en hoe ze zijn zusters en broers gevonden had. En of haar ouders niet ongerust waren ge weest en hoe haar gezelschap zich gehouden had bij de thuiskomst zon der haar Ze antwoordde zo goed ze durfde en kon. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9