Welgeteld één belangstellende voor hoorzitting welzijn van de gemeente Westerschouwen P.v.d.A. Zierikzee pleit voor „Akkommodatiebeleid Welzijn" Algemene Beschouwingen Ledenvergadering Aktiegroep Havenkwartier Kerken open voor Afrika Vrouwen en Wonen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 23 november 1984 Nr. 23632 3 Voorzitter J. C. de Feiter: Gaat het nu zo goed met de kommissie welzijn of bestaat er zo weinig interesse bij de belanghebbenden WESTERSCHOUWEN - „Mogen wij konkluderen dat het goed gaat met de advieskommissie voor het welzijns beleid of is er nu zo weinig interesse bij de belangheb benden". Deze vraag stelde de voorzitter van de advies kommissie voor het welzijnsbeleid van de gemeente Westerschouwen, wethouder J. C. de Feiter, op de don derdagavond in het gemeentehuis gehouden vergade ring. Voor de vóór de vergadering gehouden hoorzitting bestond een minimale belangstelling van zegge en schrij ve één belangstellende in de persoon van de jeugdwerk leider Schouwen-Duiveland Gabri de Groot, die zich ver heugd toonde dat de Stichting Jeugd in de jaarrekening is meegenomen. Van de zijde van de verenigingen of in stellingen was ook voor de vergadering geen enkele reaktie binnengekomen. ZIER1KZEE -Fier stond de - toen nog geheten - Ambachtschool er zo bij in de twintiger jaren, op de hoek van 't Vrije en het Jannewekken waar het er allemaal een beetje anders uitzag dan nu. Anno 1984, deze week, is het gedaan met de school. Toch vreemd.... ZIERIKZEE - De P.v.d.A.-fraktie in de Zierikzeese ge meenteraad vindt, dat het tijd wordt dat de gemeente een „Akkommodatiebeleid Welzijn" ontwikkelt. In de algemene beschouwingen van deze fraktie wordt in dit verband verwezen naar de ontwikkelingen rondom de vraag wie nu eigenlijk de gebruikers zullen worden van het pand Kerkhof NZ 8. De P.v.d.A. dringt aan op: re gistratie van de behoeften, registratie van het aanbod aan akkommodaties en het met elkaar in overeenstem ming brengen van vraag en aanbod. Het verdere welzijnsbeleid dient wat deze fraktie betreft gericht te zijn op: kansarme groepen, emanci patie, ouderen en medezeggenschap, naar aanleiding van de aangekondig de nota Ouderenbeleid, informeert de P.v.d.A. welke initiatieven zijn ontwikkeld om het ouderenbeleid gestalte te geven en of het kollege wil doorgaan op de ingeslagen weg en tot een verdere uitbouw wil komen. Gevraagd wordt verder naar de mo tieven, die het kollege ertoe hebben gebracht de aanleg van een alar minstallatie voor ouderen pas in 1987 te realiseren. De P.v.d.A. blijkt nog steeds vast te houden aan een reeds vorig jaar geop perd voorstel.' de emancipatie werkster vragen in een nota een beeld te schetsen van de stand van za ken en de knelpunten op het terrein van de emancipatie. Vereenvoudigde procedure De V.V.D.-fraktie pleit in haar alge mene beschouwingen voor een sterk vereenvoudigde procedure voor de vaststelling van het welzijnsplan 1986 tot en met 1989. De voorheen ge volgde procedures worden tijdro vend" en .omslachtig" genoemd. De C.D.A.-fraktie spreekt in haar algemene beschouwingen over ,,een goed partikulier initiatief" betref fende het realiseren van de kinder boerderij in Poortambacht. Men in formeert of deze voorziening na gereed koming in partikulier beheer blijft of dat de gemeente andere plan nen heeft. De R.U. Iaat weten met meer dan gewone belangstelling uit te zien naar het wegingsinstrument voor het toekennen van de welzijnssubsidies. Deze fraktie laat weten dat de weige ring van het subsidieverzoek van de werkgroep ,,Laat Leven" bij haar een bittere smaak heeft nagelaten. ,,De onverdraagzaamheid van de „ver- draagzamen" was tastbaar", merkt de R.U. in dit verband op. De fraktie kondigt aan, dat zij het wegingsin strument zal toetsen aan bijbelse en zedelijke normen. De R.U. laat verder weten de nieu we plannen betreffende de herstruc turering van het bibliotheekwerk in Zeeland met belangstelling tegemoet te zien. Geïnformeerd wordt of het kollege al iets kan zeggen over de fi nanciële verdeelsleutel voor deze re gio. Men verwacht dat een en ander voor de inwoners van Zierikzee be langrijk meer zal gaan kosten. De R.U. verzoekt het kollege derhalve het profijtbeginsel meer te gaan toe passen en tevens wordt verzocht dat dan niet alleen tot de bibliotheek te beperken, omdat volgens deze fraktie er meerdere voorzieningen voor in aanmerking kunnen komen. Konkrete gegevens Dc V.V.D. wil konkrete gegevens over de bibliotheek: wanneer kan met de bouw worden begonnen? Ver der vraagt deze fraktic waarvoor het kollege de gevormde reserve .Nieuw bouw Bibliotheek" te gaan benutten. Gememoreerd wordt dat het voor nemen er reeds is om voor te stellen de kosten van uitbreiding parkeerter rein aan de Baden Powellweg, eerste fase ad 250.000,— te dekken ten laste van deze reserve. Voor de beste ding van het resterende bedrag van 165.000,— denkt dc V.V.D. aan ver nieuwing en aanpassing riolering, fa se V (gedeelte plan Buyse). Ook dc P.v.d.A. hoopt, dat dc nieuwbouw bibliotheek snel gereali seerd kan worden. De fraktic vindt het bijzonder positief dat in elk ge val de gemeenschappelijke wil aan wezig is om deze voorziening met vereende krachten in stand te hou den. Ten aanzien van het hoofdstukje re- kreatie komt de P.v.d.A. met een brandende vraag: „Waar blijft toch de toilet/douche-akkommodatie aan de Nieuwe Haven?". Vol lof laat de P.v.d.A. zich uit over het werk van de Reinwardt Academie-studenten ten aanzien van de inrichting van het Maritiem Mu seum in het Gravensteen. De fraktie vraagt zich af of ook voor het Stad huismuseum niet de hulp en inbreng van de Reinwardt Academie zou kun nen worden verkregen. Verder infor meert deze fraktie naar de ervarin gen met de nieuwe wijze van exploitatie van de Noordhavenpoort. De V.V.D. betreurt het teruglopend aantal bezoekers van het Stad huismuseum en dringt derhalve aan op een goede verwijzing naar dit mu seum. Resultaten? Het C.D.A. informeert naar de re sultaten van de bezoekersaantallen in de gemeentelijke musea gedurende de herfstvakantie. De R.U. toont zich tevreden over de drempelverlagende maatregelen die ten aanzien van de musea voor 1985 zijn voorgenomen. Ook de proef om in de schoolvakanties de musea open te stellen vindt deze fraktie een goe de zaak. De frakties blijken zoals verwacht kon worden geen moeite te hebben met de in de tolichtingsnota aange kondigde restauratie van de molen „Den Haas" op het Bolwerk, even min als met het herstel van de histori sche charters. De C.D.A.-fraktie vraagt zich alleen af waarom de per kament akten niet in voorgaande ja ren reeds werden gerestaureerd. Toen was volgens het C.D.A., het verkrij gen van subsidie niet zo'n probleem. Nog niet zo hoopvol blijken dc frakties gestemd over de tijdige rea lisatie van de basisschool in dc bin nenstad. Zowel de V.V.D. als de P.v.d.A. vrezen, dat de school in de Raamstraat niet voor de fatale da tum van 1 augustus 1985 gereed zal zijn. Het C.D.A. gaat als enige fraktie in het kort in op de gegevens, die straks van de ouders worden gevraagd ten behoeve van de formatie op de basis- Bij de aanvang van de vergadering moest de voorzitter konstateren dat de sektoren Welzijn Ouderen, Kleine Kernen en Jeugd en Opbouwwerk op deze vergadering om diverse redenen verstek lieten gaan. Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergade ring werd door de voorzitter en van uit de vergadering gekonstateerd, dat de Algemene Hulpdienst in opbouw goed werk verricht. De sekretaris, de heer D. de Vos, deelde ten opzichte hiervan mee, dat uit het jaarverslag is gebleken, dat er rond de veertig vrijwiligers zijn waarop een beroep kan worden.gedaan. Vier dames hier van hebben een kursus gevolgd om mede een bijdrage te leveren om alles nog beter te laten funktioneren. De kontakten met het eilandelijk platvorm, een andere hulpverlenende instelling, zijn evenals met de profes sionele krachten goed te noemen. Het enige manko is dat men de beschik king zou moeten hebben over iets rui mere financiële middelen wat zich dan nog in hoofdzaak toespitst op ad ministratieve kosten. Mevrouw H. Streng-Hagen vroeg zich af, of dit niet onder te brengen was bij het wel zijnswerk, wat door de voorzitter be vestigend werd beantwoord. Het ei gen initiatief, waardoor de hulp dienst tot stand is gekomen, werd door de kommissie als zeer positief ervaren. Aanvankelijk gestart te Burgh- Haamstede is er nu ook een zeer dui delijke uitstraling na ar de kernen Se- rooskerke, Noordwelle en R.enesse, deelde de heer De Vos mee. Geen koördinatie Tfen opzichte van de peuterspeelza len te Burgh-Haamstede en Renesse werd gekonstateerd, dat er nog steeds school. Deze fraktie verwacht, dat met de invul van deze gegevens pro blemen kunnen ontstaan omdat de gevraagde gegevens zeer persoonlijk en privacy gevoelig zijn. Het C.D.A. signaleert verder de wensen van de Zeeuwse dag- en avondscholengemeenschap op huis- vestingsgebied en vraagt welke mo gelijkheden de gemeente heeft om een bemiddelende rol te spelen tus sen de Inspectie Domeinen en het be stuur van de Z.D.A.S.G. Fusie Verder informeert het C.D.A. naar de konsekwenties van de mogelijke fusie tussen de L.T.S. en de school voor L.H.N.O. en M.H.N.O. Gesigna leerd wordt verder dat in het voor waardenscheppend beleid van de overheid en het zorg dragen voor een goede afstemming van het onderwijs op de maatschappij de nieuwst ont wikkeling, de informatica, nog niet wettelijk is geregeld. Via eigen klei ne akties probeert iedere school voor zich, wat materiaal aan te schaffen. Het C.D.A. vraagt of de gemeente hierin een stimulerende rol kan ver vullen. De P.v.d.A. zegt het een goede zaak te vinden, dat het kollege in de beste dingsplannen posten heeft opgeno men ten behoeve van leermiddelen/ meubilair openbare kleuter- en lage re scholen, omdat in de praktijk blijkt dat elk jaar hiervoor extra be dragen nodig zijn. „Het is beter om ze dan strukturecl te ramen, dan af te wachten of de post „onvoorzien" toereikend is", al dus de P.v.d.A. Ook deze fraktie be handelt in de algemene beschouwin gen de huisvesting Z.D.A.S.G. cn de fusie technische school/huishoud school. De V.V.D. noemt het sterk toegeno men aantal leerlingen van de vesti ging Zierikzee van de Z.D.A.G. „uit ermate verheugend". De R.U. laat weten, dat vooral de volwassenedukatie de belangstelling van deze fraktie heeft. In het bijzon der zal hierbij, volgens de R.U. aan dacht geschonken moeten worden aan de jeugd. ZIERIKZEE - De Aktiegroep Ha venkwartier houdt dinsdagavond 27 november in een zaal van de Gerefor meerde Kerk in de Sint Domusstraat een openbare ledenvergadering. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. geen koördinatie heeft plaatsgevon den. De heer A. Damman deeldc- dienaangaande mee, dat er een regel matig eilandelijk overleg is, maar dat er ten opzichte van de verschillen-; de peuterspeelzalen grote verschillew zijn te konstateren. Gabri de Groot was van gedachte dat het handteren van een 50-50-norm het meest wenselijke zou zijn, maar hij achtte dit moeilijk te verwezenlij ken. Autonome instellingen zijn nu eenmaal moeilijk op een lijn te bren gen, was zijn mening. Voor wat de peuterspeelzalen in Westerschouwen betreft achtte hij het wenselijk dat men eens met het gemeentebestuur gaat praten. Ten aanzien van de subsidie-aan vraag van het Acht maart-komité ten behoeve van de vrouwendag 1985 werd door de kommissie een negatief advies uitgebracht. Algemeen was men de mening toegedaan, dat dit een zaak voor de provincie was en niet voor de gemeenten, daar de aan vraag een meer dan een gemeentelijk karakter heeft. Naar aanleiding van een vraag van mevrouw Streng deelde de voorzitter mee dat een eerdere vraag van dit ko- mité door h. en w. werd afgewezen op juridische gronden, reden waarom dit verzoek niet was voorgedragen aan de welzijnskommissie. Ook op de subsidie-aanvraag van de Stich ting Vrouwen bellen Vrouwen Zee land werd een afwijzend advies uit gebracht. De reden hiertoe ligt in het feit, dat er reeds een Stichting Tele foondienst is waar iedereen, dus ook vrouwen, kunnen bellen. Met de subsidieverordening ge coördineerd bejaardenwerk ging de ZIERIKZEE - In het kader van de grote landelijke hulpak- tie „Eén voor Afrika" zullen maandag 26 november van 14.00 tot 21.00 uur vele kerken op Schouwen-Duiveland open staan voor het inzamelen van giften te behoeve van het ledi gen van de grote nood, die heerst in vele Afrikaanse landen. Bij het ter perse gaan van de ze editie was bericht binnen van de Nederlands Hervormde kerken in Renesse, Burgh en Haamstede. Van de overige kerkeraden was op dat mo ment nog geen melding binnen, maar wellicht zullen vele ker ken in de regio maandag hun deuren openen te behoeve van deze aktie. SCHARENDIJKE - De Stichting Vrouwenemancipatie regio Schou wen-Duiveland organiseert op woensdagavond 28 november in „De Putmeet" te Scharendijkc een informatie-avond met als onderwerp „Vrouwen en Wonen". Vrouwen brengen vaak het grootste deel van de dag door in huis en de di- rekte omgeving daarvan. De omstan digheden van wonen, zoals huis vesting en woonomgeving, zijn zaken waar vrouwen het meest mee gekon- fronteerd worden Ideeën van vrou wen op dit terrein, die op de dagelijk se praktijk gebaseerd zijn, komen over 't algemeen niet of nauwelijks tot uiting. Om deze ideeën over wo nen en vrouwen toe te lichten zijn de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw en de Stichting Vrou wen Bouwen en Wonen als spreek sters uitgenodigd. Na hun inleiding kunnen er vragen gesteld worden en praten we met el kaar verder over dit onderwerp. Ook is er informatie-materiaal aanwezig. Twens is het die avond mogelijk te informeren naar het werk van de Stichting Vrouwenemancipatie Zee land in de regio. Schouwen- Duivelandse vrouwen zijn van harte welkom op woensdag 28 november a s., in „De Putmeet", Ingridstraat 32, te Scharendijke. Aanvang 20.15 uur, einde 22.15 uur. Voor meer informatie over deze avond en de Stichting Vrouweneman cipatie kan men bellen naar regio kantoor, Visstraat 5, Zierikzee, tele foon 01110-5615. kommissie zonder op- of aanmerkin gen akkoord. Sociaal-kultureel werk Uitvoerig werd door de kommissie van gedachten gewisseld over de jaar lijst instellingen sociaal-kultureel werk 1985. De heer J. van den Berge, en met hem nog enige leden, vroegen zich af of verenigingen of instellin gen, welke jaarrekeningen hebben met een behoorlijk batig saldo, nog subsidies moeten worden verleend. Hij wees hierbij onder meer op de jeugdsociëteit Big „S" die in de afge lopen twee seizoenen een batig saldo hebben gehad van 13.000,— en 11.000,—. Door verschillende kom missieleden werd er op gewezen, dat men eigenlijk geen juist overzicht heeft over hetgeen er met de winsten wordt gedaan. Zijn er reserveringen en afschrijvingen voor het vervangen van de attributen en voor het onder houd binnen in het gebouw, zo vroeg men zich af. De heer Damman deelde mee, dat met de winst investeringen worden gedaan in het gebouw. De heer van den Berg was van me ning, dat zelfwerkzaamheid voorop moet staan en dat men moet prohe ren om, wanneer de mogelijkheden hiertoe aanwezig zijn, eens over moet gaan tot afbouwen van de subsidie. Hij vond het bezwaarlijk subsidies te geven aan verenigingen welke winst maken. Gabri de Groot deelde mee, dat het verlenen van de subsidie tot stand is gekomen in een tijd dat men het geld hard nodig had. Pas de laatste twee jaar werkt de jeugdsociëteit weer met winst waardoor het mogelijk is weer wat te reserveren voor slechtere tijden. Per slot van rekening zal men over de financiën en de aktiviteiten toch ook verantwoording moeten af leggen tegenover de gemeente, die bij het verlenen van een subsidie ook al tijd nog een vinger in de pap houdt. Goed nota nemen Mede op principiële gronden was de heer Van den Berge tegen het ver lenen van subsidies aan de jeugdso- ciëteiten, de toneelvereniging Op Drift en het Vrouwenontmoeting scentrum Zierikzee. De overige kom missieleden gingen, met de aanteke ning dat er goed nota door het gemeentebestuur moet worden geno men van de jaarrekeningen, met de in de jaarlijst vermelde subsidies ak koord. Naar aanleiding van een op merking van mevrouw Streng werd gekonstateerd dat de Vrouwenraad momenteel wel erg inaktief is. Ten aanzien van het funktioneren van de advieskommissie voor het welzijnsbeleid werd vanuit de kom missie opgemerkt, dat men hier nu niet bepaald enthousiast over is daar een keer per jaar vergaderen wel bij zonder mager is. Besloten werd om in het vervolg een keer per kwartaal een vergadering te gaan uitschrijven. Door de voorzitter werd nog een verslag uitgebracht over de werk zaamheden van de kommissie ad-hoc voor het bezien van de subsidie's wel ke onlangs de eerste fase heeft afge sloten. ROTTERDAM - Bij het stuwadoors- bedrijf Maasmond (honderd perso neelsleden) in Hoek van Holland is vrijdagochtend een 24-uurs werkon derbreking ingegaan. Als gevolg daarvan kan de veerdienst die de maatschappij Zeeland vanuit Hoek van Holland op Harwich onderhoudt met de „Prinses Beatrix" hinder on dervinden. SMALLINGERLAND - Dankzij nauwe samenwerking tussen de re chercheteams van verscheidenene po litiekorpsen, zijn zes gewapende ban kovervallen opgelost. Daarbij werd voor vele tonnen buit gemaakt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660 Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3