Fietspad Engelse Kade is op papier al gereed Archeologische vondsten tentoongesteld in Haamstede Dood negenjarig meisje mogelijk veroorzaakt door toedienen verkeerd infuus in Zierikzees ziekenhuis DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vondsten afkomstig van Schouwen-Duiveland Kern Optiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aankomst Sint Nicolaas Verkeerscirkulatieplan Algemene beschouwingen Algemeen kampioene Sint Nicolaas za) dit jaar weer, als vanouds, in De meerderheid van de Zierikzeese gemeente- Qe partijen in de gemeenteraad van Midden- Marja Verweel werd tijdens de tentoonstelling Zierikzee zijn schip afmeren aan t Luitje. (Pag. raad is tegen de integrale uitvoering van het schouwen hebben woensdag hun algemene van vogelvereniging De Schouwse Zanger al- Verkeerscirkulatieplan. (Pag. 2). beschouwingen gehouden. (Pag. 4). gemeen kampioene. (Pag. 11). DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 141ste jaargang- Nr. 23631 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het einde kroont het werk. Ovidius BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole te Burgh- Haamstede wordt de komende weken een expositie ge houden van archeologische vondsten, afkomstig van Schouwen-Duiveland. De tentoonstelling laat kollekties zien van verscheidene amateur-archeologen uit Burgh- Haamstede en Zierikzee en toont ook een zeer oude kol- lektie van het Rijks Oudheidkundig Bodemonderzoek, depot Zeeland. De expositie wordt vrijdagavond om 20.00 uur geopend door B. Oele, assistent provinciaal ar cheoloog. De Archeologische groep Drieko ningenlaan uit Zierikzee. bestaande uit Paul van der Sneppen, Rob en va der Richard Roctus en Wietse Witte- veen, presenteert drie vitrines met vondsten, afkomstig van een terrein achter de Driekoningenlaan. Rob en Wietse vertellen dat zij in dat terrein wel twintig waterputten hebben ge vonden, eiken houten tonnen zonder bodems, waarin zij de verschillende vondsten aantroffen. Hun kollektie is opgegraven tussen begin 1982 en de zomer van dit jaar. Tinnen lepels Overzichtelijk uitgestald in de vi trines kan het publiek kijken naar een Hessische of Rijnlandse schotel uit de 17e eeuw. een fruitschaal uit de 18e eeuw, zalfpotjes, medicijnflesjes, een 11 cm lange gesmede spijker uit de 17e eeuw, tinnen lepels en kroes jes. welke geen van alle een tinmerk van Hollandse of Zeeuwse tingieters dragen. Volgens de begeleidende tekst is dat zeer opmerkelijk, want dat zou betekenen dat het tin mis schien uit Vlaanderen of Engeland afkomstig is. In hun kollektie bevinden zich ook Majolicaschotcls. Het kaartje vertelt dat in het begin van de zeventiende eeuw, toen de invoer van Chinees porselein naar onze streken stag neerde, Hollandse pottenbakkers aan hun produkten Chinese motie ven gaven. Apart is ook een herinnering aan het Driekoningenklooster te Zierik zee, dat in 1577 werd afgebroken en waarvan niet veel vondsten bekend zijn. In de derde en laatste vitrine van de Archeologische groep Drieko ningenlaan staan nogal wat kruiken, zoals een wijnkruik uit de 17e eeuw, een Spaanse waterkruik en een baardmankruik. Het oudste voor werp van de groep betreft een kogel- pot uit 1200. In de Bewaerschole liggen ook kol" lekties van Jan Simons. Joop Deur- loo en Wim de Vrieze uit Burgh- Haamstede uitgestald. Zij exposeren met eet- en drinknappen uit eind 1500, een Badorfer voorraadpot uit West-Duitsland uit de 8e eeuw, gevon den op het Vuurtorenstrand in het voorjaar van 1955 en gedeelten van waterkannen uit de vijftiende eeuw. Het kaartje meldt: „Verder blijkt uit deze voorbeelden dat archeologie meer is dan alleen maar graven, er moet ook vaak gepuzzeld, gepast en gelijmd worden". Verder kunnen de bezoekers kijken naar een muntenverzameling, met verscheidene hele oude exemplaren en een maquette van de lagere school De Kirreweie uit Burgh-Haamstede over de Karolingische Burcht. Late steentijd Het depot Zeeland van het Rijks Oudheidkundig Bodemonderzoek Vervolg pag. 3 Advertentie Zandpad 2-4 Middelharnis 01870-2567 Oogmeting gratis Commissie Publieke Werken is blij met „ei van Columbus Dit nummer bestaat uit 24 pagina's ZIERIKZEE - „Het is jammer dat de heer Sprengel- meijer niet aanwezig is, want juist voor hem zou de nu volgende mededeling een zeer prettige zijn. Ik kan u na melijk vanavond het plan voorleggen voor de aanleg van een fietspad langs de loswal op de Engelse Kade." Deze woorden sprak wethouder P. de Rijke woensdagavond tijdens de vergadering van de Commissie Publieke Wer ken in het stadhuis. Met het voorleggen van het plan, waarin de aanwezige kommissiele den zich heel goed konden vinden en waar ze een positief advies over uit brachten aan het kollege, komt een einde aan een debat van enkele jaren over de noodzaak van het aanleggen van dit fietspad en over de wijze van uitvoering. Met name de heer VV. F. Sprengel- meijer (RU) heeft gedurende die tijd voortdurend een lans gebroken om te komen tot realisatie ervan. Daarom Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met regen Veel bewolking en perioden met re gen; minimumtemperatuur ongeveer 8 graden; middagtemperatuur circa 11 graden. Zuidwestenwind, in het binnenland krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe storm achtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 26 nov.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 7 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.39 Maan op 8.54 onder 16.51 Nieuwe Maan: 22 november (23.57) Eerste Kwartier: 30 nov. (9.00) Wielrijders ondervinden nogal wat hinder van zand op de loswal aan de En gelse Kade. Wanneer wordt ingestemd met de plannen van de dienst gemeen tewerken zal begin volgend jaar worden begonnen met de aanleg van een fietspad langs de loswal. Zuidhavenpoort de loswal op te rij den. Op die plaats zal een stevige af bakening komen. Een apder nadeel is dat de opslagmogelijkheid voor zand ongeveer twee meter smaller wordt. Tussen de loswal en het fietspad, dat voornamelijk gebruikt zal worden door werknemers van het voorzie ningsschap De Zuidhoek, zal een hek werk als afscheiding worden ge plaatst. had met deze „overval". „Ik vind het erg leuk dat het plan er nu ligt, maar het komt wel wat onverwacht. Ik wil het liever eerst nog eens terug in de volgende vergadering van de kom missie om het plan nog eens door te spreken." Daar wilde voorzitter De Rijke ech ter niets van weten: „Er is nu al drie jaar over gepraat, het plan is goed en Kompliment Het CDA-raadslid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal komplimen- teerde de dienst gemeentewerken met het vinden van „het ei van Colum bus", waarmee de debatten eindelijk kunnen worden afgesloten. De heer H. Asma (PvdA) toonde zich ook zeer ingetogen met het voorstel, terwijl zijn VVD-kollega J. J. Geleijnse in eerste instantie nog wat problemen we moeten nu eindelijk die knoop maar eens doorhakken." Nadat de heer Asma had verklaard dat de meerderheid van de kommissie heel best bereid was om het enthousiasme van de wethouder te ondersteunen (CDA en PvdA - red.), sloot ook de heer Geleijnse zich aan bij een posi tief advies, zodat de gemeenteraad op 17 december een oordeel kan vellen over de kredietaanvraag. sprak wethouder De Rijke ook zijn spijt uit over het feit dat juist op het moment dat het plan openbaar werd gemaakt, de voorvechter daarvoor niet aanwezig was wegens verhinde ring. Voor de realisatie van het fietspad zal de gemeenteraad een krediet die nen te verstrekken van ongeveer 20.000,-. Geen tegenstander HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 nov. 3.07 15.21 8.49 20.59 Springtij: 25 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. De middagtempera tuur is ongeveer 11 graden en de nach telijke minima liggen rond 8 graden. Er waait een krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige zuidwes tenwind. Zachte Oceaanlucht stroomt via de Golf van Biskaje en het Engelse Ka naal naar onze omgeving. Deze van oorsprong subtropische luchtmassa's worden onder invloed van een diepe depressie ten zuiden van IJsland naar West-Europa gevoerd. De depressie lag donderdagochtend ongeveer 1000 km ten zuiden van IJs land. De kern met een luchtdruk van ongeveer 950 Mbar verplaatst zich naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Hierdoor houdt de aan voer van zachte lucht naar onze omge ving aan. Wethouder De Rijke gaf bij de pre sentatie van het plan duidelijk te kennen nooit een tegenstander van de aanleg vap het fietspad te zijn ge weest: „Ik heb nooit een betere ver- Z1ERIKZEE - Het is niet uitgesloten, dat de doodsoorzaak van het negenja rige meisje Vanessa Cronkhite uit Oude Tonge moet worden gezocht in het toedienen van een verkeerd infuus in het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Dat is komen vast te staan na sektie op het lichaam van het overle den meisje door het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Een nader onder zoek van dit laboratorium moet hieromtrent verder uitsluitsel brengen. Vanessa Cronkhite was tijdens een onderlinge springwedstrijd in mane ge De Korenzolder in Bruinisse van haar pony gevallen, toen het dier wei gerde een sprong te maken. Bij de on verwachte beweging van de pony viel het meisje tegen een staander van een hindernis en kwam met haar rug op een lepel terecht. Op aangeven van aanwezige EHBO-funktionarissen werd onmiddellijk dokter A. M. Dor- restein uit Bruinisse gesignaleerd en ook een ambulance was binnen enke le minuten aanwezig. Het meisje werd daarop overgebracht naar het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Infuus Na het inbrengen van een infuus verslechterde de toestand van het meisje in de loop van maandag, waar op werd besloten haar over te bren gen naar het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis. Daar overleed zij diezelf de avond. Na het overlijden van het meisje werd door medisch direkteur dr J. H. Hekking van de Stichting Ooster- schcldeziekenhuizen. waaronder ook het Zierikzeese ziekenhuis resor- teert, een onderzoek verzocht naar de doodsoorzaak. „Het viel aan te nemen, dat de behandeling en de ver slechterende toestand van de patient met elkaar verband zouden houden", stelde Hekking desgevraagd. „Vast stond, dat er in ieder geval gespro ken kon worden van een niet- natuurlijke dood". Zeeuws geneeskundig inspekteur dr S. Lelie stelde inmiddels in samen werking met de rijkspolitie een on derzoek in in het ziekenhuis. Dit is nog niet afgerond. Vooralsnog kon niet worden vastgesteld waar vergis singen werden gemaakt. „Er is aan leiding om aan te nemen, dat het toe gediende infuus de oorzaak is geweest van de fatale afloop", onder kent dokter Hekking. „Een en ander kan evenwel niet teruggevoerd wor den op organisatorische of strukture- Ie vergissingen. Het moet gezocht worden in een kommunikatiestoomis tussen de opdrachtgever en de uit voerder Er bestaan aanwijzigingen voor, dat hier aan gedacht moet wor den. Het neemt evenwel niet weg, dat het een zeer ernstig incident is, dat door ons ten zeerste wordt betreurd". In deze vitrine staan verscheidene gave kruiken uitgestald. Onder meer is te zien een wijnkruik uit de 17e eeuw, een Spaanse waterkruik en een baardmankruik. Rechts onder staat een originele oude waterpo. Op deze tekening wordt duidelijk op welke plaats het fietspad langs de loswal zal worden gerealiseerd. Het pad loopt vanaf de dijkdoorgang bij de Deltastraat (links op de tekening) tot aan het eind van de loswal, waarde Engelse Kade versmald verder gaat in de richting van de brug bij de Zuidhavenpoort. keersvoorziening op de Engelse Kade in de weg gestaan. Meei'dere malen heeft men van verschillende kanten doen voorkomen alsof ik dat wel zou zijn. Ik was echter wel gekant tegen de aanleg van een, fietspad bovenop de naastliggende dijk. Die lokatie was beslist onjuist. Ik ben dan ook blij dat we nu kennelijk, na drie jaar overleg, tot een oplossing voor 'dit probleem zijn gekomen. Loswal smaller In een toelichting op het plan ver telde de direkteur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel, wat het plan precies inhoudt. Het fietspad zal worden gekreëerd tussen de loswal en de dijk in. Dat betekent dat er zo'n anderhalve meter van de kade afgaat. Het zal tevens onmogelijk zijn om met auto's vanuit de richting van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1