Veel belangstelling voor toneelopvoering Ellemeet streeknieuws Fraai optreden van ,Boccherini-Trio' Terwijl de schepen wachtten Wethouder L. C. Hart opende jeugdsoos Trace Ars Musica-koncert 30 miljoen extra voor basisonderwijs Landbouwgronden Zuidelijk- Flevoland in trek 4 Waarom zou ik?' ELLEMEET - „Waarom zou ik" was de titel van het blijspel, waar Toneelvereniging „Ellemeet" zaterdag avond haar jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis mee verzorgde. De tonelisten konden zich als vanouds weer verheugen in een „uitverkocht huis", want het Dorps huis was vrijwel tot de laatste plaats bezet. Voorzitter van de toneelvereniging de heer C. Deïst sprak in zijn ope ningswoord daar zijn vreugde over uit. Tevens liet hij weten, dat het juist door de trouwe steun van het publiek mogelijk was gebleken de toegangsprijs ook dit jaar niet te verhogen. „Niet dat we grote winsten halen, maar u als publiek verdien wel een pluim voor het grote sukses, dat door uw toedoen steeds .met de verloting kan worden behaald", aldus de voor zitter. In de grote opkomst van het publiek zag de heer Deïst het bewijs, dat de toeschouwers de toneelspelers op hun dorp niet zijn vergeten. Hij sprak de hoop uit, dat dat in de toe komst zo zal blijven. Ontspanning Een avondje ontspanning achtte hij van groot belang in een tijd'van span ningen en emoties en hij hoopte dan ook, dat de voorstelling van deze avond een beetje als medicijn zou werken voor de vele problemen, waar de mensen in het leven vaak mee wor den gekonfronteerd. „Waarom zou ik?", bleek een vluch tig en grappig blijspel met enthousi asme op de planken gezet door de to nelisten uit Ellemeet. Het verhaal vertelde over een man (Henk Tulder), die volkomen bleek op te gaap in zijn hobby: het amateur toneel. Zo erg, dat zijn vrouw Ans werkelijk overliep van jaloersheid. Haar vriendin Patsy besloot de hel pende hand te bieden en draaide een plannetje in elkaar, waardoor Ans de kans zou krijgen ook eens haar to- neeltalenten ten toon te spreiden. Zoals het in een vluchtig blijspel hoort, duurde het natuurlijk wel even voor alles op zijn pootjes terecht kwam. Dit tot vermaak van het publiek. Dé spelers verdienden zeker waar dering voor de tekstkennis, want van merkbare haperingen was nauwe- Scène uit het blijspel Waarom zou ik?"/met Jos van Burg, Elly van dei- Klooster (staande) en Jacqueline Plaisier. ZIERIKZEE - Na het succesvolle Torenkoncert vond zaterdagavond het tweede koncert in de koncertse- rie „Ars Musica" plaats in „eigen huis", de Lutherse Kerk. Voor het eerst sinds de start van deze serie werd een heel koncert door strijkers verzorgd. Uitvoerenden waren He- lecn Koppe, viool, Eric van der Wel, altviool en John van den Beemt, cel lo, die samen het „Boccerini-Trio" Zij stellen zich ten doel het strijk trio, een weinig beoefende vorm van kamermuziek, wat meer onder dc aandacht te brengen. De aanwezigen zullen dit koncert niet licht vergeten. Het is niet overdreven om te stellen dat de abonnementhouders die ver hinderd waren een bijzondere muzi kale ervaring hebben gemist. Op het programma stonden twee „serena des". Een serenade is oorspronkelijk „muziek in de avond", zodat in de stilte van de zaterdagavond deze mu ziek ten volle tot zijn recht kon ko men. Klank Ademloos werd er naar dc muzika le voordracht van dit trio geluisterd. Wat kun je op strijkinstrumenten ge voelens toch schitterend verklanken en wat voor onnavolgbare klank ont staat er als op deze instrumenten echt zuiver wordt gespeeld. Bovendien kon iedereen nu eens echt zien wat „muziek maken" is. In grote koncentratic komen tot een mu zikale perfektie tot op dc laatste noot van elk deel toe en zelfs verder, want bij dit trio behoorde de stilte na elk deel ook wezenlijk tot de muziek. Het Boceherini-trio speelt al lang samen. Op allerlei onderdelen er- vaarde je dat ze echt op elkaar „in gespeeld" waren, zoals de toónvör- ming, de gelijkheid in inzetten. passages en dynamiek, de muzikale, voordracht. De eerste Serenade van Dohnanyi bestond uit vijf dèlen. Wat klank kleur betreft is dit werk vanzelfspre kend iets moderner dan de Serenade van Beethoven. Gemeten naar de tijd van ontstaan is het echter wat behou dend. Dat neemt niet weg dat het op zich zelf een prachtig stuk muziek is vol afwisseling. Het^tuk heeft een hele mooie opbouw. Na het speelse „Scherzo"- kwam het (prachtige) rustige thema met variaties gevolgd door een blij rondo. Bij het „Thema con variazioni" ervaar je echt het vluchtige karakter van muziek: je zou het langer vast willen houden, maar het „Rondo" kondigt zich al aan. Overigens was de Hongaarse af komst van de komponist goed te mer ken Dc uit zeven delen bestaande Se renade van. Beethoven klonk waar schijnlijk wat vertrouwder in de oren. Naast de fraaie langzame delen sprong hier het „Allegretto alia Po- iacca" uit. In dit deel was het karak teristieke ritme van dc (oorspronke lijk Poolse) polonaise te horen. Humoristische elementen Wie goed luisterde ontdekte heel wat humoristische elementen in deze Serenade: een pizzicato-slot, een plot seling onderbreken van het thema enz. Voor velen was deze avond een eerste kennismaking met het begrip „strijktrio". Er was naast veel te ho ren. ook veel te zien: de techniek van het vioolspel, het pizzicato (tokke len), het vibrato, het spelen in bij voorbeeld de hoge „registers" van de cello, zodat een heel eigen klank kleur ontstaat. De staande ovatie na de beide werken voor het gobodene was ten volle verdiend. Het was een prachtige avond. M. v. d. V. lijks sprake. Ook de aankleding van het dekor bleek wederom goed verzorgd. Wie ook vorig jaar de uitvoering in Ellemeet bijwoonde, zal gekonsta- teerd hebben, dat Jacqueline Plaisier en Jos van Burg wederom een echt paar vormden, dat te kampen had met toneelperikelen. Was dat vorig jaar de vrouw des huizes in het to neelstuk „De Man van Marian" nu was het dus de man in „Waarom zou ik?". Als de vergelijking nog even wordt doorgetrokken, kan gezegd worden, dat het stuk van vorig jaar iets meer diepgang had en de spelers ongetwij feld wat meer voldoening zal hebben geschonken. Desalniettemin bleek het publiek zich ook dit keer weer prima te amuseren en beloonde dat met een hartelijk applaus. Het stuk werd op de planken gezet door: Jacqueline Plaisier, Elly van der Klooster, Jos van Burg, Tteuni van Burg, Anjo van Burg, Robert-Jan Kostense en Jan van der Klooster. Laatst genoemde had ook de regie in handen. Jopie van der Stolpe had de taak van souffleur en de grime werd verzorgd door Yvonne Vasseur. De heer D. de Graaf, voozitter van de Dorpsraad Ellemeet sprak aan het einde van de voorstelling dankwoor den tot de tonelisten. Hij toonde zich trots over het feit, dat een kleine kern als Ellemeet toch een eigen toneelver eniging bezit. Na de traditionele ver loting werd de avond besloten met een gezellig bal na onder leiding van „Het Schelde Trio". ZIERIKZEE Inbraak op Bannink Via een houten luik zijn onbeken den de voetbalkantine op sportpark Bannink binnengekomen. In de nacht van vrijdag 16 op zaterdag 17 novehiber namen zij zes sloffen siga retten, een tuner-versterker ter waar de van 800,— en geld uit opengebro ken speelautomaten mee. Wees een zegen ■Op 'donderdag 22 inovember komt- de Herv. vro.uweugjtocp .Wees con ze gen bijeen in het Hervormd Vereni gingsgebouw tc Zierikzee. De aan vang is 20.00 uur. Vrouwenvereniging Op'dinsdag 20 november komt de Vrijzinnig Hervormde Vrouwenver eniging bijeen in het Herv. Vereni gingsgebouw te Zierikzee. De heer Van Donk leert de dames hoe ze bloemstukjes moeten maken. De aan vang is 20.00 uur. RENESSE Auto geslipt Op dc Sloofweg te Renesse is zon dag om één uur 's nachts een auto, bestuurd door C. B. uit Serooskerke geslipt. B. reed in de richting Renes se en raakte in de slip door een laag slik op de weg. Door de regenval was hel wegdek spekglad geworden. De wagen vloog over de kop en belandde uiteindelijk in een sloot aan de rech terzijde van de weg. De bestuurster en, een inzittende kwamen met de schrik vrij. De brandweer van Renes se heeft 's nachts de weg gereinigd. Uit de slipsporen bleek dat meer au to's van de weg waren gegleden. KERKWERVE Ledenvergadering NCVB De NCVB houdt woensdag 21 no vember in Kerkwerve haar ledenver gadering. Op de bijeenkomst in het Verenigingsgebouw spreekt de heer J. Landman, direkteur van de Reini gingsdienst. Ook vertoont hij een diaserie. De vergadering begint om 19.45 uur. Aanrijding Op de Zwaardweg te Kerkwerve zijn vrijdag 16 november een auto en een tractor met elkaar in aanrijding gekomen. De tractor, bestuurd door J. v. d. H. uit Ellemeet reed over de Zwaardweg in de richting van de pro vinciale weg. V. d. H. reed aan de lin kerzijde van de weg om zo weinig mo gelijk slik te veroorzaken. Uit tegen overgestelde richting kwam D. L. uit Burgh-Haamstede in zijn auto aange reden. Door de aanrijding raakte de wagen beschadigd. NIEUVVERKERK Verkoping welfare In Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk vindt dinsdag 20 november van 14.00-16.00 uur oen verkoping door de welfare plaats in Nieuwerkerk. De welfare vormt oen onderdeel van het Rode Kruis en houdt zich bezig met het bezoeken van eenzamen, bejaar den en langdurig zieken. Deze men sen maken in samenwerking met de welfare-vrijwilligers allerlei soorten handwerken. Door de verkoop hier van kunnen zij materiaal aanschaf fen voor nieuwe handwerken. OOSTERLAND Bromfiets gestolen In de nacht van 17 op 18 november is voor het café Neffen d'Eule te Oosterland een bromfiets gestolen van G. V. uit Bruinisse. De brom fiets, merk Kreidler, stond niet op slot. HILVERSUM - Staatssekretaris Van Leijenhorst (Onderwijs en We tenschappen) zal maandag tijdens het overleg met de onderwijs-organi saties 30 miljoen gulden extra be schikbaar stellen voor het basison derwijs. Dit bedrag komt bovenop een al eerder toegezegd bedrag van 30 miljoen dat bestemd is om de op vang van kinderen met problemen binnen het basisonderwijs te verbe teren. Dat heeft de staatssekretaris zondag voor de Avro-radio bekend gemaakt. Dinsdag 20 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland 16.15 uur Zeker weten. Populair we tenschappelijk magazine voor de jeugd. 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie 18.25 uur Het verhaal. Bijbelverhaal over „Mozes en zijn volk". 19.00 uur De Freggels 19.25 uur De verdwenen schat. Jane gaat na haar bevrijding met Stefan en Sinckla verder op zoek naar de stad. Ook hoort Stefan de werkelijke geschiedenis over zijn vader. 20.00 uur Journaal .20.28 uur De 1,2,3, show. Spelpro- gramma vanuit Aalsmeer met als the ma „Amerika in de jaren 1920-1930". 21.55 uur Brandpunt 22.30 uur De ver van mijn bed show. Hierin worden Derde Wereldzaken onder de loep genomen. 23.25 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Vrouw zijn 16.00 uur De Waltons. Tussen Vera en Wayne botert het niet erg. Vera kan het nog steeds niet erg vinden in de stad. 16.50 uur God is toch sterker 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant 19.45 uur Westgeest, brood en banket 20.05 uur Speelkwartier. Hierin staat de fagot centraal. 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Pompen en eten. Een hulp verleningsprogramma vanuit Brazi lië. 21.10 uur De toren van Babel. Het thema in dit programma: „Kies voor het leven". 22.15 uur 'n Ogenblikje 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Het verhaal van Abu Yous- sef. Over het leven van Abu Youssef in Marokko in het afgelegen Atlasge bergte. 23.30 uur Ars Musica 00.00 uur Nieuws voor doven (Vervolg van pagina 1) De afgelopen negen jaar werd ge kenmerkt door de vele wisselingen in het jongerenbestuur met alle nadeli ge gevolgen van dien. „Opvallend is dé sterke daling van het ledental van 180 naar het huidige aantal van 85", merkte Dick de Wilde op. „Dit leden verlies deed zich voornamelijk voor in de periode, dat het dorpshuis in El lemeet niet langer te gebruiken was voor optredens van Nederlandse top groepen. De vele pogingen van het be stuur om een alternatief hiervoor te vinden zijn tot nu niet gelukt. In de „nieuwe soos" kunnen deze aktivi- teiten echter weer nieuw leven inge blazen worden. Met vereende krach- ton kan er dan ook weer aan gewerkt worden om het ledental weer op het oude nivo terug te brengen. De erva ring heeft geleerd dat bij een brede basis aan leden en een goede finan ciële situatie aktiviteiten tot ont plooiing kunnen worden gebracht". Spaarpot De exploitatie van het nieuwe ge bouw op het Scharendijkse sport- komplex komt voor wat betreft huur en vaste lasten twee maal zo hoog te liggen alsdat het geval was bij de ou de soos. „Jullie hebben je spaarpot met 20.000,— Uitgedund om de inrich ting van dit gebouw zo optimaal mo gelijk te maken. Het zal nodig zijn dat bestuur, leden en ouderraad alles in het werk stellen hun kreatieve ideeën tot ontplooiing te brengen", memoreerde De Wilde. „Het woord „kreativiteit" bevat „kreëren", „iets scheppen". Dat kan zijn de bestaande werkelijkheid nabootsen, maar ook iets geheel nieuws tot stand brengen, dat nog nooit eerder is geweest. Ze ker in deze tijd met minder werk, minder aandacht voor elkaar en veel meer vrije tijd dwingt de maatschap pij zowel jongeren als ouderen hun moraal iets te gaan verleggen". Jeugdwerkleider Gabri de Groot tipte aan, dat een jeugdsoos ook aan jongerenwerk doet. „Daar is een ge bouw voor nodig. Dan komt men tot onderling kontakt. Het is jammer, dat je heel vaak geen programma ziet in een jeugdsoos. De oude soos bood Trace daartoe weinig mogelijkheden. Nu moet dat wel kunnen. Jongeren werk is in beweging. Om de twee of drie jaar is er een wisseling van de wacht. Jongeren willen serieus geno men worden. Trace heeft laten horen, dat ze er zijn en dit gebouw is het sprekende resultaat van die inspan ningen". De Groot bood Trace- voorzitter Ko Louwerse een informa tiemap aan met daarin tal van moge lijkheden om tot jongerenwerk te ko men. Geen protest Namens de Werkgroep Evenemen ten Scharendijke/'Ellemeet stelde Piet Verschuur vast, dat er een enor me prestatie werd geleverd door de jongens van de soos. ZSC-voorzitter Piet van der Horst konstateerde dat het een grote dag moest zijn voor de plaatselijke jeugd na jarenlang touw trekken. „Toen bekend werd dat het soosge- bouw vlak naast de velden van de voetbalvereniging gezet zouden wor den, moest ik onbewust even de wenkbrauwen fronsen, maar dat was een moment een slechte gedachte van mij. We hebben echter nooit protest aangetekend en zo hoort het, want waar maak je een dergelijk komplex nog mee net als hier?". Van der Horst had traditiopeel een olijke noot in petto. „Mijn zoon is onlangs vijftien jaar geworden. Ik wil hierbij per soonlijk vijftien gulden overhandi gen aan Ko Louwerse als kontributie voor het volgende seizoen namens mijn zoon. Ik hoop dat velen mijn voorbeeld volgen." Felicitaties kwamen er ook uit de mond van LTC Scharendijke-voorzit- ter Joop Kristelijn. „Wat ik zie is een schitterend gebouw. Ik sta perplex wat jullie kunnen", meldde hij aan de werkers van de soos. „Als jullie hier uitgewerkt zijn, heb ik ook nog een klusje", daarmee doelend op het klubgebouwtje van voetbalvereni ging ZSC, dat nog een fikse opknap beurt nodig heeft. Zevende en laatste spreker was mevrouw Kloet namens de Middensoos. In navolging van alle voorgaande sprekers bood ook zij een bedrag onder couvert aan als tege moetkoming in de kosten voor de rea lisatie van het gebouw. Vervolgens kregen alle aanwezigen de gelegen heid om het achtkoppige soosbestuur te feliciteren en was er „Open Huis". Gedurende de avonduren werd er in het nieuwe Trace-gebouw een play- back-optreden verzorgd, konden lief hebbers zelf wat platen op de draaita fels leggen en was er een optreden van de formatie „Renegade", be staande uit Steve Huggett, Harry Landman, Steve Protheroe en John de Krimpen. ALMERE - In Zuidelijk-Flevoland kan nog tot uiterlijk 1994 landbouw grond uitgegeven worden aan boeren die elders in Nederland moeten ver dwijnen door aanleg van wegen, her inrichting voor natuurbehoud en de bouw van bijvoorbeeld bejaardenoor den. Daarna is er nog in lengte van ja ren grond nodig. De inpoldering van de Markerwaard met een landbouw areaal van 26.000 hectare kan echter nog voor ongeveer een kwart eenw in dit opzicht ruimtelijk soelaas bieden. Dit schrijft burgemeester Lammers van Almere in zijn funktie als land drost van de Zuidelijke IJsselmeer- polders aan minister-president Lub bers. Het Markermeer waarvan bij inpoldering een gedeelte Marker waard zal worden, is het nog enig overgebleven bestuursgebied van het openbaar lichaam Zuidelijke IJssel- meerpolders. Volgens Lammers is er rond de dis- kussie over het wel of niet aanleggen van de Markerwaard niet voldoende aandacht besteed aan de reservering van gronden ten behoeve van een ge varieerd, praktisch planologisch be leid in overig Nederland. „Ik heb van 1976 tot 1984 de grond- politiek in de polder kunnen volgen. Daarbij is het mij opgevallen dat er praktisch geen gronduitgifte ge schiedde of zij diende als bijdrage bij het oplossen van de ruimtenood in an der delen van ons land." Volgens cijfers van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders is de be langstelling voor landbouwgrond in Zuidelijk Flevoland zeer groot. On langs nog kon uit een aantal gegadig den van 300 slechts aan 24 boeren grond worden toegewezen. 22 De kleine zandloper, die in een nis van de schoorsteen stond en die Kre- lis Ham eer de maaltijd begon had omgezet, was bijna leeg. Dit was het sein tot het dankgebed. En zo was dus ook hier alles aan een vaste tijd gebonden, al ging het er heel anders toe dan thuis. Na het eten hielp ze de nichtjes nog een poosje met hun werk, eer ze na lang aarzelen een keus deed uit de weelde van gesteven en geplooide kant, die uit de mutsedozen te voor schijn kwam. Johan nam afscheid, het was zijn tijd om naar Hoorn terug te gaan. Hannes had zijn keurig verzorgd paard al gezadeld voorgebracht. Hij kuste zijn moeder en zijn zusters en reikte haar de hand. „Tbt een spoedig weerzien, Wel moet," zei hij en lachte haar toe. Ze vond het erg vervelend dat ze nu niet vlot iets kon zeggen. Zoals Kaat Out bijvoorbeeld, die had altijd haar woorden klaar. Zij stamelde slechts een groet en een woord van dank, ter wijl een diep rood haar wangen kleurde. „O, geen dank," weerde hij plagend af. „Je hebt mij een prettige tocht be zorgd." Hij zwaaide zijn mantel om, nam zijn hoed, maakte een kleine buiging naar de meisjes en vertrok. Ze zag hem na en hoorde hoe de snelle hoefslag van zijn paard verder en verder klonk, tot er enkel de stilte was. Eer zij met vader Ham in de sjees naar huis reed, reikte zijn vrouw hun ieder nog een kom koude karnemelk; en toen verliet ze het hooggelegen erf, waar haar zoveel gastvrijheid was ge boden. 'Dat wat je geleend hebt, mag je alleen terugbrengen als je tevens komt logeren', had moeder Ham ge zegd. en ze had dit dadelijk aanvaard door J. VISSER-ROOSENDAAL en 'heel graag' gezegd. Daar ging ze nu. De sjees wiegde schokkend over wegen en paden, en het oude paard liep in kalme draf; je kreeg volop tijd om te zien al wat er te zien was. Rustig genoot ze van alles om haar heen in de frisse, schoongewassen we reld op deze stille zomermorgen. Er waren de weiden, waarop het rood bonte vee al grazend langzaam voort liep, en de vele sloten en plassen met hun brede zomen van bloeiend riet. Een vlak geheel vol zonnewarmte, waaruit de omliggende dorpen met hun zwaar en dicht geboomte lustoor den van koelte en schaduw leken te zijn. Ze gingen een paar van die dorpen door. Het was er stil en vredig. Ieder huis, elke hoeve stond op een kleine hoogte, evenals de kerk en het raad huis, want stormvloeden konden de zwakke dijken vernielen en dit lage land overstromen. Ook kon het bin nenwater in tijden van zware regen val zo hoog worden dat men buiten het eigen erf de voeten niet droog hield. Maar op de hoge plaatsen wa ren mens en dier in zo'n geval meestal veilig. Statig lagen daar de hoeven en schuren te midden van dc dichte boomgaarden, waarin notebomen en jutten hun hoge machtige kruinen wijd uitspreiden boven de lager groeiende vruchtbomen. Iepen, essen en populieren weerden de wind aan alle zijden. Bij de hutten en de huis jes van het gewone volk beschutten vlierstruiken en knotwilgen de tuin tjes en de erven. Daar speelden dik wijls kinderen bij de hoge drempels. Ze liepen op blote voetjes en hun kleertjes waren vaal en versleten. Ze speelden met het kleinvee, dat om hen heen zwierf, schrapend en wroe tend in de grond naast de vastgetre- den paden. Ruige doornheggen scheidden de erven en hielden kinde ren en dieren binnen de perken. Zo zou zij zelf vroeger oök graag hebben gespeeld en geleefd, maar dat scheen niet te passen voor een doch ter van haar ouders. Lange tijd zaten ze zwijgend naast elkaar, elk vervuld van eigen gedachten. Tben begon va der Ham een en ander te vragen over haar thuis en over kennissen van hem, die in haar buurt woonden. Daarna vroeg Welmoet ook al wat ze weten wilde over zijn dochters en of die altijd zo druk en gezellig wa ren de kennismaking was zo kort en zo vluchtig geweest. Tben hij die vragen naar haar ge noegen beantwoord had, vroeg ze: „Hoe oud is Johan?" „Die is al zesentwintig." „Hij is heel anders dan zijn broers en zusters." Krelis beaamde dit. Het was zo. „Johan lijkt op zijn moeder," zei hij. „Dat was een rank en fijn meisje, donker van haar en van ogen." „Mag ik vragen vanwaar die kwam?" „Zeker, kind. Zij woonde in Ant werpen, ze was dc dochter van onze stuurman, want ik was toen va rensgast. zie je. Tussen mijn reizen kwam ik daar vaak over de vloer en ben toen al spoedig met haar ge trouwd. Tben ik later van een verre reis naar huis kwam, was ze al een paar maanden dood en vond ik enkel een heel klein kindje. Dat heb ik bij mijn schoonouders gelaten en ben da delijk weer gaan varen. Goede reizen heb ik gemaakt, rijk en voorspoedig. Later ben ik met heel wat geld en met kleine zoon weer hierheen gekomen en spoedig daama gelukkig ge trouwd." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4