NIEUWS OP WIELEN P O P c Spaanse Seat-fabriek brengt eerste eigen automodel op de Nederlandse markt: de Ibiza Stadsboekje Bernadette wint crossf iets O R N E R Rotterdamse zangeres Caroline doet niets liever dan zingen en dansen Veronica komt naar Bruinisse stadsboekje/^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 november 1984 Nr. 23628 11 vertelde De Babbelaar jullie over het ver- keersprojekt op lagere scholen in Zierikzee, waarbij een waarschu wing vooral niet met crossfietsen door het overige verkeer te rij den. Die zijn alleen bestemd voor het fietsen op speciale crosster- reintjes. Bernadette kon haar nieuwe fiets in Renesse tóch goed uitproberen, nadat ze - een beetje ver legen kijkend - op de fo to was gezet. Zij ging met haar nieuwe aan winst naar het parkeer terrein van De Zeeuwse Stromen, waar ze een paar rondjes draaide. En dat mocht best... 1 r» .Toonman m I- 1e Jaargang. Nr jf November 1984. November, de gure stormen waaien vVele regen valt inhoud: pag. 2 en 3 PaG* pag. 5 en 6 pag. 7 pag. 8 «1 KISÜV.'S STAD UITSLAGEN 3BST3LKAAST KOPPEN FPIJSVPAAG Op vrijdag 19 oktober plaatsen we in deze rubriek een briefje van Jan Peter v. d. Veer uit Zierikzee, naar aanleiding van zijn bezoek aan drukkerij /uit geverij Lakenman Ochtman. Daarin vertelde hij dat hij regelmatig zelf een boekje maakt over een stadje. Deze week bracht hij het onderstaande brief je, waarin hij nadere toelichting geeft op het boekje, dat door zijn vader wordt gestencild. Beste Zeeuwse Bab belaar, Bijgaand stuur ik u het Stadsboekje, zoals u gevraagd heeft. In dit briefje vertel ik even hoe de stad eruit ziet. De stad heet Pimibons en staat bij mij op zolder en er wonen Legomannet jes in. Er staan huizen en gebouwen. Op pagina 2 De voorpagina van het Stadsboekje van Jan Pe ter v. d. Veer. Hierin be schrijft hij de belevenis sen in zijn stadje Pimibons. en 3 van het Stadsboekje ziet u wie er bijgekomen zijn in Pimibons. Er wo nen nu 68 Legoman netjes. De stad is nu opgebro ken en weggehaald (tij delijk) omdat er een ka mer voor mij wordt gebouwd. P.S. Ik vond het heel leuk dat mijn vorige briefje precies op mijn verjaar dag in de krant stond. Groeten van Jan Peter v. d. Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee, 8 jaar. BRUINISSE - De Seat Ibiza, het eerste eigen automodel van deze Spaanse fa briek, is sinds deze week op de Nederlandse markt. Hij staat vanaf vandaag te pronken bij Service-Center Irene in Bruinisse. De Ibiza is met drie verschillen de motoren op de markt: in de benzine-uitvoering zijn er 1,2 en 1,5 liter-motoren verkrijgbaar en daarnaast is er een 1,7 liter diesel-uitvoering voorhanden. Im porteur Nibhart Car BV heeft hoge verwachtingen van het nieuwe model op grond van de eigenschappen als vooruitstrevende techniek, de grote binnen ruimte, de komfortabele rij-eigenschappen, de hoge prestaties en niet in het minst het individuele karakter. Het S-l projekt van Seat was het ontwerpen en bouwen van het eerste lid van een nieuwe fami lie personenauto's met Seat-technologie. Het nieuwe model zou voor, zowel de binnenlandse Spaanse als de export markten via een nieuw internationaal afzetnet van Seat bestemd zijn. En zo werd de Seat Ibiza geboren. Om zeker te zijn van het sukses van het projekt, waaraan vijfhonderd miljoen dol lar ten koste is gelegd, bouwde Seat een auto, die ontworpen is om een specifiek - deel van de markt te veroveren. De Seat Ibiza werd opgezet om het gat tussen de echt kleine en middelgrote auto's op te vullen. Motor De motor van de Seat Ibiza voldoet aan de acht specifieke eisen van de Spaanse autofabriek. De krachtbron van de Ibiza belichaamt de bril jante oplossingen van Porsche voor de acht specifikaties, die door Seat waren vastgesteld. Seat en Porsche hebben samengewerkt om een nieuwe vijfversnellings bak te ontwikkelen, die precies past bij de nieu we motoren. Zij hebben een nieuw synchronisa tiesysteem, dat zowel een lange levensduur als geruisloze werking be werkstelligt. De vormgeving van de Seat Ibiza-karrosserie werd toevertrouwd aan de internationaal gere nommeerde ontwerper Giorgio Giugiaro, te recht beroemd om zijn oorspronkelijkheid in funktionele ontwerpen. Veel auto's van het jaar dragen de signatuur van Giugiaro, en de meest eerbiedwaardige auto concerns van de wereld hebben op zijn onderne ming "Ital Design" een beroep gedaan. De blauwdrukken van Giugiaro werden echte auto's bij het voor aanstaande karrosserie- bedrijf Wilhelm Kar- mann in Duitsland. Op die manier kon Seat er zeker van zijn, dat esthe tische en aërodynami sche eigenschappen zou den samengaan met een zorgvuldig ontworpen interieur, dat zowel een aantrekkelijke uitvoe ring als veiligheid zou bieden. Karmann bouw de de honderden mallen, die voor de bouw van ie der karrosserie-onder deel nodig zijn. De hele karrosserie van de Seat Ibiza wordt in de Seat- fabriek in Barcelona vervaardigd. Prestaties De magnifieke presta ties van de Seat System Porsche motoren zijn te danken aan het hoge ren dement van de TOP ver brandingskamer, die in de zuigerbodem is uit gespaard. De motoreu van de Seat Ibiza met hun twee ledige taak om maxi maal vermogen te leve ren bij een minimaal brandstofverbruik, zijn in grote mate afhanke lijk van een juiste kar- buratie. De thermosta- tisch geregelde luchtin laat en ruim bemeten fil tering laten de lucht stroom door naar de kar- burateur onder de best mogelijke tempera- tuurs-omstandigheden en zonder drukverlies. De Ibiza diesel ver groot de eigenschappen van lage brandstof- en onderhoudskosten, waarbij gebruik wordt gemaakt van de degelij ke karrosserie om op die manier een niet minder opmerkelijke verschij ning in zijn klasse te bie den. Seat maakt in zijn eigen fabrieken een mo derne dieselmotor voor de Ibiza D met een cylin- derinhoud van 1714 cc. De Ibiza diesel bereikt een topsnelheid van 150 kilometer per uur en een akseleratie van 0 tot 100 kilometer per uur in 20,5 sekonden. De handgeschakelde versnellingsbak van de Ibiza-modellen bestaat hoofdzakelijk uit twee evenwijdige assen met vijf voorwaartse ver snellingen, alle gesyn chroniseerd, en een ach teruit. De voornaamste kenmerken zijn grote ge ruisloosheid, minimaal wrijvingsverlies, exakte werking en makkelijk schakelen met korte sla gen. Om de efficiency te vergroten heeft Porsche een nieuw transmissie systeem ontworpen, dat voor de hele aandrijving een technologische voor uitgang betekent. Vijfde De vijfde versnelling is zodanig ontworpen dat op lange tochten een zo laag mogelijk brand stofverbruik wordt ge haald. De overige vier versnellingen met zorg vuldig afgemeten onder linge verhoudingen zor gen voor beweeglijkheid en goede akseleratie naast een voor een auto in deze klasse zeer respektabele top snelheid. De 1,2 versie haalt een topsnelheid van 155 ki lometer per uur. Het su perieure vermogen van de 1,5 blijkt uit een top van 175 kilometer per uur. De dieselversie haalt, zoals reeds ge meld, 150 kilometer per uur. De voorwaartse ver snellingen zijn zeer stil met een nieuw type schuine vertanding met progressieve aangrij ping. Seat heeft geen enkel idee ongebruikt gelaten bij de ontwikkeling van de Ibiza. Een goed voor beeld daarvan is de ont steking van het nieuwe model. De technici heb ben de kontaktpunten en kondensator vervangen door een Hall effekt waaier en een elektroni sche module om de bonk voor de bougies op te wekken. De elektrische installatie van de Ibiza wordt gevoed door een wisselstroomgenerator met een kapaciteit van 55 Amp*ere en een akku met een opslagkapaci- teit van 45 A/u. De start motor ontwikkelt 0,8 kW. De Ibiza wordt geken merkt door een uiterst rationele benutting van het interieur in de veron derstelling, dat beschik bare ruimte de voor naamste voorwaarde voor komfort is. Alle ele menten in het interieur zijn zo ontworpen, dat ze een harmonieus geheel vormen. Daarmee wordt bij de passagiers een ont spannen en aangenaam, komfortabel gevoel ge wekt. De Ibiza is uitge rust met talloze extra's, die de wagen doen uit groeien tot een prima produkt, waarmee de Spaanse fabriek terecht mag pronken. Binnen af zienbare tijd zal blijken of de vele inspanningen om een uitstekende auto op de markt te krijgen, ook inderdaad beloond worden. Bernadette kwam het verst neer. Zij was de winnares. Vandaar dat het afge lopen zondag voor haar weer een beetje feest was. Zij werd met haar hele familie uitgenodigd naar het hotel in Renesse te komen om haar prijs in ontvangst te komen nemen. De kleine Berna dette werd op een hoog platform neergezet, zo dat iedereen haar goed kon zien en direkteur Maarten Breekweg (ook op de foto) gaf haar de met ballonnen versierde crossfiets kado. Toevallig: een cross- fiets. Want vorige week RENESSE - In juni van dit jaar liet de zesja rige Bernadette Zoete uit Oostvoorne een bal lon op, die helemaal in Leuven, een stad in Bel gië terecht kwam. Vier honderd ballonnen wer den er die dag uitgedeeld op een feest, dat hotel De Zeeuwse Stromen gaf omdat het 25 jaar be stond. Er was toen een speciaal programma voor kinderen, waarbij die ballonnenwedstrijd hoorde. De ballonnen kwamen bijna allemaal, over. de Oosterschelde en de Wes- ,terschelde heen, In Bel gië terecht. Maar die van RENESSE - Het voorbije jaar hebben veel Schouwen-Duivelanders kennis kun nen maken met het sympathieke Rotterdamse zangeresje Caroline, voor de burger lijke stand Carolien Blokkerus. Diverse keren trad zij op in Zierikzee, Burgh- Haamstede en vrij recentelijk in Renesse. Caroline werd als zangeres ontdekt en la ter in de bekendheid gebracht door haar Havo-zangleraar Scheurwater. Met de in het Oude-Noorden geboren zangeres reisde hij heel Nederland af om haar te laten deelnemen aan zangwedstrijden. In totaal 137 keer was zij op dergelijke wedstrij den van de partij en 128 keer ging Caroline met de hoogste eer strijken. ,,Zo ben ik uiteindelijk toch in het ar tiestenvak gerold en dat is wat ik altijd graag heb gewild. Spoedig kreeg ik aan biedingen van grammofoonplatenmaat- schappijtjes en het werd tot nu toe een redelijk sukses", vertelt Caroline tussen twee optredens door. De Rotterdamse is niet zo maar een-twee-drie tevreden over haar eigen optredens. ,,Ik vind dat je de mensen iets moet brengen", meent ze. ..Ze betalen om je te horen en te zien en daar moet je als artieste wat tegenover stellen. Je moet proberen een zo kom pleet mogelijk artieste te zijn". Kursus. Zij onderstreepte deze mening al vrij snel door op zeventienjarige leeftijd een toneel- en danskursus te gaan volgen. ,,Ik heb daar nu erg veel voordeel van. Het publiek stelt het op prijs, dat je wat meer doet dan gewoon je nummertjes af- rafelen". Op haar achttiende jaar nam Caroline haar eerste plaatje op en dat sloeg rede lijk in. "Joey" bracht het tot een vierde plaats op de tipparade van Veronica. ..Gedurende een aantal weken dacht ik, dat het plaatje door zou stoten naar de hitparade, maar juist toen de doorbraak een feit leek, was het plotseling afgelo pen. Toch haalde het plaatje een ver koop van ruim dertienduizend exempla ren. Op het ogenblik wordt er over gedacht om "Joey" opnieuw uit te bren gen, omdat het nummer nog steeds veel sukses heeft, wanneer ik het tijdens op tredens zing", weet Caroline. Met "Joey" bracht Caroline het ook tot het nationale beeldscherm en radio. Zij verscheen bij "Op Volle Tberen" van Chiel Montagne en Jan Rietman ontving haar bij Los Vast, het populaire zater dagmiddagprogramma. Het tweede plaatje van Caroline flopte. ,,Ik denk. dat het voornamelijk kwam door de tekst van het plaatje. Die stemde niet erg overeen met mijn leeftijd. "Jij Nam Mijn Hand" is een levenslied over vriend schap, verloven, trouwen en dergelijke dingen. Uit de mond van een achttienja rige kwam dat een beetje vreemd over, maar mijn volgende plaatje deed het wel weer erg goed". Willem Kieft. Het plaatje ging over Willem Kieft. ..Het had een nog groter sukses kunnen worden als Willem Kieft het plaatje zelf had mogen promoten, maar de Ajax- leiding stemde daar niet mee in", herin nert Caroline zich. Die konstatering geldt voor Caroline nog steeds als een teleurstelling. „Er waren ons allerlei fotosessies beloofd, maar de voetbalklub stak er een stokje voor. Daarmee heeft Ajax Willem Kieft, maar ook mij behoorlijk geschaad. Wil lem Kieft woont en werkt nu in Italië en is inmiddels getrouwd. Dat vind ik vre selijk jammer, want ik was ontzettend verliefd op die jongen. Als ik het liedje nu zing, vertel ik het publiek altijd nog, dat ik van hem houd". Caroline treedt bijzonder graag op voor invaliden en bejaarden. De Henri Dunant is bepaald geen onbekend ter rein meer voor haar. Regelmatig treedt zij belangeloos op om de zieken en ge handicapten een plezierig uurtje aan te bieden. Caroline treedt overigens alleen tijdens het weekeinde op, omdat zij naast haar artiestenvak een drukke baan heeft als junior-redaktie- sekretaresse bij een Rotterdams bedrijf, een baan die zij niet graag zou laten va ren. In de loop van de jaren trad Caroline behalve in Nederland al op in Zweden, Belgie en Spanje. „Mijn repertoire bevat naast Nederlandstalige ook Engelse en Franse nummers. Vooral in die laatste taal zing ik erg graag". Enkele weken gelden bracht Caroline haar vijfde singeltje uit. Met "Stuur Mij Geen Rozen Meer" skoort zij bijzonder goed op de talloze Rotterdamse piraten zenders, die haar plaatje zeer frekwent door de ether laten schallen. „Binnen kort komt er opnieuw een plaatje uit. "Ik Dans De Hele Nacht" is inmiddels aangeboden in Hilversum en werd daar goed ontvangen. Diverse diskjockeys hebben me verzekerd, dat zij het zullen gaan draaien, als het eenmaal is ver schenen". Binnenkort komt er een elpee uit met daarop een aantal nummers van verschillende Rotterdamse artiesten. Ook daarop zal Caroline te horen zijn. Al met al staat vast, dat zij het best aar dig heeft geschoten in de showbizz. Sozen- agenda Big „S'\ Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur; woensdag soos voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Zaterdag officiële ope ning om 17.00 uur door wethouder L. C. Hart, gevolgd door „Open Huis" en een optreden van de formatie „Rene gade" omstreeks 22.00 uur. De Kêête, Nicuwerkerk Vrijdag van 19,30 tot 23.00 uur. BRUINISSE - Op zaterdag 24 november krijgt de Bruse jeugdsoos De Pul bezoek van de popu laire Veronica Drive-In-Diskotheek. Veronica's Drive-In-Diskotheek mag zich ver heugen in een enorme aantrekkingskracht, het geen voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt, door de voortreffelijke diskjockeys, die de show presenteren. In Bruinisse treden Will Luikinga en Bart van Leeuwen (foto) aan als presentatoren. Luikinga is vooral bekend van zijn radioprogramma Will Wil Wel, een programma waarin hij aantreedt met zijn "vriendje" Harry, een sprekende muntenauto- maat. Harry komt ook mee naar Bruinisse. Bart van Leeuwen werd het vorig jaar verkozen tot Ne derlands populairste dj, dit ondanks zijn zeer jeugdige leeftijd. Samen staan zij garant voor een flitsende show. De aanvang is om acht uur. De Pul blijft aan de weg timmeren, want inmiddels werd bekend, dat ook AVRO's Tbp Pop naar Bruinisse komt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11