SCHOUWEN-DUIVELAND oorlogstijd NOORDWELLE DRUKKERIJ Terwijl de schepen wachtten De woelige septembermaand van 1944 De Bru 6, van burgemeester Van den Berg, vist nog regelmatig in de buurt van Bruinisse. Schipper Sam Muller is geëvacueerd naar Yerseke; ook twee jongens, zoons van Van den Berg, wonen in Zuid-Beveland, want de gemeente- sekretaris c.q. het gemeentebestuur zetelt in 's-Gravenpolder. Mevrouw Van den Berg-Vogelaar, echtgenote van burgemeester Van den Berg, komt van Krabbendijke en zo is de bemanning van de Bru 6 spoedig bij elkaar getrom meld, als er wat te vissen of te vervoeren is. Een paar varkentjes, daar heeft men op Bruinisse om gevraagd. En zo vaart Sam op maandag 4 september naar Bruinisse met zijn viervoeters naar de achtergebleven Bruinissenaars op de dijk of op de haven. Weet hij, dat de Geallieerde legers de Nederlandse grens naderen? Waar schijnlijk niet, anders was hij mis schien wel thuisgebleven. Maar er was niets aan de hand en Muller maakt van de gelegenheid gebruik om eens in zijn woning te gaan kijken in de Nieuwstraat. Hij meet hoe hoog het water op de vloer van de voorka mer staat, Hij meet 17 cm. Hij blijft die nacht aan boord van zijn vaartuig in de haven van Bruinisse over. In de ochtend van 5 september ko men Engelse jagers over en ze ontdek ken in het Slaak een konvooi van Duitse schepen. Een aanval volgt op de schepen en er ontstaat een enorme ravage. Als de vliegtuigen na diverse aanvallen eindelijk hun bommen kwijt zijn en hun munitie verschoten hebben, komt het konvooi in de Vluchthaven. Niet minder dan 18 do den en de nodige gewonden worden aan land gebracht. Het is veel te gevaarlijk om nu naar Yerseke terug te varen, zodat men besluit nog maar een paar dagen te blijven. Op 7 september wakkert de harde wind aan tot storm; niet een ge wone storm, maar een storm met on gekende kracht voor de tijd van het jaar. Een storm ook die het water in de polder Bruinisse en daarmee ook in het dorp Bruinisse hoog opjaagt. In de straten, waar anders van de vloed dagelijks weinig te merken is, stroomt het water met ongekende kracht naar binnen, zodat Muller zich nauwelijks kan staande houden als hij naar zijn woning wil. Aanvallen De volgende dag is de storm gaan liggen, maar er komt nu een heel an dere storm. Het is duidelijk dat het Engelse Costall Command, dat de kusten van Noord-Frankrijk tot De nemarken kontroleert.'zijn'aktivitei- ten'ópvoert nü de oorlog'ömóchiriè'Ne- derland nadert en mett al in Limburg op Nederlands grondgebied staat. Twintig Engelse spitfires vallen kon vooien van binnenschepen aan, op de Oosterschelde, het Keeten, het Mast gat, het Zijpe en het Volkerak. De vrachtboot van wat toen nog de R.T.M. heette, die in vrediger tijden dagelijks (meest 's avonds en 's nachts) van Zijpe naar Numansdorp- haven voer, is zoals zoveel schepen door de Duitsers gevorderd. Voor Sta- venisse vindt het schip een voortijdig einde. Het wordt wrak geschoten en komt tegen de dijk te zitten. Een klipper, geladen met vlas, en een ander schip die in de Vluchthaven schuilplaats hadden gezocht, durven niet verder. Ze komen naar de ge meentehaven in Bruinisse en zullen in het vervolg daar lief en leed met de bewoners aan de wal moeten delen, want door het tot zinken brengen van een voor de haven liggend schip, wordt de haveningang zo goed als af gesloten. Dat het nu echt oorlog is en dat die oorlog steeds dichterbij komt wordt ook op het eiland gemerkt. Branden worden gezien van de dijk af, in de richting Noord-Brabant, zoals dat ook in de meidagen van 1940 het ge val was. En meestal staat alles te tril len en te schudden door het geschut, dat naderbij komt. En dat maakt ook de NSB-ers in Zierikzee onrustig. Dolle Dinsdag Dindsdag 5 september was een merkwaardige dag in bezet Neder land. De snelle opmars van de geal lieerde strijdkrachten maakte ook aan de N.S.B.-ers duidelijk dat Duits land de oorlog waarschijnlijk zou verliezen en dat voor hen dan de door de radio veelvuldig aangekondigde Bijltjesdag zou aanbreken. Bijltjes dag, de afrekening met de verraders. En er begint een uittocht op gang te komen van lieden, die bang zijn voor die afrekening, naar het oosten, naar Duitsland. Zij hadden in de oorlog voor Duitsland gekozen; Duitsland zou hen liefderijk binnen halen, zo dachten ze, maar de Duitsers hadden genoeg met zichzelf te stellen. Ze trokken 2ich iveinig of niets aan van de Nederlanders die fout waren geweest. Ook in Zierikzee is men op de hoog te van de toestand. Brussel gevallen en in handen van de oprukkende troepen. Opmars in de Peel, 's-Hcrto- genbosch en Breda bevrijd. Het komt allemaal via de bedrijfstelefoön-van deP.Z.E.M. binnen op het'Hoofd kwartier van de Verzetsbeweging. Breda bevrijd, dat betekent dat Ne derland binnen enkele dagen van de Duitsers verlost zal zijn. Helaas, het bericht blijkt onwaar. Dit was in Zierikzee waarschijn lijk eerder bekend dan in de andere Nederlandse steden. Want ieder be richt kon via de meer genoemde tele foon worden geverifieerd. Roosen daal meldde dat Breda helemaal niet was bevrijd en het als een lopend vuurtje onder de „goede" Nederlan ders verspreidde bericht, dat de Amerikanen of de Britten spoedig op het eiland zouden zijn en dat veel en thousiasme had verwekt, moest wor den ingetrokken. Teleurstelling alom. Hazenpad Zou Ir. A. J. Ilcken, de topman bij het Waterschap Schouwen-Duiveland ook hebben geweten dat het gerucht vals was? Waarschijnlijk niet. Wel wist hij van de paniek, onder zijn ka meraden, die op Dolle Dinsdag het hazenpad kozen. Later heeft de route, die ze volgden, de naam Het Hazen pad ook gekregen. Ilcken was als hoofdingenieur bij het Waterschap Schouwen tussen 1920 en 1930 in dienst gekomen. In de dertiger jaren bij de opkomst van het Nationaal So cialisme ontpopte hij zich als een fer vent N.S.B.-er. Ook na de komst van de Duitsers hier zag hij, evenmin als zijn kollega waterstaatkundige Ir. Anton Mus- sert, in dat hij verkeerd was geweest. Hij papte aan met de bezetters en was de grote man in Zierikzee, al thans in zijn eigen ogen. De bevol king had niets met hem op. Ook hem werd het in de beginda gen van de septembermaand 1944 dui delijk dat hij op het verkeerde paard had gewed en dat hij moest zorgen weg te komen. Met een auto volgeladen met aller lei etenswaren en andere begerens waardige en bruikbare zaken, ver schijnt hij vrijdag 8 september bij de haven van Bruinisse, met een vraag: Wie wil hem overzetten? Maar nie mand meldt zich aan. Alle schippers die in de Bruinisser haven liggen, prutsen inderhaast wat aan de motor om te kunnen verklaren dat ze niet varen konden, ook als ze zouden wor den gedwongen. Maar zover komt het niet. Hij stalt zijn wagen in de fa briek van Padmos boven op de haven- dijk en vertrekt. Later zal hij zijn auto weer ophalen. We weten niet of hij er in geslaagd is weg te komen of dat hij, toen hij er achter kwam dat het bericht over de val van Breda vals was, in Zierikzee is gebleven. Plundering Vi-ijdag 15 september beleven de be woners van Bru weer een nieuwe sen satie. In de Vluchthaven te Bruinisse lopen talrijke schepen binnen. Sche pen vol met Duitsers, die vluchten voor de geallieerde troepen. Soldaten van üitelkaargeslagen legeronderde len, die een goed heenkomen zochten; ze zouden in de maanden september, oktober en november vertrouwde verschijnselen worden. Groepjes van 20 man of rrfefé^w'hiets-bleek veilig voor hun'grijpgrage vingers. Ze trapten overal, waar ze dachten dat wat van hun gading zou kunnen zijn, in de leegstaande woningen van de geëvacueerde Bruënaars de deuren of de ramen in Braken kasten open en smeten wat hen niet aanstond óver de grond, om alleen die dingen over te houden, die ze denken te kunnen gebruiken. Met koffers vol gaan ze 's avonds naar de schepen terug. En ie dereen op Bru is gedoemd machte loos toe te zien. Zo komt de gedenkwaardige zon dag 17 september, met zijn onafzien bare drommen vliegtuigen, met daarachter de gliders vol parachu tisten: de operatie die bekend zal blijven als Market Garden, met het doel de verovering van de bruggen bij Arnhem, Nijmegen en andere plaatsen over Maas en Rijn. Men telt er op Bruinisse in twee dagen totaal 2870. Er gaat natuurlijk wel eens iets mis. Twee gliders haken af, als ze bo ven ons eiland zijn. Eén komt neer in de omgeving van Viane en een andere in de buurt van Dreischor. Sabotage De Duitsers vuren met hun afweer geschut zo hard ze kunnen, maar er wordt geen vliegtuig geraakt. Het af weergeschut in de Westhoek wordt bediend door enkele Armenen. Waren het ex-krijgsgevangenen, zoals ze na de oorlog wel wilden doen voorko men? Waarschijnlijk niet. Aanneme lijker is dat ze de zijde van de Duit sers hadden gekozen, omdat ze zonder dat ze dat wilden, bij de U.S.S.R., de federatie van Sowjet Re publieken, waren ingelijfd. Ze zagen dus in 1941 de Duitsers als hun bevrij ders, om spoedig tot de konklusie te komen dat ze het van de Duitsers ze ker niet moesten hebben. Ze vormden verzetsgroepen binnen de Wehr- macht. Ook op Haamstede zaten deze Armenen, die in kontakt waren geko men met Hollandse chauffeurs. De Armeniërs schieten bewust mis. Ze schieten tevens, als ze moeten mik ken op laag over het water vliegende toestellen, bewust op een ander doel. Ze schieten de mijnen van de palen, die langs de vloedlijn staan en inder tijd daar zijn neergezet om een inva sie vanuit de zee te voorkomen. Een en ander ontgaat de Duitsers natuur lijk niet. Hun woede kent geen gren zen. De Armenen worden gevangen genomen en hen wacht waarschijn lijk de doodstraf. Ontsnapt Maar enkele van hen weten te ont snappen. Eén van hen wordt gevon den door Joost Ringelberg, een schaapherder die de verlaten dijken van Schouwen-Duiveland beweidt. Het is de hind van de schaapherder, die onraad ruikt als ze een verlaten dijkhuisje passeren. En Ringelberg is toch benieuwd, waarom zijn trouwe hond, die altijd goed gehoorzaamt, nu zo te keer gaat. Een Engelsman uit de overgekomen luchtvloot? Dat is onmogelijk, maar wat dan. Het blijkt, nadat hij door de ingetrapte voordeur is binnengegaan en de hond grommend met de haren overeind voor de bedsteedeuren blijft staan, dat zich toch iemand in de bedstee moet bevinden. Een soldaat, met een grijze broek aan, dat is de eerste indruk die Joost krijgt als hij de bedsteedeuren open trekt. Wel drager van een Duits uni form, althans een Duitse broek, maar geen Duitser. Een Armeniër is het. Hij vertelt van het opzettelijk mis schieten van het Haamsteedse lucht doelgeschut, toen de vele honderden vliegtuigen voorbij kwamen, van zijn arrestatie en van de bedoelingen van hem en zijn drie vrienden met wie hij wist te ontsnappen, maar die hij is kwijt geraakt. S. A. Jumelet (wordt vervolgd) ZIERIKZEE Rode Kruis Op de matig bezochte algemene le denvergadering van het Nederlandse Rode Kruis afd. Zierikzee/Kerkwer- ve werd de heer J. Hoekman, tot dan toe interim voorzitter, met algemene stemmen officieel gekozen tot voor zitter van de afdeling Zierik zee/Kerk we rve. Medegedeeld werd dat er dit jaar, op kosten van de afdeling, 3 personen naar het vakantieverblijf de Valken berg zijn geweest, I persoon met het hospitaalschip de Henri Dunant weg geweest is en 1 persoon met een vlieg reis naar Luxemburg geweest is. Voorts werd er van bestuurzijde be sloten om 500.— over te maken naar giro 7 7 7 van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag voor de hongers nood in Ethiopië. Kollekte De kollekte voor dc Stichting Woord en Daad heeft 3.599,40 opge bracht. In dc gemeente Duiveland werd 1.279,40 opgehaald en in Zio- rikzee 2.320.-. Dit bedrag wordt ge bruikt voor do bouw van dc kliniek in San Lucas te Guatemala. De gevers en kollektanten wordt dank gezegd. Koopochtend Do Stichting Unie van Vrijwilligers (UW) organiseert in samenwerking met andere vrijwilligersorganisaties en de directie van de HEMA weer een koopochtend voor dinsdag 20 novem ber vanaf 's morgens half 10. Gehan- dikapten en zij die slecht ter been zijn worden op deze manier in de gelegen heid gesteld gezellig te winkelen. Ook gehandikaptcn van buiten Zie rikzee kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Voor vervoer kan worden gezorgd. In de HEMA is hulp aanwezig. Na het winkelen wordt een kopje koffie aangeboden in de „Graanbcurs". Belangstellenden kunnen zich telefonisch opgeven bij de volgende nummers: 01110-2375 of 2085 Kursus calligrafie In de Prinses Julianaschool te Zie rikzee start maandag 19 november de kursus calligrafie. De duur van de kursus is vijftien avonden en wordt georganiseerd door de ZVU. Een les begint om 19.00 uur en eindigt om 20.30 uur. Voor inlichtingen of opgave bij; ZVU te Middelburg of Ria Mein- tema, tel.: 01110-4691. BURGH-HAAMSTEDE Oliebollenaktie In de gemeente Westerschouwen wordt zaterdag 17 november een olie bollenaktie gehouden. Vanaf 09.00 uur 's ochtends komen vrijwilligers langs de deur in de verschillende ker nen van de gemeente. Om zeker te zijn van oliebollen kan worden besteld bij: 01115-2489. De aktie is bedoeld om de kas van het orgelfonds te versterken. Het or gel verkeert in een dusdanige positie dat restauratie uitgesloten moet wor den geacht. Het orgel is goed zestig jaar oud en is het eerste in deze kerk. Omdat reparatie niet haalbaar meer is wordt er door dc kerkvoogdij naar een nieuw of gebruikt orgel uitgeke ken. Het huidige orgel wil nogal eens de organistes in de steek laten of er blijven toetsen hangen, hetgeen na tuurlijk ernstige problemen veroor zaakt tijdens het bespelen. NCVB In dc recreatiezaal van de Gerefor meerde kerk te Burgh-Hanmstcdo wordt dinsdag 20 november een bij eenkomst gehouden van dc NCVB, af deling Burgh-Haomstedo. Hot onder worp van de bijeenkomst is Solidariteit en wordt verzorgd door en voor eigen leden. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. HAAMSTEDE Reünie huishoudschool ,,De Schutse" Zaterdag wordt van een tot zes uur in het -dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede een reünie gehou den van oud-leerlingen van de huis houdschool die destijds met dezelfde naam en op dezelfde plaats bestond. In 1973 „verhuisde" deze huishoud school naar Zierikzee. Het organiserend komité heeft veertien klassen, die van 1960 tot 1973, uitgenodigd, die tezamen 350 dames betreffen. Twintig docenten zullen de reünie van leerlingen, die uit heel Nederland komen, eveneens bezoeken. Er zullen op deze middag dia's van „vroeger" worden vertoond, terwijl het in de verwachting ligt dat velen foto's uit die tijd zullen meebrengen. SCHARENDIJKE Bijeenkomst CBTB, CPB en CPJ In De Putmeet te Scharendijke wordt dinsdag 27 november een geza menlijke bijeenkomst gehouden van de CBTB, de CPB en de CPJ. De heer Ir. W. L. A. G. Thcken. directeur van de LAVO te Goes houdt een inleiding. Het onderwerp is automatisering in de landbouw en in het bijzonder de rol van computers hierin. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Werkgroep Evenementen In De Putmeet te Scharendijke wordt dinsdag 20 november een ver gadering gehouden van de werkgroep Evenementen Scharendijke-Elle- meet. Op dc agenda staat onder meer hot financieel verslag 1984, het open vallen van dc funktie secretaris- penningmeester en de evenementen 1985. Dc vergadering begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Koncert In Ons Dorpshuis te Nicuwerkerk wordt zaterdag 17 november een geza menlijk konccrt gegeven van de mu ziekvereniging Oefening en Uitspan ning uit Nicuwerkerk en Concordia uit Tholcn. Het koncert begint om 20.00 uur. Vrijdag 16 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De Carsons. Tommy maakt zich vreselijk druk met de verkie- zingskampagne, die ten einde loopt. 16.15 uur Karel's kat 16.20 uur Pluizerd 16.45 uur Wissels. Wekelijks magazi ne, met als vaste rubrieken o.a. de weersverwachting voor het weekend, het spreekuur voor kamerplanten, een opmerkelijke vondst, de sportru- briek en de rubriek „Waar of niet waar?" 17.20 uur De kleine Isar 17.30 uur Nieuws 19.00 uur Peppino. Peppino maakt deel uit van een Siciliaans gezin, waarvan de vader in Zwitserland werkt. Deze verlangt naar gezinshe reniging, maar dat ziet Peppino niet zo erg zitten. 19.25 uur Popsjop TV 20.00 uur Journaal 20.28 uur BZN. Muziekspecial van de populaire groep BZN, opgenomen in de Evenementenhal in Groningen. 21.00 uur Farce Majeure 21.30 uur Spookschip. Martin Taylor bevindt zich nog steeds in Noorwegen om zijn onderzoek voort te zetten. Ondertussen wordt Suzy dusdanig hardhandig door Evans ondervraagd dat zij in het ziekenhuis moet worden opgenomen. 22.25 uur Hier en nu 23.00 uur Kerk vandaag speciaal 23.25 uur Cheers. Het pakt niet best uit voor Diana als ze een van de man nelijke gasten niet goed beluistert. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven 00.05 uur Studio Sport Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderen voor kinderen. Vijfde speelgoedaktie, waarin veer tien kinderliedjes opgenomen zijn, bedacht en uitgevoerd door kinderen. 20.33 uur Coronation street. Gail ont moet haar oude vriendin Suzy en Fred gaat op de goktoer. 21.00 uur Fons Jansen. Het tweede gedeelte van het theaterprogramma, opgenomen in theater „De Vest" in Alkmaar. 21.50 uur Speelgoedaktie. Een doku- mentaire waarin de kijker duidelijk gemaakt wordt wat het effekt was van de medewerking van de kijkers voor zo'n 28000 kinderen, die opgeno men zijn in de diverse Nederlandse kindertehuizen. 22.10 uur Gesprek met de Minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Familieshow. Praatpro gramma waarin aan de hand van sketches bekeken wordt hoe wel of niet in gezinnen en familie respekt- vol omgegaan wordt met eikaars privacy. 23.30 uur Nieuws voor doven 23.35 uur Touches pas au grisbi. Franse speelfilm uit 1953. De twee vrienden Max en Riton zijn tevens kollega's op het misdaadpad. In nau we samenwerking is het hen gelukt om een groot aantal goudstaven te ontvreemden. Daar de politie echter ook niet stil zit wordt het raadzaam geacht de buit voor een tijdje te ver stoppen, maar helaas ontstaat er een lek.... Advertentie BRUINISSE Intocht St. Nicolaas In gezelschap van zijn Pieten arri veert de Sint zaterdag 17 november in de Bruse visse.shaven. Hij meert af met het stoomschip Spanje. Alle kin deren worden om 14.00 uur op „de ka- oie" verwacht. De muziekverenigin- voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 gen Nu met Hope en Oefening en Uitspanning verlenen muzikale me dewerking. Bui'gemeester T. C. Hek man heet het gezelschap welkom en zal hem vragen of hij ook met aktuele (kinder)problematiek op de hoogte is. Op de schimmel maakt de Sint een rondrit door het dorp. In het Dorps huis wordt een show gebracht door de Bobo-kindershow voor de kleuters, de peuters en de kinderen uit de eer ste, tweede en derde klas. De show wordt aangeboden door de Bruse on dernemersvereniging en bestaat uit twee optredens van elk drie kwartier. In de pauze houden de Sint en de Pie ten de kinderen bezig. St. Nicolaas verkoopaktie De Bruse ondernemersvereniging startte met de St. Nicolaasaktie, wel ke tot en met 5 december duurt. De deelnemende winkeliers zijn herken baar aan de groene ondernemersvlag. Ook dit jaar wordt er met spaarkaar ten gewerkt. Deze kaarten kunnen worden ingeleverd bij Christiaan Bo- lijn aan de Korte Ring 33. Elke avond worden daar ook de dagprijzen ge trokken en middels een raambiljet bekend gemaakt. De prijzen bestaan uit een waardebon of levensmidde lenpakket. De getrokken kaarten blijven geldig en doen ook weer mee bij de eindtrekking als de hoofdprij zen bekend worden. De slotavond van de aktie is op 11 december om half acht in het Dorpshuis. Waardebonnen kunnen tot uiterlijk 15 december worden ingeleverd. Op de slotavond worden dia's vertoond van Bruinisse uit vroegere tijden en van het heden. Lezing Huisvrouwen Betekenissen van antieke sieraden BURGH-HAAMSTEDE - Heel veel antieke sieraden werden er door de huisvrouwen meegebracht naar de Schutse, waar de heer Van der Have uit Goes een lezing voor vijftig da mes van de afdeling Westerschouwen gaf. Met prachtige dia's ondersteunde hij zijn lezing die een overzicht gaf van 400 jaar streeksieraden. De eenvoudige ijzeren mutsband met haakje werd al spoedig vervan gen door een zilveren band die geen roestplekken op de prachtige geste ven mutsen achter liet. De zilveren band wordt soms zelfs goud en hoe noordelijker we in Nederland komen hoe breder de band wordt, tot het zelfs in Groningen een geheel gouden helm is, die zo'n 20.000,— kost. De ijzeren oorhoekjes werden op den duur kostbare zilveren en gouden hangers, bezet met parels, granaten, diamanten en bloedkralen. Ook de voorhoofdnaald, de krullen en het borstzeugje worden prachtige staal tjes van edelsmidkunst. Alles is steeds streek- of zelfs plaatsge bonden. Aan de bloedkralen snoeren die ge dragen worden kan men zien of ie mand katholiek of protestant is. In het gouden slot van zo'n snoer zit vaak een voorstelling van een schip of grafsteen, gemaakt van mensen haar, als aandenken aan een overle den geliefde. Ook de heren droegen prachtige zil veren of gouden boordenknopen, schoengespen en broekknopen. Er waren enkele Goese broeksknopen te bewonderen, evenals Schouwse knop jes en een pop in Zeeuwse kleder dracht. In het atelier van het Goudoppertje worden nog steeds Zeeuwse sieraden gemaakt en gerepareerd. De middag werd afgesloten met een vragenuurtje. 20 „Dan had je het vanmorgen even moeten laten zeggen, want zonder Grietje had Welmoet niet mee mogen gaan. Van mij niet en van Geertrui evenmin." „Dat kon ik toch niet weten. Maar ik voelde me vanmorgen niet erg goed, ik had krampen overal en kon dus niet aan het werk en dat moet evengoed gedaan." „Dat is zo. Maar je hebt toch meer volk? Ouwe Jaap kan toch ook kazen en Sijmen kon voor één zo'n keer het stoepwerk wel doen." IJsbrand geloofde haar niet recht, zag Aagt. Enfin, dan zou ze hem maar precies zeggen hoe ze erover dacht. „Maak jij de boel maar klaar voor morgen, Grietje. En reken meteen het vuur goed onder," beval ze. Zodra Grietje uit het gehoor was. begon Aagt haar hart te luchten. „Ik weet niet of je het ontdekt hebt, IJsbrand, maar Willem is erg op Wel moet gesteld „Daarom heeft hij 'r zeker van avond alleen in Hoorn achtergela ten," zei IJsbrand grimmig. „Wat zeg je?" vroeg Aagt ver bijsterd. i,Precies wat ik zojuist gehoord heb. En was Grietje mee geweest, dan was dat niet gebeurd." „Maar het is Willems schuld vast niet." „Vraag hem zelf liever. Zo zijn daar even aangekomen." IJsbrand ging weg en haalde de achterdeur ruw achter zich toe. Hij was zeer ontstemd over Aagt, hoe graag hij haar anders ook mocht lij den. In dit opzicht verschilde hij van zijn vrouw, want Geertrui hield niet bijzonder veel van haar. door J. VISSER-ROOSENDAAL Buiten was het duister nu vol ge rucht va het getrappel en gesnuif van ongeduldige paarden, gestommel op de wagens en de lichte klank van jonge opgewonden stemmen, met een ondertoon van onrust. En ook was er het zacht gemor van Willem Aagtes, die weer was ingeslapen en nu moei lijk ontwaakte. „Waar is Dries Bot?" vroeg IJs brand streng, zodra hij iets onder scheiden kon in de drukke troep jongvolk. Het werd ineens stil na de vraag. „Die is op zijn jonge vos naar Hoorn teruggegaan," zei Jan Thijs tenslotte. „Waarom?" De vraag klonk kort en scherp. „Wc hebben Welmoet vergeten." Jan fluisterde het bijna. „Hoe kwam dat zo?" „Door hem!" riep Kaat Out nu schril, en ze wees op Willem. „Hij was dronken en er was niets met hem te beginnen." En Kaat vertelde met vele en rappe woorden hoe het was gegaan. „Zo." zei IJsbrand. „Maar was Wel moet dan alleen?" Nu spraken de meisjes wild door een. en het bleek dat niemand precies wist hoe dat zo gekomen was. Tbt Ma- rij Pieters zei dat Willem dat zo gere geld had. „Ik had haar mee willen vragen, want ze zat zo alleen daar in de Doelen," vertelde ze zacht. „Maar Willem zei dat hij met haar tér ker mis ging." „Maar later dan? Tben jullie hem zo aantroffen?" vroeg IJsbrand verder. „Tben was het een wilde boel." ver weerde Olfert zich. „En de paarden waren zo onrustig," zei Jan Thijs. „Zeg maar eerlijk We hebben haar vergeten," zei IJsbrand strak, en hij wendde zich om naar zijn huis deur. De jongelui bleven in gedrukte stemming achter en wisten niet wat te doen. Tben hijgde een trillende stem dicht naast IJsbrand: „Moet Welmoet niet gezocht! Moe ten we er niet allemaal op uit om te zien waar ze is? Wie weet hoe bang ze is, en hoe nat." Hij zag Grietje Wouters naast zich staan. Haar ogen glinsterden. „Jij spreekt wijze woorden," prees hij. „Maar zoeken is overbodig. Wel moet is bij een nicht van ons in Schel linkhout." „Goddank." zie Grietje zacht. De anderen hoorden dit ook en gin gen opgelucht hun weegs, terwijl Jaap Klaassen de zwarten uitspande en naar de wei bracht. Geertrui kwam met Hannes naar buiten, en terwijl IJsbrand hem opdroeg Dries aan te houden, vroeg zij aan Grietje of ze morgenavond wilde komen. Gretig stemdp die toe. Het werd stil in het dorp. De hoefslag van Hannes' paard ver dween uit het gehoor. Een voor een werden de kaarsen geblust cn de deu ren gesloten. Alles sliep, slechts de honden waakten. En toen kwam Dries Bot naar huis. Hoofdstuk 8 „De bui heeft weinig geholpen. Het is nog even warm," klaagde moeder Ham de volgende morgen, toen allen zich om de tafel hadden geschaard. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6