VVV: terugblik 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 november 1984 Nr. 23627 5 Bij de foto's: Op de foto hiernaast zonnende toeristen op het strand van Westerschouwen. Het werd de afgelopen zomer een weinig voorkomend beeld. Onder aan de paaina een opname van de jaarlijkse taptoe van Renesse, waar op ook het Zierikzeese Rust Roest van de partij was, maar die ook ruim dui zend toeschouwers trok en daarbij een van de top-evenementen van het voor bije seizoen werd. in het midden van de pagina bovenaan een opname van een van de zes Ring Promtion-dagen in Burgh-Haamstede. Ook dit jaar sloegen ze weer best aan. Daaronder een sfeervolle opname van een van de Renesser campings. Over het geheel genomen noteerden ze een bezetting van om en nabij negentig procent. w kunnen benutten van de strandfaciliteiten. De faktor "weer" voert daarbij namelijk de boventoon en dat is iets wat we nog steeds niet in de hand hebben. De afgelopen zomer was het in ieder geval knudde en dat heeft eigenlijk alles overheerst. Naast de genoemde twee mogelijkheden is er toch ook nog een groep vakantiegangers die voor de rust komt en we horen aan de balie van het VW-kantoor herhaaldelijk, dat die mensen die rust nog wel degelijk gevonden hebben, dit in weerwil van de vele negatieve publiciteit in de landelijke media, alsof het gedaan zou zijn met de rust in Renesse". Bijzonder belangrijk in een toeristenplaats is vanzelfsprekend wat die plaats de toerist te bieden heeft. Het betreft dan niet alleen mogelijkheden om in de avonduren een natje en een droogje te bekomen, maar wel degelijk ook faciliteiten om de toerist gedurende de hele dag zo aardig mogelijk bezig te houden. Wat slechtweerakkommodaties betreft is de gemeente Westerschouwen, waar onder zowel Renesse en Burgh- Haamstede vallen, uiterst karig bedeeld. Scharendijke heeft het Aquadome en Brouwershaven is door zijn fraaie haven met omliggende schitterende huizenbouw altijd nog wel goed voor een dagje kijken. Daarmee is de koek echter wel op in het werkgebied van de vier VW's. Om een en ander op te vangen zetten plaatselijke evenementenkommissies ogenschijnlijk leuke programma's in elkaar met zaken, waarmee de toerist zich bezig kan houden. In Burgh-Haamstede kent men sinds enkele jaren de donderdagse Ring Promotiondagen en Renesse biedt de toerist wandel- en fietstochten en beide plaatsen hebben bezichtingen van een slot. Daarnaast heeft Renesse een paar echte evenementen, die er zijn mogen. De jaarlijkse wielerronde is zo'n gebeuren en ook de jaarlijkse taptoe doet het nog redelijk. Dan is de koek echter ver op. Van tijd tot tijd organiseren andere instanties dan de plaatselijke evenementenkommissies evenementen om de toerist wat te bieden. Een schot in de roos was het dagje Tros van Hotel De Zeeuwse Stromen, al werd het een chaos in Renesse door een bepaald niet gelukkige lokatie. Ook de andere horeka-ondernemers proberen sporadisch eens wat, maar zij halen zich daarmee niet de vriendschap van de evenementenkommissie op de hals. Dit kollege claimt nog immer het privelege en dat mag toch op z'n minst uitermate kortzichtig genoemd worden in een vakantiecentrum, dat zich tracht te promoten als zijnde het tweede vakantiecentrum van Nederland. Wanneer dat zover moet komen zullen de aktiviteiten bepaald andere vormen aan moeten gaan nemen. Incidenteel is men daar inmiddels terdege van overtuigd, maar het zal zaak zijn - naast een financiële realisatiemogelijkheid - ook de bestaande evenementenkommissies te overtuigen. In de marge van het hele VVV- gebeuren gingen herhaaldelijk stemmen op om te komen tot één VVV, die de belangen van Renesse en Burgh-Haamstede zou moeten behartigen. Dit lijkt een droomidee in de huidige situatie. Daarvoor zijn beide WV's te nadrukkelijk bezig om het vooral maar niet met elkaar eens te worden. Mogelijk zorgen de beide VVV-vergaderingen, die de komende dagen op het programma staan voor een verandering en wordt toch besloten om eens iets samen te proberen. Hiermee kan dan mogelijk de eerste aanzet worden gegeven tot een Westhoek- VVV. De VW Burgh-Haamstede houdt de najaarsvergadering vrij dagavond 16 oktober in Sportcentrum Krayestein, de VVV Renesse is zes dagen later aan de beurt. Op donderdag 22 oktober is de najaarsvergadering in Hotel De Zeeuwse Stromen. Beide akkommodaties zijn groot genoeg om bijzonder veel leden te herbergen. Met het oog op het volgende seizoen, maar zeker ook een verdere toekomst lijkt het uitermate belangrijk, dat zoveel mogelijk betrokkenen de vergaderingen bezoeken. Wanneer de toerist echt warm gehouden moet worden met betrekking tot de Schouwen-Duivelandse Westhoek zullen er spijkers met koppen geslagen moeten worden. Foto's: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Peter Wijnen WESTERSCHOUWEN - Het toeristenseizoen 1984 ligt inmiddels al weer enkele weken achter ons. Na de herfstvakantie, die overigens ook al niet zo geweldig veel leven meer in de brouwerij bracht, is het ijselijk stil geworden in de Schouwen- Duivelandse Westhoek, het toeristische Mekka van Zeeland. Alles en iedereen gaat weer zijn gewone gangetje. In Renesse hebben nagenoeg alle bars, diskotheken en diverse op de toerist afgestemde restaurants hun deuren hermetisch gesloten. Wanneer de Paasdagen 1985 zich weer voorzichtig aandienen komen deze gelegenheden weer tot leven. Nu, tijdens de wintermaanden wordt er, indien de financiën het toelaten verbeteringen, verbouwingen of gewoon schoonmaakwerkzaamheden verricht, zodat alles er weer optimaal bij staat wanneer de toeristen in het late voorjaar van het volgend jaar de Westhoek weer komen bevolken, komen genieten van zon en strand, althans wanneer de weersomstandigheden daar ook maar even de mogelijkheid toe bieden. Allesbehalve rustig hebben de plaatselijke VW's het. De komende dagen houden de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer van Burgh-Haamstede en Renesse de najaarsvergaderingen. Daarbij zal uitvoerig teruggekeken worden op het achterliggende seizoen, maar - en dat lijkt van het allergrootste belang - ook vooruitgeblikt naar het gestaag naderende seizoen 1985. Bekeken zal moeten worden of het inmiddels jaren gehanteerde stramien betreffende evenementen voor de toerist gehandhaafd zal moeten worden, of dat er inderdaad moet worden gedacht over rigoreuze veranderingen. Veranderingen, die de toerist anno 1985 - die over het algemeen veel kritischer en veeleisender is dan voorheen - aanspreken. neemt de bedrijvigheid in Burgh- Haamstede meer en meer af. ,,We hebben in Burgh-Haamstede alleen Bruintje Beer en de Oude Zeef en dan ben je uitgepraat waar het gaat om vertier voor de jeugd", legt Tineke Deurloo uit. ,,Het is daarom ook logisch, dat het percentage jeugd, dat echt in Burgh-Haamstede Renesse. De uitzending werd onmiddellijk gevolgd door een enorme toename van het aantal jeugdige vakantiegangers. ,,Nu was er geen film, maar de belangstelling van de jeugd werd nu flink aangewakkerd doordat er veel over gepraat werd: de mond-tot-mond- reklame, nog steeds een bijzonder verblijft erg laag ligt. Het is zeker niet hoger dan tussen de vijf en tien procent van het totale toeristenaanbod. Het is daarom ook onmogelijk om de avonden in Renesse en Burgh-Haamstede te vergelijken. Bij ons kun je 's avonds gerust een kanon afschieten zonder dat je daarbij het risiko loopt iemand te raken". Geheel tegenovergesteld is de inbreng van de jeugdige toerist in Renesse. De ramingen omtrent het aantal lopen uiteen van 65 tot 70 procent van de totale bezetting. effektief werkend middel. Een barbezoeker laat een glas bier uit zijn handen vallen en voordat het via-via bij vrienden en kennissen is, is dat gevallen glas bier een vechtpartij in een kroeg geworden. Dat werkt als een rode lap op een stier, zoals dat ook het geval is bij de onlusten rondom sportvelden. Op een gegeven moment komen er meer mensen uit nieuwsgierigheid om te zien wht zich rondom het veld afspeelt dan voor de wedstrijd zelf. Zo gaat dat hier ook. Het is echter bijzonder prettig, dat veel oudere ,,Soms oogt het wel of het percentage nog veel hoger ligt, maar dat komt vooral omdat de jeugd veel meer opvalt", meent Mary Dalebout. ,,De jeugd is nadrukkelijker aanwezig, omdat ze vrijwel doorlopend op straat is. Vooral als de strandtijd voorbij is komen de jeugdige vakantiegangers met hele drommen vanaf de campings naar het centrum van Renesse om de terrassen van de bars en diskotheken en de akkommodaties zelf te bevolken. Het lijkt dan wel of er alleen maar jeugd in Renesse is". De voorbije vakantiemaanden haalde Renesse uitvoerig de landelijke nieuwsmedia, doordat er nogal wat vervelende voorvallen zouden zijn geweest, maar zoals zo vaak werd een en ander behoorlijk aangedikt. ,,Het gros van de jeugdige vakantiegangers is niet vervelend", onderkent Mary Dalebout. „Veel jeugd besloot op het laatste moment naar Renesse te gaan in plaats van naar de geplande vakantieplaats louter uit nieuwsgierigheid, maar er gebeurde nagenoeg niets bijzonders". In 1966 werd op de Nederlandse televisie een film uitgezonden over de gedragingen van de jeugd in inwoners van Renesse zeggen, dat het enorm meeviel met de vervelende dingen. Er hebben zich zeker geen grotere excessen voorgedaan dan in andere vakantieseizoenen", weet de Renesser VVV-informatrice. Het grootste kwantum vakantiegangers kwam het afgelopen jaar nog uit Nederland, maar de Duitse groep benadert het vaderlandse kontingent al behoorlijk. Opmerkelijk was het aantal Italianen. Deze groep verplaatst zich voornamelijk met campers, dat in tegenstelling tot de Duitsers, die erg graag gebruik maken van de privé-adrossen uit de verblijfsfacilitcitcn. Zij prefereren een rustig partikulier onderkomen ver boven het verblijf in een hotel. De privacy staat voor de meeste Duitsers ook gedurende de vakantieweken hoog in het vaandel. „Als je me vraagt waar de gemiddelde toerist voor komt, dan denk ik dat er heel wat antwoorden mogelijk zijn", meent Mary Dalebout. „Voor velen is het een kwestie van sfeer proeven in Renesse. maar voorop staat natuurlijk toch het strand, maar als we iets niet kunnen garanderen, dan is het wel het al dan niet Over het geheel genomen werd het jaar 1984 op toeristisch gebied geen topper. Het voorzeizoen was niet best, slecht zelfs op diverse plaatsen, het hoofdseizoen bracht ook al niet wat het zou moeten zijn en het naseizoen was redelijk, maar zeker geen financiële vetpot. Al met al lijkt er reden om te mogen veronderstellen, dat er voor de plaatselijke middenstand, horeca- en rekreatieondernemers bepaald geen reden is om hosanna te roepen Een vrij duidelijk beeld daaromtrent hebben ongetwijfeld de VVV-informatrices. In Renesse vertelt Mary Dalebout over haar bevindingen, in Burgh-Haamstede doet Tineke Deurloo verslag. In de marge doen ook Rinus Hanse en Wiets de Voogd van de belendende VVV-kantoren in respektievelijk Brouwershaven en Scharendijke een informatieve duit in het zakje. Gezamenlijk maken zij - overigens niet al te diepzinnig - de balans op. „Het seizoen is duidelijk later op gang gekomen", legt Mary Dalebout uit. „Daar komt nog bij, dat het ook abrupter dan voorgaande jaren afgelopen was met de toeristische aanloop. Het werd een rommelige zomer. Door het slechte weer werd er bijzonder veel gewisseld, hetgeen dat rommelige aspekt voornamelijk veroorzaakte. De duur van de verblijven in de Westhoek was gemiddeld korter dan dat het geval is bij een goede, zonnige zomer. De toerist komt voornamelijk hier naar toe om van het strand te genieten, maar dan moet het ook strandweer zijn. Wanneer dat niet het geval is, dan moet hij zich vermaken in de kernen. Dat lukt een paar dagen, maar Schouwen-Duiveland heeft - en dat is bepaald geen onbekend gegeven - veel te weinig mogelijkheden óm de toeristen bezig te houden, wanneer het weer een gang naar het strand niet toelaat". Tineke Deurloo, informatrice in Burgh-Haamstede, is het in grote lijnen met haar Renesser kollega eens. „Het voorseizoen was voor Burgh-Haamstede gewoon puur slecht", meent zij. „Echt goed is het de afgelopen zomer maar gedurende een viertal weken geweest, maar ik moet zeggen, dat het bij ons, ondanks het slechte weer best gezellig was. Als er weinig problemen zijn met de huisvestings- en verblijfsfaciliteiten dan komen er weinig mopperende mensen. Dat is dit jaar duidelijk gebleken. We hadden hier aan het kantoor nauwelijks klachten omtrent deze faciliteiten. Ik geloof dat we over de hele zomer genomen vijf klachten hebben gehad over de akkommodaties. Dat moet je verwaarlozen, want er zijn altijd wel mensen bij, die onder alle omstandigheden lopen te kankeren". In Scharendijke waren de problemen, als die er al waren gelijk aan die in Renesse en Burgh- Haamstede, maar in Brouwershaven valt een geheel ander verhaal te noteren. „Het is hier vreselijk druk geweest", konstateert Rinus Hanse. „Dit is een gevolg van het mindere weer. Doordat de mensen niet naar het strand konden, gingen ze zoeken naar andere mogelijkheden om dë dag door te komen en dan kwamen ze nogal eens een keer in Brouwershaven aanwaaien. Op zich is dat prachtig voor ons, maar dan komt het aspekt slechtweer- akkommodatie weer om de hoek kijken. Als je daarover gaat praten met je klanten, dan sta je in een mum van tijd met je mond vol tanden, want wat hebben we die toerist eigenlijk te bieden? Het enige wat je kunt doen is de mensen naar dingen sturen, die je zelf nauwelijks meer ziet: een dagje Zierikzee, naar de Deltawerken, of in een groter verband een dagje naar Goes of Middelburg, maar dat heeft ook zijn nadelen, want als je ze van het eiland afstuurt beh je die dag ook je inkomsten kwijt voor de middenstander en/of de horecamensen. Als de toerist eenmaal in Goes of Middelburg zit, om die voorbeelden maar eens aan te houden, dan doet hij daar ook zijn boodschappen en pakt hij daar ook zijn etentje voor de dag mee. De toerist van het eiland afsturen is dus eigenlijk het laatste wat je moet doen". De bezetting van de campings en hotels bedroeg het afgelopen seizoen om en nabij de negentig procent. „Normaal is dat ruim honderd procent en dat betreft dan ook de overloopterreinen", konstateert Mary Dalebout, die zich wat dat betreft het beste een beeld kan vormen als informatrice. Het Renesser WV-kantoor fungeert niet alleen als plaatselijke VVV, maar heeft tevens een funktie als streek- VVV, hetgeen impliceert, dat de zes Schouwen-Duivelandse VW's de plaatselijke gegevens omtrent bezetting aan Renesse melden, althans zo zou het moeten funktioneren. Om de toerist nog beter van dienst te kunnen zijn werd de afgelopen zomerperiode een proef genomen met beeldschermterminals. De kantoren in Burgh-Haamstede en Renesse draaiden mee met de provinciaal opgezette proef. Via een eenvoudige druk op de knop kon worden gevonden waar de arriverende toerist nog een onderkomen kon vinden. „Je kunt niet zeggen of het systeem inderdaad voordelen heeft", meent Mary Dalebout. „Daarvoor is het gewoon niet druk genoeg geweest. Dit jaar hadden we ook zonder het handige systeem geen problemen gehad. Desondanks hoop ik, dat we het volgend jaar doorgaan met het systeem en dat het niet direkt de Oosterschelde in gegooid wordt". Veel werd er de afgelopen zomer gesproken over de jeugdige vakantiegangers, die met duizenden naar de Schouwen-Duivelandse Westhoek kwamen. Tbch was er met name tussen Burgh-Haamstede en Renesse een essentieel verschil. En dat lijkt ook begrijpelijk, afgaand op de interesses van met name de jeugdigen. Veelal staat bij hen de lol voorop, dus komen naast het strand zeker de bars en diskotheken in aanmerking voor bezoeken van de jeugdigen. Renesse is daaromtrent veel uitgebreider voorzien dan Burgh-Haamstede, hetgeen nadrukkelijk in de avonduren merkbaar is. Daar waar het in Renesse juist in de avonduren een drukte van jewelste wordt. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5