HAVO -scholieren RSG spelen gemeenteraad Nieuw interieur voor De Vlasbloem Acht Maart Komitee maakt weinig kans in Brouw in Nieuwerkerk Sinterklaasaktie A Groothandel en winkel Daka onder één dak MIDDEN MIDDENSTAND MI DDFJ N MIDDF.NSTAND Hoekpand Nieuwe Boogerdstraat Stichting Jeugd en zelfwerkzaamheid Inleiding: „Vrouw en Verslaving" De nieuwe eigenaresse Debby Verbeek in de drogisterij. Het resultaat is een veel groter lijkende ruimte die door de toepassing van de kleuren wit en groen rustgevende sfeer uitstraalt. Debby is er in geslaagd om het hele assortiment via de wanden en een kleine stelling in de winkel uit te stallen. ,,Het enige dat achter gehaald moet worden is de tapijtreiniger die ook.te huur is" zegt ze. De 22-jarige Vlaardingse leerde Brouwershaven kennen via de wa tersport. Hoewel zij in juni van dit jaar een hogere ecomische- en admi nistratieve opleiding met goed gevolg voltooide en daarna drie verschil lende banen kreeg aangeboden, ging haar hart pas echt open toen ze merkte dat de Brouwse drogisterij te koop was. „Een winkeltje van je zelf is toch veel leuker"?, zegt ze enthousiast. ,,Je bent je eigen baas en je inkomen gaan omhoog of omlaag al naar gelang de inzet die je toont". Een andere leuke kant aan een winkel vindt ze het kontakt met mensen. ,,Ik geloof dat een winkel in de stad nog niet eens zo leuk is. Maar in een dorp zijn de kontakten van blijvende aard. Je hoort de Volgende dag of het goed was of niet", zegt de jeudigde middenstander voor wie zelfs het bijhouden van de administratie een leuke bezigheid is. Kadosfeer Naast de artikelen die altijd al te koop waren in De Vlasbloem is het assortiment nu wat uitgebreid in de kadosfeer. Met name is er een veel grotere keurs in Franse parfums. Nieuw is ook de pharmacon informa tiezuil, waar via een overzichtelijk systeem alle bijsluiter-informatie kan worden verkregen over de geregistreerde geneesmiddelen voor zelf medicatie die via een drogisterij te koop zijn. Debby wordt in de winkel geassisteerd door An Druyve- van Boven. INDE De nieuwe drogiste is zich goed bewust van het feit dat in Brouwersha ven vrij veel ouderen wonen, die wellicht op kunnen zien tegen een wan deling naar ,,'t Vorenomme". Zij heeft dan ook de service van aan huis bezorgen ingesteld. „Al bellen ze maar voor een tubetje ik breng het nog met plezier". ,,'t Loopt ongelofelijk", vertelt Rien Kats, die deze zaak naast zijn groothandel opzette. Hij startte een half jaartje geleden in een klein pandje in diezelfde Nieuwe Boogerdstraat, maar moest al spoedig naar grotere ruimte omzien. Lift In het hoekpand kan hij zijn uitstalling uitstekend kwijt en daar wordt tevens de groothandel ondergebracht. Alles onder één dak. De drie verdiepingen hebben een totale oppervlakte van ruim drie honderd vierkante meter. Er is bovendien een lift in dat uit 1920 dateren de pand. Een oude lift, die vroeger nog met de hand werd bediend, maar nu elektrisch werkt. In twee opzichten gemakkelijk: de zware appara ten kunnen gemakkelijk naar boven worden getransporteerd, maar ook klanten die moeite hebben met traplopen kunnen er uiteraard gebruik van maken. Terwijl op de benedenverdieping de verkoop en verhuur al in volle gang is. wordt boven nog steeds verbouwd en vertimmerd. Daar wordt straks het assortiment huishoudelijke apparatuur ondergebracht. Video's De ruimte op de begane grond wordt hoofdzakelijk gereserveerd voor de uitstalling van video-apparatuur, waarop Kats zich in de toekomst primair wil gaan richten. Er komt keuze uit 22 stuks. De videotheek maakt daar belangrijk onderdeel van uit: nu al zijn 1300 banden, in alle systemen, in voorraad en deze worden steeds aangevuld. De video top 50 behoort daar in zijn totaliteit toe. Veel belangstelling is er, vertelt Kats, voor kinderfilms, handig bij feestjes. Daarnaast staan spektakel films bij de meest gevraagde banden, zoals First Blood met Sylvester Stallone, en The day after. Als een van de nieuwste gaat „Ciske de Rat" grif over de toonbank. INDE Kats heeft nu reeds twee vakkundige verkopers in dienst, maar als over veertien dagen de bovenverdiepingen klaar zijn voor de huishoude lijke apparatuur, komen er twee vakkundige krachten voor onderhoud en reparatie bij. In Brouwershaven Advieskommissie verdeeld ZONNEMAIRE - Zowel het subsidieverzoek van het Acht Maart Komitee, (dat jaarlijks een vrouwenontmoe tingsdag organiseert) als dat van de Stichting Vrouwen bellen vrouwen Zeeland, kon geen genade vinden bij de advieskommissie voor het welzijnsbeleid in de gemeente Brouwershaven. De kommissie hield woensdagavond in de gemeenschapsruimte te Zonnemaire een openbare vergadering, die in verband met ziekte van mevrouw S. Loschacoff-de Kanter werd voorgezeten door de heer Ph. van Ast. Wat betreft het subsidieverzoek van het Acht Maart Komitee hadden de kommissieleden vooral moeite met de eigen bijdrage van de deelnemers die slechts 6 procent van de kosten bedraagt. „Dat kunnen we niet hono reren ten opzichte van andere vereni gingen in de gemeente, die vaak een eigen bijdrage van 60 procent of meer bekostigen" aldus P. van der Male (GPV/SGP/RPF) die ook vond dat de ze eenmalige aktiviteit in feite al ge- subsideerd wordt via de gemeentelij ke bijdrage aan de Stichting Vrouwe nemancipatie. De heer M. Mol (VVD) vond de vijftig vrouwen van Schou- wen-Duiveland en St-Philipsland die de vorige keer aan de ontmoetings dag deelnamen een te klein draag vlak voor subsidie en de entree voor de dag a 2,50) een beetje aan de la ge kant. Bovendien bleek hij zich, evenals zijn kollega R. van der Wek ken (CDA), geërgerd te hebben aan het taalgebruik van het verzoek waarin wordt gesproken over „strijd punten". „Ik denk daarbij aan oor log" aldus het kommissielid. De heer M. Hellendoorn (PvdA), die wel posi tief stond tegenover het subsidiever zoek, vond dit een flauwe opmer king. „Dat woord wil toch niet zeggen dat het een strijdpunt tegen derden wordt" zei hij. Ook mevrouw A. Bruel-Pouwer adviseerde positief inzake de subsidie. Zij stelde voor om - als er meer dan vijftig vrouwen de ontmoetingsdag zouden bezoeken - de meeropbrengst van de subsidie af te trekken. Ondanks een toelichting: vanaf de publieke tribune door Anne- marie Gilden van het Acht Maart Ko mitee werd besloten een verdeeld ne gatief advies uit te brengen aan de gemeenteraad. Dubbel op Ondanks de besturing van een her nieuwd en uitgebreid subsidiever zoek van de Stichting Vrouwen bellen vrouwen Zeeland werd in dit geval zelfs unaniem besloten negatief te ad viseren. De kommissieleden vonden in overgrote meerderheid dat deze subsidie dubbel op zou zijn omdat - naar hen mening - de telefonische hulpdienst Zeeland en de Stichting „Blijf van mijn lijf" voldoende aan mogelijke vrouwenproblemen tege moet komen. „Waarom kunnen de verschillende aktiviteiten betreffen de vrouwenemancipatie niet worden gebundeld in de Stichting Vrouwene mancipatie Zeeland?" vroeg Mol zich af. „Op den duur is door de bomen het bos niet meer te zien". Stichting Jeugd Naar aanleiding van vragen van P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) werd aan de vergadering een agendapunt toegevoegd, namelijk de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Er bleek bij Van der Meide onduidelijk heid te bestaan omtrent het funktio- peren van deze Stichting, dat hij uitte in vragen aan zijn medekommissielid mevrouw A. Bruel-Pouwer die tevens bestuurslid is van de Stichting Jeugd. Zij vertelde uitgebreid over het werk van jeugdleider Gabri de Groot, de doelgroepen die worden be naderd, het kontakt met werkloze jongeren en de noodzaak van het tel kens opnieuw opleiden van weer nieuw kader, omdat door de aard van sommige verenigingen (sozen, peu terspeelzalen) het verloop van de lei ding erg groot is. Van der Meide bleek naar zijn zeggen de uitleg als prettig en verhelderend te hebben onder vonden. Reklameborden Bij de rondvraag vroeg kommissie lid J. A. Kip waarom het niet is toe gestaan reklameborden op de ge meentelijke sportvelden te plaatsen. Voorzitter Ph. van Ast liet weten dat de gemeente liever de huur van sport velden laag houdt om schreeuwende en ontsierde zaken te voorkomen. Een en ander in verband met het be schermd stads/dorpsgezicht dat op enkele sportvelden van toepassing is. Men wil wat dit betreft echter in heel de gemeente één lijn trekken. (Vervolg van pagina 1) toch niets aan veranderen", geen op geld doet, zolang je maar bewust be zig bent met de materie en je je wilt inspannen voor het bereiken van be paalde resultaten. Met andere woor den: we proberen op deze manier een behoorlijk stuk politiek bewustzijn aan te kweken." Een zinvol streven omdat daaraan vaak een groot ge brek is bij de achterban van de poli tieke partijen. Ter verbetering van de vergader techniek hebben beide leraren de steun van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en Volwassenen-edukatie. In de persoon van Nico Out uit Middelburg worden de leerlingen, met behulp van kame ra en video-apparatuur, gekonfron- teerd met hun eigen verrichtingen tijdens de vergaderingen. Op die manier wordt de leerling „verplicht" om vooraf zoveel moge lijk gegevens en achtergrondinforma tie over het desbetreffende onder werp in te winnen, om te voorkomen dat je tijdens een vergadering „onder tafel wordt gepraat". Integratie Nog een bijkomende doelstelling van het projekt is om de bestaande si tuatie van de school als eiland in de maatschappij te elimineren. Op deze wijze wordt het onderwijs geïnte greerd in de samenleving en kunnen opgedane kennis en vaardigheden aan de praktijk worden getoest. Bo vendien moeten de leerlingen elkaar bewijzen dat ze in staat zijn om in een groep te kunnen funktioneren. De taakstelling binnen het projekt is zo danig dat ieder aan het welslagen van het projekt een steentje dient bij te dragen. '.Wie dat niet doet of wil doen, valt onmiddelijk door de mand. Deze eis aan de leerlingen voor een optimale bereidheid tot medewer king is, volgens Timmermans, van groot belang. Hij blijkt evenwel zeer zeker van zijn zaak: „Het enthousi asme voor het projekt is overduide lijk aanwezig. Ik hoop dat dat in de komende weken nog groeit. Al met al is dit projekt een goede zaak!" Hoewel vooraf een kompleet draai boek voor het projekt is gemaakt, blijkt in de praktijk dat de realiteit ervan niet altijd mogelijk is. Sterker nog, het is soms erg moeilijk om alles te laten verlopen volgens de plan ning. Desondanks lukt dat tot nu toe nog steeds. Ger Villerius: „Daaraan moet over igens niet al te zwaar aan worden ge tild. Het feit dat niet elke bestuurder altijd maar klaar kan staan voor het projekt, geeft de leerlingen een goed inzicht in het veelomvattende werk van de leden van het kollege en de frakties. Op die manier krijgen zij een duidelijk beeld van het feit dat het bekleden van zo'n post erg veel tijd vergt. Ook die kant mag best tot uitdrukking komen in dit leer- projekt." Goede medewerking Zowel van de zijde van de gemeente Zierikzee als van de zijde van de school is alle medewerking toegezegd aan het laten slagen van het projekt.. Vanuit de school is evenwel de voor waarde gesteld idat .de nprmale gang vap zaken bjnne'n 'jiiët^pnderwijsgë-! beUren op school geën hmder mag on dervinden en dat de óverige lessen voor de leerlingen normaal doorgang moeten vinden. „En dat is begrijpe lijk, want uiteindelijk moet er straks in meerdere vakken dan alleen ge schiedenis/staatsinrichting examen worden gedaan", aldus Timmermans. Draaiboek BROUWERSHAVEN - Drogisterij „De Vlasbloem" aan de Markt te Brouwershaven onderging een gedaanteverwisseling. Debby Verbeek, de nieuwe eigenaresse, die de Vlasbloem in augustus van dit jaar over nam van de familie Koelmans heeft - nu het drukke zomerseizoen voor bij is - tijd gevonden om het interieur aan te passen aan haar persoonlij ke smaak. Raadsvergadering- Middenschouwen SCHARENDIJKE - Voordat de frakties hun algemene beschouwin gen houden op de ontwerp-gemeente- begroting 1985, wordt woensdag 21 november de raadsvergadering van Middenschouwen begonnen met het afwerken van een kleine agenda. De voorstellen die dan worden be handeld betreffen onder andere reor ganisatie/overdracht van de vlees keuringsdienst, opheffing van de Ambtelijke Adviesdienst Welzijnsza ken, enkele wijzigingen van rechtspositieregeling en een wijzi ging in "de bezoldigingsverordening. De raadsvergadering begint om half acht. ZIERIKZEE - In het verslag van de openbare vergadering van de Com missie Jeugd- en Jongerenwerk te Zierikzee in de editie van dinsdag is het zetduiveltje toegeslagen. Ten aan zien van de zelfwerkzaamheid op te brengen door de toekomstige gebrui kers van het pand Kerkhof NZ 8 (ou de bakkersschool) was de kommissie unaniem van mening, dat de Stich ting Jeugd daar nauwelijks in zal kunnen bijdragen. In het betreffende artikel bleek het woord „nauwe lijks" te zijn weggevallen. ZIERIKZEE - De C PB. Schou wen-Duiveland en de afdeling Zie rikzee van de N.C.V.B. komen woens dagavond 21 november in het Hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee in een gczamclijke ontmoe ting bijeen. Dr. Stuttcrheim uit Walcheren zal tijdens deze gekombineerdc bijeen komst een inleiding houden over het onderwerp „Vrouw en Verslaving". De inleider is ook betrokken bij de hulpverlening, die er voor de diverse vormen van verslaving bestaat. Op de bijeenkomst in het Her vormd Verenigingsgebouw, aanvang 19.45 uur zijn ook overige belangstel lenden hartelijk welkom. Als inleiding op het projekt werd op 7 en 8 november door gemeente- voorlichter Ger Villerius in de grote kommissiekamer van het stadhuis aan de betrokken leerlingen een stuk voorlichting gegeven over de be voegdheden van de gemeenteraad, het kollege en de burgemeester. Daar naast werd een stuk achtergrondin formatie gegeven over de gemeente begroting 1985; tevens kregen de leerlingen de beschikking over het draaiboek, de partijprogramma's van de verschillende politieke partijen in de raad en over de beleidstoelichting op de begroting voor 1985. Dinsdag 13 november werd in een lokaal van de school aan de Man huisstraat door de leerlingen verkie zingen gehouden. Daarbij werden le den gekozen voor de politieke partijen, de raadsfrakties, het kolle ge van B. en W., inklusief de burge meester en de gemeente-sekretaris; ook werden de voorzitters en de se- kretarissen van de raadsfrakties en partijen gekozen, evenals de partij voorzitters. Verder zal in de komende weken het volledige programma van een be grotingsbehandeling worden afge werkt. Echte fraktievoorzitters zul len hun nep-kollega's informeren over de meningen betreffende de ge kozen onderwerpen. Daarbij zullen de nep-frakties aanwezig zijn. Ook de partijvoorzitters zullen de nep- frakties en de nep-partijvoorzitters toelichten hoe men over de gekozen onderwerpen denkt. Behalve overleg der verschillende nep-partijen en nep-frakties staan ge sprekken op het programma tussen de echte wethouders, burgemeester en gemeente-sekretaris en hun nep- kollega's, waarbij nader wordt inge gaan op de gekozen onderwerpen. Tot 13 december volgen dan nog een aantal besprekingen tussen nep en echte bestuurders, waarna op don derdag 13 december de eigenlijke be handeling van de gemeentebegro ting, tocgesplitst op de vier onderdelen, zal plaatsvinden. Deze onderwerpen zijn, zoals ge zegd, door de leerlingen zelf uitgeko zen en wel op basis van hun persoon lijke belangstelling. Interviews De nep-bestuurders zullen, om een goed beeld te krijgen van de menin gen en standpunten van de Zierizeese bevolking over de gekozen onderwer pen, op 27 en 28 november de straat op gaan om mensen te interviewen. Deze gegevens, gebaseerd op de wer kelijkheid, zullen een medebepalen de rol spelen bij de uiteindelijke be handeling van de begroting, op donderdagmiddag 13 december in de raadzaal van het stadhuis. NIEUWERKERK - De Midden standsvereniging Nieuwerkerk orga niseert tot en met 8 december weer een grote Sint Nicolaas-aktie door middel van kanskaarten. De deelnemers zijn herkenbaar aan de middenstandsvlag en het raambil jet. Een groot aantal prijzen wordt tentoongesteld bij Elektro Lievense, zoals een stereotoren, een wasdroger en een fiets. Deelnemers aan de aktie kunnen kanskaarten uiterlijk tot 10 december inleveren bij Textielhuis Rianne of bij de fa. Kesteloo. De trek king van de prijzen is op donderdag 13 december om 19.30 uur in Ons Dorpshuis in aanwezigheid van bur gemeester J. van Bommel en notaris Mr. D. van Eek. Op 13 december is ook de slotavond van de aktie. De dagattrakties bestaan uit de volgen de programma's: woensdag 21 novem ber fietspuzzelrit, startplaats in de Poststraat, zaterdag 24 november in tocht Sint Nicolaas, woensdag 28 no vember Rabo Rebus en zaterdag 1 de cember de Vermomde ruiter met muziek en lampionoptocht. ZIERIKZEE - Drie jaar lang stond het forse win kelpand op de hoek van de Nieuwe Boogerdstraat en de Sint Domusstraat na het vertrek van Deltacen trum leeg, maar sinds een dag of veertien heerst er weer veel bedrijvigheid. Op 1 november werd daar Daka Centrum gevestigd, een detailhandel in t.v.- en geluidsapparatuur, huishoudelijke apparatuur (o.a. was- en afwasmachines), plus een videotheek. In zwembad de Dolfijn te Nieuwerkerk werd woensdag om half vier 's mid dags een zwemfeslijn gehouden in het kader van dc Sint Nicolaasaktie van de Middenstandsvereniging. De jeugd vermaakte zich met wedstrijden en spel in het water.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4