Zierikzeese gemeenteraad buigt zich over gebruik oude Theo Thijssenschool „Zwangerschap alleen in noodgevallen afbreken" Staten willen onderzoek naar mogelijkheden tot versnelde afschrijving Zeelandbrug weekend diensten age nd Kollegevoorstel verdeeld Verkeersdode in Westkapelle Oosterscheldeziekenhuizen: 2 MIDDELBURG - De meerderheid van de staten van Zeeland heeft er dinsdag op aangedrongen dat het kolle ge van GS onderzoekt op welke wijze tot een versnelde afschrijving van de Zeelandbrug kan worden overge gaan. Als die wens gerealiseerd kan worden moet daarna tot een algemene reductieregeling worden overgegaan. Tot dat moment geldt geen korting voor de inwoners van Schouwen-Duiveland noch voor andere frequente ge bruikers. Met uitzondering van de SGP- en PvdA-frakties schaarden de statenle den zich achter de motie van P. Schee- Ie van D'66, die bovenstaande stand punten bepleitte. Vlak daarvoor werden de moties van VVD-er J. G. van Zwieten en N. Filius (PvdA) ver worpen. Het kollege van Gedeputeerde Sta ten houdt er heel andere gedachten op na. Bij monde van Drs. R. Barbé liet het kollege maandag in antwoord op de algemene beschouwingen we ten dat de provincie zich geen reduc tie kan permitteren. Bij de gewenste reductie van 40% zou de provincie jaarlijks 1,7 miljoen aan inkomsten derven. Duidelijk is dat GS zwaar hangen aan de afschrijving van de brug, welke door een reductie in wat voor vorm dan ook zal uitlopen. Mo menteel is de afschrijving gepland in 1989. Verdeeldheid De motie van Scheele kreeg na een lang debat dan wel de meerderheid achter zich, maar de verschillende frakties onderling hebben alle hun eigen ideeën over een eventuele re ductie. De VVD, die voor haar rtiotie alleen de steun van de eigen fraktie kreeg, wilde een reductie voor alle gebrui kers van de Zeelandbrug, een korte verlenging van de afschrijvingster mijn zonder financiële risico's en geen verzwaring van de administra tieve organisatie. De VVD sprak van een korting van 40% op de basistarie ven (rittenkaarten), omdat de VVD vond dat ten aanzien van de reductie verwachtingen zijn gewekt bij de be volking. Dat betekent dat de af schrijvingstermijn moet worden ver lengd met 2Va jaar. „De financiële risico's voor de provincie zijn met de ze termijn in de hand te houden. De VVD wil per 1 januari 1986 een reduc tie van 40% op het basistarief," aldus Van Zwieten. De PvdA-motie, gesteund door PPR/EVP, PSP/CPN, SGP en L. Be- cu van de VVD, was van mening dat de reductie alleen voor de Schouwe- naren mpet gelden en wil dat GS op zo kort 'mogelijke termijn met een voorstel hierover in provinciale sta ten verschijnen. Filius: „Bij een re ductie van 40% voor Schouwen-Dui veland betekent dit een verminderde tolopbrengst van 391.000 in 1985, 395.000 in 1986 en 200.000 in 1987 bij het gereedkomen van de Dam- menweg. Het gaat niet om zulke ge weldige onoverkomelijke bedragen, zeker als men in ogenschouw neemt het voordeel dat de provincie heeft gehad door het gewijzigde Ooster- scheldeplan (pas in 1988 een tolvrije weg over de stormvloedkering in plaats van in 1978 een dammenweg). Waarom dit voordeel niet ten goede laten komen aan de mensen van Schouwen-Duiveland? Het benodig de geld kan worden gevonden uit ver lenging van de afschrijvingstermijn, wat dan bij deze bedragen over één jaar gaat. Het liefst zouden wij na tuurlijk een algehele reductie zien. We beseffen echter dat zoiets momen teel nog niet haalbaar is. Het voorstel van de WD vinden we sympathiek, maar niet verantwoord voor verdere exploitatie van de brug. De algehele reductie zou kunnen wachten tot op het moment dat de gevolgen van de weg over de stormvloedkering ons duidelijker voor ogen staan." Ook H. J. Colijn van de RPF/GPV steunde de motie van de VVD niet. Hij wilde ook een reductie voor ie dereen, maar vond tegelijkertijd dat bij een dergelijk besluit het veel lan ger duurt voordat de brug is afge schreven. „De betaler betaalt dan veel langer". Volgens hem betekent het dat de provincie grote financiële risico's moet nemen. Een algehele re ductie kost de provincie volgens Co- lijn jaarlijks 1.3 miljoen aan rente derving. R. van Ommeren (SGP) on dersteunde de motie van Filius. Hij wenste zo spoedig mogelijk een 40% korting voor Schouwen-Duiveland en deze korting dient uiterlijk 1 januari 1986 in te gaan. G. J. de Jager van het CDA pleitte weer voor een reductie voor alle frequente gebruikers van de brug. Hij vond het vooruitschuiven van de lasten geen goede oplossing. Niet één motie werd door De Jager ondersteund. Fata Morgana De motie van Scheele, welke dan uiteindelijk de meerderheid van de staten achter zich kreeg, sprak van een reductie op zo kort mogelijke ter mijn, mede in verband met het ge reedkomen van de weg over de storm vloedkering. „Maximaal 50% van het verkeer over de brug zal overgaan naar de Dammenweg, wordt dat aan tal hoger dan komt de financiering van de brug opnieuw in de knel," al dus Scheele. Hij meende dat de ter mijn, waarop de bouwkosten zijn af geschreven onzeker is omdat de hoogte van de jaarlijkse afschrijving afhankelijk is van de jaarlijkse op brengsten en kosten. „De afschrij vingsdatum blijkt steeds een Fata Morgana te zijn." Hij pleitte voor een algemene reductie, maar wel pas na dat de bouwkosten zijn afgeschreven. Hij wilde over de jaren '85, '86 en '87 een versnelde afschrijving van 3 miljoen, oftewel elk jaar 1 miljoen. Hij verzocht het kollege van GS zo snel mogelijk de staten te rapporte ren over de verschillende mogelijkhe den hieromtrent. Gedeputeerde Barhé zei tot slot dat de motie Scheele hem het meest aansprak. De versnelde afschrijving vond hij een goede zaak met weinig risico. „Maar het lijkt mij uitermate moeilijk om dekking te vinden voor de 3 miljoen." ZIERIKZEE - De gemeenteraad Zierikzee moet in de vergadering van maandag 19 november, aanvang 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis een besluit nemen over, het gebruik van, vier lokalen van de voormalige Theo Thijssenschool als huisvesting voor de afdeling Praktische Vorming van de Beatrixschool. Deze afdeling van het buitenge woon onderwijs is thans tijdelijk on dergebracht in het schoolgebouw in de Raamstraat, dat zoals bekend, in de nabije toekomst geschikt ge maakt moet worden als openbare ba sisschool in de binnenstad. De kommissie onderwijs bracht in middels een unaniem positief advies uit ten aanzien van het gebruik van vier lokalen van de oude Theo Thijs senschool ten einde een meer perma nente huisvesting te kreëren voor de afdeling Praktische Vorming. Het kollege van b. en w. neemt dit advies van de onderwijskommissie geheel over in haar voorstel aan de gemeen teraad. Overige lokalen Van een unaniem voorstel is echter geen sprake ten aanzien van de be nutting van de overige drie lokalen ten behoeve van eventuele huis vesting van derden. Voor het in stand houden van deze drie lokalen wordt een extra bedrag van 75.326,96 ge raamd. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen zal in deze kosten op geen enkele wijze meebetalen. De kosten voor het geschikt maken van dat deel van de Theo Thijssen school, dat als huisvesting voor het buitengewoon onderwijs moet gaan dienst doen, wordt geraamd op een bedrag van ruim 154.000,—. Daar van wordt een bedrag van 117.996,10 aan rijksvergoeding terug ont vangen. Gelet op het bedrag dat met het weer enigszins opknappen van de desbetreffende ruimten - 75.326,96 - voor gebruik door diverse instanties, geven raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester en wethouder J. Groen er de voorkeur aan deze ruim te beschikbaar te stellen aan derden. Zij overwegen daarbij dat het mo gelijk moet zijn de kosten van in standhouding van de ruimten te drukken door een stuk zelfwerk zaamheid onder te brengen bij de ver enigingen, die van deze ruimten ge bruik zouden kunnen maken. Ernstig bezwaar De wethouders L. J. van Gastel en P. de Rijke hebben er echter ernstig bezwaar tegen, dat de overblijvende ruimten ter beschikking worden ge steld aan verenigingen en dergelijke. Naar hun mening verdient sloop van déze ruimten zonder meer de voor keur. Hun standpunt is met name ge baseerd op de overweging dat - gezien de staat van het gebouw en de ver moedelijk geringe draagkracht van de betrokken gegadigden - gevreesd moet worden dat instandhouding van deze ruimten uiteindelijk groten deels ten laste komt van de gemeente. Bovendien komen naar het oordeel van de heren Van Gastel en De Rijke in de nabije toekomst vier in goede staat zijnde noodlokalen beschik baar van lagere school „Binnen de Veste". Huns inziens is het aantrek kelijker deze lokalen te zijner tijd beschikbaar te houden voor bedoel de verenigingen en groepen. De agenda voor deze gemeente raadsvergadering op maandag 19 no vember vermeldt verder onder meer voorstellen tot: het verlenen van een machtiging aan b. en w. voor het op nemen van kasgeldleningen in 1985, het aangaan van vaste geldleningen in 1985; vaststelling krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten in 1985; vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar gewoon lager en kleuterohderwijs over 1983; ophef fing van de Intergemeentelijke amb telijke adviesdienst welzijnszaken Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land en een groot aantal begrotings wijzigingen. DEN HAAG - VVD-kamerlid Dijkstal bepleitte in een woensdag avond ingediende motie dat op elke toekomstige basisschool verplicht een vakleraar lichamelijke oefening wordt aangesteld. De PvdA wijst dat van de hand. De CDA-fraktie zal zich er nog over beraden, maar CDA- kamerlid Hermes acht niet waar schijnlijk dat zijn fraktie het WD- voorstel zal steunen. VELDHOVEN - De mobilisatieoe fening „Donderslag" van de Konink lijke Landmacht verloopt naar tevre denheid. Rond 21.00 uur woensdagavond was ruim dertig pro cent van de opgeroepen manschapen aanwezig in de mobilisatiecentra in Veldhoven en Eindhoven. Dat heeft een woordvoerder van het nationaal territoriaal commando woensdag- t avond meegedeeld. DEN HAAG - De PvdA wil de ren tevrijstelling in de inkomensbelas ting verhogen van 700 naar 800 gul den met ingang van 1986. PvdA-kamerlid Kombrink vraagt daarom in een woensdagavond inge diende motie. De VVD vindt even eens dat inkomsten uit vermogen in de privésfeer meer moeten worden ontzien door de fiscus, maar is voor alsnog niet bereid voor de PvdA- motie te stemmen. MIDDELBURG - In Westkapelle is dinsdagavond de 54-jarige P. Jobse uit die plaats om het leven gekomen. De man werd vlak bij zijn huis ge schept door een personenauto die juist twee langs de kant van de weg stilstaande bietenwagens was ge passeerd. De 24-jarige automobilist zegt ver blind te zijn geraakt door de lichten van die traktoren die in zijn autospie gels schenen waardoor hij de te voet zijnde Jobse niet opmerkte, aldus de politie. De man was op slag dood. GOES - In het kader van de invoering van de Wet Af breking Zwangerschap en de vaststelling van de bij die wet behorende Algemene Maatregel van Bestuur mogen in de toekomst behandelingen gericht op het afbreken van zwangerschap slechts verricht worden in een zieken huis of kliniek waaraan door de Minister van Volksge zondheid vergunning tot het verrichten van dergelijke handelingen is verleend. Het Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhui zen heeft besloten om in het kader van genoemde wet een vergunning aan te vragen, maar blijft bij de tot heden toe gehanteerde norm dat een dergelijke medische be handeling alleen in uiterste nood zal worden verricht. Aan het besluit tot aanvraug van cIc vergunning liggen de volgende over wegingen ten grondslag: 1 Vóór totstandkoming van de wet telijke regeling tot afbreking van zwangerschap werd deze medische ingreep, in zeer bijzondere geval len. en na zorgvuldige afweging binnen de Stichting Oosterschel deziekenhuizen reeds toegepast. 2. Indien de Stichting Oosterschel deziekenhuizen niet over een ver gunning zou beschikken, zal de arts die de medische ingreep doet bij het in werking treden van de v/et strafbaar zijn volgens art. 296 van het Wetboek van Strafrecht. en het ziekenhuis of de kliniek volgens art. 17 van de wet. 3. In gesprekken met de medisch di- rekteur en met de gynaecologen binnen de S.O.Z. heeft het Bestuur vastgesteld dat de thans gehan teerde zorgvuldigheidsnormen in het afwegingsproces vóór de medi sche ingreep ruimschoots binnen de bij de wet gestelde normen passen. 4. Het ligt niet in het voornemen van het Bestuur om de gehanteer de normen te verruimen. Deze normen houden in: dat het aksent zeer nadrukke lijk zal blijven liggen op voor komen van afbreking van zwangerschap en het zoeken - samen met de betrokkeno(n) - naar andere uitkomsten uit aanwezige nood. dat geen gebruik gemaakt zal worden van de totale ruimte die de Wet Afbreking Zwanger schap biedt. dat zwangerschapsafbreking in principe alleen in overwe ging genomen wordt indien de vrouw naar de gynaecoloog is verwezen door een arts die goed op de hoogte is van de noodsituatie waarin de vrouw verkeert. dat de overwegingen van de verwijzende arts en eventueel van de andere hulpverleners, die geleid hebben tot de ver wijzing, van wezenlijke bete kenis zijn bij het afwe gingsproces. dat de medische behandelin gen in uiterste nood zullen wor den verricht en in principe bij patiënten uit het eigen regiona le verzorgingsgebied, hetgeen impliceert dat zorgvuldige af weging van alle faktoren mede verzekerd is door korte en ver trouwde kommunikatielijnen. dat, indien na weging van alle relevante faktoren is komen vast te staan dat van een zoda nige noodsituatie bij de vrouw sprake is dat geen andere uit komst mogelijk is, de gynaeco loog samen met de vrouw tot afbreking van de zwanger schap besluit. dat, indien gewenst, gebruik gemaakt zal worden van in breng van de aan de S.O.Z.ver bonden hulpverleners, zoals pastorale zorgers, klinisch psy choloog en maatschappelijk werkers. „Het Bestuur is er zich van bewust dat deze beslissing spanning kan oproepen t.a.v. de bestaande overtui gingen en gevoelens binnen de S.O.Z. gemeenschap. Bij de uitvoering van dit besluit zal rekening gehouden worden met medewerkers die gewe tensbezwaren hebben en die op grond daarvan geen medewerking willen verlenen aan deze ingreep", aldus besluit het perskommunique. Zaterdag 17 en zondag 18 november Zierikzee Doktor J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3065, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer, en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter A. M. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speel man en dokter Van den Berg. Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535, neemt waar voor Zierikzee. Zuster P. v. d. Velde, Oosterland, Lan ge Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster T. van Duren, Schutters hofstraat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van i3.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. n Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politicburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14 00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45-16.45 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- thcck. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Donderdag 15 november Zierikzee Concertzaal. Uit op Schouwen-Dui veland, blijspel „Memoires van een Benjamin" (Neil Simon). 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt voor trim men. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Hoorzitting vergade ring welzijnskommissie over subsi- dielijst 1985 Duiveland. 19.30 uur Bruinisse Kerk Ger. Gem. in Nederland. Tijdre- de dhr. De Rooy. 19.30 uur. Vrijdag 16 november Zierikzee Concertzaal. Dubbelkoncert Kunst en Eer i.s.m. Puttershoekse Fanfare. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Sportcentrum Krayestein. Algemene ledenvergadering W-Burgh-Haam- stede. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Tentoonstelling De Schouwse Zanger. 19.00 tot 22.00 uur. Oosterland Consistorie Ger. Gemeente. Vergade ring Studievereniging. 19.45 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering hsv Het Zijpe. 19.30 uur. Zaterdag 17 november Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver koping zendingskrans Trifosa. 14.00- 17.00 en van 19.00-21.00 uur. Huis van Nassau. Postduiventen- toonstelling PV Zierikzee. 15.00 uur. Lutherse Kerk. Ars Musica-koncert met Boccherini-trio. 20.00 uur. Westerschouwen Huis-aan-huis oliebollenaktie vanaf 09.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Tentoonstelling De Schouwse Zanger. 14.00 tot 22.00 uur. 't Durpsuus. Uitvoering toneelver eniging „Ellemeet". 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Play-back wedstrijd. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Vertrek puzzelrit MAC Sparta, 19.00 uur. Inschrijven vanaf 18.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Koncert Oefening en Uitspanning en Concordia. 20.00 uur. Haven. Aankomst Sinterklaas. 14.00 uur. Zondag 18 november Renesse Bowling Centrum Renesse. Open bowling Tbernooi. 12.00 uur. Maandag 19 november Prinses Julianaschool. Kursus calli- grafie ZVU. 19.00-20.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering/ruil- avond Philatelica afdeling Schou wen-Duiveland. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. De Drie Schapen. Veeteeltkursus. 13.30 - 15.30 uur. Dinsdag 20 november Zierikzee 's Landskamer. Bestuursvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Huis van Nassau. Bedrijfsvereniging „Schouwen-Duiveland". 19.30 uur. Marktzicht. Jaarvergadering PvdA. 20.00 uur. Kerkwcrve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Vergadering werkgroep Evenementen Scharendijke-Elle- meet. 20.00 uur. Noordgouwc Dorpshuis. Vergadering beheerskom- missie dorpshuizen Brouwershaven. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Verkoping welfare. 14.00-16.00 uur. Woensdag 21 november Zierikzee De Wieken. Verkoop Welfare Rode Kruis. Vanaf 14.00 uur. Foyer restaurant Mondragon. Leden vergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Ge- kombincerde bijeenkomst C.P.B./ N.C.V.B. met inleiding „Vrouw en Ver slaving". 19.45 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen (algemene beschou wingen). 19.30 uur. Donderdag 22 november Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Hoorzitting/kommis sie welzijn. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2