HAVO-scholieren RSG behandelen gemeentebegroting op onderdelen Inbraakjes over heel Schouwen-Duiveland B. en W. Westerschouwen willen invoering 30 km DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kern Optiek voo oeveren reizen Barkrukzitters in Haamstede in Guinness book of Records Graveerprojekt fietsen in Bru Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE yh Abortus Verkeerssituaties VVV Sportvereniging Renesse Bij de Oosterscheldeziekenhuizen zal een De verkeerssituaties in Zierikzee gaven veel Met het oog op de vergaderingen van de VVV's Ter gelegenheid van het vijfjarig jubileum orga- zwangerschap alleen worden afgebroken in stof tot diskussie tijdens de vergadering van de van Renesse en Burgh-Haamstede een terug- niseerde sportvereniging Renesse een volley noodgevallen, aldus het Bestuur. (Pag. 2). verkeerskommissie. (Pag. 3). blik op het afgelopen seizoen. (Pag. 5). baltoernool, waaraan twintig verenigingen deelnamen. (Pag. 7). DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23627 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De nood verbreekt alle slagbomen; alles geschiedt op zijn bevel, zijn wetten zijn de eerste. Voltaire Voor verkeersveiligheid BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van Westerschou- PE wen willen verkeersmaatregelen voor de Zeedahliaweg te Renesse en het ge- ai T» bied 't Lage Burgh te Burgh-Haamstede. Per 1 april 1983 zijn wijzigingen in het Reglement verkeersregels en verkeerstekens van kracht geworden, waar door het mogelijk is voor wegen binnen de bebouwde kom een maximum snelheid van 30 km per uur vast te stellen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De nep-fraktie van de PvdA werd woensdagochtend door de echte PvdA-fraktieleider Daan van der Wekken op de hoogte gebracht van de meningen van zijn fraktie over de gekozen onderioerpen. De fraktieleiders van hel CDA en de VVD zullen datzelfde op een later tijdstip doen met de beide andere nep-frakties. Op de achtergrond volgen leraar hm van Dijk en gemeentevoorlichter Ger Villerius het gesprek. Na overleg met de commissie open bare werken is het kollege van me ning dat het in verband met de ver keersveiligheid gewenst is dat voor de Zeedahliaweg en het gebied 't Lage Burgh een 30 km-maatregel wordt ge nomen. Het gebied 't Lage Burgh werd in april van het vorige jaar aan gewezen als woonerf. Het kollege wil deze aanwijzing laten vervallen. Ook voor de Dreef en de Kakelstraat te Burgh-Haamstede zal de maximum snelheid van 30 km gaan gelden. Verzoek Vekabo Het verzoek van de Vekabo Schouwen-Duiveland tot verruiming van de kampeermogelijkheden bij agrarische bedrijven wordt door het kollege afgewezen. De Vekabo wenst een wijziging van artikel 21 van de Kampeerwet, welke de mogelijkheid geeft tot het verlenen van vrijstelling voor plaatsing van ten hoogste vijf kampeermiddelen op de erven van agrarische bedrijven. In het verzoek wil Vekabo het aantal kampeermid delen op tien brengen. Het kollege meent dat de vrijstellingsbevoegd heid van artikel 21 niet de oplossing biedt voor het verzoek van de Veka bo, overgenomen van b en w van de gemeente Valkenisse. Het kollege van Westerschouwen vindt dat de onder havige rekreatieve bedrijfsvoering een bestemmingsplanmatige rege ling behoeft. Onderscheidingen Verder staat op de agenda een ver ordening inzake gemeentelijke on derscheidingen, de vaststelling reke ning-courant krediet 1985, vaststel ling van bestemmingsplannen details Buitengebied Oost en West en de uit treding uit de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst. De raadsvergadering begint om 19.30 Leerzaam praktijk-projekt door goede samenwerking tussen gemeente Zierikzee en Rijksscholengemeenschap ZIERIKZEE - De onderwerpen uit de Zierikzeese ge meentebegroting voor 1985 betreffende het Jeugd- en Jongerenwerk, de sport, de internationale uitwisselin gen en de werkloosheidprojekten zullen de komende we ken worden behandeld door twee gemeente-besturen en hun „aanhang". Ter geruststelling kan worden vermeld dat slechts één van beide de officiële behandeling is en dat de andere wordt gevoerd door een „nep-gemeente- bestuur", dat wordt gevormd door leerlingen van de vier de klas HAVO van de Rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman" te Zierikzee. Twee docenten staatsinrichting/geschiedenis van de RSG, Jan van Dijk en Giel Timmermans, hebben enige tijd geleden het plan opgevat om, evenals en kele jaren geleden, het spel van de gemeentelijke begrotingsbehandeling te laten spelen door hun leerlingen van de genoemde afdeling. Het gaat hierbij om een groep van in totaal 35 leerlingen. stof zich eigen te maken en die in de praktijk te brengen. ,,Dat moet ge woon veel meer sukses hebben dan een „droge" behandeling van de ma terie in het leslokaal. Dat bewijst de praktijk ook wel, want de betrokken leerlingen zijn bijzonder enthousi ast." Aldus Timmermans. Hierbij dient overigens gemeld te worden dat alle leerlingen, die aan het pro- jekt deelnemen, het vak staatsin richting/geschiedenis hebben geko zen als eindexamenvak. Techniek Een ander bijkomend aspekt is, dat de leerling wordt gedwongen om zich wat te verdiepen in de techniek van het vergaderen. Dat is één van de voordelen van het feit dat nu, in te genstelling tot drie jaar geleden, is gekozen voor de behandeling van slechts vier onderwerpen uit de be groting. Daardoor is men verplicht om zich veel meer in de materie te verdiepen, terwijl bovendien het werk „achter de politieke schermen" ter hand dient te worden genomen om resultaten te bereiken. Timmermans: „Ze leren daardoor het politieke spel veel beter te doornen en te begrijpen. Bovendien zien de leerlingen op deze manier heel duidelijk, welke in vloed de bevolking kan uitoefenen op de politieke besluitvorming. Men leert inzien dat de kreet: „Daar kan ik Vervolg pag. 4 In een gesprek met één van de lera ren. Giel Timmermans, en gemeente- voorlichter Ger Villerius zochten wij naar de achtergronden van dit spel. Timmermans: „We willen de behan deling van de Nederlandse staatsin richting niet alleen brengen als een theoretisch verhaal, dat bovendien meestal is afgestemd op de nationale politieke verhoudingen, maar ook eens loten zien hoe de politiek gestal te krijgt op het gemeentelijk niveau. Staatsinrichting is van nature een dor en droog vak. Door cle leerlingen daadwerkelijk te laten kennismaken met de praktijk, hopen we de materie aanzienlijk plezieriger en leerzamer te maken." Effektief Gemeentevoorlichter Villerius draagt nog een ander aspekt aan: „Enkele jaren geleden heeft dc ge meente Zierikzee een voorlichtings nota ontworpen, waarin aandacht besteed wordt aan de voorlichting als ondersteuning van de demokrati- schc vorming. Elk jaar is er op enke le scholen een mondelinge voorlich ting over het funktioncren van het Advertentie Zandpad 2-4 Middelharnis 01870-2567 Oogmeting gratis gemeentebestuur. De praktijk be wijst dat zoiets achteraf als erg pas sief wordt ervaren. Bovendien blijft daar nauwelijks iets van „hangen bij de leerlingen. Het gemeente bestuur is dan ook blij om op deze wijze een steentje te kunnen bijdra gen aan een cffektieve en daadwer kelijke vorm van voorlichting aan deze schooljeugd, op een zodanige wijze dat begrip en inzicht wordt ge kweekt voor en in het reilen en zeilen binnen het gemeentelijk apparaat." Vier onderwerpen Zoals gezegd werd drie jaar geleden ook een dergelijk projekt ter hand genomen. Hoewel dat toen erg in de smaak is gevallen bij het gemeente bestuur en de schoolbevolking, heeft men nu gemeend enkele wijzigingen in het programma te moeten aanbren gen. De grote verandering moet wor den gezocht in het feit dat nu niet de gehele gemeentelijke begroting wordt behandeld, maar dat de leer lingen zelf een bewuste keuze hebben gemaakt uit het grote aanbod van on derwerpen. Slechts dc vier genoemde onderwerpen zullen de revue passe ren Bovendien worden dit jaar ook veel moer leden van het gemeente bestuur bij de gang van zaken betrok ken: dat zijn alic leden van het kolle ge von B. en W., de fraktievoorzitters van dc drie grote in de raad vertegen woordigde partijen, dc voorzitters van de verschillende politieke partij en en de gemeente-sekretaris. Op de ze wijze zijn alle geledingen van het gemeentebestuur betrokken bij het projekt. Ook voor dc motivatie en de inzet van dc leerlingen heeft dat een posi tieve uitwerking. Men wordt nu ge dwongen om dc vrij abstrakte lecr- De NECKERMANN vakantiegids op video (winterzon 84/85) (VHS, Betamax en V 2000 systeem) Verkrijgbaar bij uw reisburo: llWj] REISBURO: APPELMARKT 21 Vgy ZIERIKZEE-TEL. 01110-5036 BURGH-HAAMSTEDE - De bar krukzitters André Dalebout uit Burgh-Haamstede en Tbnny Opden- brouw uit Oosterland, die in decem ber 1983 in de jeugdsoos Big S te Haamstede het wereldrecord bar- krukzitten verbroken hebben een plaats gekregen in het Groot Guin ness book of Records. Zij zaten 126 uur en 45 minuten op de kruk. Hun vermelding deze week in de jaaruitgave 1985 was voor jeugdsoos Big S aanleiding om de beide recordhouders een exemplaar aan te bieden. Omdat zij in hun opzet zijn geslaagd zullen André en Tonny geen nieuwe poging ondernemen. Jeugdsoos Big S laat weten trots te zijn op de beide barkrukzitters. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en hier en daar wat regen; minimumtemperatuur onge veer 5 graden, in het oosten en noord oosten om het vriespunt; middagtem- peratuur omstreeks 8 graden. Matige zuidoostenwind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 19 nov.: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: var. 4 Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidoost 4 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 nov. Zon op 8.00, onder 16.48 Maan op onder 14.37 Laatste Kwartier: 16 nov. (7.59) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 nov. 7.53 20.51 1.37 14.21 Doodtij: 18 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het huidige weerbeeld verandert nog maar weinig. De druk blijft hoog boven Oost-Europa en laag boven de Britse Eilanden en het westen van Frankrijk. Met een wind uit oostelijke richtin gen wordt droge lucht naar ons land gevoerd. Bewolking van de depressie trekt daardoor maar langzaam het land binnen. Ook blijven de neerslag kansen klein. De temperatuur kan in het oosten en noordoosten evenals de afgelopen nacht het geval is geweest, weer dalen tot om het vriespunt. De reden hier voor is het afwezig zijn van de bewol king iets wat elders in het land wel het geval zal zijn. Daar wordt een mi nimumtemperatuur van omstreeks 5 graden verwacht. Overdag stijgt de temperatuur tot waarden rond de 8 graden. De oostenwind is matig. BRUINISSE - Maandagochtend om half negen start het fietsengra- veerprojekt in Bruinisse, dat in zijn totaal op Schouwen-Duiveland een week of zes in beslag zal geen nemen. Burgemeester en wethouders van Bruinisse geven maandag het goede voorbeeld door met hun stalen rossen naar de Brandweerkazerne te komen, waar onder leiding van opperwacht meester F. L. Silvius het graveerpro jekt wordt uitgevoerd. ZIERIKZEE - Het is de afgelopen nachten weer raak geweest met inbraken op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland. De drie ..projcktleiders" in beraad: v.l.n.i en Ger Villerius. Jan van Dijk, Giel Timmermans Vannacht (woensdag op donderdag) kreeg de christelijke lagere school in Brouwershaven ongewenst bezoek. Er werden kasten opengebroken en er was een geldkistje met inhoud ver dwenen. Twee keer vijf gulden werd er ver mist uit de Bibliotheek aan het Groe ne Weegje. De kennelijk niet op lezen beluste ongenode gast kwam daar in de rjacht van dinsdag op woensdag binnen door een raam te forceren. In dezelfde nacht werd een kleuren televisie gestolen uit een bungalow op Aquadelta te Bruinisse. Daar werd de ruit van een schuifpui vernield. Door met een stuk trottoirtegel een ruit in te slaan, verschafte men zich - eveneens in de nacht van dinsdag op woensdag - toegang tot Drukkerij La- kenman en Ochtman te Zierikzee Het gehele pand werd doorzocht. maar er werd niets meegenomen. De politie trof schoensporen aan. Ook in Dreischor werd ingebroken. Dinsdag kreeg de politie daarvan pas melding, hoewel de inbraak op 10 no vember moet zijn gepleegd, de enige uren dat de woning verlaten is ge weest. Het betrof een woning aan de Adr. Oudsweg, waar f 800,— en siera den werden vermist. Sporen van in braak werden niet gevonden, vermoe delijk heeft men een valse sleutel gebruikt. Een poging tot inbraak gebeurde dinsdagnacht bij de firma Van der Heyden aan het Zierikzeese Havcn- oark. Op alle verdiepingen werden -uiten vernield om te trachten het pand binnen te komen, terwijl ook ?en deur werd aangepakt. De pogin gen hadden geen resultaat zodat er geen buit te halen viel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1