Kinderkoor De Smalstadtertjes wordt nieuw leven ingeblazen Meer subsidie voor vliegveld Midden-Zeeland Problemen bij haring en mossel visserij ERIC DE NOORMAN PZEM krijgt vierhoofdige direktie Zeeuwen tegen hun zin verdeeld over telefoongidsen Provincie Zeeland wil af van adviesorganen Protest tegen privatisering loodsdiensten Veel zeesterren in Waddenzee 4 Smalstads Gemengd Koor hield jaarvergadering BROUWERSHAVEN - „Er komt weer een kinderkoor in Brouwershaven", aldus de voorzitter van het Smalstads gemengd koor Thijs van Vulpen. Dit heugelij ke feit meldde hij vrijdagavond tijdens de jaarvergade ring van het koor. Tot de bijna dertig aanwezigen in het Tonnenmagazijn behoorde ook de 19-jarige Coby van Dienst die zich bereid heeft verklaard om de leiding van het kinderkoor op zich te nemen. Tbt voor vijf jaar funktioneerde de ze jeugdige onderafdeling van het Smalstads koor op uitbundige wijze in Brouwershaven, onder leiding van respektievelijk de heer F. Veerman en mevrouw A. Hellendoorn. Wegens ziekte van deze laatste kwam het kin derkoor noodgedwongen op non- aktief te staan. Een van die vroegere ..Smalstadtertjes", de toen veertien jarige Coby van Dienst, nam inder tijd - zo'n acht weken voor een uitvoe ring - tijdelijk de leiding over zodat, ondanks de ziekte van de dirigente, een gepland optreden van het kinder koor toch door kon gaan. Enthousiasme Deze, inmiddels 19-jarige, zieken- verzorgster is nu vol enthousiasme om het kinderkoor weer nieuw leven in te blazen. ,,Er is behalve sport maar zo weinig voor kinderen in Brouw", vindt ze. ,,Het lijkt me een leuke manier om met kinderen bezig te zijn". Voor haar plannen kan ze re kenen op muzikale begeleiding door haar tante Adri Matthijsse-van Dienst, die het orgeltje in het Vereni gingsgebouw bespeelt. Coby, die haar plannen al op korte termijn wil realiseren, begint met een zanggroep in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. Via een oproep aan de scholen worden de toekomstige zan gertjes op de hoogte gebracht van de plannen. Op dinsdag 26 november start de eerste repetitieavond", die eigenlijk meer het karakter van een informatieavond zal dragen en is be doeld voor kinderen en hun ouders. De repetities worden steeds gehou den van half zeven tot kwart over ze ven 's avonds. Een vroeg tijdstip dat bewust zo is gekozen in verband met mogelijke andere aktiviteiten van de kinderen. Een ander punt, waar tijdens de jaarvergadering de aandacht op werd gevestigd, was het ledenaantal van het Smalstads koor. ,,Ik ben er van overtuigd dat we, gezien het aantal inwoners van Brouwershaven, nog lang niet aan ons maximum aantal le den zitten", aldus voorzitter Van Vul pen. Hij memoreerde in dit verband de - landelijk en ook „eilandelijk ge zien - spektakulaire groei van zang koren. ,,Ik hoop dat Brouwershaven hierbij niet achterblijft", zei hij en plaatste in dit verband enkele ludie ke oproepen zoals: ,,Ooit gezongen en beviel' dat? Nooit gezongen, wie ge looft dat?" om nieuwe leden naar het Smalstads koor te trekken. Het Brouwse koor telt momenteel 33 leden. Blijkens het financiële ver slag is er een bescheiden batig saldo. Volgens het bestuur wordt de kontri- butie zo laag mogelijk gehouden zo dat deze voor niemand een bezwaar hoeft te zijn om bij het koor te ko men. De dames J. Bokelaar-van de Velde, H. van Mourik-Malepaard en de heer R. Trip werden bij akklama- tie in dit bestuur herkozen. Tijdens de rondvraag ontspon zich een geani meerde diskussie waarbij werd ge pleit voor fonetische ondertiteling van de muziek ter verbetering van de uitspraak van buitenlandse liederen en voor meer Nederlandse liederen in het repertoire. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bereid het vlieg veld Midden-Zeeland de komende vier jaar een subsidie te verlenen van 188.000 gulden, in vier jaarlijkse termijnen van 47.000 gulden, als bijdrage in het exploitatietekort van rond de 110.00 gulden per jaar. Het havenschap Vlissingen heeft kort geleden besloten volgend jaar 60.000 gulden bij te dragen aan de exploitatie en de gemeenten in Midden-Zeeland fragen jaarlijks zo'n 30.000 gulden af aan de Stichting Vliegveld Midden- Zeeland. Met dat geld, zo'n 137.000 gulden per jaar, krijgt de stichting wat meer financiële armslag, menen Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het vliegveld vormt een zeer be langrijk element in de infrastruktu- rele voorziening in Zeeland, zo heeft een onderzoek van het Economisch MIDDELBURG - De raad van be stuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft een verandering in de direktietop voorgesteld. Tot nu toe had het be drijf een algemeen direkteur die werd bijgestaan door vier adjunktdi- rekteuren. Die struktuur zal per 1 april 1985, na pensionering van de huidige direkteur, ir. M. D. Dalebout, worden omgezet in een vierhoofdige direktie. De PZEM heeft - zo blijkt uit het voorstel - te maken met een grote ver scheidenheid van technieken, zoals het opwekken van konventionele elektriéiteitsproduktie, die van nu cleaire elektriciteitsproduktie, wa- terontzilting, alternatieve vormen zo als windmolens en dergelijke. Dit is te veel voor één direkteur, vindt de raad van bestuur. Het georganiseerd overleg heeft al instemmend gereageerd op het voor stel van de raad van bestuur dat op 17 december aanstaande door de aan deelhouders van de PZEM (provincie en gemeenten) zal worden behandeld. Ir. A. Tiktak, nu hoofd exploitatie van alle PZEM-centrales, wordt vol gens het voorstel technisch direkteur elektriciteitsproduktie. Ir. L. G. Si- souw de Zilwa wordt technisch direk teur belast met het transport van elektriciteit en gas. Er komen twee bedrijfsdirekteuren. J. H. E. Witte (sociale zaken) en A. M. Kannekens financicel-ekonomische aangelegen heden). Alle vier zijn nu nog ndjunkt- direkteurbij de PZEM. Tiktak wordt voorzitter van de direktie. MIDDELBURG - De Zeeuwse tele foonabonnees zijn door de PTT in drie telefoongidsen ondergebracht. Dat is lastig en heel onoverzichtelijk. Dat zegt althans PvdA-statenfraktie. Die heeft tijdens de behandeling van de provinciale begroting maandag ernstig bezwaar tegen gemaakt. Ge deputeerde Staten staan echter voor het blok. De PTT wil hierin ook in de toekomst geen verandering brengen. Dit heeft de direkteur-goneraal aan het jrovineicbcstuur meegedeeld. Dat zou belangrijke financiële konse- kwenties met zich meebrengen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn overigens bij de samenstelling van de telefoongidsen niet betrokken geweest. Nu zijn de telefoonabonnee's op Tholen en Sint Philipsland onder gebracht in de Westbrabantse tele foongids. Zeeuws-Vlaanderen heeft een aparte telefoongids evenals de rest van Zeeland. Hoewel het hierom een zeer onpraktische situatie gaat zal ook bij de uitgifte van de nieuwe telefoongidsen daar geen verande ring in komen, zo hebben Gedepu teerde Staten aan de staten van Zee land meegedeeld. Technologisch Instituut (ETI) bij hei bedrijfsleven uitgewezen. Het voort bestaan van dit vliegveld is dan ook ekonomisch noodzaak, vinden zij. Vorig jaar werden er 2Ü.00U vlieg bewegingen geregistreerd, waarvan 13 procent kommercieel en 87 procent niet-kommercieel verkeer. Er was in 1983 een duidelijke toename van liet kommerciële verkeer. Die ontwikke ling zal zich de komende jaren voor tzetten, maar ondanks dat zal er al tijd sprake blijven van een exploita tietekort, zo blijkt uit het onderzoek van het ETI. De staten van Zeeland /uilen 14 de cember een beslissing nemen <»vet liet subsidie voorst el van Gedepu teerde Staten van Zeeland. DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland en de gemeente Den Haag vinden dat er op de rijksbegroting fi nanciële ruimte moet worden ge maakt om de Haagse regio te kom- penseren voor het vertrek van een deel van de centrale direktie van de PTT. Dit blijkt uit een brief aan de Tweede Kamer aan de vooravond van het debat over de PTT-spreiding. In de brief worden geen konkrete bedra gen genoemd. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen zich te rugtrekken uit de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt. Het Provinciaal Landbouwkontakt en het Provin ciaal Visserijkoördinatieorgaan moeten worden opgeheven. Die ta ken kunnen volgens GS worden over genomen door de Sociaal- Ekonomische Consultatie Groep (SECG). Als- uitvloeisel hiervan zal waar schijnlijk ook het ETIZ, het Ekonomisch-Technologisch Instituut voor Zeeland, dat voor een groot deel door de provincie wordt gefinan cierd, worden opgeheven. GS hopen met de opheffing van deze adviesor ganen enige stroomlijning te brengen in het sociaal-ekonomische be leidsplan. Van de zijde van het ETIZ is door direkteur drs. J. C. de Jong geschokt gereageerd op de plannen van de pro vincie. Het ETIZ heeft een jaarlijkse exploitatiebegroting van 1,3 miljoen gulden. De provincie betaalt daar 8,5 ton aan mee. De rest komt binnen via bijdragen van het ministerie van eko- nomische zaken, de bedrijven, de ge meenten en de raad voor de ar beidsmarkt. „Wij kunnen de vele aanvragen om advies maar met moei te verwerken", aldus De Jong. „het is dan wel heel vreemd dat de provincie aan onze bestaansbehoefte twijfelt". Topman Volker Stevin naar De Schelde ROTTERDAM - Dis, A, B. A. de Smit, lid van de Raad van Bestuur van Volker Stevin. gaat per 1 februa ri naar de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Volker Stevin heeft dat vrijdag meegedeeld. Smit wordt voorzitter van de direktie van De Schelde. Hij wordt bij Volker Stevin opgevolgd door ir. A. P. H. van Baar- dewijk. HILVERSUM - De PvdA zal niet toetreden tot een volgend kabinet, als in het regeerakkoord daarvan niet de mogelijkheid is opgenomen tot nieu we onderhandelingen met de Verenig de Staten over een eventueel verdrag dat de plaatsing van kruisraketten in ons land regelt. PvdA-defehsiespeeia- list Stemerdink zei dit zaterdag voor de VARA-radio. HILVERSUM - Nu het pad in de kring van de ambtenaren gebaand lijkt, is het gesprek met de trendvol gers een stuk gediend met die ont wikkeling. Minister De Koning (Soci ale Zaken en Werkgelegenheid) zei dit maandag voor de KRO-radio, naar aanleiding van het principe- akkoord dat ambtenarenbonden vori ge week met minister Rietkerk heb ben bereikt. UTRECHT - Een aantal jongenre- norganisaties, waaronder de solda- tenvakbond VVDM en de jonge socia listen, hebben zaterdag op een konferentie in Utrecht een aktieplan aangenomen tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. De jon geren zullen zich onder meer inzetten voor het houden van een volksraad pleging over die plaatsing. VLAARDINGEN - De minister van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer, heeft een be drag van bijna vijf miljoen uitgetrok ken voor de uitvoering van verkeersmaatregelen in het kader van het in 1982 door de gemeenteraad van Vlaardingen vastgestelde ver- keerscirkulatieplan. ROTTERDAM - Een 16-jarige jon gen heeft bekend dat hij maandag avond omstreeks negen uur op een perron van het metrostation Ooster flank in Rotterdam een ongeveer 60-jarige man met een nagel vijl heeft neergestoken. Deze man overleed la ter aan zijn verwondingen in een zie kenhuis. De identiteit van het slacht offer is nog niet bekend. TILBURG - Vijf jeugdige Tilbur- gers zijn aangehouden wegens joyri ding met een amulance. Zij gingen er maandagochtend met de wagen van door, terwijl de twee bemanningsle den bezig waren een patiënte uit haar woning op te halen om haar naar het ziekenhuis te vervoeren. De vrouw verkeerde in levensgevaar. De woord voerder van de Tilburgse politie heeft dit maandag meegedeeld. VLISSINGEN - De werknemers van de vaarwegmarkering in de Zeeuwse Scheldeinond, onderdeel van het loodswezen, hebben zich maandagmorgen tijdens een protest bijeenkomst van de ABVA-KABO in Vlissingen uitgesproken tegen het voornemen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om de ver schillende loodsdiensten te privati seren. De vaarwegmarkeringsdienst, die nauw samenwerkt met de loods- dienst, is bang dat de werkgelegen heid ernstig wordt aangetast als de dienst wordt gesplitst en door een Belgische of Nederlandse privé- dienst wordt opgekocht. De vaarwegmarkeringsdiensten IJ- mond, Rijnmond en Noord hebben zich uitgesproken voor privatisering, maar volgens ABVA-KABO bestuur der W. Wolters ligt de situatie in Zee land heel anders. Hij wijst erop dat men daar ook te maken heeft met België. De dienst kan ook opgekocht worden door een Belgisch bedrijf. De ambtenaren van de Nederlandse mar- keringsdienst hebben de veiligheid van de scheepvaart op de zeer drukke Schelde altijd als hun belangrijkste taak gezien, aldus de vakbonds bestuurder. Bij een privébedrijf wordt het volgens Wolters een van de vele taken en is kontrole bijna uitge sloten. Het personeel is ook ontevreden over de reorganisatieplannen die vanuit Den Haag steeds over hen wor den uitgestort zonder dat ze daarover mee kunnen praten. De bonden heb ben donderdag een gesprek met de direkteur-generaal van het loodswe zen J. van Tiel over deze zaak. Als dat gesprek niet meer duidelijkheid brengt, dan zal het personeel van de vaarwegmarkeringsdienst tot aktie overgaan. Wolters wilde maandag morgen niet meedelen hoe de akties eruit gaan zien. Acmaea, 12-11 van Sharjah naar Bahrain. Aldabi, 13-11 te Antwerpen. Alnati, 12-11 150 ZO Salvador naar Rio de Janeiro. Maassluis, 12-11 te Tutunciutlik. Nedlloyd Amersfoort passeert 11-11 Thhiti naar Surabaya. Ondina, 12-11 te anker rede Le Havre. ZIERIKZEE - Van de Waddenzee komen onrustbarende berichten over het voorkomen van veel zeesterren in bepaalde gedeelten van dit uit gestrekte gebied en dat betekent dat de vraatzuchtige zeester opnieuw in sLtat zal zijn de voorraden van de veelal nog jonge mosselen drastisch te verminderen. En zoals bekend zijn de voorraden beperkt. Er worden de laatste weken van de Waddenzee en uit Zeeland voorname lijk mosselen aangevoerd, met een stukstal dal tamelijk hoog ligt, dus met weinig mosselen van 51/2 cm. Toch komen er weinig mosselen in het Mosselfonds terecht. Ook door de uit Duitsland en Denemarken ko mende vrachtauto's komen soms par tijen aan de markt; die eveneens klein van stuk zijn. Maar ook voor aanvoer van grotere mosselen wordt door Duitsland en Denemarken ge zorgd. Prijzen van 80,— of meer worden niet meer betaald. Een enke le partij, die woensdag arriveerde, bracht 71,— op; daarnaast loste een kweker nog voor 52,50 maar de meest gangbare prijzen komen niet hoger dan 25,— tot 35,— met enke le uitschieters daarboven tot 40,—. Dit geeft natuurlijk wel aanleiding tot ongenoegen onder de kwekers, die zeker hogere prijzen zouden ma ken als de Duitse en Deense aanvoer werd afgeremd. Vergeleken bij vori ge week werd er een terugval van de prijzen gekonstateerd. Woensdag 14 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur De kleine ark. Amerikaan se speelfilm uit 1971 naar een verhaal vah de Nederlandse schrijver Jan de Hartog. Het verhaal gaat over twee geadopteerde kinderen, door het dominees-echtpaar wonend in Nieu- werland. Tijdens een hevige storm wordt de bewoners van het dorp aan geraden om zich te begeven naar vei lige plaatsen. De kinderen luiden de kerkklok als teken van alarm, maar worden de volgende dag opgeschrikt bij de aanblik van de overstroming en het dode lichaam van hun pleeg moeder. 15.30 uur Calimero 15.50 uur Bassie en Adriaan 16.10 uur Voetballes met Wiel Coerver 16.25 uur De duvel is oud 17.10 uur Jakob en Adèle. Jakob en Adèle laten zich verleiden tot een spelletje poker, waarvan de inzet hoog is. 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Formule 1 19.00 uur Knigth Rider. Michael en Kit ontmoeten een zigeunerjongen waarop jacht gemaakt wordt vanwe ge zakkenrollen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.35 uur Anne's story. Canadese te levisiefilm uit 1983. In deze voor jon ge kijkers ongeschikt geachte film wordt het meisje Anne op zesjarige leeftijd verkracht door haar oom. Dit bezorgde haar een trauma, wat ze haar jeugd met zich meedroeg en oor zaak werd dat ze niet vrij aan haar carrière kon werken en haar huwe lijk op de klippen liep. 21.55 uur De TV-show 22.45 uur Aktua TV 23.15 uur De Benny Hill show 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederiand 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.10 uur Staatsloterij 18.20 uur Sesamstraat 18.35 uur Jeugdjournaal 18.45 uur Nieuws 19.00 uur Voetbal. Rechtstreekse re portage van de voetbalwedstrijd tus sen Oostenrijk en Nederland in Wenen. 20.45 uur Socutera 20.50 uur Nederland C. Cultureel pro gramma, gepresenteerd door Cees van Ede en Cox Habbema. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio sport Donderdag 15 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke 17.20 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.40 uur Agenda 19.00 uur Schoolplein. Programma bestemd voor leerlingen van het voortgezet onderwijs en geïnspireerd door leeftijdgenoten. Hierin wordt aandacht gegeven aan muziek, sport, toneel, film en rubrieken als de video-top 3 en „Mijn Mening". 20.00 uur Journaal 20.28 uur Master of the game. Erg zoetsappig gaan de kleindochters van Kate, Eve en Alexandra niet met el kaar om. Het is zelfs zo erg dat Eve haar tweelingzuster Alexandra naar het leven staat. Kate's bemiddeling wordt ingeroepen, maar deze neemt jammer genoeg de situatie niet erg serieus. 21.15 uur Op jacht naar de schat 22.10 uur De grote verwarring. The maprogramma over de verschillende ontwikkelingen op elektronisch me- diagebied. 23.10 uur Showpoint. Een gefilmd portret van de Brusselse choreograaf John Straet, die tevens eigenaar is van het revue-centrum „.Showpoint". 00.00 uur Journaal 00.05 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De Prinses. De zestienjarige Jutka krijgt verkering met Andres. 19.40 uur Kenmerk 20.00 uur Vinger aan de pols. 20.30 uur Show van de maand. Show programma gepresenteerd door San dra Reemer. 21.15 uur Opsporing verzocht. Hierin probeert men tot een oplossing te ko men van misdrijven. Het kijkerspu bliek mag hieraan meewerken. 21.55 uur Babbelonië 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Volgende vraag. Hierin worden vragen op regeringsgebied van kijkers beantwoord door diverse deskundigen. 23.50 uur Nieuws voor doven Donderdag 15 november, 20.30 uur, Nederland 2: ,,Show van de maand". Een ode aan de Meidengroepen" van de laatste 20 jaren. DEN HAAG - De haring- en mosselvisserij zitten in de problemen. De eerste kampt met afzetproblemen, de tweede dreigt verdrongen te worden door an dere landen. Het Visserijcentrum, dat dit schrijft in zijn nota „Erkenning van de groei" meent dat de problemen het beste het hoofd kunnen worden gebo den door meer afzetbevorderende aktiviteiten. Op de Europese markt moet een zw are slag worden geleverd om de ha ring kwijt te kunnen. Na jarenlange vangstverboden is er plotseling weer een overvloedig aanbod. Dat heeft la ge prijzen en doordraai tot gevolg. In Denemarken -en de bondsrepubliek Duitsland zijn de mosselkultures de laatste jaren sterk in opkomst en in Ierland is er een }Degin mee gemaakt, de twee eerstgenoemde landen drei gen juist nu de produktie in ons land tegenvalt een deel van de markt over te nemen. Naast de mossel en de ha ring moet volgens het Visserijcen trum de garnaal opgepept worden. De sektor ondervindt nog steeds ge volgen van de klap die het begin dit jaar opliep. Voor een betere afzet is het noodza kelijk, aldus het Visserijcentrum, dat handelsbelemmeringen worden opge heven en dat produkten worden ver nieuwd. Vooral op de Japanse markt liggen kansen, onder andere voor horsmakreel en haring, maar dan moeten de grenzen van dit land wel eerst worden opengebroken. Pro- duktvernieuwing geldt met name voor de haring, die in ons land slechts op een beperkt aantal manieren wordt verwerkt. In de Noorse landen wordt veel meer met haring gedaan. Dat zou in ons land ook moeten ge schieden. De laatste slag (2) 155. Weinig op zijn gemak drentelt Eric over de trans heen en weer. Wat er precies bij de ri vier aan de hand is kan hij van waar hij zich bevindt niet zien. De Hunnen schijn echter wel wat van plan te zijn want het is een en al be drijvigheid rond de kampvuren tegenover zijn post. Omdat die zijde het minst gevaar bleek te zullen lopen, hebben de burgers der stad, de muren langs de rivier bemand, waar nu juist uit die richting het meeste rumoer klinkt, zendt Eric de Noorman toch voor alle zeker heid een krijger op onderzoek. De man komt in alarm terug. „Een aanval", roept hij uit, „de hele boel brandt Met een verwensing stormt Eric, gevolgd door Svein, Erwin en Axe achter de Noorse krijger aan. De goede burgers staan - ondanks hun krijgshaftige bewapening - in een soort wezenloze onmacht toe te zien. hoe langzaam een der smalle poorten door het vuur verteerd wordt. „Doe iets", schreeuwt Eric, „haal water, het zijn niet alleen de Hunnen waartegen je vech ten moet. als straks de poort in elkaar zakt staan die duivels in minder dan geen tijd bin nen." Als wakker geschud beginnen hier en daar de mensen dooreen te rennen. Hijgend worden de eerste waterzakken naderbij gesjouwd. Te laat r Met een donderend geweld zakt de poort als een vormeloze knetternde hoop verkoold hout ineen en boven het geraas van het nog eenmaal hoog opschietende vuur klinkt het dreigende gerommel van een nader dreunende ruiterben de. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4