REGIONALE WERKLOOSHEID OVER DIEPTEPUNT HEEN Afrastering nodig om natuurgebied Wevers- en Flaauwersinlaag Varkenshouders vierden negentigjarig bestaan van Onderlinge Hulp" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inwoner uit Bruinisse komt om bij verkeersongeval Dijk blijft bereikbaar 4 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veiling Peuterspeelzaalwerk Door de neus Kijkspel De verkoop van materieel van de Oosterschei- De Commissie Jeugd- en Jongerenwerk gaat Zaterdag afdelings eerste klasser Duiveland De handbalontmoeting tussen de herenploe- de, vorige week in Zierikzee gehouden, heeft advies uitbrengen over de gemeentelijke sub- boorde zich in de thuiswedstrijd tegen Apollo gen van Delta Sport en Wings had een spekta- 2,4 miljoen opgebracht. (Pag. 2). sidie voor het peuterspeelzaalwerk. (Pag. 3). de eerste seizoenzege door de neus. (Pag. 5). kulair verloop en verdiende als kijkspel een hoog cijfer. (Pag. 6). MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 141ste jaargang Nr. 23625 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kracht van het vertrouwen maakt onrust tot rust, maakt vreze tot hope en matheid tot lust. E. Laurillard Beschouwing LS.D. ZIERIKZEE - Zoals in het gehele land liep ook de werkloosheid op Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land in de jaren 1982 en 1983 snel op. Eind januari 1984 bereikte de werkloosheid in deze regio een hoogtepunt met een registratie van 1383 werklozen, aldus meldt de Intergemeentelijke Sociale Dienst in zijn beschouwing op de rekening 1983. Het oplopen van de werkloosheid en de geringe mate van werkgelegenheid had tot gevolg dat het uitkerings bestand bij de sociale dienst evenredig opliep. In 1983 steeg het bestand met ruim twintig procent. Met name de uitkeringsregelingen Wet Werkloosheidsvoorziening en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers namen het hardst toe, omdat die het meest ekonomisch gevoelig zijn. Met enige vreugde konstateert de I.S.D. dat er in 1984 „van enige daling in de bestanden" sprake is. Van de totale kosten sociale zorg blijft na verrekening met bet rijk voor rekening van de gemeenten een totaal bedrag van 1.165.481,73. Dit komt neer op een bedrag van 36,78 per hoofd van de bevolking. In 1982 bedroeg dit gemeentelijk aandeel 34,35. In 1984 zal dit beeld geheel anders komen te liggen, aangezien de ge meenten sedert 1 januari 1984 niet meer behoeven bij te dragen in de kosten verbonden aan het verblijf van bejaarden in bejaardenoorden. Dit betekent voor de gemeenten een besparing van 555,964,85 (1983). ACHTHUIZEN - De 35-jarige J. Ju- melet uit Bruinisse is zaterdagoch tend door een verkeersongeval in Achthuizen (gem. Oostflakkee) om het leven gekomen. Hij kwam met zijn personenauto frontaal in bot sing met een andere auto en overleed ter plaatse. Jan Jumelet was eerst aan boord van een mosselkotter voordat hij in dienst kwam van Rijkswaterstaat. Jumelet was Ouderling-Kerkvoogd (sekretaris) van de Hervormde Kerk, een funktie die hij met veel liefde en overtuiging uitvoerde. Ook voor het jeugdwerk ter plaatse heeft hij zich intensief ingezet. Er heerste grote verslagenheid in de vissersplaats toen het bericht van zijn overlijden bekend werd. HILVERSUM - Minister Korthals Altes (Justitie) voelt niets voor sa menvoeging van de politiedirektie van zijn ministerie en die van binnen landse zaken. Hij is wel voorstander van een nauwere samenwerking .en het uitsplitsen van een aantal elkaar overlappende taken De minister zei dit zaterdag voor de Vara-radio. Per 1 januari 1985 zal de financie ring van de bejaardenoorden via de Algemene Bijstandswet gesloten worden. Dit betekent dat de bejaar denoorden rechtstreeks door de pro vincie worden gefinancierd. De pro vincies hebben daartoe van het rijk de nodige budgetten ter beschikking gekregen. De gemeentelijke sociale diensten zullen echter worden belast met de inning van de eigen bijdragen van de bewoners. Sociale minima Momenteel zijn 818 aanvragen één malige uitkeringen geregistreerd. De l.S.D. merkt aan, dat de groep socia le minima, die steeds meer in de ver drukking komt, ook steeds groter wordt als gevolg van het terugbren gen van de uitkeringspercentages van de bovenminimale groep (W.W.V.) en de toename van de R.W.W. De resultaten van bevriezing van minimumuitkeringen en oplo pende woonlasten (waaronder ener gie) worden steeds duidelijker merk baar. Steeds meer mensen moeten zich noodgedwongen tot de dienst wenden omdat zij het zelf niet meer kunnen redden. De éénmalige uitkering maakt het struktureel te lage uitkeringsbedrag niet goed, zegt de dienst in deze be schouwing. Algemeen beheer De kosten van algemeen beheer worden vastgesteld op een bedrag van 1.238.250,69. De inkomsten van de dienst hebben 166.922,69 bedra gen, hetgeen betekent dat het werke lijk tekort neerkomt op een bedrag van 1.071.328,—. Dit tekort wordt gedekt door een bijdrage per inwo ner van de deelnemende gemeenten en wordt vastgesteld op 33,81. Het is verheugend te konstateren dat uiteindelijk binnen het bedrag van de oorspronkelijke raming kon worden gebleven. Anders is het gesteld met de uitgaven sociale zorg. Bij de oorspronkelijke raming van de begroting werd uitgegaan van een bedrag van 23.841.496,—. Het uit eindelijk resultaat komt neer op een uitgave van 28.833.988,56. In deze uitgaven zijn tevens de uit gaven voor de éénmalige uitkering aan echte minima opgenomen ten be drage van 319.586,—. In totaliteit werd meer uitgegeven dan geraamd 4.992.492,56. Andei's dan bij de kosten van algemeen be heer kunnen de kosten sociale zorg door de dienst niet worden beïn vloed. Indien uitkeringsgerechtigden zich melden en voldoen aan de wette lijke vereisten 'moet worden overge gaan tot toekenning van een uitke ring. De rekening 1983 wordt voorlopig vastgesteld op een bestuursvergade ring van de I.S.D.die woensdag 14 november wordt gehouden. Het bestuur van de jubilerende varkenshoudersvereniging .Onderlinge Hulp' v. d. Berg, C. Bal, C. Hoogerwerf en J. Schults. BRUINISSE - Oorlogen, rampen en varkenspest, een dramatische neergang in het aantal varkens vanwege een veranderde leefgewoonte en milieu overwegingen, het heeft er niet toe kunnen leiden dat de Bruse varkenshou dersvereniging „Onderlinge Hulp" ter ziele ging. Sterker nog, wie vrijdag avond aanwezig was tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan in hotel „Storm" zou verbaasd gestaan hebben van het elan waarmee het klublied werd gezongen en zou geen twijfel hebben of de eeuw werd volgemaakt. Of zoals het 82-jarige bestuurslid C. Hoogerwerf het bij z'n herverkiezing geestdriftig benadrukte: „We gaan door tot het bittere eind". KERKWERVE - De Wevers- en Flaauwersinlaag zijn van grote betekenis in natuurwetenschappelijke zin. Het zijn belangrijke broedgebieden voor water-, kust- en wei devogels zoals sterns, plevieren en kluten. Ook hebben de inlagen een belangrijke funktie als foerageer- en rust gebied (hoogwatervluchtplaats) voor binnen- en buiten dijks fouragerende vogels. Bovendien zijn de inlagen in botanisch opzicht van belang als groeiplaats van diverse landelijk en regionaal zeldzame zoutplanten en planten van bochtige graslanden. De Wevers- en Flaauwersinlaag Een schitterend natuurgebied een belangrijk broedgebied boor uogeis. Voor het behoud van deze waarden is het grondgebruik en het beheer van groot belang. Het huidige beheer van de Wevers- en Flaauwersinlaag door het Waterschap Schouwen-Dui veland levert een belangrijke bijdra ge aan het behoud van de aanwezige natuurwaarden. De natuurwaarden zelf zijn hiervan het beste bewijs. Dit neemt echter niet weg dat uit een oog punt van natuurbehoud nog een aan tal aanpassingen van het beheer en van het grondverbruik wenselijk is. De Wevers- en Flaauwersinlaag worden geregeld betreden door re- kreanten, eierzoekers of zeekraal snijders. Vooral voor de ornithologi sche funkties van het gebied is dit zeer ongunstig. Betreding van de in lagen en hun oevers moet worden voorkomen. Anderzijds is het echter uit rekreatief oogpunt gewenst dat de oever van de Oosterschelde voor het publiek bereikbaar blijft. Afrasteren Het is mogelijk deze belangen met elkaar in evenwicht te brengen door het afrasteren van deze inlagen op een wijze dat de dijk bereikbaar blijft voor oeverrekreatie. Daartoe zal het ook nodig zijn op enige plaat sen opritten aan te leggen. Tevens is het nodig dat een ondiepte in de Flaauwersinlaag wordt doorge graven opdat het daarin gelegen ei land voor het publiek en het vee niet toegankelijk wordt. Ook is een gerin ge verhoging van de waterpeilen gewenst. De bovengenoemde beheersmaatre gelen hebben geen nadelige gevolgen voor de huidige beweiding door mid del van schapen. Subsidie Bij de provincie ligt een uitgewerkt plan van het Waterschap over deze za ken ter inzage, omdat daarvan een subsidie tot een maximum van 55.000,— kan worden venvacht voor het plaatsen van de afrastering en het grondwerk. Deze kan worden verkre gen in het kader van de Nota Natuur- en Landschapsbescherming, die in 1982 werd aanvaard als uitgangspunt voor provinciaal beleid. G.S. staan positief tegenover de subsidieaan vraag, die op 14 december in de sta tenvergadering wordt behandeld. in Bruinisse. V.l.n.r.: M. v. d. Bos, F. begon, draaide Kees Hoogerwerf een schitterende dia-serie over z'n reis die hij naar Finland, het land van dui zend meren, maakte. Vooral de Lap pen en rendieren die Kees binnen de Poolcirkel in het prachtige landschap had gefotografeerd gaven alom be wondering. Op de foto het bestuur v.l.n.r.: M. v. d. Bos, F. v. d. Berg, C. Bal, C. Hoo gerwerf en J. Schults. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Tweede voorzitter en sekretaris C. Bal opende de negentigste jaarverga dering met een hartelijk welkom aan de dertig aanwezigen. Voorzitter L. van Popering was wegens ziekte af wezig. In een korte terugblik ging de heer Bal in op de geschiedenis van de Bond, toen in bijna elk gezin één of meer varkens werden gehouden die als spaarpot voor de winter dienden. Over de twintiger en dertiger jaren toen de bond met ruim 260 leden die 450 varkens hielden op het hoogte punt van z'n bestaan was. Maar ook het dramatische dieptepunt in de ja ren '30 toen de varkenspest hard toesloeg en het hele varkensbestand moest worden afgemaakt. „In al die voor- en tegenspoed hebben we nooit subsidie hoeven aan te vragen. Met een goed en overwogen beleid is de vereniging staande gebleven tot op de dag van vandaag". Aktief Dat het huidige bestuur nog steeds aktief bij het varkensgebeuren be trokken is en de beurs scherp volgt bewees Bal in z'n toespraak: „De han del is flauw en de prijzen dalen. De biggenprijs is 140,—". Tussen het officiële gedeelte door was het gezelligheid troef en waren de kwinkslagen niet van de lucht: „Opschieten voorzitter, ik moet de varkens nog uitmesten," of „Vroeger kreeg je twee sigaren en dan kon je naar huis, de varkenshond is nu pas gezellig". Sekretaris C. Bal las de vlotte en goed verzorgde notulen die door C. Hoogerwerf als oudste bestuurslid werden ondertekend. Het financieel verslag werd door de dames Jannie IJzelenberg-Goudzwaard en Coby v. d. Velde-Timmerman van de kascon trole goed bevonden. Met een grote meerderheid werden de bestuursleden C. Hoogerwerf en C. Bal herkozen. Met algemene stem men werd het bestuursvoorstel aan genomen om de jaarlijkse bijdrage van drie naar zes gulden te brengen. Dit om niet in te teren op het kasbe- drag en de gezellige avonden tijdéns de jaarvergadering te blijven vol houden. Aan het slot van de gezellige avond, die met koffie en een palingbroodje Advertentie WA> ffih P£ Bitr Verwachting tot dinsdagavond: Meer bewolking: Veel bewolking en mogelijk enige regen; minimumtemperatuur rond 5 en middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Meest zuidelijke wind, kracht 4. WEEKS VO O RUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 16 nov.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 707 Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52 Maan op 20.04. onder 12.59 Laatste Kwartier: 16 november (7.59) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwator 13 nov. 5.24 18.05 11.33 23.53 Doodtij: 18 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - We krijgen morgen weer veel bewolking. Het is niet uitgeslo ten dat daaruit enige tijd regen valt, maar veel zal het niet zijn. De bewol king hangt samen met de schei dingslijn tussen droge lucht boven een groot deel van het vasteland en vochtige lucht, afkomstig van de Oceaan. De temperatuur daalt de komende nacht tot omstreeks zes graden. Mor genmiddag wordt het met ongeveer 10 graden een normale temperatuur voor de tijd van het jaar. De wind waait uit zuidelijke richtingen en zal overwegend matig zijn. Koude lucht, waarin het 's nachts licht vriest, is het afgelopen weekend vanuit Oost Europa naar het westen gestroomd. De begrenzing ervan lag vanochtend op de lijn Hamburg-Munchen Het ziet er echter niet naar uit dat deze koude lucht nog verdere vorde ringen in onze richting zal maken. Wij moeten de komende dagen eerder rekening houden met Oceaandeprcs- sies, die nu en dan regen zullen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1