OYM betaalt 20% kosten voor beveiligingsinstallatie auto Commissie financiën dook in begroting Bij OVM honderdduizendste polis voor voertuig uitgereikt Onderlinge Hulp bestaat 90 jaar Sportpark „Den Hogen Blok" bij gunstige weersomstandigheden in januari voor gebruik gereed Hervormde kerk zoekt onderkomen voor krakers Motorrijder verliest duopassagier en merkt het niet Varkenshoudersvereniging in Bruinisse Najaarsvergadering Voetbalvereniging Zierikzee 4 Aktie tegen inbraak in en diefstal van wagens GOES - De Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM is een tot nu toe unieke aktie gestart tegen de in braak in en diefstal van wagens. Iedere kasko-verzeker- de bij de OVM die zijn personenauto voorziet van een be veiligingsinstallatie, krijgt van de maatschappij 20% in de kosten bijgedragen. Deze bijdrage-aktie loopt tot 1 ju li 1985 en naar alle waarschijnlijkheid wordt de bijdrage na die datum permanent vastgesteld op 10%. De OVM heeft zestigduizend auto's verzekerd, waarvan 45.000 all-risk. Alleen de laatste groep komt in aan merking voor de financiële bijdrage. De beveiligingsinstallatie varieert van 500,- tot 1500,-. De goed koopste beschermt alleen tegen in braak, maar de duurste beveiliging voorkomt ook dat de wagen ongehin derd kan worden meegenomen. Dus wanneer er een trailer onder de wa gen wordt geschoven gaat de alarm installatie loeien. Direkteur J. de Lange is zeer posi tief over het beoogde effekt. ,,We denken dat de aktie zal wer ken, ondanks dat we geen stormloop verwachten. Maar het effekt van de alarm-installatie zal wel degelijk aanwezig zijn. De dader schrikt van het geluid en zal niet een andere auto proberen, maar hij gaat er direkt vandoor," denkt De Lange. ,,Het ver schijnsel diefstal en inbraak willen we bestrijden. Daar moet paal en perk aan worden gesteld. Elke gestolen auto is er een teveel." De OVM is, voor zover bekend, de eer ste verzekeraar in Nederland, die zich met een dergelijke aktie in de picture brengt. Forse toename Met betrekking tot het schadevef- loop valt de laatste jaren een sterke ,,In die jaren had bijna elk gezin ccn varken", aldus een terugblikken de vice-voorzitter C. Bal, met zijn zestig jaren één van de jongstcn in het bestuur. ,,In die jaren was het var ken letterlijk het spaarpotje om de lange winter mee door te komen. En hoewel onze vereniging nog slechts drie varkens telt, denken we er niet aan om er mee te stbppcn. We gaan door tot het bittere einde en zetten voort wat onze voorvaderen hebben opgebouwd". En inderdaad, die voorvaderen hadden oen hechte, solide vereniging opgebouwd die niet voor niets de naam ..Onderlinge Hulp" meekreeg. ontwikkeling te bespeuren in de sek- tor van diefstal en inbraak. Naast de forse toename van de kriminaliteit in de randstad ondervinden ook Zee land en Brabant steeds meer last van deze vorm van kriminaliteit. Enkele jaren geleden werd gemiddeld een maal per maand een gestolen auto ge meld, nu is dat bijna een wekelijks terugkerende gebeurtenis geworden. ,,Vèel erger is het toegenomen in- braakrisiko in auto's, waarbij de da der het vooral heeft gemunt op radio- en cassette-apparatuur. De bijkomen de schade, zoals ingeslagen ruiten, geforceerde portiersloten, bescha digd binnenwerk, enz. is vaak nog er ger dan de diefstal zelf. Dit verschijn sel is intussen dagelijke kost geworden," aldus de OVM. Eén miljoen gulden In de afgelopen drie kwartalen van 1984 werden maar liefst 30 bromfiet sen en 32 personenauto's gestolen, waarvan er slechts drie auto's werden teruggevonden. In diezelfde periode kwamen er 245 inbraakschades in personenauto's binnen, waarbij ra dio's en overige apparatuur werden ontvreemd. Daarbij was de beschadi ging aan de auto's meestal groter dan de gestolen apparatuur.Bovendien kwamen er nog eens 75 meldingen binnen van poging tot inbraak, dus beschadiging van portiersloten etc. zonder dat enig onderdeel vermist Namen als F. D. van Vessem, Krijger, Padmos ert J. Goud zwaard leven nog steeds in de vereniging. Bekend is dan ook nog het verhaal uit do krisis- jaren van voor de oorlog toen de Bru se leden van de vereniging, net als in den lande, op uitgebreide schaal tc maken kregen met de varkenspest die ccn verwoestende uitwerking had en vele gezinnen dupeerde. De vereni ging had te weinig geld in kas om alle leden schadeloos te stellen. Door Goudzwaard, één van de oprichters, werd toen oen renteloze lening ver strekt die de vereniging er weer bo venop hielp. Na de oorlog liep het le dental (en het aantal varkens) iets Per 1 februari 1985 volgt de heer H. Doeleman Hzn. uit Dreischor de heer J. de Lange op als direkteur van de OVM. werd. Intussen beloopt het aantal schademeldingen, dat met diefstal of poging dartoe te maken heeft, ruim 4% van het totaal aantal schadegeval len. Het schadebedrag met betrek king tot deze kriminaliteit beloopt intussen rond één miljoen gulden. Het is niet alleen de hoogte van het schadebedrag maar veel meer het toenemend verschijnsel „maatschap pelijk wangedrag", dat het bestuur heeft doen besluiten hiertegen aktie te gaan ondernemen. Het OVM gaat in het kader van de aktie op korte termijn overleg voeren met de garages. Misschien dat zij ook een bijdrage kunnen leveren aan de aktie. De leden van de ZLM zijn via een speciale bijlage over verzeke- ringsnieuws op de hoogte gesteld van de beveiligingsaktie. In 1950 besloot het dagelijks be stuur van de ZLM tot oprichting van een Onderlinge Verzekering Maat schappij met als startdatum 1 januari 1951. Het eerste boekjaar eindigde met 573 verzekerde auto's en trakto- reri. Het totale kasko-premie- inkomen bedroeg- 17.556,-, schade' 3955,- en het batig saldo was ƒ6252,-. ,,De start was meteen een sukses",, meent direkteur J. de Lange, die van af de oprichting het direkteurschapi heeft bekleed. Strakke akseptatiepolitiek In februari 1959 werd de vijfdui zendste polis ingeboekt. Na twintig jaar na de oprichting werd de 25.000-ste polis met enig vlagvertoon uitgereikt. Het premie-inkomen was gestegen tot 4,2 miljoen en de statu taire reseve tot 1,2 miljoen. „Het bestuur had tot dan toe geko zen voor een strakke akseptatiepoli tiek. Aan het begin van de zeventiger jaren, waarin Nederland in een „hausse"roes verkeerde en het auto bezit snel toenam, meende het be stuur op de ingeslagen weg voort te moeten gaan. Een rustige uitbouw had de voorkeur boven een e: plosie- ve ontwikkeling. Niettemin kwam de OVM in een stroomversnelling te recht. Het vertrouwen was gevestigd en de snelle afwikkeling van schades was tot ver buiten het werkgebied bekend", aldus de OVM. De laatste jaren gaat het hard, bij na elke jaar komen er rond de tien duizend motorvoertuigen bij. In de zeventiger jaren was ook gestart met een medische varia brache, dat wil zeggen een ungevallen- en arbeidson geschiktheidsverzekering voor zelf standigen. In de loop der jaren zijn daar bij gekomen de brandverzeke ring voor opstallen en inboedel, een WA-bedrijfs- en partikuliere verzeke ring, een ongevallen inzittenden- en gezinsongevallenverzekering. Het to tale premie-inkomen is de 37 mil joen gepasseerd. terug. Deze teruggang ging na de ramp van '53 erg hard. Tóch leeft de vereniging nog en het 90-jarig be staan wordt vrijdag 9 november tij dens de jaarvergadering in hotel Storm herdacht, om acht uur 's avonds. Ram ramt raam KALISPELL. MONTANA - Urenlang had een ram in Ame rika in de grote vensterruit van een eenzaam huis in de Rocky Mountains zijn spiegel beeld staan observeren. Toen nam hij een aanloop en storm de woedend op zijn tegenstan der af. Pas bij de derde poging gaf deze zich gewonnen en be landde de ram in een regen van glassplinters in een huiskamer De bewoner, die bij het tele visiekijken door het dier was gestoord, belde de sheriff op. die een bioloog ontbood. Voor dat de deskundige het huis had bereikt, was de ram bijgeko men en had de woning door de gebroken ruit heen verlaten. DEN HAAG - Aan de maatregel om de bijstandsuitkeringen van mensen die smane en woning delen te verla gen, is gemakkelijk te ontkomen. Dit hebben juristen van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huis vesting en het Landelijk Aktiekom- mitee Groepshuisvesting woensdag gezegd. DEN HAAG - Prins Bernhard woont op acht november in de veiling „Flora" in Rijnsburg het „Wereld Na tuur Fonds Gala 1984" bij. Hij krijgt daar een cheque aangeboden voor het Wereld Natuur Fonds ten behoeve van de aktie „Redt de planten, redt het le ven". Dit heeft de RVD bekend ge maakt. UTRECHT - De hervormde kerk gaat zoeken naar vervangende woon ruimte voor de acht krakers van het pand „Swaenenborgh" in Utrecht. Ook zal ze aandringen op uitstel van de ontruiming van het pand. Een woordvoerder van de krakers heeft dit woensdag meegedeeld na een ge sprek tussen krakers en kerk. Volgens hen is aan het gesprek deel genomen door de voorzitter van het moderamen van de hervormde syno de, de diakonale raad, de raad voor overheid en samenleving en de gene rale financiële raad van de Neder landse Hervormde Kerk. De kerk heeft Swaenenborgh begin dit jaar verkocht aan het accoun tantskantoor Scako Beheer B.V. In augustus werd het pand gekraakt. Dinsdag bepaalde de president van de rechtbank in Utrecht, dat Swae nenborgh binnen 48 uur na beteke ning van het vonnis leeg moest wor den opgeleverd aan de koper. De Hervormde Kerk is woensdag niet in gegaan op de eis van de krakers, de verkoop ongedaan te maken. Wel is beloofd dat zal worden gezocht naar een voor de krakers geschikt ander pand en dat daarbij eventueel nood zakelijke financiële hulp zal worden verleend, aldus een van de krakers. SAINT-AGNES - Pas na een aantal kilomeiers heeft een Franse motorrijder in het weekeinde veel te laat ge merkt dat hij onderweg op een buitenweg bij Saint-Agnes in de Jura zijn 25-jarige broer en duopassagier had verloren. Naar de politie maandag mee deelde vond de 23-jarige mo torrijderzijn oudere broer pas na lang zoeken terug in een zie kenauto. nadat hij eindelijk eens een steelse blik naar ach ter had geworpen. De van de duozit gevallen broer was door andere wegge bruikers met een gebroken knie aangetroffen op een par keerplaats. „Ik heb er echt niks van gemerktzei de bestuurder tegen zijn broer. Zijn zware machine was bij een snelheid van 120 km/u niet een keer uit balans geraakt. De voorzitter sprak zijn bewonde ring uit voor de inzet van een groot aantal vrijwillige medewerkers, wel ke zich bij de bouw van de eigen ak- kommodatie hebben ingezet. Verder deelde de voorzitter in zijn openings woord mee, dat de heer Wil van Hout bereid is gevonden de reklame, de borden op het hoofdveld en de adver tenties in het klubblad, te gaan ver zorgen. De vergadering ging akkoord met een erfpachtovereenkomst met de gemeente Zierikzee voor een be drag van 430,— per jaar voor de grond waarop de eigen opstallen staan. Resultaten Uit het jaarverslag van de sekreta- ris, de heer N. P. Timmerman, bleek (Vervolg van pagina 1) worden, zodat op 1985 ook nog een postje zal drukken. De heer Bij de Vaate vroeg zich af of een bedragje van ƒ5,-— nog echt in rekening ge bracht moest worden aan de Gerefor meerde Kerk ten behoeve van de straatlantaarn bij de Vismarkt ten gerieve van de kerkgangers. Wat hen betrof zou een dergelijk postje ach terwege kunnen blijven, hoewel hij zich kon voorstellen dat het een prin- cipiëel puntje zou kunnen betreffen. Keersluis Naar aanleiding van de opgevoerde kosten betreffende de keersluis infor meerde de heer J. J. Geleijnse (VVD) naar de plannen om deze over te dra gen aan het Waterschap Schou- wen-Duiveland. Wethouder Van Gastel liet weten, dat daar binnen af zienbare tijd nader over gesproken zal worden. Op de vraag van Geleijn se of voor de gemeente de totale kostenpost van 115.579,— dan zou komen te vervallen, zei de wethouder nog geen „ja" of „nee" te kunnen ant woorden. De heer Van der Wekken verbaasde zich over een post van 1.500,— ten behoeve van parttime-krachten voor het houden van toezicht tijdens expo sities in de Noordhavenpoort. Hij verwees naar het besluit de Noord-Havenpoort wel voor ten toonstellingen door derden beschik baar te stellen, maar meende zich te herinneren, dat besloten was het toe zicht daarop dan ook door de betrok kenen te laten regelen. De wethouder liet weten, dat de post konform het advies van de museumkomissie op de begroting was gekomen, maar zegde toe er nog nader op terug te komen. Verder vroeg Van der Wekken zich af of het nog steeds noodzakelijk is de reserve ten behoeve van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te handhaven en hij stelde voor dit eens in het bestuur van het ziekenhuis ter sprake te brengen. Volgens wethou der Van Gastel waren er echter voors hands geen aanwijzingen, die er toe zouden kunnen leiden de reserves reeds nu op te heffen. Een klein slippertje van de afde ling financiën in deze gigantische cij- ferhoeveelheid leidde ertoe dat een post van 15.060,— tweemaal als ge raamde uitgave werd geboekt. Dit houdt in, dat de post onvoorzien door middel van de eerste begrotingswij ziging 1985 met dit bedrag verhoogd zal kunnen worden. Op grond van het aktiviteiten pro gramma en het bestedingsplan 1985 konstateerde de commissie financiën dat het kollege de voorkeur geeft aan het aktualisqren van de film „Zierik zee, stad als een kasteel" in plaats van aan het vervaardigen van een dia-presentatie van de gemeente Zie rikzee, zoals de kommissieleden in de BAARN - Gemeenten verkopen bouwgrond aan woningcorporaties voor lagere prijzen dan aan aanne mingsbedrijven. Bovendien maken gemeenten de grond voor woning bouwverenigingen eerst bouwrijp, terwijl aannemers de kosten daar voor zelf moeten opbrengen. Dit stelt het Nederlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid in een brief aan de frakties van de PvdA, CDA en VVD in de Tweede Kamer. dat dc vereniging per 1 juni 1984 310 leden telde. Hulde wordt in het jaarverslag ge bracht aan dc financiële experts in de vereniging die het mogelijk heb ben gemaakt op het nieuwe sport- komplcx over tc gaan tot dc bouw van dc kantine en bestuurskamer in eigen beheer. Aandacht werd verder geschonken aan de verrichtingen van dc teams op de grasmat. Het meest in het ooglopcnd was dc promotic van het eerste elftal naar de tweede klas se en het reserveteam naar dc reserve tweede klasse van de KNVB. Naast deze positieve resultaten werd het betreurd dat het A-team een stapje terug moest en uit dc hoofdklasse de gradeerde. Het spelen van de A- junioren in de hoofdklasse wordt als vergadering van 10 oktober hadden geadviseerd. Dure spots De heer Geleijnse verbaasde zich over de hoogte van het bedrag ge raamd voor de vervanging van de lichtinstallatie (spots) in de Schut- terszaal van het stadhuismuseum. Hij meende dat voor 30.000,— toch wel heel wat spots aangebracht zou den kunnen worden. De heer Dijkstra liet weten, dat er inderdaad een groot aantal is vereist en dat ver der ook de aanleg een aardig bedrag vergt. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) achtte het niet juist, dat de herin richting van het sportpark Bannink reeds op het bestedingsplan voor 1985 wordt opgevoerd. Hij achtte het verstandiger als dit werk wat in tijd zou worden opgeschoven. Cijfermatig gezien konden de kom missieleden verder met de opstelling de bestedingsplannen verenigen. De politieke reaktie kan, zoals gezegd, in de algemene beschouwingen tege moet worden gezien. Begrotingswijziging I.S.P. Voorafgaand aan de behandeling van de begrotingsstukken ging de heer Van der Wekken naar aanleiding van de notulen van de vorige vergade ring andermaal in op de begrotings wijziging van de Intergemeentelijke Sociale Dienst betreffende de aan zienlijk hogere R.W.W.-uitkering. Zo als bekend heeft de gemeente be zwaar gemaakt tegen het feit, dat deze begrotingswijziging in septem ber werd ingediend, terwijl volgens haar veel eerder in het jaar deze over schrijding reeds was te voorzien. De heer Van der Wekken volhardde in zijn mening, dat de I.S.D. geldige ar gumenten had om pas in september met deze begrotingswijziging te ko men. Het ging hier volgens hem om een principekwestie: wil de gemeente dat voor elke overschrijding een be grotingswijziging wordt ingediend of heeft de I.S.D. de vrijheid over de gehele linie te trachten binnen het bedrag per inwoner te blijven. De heer Van Gastel voerde aan, dat overschrijdingen in deze orde van grootte ook bij de I.S.D. niet zo veel vuldig aan de orde zijn en dat door dergelijke bedragen derhalve een be grotingswijziging ingediend moet worden. De heer Geleijnse verwees naar een eerdere toelichting van de heer Dijkstra, die erop had gewezen, dat de I.S/D. zelf in haar begroting voor 1985, opgesteld in mei, reeds reke ning had gehouden met een aanzien lijk hogere R.W.W.-uitkering. Praktische problemen Daarop verwees de heer Van der Wek ken naar de praktische problemen, die zich bij een gemeenschappelijke regeling voordoen om op korte ter mijn het bestuur in vergadering bij een te hebben om een dergelijke be grotingswijziging vast te stellen. De diskussie werd afgerond met een advies van de heer Bij de Vaate: Laat de afdeling financiën eens nade re afspraken hieromtrent maken met de I.S.D., rekening houdend met de problemen van beide zijden. Ook de heer Van der Wekken kon zich daarin vinden en sprak de hoop uit, dat dit soort wreveligheden in de toekomst dan ook voorkomen kunnen worden. noodzaak gezien voor de talentvolle voetballers om door te kunnen sto ten naar de senioren. Voor de eerste keer werd in het af gelopen seizoen door de vereniging het Schouwen-Duiveland toernooi op het sportpark Bannink georgani seerd. In augustus werd ter nage dachtenis aan André van der Klooster voor de eerste keer het „An dré van der Klooster-toernooi" geor ganiseerd waaraan werd deelgeno men door het eerste- en tweede elftal. Dankzij de inbreng van redaktie en verdere medewerkers is het klubblad een haalbare kaart gebleken. Van on schatbare betekenis voor de vereni ging in financieel opzicht is het werk van de mensen van de aktiviteiten- kommissie onder leiding van de heer H. Vermeule en de kantinemedewer kers onder leiding van de heer C. van Bcveren. Begroting- Het financieel jaarverslag van de penningmeester, de heer R. Kroes beek, sluitend met een klein batig saldo, werd na verslag van de finan ciële kommissie, onveranderd vast gesteld. Ook dc begroting, met ccn post aan inkomsten en uitgaven van 89.500,— werd onveranderd vastge steld. Tot leden van de financiële kommissie werden benoemd dc he ren A. Flohil, F. Huncman en A. A. Gunst. Bij dc bestuursverkiezing werd in plaats van dc heer J. C. Kouijzer, aftredend en niet herkies baar, benoemd dc heer J. van der Hullc. Het periodiek aftredende lid de heer Th. Klink werd herbenoemd. Dochteronderneming ZLM GOES - De Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM overhandig de dinsdag in Goes de honderdduizendste polis voor motorvoertuigen uit. Ds. J. de Bie uit Waarde was de gelukkige. Samen met zijn vrouw was hij speciaal voor deze feestelijke gelegenheid naar Goes gekomen. Het echtpaar mag zich een jaar lang gratis verzekeren bij de ZLM en kreeg een koinplete beveiligingsinstallatie voor de auto aangeboden. Het echtpaar J. de Bie ontvangt van direkteur J. de Lange de honderddui zendste polis. BRUINISSE - De Bruse varkenshoudersvereniging „Onderlinge Hulp" be staat dit jaar 90 jaar en is daarmee dc oudste vereniging van Bruinisse en te vens de oudste én nu nog enige varkenshoudersvereniging van Schouwen- Duiveland. De top van de vereniging werd gehaald tussen dc jaren '20 cn '30. toen uc verenigde varkenshouders 260 leden telden, die gezamenlijk 450 var kens hielden. ZIERIKZEE - In de kantine op het sportpark Bannink hield de voetbalvereniging Zierikzee dinsdagavond haar algemene najaarsvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. Hagestijn zijn voldoening uit over de goede opkomst. Naar de voorzitter de verga dering mededeelde verloopt de bouw van het komplex dat in eigen beheer wordt gebouwd op het nieuwe sport park, de kantine en de bestuurskamer, uitstekend. Aan genomen wordt dat het gebouw, waaraan men thans met de afwerking bezig is, half december klaar zal zijn. De eerste oplevering van de kleedakkommodaties, welke in opdracht van de gemeente worden gebouwd,- is gepland halverwege december. Onder normale omstandigheden, ijs en weder dienende, zal het nieuwe sportpark medio januari in gebruik kunnen worden genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4