Suksesvol onderzoek ZWN deurloo mode Matige belangstelling voor Dale Williams Jongens broeken nu 35,- Jongens- truien nu 1/2 prijs Dames CPB bezochten suikerbietenfabriek NOOPDWELLE DQIMERIJ Slib op de weg veroorzaakt ongelukken Reformhuis breidt uit met homeopathisch assortiment Miljoenen voor emancipatiewerk in gemeenten en provincies Afdeling Zierikzee Aannemers: liever plan Waterman dan Markerwaard Oudste Nederlanders volgende week jaartje ouder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 november 1984 Nr. 23628 3 Op de druk bezette lijndiensten had de ZWN twee enquêteurs ingedeeld. De meeste passagiers verleenden hun mede werking. ZIERIKZEE - Het vervoersonder- zoek van de ZWN onder de buspassa giers, dat dinsdag werd gehouden, is een sukses geworden. Vanaf half elf 's ochtends tot kwart over negen 's avonds deelden 55 enquêteurs vran- genlijsten uit aan passagiers. Het doel van dit onderzoek op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee was te achterhalen: Waar gaat de rei ziger naartoe en waar komt hij vandaan? Volgens Ruud Weijmans, medewer ker van de afdeling vervoersontwik- keling in Zuid-Holland, bestaat er bij de ZWN tevredenheid over het ver loop van het onderzoek. Op alle bus sen werd geënquêteerd, er deden zich geen problemen voor, de enquêteurs kregen geen last van wagenziekte en heel belangrijk, de respons van de passagiers was heel groot. Weijmans vertelde dat tijdens het onderzoek de informatie van de reizigers al vluch tig werd doorgelopen en dat daardoor al meteen een indruk kon worden verkregen van de medewerking van de passagiers. Leuk pluspunt voor de ZWN is dat de enquêteurs het onderzoek op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee prettiger vonden verlo pen dan het onderzoek in Rotterdam en omgeving, dat vorige week don derdag werd gehouden door het Streek vervoerbedrijf Westneder land. De dames en heren bleven dins dag zoveel mogelijk bij dezelfde chauffeur, ook als er van lijn gewis seld moest worden en ze arriveerden voor het onderzoek met een dienst- bus, zodat ze ruim van tevoren aanwe zig waren en zodoende tijd hadden om zich voor te bereiden. Deze om standigheden spraken de enquêteurs erg aan. Slotkonklusie van Ruud Weijmans: „De ZWN is zeer tevreden over de afloop van het onderzoek. Ho pelijk hebben we bij de passagiers weer een beetje goodwill gekweekt. Want dat heeft een streekvervoerbe- drijf nog steeds nodig." ZIERIKZEE Verkoping De dameskrans Tryféna te Zierik- zee houdt een verkoping van zelfge maakte handwerkstukjes op donder dag 29 november. De verkoping zal worden gehouden in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk in de St. Domusstraat, van 13.30 tot 21.00 uur. De opbrengst van de verkoping zal ten goede komen aan het nieuwe kerkgebouw. BURGH Trekvogels Nu de dagtemperaturen onder de 10°C duiken en in Noord - Europa de eerste sneeuw is gevallen, gaan de trekvogels op de wieken en zoeken hun weg naar het warme zuiden. Bo ven de Westhoek verschenen dinsdag de vertrouwde groepen winterganzen om zich in de inlagen en op wat verla ten percelen landbouwgrond te zoe ken naar wat voedsel. Mede - trek kers zijn de kieviten en op grote, hoogte vlogen ze via de werkeilanden in de Oosterschelde naar Noord- Beveland en Walcheren voor hun ver re tocht naar het winterverblijf. Ook wat kleinere vogels verlaten onze- streken en laten ons hiermee weten dat de koude wintermaanden op komst zijn. SCHARENDIJKE Inbraak Uit de woning van V. d. V. uit Moer- kapelle op het bungalowpark het Ba ken te Sc-harendijkc zijn antieke schaafjos, twee paar schoenen en een krat bier gestolcii. Advertentie WEEKAANBIEDING (maten 122-176) van 59,- Mc Gregor - Pointer enz. Mol 5-7. Zirrlkzec ELLEMEET Aanrijding Op de kruising Burg. de Bruijn- "st r aatTvO osst ra at - :z ij ri wo hs d a go ch - tend om 11.10 uur twee auto's tegen el kaar gereden. Automobilist M. J. B. uit Ellemeet reed in de Loosstraat in de richting van de Heernisstraat en J. S. v. d. W. uit Scharendijke reed in de Burg. de Bruijnsti'aat in de richting van de Schelpweg. B. zou geen voor rang hebben verleend aan D. W. Beide voertuigen raakten beschadigd. BROUWERSHAVEN Kommissie welzijn In de gemeenschapsruimte te Zon- nemaire wordt woensdag 14 novem ber een vergadering gehouden van de advieskommissie van het welzijnsbe leid van de gemeente Brou wershaven. Op de agenda staat onder meer het subsidieverzoek van het Acht Maart Komitee voor het jaar 1985, het her nieuwde en uitgebreide subsidiever zoek van de Stichting Vrouwen bellen Vrouwen Zeeland voor het jaar 1985 en de periodieke aftreding van de le den en plaatsvervangende leden van de kommissie, die het partikulier ini tiatief vertegenwoordigen. De verga dering begint om 19.45 uur. Boekbespreking De leeskring Brouwershaven besprak dinsdagmiddag het boek ,,De meisjes van de suikerwerkfa- brick" van de schrijfster Tessa de Loo. Het betreft een verhalenbundel, waarmee de Groningse schrijfster, die met dit boek debuteerde in de cember 1983, de Anton Wachtersprijs* ontving. In oktober las en besprak de leeskring in het kader van de kinder boekenweek een jeugdboek, name lijk „Kruistocht in spijkerbroek" van de schrijfster Thea Beekman. Welfare handwerken te koop Dc Welfare-afdeling van het Rode Kruis afdeling Brouwershaven houdt op maandag 12 november een openba re verkoping van dc artikelen die het gehele jaar door vervaardigd zijn door een aantal kundige hand- werksters. Van 14.00 tot 16.00 uur in het Groene Kruisgebouw te Brou wershaven. Vrijwillige hulpdienst De Stichting Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven hield 5 novem ber een kontaktavond voor de vrij willigers. Het huishoudelijk gedeelte be stond uit het kiezen van een kaskom- mrssie. mededelingen en vragen van uit dc vrijwilligere en vanuit het bestuur. Als gastspreker was uitgenodigd de heer K Hartemink uit Zierikz.ee, werkzaam bij het R.I.A.G.G. (Regio nale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg Zee land). Dc opkomst van dc vrijwilligere was matig. Op 20 november wordt er weer een koopochtend georganiseerd in Zie rikzee door de U.V.V. Degenen, die graag mee willen of informatie hier over willen hebben kunnen kontakt opnemen met de onderstaande tele foonnummers. Ook vraagt de hulpdienst nog vrij willigers die graag aktief willen zijn in de hulpdienst van de gemeente Brouwerehaven. De telefoormütv. mors zijn. 01119-1807. 1002. 1901 DREISCHOR Bejaardensoos nodigt heel Dreischor uit De bejaardensoos van Dreischor gaat op zaterdag 10 november een ge zellige middag houden voor alle be woners van hun dorp in de leeftijd vanaf zestig jaar. De entree is vrij en er wordt ook nog een kopje koffie met koek aangeboden. De bijeen komst begint om twee uur in het Dorpshuis. Er is een afwisselend programma samengesteld. Zo is er een optreden van de plaatselijke volksdansgroep van bejaarden en voert de toneel groep De Komedianten uit Bruinisse een spel in drie bedrijven op. Het ge heel wordt muzikaal opgeluisterd door de heer Van Kuik op zijn elek tronisch orgel. DUIVELAND Burgerlijke stand over de maand oktober Geboren 1. Debby Dina Rosa, d.v. C. H. van Dijk, en van J. Dielissen (Sirjans- land); 1. Dennis, z.v. F G. J. van der Werf, en van E. Stoel (Nieuwerkerk), geboren te Zierikzee; 2. Adriaan, z.v. J. -M. Dorst, en van N. C. J. Sulkers (Nieuwerkerk), geboren te Goes; 5. Anthonie, z.v. A. A. de Bruine, en van K. Dooge (Oosterland. geboren te Zierikzee; 23. Elizabeth, d.v. A. dc Bruine, en van P. Flikweert (Ooster land), geboren te Zierikzee; 25. Jo hannes Pieter Cornells, z.v. C. van der Maale, en van K. M. Maliepaard (Nieuwerkerk), geboren te Zierikzee; 27. Willem Pieter, z.v. M. G. Bij de Vaate, en van J. M. van Klei (Ooster land). geboren te Goes; 30. Marinus, z.v. J. Kik, en van A. Verwijs (Nieu werkerk). Overleden 4. Cornelis Wandel, c.v. Cornelia van der Weijde, oud 84 jaar (Nieu werkerk). OOSTERLAND Inbraak school Tussen 2 en 5 november is uit de Ds. Bogcrdmanschool te Oosterland het zendingsbusje weggehaald De in houd bedroeg tussen honderd en hon derdvijftig gulden. BRUINISSE Wijkverpleegkundige In het verzorgingsgebied Bruinisse van de Kruisvereniging Schou wen-Duiveland is per 1 november in dienst getreden mevrouw A. C. M. Bolle. Zij is de nieuwe wijkverpleeg kundige. Ze komt uit Oud Beijerland en gaat in de Beursstraat 2 tc Bruinis se wonen. Op werkdagen van half vijf tot vijf uur houdt mevrouw Bolle spreekuur in het wijkgebouw aan de .Pr. Wilhelminalaan 13. De Kruisvereniging is van plan om in ht nieuwe seizoen twee voorlich- tingskursussen te houden, Ziektever zorging thuis en afslanken. Be langstellenden kunnen zich voor 1 december aanmelden bij mevrouw Bolle. BURGH-HAAMSTEDE - Slib op de weg heeft dinsdag en woensdag twee ongelukken veroorzaakt op Schouwen-Duiveland. Automobilist P. M. v. D. uit Burgh- Haamstede reed dinsdag om tien over zeven 's avonds op de Kooimansweg te Burgh-Haamstede. Tbn gevolge van slib op de weg gleed de wagen in de sloot. Het dak van de auto raakte be schadigd en de auto kwam zwaar on der de modder te zitten. Volgens de Rijkspolitie is landbouwer A. J. P. uit Noordwelle verantwoordelijk voor de slib op de weg. Tbgen hem wordt een proces-verbaal opgemaakt. Woensdagochtend om tien over negn raakte bestuurder J, C. P. H. uit Nieuw-Vosemeer met zijn vrachwa- gen plus aanhangwagen van de Heu- velsweg te Kerkwerve. Vanwege het slib op de weg schoof de kombinatie zachtjes de sloot in. Er ontstond geen schade. Volgens de Rijkspolitie is landbouwer A. B. uit Kerkwerve ver antwoordelijk voor het slib op de weg. Ook tegen hem wordt proces verbaal opgemaakt. Witte van Haemstede koncerteert in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De Mu- ziekvereniging Witte van Haemstede geeft zaterdag 10 november samen met de Muziekvereniging Apollo uit Wissenkerke een koncert in het dorpshuis van Burgh-Haamstede Deze muzikale uitwisseling stond al enkele jaren op het programma, maar is wegens gebrek aan een goede akkommodatie nooit gerealiseerd. Apollo telt 44 leden, de drumband inbegrepen, en staat onder leiding van de tweede dirigent, de heer Ver sluis. Deze vereniging bestaat dit jaar 95 jaar en zij biedt, evenals de Witte van Haemstede, een zeer geva rieerd programma. De Muziekvereni ging uit Burgh-Haamstede brengt de nummers ten gehore, welke zij ook op het konkours van zaterdag 1 decem ber te Hapert speelt. De nummers zijn: Suite Picturale van Piet Stal- meijer en Musique a la carte van Wil ly van Hautvast. Verder valt er voor liefhebbers van harmonie en fanfare nog veel meer te beluisteren. Het koncert begint om 20.00 uur in De Schutse. -irnboc. ZIERIKZEE - Het Reformhuis Jop- pe te Zierikzee heeft met ingang van heden de homeopathische artikelen van de Rookende Moor overgenomen. Enkele weken geleden is de Roo kende Moor uit de middenstand van Zierikzee verdwenen en Joppe vond het niet juist dat de klanten van de homeopathische artikelen daardoor voortaan buiten Schouwen-Duive land hun boodschappen moeten doen. Door de overname moet er bij het Re formhuis wel een kleine interne reor ganisatie plaatsvinden, maar dat leidt niet tot een verbouwing. De overname betekent een forse uitbrei ding van het assortiment bij Joppe. DEN HAAG - Jaarlijks is er 8,5 miljoen gulden beschikbaar voor ge meenten en provincies voor emanci patiewerk in hun gebied. Vrij veel ge meenten vragen dit geld niet aan. Ze zijn vaak ook niet bereid er geld uit eigen kas voor te bestemmen of bij te leggen. Het emancipatiewerk heeft clan een ook kwetsbare positie. Dit is op tc maken uit het verslag van dc uitvoering in '83 van dc regeling voor rijksbijdragen voor de stimulering van emancipatiewerk. Minister Brinkman van WVC heeft dit verslag met een begeleidend schrijven woensdag naar de Tweede Kamer gestuurd. Hij wijst erop. dat de rijksbijdrage voor subsidiëring van het emancipatiewerk sinds 1982 bestaat en tot 1 januari 1989 mogelijk is. Het rijk steli er bedragen voor be schikbaar die nergens andere voor mogen worden gebruikt, tot ten hoogste vijftig cent per inwoner voor gemeenten en 35.000 tot 115.000 voor provincies, afhankelijk van het inwo nertal. Het gold dat niet naar plaatselijke en regionele aktiviteiten gaat wordt niet overgehouden, naar besteed aan landelijk emancipatiewerk. Vorig jaar hebben 2510 (vrouwen)organisa- ties met het rijksgeld in gemeenten en provincies aktiviteiten georgani seerd. Er waren 145.000 deel neemsters bij betrokken. Van de or ganiserende groepen behoorde zestien procent tot de zogenoemde, voorhoede-organisaties en tot de poli tieke vrouwenorganisaties. Ruim 62 procent behoorde tot de traditionele vrouwenorganisaties van algemene of konfessionele signateur. Country and western BROUWERSHAVEN - Slechts twintig country-and westernmuïiiekliefheb- bers kwamen dinsdagavond naar het Tonnenmagazijn voor het optreden van de Amerikaanse oldtime country zanger/gitarist Dale Williams. Organisator Rien de Veth weet de matige opkomst aan het feit dat er van de vaste bezoe kerskern een aantal mensen ziek is. Williams bracht een een tiental songs waaronder vele ballades ten gehore waarbij hij zichzlef begeleidde op gitaar. Voor de pauze was er een afwisselend optreden te beluisteren van het duo A.G. en Kate. Bij de zangnummers van de bejaar de Amerikaan - die inderdaad een sprekende gelijkenis vertoont met „Hoss" uit de voormalige televisie serie Bonanza - lag de nadruk voor namelijk op de teksten. Hij begeleide zichzelf weliswaar op gitaar, maar dit instrument heeft meer historische dan muzikale waarde. William S. kreeg deze gitaar tijdens de twee wereldoorlog in Noord-Afrika van de kapitein van zijn regiment die met een schotwond op sterven lag. Dale begeleidt nog steeds al zijn liedjes op dit instrument. Het publiek luisterde met belang- telling naar een tiental songs, waar onder vele „smartlappen" zoals „the little cabin door" en „the letter ed ged in black". Dale bracht ook een aantal nummers van zijn grote voor beeld Vernon Dalhart zoals „the pri soner song", „the dream of a mi ner's" en „Lambligthing time in the valley" en ballades zoals „mother please do bath my forehead" dat door Williams werd herschreven. Enthousiast Het country-duo A. G. en Kate bracht voor het optreden van Dale Williams een sprankelend program ma waarbij ze hun songs afwisselend begeleidden op gitaar, vijf- en zes- snarige banjo en autoharp. Na het traditionele openingsnummer „long legged guitar pickin man" volgden een tiental songs, ballades en gospels waaronder „the young fisherman" dat door het duo werd opgepikt tij dens hun recente tournee op de Shet- landeilanden. „You are my sunshi ne" een song van Jimmy Davis en „traveling the highway home" van de Bailes brothers werd door de zaal enthousiast meegezongen. Tijdens de pauze was er een verloting van gram- mafoonplaten. Organisator Rien de Veth verwacht ook het volgend jaar weer een drietal country-avonden in het Tonnenmagazijn te organiseren. ZIERIKZEE - Een dertigtal dames van de CPB, afdeling Zierikzee bracht dinsdag een bezoek aan de suikerbietenfabriek in Dinteloord. De dames werden ontvangen met koffie. Daarna kregen ze dia's te zien, die het proces van bietenzaad tot sui ker toonden. De dames namen ook een kijkje in de fabriek. Daar konden ze met eigen ogen het proces aan schouwen van het nemen van monsters voor tarra en suiker, het schoonmaken van de bieten, het snij den in reepjes, het verwerken tot ruwsap, de zuivering, de verdamping en het kristalliseren en centrifuge ren. Zo ontstaat er suiker en stroop. Na de rondleiding ontvingen de da mes een pakketje. De presidente, me vrouw Op 't Hof-de Rijke bedankte de rondleiders en overhandigde een enveloppe met inhoud. In Oosterland stopten de dames op de terugweg voor een kopje koffie. N1EUWEGEIN - Als de bouwwe reld na de voltooiing van de Ooster- scheldewerken in 1987 zou mogen kiezen tussen uitvoering van het plan Waterman of inpoldering van het Markermeer, dan zou de keuze op het eerste projekt vallen. Dit is woensdag gebleken tijdens een bij eenkomst van de Vereniging Aanne mers grond-, water- en wegenbouw. Volgens bestuursleden van deze aannemersvereniging is het plan Wa terman kommercieel veel aantrekke lijker dan de Markerwaard. Voor het plan Waterman moet op het gebied van de infrastruktuur (wegen, riole ringen, buizen, leidingen, viadukten) veel werk worden verzet, terwijl voor de Markerwaard „alleen wat bagger- werk" nodig is, zo viel op het hoofd kantoor van de vereniging te be luisteren. Het plan Waterman gaat uit van verbreding van de kust tussen Sche- veningen en Hoek van Holland met een strook van maximaal twee kilo meter. Op dat nieuwe stukje Neder land zou plaats zijn voor woning bouw, tuinderijen, bedrijven en hotels. Ook een vliegveld behoort tot de mogelijkheden. Bij de Marker waard gaat het hoofdzakelijk om nieuwe landbouwgronden. De sektor grond-, water- en wegen bouw is voor negentig procent afhan kelijk van de overheid. Wanneer de Oosterscheldewerken zijn beëindigd, zou er een nieuw groot projekt door het rijk moeten worden opgezet, om dat de bedrijfstak anders snel ten on der zou gaan, zeggen de aannemers. Bij de vereniging in Nieuwcgein zijn ruim vijfhonderd aannemers aan gesloten. Dat is twintig procent van de bedrijfstak. Ze hebben 15.000 men sen in dienst. Overigens betekent de voorkeur voor het plan Waterman niet, dat de aannemerij geen interesse zou heb ben in dc Markerwaard. DEN HAAG - De frakticvoorzitters van dc regeringspartijen, De Vries (CDA) en Nijpcls (VVD), hebben hun ruzie van dc afgelopen weken bijge legd. Uit een woensdag uitgegeven verklaring van beide fraktieleidcrs blijkt dat Nijpcls en Do Vries hun me ningsverschillen grondig hebben doorgesproken. DEN HAAG - Staatssekrctaris Van Zeil (Economische Zaken) meent dat er geen aanleiding is tot invoering van een prijzenschikking voor ge neesmiddelen. Hij zei dat woensdag morgen tijdens een overleg met leden van de kommissie voor ekonomische zaken uit de Tweede Kamer. DEN HAAG - Minister Winsemius van Milieubeheer wil dat er milieu accountants komen voor kontrole op het milieugedrag van bedrijven. Zij zouden een deel van de taak van de overheid kunnen overnemen bij de handhaving van de milieuwetgeving. DRIEBERGEN - Volgende week zullen de twee oudste Nederlanders weer een jaartje ouder worden. Het zijn de dames Frederica Louisa van Asselt-Benkemper die in het ver pleeghuis Nassau Odijkhof in Drie bergen woont en 16 november 110 jaar wordt, en Margaratha Eijken, woonachtig in het Liornehuis in Hoorn, die 12 november de leeftijd van 109 jaar hoopt te bereiken. Mevrouw Van Asselt-Benkemper werd in 1874 in Amsterdam geboren, mevrouw Eijken in 1875 in Hoorn. De oudste man in Nederland is de 106 jarige A. Geerlings. Hij is op 9 ja nuari 1878 in Oldehoeve (Gr.) geboren en woont in het bejaardentehuis De Lorentzhof in Leiden. Het voor zover bekend oudste echt paar in Nederland wordt gevormd door de heer en mevrouw Molenaar- Tolsma, verblijvend in het bejaarden centrum Greunshiem in Leeuwarden. Mevrouw Jantje Molenaar-Tolsma is 101 jaar en haar man Hendricus 98 jaar. Zij zijn nu 77,5 jaar getrouwd. Het Nederlandse leeftijdsrekord staat op 110 jaar, vijf maanden en 20 dagen. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Dircktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar 1 147.80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3