Boeren komen er niet zonder kleerscheuren af weekend diensten Omzet en resultaat '83-84 Cebeco-Handelsraad bevredigend deurloo mode Nijpels bevestigt gesprek in oktober met RSV-kommissieleden Jacks nu 109,- Pantalons nu 98,- 2 Totale omzet zes miljard gulden VVD voor herinvoering premie opgeviste bommen en mijnen Vredeling- pleit voor leerplicht tot 18 jaar PTT weigert bezorging op woonwagenkamp na mishandeling Explosie verwoest twee huizen in Hoofddorp Illegaal tv-station Enschede uit de lucht Mensen ziek na eten bedorven paling Inbraken met 150.000 gulden buit opgelost Man voor enkele tonnen aan sieraden beroofd Door het slechte weer DEN HAAG - Het weer is begin vorige week net op tijd omgeslagen om grote stroppen bij de oogst te voorko men, maar helemaal zonder kleerscheuren komen de boeren er niet af. In individuele gevallen zullen boeren het moeten doen met een slechte of matige oogst. Dit heeft voorzitter drs. J. J. Schouten woensdag verklaard tijdens de bestuursvergadering van het Landbouwschap. Schouten: „Mais en zeker ook uien hebben flink geleden onder het slech te weer en hebben aan kwaliteit inge boet. In de stand van het koolzaad heeft de nattigheid duidelijk sporen achtergelaten. Ook een produkt als bruine bonen heeft veel schade opge lopen. De najaarswerkzaamheden, het ploegen en de inzaai van winter tarwe en -gerst zijn flink verlaat. De gevolgen hiervan zullen mogelijk vol gend voorjaar nog merkbaar zijn. Andermaal is gebleken hoezeer de boeren afhankelijk zijn van de weer somstandigheden". Sinds vorige week is er met man en macht gewerkt, aldus Schouten, om de produkten van het land te krijgen. „Boeren, hun medewerkers en hon derden loonbedrijven waren dag en vaak ook nacht in touw om het werk aan de kant te krijgen. De oogstwerk- zaamheden gaan in sommige gebie den nog onverminderd voort, soms met de hulp van scholieren en in een enkel geval zelfs met militaire as sistentie. De situatie is van regio tot regio en zelfs van bedrijf tot bedrijf erg verschillend." ROTTERDAM - De Cebeco-Handelsraad-groep heeft in het op 30 juni 1984 afgesloten boekjaar een omzet en re sultaat behaald, die bevredigend kunnen worden ge noemd. De omzet van de groep, waaronder samengevat de omzet van Cebeco-Handelsraad 3,1 miljard) met de meerderheidsdeelnemingen en de leden (alle coöperatie ve verenigingen in het land die lid zijn van Cebeco- Handelsraad) bedroeg zes miljard gulden tegen 5,6 mil jard vorig boekjaar. Dit heeft Cebeco-Handelsraad dins dag bekendgemaakt. De geconsolideerde resultatenreke ning over 1983/84 sluit voor vennoot schapsbelasting en na aftrek „min derheidsbelangen van derden" met een batig saldo van 20,4 miljoen gul den tegen 21,6 miljoen vorig jaar. Na belasting bedraagt het batig saldo 14,8 miljoen tegen vorig boekjaar 14,4 miljoen gulden. Hiervan wordt 6,8 miljoen overeenkomstig de statuten toegevoegd aan de reserve deelne mingen. Van het resterende saldo van 8,2 miljoen gulden wordt 1,8 miljoen gereserveerd. De resterende 6,4 mil joen gulden wordt naar rato van hun omzet terugbetaald aan de leden coöperaties. De omzet van de Nationale Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereniging voor land- en tuinbouw (die van de le den niet meegerekend, maar die van de meerderheidsdeelnemingen wel) bedroeg 4,2 miljard gulden (plus 6,4 procent). De omzet van Cebeco-Han delsraad alleen bedroeg 3,1 miljard gulden (plus 5 procent). In tonnen ge meten was de omzet drie procent (158.000 ton) lager, namelijk 5,1 mil joen ton. Overschotsituatie In het lopende boekjaar zullen om zet en resultaten volgens Cebeco- Handelsraad de invloed ondervinden van de EG-maatregelen om de over- produktie te beperken en de groei van de uitgaven te beheersen. „Het terugdringen van de óver- schotsituatie in de zuivel- en de graansektor zal g6v'd4g^H"'hebben voor het inkomen van de Nederland se boer. In de eerste maanden van het boekjaar konstateren wij reeds een verminderde vraag naar mengvoe dergrondstoffen voor de produktie van rundveevoeders, terwijl ook in andere sektoren, met name voor in vesteringsgoederen op de boerderij, een achterblijven van de omzet niet moet worden uitgesloten". Cebeco-Handelsraad vertrouwt er echter op dat, mede gezien de sprei ding van de aktiviteiten, het totale beeld van het lopende boekjaar niet veel zal afwijken van het afgesloten boekjaar. Aandeel sectoren Het aandeel van de verschillende sectoren in het resultaat wijkt vol gens Cebeco-Handelsraad belangrijk af van vorig boekjaar. In de sector veevoeders aan- en verkoop was het saldo in tegenstelling tot vorig jaar negatief als gevolg van de sterke prijsdalingen in het tweede halfjaar, ondanks een terughoudend inkoop- beleid. Gunstige ontwikkelingen wa ren er in de sectoren zaaizaad en poot- goed, afzet akkerbouwprodukten en vaste en vloeibare brandstoffen. De in het vorig boekjaar ingezette verbetering in het resultaat van de sectpjc, Jand- en tuinbouwmechanisa- tie zette zich voort. Het resultaat van de landbouwbedrijfsuitrusting, na een sanering ondergebracht in iwe< dochterondernemingen, bleef nega ticf. In de andere sectoren was het re sultaat ongeveer gelijk aan het vorig boekjaar. HILVERSUM - VVD-fraktievoorzitter E. Nijpels heeft donderdagmorgen voor de NCRV-radio toegegeven dat twee RSV-enquetekommissieleden, Rempt en Korthals, in oktober een gesprek met hem hebben gehad. Onder werp was hun overweging bezwaar aan te tekenen tegen „een bepaalde kon- klussie die mogelijk getrokken zou kunnen worden door de enquetekom- Advertentie Nijpels wilde bevestigen noch ont kennen of de gewraakte konklusie „de heer van Aardenne heeft de Twee-' de Kamer misleid en dat is onaan vaardbaar" luidt. Wat ik met de le den van de VVD heb besproken dat ga ik verder niet met u bespreken", zei hij tegen de verslaggever. Hoewel ook kommissielid Joekes bij het gesprek aanwezig was „heeft hij ons niet die mededeling gedaan die mevrouw Rempt en de heer Kor thals wel hebben gedaan", aldus Nij pels. De VVD is nog steeds boos ovei het feit dat het mogelijk is dat hel werk van de enquetekommissie naai buiten komt. Dat het werk tot be schadiging van de vice-premier leidt, en als dat gebeurt op basis van onvol ledige berichten, van vind ik dat een ibuitengewoon droevige zaak, aldus •de VVD-cr. De twee zouden volgens Nijpels slechts om opheldering heb ben gevraagd. Hij zie het „buitenge- DEN HAAG - De VVD-fraktie in de Tweede Kamer zou het een goede zaak vinden als de rijksoverheid evenals in het verleden een vergoe ding zou geven aan vissers die bom men en mijnen uit de noordzee opvis sen. In 1981 werd de vergoeding afgeschaft. Sedert dat jaar is het aantal vondsten gedaalt van 300 tot II per paar. zo stellen de VVD- kamerleden te Veldhuis en Rlaauw in schriftelijke vragen aan de minis ters Braks (Landbouw en Visserij, De Ruiter (Defensie) en Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Volgens de vragenstellers zou er on langs door de Koninklike Marine in Den Helder oen verzoek zijn gericht aan het ministerie van defensie om de vergoeding voor het opvissen van ex plosief materiaal weer in te voeren. woon droevig" te vinden dat een aan tal enquetekommissieleden „kennelijk deze hele vreemde kon- klussie hebben getrokken. Men had er beter aan gedaan eerst zelfs een op zoek te gaan naar de lekken die tot deze artikelen in de krant hebben geleid". BORNE - Volgens ir. H. Vredeling, oud-EG kommissaris sociale zaken, is het voor een goede beroepsoplei ding in Nederland nodig dat de leer plichtige leeftijd wordt opgetrokken tot 18 jaar. In West-Duitsland is dat het geval, terwijl België hiertoe vo rig jaar besloten heeft. Vredeling opende woensdag in Borne de mani festatie „Opleiding en beroep 1984" die is georganiseerd door de stich ting Contactcentrum Bedrijfsleven en Onderwijs en van 8 tot 14 novem ber duurt. Dc oud-EG kommissaris is van me ning dat dc beroepsopleiding in Ne derland wat is verwaarloosd, hetgeen onder andere tot uiting komt in de grote terugloop van het aantal jonge ren in de leerlingcnstelsels. In dit verband wees Vredeling op de situa tie in Zwitserland waar driekwart van de ingenieurs dc opleiding is be gonnen via het lcerlingcnstclsel. Vol gens hem kan Nederland nog veel le ren van bijvoorbeeld West-Duitsland. waar de beroepsopleiding beter is ge organiseerd, onder meer doordat de arbeidsbureaus veel aktiever zijn in geschakeld. Vredeling vindt dat aan manifesta ties over opleiding en beroep ook wedstrijden in vakbekwaamheid moeten zijn gebonden, die toegang geven !ot internationale kompetities. Het was hem vorig jaar bij dergelijke wedstrijden in Oostenrijk met deel nemers uit de hele wereld, opgevallen dat dc Nederlandse jongeren niet al te best uit de bus kwamen. WEEKAANBIEDING van 239,- (stretch-wasbaar) van 119,- Mol 5-7, Zierikzee VELZEN - De bewoners van het woonwagenkamp aan de Oude Pont- weg in Velzen-Zuid krijgen geen post meer bezorgd door de PTT. Aanlei ding daartoe is een mishandeling van een van de PTT-bestellcrs vorige week donderdag door een bewoner van het terrein. Dit heeft direktcur P. Heurtcr van het betreffende PTT- kantoor in IJmuidcn woensdag be vestigd. Door middel van een brief, bezorgd door de wijkagent, heeft Heurter de bewoners van het kamp van de maat regel op dc hoogte gesteld. De bewo ners kunnen hun post nu afhalen bij een postagentschap in Velzen. „Dit is niet de eerste keer dat een bcstdlcr is mishandeld door een be woner van het kamp. Na een eerder geval van mishandeling was besloten de post door twee bestellers op het terrein te laten bezorgen. Ook dit blijkt nu niet te helpen", aldus Heur tcr. Hij hoopt op een zo spoedig moge lijk oplossing in overleg met de bewo ners, zodat dc dienstverlenende funk- tie van de PTT niet in het geding komt. HOOFDORP - Een hevige explosie en een daaropvolgende uitslaande brand hebben in de nacht van woens dag op donderdag twee boven elkaar gelegen woningen aan de Grote Belt in Hoofdorp vrijwel volledig verwoest. Een bewoner moest volgens de poli tie van Haarlemmermeer met twee degraads brandwonden in het Sint Elizabethgasthuis in Haarlem wor den opgenomen. De andere bewoners waren op het moment van de ontplof fing afwezig. De explosie is vermoe delijk veroorzaakt door gaslekkage. Een woordvoerder van de brandweer raamt de schade in de honderddui zenden guldens. ENSCHEDE - De politie van En schede heeft in de nacht van woens dag op donderdag in samenwerking met de PTT de illegale televesiezen- der De Vijf' Boekaniers uit de lucht gehaald. Twaalf Enschedeërs, die bij de uitzending waren betrokken, zijn aangehouden. Een grote hoeveelheid zend- en andere apparatuur is tijdens de inval van politie en PTT in beslag genomen. De Vijf Boekaniers zond de afgelo pen tijd uit vanaf diverse lokaties in Enschede. In de uitzending waren re- klameboodschappen opgenomen. Het illegale tv-station is al eerder en kele keren uit de lucht genomen. Dit heeft de politie van Enschede donder dag bekendgemaakt. ZATLBOMMEL - Zeker veertien inwoners van Zaltbommel zijn dins dag ziek geworden na het eten van bedorven paling, die zij hadden ge kocht van een 40-jarige vishandelaar uit Volendam. Verscheidene mensen moesten zich wegens voedselvergifti ging onder doktersbehandeling stel len, aldus een politiewoordvoerder woensdag. De handelaar heeft in Zaltbommel volgens de politie in totaal ruim ze- r itig pond paling verkocht aan on geveer vijftig mensen. De vis kwam voor een deel uit de diepvries en be hoorde deels tot een partij, die de Vo- lendammer had opgekocht. Volgens de keuringdienst van waren, die een deel van de partij onderzocht, stond de schimmel er nagenoeg op. De politie hield de vishandelaar dinsdagavond aan nadat er klachten over de bedorven paling waren bin nengekomen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. TILBURG - Met de aanhouding van vier verdachten heeft de Tilburg- se politie zestien inbraken opgelost, waarbij in totaal voor 148.600 gulden aan geld en goederen is buitge maakt. De politie heeft dat woens dag meegedeeld. Bij de diefstallen, gepleegd in Til burg van maart tot en met oktober, ging het onder meer om sigaretten, sportartikelen, video- en audio- apparatuur en elf nieuwe fietsen. De inbraken konden worden opgelost na de aanhouding van een 19-jarige Til- burger op 6 oktober. Verder onder zoek leidde naar een 20-jarige mede plichtige en twee helers van 22 en 27 jaar. Van de totale buit is nog steeds een geldbedrag van 2000 gulden over. De 19-jarige verdachte is in bewaring gesteld. NIJMEGEN - Een 58-jarige verte genwoordiger in juwelen uit Laren (NH) is woensdag op een afslag van dc A-15 bij Valburg beroofd van kof fers waarin voor enkele honderddui zenden guldens aan sieraden. Dit heeft dc rijkspolitic in Nijmegen be kend gemaakt. Dc man werd, volgens de politie, bij de afslag door een personenauto gedwongen uit te wijken naar de vluchtstrook. Gemaskerde mannen bedreigden de vertegenwoordiger met vuurwapens en namen de koffers mee. Daarna reden zij achteruit terug op de snelweg op. Tot nu toe zijn zij spoorloos, aldus de politie. ROTTERDAM - Dc Federatie van Werknemersorganisaties in de Zee vaart FWZ vindt dat de ramp met het Franse vraehtschip Mont Louis heeft aangetoond dat de voorwaarden waaronder radio-akticf materiaal per schip mag worden vervoerd lang niet zwaar genoeg zijn. Dat blijkt uit een kommentaar van de FWZ in het maandblad „Peiling" van de Algeme ne Vereniging Zeevarenden. Zaterdag 10 en zondag 11 november Zierikzee Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, Tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61, Telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dor- restein. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Oude Haven 51, Zierikzee, Tel. (01110) 2693, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster J. Poley, Vloedstraat 1, Kerk- werve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. Bolle, Beursstraat 2, Brui- nisse, tel. (01113) 2927, neemt waar voor Bruinisse en Duive- land. Zuster A. v. d. Schelde, Spuislop 14, Brouwershaven, tel. (01119) 1682, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede, tel. (01115) 2254 heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple"Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Ncscio. 15.45-16.45 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte, theek. 19.30-20.30 uur. Schuddebeurs Hostellerie. Vertrek Plattelandsvrou wen Noordgouwe e.o. voor exkursie. 13.15 uur. Bruinisse Rode Kruisgebouw. Herhalingskur- sus hartreanimatiekursus. 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ruil- avond G. J. Peelen. 19.30 uur. Vrijdag 9 november Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Ledenvergadering Smalstads gemengd koor. 20.00 uur. Dreischor Plaatsenhuis. Verkoping Welfare Ro de Kruis. 14.00 - 16.00 uur. Bruinisse Hotel Storm. Jaarvergadering var kenshoudersvereniging Onderlinge Hulp. 20.00 uur. Zaterdag 10 november Zierikzee Concertzaal. Theatershow Martine Bijl. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis. Uitwisselingskoncert K.H. Witte van Haemstede en Apollo uit Wissenkerke. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Najaarsvergade ring watersportvereniging. 15.00 uur. Dorpshuis. Bijeenkomst bejaarden- soos voor alle inwoners. 14.00 uur. Maandag 12 november Zierikzee Concertzaal. Concert Het Zeeuws Or kest met soliste Annemieke Eigen huis (fagot). 20.00 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Openbare ver koop Welfare handwerken Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Dinsdag 13 november Stadhuis. Openbare fraktievergade- ring CDA. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.v.H. Lezing over Zeeuwse sieraden door de heer Van de Have, juwelier uit Goes. 14.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Vergadering vie ring Brouwershaven 700 jaar. 20.00 uur. Woensdag 14 november Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Zonnemaire Gemeenschapsruimte. Kommissie welzijn. 19.45 uur. Donderdag 15 november Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt voor trim men. 9.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Hoorzitting vergade ring welzijnskommissie over subsi- dielijst 1985 Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 16 november Burgh-Haainstede Sportcentrum Krayestein. Algemene ledenvergadering W-Burgh-H aam stede. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Tentoonstelling De Schouwse Zanger. 19.00 tot 22.00 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering hsv Het Zijpe. 19.30 uur. Zaterdag 17 november Noordwelle Dorpshuis. Tentoonstelling De Schouwse Zanger. 14.00 tot 22.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Play-back wedstrijd. 20.00 uur. Maandag 19 november Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Dreischor De Drie Schapen. Veeteeltkursus. 13.30 - 15.30 uur. Nutsbiblio- Donderdag 8 november Haamstede Zaal Chr. Geref. kerk. Najaarsbijeen komst CFO Schouwen West. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. Van 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. Van 20.00 tot 21.30 uur. Dinsdag 20 november 's Landskamer. Bestuursvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 22 november Burgh-H aamstcde Gemeentehuis. Hoorzitting ontwerp- lijst instellingen sociaal-cultureel werk 1985. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2